ijfè Het tariefbestand opgezegd Huldigingsdéfilé te Amsterdam WEEK-END'REIS RADIOPROGRAMMA, DINSDAG 5 SEPTEMBER Communistische actie Twee pamfletten in beslag genomen Salarisverlaging Rijks personeel Onaanvaardbaar verklaard Het nieuwe sanatorium Berg en Bosch" Oud-minister Donner Geïnstalleerd als raadsheer van den Hoog en Raad DE BISSCHOPSWIJDING^ VAN MGR. BRANDSMA Op 7 November te Leeuwarden VERVOER AARDAPPELEN Kostelooze vergunningen BENOEMINGEN In het Aartsbisdom BEGRAFENIS VAN DR. J. H. VAN ROYEN BEGRAFENIS HENRI BOREL Oranje-haag der défileerenden van Stadion tot Paleis DE DUIZENDSTE PASSAGIER Op de luchtlijn naar Batavia VREESELIJK EINDE De Jonge Middenstand te Rome Audiëntie bij den H. Vader DE MOORD TE NUMANSDORP In hooger beroep 16 jaar geëischt j Woensdag 6 Sept. 1933 Het requisitoir Kerkroof te Blaricum Monstrans gestolen en offerblok gelicht Bijna één millioen ver loren Tengevolge van geldbelegging in vreemde valuta GOUVERNEUR VAN CURAQAO IN NEDERLAND Voor een vacantieverblijf JOURNALISTIEK Torpedoboot jager „Van Nes" Stil Goede slag geslagen Dievenbende onschadelijk gemaakt De moord te Houthem Vijftien jaren tegen den dader geëischt DE MOORD TE OSS Dader bekent GEVECHT MET EEN SLANG HOOGTERECORD BALLON- VLUCHT 11.000 meter bereikt DOOR EEN TRAM GEGREPEN LEGEROEFENINGEN Nota van de Nederlandsche Regeering aan den voor zitter der Economische Conferentie De Nederlandsche Regeering heeft het ta riefbestand, gesloten in verband met de Econo mische en Monetaire Conferentie, opgezegd bij een schrijven van 4 September aan den Voor zitter der Conferentie van den volgenden inhoud: „In haar nota van 8 Juni 1933 heeft de Ne derlandsche Regeering haar toetreding bericht tot het tariefbestand, voorgesteld door het Comité van den Volkenbondsraad, belast met de voorbereiding van de Economische en Mone taire Conferentie. Dit bestand vormde naar het oordeel der Regeering een middel teneinde te voorkomen, dat de pogingen van de Conferentie tot het verkrijgen van een stabilisatie der monetaire verhoudingen en een vermindering van de belemmeringen van den internationalen handel, niet bij voorbaat tot mislukking zouden zijn gedoemd ten gevolge van nieuwe beper kingen. De Nederlandsche Regeering betreurt het te moeten vaststellen, dat tot dusver de pogingen van de Conferentie geenszins hebben geleid tot een stabilisatie van de monetaire verhoudingen, noch tot een vermindering van de belemme ringen van den internationalen handel. Onder deze omstandigheden acht de Neder landsche Regeering zich gerechtigd haar vol ledige vrijheid van handelen te hernemen en zij ziet zich genoodzaakt het bestand op te zeggen met een termijn van een maand vanaf den datum van dezen brief." Op last van de Regeering heeft de Amster- damsche politie Maandag in beslag genomen de communistische bladen „De Roode Dinsdag" en „De Aanval", welke opwekkingen bevatten voor den z. g. Rooden Dinsdag. De inhoud van het pamflet „De Roode Dins dag" was beleedigend voor de regeering en voor den Minister-President persoonlijk. De colporteurs werden naar verschillende bu reaux geleid en nadat op de kranten beslag was gelegd, werd tegen hen proces-verbaal opge maakt. Deze inbeslagname, welke voor het geheele land geldt, werd gelast door den Officier van Justitie. Op Zaterdag 2 September kwam het Alge meen Bestuur van de Centrale van Vereenigin- gen van Personeel in 's Rijks Dienst te 's-Gra- venhage in vergadering bijeen ter behandeling van de voorstellen der Regeering inzake een korting op de salarissen van het Rijkspersoneel. De vergadering was algemeen van oordeel, dat de verlaging door de Regeering voorgesteld, ge let op het feit, dat de belooning van de lands dienaren door de verhoogde salariskorting voor 1933 geen behoorlijk levenspeil meer waarborgt en zelfs een