IN EN OM HAARLEM r Het gruwelijk drama te Nuth Prikkeldraad Het Russisch-Italiaansch verdrag T: ECHTPAAR VERMOORD DE OFFICIEELE TEKST De ramp op Cuba DINSDAG 5 SEPTEMBER De viering van den Koninginnedag 15 jaren geëischt Voor 5 jaar gesloten On verdraagzaamheid Nazi-congres gesloten Auto tegen een boom OPROEP VAN MGR. AENGENENT Aan de ingezetenen van Haarlem HULDIGINGSFEESTEN AMSTERDAM TE Speciale N. Z. H.-retours naar Amsterdam SCHÓÓL-INWIJDING Om een geringe aanleiding werden tien kinderen op één dag ouderloos gemaakt Opheffing Raad van Beroep Personalia Een pakje tabak Partijen onthouden zich van vijan dige politieke of econo mische accoorden 100 dooden, 800 gewonden Vlucht naar den molen Volledig toerekenbaar Requisitoir WANDELSPORT H.W.S.V. Jans Passtoors Een doode, twee zwaar gewonden D.H.V.B. DISTRICT HAARLEM Juniorencompetitie Adspiranten UinilIlllllllllllllllllllIllllIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIlIlllllllllllll IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII De prettige, gemoedelijke viering van Ko- ninginne verjaardag is dit jaar in Haar lem opvallend hartelijk geweest en meer en meer schijnt 31 Augustus in onze omgeving weer het karakter van een nationalen feest dag, van een echt Volksfeest aan te nemen. Nieuw is dit laatste natuurlijk niet. Wie zich de desbetreffende verhalen van zijn vader of grootvader niet herinnert, behoeft maar te lezen wat Ter Gouw schrijft over „Prinsjesdag" om een indruk te krijgen van wat oudtijds de verjaardagen van het Vorstenhuis in ons volks leven beteekenden. „De viering van de verjaardagen der Vorsten is zoo oud als het koningschap zelf, schrijft hij, en de vorsten waren reeds in de oudheid gewoon op dien dag een danspartij aan hun hof te geven. Dat weet ieder, die de historie van „de dochter van Herodias" gelezen heeft. Maar hoe oud de viering dier dagen als volksfeesten is, en of b-v. de*Hollanders reeds op den ver jaardag van hun „lieve Grave Florens" vuurtjes gebrand hebben, weten wij niet; ja, wij weten eigenlijk niet eens precies hoe oud de Prinsjes dag bij ons is. Als wij van den Prinsjesdag spreken is het altijd die van den 8en Maart, welke door het heele land gevierd werd, maar nergens luidruchtiger dan te Amsterdam op Kattenburg. En waarin bestond dan dat feest? Ie. In het maken van transparanten met een oranjeboom, waar een prins en een leeuw onder stonden, en een oranjezonnetje boven scheen en een rijmpje bij te lezen was: 2e. Het zingen van de jongens. 3e. Het drinken van oranje slokjes. 4e. Het dansen om de brandende teer tonnen, waarbij elk voorbijganger mee moest doen onder het zingen van een versje. Dit te weigeren was nooit raadzaam, zoo men tenminste zijn hoed, pruik en ribben lief had. En eihdelijk 5e. de vechtpartijen op zijn Ger- maansch, die, zoodra het naar twaalven liep, zulke schilderachtige tooneelen opleverden, dat een oudheidkundige zich in het „Nemus Sa crum" verplaatst kon wanen. Van 1814 tot 1840 leverde nog elke 24e Augus tus een navolging zoo getrouw mogelijk van den ouden prinsjesdag-" Dat de viering van zoo'n verjaardag intus- schen ook zonder „oranjeslok", vechtpartijen en onfatsoen kan plaats hebben, zal een ieder, die op 31 Augustus van de feesten in Haarlem getuige was, toegeven. Onder de propaganda van de roode begin selen, die haat en verachting kweekte tegen ons Vorstenhuis, had de viering van Konin- ginne-verjaardag wel wat geleden. Er was een tijd nog niet zoo lang geleden dat de vie ring van 31 Augustus als een soort demonstratie van Oranjevereerders werd beschouwd, een ma nifestatie van trouw en aanhankelijkheid aan Vorst en Vaderland, een uiting, die den vier- ders van Koninginnedag door een deel der be volking kwalijk genomen werd. Een hoogtepunt bereikte de campagne tegen ons Vorstenhuis in 1918, toen de sotiialisten met de „Macht" ook de Koninginnekroon wilden grijpen. Maar