Naar een betere toekomst i H M Roode protesten Philips brengt nieuwe producten ill man ERNSTIG VLIEGONGELUK EEN GEHEIM ONTHULD Corporatieve maatschappij VRIJDAG 1 SEPTEMBER RijwielRome-bedevaart Het weer op Zondag BISSCHOPSWIJDING VAN MGR. LEVEN sZ éHIS De ballonblaasmachine in de Philips Glasfabriek te Eind hovenwelke automatisch de glazen ballons voor de lampen vervaardigt De raadsmeerderheid van Oost- zaan tegen uitzending van werkloozen naar de W ieringermeer IN BED AANGEVALLEN Dader had zich laten insluiten Twee officieren gedood INDISCHE POSTVLUCHTEN Betere productiecijfers Decalumende nieuwe eenheid Ingenieuze fabricatie Voor den automobilist Radio-producten NATIONALE INZAMELWEEK Nieuwe actie van het Nationaal Crisis-Comité EEN DERDE-ORDE HUIS Plannen in vergevorderd stadium Veerdienst Moerdijk Willemsdorp WIELRENNEN MISLUKT Om het wereldduurrecora Wij zeiden het reeds: wat wij be leven, wat wij in nooden en zorgen dóórmaken, het zijn de barens weeën van een nieuwen tijd. Wij staan op een dier groote keerpunten in de historie der-volken, die denken doen aan 1789 en 1848. Het tijdperk, dat achter ons ligt, was de periode van het opkomend en doorgevoerd Liberalisme. De onrust, in alle landen van Europa waar te nemen, is de steeds sterker wordende reactie tegen het liberale indivi dualisme in Staat en Maatschappij. Een dwaasheid ware het, te willen ont kennen, dat het liberale systeem niet, zoo wel staatkundig als economisch, veel goeds heeft gebracht. Zelf opgetreden als reactie tegenover de al te groote gebondenheid en ondraaglijke Staatsvoogdij in het tijdperk, dat beheerscht werd door de ideeën van het Mercantilisme, heeft het vrijheid gebracht, op geestelijk zoowel als economisch gebied, en daardoor rijker ontplooiing van vele krachten, grooter volkswelvaart bij sterk aanwassende bevolking, grooter invloed van de burgerij eerst, later ook van de breedste volkslagen op de Regeeringen en plaatse lijke overheden. Het is, vooral in onzen tijd, nu men alleen maar oog schijnt te hebben voor de scha duwzijden, noodig, ook op deze onmisken bare lichtzijden de aandacht te vestigen. Wij zullen ons daardoor hoeden voor een eenzijdigheid, waaraan juist ook het Libe ralisme zich heeft schuldig gemaakt. De vrijheid, hoe goed ook, mits ten goede aan gewend, heeft, tot ongebondenheid ont aard, juist de groote nooden van dezen tijd doen ontstaan. Ongebondenheid op geeste lijk en zedelijk gebied, ongebondenheid ook op economisch en sociaal terrein. Dat daar tegen steeds feller en uit al breeder wor denden kring de tegenweer oprijst, is maar al te begrijpelijk. Die tegenweer kwam er reeds in de op komst van het sociale vereenigingswezen, in het ontstaan van trusts, kartels en con cerns, in de steeds verder gaande staats bemoeiing op sociaal en economisch ge bied, de arbeidswetgeving, de sociale ver zekeringen, de werkloozenzorg, de staats zorg voor de volksgezondheid, de woning wetgeving, enz. Tweeërlei valt in dit alles te onderschei den: de sociale politiek, die het economisch stelsel, door de doorwerking van het indivi dualistisch vrijheidssysteem ontstaan, als gegeven aanvaardend, trachtte daarin cor recties aan te brengen, hardheden te ver zachten, misstanden uit te snijden. Het is de schier onbegrijpelijke ondankbaarheid van dezen tijd, dat men voor het ontzag lijk veel goeds, hetwelk hierdoor tot stand kwam, geen oog meer schijnt te hebben en minachtend spreekt van de lapmiddeltjes eener verouderde sociale politiek. Hier