De najaarsbeurs te Utrecht Vaseline (hessbiöugh t Roode wethouders treden af Moord te Woerden Met leed van eiken day DE APOTHEEK DE WITTE ZWAAN ££Y WEINIG OPTIMISME WELKOM ROBINSON CRUSOE'S AVONTUREN Die goeie ROBINSONschoen voor Vader en Zoon STEUN AAN DEN R.K. MIDDENSTAND DINSDAG 5 SEPTEMBER Het aantal deelnemers is toegenomen Een rijke lading Een hetere en hoopvolle stemming Het bedrijfsleven is bezig zich te herstellen De buitenlandsche deelneming .Blanke huid - Zachte handen" Vergaderingen en officieele bezoeken De S.D.A.P. niet meer vertegen woordigd in het bestuur van Amsterdam Vele bedrijven en zaken hebben het in deze crisis zwaar te verantwoorden Tegen de concurrentie door kloosters Tweede lustrum der R.K. Universiteit Een Christus-herdenking De directeur van de Woerdensche pannenfabriek hedennacht doodgeschoten Bedrijfsleider dader? ONTSTEMMING TE URK De inbeslagneming der netten AANGIFTE MOETOP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL - NAAR HET DUITSCH VAN RUDOLF HERZOC .- Affiches van schouwburgvoorstellingen en de aankondiging van de tweede jaarbeurs van het jaar wijzen er onherroepelijk op, dat de zomer wordt afgesloten en het najaar zijn intrede doet. Deze voor vele menschen minder prettige werkelijkheid is vandaag weer merkbaar, nu de hekken van de najaarsbeurs te Utrecht ontslo ten zijn en daarmee de negen-en-twintigste jaarbeurs zee heeft gekozen. In de gebruikelijke persconferentie aan den vooravond van deze gebeurtenis, heeft de secre taris-generaal, de heer W. Graadt van Roggen medegedeeld, dat er een rijke lading aan boord is en de opvarenden vol goeden moed zijn. Dat wil niet zeggen, dat het ideaal weer en ideaal vaarwater zal zijn op deze negen-daagsche jaar beurs-reis. De tijdsomstandigheden zijn nog verre van gunstig, de wereld-depressie drukt zwaar op handel en industrie. Een rijke lading! Deze najaarsbeurs is die van het vorige jaar voorbijgestreefd. Het aantal deelnemers bedraagt 1109 tegen 1053 ter na jaarsbeurs 1932; het aantal vierkante meters verhuurde uitstalruimte steeg van 12.309 M2. tot 12.886 M2. Dat het peil der vorige najaars beurs, hetwelk reeds aanmerkelijk hooger was dan dat der najaarsbeurzen van vóór het begin der huidige economische inzinking, gehandhaafd en zelfs overschreden is, beteekent op zichzelf een verrassend resultaat: niettegenstaande ge weldige economische beroeringen tijdens de voorbereiding, zijn alle groepen, die aan de na- jaarsbeürzen vanouds plachten deel te nemen, quantitatief onverminderd en qualitatief onver zwakt behouden gebleven. De groep Meubelen, die voor een belangrijk deel zich van deelneming aan de laatste voorjaarsbeurs had onthouden, is thans in sterker bezetting dan ooit te voren weder aanwezig. De groep Zuivelwerktuigen heeft moedig de malaise, waaronder onze na tionale zuivelindustrie gebukt gaat, getrotseerd en in het bijzonder heeft in deze groep de Ne- derlandsche kern van inzenders krachtig stand gehouden. Het terrein Vredenburg is eveneens wederom in najaarsformaat in gebruik. In het jaarbeurs gebouw zelf zjjn in totaal 750 M2. méér ver huurd. De 29ste jaarbeurs vaart uit vol goeden moed. Dit is geen phrase. Deze „goede meed" heeft een kleine, maar reëele basis. De voorbereiding van deze najaarsbeurs heeft aangetoond, dat er over het algemeen een betere en hoopvollere stemming heerscht in zakenkringen en dat deze betere stemming zijn oorzaak vindt in zakelijke verschijnselen, die op verbetering van den eco- nomischen toestand wijzen en in hoofdzaak tot twee factoren te herleiden zijn: een iets groo- tere activiteit en een iets grootere stabiliteit. Vooropgesteld zij, dat hier alleen sprake is van die kringen van het Nederlandsche zakenleven, die met deze najaarsbeurs te maken hebben ge had, waarbij in het oog gehouden