toen heeft het Nederlandsche Volk onze wet tige Vorstin verzocht uit Haar Paleis te midden van Haar volk te komen en in zoo goed als alle groote steden van ons Vaderland werd H.M. op zeer indrukwekkende wijze trouw be toond. Ouderen onder ons herinneren zich nog misschien, hoe zij hebben meegeholpen om de paarden van het rijtuig der Koningin af te spannen en zelf het voertuig te trekken, waarin Zij Haar triomftocht door de stad maakte. Toch was, ook na deze zeer eclatante tegen- betooging, de viering van Koninginne ver jaardag vrij langen tijd niet wat het wezen kon en wat zij in de laatste jaren weer geworden is. Er lag een zekere matheid over onze Nationale feest dagen. een matheid, waaraan zelfs de vurigste -«„ujcklanten zich niet konden onttrekken. In Haarlem heeft de vereeniging „Konin ginnedag" op lofwaardige wijze in de moeilijk ste tijden de goede traditie ten opzichte van ons Vorstenhuis in eere gehouden; zij slaagde er in, den eenen keer beter dan den anderen, elk jaar een feest te organiseeren. Haar voorzitter, de heer Mr. Wesstra, secretaris der gemeente Haarlem, begreep, als goed gemeentelijk auto riteit, ongetwijfeld de groote waarde van zulk een feestviering voor de saamhoorigheid en eenheid van ons volk. En hij werd daarin door tal van bestuursleden bijgestaan. Zij hebben echter zeer moeilijke jaren beleefd. Na de reorganisatie van de vereeniging werd de feestviering algemeener en grootscher en lang zamerhand is het uitgegroeid tot het aantrek kelijke, gezellige feest, zonder wanklank, zon der dronkemanspartijen en zonder brooddron kenheid, zooals wij dat hebben gezien en ge hoord, een feest zóó opgewekt, dat de over- groote meerderheid van onze bevolking het niet gaarne meer zou willen missen, een feest ook dat waarschijnlijk weer een groote plaats in ons volksleven zal gaan innemen. Wij herinneren slechts aan de opstijging van den luchtballon, waarvan een ooggetuige in ons blad een leven dig verslag gaf, het vendelzwaaien op de Groote Markt, de gondelvaart en het vuurwerk, om de overtuiging te vestigen, dat de poging om op 31 Augustus een volksfeest in den waren zin des woords te organiseeren, in alle opzichten geslaagd is- Eenige jaren geleden was er alléén in Haar lem een .Koninginnedag", in de omliggende gemeenten werd hoogstens op eenige bijzondere scholen een feest gevierd en werd door eenige kinderen een oranjeoptochtje gehouden. Lang zamerhand is ook daarin verandering gekomen en zoowel in Bloemendaal als in Heemstede, Zandvoort en andere plaatsen wordt Koningin- nefeest nu met opgewektheid gevierd, in onze omgeving is 31 Augustus dan ook vrijwel een algemeene feestdag.^ Merkwaardig is, dgt de viering Koninginne dag blijkbaar een ander volksfeest in zich op neemt door de kermisvermakelijkheden, die elk jaar wij betreuren het niet in overvloe diger mate aanwezig zijn. In 1914 is in Haarlem, evenals in andere plaatsen, de kermis afgeschaft, nadat er jaren lang tevergeefs op was aangedrongen. Afschaf fing der kermis was menigmaal de inzet van 'n verkiezing van leden van den gemeenteraad. Wij meenen, dat het welbekende, vóór eenige jaren afgetreden lid van den Raad, de heer W. A. J. van de Kamp, zijn eerste verkiezing aan een actie tot behoud van de kermis te danken had. In 1914 kwam de afschaffing der kermis er zonder slag of stoot. Juist stond de kermis opgebouwd, toen de groote wereldoorlog uitbrak. B. en W. oordeelden het toen terecht geen oogenblik om feest te vieren, gaven den pachters de reeds gestorte staangelden terug en lieten de tenten afbreken. Nadien heeft nie mand meer een ernstige poging gedaan om dit oude gebruik in Haarlem te herstellen. De reden daarvan zal wel niemand kunnen opgeven. Maar 31 Augustus schijnt nu de herinnering aan dit volksgebruik weer levendig te gaan houden. Waarom ook niet? Ter Gouw zegt in zijn boek V olks vermaken' „De stedelingen