STADSNIEUWS BEURS VAN AMSTERDAM Haarlem, 4 Sept. ïaawm Wisselkoersen MAANDAG 4 SEPTEMBER AGENDA MAANDAG 4 SEPTEMBER 1933 R.K. FEDERATIE VAN GEMEENTERAADSLEDEN Oprichtingsvergadering VERKEERSONGEVALLEN Te Heemstede Betvusteloos geraakte W at er verbruik GEMEENTE WATERLEIDING Winst 34.799.68 ST. ADELBERTUSSCHOOL TE BLOEMENDAAL Plechtige inwijding MAN VERDRONKEN Te Zand voort JEUGDIGE DIEFJES AANGEHOUDEN Hoe ze Koninginnedag vierden RUMOER IN IJMUIDEN Bij colportage en zwemwedstrijd Plaatsengeld kwestie DE VISSCHERIJ IN AUGUSTUS Kamer van Koophandel Dr. J. Timmer R.K. Handelsreizigersvereeniging „St- Paulus" Rijwieldieven Floralia-tentoonstellin Weer verminderde omzet Concert in 't Bioemendaalsche bosch Orgelbespeling Nationaal Crisis-comité Voor de stille Armen Ned. Reisvereeniging voor Katholieken BURGERLIJKE STAND CRICKET Mislukte wedstrijden VOETBAL Bekerwedstrijden B.S.M. UIT DEN OMTREK BENNEBROEK 5 September VIJFHUIZEN IJMUIDEN Haarlem IA.M.V.J. I De Federatie van Bonden en Centrales van R.K. Gemeenteraadsleden in Nederland had bij monde van haar secretaris Mr. C. Ch. A. van Haren, de R.K. Gemeenteraadsleden in den Statenkieskringen Haarlem en Velsen opgeroe pen om zich te organiceeren. Deze oprichtingsvergadering is Zaterdagmid dag gehouden in het gebouw St. Bavo te Haar lem. Mr. C. Ch. van Haren, leider van het advies bureau voor Gemeentepolitiek der R-K. Staats partij en secretaris der Federatie zei in zijn openingswoord, het beste contact tusschen de gemeenteraadsleden te zien in een eigen tijd schrift, dat reeds geruimen tijd circuleert. Spr. zag een zeker gevaar vcor de democratie, om dat er al te veel wordt goedgepraat en al te veel wordt verzwegen. Spr. ziet hier alleen als redmiddel, als de colleges in Kamer en ge meenteraad gezond zijn. Spr. beval om. ook de in Amersfoort gepro pageerde kernvorming aan en besloot met den gemeenteraadsleden dringend aan te bevelen cm lief te worden van de nieuwe afdeeling der federatie. Na deze opening hield dezelfde spreker een inleiding over „Enkele opmerkingen betreffen de de Algemeene Politieverordening. De algemeene politieverordening aldus spr., heeft een gemeenschappelijk doel, n.l. de handhaving van de openbare orde en de goede zeden. Welke is die taak? Voorop dient gesteld, dat de overheid hier niet alles kan bedisselen. De goede zeden te handhaven behoort ook tot de taak van het gezin, het onderwijs en den godsdienst. Ten aanzien van de Zondagsrust b.v., heeft de overheid ook een taak. Zij moet die bevor deren, door b.v. alle arbeid in loodienst te ver bieden. De begrippen openbare orde en goede zeden, zijn aldus spr. niet in één definitie samen te vatten. In den geest van de encycliek „Quadrage- simo Anno" moet veel in handen gelaten wor den van de organisaties. Vooral in onze dagen, nu men het kwaad als goed gaat voorstellen heeft de overheid cp het gebied van handhaving van openbare orde en goede zeden een zware en moeilijke taak. Vooral voor katholieken is hier een speciale taak weggelegd. Wanneer we werkelijk de beginselen van ons H. Geloof voor ons uit dragen, worden we daar dan niet om uitgelachen? Juist op het gebied van algemeene politie verordening kan volgens spr. een katho liek gemeenteraadslid veel bereiken. Alleen op het gebied reeds van vlkswelvaart en hygiëne is de overheid verplicht krachtig in te grijpen, anders gaat er veel verlren. Spr. behandelde vervolgens de verhouding van den gemeenteraad en den burgemeester, vooral wat betreft het onderwerp van spr 's in leiding. Met enkele voorstellen lichtte spr. dit toe. Ten slotte behandelde spr. nog de gemeente raad ten opzichte van de vrijheid van verga dering, van drukpers, het houden van toespra ken in de openlucht, het dansvraagstuk en de openbare bad- en zweminrichtingen. Na de inleiding van mr. van Haren, die een hartelijk applaus verwierf, werd na een korte gedachtenwisseling door de vergadering over gegaan tot de definitieve keuze van een be stuur, waarin de heer Klein, Haarlem, het