dient te wor den, dat aan de najaarsbeurzen voornamelijk deelnemen die industrieën, die voor de directe consumptie werken, aan seizoensinvlceden on derhevig zijn en minder dan de aan de voor jaarsbeurzen deelnemende industrieën met ex port-moeilijkheden te kampen hebben. Daar juist door de in het laatste half jaar plaats ge had hebbende gebeurtenissen op economisch gebied de Nederlandsche exportbelangen in het nauw zijn gedreven, mag geenszins de betere stemming, in de kringen van de aan deze na jaarsbeurs deelnemende industrieën geconsta teerd, voor ons bedrijfsleven over de geheele linie geldig verklaard worden. Wat echter het feit niet wegneemt, dat in een deel van het Nederlandsche bedrijfsleven op sommige pun ten vooruitgang en vooruitzicht te bespeuren valt. In verschillende bedrijfstakken hebben zich een toeneming van bedrijvigheid en betere ex ploitatie-uitkomsten geopenbaard. De consump- tievraag is vermeerderd en tevens regelmatiger geworden, de markten werden stabieler, de om zetten waren meer bevredigend, prijsdalingen kwamen tot staan en maakten plaats voor een vastere tendenz, ruimer gebruik wordt gemaakt van de beschikbare bedrijfscapaciteit, waardoor loonender uitkomsten worden verkregen, de doorgevoerde bezuinigings-reorganisaties begin nen eerst thans de exploitatie-resultaten gunstig te beïnvloeden, de werkplaatsen konden hier en daar beter worden bezet, de wijziging in de verhoudingen met sommige deelen van het bui tenland heeft, gesteund door verschillende ac ties ten gunste van het Nederlandsche fabri kaat, den omzet in eigen land bevorderd en voor zoover de industrieën, waarvan bij deze najaars beurs sprake is, ook bij den export betrokken waren, is men er in geslaagd veelal in die lan den, die niet tot onze naaste buren gerekend kunnen worden, nieuwe buitenlandsche afzet gebieden te vinden en nieuwe afzetmogelijk heden te scheppen. De heer Graadt van Roggen wees voorts op hoogere bedragen bij het giroverkeer. Verrassend groot is het verschil in bedrijvigheid in de bouwnijverheid in totaal werd in April. Mei en Juni van dit jaar voor 34 millioen aanbe steed, tegenover 23 millioen in dezelfde maan den van 1932 Van belang is vooral, dat de opleving zich tot op dit oogenblik heeft weten door te zetten zonder een algemeene neiging te vertoonen om weer terug te vallen. De mislukking van de Londensche wereld conferentie heeft ook meegewerkt tot de betere stemming en was een ware opluchting voor een breeden kring van zakenmenschen. Meer dan in de voorafgaande jaren is speciaal in het laatste halfjaar het Nederlandsche be drijfsleven, ook onder van buiten inwerkende invloeden, zich gaan instellen op eigen kracht en kunnen, zonder daarbij de internationale verhoudingen uit het oog te verliezen. Neder land beseft heel goed, dat herstel alleen inter nationaal kan zijn, al dient als eerste voor waarde begonnen te worden met orde in het huishouden van eigen staat. Gelukkig vertoont de interne handelspolitiek van ons land, ten aanzien van de te volgen richting, weinig schommelingen, al moge men over de toepassing van sommige maatregelen van meening ver schillen. Ondanks het lage peil van ons economisch leven geeft wat wij thans om ons heen zien gebeuren geen beeld van zwakte, geen beeld van een uitgeputte maatschappij, maar het toont ons een bedrijfsleven, dat bezig is zich te herstellen. Het afgeloopen halfjaar is voor hen, die deze najaarsbeurs hebben voorbereid, een periode van intensief werken geweest. De resultaten er van vallen in twee categorieën uiteen: de eene groep geeft resultaten te zien, de andere: voor uitzichten. Wat de resultaten betreft kan ge wezen worden op een versterkte groep Meube len, op een zeer bevredigende deelneming der overige groepen, op de afdeeling Koloniën, spe ciaal