consolideering van dit peil in een gewijzigd Bezoldigingsbesluit, niet zou kunnen worden aanvaard. De vergadering was dan ook van oordeel, dat aan een salarisverlaging voor het Rijkspersoneel niet kon worden gedacht, temeer niet, omdat de Regeering zelf van dit feit overtuigd moet zijn door den vergelijkenden staat door haar aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal bij de behandeling van de Rijksbegrooting voor 1933 overgelegd, waaruit blijkt, dat de salarissen en loonen bij het Rijk zeer ten achter staan bij die van de groote Gemeenten en de Provin ciën. Op talrijke ter vergadering be kend gemaakte voorbeelden over ach teruitgang van salarissen nam men de conclu sie, dat het inkomen van de landsdienaren, dat telkens als sluitpost op de Rijksbegrooting moest fungeeren, door de gewijzigde financieele ver houding tusschen Rijk en Gemeente, geen ver dere verlaging kon ondergaan. Men was ook algemeen van oordeel, dat de uitkomsten van de Commissie-Schouten, de z.g. „Gleichsehaltungscommissie" moesten worden afgewacht, alvorens met de Regeering reëel kon worden onderhandeld over de Rijksloonen en -salarissen. De loonen der arbeidscontractanten en van vele herplaatste wachtgelders werden zeer on voldoende genoemd. De wijze, waarop de Regeering de politieke kwestie inzake de bezoldiging van in communi teit levende onderwijskrachten bij de klooster scholen tracht op te lossen door de inkomens van de ongehuwde landsdienaren nog aan een extra korting te onderwerpen, werd scherp ver oordeeld. Men oordeelde dat de Regeering het economisch noodige voor de ongehuwden te laag legt, de moraal in gevaar brengt en daardoor conflicten veroorzaakt tusschen gevoel en ver stand. 2en October 1933, vastgesteld op 1 voor elke hoeveelheid van 100 K.G. of gedeelte hiervan. De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat het verschil tusschen den prijs, waarvoor de stichting Nederlandsche Groente en Fruitcentrale aardappelen zal mogen koo- pen en dien waarvoor zij ze zal mogen ver- koopen 1 per 100 kilogram bedraagt. W1 De kapel door Z. H. Exc. J. H. G. Jansen geconsecreerd Maandagmorgen heeft Z H. Exc. Mgr. J. S. G. Jansen de kapel van het nieuws sanatorium „Berg en Bosch" te Bilthoven geconsecreerd en hiermede de kroon op dit grootsche werk der katholieke arbeidersbeweging gezet. Na de plechtige consecratie heeft Deken Th. Knuvelder van Utrecht, in de kapel een plech tige Heilige Mis „coram pontifice" opgedragen met assistentie van pastoor Smit uit Soester- berg ais diaken en pastoor Broere uit Hoog landerveen. De oud-minister van Justitie mr. J. Donner, is in de gisteren gehouden zitting van de straf kamer van den Hoogen Raad geïnstalleerd als raadsheer. De griffier, mr. Kist, las de acte van be- eediging voor. De president, jhr. mr. Feith herinnerde er aan, dat bij den Hoogen Raad de plechtige in stallatie is afgeschaft.. Spr. begon thans daar om met mr. Donner namens het geheele col lege hartelijk geluk te wenschen met zijn be noeming en daarbij den wensch uit te spre ken, dat de voldoening welke hij mocht onder vinden in zijn vorige functie, ook zijn deel zal zijn bij de werkzaamheden in den Hoogen Raad, welke van zoo geheel anderen aard zijn. De procureur-generaal, mr. Tak, sprak na mens het parket gelukwenschen uit, waarna de nieuw geïnstalleerde raadsheer dankte voor het in hem gestelde vertrouwen. Mr. Donner heeft zitting genomen in de strafkamer. Als dag van de Bisschopswijding van Zijne Hoogw. Exc. Mgr. G. Brandsma, Apostolisch Vicaris van Kisumu in Afrika, is gekozen het feest van den H. Willibrordus 7 November a.s. Aan Z. H. den Paus is dispensatie gevraagd, om de wijding op dezen dag te mogen doen plaats hebben. Het lijdt geen twijfel, of deze dispen satie wordt door den H. Vader gaarne gegeven. De wijding zal plaats hebben in de groote St. Bonifatiuskerk te Leeuwarden. Als wijdende Bisschoppen zullen optreden Hunne Hoogw. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. J. Biermans, Superior Generaal der Congregatie van den H. Jozef te Mill-Hill, tot welke Congregatie Mgr. Brandsma behoort, en Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem. Op den Zondag na de plechtige Bisschops wijding, waarop in het Aartsdiocees het feest van den H. Willibrordus kerkelijk wordt her dacht, zal Mgr. Brandsma zijne eerste pontifi cale H. Mis opdragen in de parochiekerk van zijn geboortestad Sneek. Het ligt in de be doeling, hem op dien dag te Sneek een hulde blijk van Katholiek Friesland aan te bieden. De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat kostelooze vervoervergunningen zullen worden afgegeven voor het vervoer van aardappelen, welke lo. kunnen vallen door een vierkante opening van 1225 vierkante mili- meter en niet kunnen vallen door een vierkante opening van 600 vierkante milimeter; 2o. langer zijn dan 8 centimeter; 3o. bestemd zijn voor veevoeder; 4o. bestemd zijn voor ex port; 5o. pootaardappelen zijn, als zoodanig goedgekeurd door den Nederlandschen Alge- meenen Keuringsdienst (N.A.K.). Voorts is het bedrag bedoeld in artikel 4 van het Crisis-Aardappelbesluit 1933, voor het tijd vak aanvangende met ingang van den 4en Sep tember 1933 en eindigende met ingang van den De Aartsbisschop van Utredht heeft benoemd tot Professor aan het Seminarie te Culemborg den WelEerw. Heer M. M. C. Geerardijn en tot kapelaan te Veendam den WelEerw. Heer J. H. Onland. Nadat vooraf ten sterfhuize een rouwdienst had plaats gehad, welke o.a. werd bijgewoond door jhr. mr. J. D. H. de Beaufort, als verte genwoordiger van de Koningin, is gisteren op Oud Eik en Duinen onder zeer groote belang stelling ter aarde besteld het stoffelijk over schot van mr. dr. J. H. van Royen, H. M ge zant te Washington, tevens geaccrediteerd bij de republiek Cuba. De rouwwagen was o.a. ge dekt met kransen van Koningin, Koningin- Moeder, Prins en den Minister van Buitenland, landsche Zaken, zoomede van het personeel van het Ned. Gezantschap te Washington. In den rouwstoet reed de vertegenwoordiger van de Koningin in een galahofrijtuig mede. Op de begraafplaats bevond zich een zeer uitgebreide kring van diplomaten, hooge ambtenaren en regeeringspersonen. De Koningin-Moeder liet zich vertegenwoordigen door haar Kamerheer Baron Bentinck van Schoonheeten. Aan de groeve las ds. Molenaar een bijbelge deelte voor en sprak een gebed uit. Een zoon dankte voor de betoonde deelne ming, waarbij hy zich in de eerste plaats richtte tot de vertegenwoordigers van de Ko ningin en Koningin-Moeder en tot den Minister van Buitenlandsche Zaken, den Amerikaanschen gezant en den Cubaanschen zaakgelastigde. Aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken waren ten teeken van rouw de gordijnen neer gelaten en woei de vlag halfstok. Op de R. K. Begraafplaats aan de Kerk hoflaan te 's-Gravenhage is gisteren ter aarde besteld het stoffelijk overschot van oen neer Henri Borel, oud-adviseur voor Chineesche zaken, letterkundige en kunstcriticus. Te voren was in de kerk van O. L. Vrouw van Lourdes. in de Elandstraat een uitvaartdienst. Op de begraafplaats waren honderden belangstellen den aanwezig, onder wie verschillende geeste lijken en vele bekende figuren uit de jour nalistieke, letterkundige en tooneelwereld. Er waren kransen o.m. van den Chineeschen zaak gelastigde, van „Het Vaderland", en van den Ned. Journalistenkring. De absoute en de be- aarding geschiedden door pastoor Van Dorp. Prof. Jac van Ginneken bad vijf Onze Vaders er. Weesgegroeten voor de zielerusj. van den overledene. e korte aanmeldings-termijn, dien we voor onze tweede week-end reis naar Beauraing, Han, Dinant en