voorzitterschap aanvaardde en de heeren H Koning Hoofddorp; B. v. Wees, Amstelveen;' W. J. P. Laurent, Velsen; C. Stokman, Haar- lcmmerlieae, J. w. v. d. Erf, Heemstede, de verdere functies onderling zullen verdeelen. Met een wensch tot veel succes voor de nieuwe afdeeling sloot de secretaris der fede ratie de vergadering op de gebruikelijke wijze. Op den Binnenweg werd een wielrijdster aan gereden door een auto. De wielrijdster kwam u.i de richting Haarlem en een tram uit de zelfde richting reed haar achterop. Uit de te genovergestelde richting kwam een auto waar- van de bestuurder voor de tram links uithaalde en daardoor de wielrijdster aanreed Het rijwiel dat ncgal werd beschadgid werd voor rekening van den autobestuurder hersteld. De wielrijdster bekwam geen letsel, Zondagavond kwart over 8 reed de 21-jarige mevr. de B.-H. op haar fiets in den Haarlem merhout. Bij het paSseeren van twee wiel- rijdsters, die voor haar reden, week een van beiden plotseling te veel naar links uit. Mevr de B. kwam hierdoor te vallen en brak vermoedelijk een kuitbeen, terwijl ze bewuste loos raakte. Ze werd door den ongevallendienst voorloo- pig geholpen en met den ziekenauto van Mathot naar de Mariastiehting gebracht. Nog een dito ongeluk De getuigen verdwenen Zondagavond half 9 fietste mevr B., wonende te Amsterdam op den Rijksstraatweg bij Santpoort. Ze week uit voor een paar voor haar loopende voetgangers, waardoor ze in aanraking kwam met een paar achter haar rijdende wielrijders. Het werd een chaos van gevallen menschen en rijwielen. Mevr. B. werd er het slachtoffer van. Wielrijders nóch voet gangers bemoeiden zich met het geval, terwijl mevr. B. met een bloedende hoofdwodnende be wusteloos bleef liggen. Door een der omwonenden werd de ongeval lendienst gewaarschuwd en bovendien dokters Uit Santpoort en Haarlem-Noord- Nadat een lichte hersenschudding geconsta teerd was. is mevr. B. per auto-brancard naar het St. Elisabeths Gasthuis vervoerd. Beschonken achter stuur Zaterdagavond 12 uur reed de 42-jarige D„ die in staat van dronkenschap een auto be stuurde, in de Pres. Steijnstraat een rechts van den weg rijdende wielrijdster, de 39-jarige mej. v. V.. achterop. Ze werd aangereden. Haar rijwiel werd ernstig beschadigd en zijzelf kreeg schaafwonden aan arm en been. Na door den ongevallendienst verbonden te Zijn, is ze met een auto thuisgebracht. dagen en de kleinste in Februari met 6,8 m.M. over 11 regendagen. De grootste filterperiode had filter 3 met 64 dagen, de kleinste filterperiode had filter 5 met 6 dagen. De oorzaak van deze korte filter periode was het veelvuldig voorkomen van een groengeklsurde alg, welke de filters kunnen passeeren en waardoor deze in den rei nwater kelder komen, en daardcor in het af te leveren water, zeer schadelijk voor het stadsbuizennet. Per 100 M3. opgepompt en gefiltreerd water werden verbruikt 27.80 K.G. steenkolen, tegen 29.29 K.G. in 1931. De totale wateropvoer bedroeg in 1932: 2.150.304 M3. tegen 2.154.438 M3. in 1S32, dit is een vermindering van 4.134 M3. water of 0.2 pet. De maximum oppomping per dag bedroeg 8.853 M3., tegen 8.463 M3. in 1931, de maximum oppomping per dag bedroeg 4.056 M3., tegen 3.978 M3. in 19.31, de gemiddelde oppomping per dag bedroeg 5.875 M3., tegen 5.906 M3. in 1931, berekend uit'het aantal slagen der toren- pompen naar 78 Liter per omwenteling. Het kleinste uurverbruik in het etmaal be droeg 37 M3. (37) berekend als het gemiddelde over het geheele jaar. Volgens aanwijzing van den watermeter is op het pompstation gebruikt 125.126 M3., tegen 125.196 M3. in 1931. zoodat naar Haarlem is af gevoerd 2.025.178 M3. water. Het gemiddelde dagverbruik per hoofd der bevolking te Haarlem is dus 47.35 L. (48.60). Het gemiddeld dagverbruik per hooid der be volking te Haarlem, berekend uit de meteraan wijzingen, geeft het volgende cijfer 38.50 L. (39.57). Het totaal in rekening gesteld water in de aangesloten perceelen met uitzondering van die voor groot-industrie, voor