hebben hun kermis niet min der lief dan de dorpelingen. Zij hebben niet eens genoeg aan de wezenlijke kermis, maar zij moeten er ook nog theatrale voorstellingen van hebben. De Antwerpenaars hadden onlangs de Rotterdamsche kermis op het tooneel. En het heugt ons nog, hoe de Amsterdammers naar het Leidscheplein stroomden, als er de kermisvreugd werd vertoond, en hoe zij in de handen klapten, als zij er hetzelfde „Lekker zuur en warme eieren!" en „Krakepiejekoop!" als op de Botermarkt hoorden. Welk een en ander alweer bewijst, dat kunst en volksver maak twee zjjn. Schilderijen of etsen van ker missen vinden altijd liefhebbers, en het zijn de liefste kinderboekjes en prenten, waar kermis vermakelijkheden in te zien zijn. En tenslotte moet men de kermis ook nog in zijn sociëteit hebben. Het geachte bestuur noodigt in de dagbladen de „ondernemers van kermisverma kelijkheden, die in aanmerking wenschen te komen bij de kermispartjj, uit, zich aan te melden." Zooals de stads-kermis nu is (in den tijd van Ter Gouw 1871) was zij ook al in de 17e eeuw. Wel ziet men in de bijzonderheden telkens wat nieuws vertoonen gij b.v. eet appelkoekjes a l'instar de Paris, maar de zeventiende-eeuwers hadden slechts boekendeflensjes met appelen, die hun echter even goed smaakten; en zoo heeft sedert Mazitcns tijd het paardenspel den eersten rang onder de spellen ingenomen, dien eeuwen het koorddansersspel bekleed had maar in het algemeen waren de bestanddeelen der kermis toen al dezelfde als tegenwoordig: spellen, kramen, mallemolens, en al de ver dere omloop van koekhakblokken en kijkkastjes, liedjeszangers en kwakzalvers, bedelaars en zakkenrollers. Tegen deze laatste soort van artisten poog den de regeeringen al vroeg de kermisgangers te beveiligen. Ziehier een voorbeeld uit de Thesauriersrekening van Amsterdam van 1547: Adriaan van Dam, de kapitein van de wakers, hield, met zeven man, gedurende acht avon den, van zes tot negen uren, de wacht, waar voor hij een dubbeltje en elke waker een stui ver per avond ontving. Waaruit tevens blijkt, dat de Amsterdamsche kermis toen acht dagen duurde, en dat alle fatsoenlijke lui om negen uren naar huis gingen. Toch waren de zakken rollers, toen en nog lang daarna, bij dag en avond ieder te gauw en te slim af, en als Fijtje Sus van Sardam bij klaarlichten dag op de Haagsche kermis maar eventjes bij een kwak zalver stond te kijken, en lachte om de grap pen van „Hansop in het kaeckelbont gewaet", was zij dadelijk haar beugeltasch en zilveren ketting kwijt." Over de kermissen van zijn tijd was het oordeel van Ter Gouw niet malsch. Wij druk ten het slot van zijn kermisbeschouwingen hier af en vragen onzen lezers, die het zich herin neren kunnen, of hij met zijn klachten gelijk heeft. De klachten over de verwording der kermis waren in Ter Gouw's tijd groot. Hij schrijft o.m. „De kermissen zijn bacchanali", zegt de een, „zij passen niet in onzen tijd". „Maar wat moeten wij dan doen?" vraagt een ander: „Afschaffen of verbeteren?" „Afschaffen!" klinkt het van de eene zijde, „dat is altijd de kortste weg!" „Zeker!" klinkt het van de eene zijde, „maar als men alles afschaft, blijft er eindelijk niets over; verbeteren is edeler taak. Laat de ker missen blijven maar leer ze, haar fatsoen te houden!" „Wel zeker!" zegt de vriend van armen en rijken, „viert kermis, als ge er van houdt, maar doet het met eer en deugd!" „Onze toongevers moeten het volksleven op wekken in plaats van onderdrukken", zegt Ba ron van Hugenpoth. „Het volk moet in zijn vermaken leeren zoeken naar hetgeen werkelijk waar en werkelijk schoon is. Zonder dit zal de wetgever tevergeefs door het verbod van de kermis het zedelijk volksleven trachten te ver beteren." „Verstandige gemeenten schaffen de kermis niet af", zegt de heer Vorstman, „maar wach ten haren tijd af, totdat zedelijke volksuitspan ningen de onzedelijke onnoodig