Brussel hebben moeten stellen, kon, door bijzondere omstandigheden, verlengd worden tot Woensdag a.s., des middags 5 uur. Abonné's, waarmede wij nog in correspondentie zijn en eventueel nieuwe deelnemers verzoeken wij beleefd er voor te willen zorg dragen dat ons vóór dat tijdstip hun definitieve plannen bekend zijn. De kosten bedragen (administratiekosten inbegrepen) ƒ20.50. Alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt aan het bureau van ons blad. Het uitvoerend comité van het Nationaal Huldigingsdéfilé te Amsterdam op Zaterdag 9 September a.s., des middags half drie, en de technische leider, de heer F. J. Thoolen, verzoe ken ons het volgende mede te deelen: Het Stadion is nagenoeg uitverkocht. De Voorzitter van de Commissie van Advies, Ds. A. G. H. van Hoogenhuyze, zal namens de Jongeren Hare Majesteit, na aankomst op het Stadion, toespreken. Het in het Stadion gespro kene zal door luidsprekers worden hoorbaar gemaakt. De Huldigingsmiddag zal in Nederland door den K. R. O. en via de Phohi in Nederlandsch Oost- en West-Indië worden uitgezonden. Langs den terugweg, dien Hare Majesteit af legt, van het Stadion naar het Paleis, stellen alle deelnemers aan het défilé zich op aan beide zijden van den rijweg, zoodat Hare Majesteit door een haag van Oranje-Nederland naar het Paleis terugrijdt. Men verzoekt ook, dat in alle gebouwen, die een klok mochten hebben, deze van twee tot half drie werden geluid, tezamen met de ge meente- en kerktorens. Vanzelfsprekend tenslotte, dat erop wordt ge rekend, dat zij, die een vlag hebben, deze van Dinsdag tot Zaterdag uitsteken en wat binnen ieders vermogen ligt; dat men oranje draagt! Alle plaatsen uitverkocht Het comité voor de huldiging van H. M. de Koningin, op Zaterdag a.s. in het Stadion, deelt mede, dat voor het bijwonen van deze huldiging geen plaatsen meer te verkrijgen zijn. Alles is uitverkocht. In de maand Augustus heeft de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij den 1000-sten passa gier op de luchtlijn AmsterdamBatavia ge boekt. Dit feit is een bewijs, dat reeds menig zakenman de voordeelen van het reizen op deze lijn, t.w. zeer snelle verplaatsing en geriefelijk reizen in het bekende drie-motorige Fokker- materieel heeft ingezien. Naar de „Nieuwe Koerier" verneemt begaf zich eenige dagen geleden de 17-jarige dochter van den heer P. uit Maasbracht op reis met een ongeveer 30-jarigen commies H. uit Hou ten bij Utrecht. H„ die vroeger in de buurt ge- stationneerd is geweest, had betrekkingen aan geknoopt met het meisje, waartegen de ouders bezwaren hadden. H., die eenige dagen geleden met verlof was, is naar Zuid-Limburg vertrok ken en was te Maasbracht aangekomen. Vrij willig schijnt het meisje met hem op reis te zijn gegaan naar België. Hun fietsen hadden zij aan het station te Roermond afgegeven. Uit Angleur bij Luik is thans het bericht ge komen, dat beide personen daar dood zijn ge vonden. Het vermoeden bestaat, dat H. het meisje gedood heeft en daarna de hand aan zich zelf heeft geslagen. Onze Romeinsche correspondent seint ons, dd. 4 September: Zondagmorgen hebben de Jonge Middenstan ders in de Catacomben van Calixtus de H. Mis gehoord en gecommuniceerd. Pater Alexander predikte daarna. Des middags werd een autotocht naar Tivoii gemaakt, 's Avonds was er Lof in villa San Francesco. Gistermiddag 1 uur werd het gezel schap in audiëntie ontvangen door Z. H. den Paus, onder leiding van Rector Timp, Pater Alexander, Pater Vergeer, Prof. Gerlach Royen, en Kapelaan Kuyper. De H. Vader informeerde of de jongelui den Jubileum-Aflaat reeds verdiend hadden. Z. H. hield vervolgens in het Duitsch een langdurige toespraak, waarin Hij zeide, dat alle leden der Katholieke wereldfamilie welkom wa ren, maar dat de zonen uit Holland bijzonder na aan het hart lagen. Nooit zoo sprak- de Paus zien wij Hollanders of wij herinneren ons wat de Hollandsche katholieken in eigen land en vooral in en voor de Misises presteeren. De Paus hoopte, dat de Jubileumbedevaart geslaagd mocht heeten. Daarop verleende de H. Vader den Pauselij ken Zegen, ook voor de intenties van ieder af zonderlijk. De audiëntie vond plaats in de zaal der Pa- latijnsche Garde. Bij het vertrek van den Paus brachten allen den K.J.M.V.