liefdadigheid en voor gemeente-gronden bedroeg 1.569.854 M3. Het gemiddeld aantal van die aangesloten perceelen bedroeg 31.096, zoodat per perceel gemiddeld werd betaald 50.5 M3. (51.3). De uitkomsten van het geregeld bacteriolo gisch scheikundig onderzoek toonden aan, dat het water van zeer goede hoedanigheid was. De lengte van het buizennet bedroeg op 31 December 1931: 225.435.48 M. en einde 1932: 228.795.29 M. Volgens de balans bedraagt het batig saldo op 31 December 1932: ƒ34.799.68. Aan het verslag van de gemeente waterlei ding over het jaar 1932 ontleenen wij: De totale neerslag over 1932 bedroeg 900,4 m.M. tegen 707,4 m.M. in 1931 of 193 m.M. meer dan vorig Jaar. De gemiddelde Jaameerslag over de jaren 1899 tot en met 1932 was 759,8 m.M. De grootste maandneerslag werd waargeno men in October met 317,1 m.M. over 29 regen- Hedenmorgen had te Bloemendaal de plech tige inwijding plaats van de nieuwe St. Adel- bertusschool aan den Dennenweg. In de parochiekerk werd des morgens om half acht door den zeereerw. heer J. Willen- borg, pastoor der parochie, een gezongen H. Mis opgedragen, waaronder algemeene H. Communie der leerlingen. Om ongeveer half elf hadden zich in het nieuwe schoolgebouw vele genoodigden, ouders en leerlingen verzameld, toen de hoogeerw. heer Deken H. C. Sondaal binnentrad. Tot de genoodigden behoorden verder de zeereerw. heeren G. van Niekerk, pastoor te Overveen. L. J. Schalker, pastoor te Haarlem Noord, J. F. v. d. Meer, pastoor te Driehuis, rector J. P. J. Kok te Bloemendaal en de rec tor van het Missiehuis te Driehuis, wethouders dr. J. Bomwater en J. Prinenberg, namens het gemeentebestuur van Bloemendaal, de heeren J. Cassée, raadslid van Bloemendaal, Huijning, chef van de afdeeling onderwijs ten Bloemen- daalsche raadhuize, H. v. d Weyer, inspecteur van het L. O., Wilson, secretaris van de plaat selijke commissie van toezicht op het L. O-, Lasance, Th. Blans, Hillens, Nieuwenhuys, B. Stals en J. Bonarius, leden van kerk-, schooi en armbesturen, S. B. van Santé uit Zaan dam, architect van het schoolgebouw en de heer Wilson, hoofd van de Bioemendaalsche - Schoolvereeniging. (De burgemeester van Bloemendaal jhr. mr. C. J. A. den Tex was evenals de" oud-inspecteur van het L. O., de heer G. Weustink, verhin derd). Op de speelplaats verrichtte deken Sndaal, geassisteerd door pastoor J. Willenborg, als diaken en pastoor Niebus, pastoor te Bentveld, als sub-diaken, de kerkelijke ceremoniën, waar na de liturgische omgang rond de nieuwe schoool gehouden werd. Het zangkoor der leerlingen voerde onder onder leiding van den heer Bosman de liturgi sche gezangen uit. Vervolgens verrichtte Deken Sondaal met de zelfde assistentie de wijding der kruisbeelden en de schoolokalen. Nadat allen zich in een lokaal verzameld hadden hield pastoo Willenborg een toespraak, waarin hij zeide dat deze school een belofte bevat voor de toekomst en een reden tot dank baarheid was. Spr. dankte het burgerlijk bestuur voor de nrettige samenwerking en was er zeker van dat de samenwerking in de toekomst zal blij ven bestaan en dat de school tot grooten bloei zal komen. Wat het schoolbestuur betreft, dat ook den grooten dank van pastoor Willenborg verkreeg, zeide spr. dat hij blij was een schoolbestuur te bezitten, dat zooveel werk uit zijn handen nam en zooveel reeds tot stand had gebracht. Dank bracht spr. vervolgens aan den heer H. v. d. Weyer, inspecteur van het L. O., voor diens deskundige adviezen. Ook de aannemer en opzichter kregen woor den van dank en waardeering voor hun werk. Spr. beschreef het inderdaad schoone gebouw en sprak tenslotte sympathieke en hartelijke woorden tot het hoofd der school, den heer J. J. Luyken, dien hij met vreugde begroette en wien hij met volle vertrouwen de verantwoor delijkheid voor de kinderen overdroeg. Spreker verwachtte natuurlijk een uit breiding van het gebouw de uitbreiding van Bloemendaal zal dit, naar spr.'s meening noodzakelijk maken. Vervolgens hield deken H. C. J. Sondaal een