aan eenige Indische voedings- en genot middelen gewijd, op de deelneming van de V.A. N.K., van de smedenpatroons en klompenma kers en de Schoonhovensche goud- en zilver- industrie. Wat de buitenlandsche deelneming betreft, is die van Duitschland teruggeloopen onder invloed der bekende gebeurtenissen der laatste maan den. De Italiaansche sectie komt ditmaal we derom grooter voor den dag dan het vorige jaar, niet alleen wat plaatsruimte betreft, maar ook wat aantal bedrijfstakken betreft: behalve met ruwe tabak komt Italië thans ook met bewerkte tabak aan de markt, voorts met textiel ka toenen en wollen stoffen en tapijten en met parfumerieën. Het Italiaansche aardewerk was ook de vorige maal reeds aanwezig. Met deze deelneming van Italiaansche zijde houdt tevens verband het bezoek van een aantal Italiaan sche zakenmenschen uit Milaan, die als inkoo- pers de beurs zullen bezoeken, terwijl de belang stelling van officieele Italiaansche zijde voor het Nederlandsche Jaarbeurs-instituut blijkt uit het aangekondigde bezoek van den heer Casa- lini, den voorzitter van het Nationaal Export Instituut te Rome. Van het overige buitenland zijn Zuid-Afrika en Oostenrijk wederom met een collectieve inzending aanwezig, terwijl Frankrijk en België thans evenals zulks op onze voorjaarsbeurzen gebruikelijk pleegt te zijn, met de inlichtingenbureaux van het Office Commer cial Francais en de handelsafdeeeling der Bel gische Legatie vertegenwoordigd zijn. Wat den uitbouw van de Nederlandsche Jaar beurs als internationaal jaarbeurs-instituut be treft, merkte de heer Graadt van Roggen op, dat het niet onmogelijk is, dat door de voor gestelde wijziging van het tot nog toe gevolgde contingenteeringsstelsel de buitenlandsche deel neming aan de jaarbeurs gunstig beïnvloed zal worden. Het jaarbeursbestuur zet de pogingen om de Nederlandsche industrie aan buitenlandsche jaarbeurzen collectief te doen deelnemen, voort; voor het volgende jaar staan Parijs en Milaan op het programma. Ter jaarbeurs voor de Le vant, welke van 6 t.m. 21 September te Bari wordt gehouden, is de Nederlandsche jaarbeurs met een inlichtingenbureau en monsters van Nederlandsche fabrikaten en producten aan wezig. In voorbereiding is voorts een afdeeling voor uitvinders, welke aan de Nederlandsche jaarbeurzen verbonden zal worden. Voorts werd medegedeeld, dat de Nederlend- sche Spoorwegen voor deze jaarbeurs drie extra jaarbeurstreinen hebben ingelegd, één uit Gro- ningen-Friesland, één uit Twente en één uit Westelijk Brabant. De Tsjechische Luchtvaartmaatschappij, die een verbinding PraagHalleEssenRotterdam Amsterdam onderhoudt, geeft aan de bezoe kers der Ned. Jaarbeurs 10 pet. korting. Dank zij een beslissing van de Nederlandsche Spoorwegen is thans ook de Nederlandsche Jaarbeurs opgenomen in de groote, internatio nale regeling, waarbij de buitenlandsche spoor wegen aan bezoekers der internationale jaar beurzen een korting van 25 pet. op den prijs der gewone biljetten toestaan, zoowel voor de heen als de terugreis. Zoo varen we uit, aldus besloot de heer Graadt van Roggen, met het onmiskenbare ge voel, dat wij, meer dan een half jaar geleden, weer wat wind in de zeilen hebben. Het oogen blik is daar om door daden waar te maken het devies, dat ons Hollanders, die de zee liefheb- ben om haar gevaren en om haar gewin, uit het hart is gegrepen: luctor et emergo; ik worstel maar ik kom boven. Aantal deelnemers: Nederland 844, Ameri ka 13, België 17, Denemarken 10, Duitschland 81, Engeland 27, Frankrijk 12, Italië 71, Noor wegen 2, Oostenrijk 22, Tsjecho-Slowakije 4. Zuid-Afrika 1, Zweden 3, Zwitserland 2, totaal aantal deelnemers: 1109. Overzicht van het aantal deelnemers van de 29 Jaarbeurzen: le beurs 690, 2e beurs 1062, 3e beurs 1276, 4e beurs 1046, 5e beurs 1508. 