-groet. Morgen is men vrij. Het vertrek naar Milaan is bepaald op Woensdagmorgen. In den laten avond van 3 Januari j.l. is de landbouwer J. de Reus te Numansdorp, wo nende op „Johanneshoeve". gelegen op onge veer drie kwartier buiten de bebouwde kom der gemeente aan den Groot-Kroonstrijenschedijk vermoord. De R. hoorde gestommel, en van meening zijnde dat een der koeien was los gebroken, ging hij op onderzoek uit. Toen hij wat lang uitbleef, ging zijn vrouw er HUIZEN, 296 M. NCRV 8.00 Schriftlezing en meditatie 8.15 Gramo- foonmuziek 10.30 Morgendienst door ds. J. Wesselink 11.00 Gramofoonmu- ziek 12.00 Politieberichten 12.15 Gramofoonmuziek. Jo Vincent zingt 12.30 Cello-recital door Louis van Maanen. A. d. vleugel J. Rosekrans 1.15 Gra mofoonmuziek 1.30 Onze zang- en mu- zlekver. Concert door Zaltbommel's kin derkoor o. 1. v. W. Wernicke. P. Jakma, piano 2.30 Rustpoos 3.00 Chr. lec tuur. Blinde Hendrik van C. A. Aldus 3.30 Trio v. d. Horst m. m. v. mevr. C. v. RavcnzwaayMöllenkamp, zang 5.00 Kinderuurtje o. 1. v. mej. B. v. d. Veer, mej. J. v. d. Spek, zang, G. Verhaar, piano 6.00 Opening van een serie landbouw- halfuurtjes door Chr. v. d. Heuvel: „De beteekenis van het Christ. Land- en Tuin- bouwonderwijs" 6.30 Onderwijsfonds voor de binnenvaart 7.00 Politieberich ten 7.15 Ned. Chr. Persbureau 7.30 Gramofoonmuziek 8.00 Herdenkings avond in de Nieuwe Kerk te Amsterdam ter gelegenheid van het 35-jarig regee- ringsjubilaris van H. M. de Koningin, uitgaande v. d. Chr. Oranjever. Amster dam-Oost -10.00 Vaz Dias 10.10 Gra mofoonmuziek 11.30 Sluiting. HILVERSUM, 1875 M. VARA 8.00 Gralnofoonmuziek VPRO 10.00 Morgen wijding VARA 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven. A. Bouwmeester draagt voor. De Notenkra kers o. 1. v. D. Wins. Vara-tooneel o. 1. v. W. v. Capellen 12.00 Vara-kleln-orkest o. 1. v. H. de Groot 2.00 De Fliereflui ters o. 1. v. Ray Forest 3.00 Voor de kinderen. Vara-tooneel o. 1. v. W. v. Ca pellen. Vara-kinderkoor „De Roodborstjes" o. 1. v. L. Hulscher. Jo Klckhefer, piano. Oom Henk's vragenuurtje 3.45 Rust poos 4.00 Voor de kinderen. Gramo foonmuziek. „De Roodborstjes". Oom Henk 5.30 Orgelspel door Cor Steyn 6.00 Eddy Walis en zijn ensemble 6.30 Adolf Bouwmeester draagt voor 6.40 Eddy Walis en zijn ensemble 7.00 SDAP- kwartiertje. Weekoverzicht door Jan Oude geest 7.15 Eddy Walis met zijn ensem ble 7.45 Joodsche liederen door Leo Fuld. Rutger Schout, piano 8.00 Onze propaganda in Sept. door G. Grimm 8.08 Vaz Dias 8.15 Uitzending vanuit het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag van de propagandavergade- ring ter viering van het eerste lustrum v. d. Federatie Den Haag der Vara. Vara- okest o. 1. v. H. de Groot. Marie Vos, Colo ratuur-sopraan 9.15 Gaspas Lajos en zijn Hbngaarsche Zigeunerkapel 10.00 Verv. uitzending, Den Haag. De Fliere fluiters o. 1. v. Ray Forest. Ernst Busch, zang 11.00 Gaspas Lajos en zijn kapel 12.00 Sluiting. LUXEMBOURG, 1191 M. 7.50 Luxem- bourgsche avond; orkestconcert 8.30 Liederen door Jules Michel 9.20 Mili tair concert. BRUSSEL, 509 M. 12.20 Concert door het kleine orkest van het N. X. R. o. 1. v. P. Leemans 12.50 Pianorecital 1.30 Gramofoonmuziek 5.20 Concert door het omroepsymphonie-jrkest o. 1. v. Jean Kumps 6.50 Concert door het kleine orkest van het N. I. R. o. 1. v. P. Leemans 8.20 Concert door het radio-orkest o. 1. v. Jean Kumps 9.20 Concert uit de Kurzaal te Ostende. KALUNDBORG, 1153 M. 12.45 Strijk orkest o. 1. v. Harald Andersen 2.50 Gramofoonmuziek 3.20 Orkest van res taurant „Wivex" o. 1. v. Teddy Petersen 8.30 Omroep-symphonie-orkest 11.15 Dansmuziek. BERLIJN, 419 M. 4.50 Orkestconcért 0. 