doet zich hetzelfde verschijnsel voor als na den verkragen volksinvloed op het Landsbe stuur: zoolang men niet had, wat men wenschte, werd er met gloed en inspan ning van alle krachten voor gestreden; maar nadat men het verkregen had, ver gat men de ellende van vroegeren tijd, en miste men waardeering voor hetgeen met zooveel strijd en inspanning ten langen leste moeitevol verworven was. Anderzijds valt in het boven opgenoem de te onderscheiden: de vorming in het maatschappelijk en economisch leven van organisaties, die reageerden tegen het doorgevoerd extreem-individualisme, de sociale hervorming in de Maatschappij zich voltrekkende. Thans treedt deze vraag op den voor grond: welke taak heeft daarbij het Staats gezag? Vooral van katholieke zijde is sinds tientallen jaren reeds op sociale hervor ming aangedrongen, met name op weder- organisatie van het maatschappelijk en economisch leven door maatschappelijke ordening naar beroepsstanden. Men wilde niet terug naar het Middeleeuwsche gilden wezen, maar wel wilde men vooruit naar een christelijken toekomststaat, de her leving van de corporatieve gedachte in de moderne verhoudingen van de 20e eeuw op het gebied van productie en distributie, op dat aldus sociale rechtvaardigheid en so ciale liefde weder heerschappij kunnen voeren als leiding gevende beginselen, in de plaats tredende van het individualistisch systeem der vrije concurrentie. Deze gedachten leefden in ons land vooral bij de katholieken en anti-revolu- tionnairen, al werden ze een tijd lang weer meer op den achtergrond gedrongen door het streven naar het voeren van een krachtige sociale politiek. Thans echter is plots de corporatieve Idee fel op den voorgrond getreden, bij de katholieken vooral door de Encycliek Quadragesimo Anno, bij anderen door de ontwikkeling op staatkundig terrein van een anti-liberalisme, in Italië tot uiting Voor de rijwiel-bedevaart naar Rome, welke door het R. K. Werkliedenverbond voor jeug dige werkloozen georganiseerd wordt en welke 11 September onder de hoofdleiding van rector Th. N. M. N. Boonekamp uit Beverwijk zal ver trekken, is thans wederom ontvangen een bedrag van f 663.50. Met genoegen maakt het Verbondsbestuur ook melding van de giften in natura, welke in verband met deze bedevaart zijn toegezegd of reeds zijn ingekomen. In dit opzicht wordt gaarne en dankbaar gememoreerd de medewer king ontvangen van: De Eau de cologne-fabriek J. C. Boldoot, de groothandelsvereeniging „De Handelskamer", Handelsmij. R. s. Stokvis en Zonen, Lever's Zeep Maatschappij, M. Michelin en Cie., Rijwiel handel Nibbelke, Utrecht, Rubberfabriek „Vre- destein", Tabaks-, koffie- en theehandel Douwe Egberts, Zeepfabrieken „Het Anker", Zeepfa briek „Het Klaverblad", Zwanenberg's Fabrie ken. HIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIII Onze Klaverblad-medewerker be- sluit met dit artikel zijn beschouwing I over den komenden tijd met het 1 I aangeven van de wegen, die naar een I betere toekomst zullen leiden. Zijn I voorgaande artikelen verschenen in ons blad van 22 en 28 Augustus. Tiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiin komend in het fascistisch regiem, in Duitschland in het Nationaal-socialisme. Toch is er groot principieel verschil tus- schen hetgeen elders gebeurde en hetgeen sind jaren door de katholieken werd nage streefd en gepropageerd. Het gaat thans als in 1848. Ook toen waren de katholieken voor de vrijheid, maar zij verwierpen prin cipieel het liberalisme. Zoo