treffende rede en richtte zich allereerst in hartelijke bewoordingen tot pastoor Willen borg. Spreker memoreerde het levenswerk van pastoor Willenborg, het ziekenapostolaat. Thans heeft God u gegeven, zoo zeide spr., om op den kleinen levensakker, dien gij hier te Bloemen daal bebouwt, een belangrijk gebouw op te rich ten: een katholieke school. Spr. legde den vollen nadruk op de nood zakelijkheid van de katholieke school. Niemand zal het tegenspreken, dat wij dragers zijn van het wettelijk gezag, dat wij katholieken onze kinderen opvoeden in arbeid en gehoorzaam heid voor dit gezag. Dat hebt gij thans aan de kinderen gegeven, wijsheid, die tot God leidt. Ip hoop, dat het onderwijs in deze school in uw geest gegeven zal worden. Dan zullen de kinderen, thans bloemen op aarde, bloemen in den hemel worden. Wethouder dr. J.. Bomwater sprak vervolgens namens het gemeentebestuur. Spr. zegde ook voor de toekomst medewerking toe en hoopte dat de school zal groeien en bloeien. De heer H. v. d. Weyen, inspecteur van het L.O., zeide te kunnen constateeren, dat hier een werk is tot stand gebracht dat van paeda- gogisch en onderwijsstandpunt van groot be lang is. Spr. onderschreef geheel wat pastoor Willen borg had gezegd. heeft U oorpijn en neu ralgie? Waarom neemt U niet Uw toevlucht tot Aspirin? Het is een voor het organisme volkomen onschadelijk middel en zal U in wei nige minuten van elke pijn en het gevoel van onbehagelijkheid Lbevrijden. BAYER e e n i g o p de wereld Oitiiuitena verkrijgbaar in de orame-bandbuisjes van 20 laot. 70 ca. en oranjezakjes van 2 labl. a 10 ets. Ook spr. zei, he thoofd der school zijn ge heele vertrouwen te schenken, en feliciteerde tenslotte pastoor Willenborg en de ouders. Hij besloot met den wensch dat de school met Gods zegen moge beantwoorden aan haar doel. Nadat mej. F. A. M. Feekers gesproken had dankte pastoor Willenburg de Zusters voor de uistekende wijze, waarop zij het onderwijs heb ben gegeven en voor den echt katholieken geest, dien zij aan de leerlingen hebben mee gegeven. Tenslotte dankte het hoofd der school, de heer J. J. Leuyben voor het vertrouwen, in hem gesteld, mede namens het onderwijzend personeel, en zeide, dit naar beste krachten waardig te zullen maken .Hij hoopte dat. de school een symbool zal zijn voor het opvoe dingswerk voor de katholieke schooljeugd van Bloemendaal. (Ongecorigeerd) Zondagmiddag htlf 4 werd den post Reddings brigade te Zandvoort kennis gegeven, dat bij paal 71 kleeren gevonden waren, terwijl van een zwemmer niets te bespeuren viel. Onmiddel lijk ging men op onderzoek uit en, met den eb- stroom meegaande, vond men op de eerste zand bank bij paal 72 het lijk van een tot nu toe on bekenden man. Het is per brancard naar het lijkenhuisje overgebracht. De kleeren van d enman waren gemerkt L. S. In een zak werd een retourkaartje op Amster dam gevonden. Bij de kleeren bevonden zich een Alpino- mutjes, een sporthemd met riem, twee zwem broeken en zijden onderkleeding, alles in Am sterdam gekocht, waarom men vermoedt, dat de man een Amsterdammer is. De drenkeling is slank van postuur en heeft donkerblond haar. Aan zijn vinger vond men een zegelring met wapen. Zaterdag heeft de politie een goede vangst gedaan. Door haar is aangehouden een viertal jeug dige inbrekers. Drie van hen, 2 jongens van 10 en een van 7 jaar, hadden zich Zaterdagmiddag door in klimming toegang verschaft tot de Montessori school in de Bakkerstraat. Uit een spaarpot hebben ze 80 centen gestolen. Bovendien bleek, dat een der 10—jarigen jongen, die niet bij de Montessori-inbraak-club aangesloten was geweest, zich in de afgeloopen week schuldig gemaakt hadden aan den diefstal in de Krelagestraat. Ze hadden daar, terwijl de bewoner afwezig was, een raam aan de straatzijde opengeschoven en uit een buffet 31.buit gemaakt. Voor dit geld hadden ze Koninginnedag ge vierd. De recherche heeft de zaak in handen. Te IJmuiden hebben Zaterdagavond in de Kennemerlaan en op het Kennemerplein onge