1. v. Max Skalka 10.20 Berichten en dansmuziek. HAMBURG, 372 M. 1.35 Gramofoon muziek 4.20 Concert door het Noragor- kest o. 1. v. José Eibenschütz 11.00 Con cert door het Kampfbundkamerorkest o. 1. v. Kurad Wenck. LANGENBERG, 472 M. 12.20 Populair concert door het West-Duitsche kameror kest 1.20 Concert door het Westfaal- sche omroeporkest o. 1. v. Wolf 8.25 Concert door het orkest van den West- Duitschen omroep o. 1. v. Kühn 10.50 Populair concert. DAVENTRY, 1554 M. 12.20 Orgelcon cert 1.05 Concert door het Western Stu dio-orkest o. 1. v. Frank Thomas 3.20 Pianorecital 3.35 Concert 5.05 Or gelconcert 10.20 Orgelrecital 10.55 Het Casani Club-orkest o. 1. v. Charles Kunz. PARIJS (Eifel), 1446 M. 8.50 Concert o. 1. v. Ed. Flament. PARIJS (Radio), 1725 M. 8.05 Gra mofoonmuziek 12.35 Gramofoonmuziek 12.50 Orgelconcert 1.25 Gramofoon muziek 7.30 Gramofoonmuziek 8.20 Gramofoonmuziek 9.05 idem 9.20 Operette in drie actes: „Oh Papa". MILAAN, 331 M. 8.00 Gramofoonmu ziek 8.50 „Der fidele Bauer", operette van Leo Faill. ROME, 441 M. 8.50 Concert 8.35 Blijspel in een bedrijf: „Con riferimento a vostra pregiata". WEENEN, 517 M. 7.20 Concert door het Weensche Symphonie-orkest 10.35 Populaire muziek. WARSCHAU, 1411 M. 5.35 Solisten concert 7.25 Gramofoonmuziek 8.00 Pianospel 9.30 Populaire muziek 11.00 Dansmuziek, BEROMUNSTER, 460 M. 5.50 Zigeu- nermuziek 9.30 oud-Italiaansche mu ziek. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS op uit om haar man te zoeken. Plotseling stond zij tegenover twee mannen, die haar in de keuken duwden en daarop ernstig mishandelden en haar geld eischten. De vrouw gaf den in dringers daarop eenig zilvergeld, waarna zij in de slaapkamer vluchtte, waar zij zich opsloot. Na ongeveer tien minuten vatte de vrouw moea om de dienstbode te waarschuwen, die op den zolder sliep. De beide vrouwen waarschuwden daarop een knecht, die even verder woonde en die vervolgens met nog twee helpers op onder zoek uitging. Zij vonden De R. dood nabij de schuur liggen met een diepe kloof in het hoofd en hij bleek ook door een revolverschot in het hart te zyn getroffen. Verdacht van dezen roof overval werden gearresteerd een zekere B., wiens vader vroeger bij den vader van de vrouw van het slachtoffer diende en de vüf-en- twintig.iarige varensgezel F. L., die beiden in 't Huis van Bewaring te Dordrecht werden inge- sloeen. Hier maakte B. na enkele dagen door ophanging een eind aan zijn leven. L. werd op 19 Mei j.l. door de Dordtsche Rechtbank ter zake van diefstal met inklim ming, in vereeniging en afpersing veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf van welk vonnis hy gisteren in hooger beroep voor het Haagscne Gerechtshof terecht stond. Mr. baron Speyart van Woerden, requisitoir nemend, schetste de beroering door deze mis daad in de rustige omgeving teweeggebracht. De verklaring van den getuige a décharge, die zou moeten wyzen op een zacht en zelfs eeriyk karakter van L„ waartegenover diens eigen verklaringen en bekentenis staan. L. was geen kneedbare was in de handen va nB. Spreker behandelde de vier ten laste gelegde fei ten en zeide dat deze in het vonnis juist zyn omschreven. In scherpe bewoordingen laakte spr. de wree- de handelingen van de beide verdachten, waar van B. zich aan de gerechtigheid heeft ont trokken. Spr. achtte het noodig ten aanzien van verdachte de strafmaat in haar volle zwaarte toe te passen en vorderde met vernietiging van het vonnis van de Dordtsche Rechtbank 16 jaar gevangenisstraf. Na de verdediging door