6e beurs 909, 7e beurs 539, 8e beurs 706, 9e beurs 755, 10e beurs 827, 11e beurs 768, 12e beurs 891, 13e beurs 764, 14e beurs 933, 15e beurs 781, 16e beurs 978. 17e beurs 807, 18e beurs 1089. 19e beurs 881, 20e beurs 1151, 21e beurs 890, 22e beurs 1298. 23e beurs 1012, 24e beurs 1349, 25e beurs 1004. 26e beurs 1558, 27e beurs 1053, 28e beurs 1415, 29e beurs 1109. Woensdag 6 September: Bezoek van Z. Ex. Dr. H. D. van Broekhui zen, gezant van de Zuid-Afrikaansche Unie. 12 uur: Vergadering van den Nieuwen Neder- landschen Grossiersbond. Donderdag 7 September; Bezoek in de ochtenduren van Zijn Exc. Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, Minister van Sociale Zaken. Vrijdag 8 September: 11 uur: Vergadering van de Federatie Goud en Zilver. 2 uur: Collectief bezoek van de leden van de Vereeniging van Secretarissen van Kamers van Koophandel in Nederland. Zaterdag 9 September: 10.30: Vergadering van den Bond van Octrooi en Merkenhouders. Maandag 11 September; 'sMorgens: Bezoek van een excursie van Ita liaansche zakenmenschen uit Milaan. 's Middags: Bezoek van den heer Casalini, voorzitter van het Nationale Exportbureau te Rome, vergezeld van den Italiaanschen gezant =j|iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini iiiiiiiiniiiiiiiiiHiiim Als bij ons bezoek verwacht wordt Maken wij ons steeds gereed, 't Spreekt dan uit de voorbereiding Of men iemand welkom heet! Stoelen worden afgeschuierd, Kamers krijgen groote beurt En 't servies, dat niet meer gaaf is, Wordt natuurlijk afgekeurd! Ook de kamers worden keurig Vol met bloemen opgesierd Om den gast te overtuigen, Dat men weer zijn aankomst viert! En zoo is het dan ook heden In de Hoofdstad van ons land. Heel de stad is thans in feesttooi En de stemming blijkt charmant! Vlaggen waaien van gebouwen, Opgeruimd klinkt de muziek. Met oranje in het knoopsgat Wandelt Amsterdamsch vubliek. Er heerscht blijdschap en de stemming Zit er ook volslagen in, Want de Hoofdstad viert met vreugde Het bezoek der Koningin! MARTIN BERDEN. i (Nadruk verboden 5iiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiïË te 'sGravenhage en eenige Italiaansche auto riteiten. Bezoek van den Oberbürgemeister van Kre- feld Dr. Heuyng, vergezeld van den president en secretaris van de Handelskamer te Krefeld. Dinsdag 12 September: 's Morgens: Vergadering van het Algemeen Bestuur en 's Middags: Ledenvergadering van de Vereeni ging tot het houden van Jaarbeurzen in Neder land. Robbie hield een bamboestok in de zee, wachtende op voorbij schietende visschen, toen een groote krab met een van haar scharen den stok greep. Robbie haalde den stok uit het water, verwachtende dat de krab zich weer in zee zou laten vallen, doch de krab deed het niet. „Ze kan er niet meer af," zeide Robbie. „Geef hem een flinken duw, Rob bie," zeide Ivy, „sla de krab er af." Doch Robbie was wat zachtzinnig en sloeg den stok in de lucht. De krab vloog door de lucht naar Ivy. Zij greep den neus van Ivy om te voorkomen, dat ze op de rots viel en toen het dier den neus goed had ge grepen, wilde het niet loslaten. „Hoe krijg ik dat leelijke beest er af?" riep Ivy. „Schud de krab van je af, of sla haar er af," riep Robbie. „Ik durf het dier niet aanraken," gilde Ivy, jij moet het met je stok van mijn neus slaan." (Morgenavond vervolg.) (Ingezonden Mededeeling) Maandagavond heeft de sociaal-democratische raadsfractie van Amsterdam haar eerste verga dering na de vacantie gehouden. Het Volk verneemt nu, dat de wethouders De Miranda, Eduard Polak en Boekman heden hun ontslagbrief zullen verzenden in overeenstem ming met het besluit van de vergadering van gedelegeerden der partij-afdeelingen. In de zoo juist verschenen Analecta voor het Bisdom Roermond publiceert Z. H. Exc. Dr. J. H. G. Lemmens een schrijven van den volgen den