De partij-parade te Nürnberg V mm Nieuwe revolutie op Cuba Russische stratosfeertocht Het Saargebied flet nieuws van heden FRANKRIJK MAANT TEN TWEEDEN MALE Verschijningen te Onkerzele? MOLLISONS GEVEN DEN MOED NIET OP ALLE OFFICIEREN GE- VANGEN MORGEN DE OPSTIJGING TE MOSKOU? CYCLOON OP FLORIDA DE BAROMETER VEREEN 1GDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 5 SEPTEMBER 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 X V ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Verdeeldheid onder de joden VORSTELIJK BEZOEK Voorbehoud zeer gewenscht! Prof. Einstein en het bruinboek De dood van De Pinedo Kruitmagazijn de lucht in gevlogen Opwinding te Dublin Het Weer Ze willen het door Codos en Rossi gevestigde record op hun naam brengen Nieuw vliegtuig bijna gereed uTlM Het paleis van president De Ces pedes Officieele gebouwen reeds in de macht der opstandelingen; „er zijn geen officieren meer, alleen maar soldaten" Aftreden van De Ces- pedes geëischt Men wil tweemaal zoo hoog stijgen als prof. Piccard Uitsluitend Sovjetwerk Watersnood in Indië Reeds honderden dahloozen, millioenen schade De Cespedes ,JWen moet zich niet voorstellen dat de Saarbevolking in 1935 voor aansluiting bij Frank rijk zal stemmen" Hitler's fascineerende invloed Roemeensche regeering in gevaar? Maniu stelt haar voor een moeilijke keuze Engelsche werkloozen DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Ongerustheid over het lot van enkele treinen Katholiekendag te Weenen Vier kardinalen, dertig bisschop pen zullen aanwezig zijn Lord Grey stervende Bandieten vestigen een record Drama in de grootstad NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANC No. 18470 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroeperszie de rubriek De vijfde partijdag van de Duitsche na- tionaal-socialistische partij, welke te Neu renberg is gehouden, heeft naar buiten den indruk bevestigd, dat de zegepraal van Hitler in Duitschland volkomen is en aanvaard moet worden als een niet meer te betwijfelen realiteit. Voor zoover dit ook het doel mocht zijn geweest van dezen eersten partijdag na de stembusoverwinning van het nationaal-socialis- me in Duitschland, is hij dus geslaagd. Het moet erkend worden, dat moeiten noch kosten zijn gespaard om dit resultaat te bereiken. De massale partijbetooging, welke, al of niet van harte, geworden is tot een volksbetooging, heeft vele gemoederen in het buitenland dermate verontrust, dat de commentaren op hetgeen door de Nazi-leiders te Neurenberg tot de gedisci plineerde scharen bruinhemden gesproken is, niet door den zin van dat gesprokene alleen kunnen worden verklaard. Zoowel de redevoe ringen van Hitier zelf als die van zijn sous chefs kunnen, objectief beluisterd, moeilijk als provocaties worden gequalificeerd. Wanneer Goebbels het noodig heeft gevonden om den Joodschen maxist, prof. Lessing, die in Praag door tot nog toe niet met zekerheid aan te wijzen individuen werd vermoord, een schop in het ontijdige graf na te geven, dan is dit hoogstens een onsmakelijkheid, welke men op de persoonlijke rekening van den Rijksminister vóór propaganda dient te schrijven. Over het algemeen zijn de redevoeringen te Neurenberg heel wat minder agressief geweest dan die, welke vlak vóór de overwinning van Hitier en kort daarna werden gehouden, doch Europa's ner vositeit is den laatsten tijd zoozeer toegenomen, dat het zich onmiddellijk opwindt. Men mag, wil men eerlijk blijven, niet uit het oog ver liezen, dat de partijdag te Neurenberg een zuiver propagandistisch karakter droeg en be oogde de zich nog afzijdig houdende in Duitsch land zelf machtig te imponeeren en de zich nog tegen het Hitler-régime verzettenden er