regeldheden plaats gehad ten gevolge van col portage door fascisten en communisten, bijge staan door vele partij genooten uit Haarlem (waar colportage verboden is). Er ontstond een vechtpartij, die een groote menschenmassa samentrok. De politie, die in vele gevallen op haar hoede geweest was, greep ook nu bijtijds in, al moest zij van haar wa pens gebruik maken, om de menschenmassa uiteen te drijven. Nog langen tijd bleef het rumoerig in de omgeving. Uit zeer betrouwbare bron vernemen wij, dat naar aanleiding en de herhaling der relletjes door B. en W. van Velsen het colportageverbod uitgevaardigd zal worden. Zondagmiddag hadden nabij de Noordersluis te IJmuiden zwem- en polo wedstrijden plaats, georganiseerd door de Velser Zwemvereeniging Voor dezen wedstrijd bestond van de zijde van het publiek veel belangstelling. Voor velen was het een teleurstelling, dat door het bestuur der Velser Zwemvereeniging plaatsengeld werd ge- ind ook buiten het afgezette terrein. Hierover ontstond meeningsverschil. Naar de meening van het publiek is het sluiseiland nabij de Noordersluis vrij voor iedereen. Het werd ten laatste een opjagen van het publiek, doch men bereikte niets; telkens keerde het publiek op zijn oude plaats terug. De politie, wier hulp was ingeroepen, wist door tactisch optreden de menschenmassa te kalmeeren. Door het bestuur der V. Z. V. werd na overleg per luidspreker medegedeeld, dat de plaatsen vrij waren. Men verzocht echter het publiek een offertje van 10 cent te storten ter bestrijding der kosten. was over de afgeloopen maand 7.000.lager. De totaal omzet over de afgeloopen 8 maan den vertoont echter, vergeleken bij het vorige jaar een buitengewoon grooten achterstand. De omzet over de eerste 8 maanden van 1933 bedraagt 2.937.729,51 tegen./ 4.881.351,53 over betzelfde tijdvak van het vorige jaar. Een na- deelig verschil alzoo van bijna 2 millioen gulden. De funeste uitwerking van het visscherij-con flict demonstreert zich in het omzetcijfer van de stoomtrawlers. Gedurende de eerste 8 maan den van 1932 kwamen niet minder dan 1229 trawlers aan de markt, met een totaal omzet van 2.870.312,terwijl over de afgeloopen 8 maanden slechts 353 trawlers aan de markt verschenen met een omzet van 753.149, De gespecificeerde omzetcijfers over de afge loopen maand Augustus luiden als volgt: Treil- en .zeevischzegen. 130 stoom- en mo- tortreilers 277.095,33, 122 motorlogg. 74,658,32, 516 motorkustvisschers 51.408,87, 9 open boo ten 46,05, 12 Duitsche stoomtreilers 39.881,67, 1 Duitsche metorkotter 216,53; 17 Deensche motorkotters 12.227,06, 4 Belgische 750,60. Drijfnet: 2 stoomloggers 21.118,10, 2 motor- loggers ƒ9.761.10, consignatiezendingen ƒ14.795.29 Totaal 491.958,92. De eerstvolgende vergadering van de Kamer van Koophandel zal worden gehouden Dinsdag 26 September, des avonds te 7jj uur, in het gebouw der Kamer, Nassauplein 6, Haarlem. De heer dr. J. Timmer, oud-lid van den gemeenteraad van Haarlem en tuiend genees heer, is, naar wij vernemen, zeer ernstig onge steld. Dezer dagen vergaderde deze afdeeling in café „Central." Van den Weleerw. heer kapelaan Th, v. d. Lugt was een schrijven ingekomen, waarin hij mededeelde, dat Z. H. Exc. Mgr. Aengenent hem eervol ontslagen had als geestelijk adviseur der vereeniging. In een mooie rede drukte de voor zitter zijn sp'ijt hierover uit, en dankte kape laan v. d. Lugt voor het vele goede en mooie werk, zoo vol liefde en toewijding voor de ver eeniging verricht. Namens de geheele afdeeling zal hem een dankschrijven worden toege zonden. Op Vrijdag 22 Sept. a.s zal opnieuw een ver gadering worden uitgeschreven met als eenig punt: Bespreking rapport over aansluiting van „St. Christoffel" bij de R. K. Werkliedenvereeni- ging of Werknemenden Middenstand. De te kiezen afgevaardigden naar de Alg. Vergadering in November te Utrecht zullen bindend man daat meekrijgen. Hierna volgde nog een geanimeerde bespre king over de te houden auto-zegening op Zon dag 10 September a.s. voor de