ook thans: wij zijn warme voorstanders van de weder- organisatie van de maatschappij, maar wij staan principieel tegenover de absolutisti sche staatsidee van het Fascisme zoowel als van het Nationaal-Socialisme. Met den Paus houden wij krachtig vast aan het sociaal-wijsgeerig beginsel der subsidiairiteit: wat kleinere maatschappe lijke lichamen kunnen doen, mogen groo- tere niet aan zich trekken. Wij kennen aan den Staat de taak toe van aansporen, ordenen, controleeren, zelfs indien noodig de taak van initiatief, maar strikt af wijzend staan wij tegenover het streven, om het geheele maatschappelijke en eco nomische leven door den Staat te laten absorbeeren. Niet den corporatieven Staat, maar de corporatieve maatschappij willen wij. Veel van hetgeen de Staat thans op sociaal- politiek terrein doet, en ook moest doen, omdat in de maatschappij de daarvoor ver- eischte lichamen ontbraken, willen wij weer terug gebracht zien naar de corporaties in de maatschappij. Zij moeten daarom worden publiekrechtelijke lichamen met ordenende en regelende bevoegdheid, onder toezicht en controle van het staatsgezag, als den hoeder van het algemeen welzijn. Ziedaar de groote sociale gedachte, die thans alom opleeft en door steeds meerde ren doorvoeld wordt. Zij geeft de richting aan, waarin de maatschappij zich thans be weegt, en waarbij haar het staatsgezag lei ding en sanctie behoort te geven, ja zelfs, indien dit groeiproces al te langzaam ver- loopen zou, instigatie. De Nederlandsche Staat is voor deze ge dachten van onzen tijd niet ontoegankelijk geweest. In de Arbeidswet-1919 werd na enkele jaren reeds een artikel opgenomen, waardoor, wat voorheen door de overheid geregeld en voorgeschreven werd, ter rege ling overgelaten werd aan de betrokken samenwerkende organisaties van werkgevers en werknemers. Men is verder gegaan, en heeft in de sociale verzekeringswetten voor zien, dat de uitvoering ervan zou geschie den door bedrijfsvereenigingen. De collec tieve arbeidsovereenkomsten die kiemen, waaruit verhoopt werd, dat de bedrijfsorga nisaties zouden voortkomen, vonden uit voerige wettelijke regeling en sanctie. Ten slotte kwam de wet tot regeling van de bedrijfsorganisatie-zelve. Zij was een eerste, bescheiden stap op den nieuwen weg van maatschappelijke ontwikkeling. Dezen weg dient men nu met vaardigen spoed niet alleen in te slaan, maar ook erop vooruit te gaan. Wanneer weldra, naar vertrouwd mag worden, de eerste bedrijfsorganisaties zul len zijn tot stand gekomen, zal de wet moe ten worden herzien en uitgebreid, en zal aan deze nieuwe maatschappelijke licha men ook ordenende en regelende bevoegd heid moeten worden toegekend. Zóó zullen wij den absolutistischen cor poratieven Staat ontgaan, maar onze in trede doen in de corporatieve maatschappij. Noch Fascisme, noch Nationaal-Socialisme is het, waarheen wij streven, maar haar een weder-organisatie van de maatschappij, waardoor het liberale individualisme zal overwonnen worden, om plaats te maken voor een sociale samenleving en economi sche orde, beide gebaseerd op sociale recht vaardigheid en sociale liefde. Moge onze Regeering ook ten deze de be- teekenis des tijds verstaan, en ons goede Nederlandsche volk niet alleen redden uit den economischen nood, gevolg eener we reldcrisis, maar ook, evenals in 1848, zonder revolutie voeren naar ven betere toekomst. Het mooie weer zal waarschijnlijk nog niet ernstig verstoord worden Sedert de vorige week is de algemeene lucht druk-verdeeling