van te overtuigen, dat hun verzet niet het ge- geringste effect meer kan hebben. Dit in aan merking nemend, kon men moeilijk met eenige reden verwachten, dat de nationaal-socialisti- sche leiders tegenover het buitenland zóó zoete broodjes zouden bakken, dat zelfs het argwa nende Frankrijk ze zou lusten. Elk woord, dat te Neurenberg gesproken is, behoeft men niet op een goudschaaltje te wegen. Bij demonstra ties van dezen aard wordt gewoonlijk méér gezegd dan men voor honderd procent kan of wil verantwoorden. ooral in Frankrijk heeft men hieraan waarschijnlijk niet zonder opzet te wei nig gedacht. De waarschuwende rede, welke de Fransche minister van buitenlandsche zaken Paul-Boncour ter gelegenheid van de onthulling van een gedenkteeken voor Aristide Briand in Bretagne liet hooren, was kennelijk als een tegen-demonstratie bedoeld. Toen Duitschland de herdenking van den slag van Tannenberg aangreep als een gereede aanleiding tot het huldigen van den grijzen veldmaarschalk en Rijkspresident von Hindenburg en tot het organiseeren van een nationalistische betoo ging, ging Daladier in pandjesjas de vesting werken aan de Fransche Oostgrens inspec- teeren. Terwijl Duitschland te Neurenberg met veel bravour openlijk bruin als zijn kleur be kende, eerde Boncour de nagedachtenis van den pacifist Briand. Ongetwijfeld weten de Fransche politici handiger te manoeuvreeren dan de Duitsche maar of zij even eerlijk en openlijk getuigenis afleggen van hun eigenlijke I j Het Bulgaarsche koningspaar heeft een bezoek gebracht bij den president der Fransche republiek. V. I. n. r. koning Boris de koningin en president Lebrun bedoelingen is nog de vraag. Zeker is, dat Frankrijk elke demonstratie van het nationaal- socialistische Duitschland dankbaar aangrijpt als een motief om vast te houden aan zijn on- veranderlijken eisch: eerst veiligheid en dan ont wapening. Boncour heeft het gedenkteeken voor Briand meesterlijk als band gebruikt om er zijn politiek spel over te spelen. Hij heeft Duitsch land opnieuw te verstaan gegeven, dat Frank rijk de onafhankelijkheid van Oostenrijk be schouwt als een conditio sine qua non voor den vrede. Hij heeft opnieuw trouw gezworen aan de vredesverdragen en den Volkenbond en hij kon dit te gemakkelijker, daar de Fransche politiek op deze beide gebieden tot nu toe steeds de leiding heeft gehad. Het ontwaken" van Duitschland heeft Frankrijk uit zijn hachelijk politiek isolement verlost en het is dus in zijn belang Duitschland wakker te houden. Tenslotte is het misschien nog merkwaar diger, dat de partijdag te Neurenberg vooreen deel samenviel met het Zionistencongres te Praag. Terwijl in Neurenberg het rassen-pro bleem door Hitier zelf werd belicht op een wijze, welke, wanneer men althans de desbe treffende persverslagen nagaat, weinig verhel derend moet hebben gewerkt, vergaderden de Zionisten van allerlei schakeering in de Tsjechische hoofdstad. Men zou hebben mogen verwachten, dat de Joden onder druk van de toestanden in Duitschland een ontroerende eensgezindheid aan den dag zouden hebben ge legd. Doch het tegendeel werd waar. Zij heb ben een vaak verbitterde verdeeldheid ge toond, waarmee zij hun zaak meer schade heb ben berokkend dan hun in de verdrukking ge komen belangen kunnen verdragen. BeauraingBanneuxTweebeek in het aarts bisdom MechelenRochefort.... en nu weer: Onkerzele! Het is in België wel wat verdacht dikwijls, dat verschijningen worden waargeno men! De geschiedenis leert, dat vooral de her halingen tot groot voorbehoud moeten stemmen. Een gescheiden vrouw zou te Onkerzele de Heilige Maagd hebben gezien, die haar opdroeg, terug te keeren naar haar echtgenoot. Sedert dien zou reeds eenige weken dagelijks