en overbodig gemaakt hebben. En die schijnt niet zoo ver; op die goede toekomst mogen we allen moed hebben." En inmiddels schrijven anderen vol moed reeds over: „de kermissen der toekomst." Dit laatste is mij te profetisch; de toekomst schuilt achter haar gordijn en antwoordt op geen vragen, maar de historie is onze beste leermeesteresse. „Hoor!" zegt zij, „de kermis sen zijn altijd de spiegels van het volksleven ge weest en dat zullen zij blijven; beschaaf nu het laatste, dan verbetert gij het eerste." Wat dit laatste betreft, wij mogen vaststel len, dat op de kermisviering, zooals die in Haarlem op de nationale feestdagen plaats heeft, niets te zeggen valt. Er is in Haarlem op hartelijke wijze feest ge vierd; er is aan het volk een feest gegeven, waaraan het van tijd tot tijd behoefte heeft. Dat dit volksfeest tegelijkertijd de saamhoorig heid en het gevoel van éénheid van ons Neder landsche volk verhoogt, aanvaarden wij als een welkom voordeel van de viering van den verjaardag van onze koningin. Daarom is het te betreuren dat de sociaal-democraten en communisten zich, althans officieel, afzijdig houden van deze feestviering. Waarom? Ge- looven zij, dat wij, ware Nederland een repu bliek, zouden weigeren den verjaardag van den president te vieren? Neen, want het is niet de verjaardag van meneer X. dien wij zouden vieren, maar dien van het hoofd van den Staat. Hoe lang zal het duren, voordat ook de sociaal-democraten zich ten opzichte van H. M. de Koningin op dat breede standpunt zul len plaatsen? Als Voorzitter der afdeeling Haarlem van het Nationaal Crisis-Comité moge ik een be leefden, maar tevens zeer dringenden oproep doen aan mijn geachte stadgenooten, om de collecte, die op Zaterdag 23 September langs de straten en aan de huizen onzer stad zal ge houden worden, teneinde onze taak, de be strijding van de gevolgen der werkloosheid, ge durende den komenden winter naar behooren te kunnen voortzetten, met groote edelmoedig heid te gedenken. Wij gaan den vierden crisis-winter in, en de nooden stijgen, naarmate de ontzettende ramp der werkloosheid van meerdere duizenden kost winners in onze stad langer duurt. Ik twijfel er niet aan, of de bijdragen zullen ditmaal nog ruimer vloeien dan in de afgeloo- pen jaren. Haarlem's ingezetenen hebben im mers reeds blijk gegeven van groote edelmoe digheid en offervaardigheid. Zulks is mij als Voorzitter van het Comité van nabij bekend en het is mij een groote vreugde, dit met ge voelens van innige dankbaarheid openlijk te mogen zeggen. Doch daarom ben ik ook diep overtuigd, dat, nu de vierde crisiswinter zeker grootere voorzieningen zal vragen dan tot nu toe het geval was, Haarlem's burgers bü het brengen van hun offers op Zaterdag 23 Sep tember daarmede zonder twijfel rekening zul len houden. Een milde bijdrage brengt niet alleen verlich ting in de noodlijdende gezinnen gedurende den komenden winter, maar verhoogt ook ons eigen geluk door de overtuiging, dat wij in onzen plicht niet te kort schoten, in betrekking tot onze zoo zwaar getroffen medeburgers. f J. D. J. AENGENENT, Bisschop van Haarlem. Voorz. der afd. Haarlem van het N. C. C. Voor de huldigingsfeesten geeft de Noord- Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij spe ciale retours naar Amsterdam uit t.m. 6 Sep tember verkrijgbaar aan de haltes en agent schappen der Maatschappij en geldig op 8, 9 en 10 September (dus ten hoogste drie dagen). Van deze goedkoope retours kunnen o.a. ge nieten de inwoners van Haarlem, Heemstede, Bentveld, Zandvoort, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Leiden, Katwijk en Noord- wijk. Te Bloemendaal is Maandag op plechtige wijze de nieuwe St. Adelbertus-school, staande aan den Dennenweg, ingewijd. Hierboven de zegening van het gebouw, welke door den hoogeerw heer Deken H. C. J. Sondaal verricht werd Bij Koninklijk besluit is eervol ontslag