mr. E. G. S. Bour- lier zei verdachte berouw te hebben en werd 't arrest bepaald op 18 September a.s. Gisterenacht hebben inbrekers uit het taber nakel der R.K. kerk te Blaricum den in dia manten gevatten monstrans ontvreemd en een offerblok gelicht. De daders hebben zich ver- moedelyk laten insluiten tijdens of na den ves per. In den vroegen morgen werd de diefstal be merkt door een der huishoudsters, zy zag het tabernakel geopend, terwyi op het altaar alles dooreen was geworpen. Direct waarschuwde zy den kapelaan der parochie, den weleerw. heer B. Knippers en deze bemerkte, dat ook de bree- de kerkdeuren open stonden. Op het altaar lagen de H. H. Hosties uiteengeschud op een hoop. De cibories waren geledigd en stonden omgekeerd op het altaar. Men heeft deze ech ter niet mede genomen, aangezien zij van ver guld zilver zyn en waarschijniyk niet waarde vol genoeg werden geacht. De monstrans was verdwenen. Deze was zeer kostbaar en van binnen met diamanten bezet. De H. Hostie was er uit gebroken en eveneens op het altaar neergelegd. De kapelaan deelde ons mede, dat alles er op wijst, dat men niet de bedoeling had een heiligschëhnis te plegen, aangezien men niets had vertrapt of beschadigd. Het is een diefstal alleen om waardevolle voorwerpen. Uit het ta bernakel wordt behalve de monstrans niets ver mist. Wel is nog een offerblok gelicht, doch hierin bevond zich niet veel geld. De dieven hebben zich door de kerkdeur uit de voeten gemaakt. Echter is nog niet komen vast te staan, hoe zij zyn binnengekomen, zy hebben zich óf laten insluiten op het koor óf zyn van via het dak door een der lichte kapel- ramen te forceeren, binnengekomen. Men meent de sporen te vinden. Zeker is, dat zy zich van het koor in de kerk hebben laten afzakken. Het onderzoek wordt geleid door den burge meester van Blaricum, den heer J. J. Klaaren- beek en rechercheur de Jong uit Hilversum. In den Arnhemschen gemeenteraad heeft Maandagmiddag de heer J. J. W. IJsselmuiden (RK.) het college van B. en W. geïnterpelleerd over het beleid van het college ten opzichte van de Gemeente-Spaarbank. Deze spaarbank heeft volgens een mededeeling van den heer IJsselmuiden in den afgeloopen drie jaar een verlies van byna één millioen gulden geleden als gevolg van de belegging van een groot deel der fondsen in buitenlandsche valuta en van de daling van het Engelsche Pond en van den dollar. De wethouder van Financiën, Mr. M. C. H. de Jong, antwoordde dat de belegging in bui tenlandsche valuta het gevolg is geweest van een desbetreffend raadsbesluit. Spr. legde er den nadruk op, dat de positie van de spaar bank niet in het minst onrustbarend is. Zy kan volkomen aan al haar verplichtingen voldoen. Voorshands echter zal de directie der bank geen nieuwe fondsen meer in vreemde valuta beleggen. Met de directie der spaarbank zullen B. en W. overleg plegen, hoe de verliezen tot de kleinste afmetingen zullen kunnen worden te ruggebracht. Met de „Simon Bolivar" van de Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij is gistermorgen, voor een vacantieverbiyf hier te lande, de Gouver neur van Curacao, de l.eer B. W. T. van Slobbe, in de hoofdstad gearriveerd. Behalve door een groot aantal familieleden werd hy, namens de Directie van de K N.S.M, verwelkomd door de heeren D. Hudig en S. M. D. Valstar. Tot hoofdredacteur van het „Llmburgsch Dagblad" te Heerlen is per 1 October a.s. be noemd mr. L. H. J. Smits, die zeer goed met den toestand in Limburg op de hoogte is. H.M.'s Torpedoboot jager van Nes, onder be vel van den kapitein-luitenant ter zee J. C. A. Scholte, is 3 September van Paramaribo naar Trinidad vertrokken. aan. Niet de daden met daverende ge ruchtenniet de pogingen, die met groote trom zijn aangekondigd niet de vindingen door marktge schreeuw omgeven strekken tot heil der