St. Bavokerk, Heerenweg, Heemstede. De voorzitter spoorde allen nog eens aan met veel energie mede te werken, opdat ze een volledig succes zal wor den. Reeds zijn plm. 200 inschrijvingen binnen gekomen. Om ruim 11 uur werd deze vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Rijwieldieven hebben in de afgeloopen week dertien fietsen buitgemaakt. Wat weer een crescendo-gaan in het aantal betreft. De opening van de jaarlijksche tentoonstel ling van de Floralia Vereeniging. welke gehou den zal worden in gebouw „St. Bavo," zal Za terdagmiddag a.s. plaats vinden. De totaal omzet aan den Rijksvischafslag te IJmuiden bedroeg voor de maand Augustus 491.958,92 tegen 612.621,93 over dezelfde maand van het vorig jaar. Ofschoon het na- deelig overschot met het vorig jaar nog zeer aanzienlijk is, komt het ditmaal toch voor een groot deel voor rekening van buitenlandsche schepen. Het vorige jaar waren er 29 Duitsche stoomtrawlers aan de markt gekomen en 96 Deensche kotters, respectievelijk met een om zet van 108.782en 63.000,—, terwijl er in de afgeloopen maand slechts 12 Duitsche trawlers aan de markt zijn verschenen en 17 Deensche kotters, met een omzet van respectie velijk 39.881,— en 12.227,—. Ook het bedrag .van consignatie-zendingen Schoten's Chr. Gem. Koor zal op Dinsdag 5 September a.s. een concert geven in het Bloe-, mendaalsche Bosch. Medewerking verleent het dubbelmannenkwartet „Zanglust". Koor en kwartet staan onder leiding van den dirigent den heer Jac. Zwaan. Bij de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk, op Dinsdag 5 September, 's avond-; van 8%9% uur, te geven door den heer Geor ge Robert, is het programma als volgt; 1. Choral, Fuga und Vorspiel: „Warum be- trübst du dich, mein Herz", Joh. Pachelbel (16531706)2. Fantasia super ,,1'homme ar mé", Joh. Nep. David; 3. Preludio e Fughetta, H. Andriessen; 4. Fantasie over Psalm 33. C. de Wolf; 5. Fête-Dieu, H. Andriessen; 6. Fantasie over „Wilt heden nu treden", Karl Hoyer. Personeel C. en A. Brenninkmeijer te Haar lem per giro 2 September 30.80. In de kerk van het H. Hart (Kleverpark) werd Zondagmorgen onder alle H.H. Missen na de predikatie door pater dr. Vincentius Kuiper .professor aan de Internationale Pauselijke Uni versiteit „Angelico" te Rome, zoon der paro chie een collecte gehouden voor de Stille Ar men van Haarlem, welke collect een bedrag van f 576 opbracht. In de parochiekerk van den H. Joseph (Jans straat) werd Zondagmorgen eveneens een col lecte voor de Stille Armen gehouden. De op brengst hiervan bedroeg f 600. De afd. Haarlem van de Ned. Reisvereeni ging voor Katholieken organiseert in de maand September verschillnde excursies, o.a. op 23 én 24 September een tweedaagsch reisje naar Brussel. Geboren: 31 Augustus: C. L. R. Schilpzand Hegger, z.; 2 Sept.: R. BrandsReijns, z.; E. Daamsden Ouden, d. maar ook nieuwelingen, die herhaaldelijk dom me dingen deden en zich heel gemakkelijk lie ten vangen. Het spel van Haarlem was ook niet bepaald schitterend, maar toch behaalden de A. M. V. J.'ers slechts in drie innings punten. Er werden bij A. M. V. J. drie werpers ge probeerd doch allen gaven wijd of werden ge slagen. En als sommige Haarlemmers niet zoo onvoorzichtig waren geweest bij het honkloo- pen zouden er nog meer over het thuishonk gekomen zijn. De inningscijfers zijn: A. M. V. J.: 1—0—0—4—2—0—0—0—0— 7. Haarlem: 1—3—7—2—0—6—2—4* 25. Voor de op 10 Sept. door Haarlem te houden wedstrijden vcor jongens hebben zich nog slechts vier negentallen aagemeld. De; beelissingswedt ff' ijd om het kampioen schap van de tweede klasse is Zaterdag mi- lukt, doordat bij H. H. C. geen bericht was in gekomen waar de wedstrijd moest worden ge speeld. Ook de wedstrijd Ajax IIA. M. V. J. II ging niet door. A. M. V. J. wist dat deze op het terrein van Ajax zou worden gespeeld ,maar Ajax wist dat niet en die trok dus naar het A. M. V. J.