de ver schijning zijn waargenomen door meerdere aanwezigen, soms wel 600 man. De vrouw, mej. Leonie van den Dijk, die een veelbewogen leven heeft geleid en dertien kinderen heeft, ver zekert, dat zij sedert 11 Augustus verschijnin gen krijgt van Maria. De zaak is gemeld aan Mgr. Coppieters, bisschop van Gent, in wiens diocees Onkerzele ligt. De geestelijkheid houdt zich verder geheel afzijdig. BRUSSEL, 4 Sept. (V. D.) Prof. Einstein heeft een verklaring afgelegd, waarin hij zegt dat een aantal bladen het zoo juist verschenen .Braunbuch" ten onrechte zijn werk hebben genoemd. Wel heeft hij eenige maanden ge leden het eere-presidentschap van het comité dat dit boek uitgeeft, aanvaard omwille der zuiver charitatieve taak het betreft de on dersteuning van Duitsche emigranten zonder onderscheid van confessie in de landen van hun ballingschap waarmede prof. Einstein echter geen politieke taak meent te dienen. Over het Bruinboek kan hij nog geen oor deel geven, omdat hij wegens wetenschappelijke werkzaamheden nog geen tijd heeft gevonden, het door te lezen. NEW YORK, 4 Sept. (Reuter). Volgens lucht vaartdeskundigen zou het doodelijk ongeluk, dat aan markies de Pinedo is overkomen, te wijten zijn aan een speciale vinding, die aan de stuurinrichting was aangebracht. Ten einde een grooter hefkracht te verkrijgen was een ap paraat van duraluminium aangebracht, dat echer bij den start los geraakt zou zijn. Hier door raakte de stuurinrichting onklaar; de mar kies trachtte het stuur weer in zijn macht te krijgen, doch hierbij schijnt hij niet gelet te hebben op de snelheid, waarmede zijn machine over de startbaan reed. LONDEN, 4 Sept. (V. D.) Met een ontzag lijken knal is in Phoenix Hall in Dublin een daar gevestigd kruitmagazijn geëxplodeerd. Er ontstond groote opwinding in de stad. Tenge volge van de ontploffing werd één man zwaar gewond, terwijl een groot gedeelte van de ge bouwen over een breedte van 60 M. volkomen vernield werd. Het hoog staande gras vloog in brand, waarvoor gevaar ontstond voor de overi ge gebouwen, waar munitie lag opgeslagen Alle beschikbare brandweerploegen werden ijlings naar de plaats des gevaars gedirigeerd, troepen werden derwaarts gezonden om de ontzaglijke menschenmenigte, die zieh daar verdrong, terug te dringen. Het fort, waar de ontploffing plaats had, ligt in een reeks heuvels. Een dezer heu vels werd geheel weggevaagd. Het gelukte de brandweer te voorkomen, dat de vlammen van het brandende gras zich verder uitbreidden. Verwachting: Zwakke tot matigen, Oos- telijke tot Zuidelijken wind, helder tot =jj licht bewolkt, droog weer, weinig ver- andering in temperatuur. Hoogste stand: 773.3 te Andenes. 'aagstc stand: te Vestmanör. H Zon op 6.18, onder 7.38. Licht op 8.08. 11 September L. K. EE iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiinl CHICAGO, 5 Sept. (Reuter.) De bekende aviatrice Amy MollisonJohnson hoopt, dat haar echtgenoot en zij binnenkort een poging zullen kunnen doen om het onlangs door de Fransche vliegers Codos en Rossi gevestigde lange-afstand-record op hun naam te brengen. In een onderhoud verklaarde Amy, dat zij voornemens waren gedurende den herfst van Amerika naar Bagdad te vliegen over de Zui delijke route. De nieuwe machine, die in plaats van de ver nielde „Seafearer" zal worden gebruikt, is bin nen veertien dagen gereed, zeide de aviatrice, Jim zal dan weder naar de Vereenigde Staten komen en dan is het wachten alleen nog maar op gunstig weder. Mevrouw Mollison zette uiteen, dat hun kans om te winnen afhangt van het feit. of de nieu we machine groot genoeg zal zijn om de hoe veelheid benzine mede te nemen, die voor de voorgenomen prestatie noodig is. ff ÏAk»-j NEW-YORK, 