ver leend, met ingang van 1 September, in verband met de ontbinding van hun college en de daar uit voortvloeiende opheffing van hun betrek king, aan de hieronder genoemde ambtenaren bij den Raad van Beroep voor de directe belas tingen te Haarlem: onder dankbetuiging voor de door hen bewezen diensten, aan: mr. W. F. C., C. Pijnacker Hordijk, lid-voorzitter; mr. S. H. Vening Meinez, plaatsvervangend lid-plaats vervangend voorzitter; en aan: mr. P. Fuhri Snethlage, mr. P. F. Westerling en mr. M. A. Stufkens, secretarissen. Tot onbezoldigd deurwaarder bij de Arrondis sementsrechtbank alhier is benoemd P. van den Steenhoven, procureursbediende te Heemstede. In Nuth had zich Zondagmorgen, 26 Juni j.l. een verschrikkelijk drama afgespeeld. Een ze kere J. J. uit Houthem had daar 's morgens omstreeks tien uur op den Bergerweg, een zij weg van den grooten weg NuthMaastricht, eerst op den molenaar Wevers revolverschoten gelost en hem vervolgens een groot aantal ste ken met een mes toegebracht en daarna de echtgenoote van Wevers, die haar man te hulp snelde, zoodanig met een mes gestoken, dat zij enkele oogenblikken later overleed. Na deze gruweldaden stak de onverlaat tenslotte den molen, waarin het echtpaar woonde, nog in brand. De zwaar getroffen man overleed eveneens. Kort na het bedrijven dezer misdaad werd J. J. te Schin op Geulle gearresteerd. Verdachte J. J. stond Maandag voor de Straf kamer der Arrondissements-Rechtbank te Maastricht terecht. Hem was ten laste gelegd, ten aanzien van den molenaar moord, ten aanzien van de mo lenaarsvrouw doodslag en voorts nog opzettelij ke brandstichting. Uit de verschillende getuigen-verklaringen, welke getuigen ooggetuigen van de midaad wa ren bleek, dat in den vroegen morgen de da der reeds heeft rondgezworven rond de plaats waar door hem omstreeks tien uur de ver schrikkelijke daad werd verricht. Verdachte kwam, zoo verklaarde de winkelierster M„ nog in alle gemoedelijkheid in den winkel, welke tegenover den Bergerweg is gelegen een pakje tabak koopen. Van uit dezen winkel heeft men een goed gezicht op den molen, waar zich het gruwelijke drama afspeelde. Met getuige E. was verdachte een eind opgeloopen en bij het zien van zijn slachtoffer, die een rijwiel bij zich had, sloeg verdachte een anderen weg in, tegen E. zeggend, dat zij elkander nog wel zouden ontmoeten. Verdachte had met de molenaarsfamilie een kwestie over meubels en hierover liet hij zich tegenover getuige E. uit, dat ze daar geen ple zier van zouden beleven. Het echtpaar W. M., dat den molen bewoont, wilde zich naar Spekholzerheide naar de ker mis begeven. De reis zou per fiets gemaakt ROME, 4 Sept. (V. D.) De heden door de Italiaansche pers gepubliceerde officieele tekst van het Zaterdag onderteekende Italiaansch— Russische vriendschaps-, nonagressie- en neu traliteitsverdrag luidt: Art. 1. Ieder der contracteerende partijen verplicht zich, in geen geval iets tegen de andere partij te ondernemen, geen isolement te bewerken, of een verbintenis met een derde of meer andere mogendheden aan te gaan, aan een oorlog of een aanval te land, ter zee of in de lucht niet deel te nemen en de onschend baarheid van het onder de souvereiniteit van de andere partij staande gebied te erkennen. Art. 2. Wanneer een der partijen het doel van den aanval van een derde mogendheid wordt, verplicht zich de andere partij, haar neutraliteit gedurende den ganschen duur van het conflict te bewaren. Wanneer een der partijen een derde mogend heid aanvalt, kan de andere partij zonder aan kondiging het verdrag opzeggen. Art. 3. Ieder der partijen verplicht zich, aan geen internationale overeenkomst deel te ne men, die den inkoop of verkoop van goederen der andere partij zou kunnen verhinderen of het crediet van de andere partij zou kunnen schaden, en geen maatregelen te nemen om het deelnemen aan den buitenlandschen han del van de