inhoud: Wij achten het wenschelijk om aan de Eerw. Geestelijkheid, aan de Eerw. Oversten van Kloosters, aan de R. K. Schoolbesturen en an dere R. K. instellingen, het verzoek te richten, om den R. K. Middenstand te steunen, door zelf geen handel te drijven, indien dit niet tot hun noodzakelijk bestaan noodig is, en hun in- koopen te doen, voor zoover mogelijk, bij den plaatselijken of gewesteiyken R. K. georgani- seerden Middenstand. Wij achten dit van bijzonder belang in ver band met de noodlijdendheid van vele midden- standsbedrijven en zaken, die het in deze crisis zwaar te verantwoorden hebben en die wegens hun katholiek beginsel vaak een groot winst- gebied voor zich afgesloten zien, dat vcor an deren openstaat. Zij verdienen hierom te meer, zeker op de eerste plaats den steun der Eerw. Geestelijkheid en van R.K. Instellingen. Men behoort ook geen grootere korting te bedingen dan door de officieele organisatie wordt toegestaan. Wij vertrouwen, dat met Onzen wensch in dezen rekening zal gehouden worden. Dr. J. H. G. LEMMENS, Bisschop van Roermond Roermond, Aug. 1933. Maandag 18 September wordt voor de R. K. Universiteit te Nijmegen het tiende jaar be sloten en draagt de tiende Rector Magnificus Prof. dr. Titus Brandsma, O. Carm. het recto raat over aan zijn opvolger Prof. mr. E. van der Heijden. In de plechtige overdrachtsrede zal de aftredende rector zeer zeker de afsluiting van dit tweede lustrum herdenken, doch de viering er van heeft eerst plaats ter gelegenheid van den Dies Natalis der Universiteit op 17 October. In verband hiermede zal dit jaar de Dies met meer dan gewonen luister worden gevierd. De luister er van wordt nog verhoogd, doordat aan de viering van den Dies in dit H. Jaar een academische Christus-herdenking wordt ver bonden. Deze zal hierin bestaan, dat op den middag van 16 October een plechtige academi sche zitting in de aula der Universiteit zal wor den gehouden, waarop de hoogleeraren Prof. dr. Kreling, O. P., van de Theologische Faculteit en Letteren en Wijsbegeerte, en Prof. mr. Duyn- stee Css.R. van de Faculteit der Rechtsgeleerd heid, een rede ter herdenking van Christus zullen uitspreken. Des avonds 7 aur zal door Zijne Hoogw. Exc. Mgr. A. F. Diepen in de St. Augustinuskerk een Pontificaal Lof worden ge celebreerd. Den 17den October zal des morgens door Zijne Hoogw. Exc. den Aartsbisschop van Utrecht een Pontificale H. Mis worden opge dragen. Nadat in een academische zitting, te houden in de groote zaal der Vereeniging, Je rector magnificus Prof. mr. Van der Heijden zijn Dies-rede heeft uitgesproken, zal ook Mgr. J. H. G. Jansen een rede houden. Beide acade mische zittingen zullen door muziek en zang worden opgeluisterd. Behalve Hunne Hoogw. Exc. Mgr. Jansen en Mgr. Diepen, hebben ook Hunne Hoogw. Exc. Mgr. Hopmans van Breda, Mgr. Aengenent van Haarlem en Mgr. dr. Lemmens van Roermond toegezegd, zoo mogelijk beide dagen, in elk ge val een van beide dagen, de plechtige zittingen bij te wonen. Zijn Hoogw. Exc. de Internuntius Mgr. Schioppa is tot zijn leedwezen door nood zakelijk verblijf buitenslands verhinderd de lustrum-viering en de Christus-herdenking bij te wonen. Evenals bij de viering van het eerste lustrum worden ook bij de viering van dit twee de, vooral van de onderscheiden St. Radboud- comité's vele vertegenwoordigers te Nijmegen verwacht en ook de komst van vele andere be langstellenden tegemoet gezien. Voor alle be langstellenden wordt des middags in het aula gebouw een receptie gehouden. Hedenmorgen werd de politie te Woerden gewaarschuwd, dat op den Singel te Woerden het lijk van een man gevonden was. Na dat een onderzoek was ingesteld bleek het slachtoffer te zijn Jhr. C. F. E. van Ingen, directeur der Woerdensche Pannenfabriek. Twee schoten vermoedelijk met ee-> revol