-terrein. Gisterenmiddag om 1 uur werden de door „B. S. M." te Bennebroek georganiseerde bekerwedstrijden geopend met D.S.S. uit Haar lem en Roda uit Bovenkerk. Het was voor de rust een aantrekkelijk gelijk opgaande strijd, waarin beide partijen eenmaal wisten te scoren. Na de rust werd het 21 voor D.S.S., maar Roda slaagde erin, den stand weer gelijk te maken. Een kwartier voor tijd werd D.S.S. een penalty toegekend, welke prachtig benut werd. Doordat een speler zijn boekje te buiten ging. speelde Roda het laatste kwartier met 10 man. Verandering in den stand kwam er echter niet meer, zoodat D.S.S. ten slotte met 32, door zijn betere techniek verdiend, won. Om drie uur kwam B.S.M. op het veld om den strijd aan te binden tegen de reserves van Santpoort, die vorig seizoen kampioen in de lste klasse van den D.H.V.B. geworden waren. Het spel was nog geen vijf minuten oud, toen Santpoort wist te scoren en alzoo een nuttigen voorsprong verkreeg. Na een 20 minuten spelen bracht echter de nieuwe midvoor van B.S.M. met een prachtigen kopbal de partijen weer op gelijken voet. Dan beleefde B.S.M. een benauwd oogenblik, toen de keeper al gepasseerd was, maar een back redde. De aanvalslinie van B. SM. bleek heel goed en productiever dan die van Santpoort. Uit een fraaien voorzet van v. d. Meij kopte Witteveen even fraai in; alzoo een 21 voor sprong voor B. S. M., waarmede de rust intrad. Na de rust kwam Santpoort opzetten. B.S.M verknoeide een paar fraaie kansen om de score te verhoogen. Liep voor de' rust Santpooit her haaldelijk in de buitenspelval, na de rust waren de rollen omgekeerd en werd menige B. S. M.- aanval afgefloten. Tenslotte wist A. Timmer de score met een fraai schot tot 31 op te voeren en even daarna liep Witteveen een mooien voorzet in doel, waarmede B.S.M. vrij veilig bleek. Tot het einde echter werd door Santpoort gewerkt, met het resultaat, dat de gasten nog eenmaal wisten tegen te scoren, waardoor dus de einduitslag 42 werd voor B.S.M. Het best spelende elftal had ook hier ver diend gewonnen. Beide wedstrijden werden goed geleid door scheidsrechter D. Zoet uit Noordwijkerhout. er was veel belangstelling op het „Bloem- veld"-terrein aan den Rijksstraatweg. A.s. Zondag 10 September zullen des middags om 1 uur de beide verliezers, Santpoort en Roda, elkander den door Hemekens-Brouwerij uitgeloofden beker betwisten, terwijl om 3 uur B.S.M. tegen D.S.S. zal uitkomen om den „Oude Geleerde Man"-beker. Mutatie geestelijkheid Aan het einde van de vorige week arriveerde de nieuwe kapelaan, de weleerw. heer J. Boerijk, van Texel, waar zijneerw. twee jaar zijn geestelijk ambt uitge oefend heeft, in de plaats van kapelaan Schra- ma, die, zooals bekend, vertrokken is naar de onlangs afgebrande St. Petruskerk te Leiden. Voor zijneerw. echter vertrok, heeft hij de hulde en blijken van waardeering van tal van katholieke vereenigingen te dezer plaatse in ontvangst moeten nemen. Algemeen betreurd werd zijn heengaan na vier jaren lang zijn beste krachten aan de parochie gegeven te hebben, een ware leids man voor de jeugd geweest te zijn, voor de zieken een vader en voor de katholieke organi saties een adviseur, die steeds meeleefde en veel en goed werk op dit gebied verrichtte zoo wel in geestelijk als tijdelijk opzicht. Sociëteit „St. Bavo" R. K. Commissie voor Lichamelijke opvoeding 8 uur Assurantie kantoor L.T.B. 2 uur Grossiers kleinhan del 8 uur R. K. Commissie voor Beroeps keuze 8 uur Gemengd koor „Onder Ons" 8 uur R. K. Bevolkingsbureau 8 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variéé, 7 en 9.15. Luxor-Theater Bioscoopvoorstel en variété 8.15 uur Gebouw „St. Bavo" Rechtskundig Bureau, half 9 Bestuur Grafische Bond, 8 uur Grossiers Kleinhandel, 8 uur St. Caecilia, 8 uur Bestuur Woningbouwvereeniging „De Spaarnestad", 8 uur. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling, 8.159.15 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Cinema Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 8.15 uur. Dat zijn arbeid in de afgeloopen vier jaar door heel de parochie gewaardeerd werd, bleek wel uit de twee huldigings- en afscheidsavon den, die door de plaatselijke afdeelingen van den R.K. Volksbond en St. Deusdedit, door de verschillende congregaties, patronaat en St. Josephsgezellen georganiseerd waren. Ook een afvaardiging van de R.K. Sportvereeniging O. B. K.B. S. M. ontbrak bij deze huldiging niet. Veel woorden va* dank en wederzijdsche waardeering werden hierbij gesproken en vele geschenken den scheidenden kapelaan aange boden als een blijvende herinnering aan zijn veelzjjdigen arbeid te Bennebroek. Plechtige installatie Pastoor Nieuwenhuizen. Zondagavond had alhier de plechtige instal latie plaats van den benoemden pastoor. Het kerkgebouw bleek voor deze gelegenheid veel te klein. Niet alleen dat vele parochianen deze plechtigheid bijwoonden, er waren ook taL van geloovigen van elders gekomen, en niet het minst uit de parochie van de Vondelkerk, waar de nieuwbenoemde Pastoor het laatst ka pelaan was. Ook het geheele zangkoor onder leiding van den directeur, den heer J. Bank en de organist J. Wegenhuizen waren uit Am sterdam naar hier gekomen om hun zoo be minden kapelaan op deze wijze hulde te ko men brengen. Behalve den Hoogeerw. heer H. C. J. Sondaal, Deken van Haarlem, die de plechtigheden ver richtte, waren aanwezig de Hoogeerw. heer Ka nunnik Wijtenberg, Regent van het Semina rie Hageveld, de zeereerw. heer Nieuwenhuizen, broeder van den Pastoor, de zeereerw. heer F. Cornet, Pastoor aan de Lijnden en de zeer eerw. heer Kusters, Pastoor te Hoofddorp. Nadat.de Deken den benoemingsbrief had voorgelezen, voerde voorgenoemd koor op voortreffelijke wijze den 4-stemmigen „Veni- Creator" uit van F. F.ppink. Na afloop der gebruikelijke ceremoniën die bij de overgave verricht waren, betrad de De ken den spreekstoel en sprak den geïnstalleer de en de geloovigen op zeer gevoelige wijze toe. Hij liet duidelijk uitkomen, dat Vijfhui zen een goeden Herder zou hebben aan Pastoor Nieuwenhuizen, daar het steeds zijn streven was, zjjn Meester na te volgen in alles. Maar de parochianen moeten medewerken, door hun Herder te eerbiedigen en te eeren en om zich te laten leiden. Gaat Brandsteder heen? Naar wij uit goede bron vernemen heeft de heer Brandste der, secretaris van de IJmuider Federatie, aan het hoofdbestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders een schrijven gericht, waar in hij ontslag uit zijn functie vraagt. MAANDAG, 4 Sept. Vorige Koersen Heden Londen 7.83 7.82% Berlijn 59.21% 59.20 Parijs 9.73% 9.73 Brussel 34.63% 34.60 Zwitserland 47 99 47.97% Weenen Kopenhagen 35.00 34.75 Stockholm 40.60 40.37% Oslo 39.40 39.37% New York (cable) 1-72% 1.72 Rome 13.10 13.05 Praag 7.35 7.37% Madrid 20.70 20,75 Vorige Koersen Heden De laatste ontmoeting uit de competitie van dit seizoen werd Zondagmiddag in Haarlem gespeeld. A. H. V. J. verscheen met eep zeer gemengd negental. Er waren geroutineerde spelers bij Staatsleeningen 5 Nederland 1919 100% 100% 4'/a Nederland 1916 102 102 41/a Nederland 1917 102 102 99% 99% 101 101% iVi N Ind 1926 AB 89% 89% 39% 39% Banken 62 61 60% 58 Cert. Handel-Mij 60 60% Industrieën 91% 90% 62 61 28 27% 19 19% 184i/2 1841/2 1% 1% 135% 135 Industr. Buitenland 12% 12 277/6 28 38 ■37% 87/6 87/s 141/8 141/2 20% 20% Mijnbouw 12% 12 128 130 106 107 Petroleum 14 14 185% 184% 100 100 5% 5% 12% 127/6 6°/s 6% Vorige Koersen Heden Rubber A'dam Rubber 10199% Bandar 79 77% Deli Batavia Rubber 44 43% Serbadjadi 3030y3 Silau 29 29 V. I. G. O. 53 51 Allied 40 40 Lntercontin. Rubber 2% 2% Scheepvaart Java Ch. Japan 30 30 Holl. Amerika Lijn 14% 14 Dito Gem. Eigend14V3 14 Kon. Ned. Stoomb11 10 Scheepvaart-Unie 57% 56 Suiker H. V. A. 203% 196% Jav. Cultuur 105 100 N. I. S. 072 68 Poerworedjo 1 7% Vorstenlanden 36 35% Actions idem 24 22 Tabak Dell Batavia 136 135% Oude Deli 128% 128 Oostkust 25 25% Senembah 141 141 Spoorwegen Union Pacific 89% 89 Wabash 3% 3% Erie 16% 76% Kansas City South 14 14 South. Railw 22% 22 U Chic. Milw6 6% Maxwell L. Gr. 18 18

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2