andere partij te verhinderen. Art. 4. Ieder per partijen verplicht zich, geen politieke of economische overeenkomst aan te gaan, die tegen de andere partij gericht is. Art. 5. De in voorgaande bepalingen vastge legde verplichtingen kunnen op geen enkele wijze de uit overeenkomsten voortspruitende verplichtingen en rechten der andere partij be perken, wanneer die overeenkomst is gesloten voor het onderhavige verdrag. Ieder der partijen verklaart echter, dat hij geen verdrag heeft gesloten, dat verplicht tot deelneming aan een tegen de andere partij ge- richten aanval. Art. 6. De partijen verplichten zich, alle eventueel ontstaande meeningsverschillen. die niet langs gewonen diplomatieken weg zijn uit te maken, aan een scheidsgerecht te onder werpen. Art. 7. Het verdrag, dat gesteld is in de Italiaansche en Russische talen en dat te Mos kou zal worden geratificeerd, treedt met den datum van zijn ratificatie in werking en blijft van kracht tot 1 jaar na de opzegging door een der contractanten. Deze opzegging kan echter niet geschieden vóór het verloopen van 5 jaar, gerekend van den dag van inwerkingtreding. Het verdrag is geteekend door Mussolini en den Russischen ambassadeur Potemkin. NEW-YORK, 4 Sept. (V.D.). Het aantal doo den bij den storm op Cuba is gestegen tot 100, het aantal gewonden tot ongeveer 800. Daar mede is de lijst van slachtoffers nog altijd niet volledig, daar uit een aantal districten nog geen nauwkeurige bijzonderheden zijn binnengekomen doordat de verbindingen verbroken zijn. Naar schatting echter zijn 100.000 gezinnen dakloos. worden, waartoe de echtgenoote W. bij de win kelierster een fietsplaatje kwam leenen. Vanuit den winkel hoorden zij buiten een harden slag. De winkelierster verklaarde hoe zij beiden meenden, dat er buiten een band knapte. Ver schrikkelijker was echter de werkelijkheid. J., de verdachte, schoot op W. driemaal en toen ging hij met een mes op hem af. De vrouw snelde haar man te hulp. Verdachte stak op dat moment zijn slachtoffer, dat gebukt stond, met een groot mes in den rug. Zoowel een schot in den buik als de wonde in den rug waren voor den verslagene doodelijk, aldus verklaar den de deskundigen. Vervolgens heeft zich de onverlaat tot de vrouw gekeerd en gaf ook deze een steek met het mes. De man sleepte zich met de uiterste kracht inspanning naar den winkel van getuige K. en zakte daar op den steenen drempel in elkaar. De vrouw vluchtte door verdachte achtervolgd naar den molen toe. Het dochtertje van het molenaars-echtpaar verklaarde uit angst voor hetgeen gebeurde de deur te hebben toegewor pen, zoodat de moeder niet binnen kon. Later maakte zij deze weer open op het smeeken harer moeder. Achtervolgd door verdachte zag zij haar moeder den molen binnen komen en hier heeft hij haar met het mes afgemaakt. Haar moeder zeide nog tegen verdachte: „Denk aan m'n kinderen", waarop verdachte antwoordde: „Wat deed jij met mij". Toen is getuige op de vlucht geslagen. In de wieg lag een zeven maanden oud kind je Verdachte had het beddegoed reeds in brand gestoken. Hij heeft echter het kind nog buiten gelegd, waar geen brandgevaar meer dreigde. Terwijl de molenaarsvrouw nog wist aan de achterzijde van den molen op een verhooging te klimmen reed de verdachte met zijn fiets heen en heeft in een café een paar glazen bier gedronken. Omtrent de mogelijke ontoerekenbaarheid van verdachte verklaarde de deskundige Dr. Janssen uit Venray, dat deze voor de volle honderd procent voor zijn daden toerekenbaar is. De verdachte kwam vervolgens aan 't woord en beriep zich uit noodweer te hebben gehan deld. Wevers had het eerst op hem geschoten, welk schot ketste. De president wees den verdachte hierbij op zijne mededeeling aan een der getuigen, dat verdachte wist dat Wevers een slechte revolver had, dat hü afwachten zou dat deze die op hem afschoot, opdat hij dan gelegenheid kreeg