5 Sept. (V. D.) Volgens tot nu toe nog onbevestigde berichten uit Havana zou op Cuba een nieuwe revolutie zijn uitgebroken. Het schijnt, dat soldaten het grootste deel der officieren hebben gevangen gezet. Het officieele radiostation verspreidt in dit verband het bericht, dat Cuba „in handen der soldaten is". In ingewijde kringen vreest men, dat men ditmaal te doen heeft met een communisti- schen opstand. Nader seint „United Press": Op Cuba is wederom een nieuwe revolutie Uitgebroken. Alle officieren zijn door soldaten gevangen genomen. Ook het gebouw van den generalen staf is in hun handen. De ministers eischen het onmiddellijk aftreden van de re geering De Cespedes. De Cespedes vertoeft momenteel niet in de hoofdstad, daar hij de door den jongsten orkaan getroffen gebieden bezoekt. De muiterij wordt door de studenten ge steund en breidt zich over het geheele eiland uit. Een nader telegram meldt, dat alle officieele gebouwen in het land in de macht der muiters zijn. Een groot aantal officieren, die gister avond aan het beraadslagen waren, hoe ze de muiterij konden tegengaan, werd in het ge bouw van den generalen staf gevangen geno men. Nergens is het echter tot gewelddadighe den gekomen. Aan een vertegenwoordiger van „United Pres", die zich telefonisch met het le gerkamp in verbinding stelde werd geant woord: „Er zijn geen officieren meer, alleen soldaten". Een onderofficier heeft de militaire lèiding, terwijl een jong ingenieur een voorloopige re geering tracht samen te stellen. Men hoopt, dat het niet tot bloedige onlus ten zal komen. De regeering De Cespedes is volkomen door den nieuwen opstand verrast. Gisteravond overhandigden de muiters hun eischen en reeds na eenige uren hadden zij de totale macht in handen. Ofschoon men rekent met de mogelijkheid, dat Amerika zal ingrijpen, weigerde de Ameri- kaansche gezant zich heden over de gebeurte nis-. uit te laten. De nieuwe revolutie schijnt veroorzaakt door het slappe optreden der regeering De Cespe des tegen de vroegere vrienden van Machado. De opstandelingen verklaren, dat de revolu tie niet het werk is van communisten, maar men meende, dat thans in het belang van het geheele volk moest werden opgetreden. LENINGRAD, 4 Sept. (V. D.) De voorberei dingen voor een Russische poging om een on derzoek in te stellen in de stratosfeer, zijn thans beëindigd. Een speciale regeeringscommissie heeft zich gunstig uitgelaten over een nieuw ontworpen ballon en bepaald, dat deze naar Moskou moet worden gezonden. Nog deze week, zooals wij reeds meldden Woensdag 6 September, zal te Moskou de opstijging plaats vinden. Deze „Stra- tostat", waarmede Sovjet-geleerden aan de in ternationale studie voor de identificatie van den mysterieuzen kosmischen straal zullen deel nemen, zal ten doel hebben, tot een hoogte van 100.000 voet door te dringen in de stratosfeer d. i. het dubbele van de hoogte welke prof. Piccard verleden jaar heeft bereikt. Het doel van de studie in deze hooge luchtlaag is niet om een hoogterecord te vestigen, doch slechts zuiver wetenschappelijk. De ballon heeft een capaciteit van 25000 M3 Zijn diameter is 35 M. Vijfduizend vierkante meter van speciaal met aluminium gelegeerd materiaal zijn gebruikt voor de huls van de „Stratostat". Het apparaat bestaat uit een ge wonen ballor met een hermetisch gesloten gon del, welke gemaakt is van chroomstaai met zes vensters cn een cockpit. Aan de binnenzijde zijn meer dan 55 weten schappelijke toesteHen, w.o een kortegolf-radio- zender en een camera, waarmede de loop van kosmische stralen zal worden gefotografeerd, geïnstalleerd. Medegedeeld wordt dat deze gon del een derde weegt van dien, welken Piccard heeft gebruikt en dat drie