over het grootste gedeelte van Europa belangrijk veranderd, vooral in het Oosten, waar de diepe depressie wegtrok en plaats maakte voor een gebied van hoogen druk. Door verdere drukstijging over Centraal Euro pa reikt nu een gebied van hoogen druk van de Azoren over Centraal-Europa tot West-Rus- land en in dit geheele gebied heerscht over het algemeen rustig weer met zwakke winden uit verschillende richtingen. De Noordwestelijke grens van dit gebied loopt ongeveer van Enge land over de Noordzee naar Midden-Skandina- vië en ons land ligt er geheel binnen, zoodat het voortdurend van het mooie weer gewaar borgd is, zoolang dit gebied van hoogen druk stand houdt. In het Noordwestelij kste gedeelte van Europa is de luchtdrukverdeeling sedert de vorige week niet belangrijk veranderd en niet verbeterd. Een nieuwe depressie verscheen ten Zuiden van IJs land en trekt nu, vergezeld van een ondiepen uitlooper aan haar Z.O.-zijde, naar het Noord oosten. Deze depressie is voor het weer bij ons van geen beteekenis maar de uitlooper bracht ons een bewolking. Hoewel nu in zekeren zin het depressie-ge- bied over N.W.- en N.-Europa min of meer een bedreiging van het voortduren van de mooie weersgesteldheid vormt, macht verwacht worden, dat het gebied van hoogen druk stand zal hou den en dat vóór Zondag geen ernstige storin gen zullen optreden. Behoudens dus de geringe kans op storing kan men voor het einde der week en voor Zondag nog zomerweer verwach ten, over dag vrij warm, des avonds en des mor gens koel, matige bewolking, terugdraaien van den wind naar Zuidwest, geen neerslag, wellicht morgennevel. Geringe luchtdruk-veranderingen hebben weinig beteekenis voor de te verwachten weersgesteldheid, bij sterkere daling van den barometer zou een weinig regen verwacht kun nen worden. (Nadruk verboden) De bisschopswijding van Z. H. Exc. Mgr. Leven, benoemd tot Vicarius Apostolicus van de Kleine Soenda-eilanden, als opvolger van Mgr. Ver- straelen, zal geschieden in de parochiekerk te Uden, waar het oudste huis van de paters van het Goddelijk Woord in Nederland is gevestigd. De wijding zal verricht worden door Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, in wiens bisdom Uden is ge legen. Medeconsecratoren zullen, volgens „Sancta Maria", zijn Hunne Hoogw. Exc. Mgr. Hopmans, bisschop van Breda, en Mgr. dr. Lemmens, bis schop van Roermond. Waarschijnlijk zal de wijding plaats hebben op het feest van Christus Koning, 29 October, In de Donderdagavond gehouden spoedver gadering van den raad der gemeente Oostzaan is scherpe critiek uitgeoefend op het beleid van B. en W. betreffende het uitzenden van ar beiders naar de Rijkswerkverschaffing in den Wieringermeerpolder. Het scheen, volgens ver klaringen van den voorzitter, geheel tot een competentie van B. en W. te behooren, het geen door de S.D.A.P.-fractie ten sterkste werd tegengesproken. B. en W. hadden destijds een toezegging gedaan om te zijner tijd met voor stellen tot uitzending te komen, doch zij heb ben hieraan geen gevolg gegeven en hebben zonder een besluit af te wachten van den raad zelf de uitzending ter hand genomen. De S.D.A.P.'er Krasse beschuldigde den voor zitter van het verstrekken van verkeerde in lichtingen aan enkele arbeiders, als zou spr 's fractie nimmer een tegenvoorstel tot uitzending hebben ingediend. In een der laatste raads- bijeênkomsten is reeds van de zijde van de S. D. A. P. hevig tegen het voornemen van B. en W. geprotesteerd, omdat in de gemeente zelf