voor goed met den molenaar af te rekenen. Verdachte werpt tegen, dat zulks niet waar is. Hij had alles voor dat gezin over gehad. Men wilde hem z'n geld en meubels niet meer geven. Lang had hij om een en ander langs minnelijken weg verzocht. Toen is Wevers hem op dien Zondagmorgen met dreigement in den weg getreden en heeft hij uit noodweer ge schoten. De vrouw heeft hij niets willen doen. Een dolzinnige drift deed hem zijn daad be gaan. Het Openbaar Ministerie reconstrueerde bij het requisitoir de feiten, sprak een woord van waardeering tot de overblijvenden van het zoo diep getroffen gezin, waarvan tien kinderen op een dag ouderloos werden. Wellicht had een meer kordaat optreden van de getuigep ten minste een slachtoffer het le ven kunnen redden. De aanleiding tot het drama, de kwestie om de meubelen en het geld, noemde spreker lut tel. Verdachte is een persoon, die zijn vermeende rechten zoekt langs alle wettige en niet wettige instanties, brieven richt tot de hoogste autoriteiten. Hij heeft vrienden waarvoor hij alles over heeft, doch aan zijn vijanden draagt hij een onverzoen- lijken haat toe, en haat welke hem tot alles in staat stelt. Ten opzichte van den molenaar W. ach het O. M.,gezien de omstandigheden, moord met voorbedachten rade bewezen, ten op zichte der molenaarsvrouw doodslag en voorts oordeelt het OM. opzettelijke brandstichting bewezen. Verdachte voelt zich hier hoofdpersoon van een tooneelspel, dit streelt zijn ijdelheid. Hij mist het begrip dat hij hier als schuldige te recht staat. Aan getuige E. schreef hij van uit zijn cel om te zorgen dat zooveel mogelijk menschen uit Nuth de terechtzitting zouden bijwonen. Toch wil spr. niet de grootst moge lijke straf vorderen tegen verdachte die moeite heeft met zijn grenzenlooze drift. De eisch luidt vijftien jaren gevangenisstraf. Mr. W. Kom, raadsman van verdachte, pleit te verzachtende omstandigheden, wees er op dat de molenaar een persoon was die steeds met een revolver gewapend rondliep, zoodat ver- dacte's beroep op noodweer niet geheel zonder grond is en vroeg voor dezen door dr de omstan digheden wel geslagen man clementie. De Rechtbank zal 18 Sept. a.s. vonnis wijzen. Door vier leden van bovengenoemde vereeni ging werd Zondag jJ. deelgenomen aan de 35 K.M. afstandsmarsch, georganiseerd door de Rotterdamsche Wandelsportvereeniging te Rot terdam. Daar door allen de tocht in goeden welstand ver binnen den vastgestelden tijd volbracht werd, ontvingen zij de hiervoor beschikbaar ge stelde belooning zijnde een bronzen plaquette. D= liberale „Avondpost" achtte het onlangs noodzakelijk, een heibeltje tegen de Ka tholieken te beginnen, wegens het ver schijnen van een adrsboek van alle mogelijke Katholieke instellingen. Het overigens vrij gematigd blad zag in deze uitgave verbeeld u eens! barre katholieke onverdraagzaamheid, die gebrandmerkt moest worden. Ons lijkt dat wreede vonnis een raadsel, want wat voor snoodheid steekt erin, als men een werkje samenstelt met niets dan namen van flinke consumenten en dit werkje voor iederen producent en leverancier verkrijgbaar stelt. Onverdraagzaam wordt men pas, wanneer men een adresboek schrijft met de namen van uit sluitend Katholieke zakenmenschen en dit dan uitreikt alleen aan eigen geloofsgenooten, met het doel dat de consumenten bij geen andere burgers hun waren en artikelen inslaan. Op zulk een kleinzieligheid zal men de Ka tholieken echter nimmer kunnen betrappen, omdat bij ons de verdraagzaamheid eerder te groot dan te klein is! Wel zag dezer dagen een protestantsch adres boek het licht, waarvan de samensteller in z'n inleiding nadrukkelijk op den voorgrond stel de, dat het doel van deze uitgave was, den pro- testantschen consumenten den weg te wijzen om niet in katholieke zaken te koopen.... Vreemd is het nu, dat de „Avondpost" haar beulijzers bij deze gelegenheid niet uit het vuur