menschheid. De wereldhervor- mende uitvindingen, de richting ge vende meeningen, de stuwende daden zijn in de stilte van het nadenken en het stïl-aan wilskrachtig voortwer- ken van den ernstig willende ge- horen Kermisherrie omgeeft de charla- tannerie; de groote trom wordt voor de theatertent geroffeld. Rond het laboratorium der uitvindingen, rond. het studievertrek van den wijze, rond het leven van de waarlijk groeten heerscht de stilte die niet afleidt maar concentreert tot de groote daad. Stïl-aan voortwerken zonder re clame der persoonlijkheid is de gave die voor den innerlijk sterke is weg gelegd en tot slagen leidt. De politie van de grensgemeente Alsdorp heeft een goeden slag geslagen met de arres tatie van een dievenbende, die sinds een jaar in de Duitsche grensgemeenten opereerde en schrik en ontsteltenis onder de grensbevolking veroorzaakte. Gearresteerd werden 5 mijnwer kers die reeds bekenden 42 diefstallen met braak te hebben gepleegd. Ze ontzagen zich zelfs niet, hun doodarme kameraden mynwer- kers te bestelen. De dieven braken in in win kels, bij landbouwers en slagers. Veelal ver schaften ze zich toegang tot de woningen door de daken Een enorme hoeveelheid levensmid delen hebben de dieven gestolen en in hun huishoudens verbruikt. Verder stalen ze le vend vee als schapen, kalveren, 49 konynen, 44 eenden en 224 kippen. Bij de huiszoekingen kwam een arsenaal van inbrekerswerktuigen voor den dag van allerlei soort: loopers, boren, tangen, vuurwapenen, beitels enz. De dieven bende is naar de gevangenis overgebracht. Tegen den molenaarsknecht J. J. uit Hou them, die op 26 Juni j.l. het molenaarsechtpaar W. met revolverschoten en messteken afmaakte is gisteren door het O. M. van de rechtbank te Maastricht vyftien jaren gevangenisstraf ge- eischt terzake van moord, doodslag en opzette lijke brandstichting. De vermoedelijke dader van den moord op den 40-jarigen G. van Lieshout in de Heide te Oss, P. van R. uit Oss, een zwager van het slachtoffer, die kort na de misdaad werd ge arresteerd, is Maandagmiddag met het ïyk ge confronteerd en heeft bekend den moord te hebben gepleegd. Angstige ontdekking op de slaapkamer Toen de vrouw van den timmerman K. Bijl- sma te Franeker op haar slaapkamer kwam, schrok zy niet weinig toen ze een beest op den vloer zag kruipen, dat telkens den kop naar haar omhoog stak. Ze greep een zwabber en probeerde daarmee het dier dood te slaan. Na vele mislukte pogingen slaagde zij hierin door het ondier op den kop te treffen. Een onderzoek wees uit dat het een slang was van ongeveer 60 centimeter lengte. Het reptiel was van boven grijsgroen met zwarte stipjes, terwyi de onderkant donkerder was getint. Dokter Gallbach uit Essen steeg Zaterdag morgen met zyn luchtballon te Gelsenkirchen op, om in de namiddaguren in het Rheinthal te dalen. Dr. Gallbach bereikte een hoogte van 11.000 meter en verbeterde daardoor het oude record, dat niet minder dan 34 jaren bestond en eveneens door een Duitscher werd gehouden. Maandagmiddag omstreeks twaalf uur is op de Maastrichterlaan te Vaals de 72-jarige J. Lemmertz door de electrische tram gegrepen en enkele meters meegesleurd. Na veel moeite mocht het gelukken, den man onder de tram vandaan te halen. Hij heeft op verschillende plaatsen verwondingen opgeloopen, terwyi zyn beide beenen verbryzeld werden. Geneeskun dige hulp was spoedig ter plaatse. Het Heilig Oliesel kon hem nog worden toegediend, waar na hy overleed. Het ïyk is door de politie in beslag genomen. De bestuurder van den wagen is voorloopig aangehouden. Het ligt in het voornemen van 11 tot en met 14 September a.s. groepsoefeningen met lichte troepen onder leiding van den Commandant van de Lichte Brigade te doen houden tusschen Amersfoort en Harskamp.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6