ver gelost, waren door zijn lichaam gegaan, een had het hoofd getroffen, het andere was op het hart gericht. Onmiddellijk werd hier aan moord gedacht en nog hedenmorgen omstreeks zeven uur de daad schijnt om vier uur in den ochtend te hebben plaats gehad werd als vermoedelijke dader gearresteerd de bedrijfsleider van de fabriek de heer de B. De B. is in arrest gesteld. Het onderzoek wordt voortgezet. Omtrent de motieven van dezen moordaanslag tast men in het duister. Nader vernemen wij, dat het lijk van het slachtoffer juist vo'v zijn woning werd gevon den. Een arbeider, die tusschen vijf uur en half zes de woning passeerde, vond den heer van L op den weg liggen. Hij waarschuwde onmid dellijk de politie, die spoedig ter plaatse was. De gemeentearts, H. J. Verhagen, constateer de den dood. Cs heer I. had een of twee scho ten ir. het hoofd en een schot in het hart. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in en er waren ernstige aanwijzingen tegen den bedrijfsleider van de fabriek de B. Deze werd een half uur later gearresteerd, juist toen hij in zijn auto was gestapt en zcu wegrijden. Wat er precies gebeurd is, kon nog niet wor den vastgesteld. De B. moet in den nacht ten huize van zijn slachtoffer zijn geweest; samen zijn zij uit de woning gegaan. De heer van I. was in nachtgewaad met alleen een broek daar over aan getrokk-r; hij droeg ook schoenen. Op den weg heeft De B. zijn directeur dood geschoten, zonder dat tot dusver de motieven daarvoor bekend zijn. Nabij de plaats van het misdrijf heeft de politie twee hulzen gevon den. Het wape:waarmede het misdrijf is ge pleegd, kon tot dusver niet worden opgespoord. De B.,die ontkent het misdrijf te hebben ge pleegd. doch tegen wien sterke aanwijzingen zijn, wordt heden ter beschikking van de Ju stitie gesteld. Er heerscht groote ontstemming onder de Urker visschers over de dezer dagen tegen ver scheidene van hen genomen maatregelen. Er is reeds een conferentie aangevraagd met de Ministers Colijn en Oud. Mocht dit geen re sultaat hebben, dan zullen ongeveer vierhon derd visschers zich met hun gezinnen naar Den Haag begeven om daar te protesteeren. De politie op Urk is versterkt. De echtgenoote van den landbouwer L. te KelmondBeek stapten in de graanschuur in een riek. Levensgevaarlijk gewond werd de vrouw kermend van pijn, naar het ziekenhuis gebracht. Haar toestand is zorgwekkend. Bij het zwemmen verdronken. Zondagmid dag is te Beusichem nabij Culemborg een ern stig ongeluk gebeurd. De zestienjarige J. van Maurik uit Zoelmond was daar in de Lek aan het zwemmen, toen hij plotseling in de diepte verdween. Een oudere broer trachtte hem te redden wat niet gelukte. Later werd hij dood boven ge bracht. Pogingen werden nog aangewend om door kunstmatige ademhaling de levensgeesten weer op te wekken, doch zonder resultaat. Dokter Kuipers uit Beusichem kon slechts den dood constateeren. Maandagmiddag reed de onderofficier der genie J. K. op zijn motor op den Amsterdam- schen straatweg te Utrecht in de richting Zui len. Door onbekende oorzaak slipte de motor plotseling, waardoor de berijder tegen een vrachtauto opvloog. Met een schedelfractuur werd de man openomen en per auto, van den G. G. D. naar het militair hospitaal te Utrecht vervoerd, waar hij kort na aankomst is over leden. i 11 1 9 op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen f 9/1/1/1 bij levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f r7C(\ bij een ongeval met ?C/J bij verlies van een hand f 1 9C oU verlies van een Cft bij een breuk van Aft bij verlies van 'n A l IS GD Ofl 116 S ongevallen verzekerd voor een der volgende ui tkeerlngen T óU\JUmm verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen I f OU»" doodelijken afloop# een voet of een oog# duim of wijsvinger OU* been of