personen er mee zullen opstijgen. De opstijging wordt mogelijk gemaakt door de Vereeniging ter Bevordering van de Zelfverdediging en de Burgerluchtvaart De „Stratostat" is gebouwd volgens het schema van twee Sovjet-Russische ingenieurs en samengesteld uit materiaal, in de Sovjet- Unie vervaardigd. Men gelooft dat deze inge nieurs, Tchertovsky en Vasenko, aan den eer sten tocht zullen deelnemen. Aangekondigd wordt, dat een andere ballon voor tochten naar de stratosfeer, welke „USSR" wordt genoemd, in Moskou gebouwd is onder toezicht van de militaire autoriteiten. De „USSR" zal voor zjjn eerste opstijging naar de stratosfeer dezer dagen gereed komen. Deze ballon, welke door Voroshiloff persoonlijk in zeer korten tijd te Moskou is gebouwd, heeft een capaciteit welke gelijk is aan den ballor welke te Leningrad is geconstrueerd en zijn wetenschappelijk doel is hetzelfde. Het eenige verschil is, dat bij de „USSR" het hulsel is ge maakt van in rubber gedrenkt neteldoek, ter- wiil de aluminium gondel negen vensters heeft, welke zoo zijn aangebracht, dat de waar neming jp geriefelijke wijze kan worden ver richt. HIDERABAD, 4 Sept. (Reuter). Tengevolge van overstrooming van den ongekend sterk ge wassen Indus zijn honderden menschen dakloos gemaakt en is een schade aangericht, welke op millioenen pond sterling wordt geraamd. ■Het water is reeds de streken Huk- hari en Mirzapore binnengedrongen, terwijl an dere districten bedreigd worden. De, dijken worden dag en nacht door duizenden arbeiders bewaakt. PARIJS, 5 Sept. (Reuter) Het Katholieke blad ,,1'Aube" houdt zich in een artikel bezig met het vraagstuk van het Saargebied. De Fransche pers, zoo schrijft het blad, heeft steeds de neiging getoond, de oplossing van het Saar- vraagstuk op een voor Frankrijk gunstige wij ze voor te stellen en te beweren, dat de Saar bevolking in 1935 met groote meerderheid, zoo niet voor aansluiting bij Frankrijk, dan toch voor handhaving van den status quo zal stem men. Onze landgenooten en vooral onze politici zijn over den toestand in het Saargebied slecht in gelicht. Wanneer er nog kringen in Frankrijk geweest zijn, die aan de mogelijkheid konden ge looven van de vereeniging van het Saargebied met Frankrijk en aan de Fransch-gezinde ge voelens der bevolking van het Saargebied, dan zal de betooging aan het Nlederwald-Denkmal hen thans wel van de onjuistheid hunner idéé overtuigd hebben. Bewoners van het Saargebied, die wij als rus tig en weloverwogen kennen en die weinig ge neigd schenen onvoorwaardelijk en zonder cri- tiek de denkbeelden van het Derde Rijk aan te nemen, zijn geestdriftig over datgene, wat zij aan het Niederwald-Denkmal gezien hebben, teruggekeerd en volledig tot het Nationaal-So- cialisme bekeerd. De persoonlijkheid van den leider van het DuHsche rijk schijnt op velen een fascineerende werking uitgeoefend te hebben. De stemming van 1935 zal den Franschen, die steeds nog aan zekere mogelijkheden gelooven, de oogen ope nen. Wij zijn niet van meening dat de kwestie der aansluiting van het Saargebied Dij Frankrijk nog ernstig gesteld kan worden. Wij gelooven ook, dat afgezien van de ver wantschap tusschen Saarlanders en Duitschers, Hitier meer stemmen op zich zal vereenigen dan de aanhangers van den status quo. BOEKAREST, 5 Sept. In Roemenië's bin- nenlandsche politiek is onverwacht een com plicatie ingetreden, die de regeering Vajda Voivod voor een moeilijke keuze stelt. Een van de Zevenburgsche leiders der natio- nale-boerenpartij, Zacharias Boilas, had een oproep gepubli ceerd. waarin hij de regeerir.g, die in hoofdzaak op deze partij steunt, heftig aanviel. Deze aan val, die eerst niet al te veel opzien baarde, kwam ech ter eensklaps in