haalde, doch ongestoord en onbewogen toe keek. Een ander sterk staaltje van onverdraagzaam heid is de handelwijze van het Avrobestuur, welke hierop neerkomt, dat 't iedereen, die door de Avro-microphoon optreedt, onmogelijk ge maakt wordt, aan andere omroepen mede te werken, terwijl eveneens gastvrijheid wordt ge weigerd aan degenen, die dit reeds doen. Dit komt voor één deel neer op broodroof, omdat 't voor het meerendeel menschen treft, die hun honarium noodig hebben en voor een ander deel op unfaire concurrentie en geestelijken boycot tegen de overige zendvereenigingen. Ook deze onverdraagzaamheid vindt geen afkeuring in „Avondposf'-kringen en geen verhit schand- teeken kregen de Avro-isten sissend op hun huid gedrukt! Maakt men het brandmerk alleen maar graag gloeiend voor ons?.... NEURENBERG, 4 Sept. Zondag, den laatsten dag van het Rijkspartijcongres, werd de groote opmarsch gehouden in de Luitpold-arena. Er werd voor Hitier gedefileerd, waarna de laatste zitting van het partijcongres plaats vond. Om acht uur klinken fanfares, die de komst aankondigen van Hitier. Het commando: ,SA- Stillgestanden!" wordt gegeven. Hij begeeft zich naar het groote podium voor de eere-tribune. De chef van den staf van S. A. en S. S. meldt hem, dat 100.000 man S. A., Stahlhelm en S. S. aangetreden staan. Daarna begint Hitier zijn groote rede. Hij herinnert er aan, dat het bijna 10 jaar geleden is, dat de nationaal-socialistische beweging in Neurenberg den eersten grooten opmarsch hield der Duitsche Vrijheidsbeweging en sedert is de nationaal-socialistische partijdag de le gerschouw gebleven der mannen, die de disci pline der volksgemeenschap niet slechts in the orie, maar ook m de praktijk verwezenlijkten, zonder te letten op afkomst, stand, beroep, ver mogen of ontwikkeling, alleen tot heil van het geheele Duitsche Rijk. Tijdens de veertien jaren van ellende en smaad, welke wij doormaakten, brak zich tege lijkertijd een nieuw, wonderbaar ideaal baan m het Duitsche volk. Van het onheil, dat het Duitsche volk trof, droeg het zelf grootendeels de schuld. Maar thans is die schuld ingelost, de misdaad is ingeboet, de schande uitgewischt. Met de macht der mannen van November is het gedaan, maar de wereld moet in onze bij eenkomst niet zien een wensch tot het oogsten van nieuwe lauweren op het slagveld, want een oorlog zou ons niets kunnen brengen. Wij behoeven de eer van ons volk ook niet te rehabiliteeren op het slagveld, want daar werd deze ons niet ontnomen, maar alleen bin nenslands. Dit is nu weer goedgemaakt en thans moet een Duitsche Volksgemeenschap worden opge kweekt, welke nimmer meer ineenstort. Hierna volgt de wijding van 150 nieuwe stormvanen en 125 nieuwe standaards, waarbij zich een godsdienstoefening aansluit. Nadat de chef van den staf der SA. Hitier namens de twee millioen Kameraden onverbre kelijk trouw heeft beloofd, begint de afmarsch. In de nabijheid van Vierssen (D.) had Zon dagavond een ernstig auto-ongeluk plaats. Door het springen van een band reed de wagen tegen een boom. De chauffeur werd licht gewond, de drie andere inzittenden werden zeer zwaar ge wond opgenomen. Een der slachtoffers, zekere H. Lingers uit Viersen, overleed kort daarop. De toestand van de beide andere zwaar gewon den is uiterst zorgwekkend. Programma Zondag 10 September A: OIV—Onze-Gezellen 1.30 uur; Santpoort —Geel-Wit 1 uur; HBCTYBB 1 uur. B: HBC b—TYBB b 2.30 uur; OIV—OG 2.3a uur; NASGeel-Wit 1 uur. C: OIV—Onze-Gezellen 3.30 uur; Santpoort Geel-Wit 2 uur; BSMHBC 1 uur. D: TYBBWF 1 uur; VogelezangOIV 1 uur. E: NAS—OIV e 2 uur. Programma Zaterdag 9 September A: HBCSantpoort 2.30 uur; Onze-Gezellen OIV 2.30 uur; TYBB a—WF 230 uur. B: HBC—BSM 3.30 uur; TYBB c—TYBB d 330 uur. Met het oog op de opening van het R.K. Sportpark zijn er op Zondag 17 September geen wedstrijden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5