genoeg werk is voor de werklooze arbei ders. De raad besloot ten slotte met vijf tegen drie stemmen en twee blanco de uitzending te doen beëindigen en B. en W. uit te noodigen hier aan gevolg te geven. Te St. Jansteen (Zeeuwsch Vlaanderen) werd de herbergier de R„ die zich te bed had be geven, aangevallen door een persoon, die zich klaarblijkelijk in de woning had laten opsiui- ten. Onder doodsbedreigingen greep deze den herbergier bij de keel. De overige huisgenooten, die op de bovenverdieping sliepen, hoorden het tumult en toen de echtgenoote van den aange vallene beneden kwam, vond zij den bloedend verwonden man. Middelerwijl had de dader de vlucht genomen. Later is als verdachte aange houden de 34-jarige arbeider de K„ wonende onder de gemeente Axel. Hij is ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld. Een tragisch besluit van de Koninginnedag-viering te Batavia BATAVIA, 31 Aug. (An'ta) Een van de parade op het Waterloopltin, welke werd ge houden ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, terugkeerend vliegtuig kwam bij een noodlanding in het meer Tjiboeroej, nabij Padalarang, terecht. De kapitein der In fanterie a la s. Dr. Ir. C. P. M. Bogaerts en de luitenant der infanterie J. C. Pols werden gedood. Van het toestel werd de romp afgerukt. BATAVIA, 31 Aug. (Aneta) Omtrent het vliegongeluk wordt nader gemeld, dat vanuit de andere Fokkervliegtuigen werd waargenomen dat het toestel van kapitein Bogaerts plotse ling in het meer van Tjiboeroej dook, waaruit een vleugel bleef opsteken. Toen later een hulpbrigade, welke derwaarts was vertrokken, ter plaatse was aangekomen, werden beide officieren niet in het toestel aangetroffen, weshalve onmiddellijk een begin gemaakt werd met dreggen. Dit had tot dusver geen resultaat. De oorzaak van het ongeval is onbegrijpelijk. De toestand van het vliegtuig is reddeloos. De officier van gezondheid der tweede klasse bij den vliegdienst C. Ouwehand, verplegers en hulppersoneel zijn allen ter plaatse. De lyken geborgen BANDOENG, 1 Sept. (Aneta) De lijken van de bij het vliegongeluk om het leven ge komen kapitein Bogaerts en luitenant Pols zijn gisteren na elf uur dreggen geborgen, nadat het wrak van het vliegtuig naar den kant was getrokken. Het Hjk van luitenant Pols was zeer zwaar vermink*. Beide officieren zijn blijkbaar op het moment dat het vliegtuig op het water terecht kwam, onmiddellijk gedood. Het wrak van het vliegtuig is nog niet ge borgen. De begrafenis vindt heden plaats. De „Kwartel" is op de uitreis in Bandoeng aangekomen. Verbetering Onder de aanwezigen bij den rouwdienst ter nagedachtenis van wijlen Z. Em. Kardinaal van Rossum is door ons vermeld de heer H. A. J. M. Heijmeijer van Heemskerk. De naam van den bedoelden eere-kamerheer van Z. H. den Paus is echter H. A. J. M. Heijmeijer van Heemstede. Wat beteekent „Bi-Arlita" en„Spi- ralta"? Het raadsel van Decalumen „Wat is „Bi-Arlita" en wat is „Spiralta?" Deze beide vragen hebben ons al dagen bezig gehouden en eiken avond ontvouwde de lezer zijn blad in de hoop, dat nu het geheim tot klaarheid zou komen. Thans zullen we vertellen, dat „Bi-Arlita" een nieuwe electrische Philips-lamp is, met edelgas gevuld en „Spiralta" eveneens een nieuwe lamp, die echter luchtledig is. Bij gelegenheid van een bijeenkomst van journalisten in de Philips-fabrieken te Eind hoven zjjn ons de nieuwe producten van deze wereldindustrie getoond en thans behoorden daar ook lampen toe. De laatste jaren was het uitsluitend