het centrum der belangstelling, doordat de vroege- jL re partijleider Ma- JHJk niu. die nog steeds h jit *vj een der mvloed- gggyggt, a3M§ rijkste mannen van Roemenië is, giste- Maniu ren in een inter view Boilas' oproep een onder de huidige omstandigheden volko men begrijpelijke manifestatie noemde. Algemeen is men van oordeel, dat de regee ring thans tegen Maniu zal dienen op te treden of zal moeten heengaan. Men neemt aan, dat deze keus reeds gisteren tijdens pen zitting van den ministerraad te Sinaia is besproken. Vajda- Voivod heeft na een onderhoud met den ko ning besloten, het bestuur der nationale-ooe- renpartij tegen heden te Boekarest bijeen te roepen. In deze bestuursvergadering zal dan de houding van Maniu worden besproken en te vens het voorstel worden behandeld om Boilas uit de party te zetten. LONDEN, 4 Sept. (Reuter). Het aantal werkloozen in Engeland bedroeg op 21 Augustus 2.411.137 of 31.038 minder dan op 24 Juli NIEUWE REVOLUTIE OP CUBA Russische stratosfeertocht op 6 Sept. a.s. Bij de cycloonramp op Cuba zijn tot nu toe 100 dooden en 800 gewonden te betreuren. De Neoerlandsche regeering heeft het tarief bestand opgezegd. De Najaars beurs te Utrecht wordt vandaag geopend. Kapel van het nieuwe sanatorium „Berg en Bosch" door Mgr. Jansen gconsacreerd. Twee Communistische bladen te Amsterdam in beslag genomen. De dader van den moord te Oss heeft bekend. De Gouverneur van Curacao te Amsterdam. De directeur van de Woerdensche Parmenfabriek vermoord. O WEST PALM BEACH (Florida) 4 Sept. (Reu ter). De kuststreek van Florida is gisteravond geteisterd door een cycloon. Men verkeert in hevige ongerustheid over het lot der bewoners san het Okeechobee-meer. Vóór de verbreking der verbindingsmiddelen, had de wind reeds een snelheid van 80 mpl per uur. 800 personen heb ben zich per trein in veiligheid willen brengen Daar hooger gelegen deelen, maar van sommige treinen, die deze menschen vervoerden, is niet vernomen, of zij zyn aangekomen. Op den aanstaanden Katholiekendag te Wee nen zullen aanwezig zpn, behalve de Aartsbis schop van Weenen, Kardinaal Innitzer. de Kar dinalen Verdier van Parijs. Illond van Warschau, Seredi uit Hongarye en de Kardinaal-Legaat La Fontaine, pariarch van Venetië. Dertig bis schoppen van alle nationaliteiten komen naar Weenen. Het aantal priesters is nog niet te schatten. Thans hebben zich reeds 250.000 deel nemers opgegeven. 8500 uit Weenen. zoodat van buiten nu reeds 165.000 komen. Gezien het feit, dat de Rijks-Duitschers niet kunnen komen, overtreft het bezoek de stoutste verwachtingen. LONDEN, 4 Sept. (Reuter). De toestand van lord Grey is plotseling weer verergerd; de pa tiënt bevindt zich thans in den toestano van coma, de bewusteloosheid, die aan den dood voorafgaat. CHICAGO, 4 Sept. (VX>.) Bandieten heb ben Zondag zooiets als een record gevestigd, toen zy in één „Hold Up" honderd vrouwen en negentig mannen hebben uitgeschud Den ban dieten zajn ongeveer 2850 dollar in geld en ju- weelen ter waarde van tusschen 5 en 10.000 dollar in handen gevallen, althans volgens de verklaringen van de gasten van Crystal Lodge, waar de overval plaats had. Toen de bandieten het huis binnenkwamen, losten zij verscheidene schoten in het plafond, terwyi zij de 190 gasten dwongen, plat te gaan liggen, met het gezicht op den grond. In Beriyn-Oost werd een 37-jarige boekhoud ster, door gas vergiftigd, dood aangetroffen. In de tegenover gelegen woning vond door het binnenstroomende gas een 40-jarige vrouw even eens den verstikkingsdood, terwijl haar man en een bezoekster zwaar vergiftigd werden. Hoogste stand op Dinsdag 1 uur n.m.: 762 .Vorige stand 762

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1