radio, wat de klok sloeg. Radio en Philips waren eigenlijk één begrip. „Bi-Arlita" en „Spiralta" vormden nu echter de clou van de nieuwe producten. Tijdens deze bijeenkomst in de gezellige aula boven de kleuterschool heeft allereerst de heer Waterman, chef van de verkoopafdeeling daar over een en ander medegedeeld. De gloeilamp is een product waarvan de kwaliteit door een leek moeilijk beoordeeld kan worden Tot nu toe verkeerden we altijd in de veronderstelling, dat een lamp goed was, wanneer deze een langen levensduur had, doch dat bleek misgezien. Vele huismoeders hebben gemopperd, wanneer de lamp stuk was, maar dat was meestal juist een voordeel Wanneer een lamp oud wordt, is het verbruik oneconomisch en daar men er nu eenmaal niet toe komt, een lamp, die gaaf is te vernielen, fabriceert Philips lampen met een nuttigen levensduur. De gemiddelde levensduur bedraagt 1000 uur. De eerste lamp, die gemaakt werd, was een kooldraadlamp, die zeer oneconomisch in gebruik was. Daarna kwam de gespoten metaaldraad, vervolgens de getrokken metaaldraadlamp, toen de spiraaldraad met gasvulling en thans 'wordt een lamp in den handel gebracht, die weer Het nieuwe Philips-radio-toestel 834 A 20 pet. economischer in gebruik is, de Bi-Arlita. In deze lamp, die met gas gevuld is, zit een dubbel gespiraliseerde draad. De buitengewoon groote helderheid van de gloeiende dubbel- spiraal is verzacht door het inwendig satineeren van den ballon, waardoor het licht sterk ver spreid wordt. Dank zij een geheel nieuw procédé is Philips erin geslaagd, de lichtabsorptie tot minder dan 0 5 pet. terug te brengen. De tweede nieuwe lamp is de „Spiralta", die de zoogenaamde peerlamp moet vervangen. Deze geeft een bezuiniging van 5 6 pet. Nog een nieuwtje, lezer, dat feitelijk al oud is, doch misschien niet bekend. We spraken van een lamp, die een lichtsterkte had van b.v. 25 kaars en we dachten direct aan het licht, dat 25 kaarsen gaven. Dit is echter onjuist en om nu aan dit misverstand een eind te maken, gebruikt men als eenheid „Decalumen". Boven dien wordt op de lamp het verbruik in watten gestempeld, zoodat elke gebruiker zelf onmid dellijk kan zien, welke hoeveelheid licht hjj per gebruikte hoeveelheid stroom krijgt. Wondere machines zyn het, die voor de fabricatie der nieuwe lampen gemaakt moesten worden. Deze moesten daar extra voor gebouwd worden en zijn in de Philipsfabrieken zelf ont worpen en geconstrueerd. Met de regelmaat van een klok spuwt de machine 1000 lampen per uur door. Deze lampenfabricage stelt de hoogste eischen aan de glasfabriek, want is de ballonwand in zijn geheel of ook maar plaatselijk iets dikker, dan voorgeschreven, dan kan de machine de lamp niet insmelten, omdat de tijd, die haar ter beschikking staat, niet voldoende is om het glas week te maken. Nog andere voorbeelden van de juistheid, die door deze machines betracht moet worden en ook verkregen wordt, vertelde ons dr. W. Geiss, chef van het physisch laboratorium, die een voordracht hield over de meer technische bijzonderheden der nieuwe lampen. Van de „Spiralta" is ook een groot voordeel, dat deze lamp het licht naar alle zijden ge lijkmatig uitstraalt. De ziel van de Bi-Arlita, het meest kostbare onderdeel, een condensaat van wetenschappe lijke metallographie en technische prestatie is de bi-spiraal. Voor de vervaardiging van een dergelijke dubbelspriaal moet een ragfijne wolframdraad om een molyb-deenkem, dunner dan een menschenhaar, worden gewikkeld met een snelheid van 3000—6000 toeren per minuut en hierbij mag deze niet uitrekken en niet be schadigd worden, want, zooals vroeger reeds gezegd, een plataselijke dikteverandering van 1/5000 mm. zou funest zijn. Deze enkelspiraal moet weer op een molyb- deenkern worden gewikkeld. Na een reeks van verdere bewerkingen en behandelingen moeten de twee molybdeenkernen weer worden verwij derd, want alleen de ragfijne wolframdraad gloeit later in de lamp. Een belangrijk snufje is er ook voor den auto mobilist. De laatste jaren was in den handel de z.g. duplo-lamp. Deze is thans voorzien van een schokbreker. De nieuwe ballon is geelachtig en heeft ongeveer dezelfde verlichting als de na- trium-lampen. Men ziet er veel scherper mee, terwijl deze lamp ook bij mist uitstekend dienst doet. Dr. Uyterhoeven gaf een korte beschouwing over het wezen van het natriumlicht (ontlading, luminiscentiestraling) en de voordeelen ervan (meer licht voor minder stroom, bij gelijke licht- hoeveelheid beter zien) in vergelijking met de gebruikelijke gloeilamp (temperatuurstraler). Interessant was het bezoek aan de glasblazerij. De klompen vloeibaar glas worden als kauw- gummi uitgerekt voor het maken van glazen staven. Er is een afdeeling voor hand-glasblazerij en een machinale inrichting. Wat deze laatste af deeling betreft, daar zien we een machine, die telkens vanuit een oven een bepaalde hoeveel heid glas ontvangt en deze dan tot lamp ver werkt. Op deze wijze worden 350370 duizend lampen per week gemaakt. De controle over de lampen geschiedt met een gasvlam. Neemt de vlam, wanneer deze op het glas komt, geen bepaalde kleur aan, dan deugt de lamp niet. In den namiddag had een demonstratie plaats van nieuwe radio-producten. Men verbaast zich over de verbeteringen, die telkens weer worden uitgevonden. De nieuwe toestellen zijn weer volgens het „Super-inductie" principe gebouwd. Nieuw is het type 834 A, een populaire ont vanger met zeer soepele volumeregeling. Er zijn slechts twee bedieningsknoppen aanwezig. Type 634 A is bijzonder selectief, zelfs onder de moeilijkste omstandigheden, ook in de na bijheid van een krachtigen zender. Een voorbeeld werd ons daarvan getoond, in vergelijk met een ander toestel, toen een kleine zender in de na bijheid van het ontvangtoestel in werking werd gezet. Ook zwakke zenders zijn met dit toestel goed hoorbaar. Een zeer bijzonder toestel is het type 636 A. waarvan het aantal lampen 8 bedraagt. Het ge luid is bijzonder mooi. Zoo hoorden we een orgel en het was alsof men het direct uit de eerste hand hoorde. De afstemming is bovendien zoo geluidloos, dat het bij het kiezen der stations tusschen den eenen en den anderen zender volmaakt stil is. Een noviteit is ook een radio-gramofoon, aes- thetisch van uitvoering en zeer gering van af metingen. De nieuwe toestellen zijn alle zeer selectief. Het bezoek aan de Philipsfabrieken werd be sloten met een gezellig samenzijn in het club gebouw der golflinks te Valkenswaard. Na het bezoek in de fabrieken, waar het ge ratel der machines het hoofd vermoeid had, vond de geest hier aangename verstrooiing. In een genoeglijk discours met de heeren Scholten en Sterkenburg, de leiders van deze excursie, vernamen we, dat men den laatsten tijd bij Philips over de productie weer tevre den is. Deze joumalistenreiinie, die vroeger ieder jaar trouw gehouden werd, doch den laatsten tijd is overgeslagen, wijst er op, zouden we bijna zeg gen. Uit alles krijgt men wel den indruk, dat Philips een wereld-industrie blijft, waar men dag na dag naar nog nieuwere vindingen speurt. We zijn al benieuwd naar de volgende Thans zijn er echter weer eenige primeurs en kan bet menschdom tevreden zijn. De dubbel gespiraliseerde gloeidraad van de nieuwe Philips gloeilampen Bi-Arlita Het Nationaal Crisis Comité heeft een schrij ven gericht aan de Plaatselijke Crisiscomité's in Nederland, waarin wordt medegedeeld, dat het de bedoeling is, van 4 tot 11 October a.s. een Nationale Inzamelingsweek te houden en wel dusdanig, dat het aan ieder Comité vrij staat gedurende een of meer dagen dezer week zijn collecte te houden. Daar waar een Plaatselijk Crisiscomité is ingesteld, komt de opbrengst, behoudens een afdracht van 10 pet. aan de kas van het Nationaal Crisiscomité, aan het Plaat selijk Crisiscomité ten goede. Het dagelijksch bestuur van het Nationaal Crisiscomité zal met alle ten dienste staande middelen het welslagen dezer collecte trachten te bevorderen. Ds comité's worden tenslotte uitgenoodigd voor 10 September a.s. te melden of zij een collecte zullen houden. Verschenen is het plan voor de stichting van het Derde Orde Huis, waarvoor verleden jaar de commissie van voorbereiding werd gevormd. Deze commissie van voorbereiding meent een pracht gelegenheid gevonden te hebben in Huize „Maris Stella" te Wijk aan Zee. De aar dige woningen nabij het hoofdgebouw zullen ingericht worden voor pension, terwijl het ge heel gelegenheid zal bieden om eenige dagen rustig door te brengen. Zusters Franciscanessen zullen de bediening waarnemen. Aangezien gebleken is, dat de huidige rege ling van den nachtdienst van het door de ge meente Dordrecht geëxploiteerde veer Dordrecht Zwijndrecht de automobilisten in de verleiding bracht het weggedeelte te Dordrecht—Willems dorp met veel te groote snelheid te rijden om de eerste boot van den proefnachtdienst Moer dijkWillemsdorp (welke zooals bekend, op ini tiatief van den A.N.WB, en de K.NA.C. tot stand kwam) te halen, verzochten de AJ4.W3. en de KHA.C. aan het Gemeentebestuur van Dordrecht aan dit bezwaar door een wijziging in de dienstregeling te willen tegemoet komen. Genoemde vereenigingen ontvingen hierop be richt, dat, hoewel de verantwoordelijkheid van het te snelle rijden geheel op de automobilisten rust, aan dit verzoek per 1 Sept. zal worden vol daan. De bekende Belgische wielrenner Charlier heeft op de baan van St. Truyden gepoogd het werelduurrecord dat kortelings door den Franschman Richard behaald was, op zijn naam te brengen. Hij mocht hierin echter niet slagen. Doordat hij last had van nierpij n moest hij op geven. Hij had afgelegd 31.795 KM. in 43 min. 46 4/5 sec. Het gelukte hem echter wel de Bel gische records van 525 K.M. op zjjn naam te brengen. Ook de renner Debruycker deed een poging, doch mocht eveneens niet slagen. Hij moest opgeven omdat de baan te vochtig geworden was om te kunnen rijden. Hij had in 31 min. 13 sec. afgelegd 21.935 KM. Als official was aanwezig de heer Rosseels van den Belgischen Wielerbond. Onze landgenoot en ex-wereldrecordhouder, de Eindhovenaar Van Hout was bij de pogingen aanwezig. Hij heeft ook menige rondjes gereden en verklaard dat hij zeer spoedig, waarschijnlijk medio September een officieele poging zal doen het werelduurrecord weer op zijn naam te bren gen. Gezien den tijd dien hij maakte by de proef- rondjes, gelooft men in Belgische wielerkringen dat hy er in zal slagen het record op zyn naam te brengen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 9