arm I tri#. anderen vmger „j ^34 Zoo gauw ze weet, wanneer precies de dag van de opvoering is, moet ze ons waarschuwen en u Graaf Schoner, moet dan verhinderen dat ze optreedt. Misschien heeft ze er dan al wel ge noeg van door het inspannende werk. Ziet ze onder die omstandigheden een van haar bekenden, dan zal dat zeker invloed op haar hebben en het kan misschien voldoende zijn om haar op het laatste oogenblik van haar voornemen af te brengen. Ik ben bereid, verklaarde Schoner, en ik zal zelfs niet vcor schandaal terugschrikken. Men moet zulke menschen in sommige omstan digheden gewoonweg dwingen. Laten we dus geen tijd verliezen en naar huis gaan. Nog maals: op het welzijn van onze kunstenaars. Gertrud von Wald was op Vilma toegegaan en omhelsde haar. Veel geluk in de toekomst, zei ze vertrou welijk. Als men zelf het geluk van de liefde kent, helpt men anderen graag in hun moei lijkheden. Nietwaar, wij begrijpen elkaar. De graaf had een rijtuig besteld, dat Meinard snel naar huis bracht. Heinrich was ook mee ingestapt. Toen ze aan het hek van het voor tuintje stonden, pakte de musicus Heinrich bij zijn schouder. Goeden nacht, beste jongen. Kom gauw eens aan, als Vilma weg is. Ik heb zooveel aan je te danken. Toen ging hij zijn huis binnen en liet de bei de jongelui alleen. Hij wist dat Vilma voor al tijd in veilige handen was en hij voelde dat als een triomf, dien hij niet voor dien van dezen avond had willen ruilen. Goeden nacht, liefste; je komt gauw te rug, hé? Goeden nacht, Heinrich. XV Dores, huisknecht en musicus, vloog Hein- rich's kamer binnen. Wat is er, Dores? vroeg Heinrich, die juist bezig was de laatste hand aan zijn toilet te leg gen, Zachtjes een beetje, meneer Rose slaapt nog. Bah, kwam Dores minachtend, nu me neer Barenfeld terugkomt, kan die heelemaal naar de pomp loopen. Weet u, wie bij het ont bijt al bij juffrouw Lisa is geweest? Jawel, juffrouw Vilma Meinard, antwoord de Heinrich droogjes. Dores zag vreemd op. Hoe weet u dat? Ik geloof dat juffrouw Meinard juffrouw Lisa naar het station wil brengen. Gaat juffrouw Lisa dan weg? Zeker! Dat had Jette je ook wel kunnen vertellen. Ze zal zeker mijnheer Barenfeld tegemoet reizen, mompelde Dores geheimzinnig. Onzin! Zoo'n dwaas idee kan ook alleen in jouw hoofd opkomen, Dores! Ik denk, dat ze naar een of andere tante gaat. Dan had ze ook wel kunnen wachten, tot mijnheer Barenfeld terug was, bromde de huis knecht misnoegd en hij trok af naar de binnen plaats. Juist zag hij nog een stuk van Jette's schort verdwijnen, die vlug naar buiten liep ,om een rijtuig te bestellen. Dores nam zich heilig voor de uitverkorene zijn harten eens de les te lezen over haar gebrek aan mededeelzaamheid. Heinrich bleef op zijn kamer. Niettegenstaan de de koude had hü zijn raam opengezet en on geduldig wachtte hij het oogenblik af dat Vil ma en Lisa zouden vertrekken. Hij durfde ook niet bij de deur te gaan staan, want hij was bang, dat Vilma zich verraden zou, als ze hem zag. Eindelijk, nadat hij een half uur had ge wacht, hoorde hij stemmen buiten. Toen hoorde hij het wegratelen van een rijtuig en even later ging Dores hoofdschuddend naar zijn verblijf. Hü riep den huisknecht. Ze is weg, antwoordde deze. Juffrouw Mef- nard is ook ingestapt. Heinrich ademde vrijer. Tot zoover was het dus gelukt. Tegen den middag ging Heinrich met Dores en Hannes, die hun beste pakje hadden aan getrokken, naar het station, om Barenfeld af te halen. In de vestibule vond hü graaf Schoner. Hoe is het afgeloopen? vroeg deze. Zooals het afgesproken was, antwoordde Heinrich. Prachtig! Barenfeld vertellen we er niets van, voor hij bij mevrouw Friedrich is. En nu: een opgeruimd gezicht. Daar komt de trein! Hoera! schreeuwde Dores en hij zwaaide met zijn hoed, want hij had Barenfeld, die uit het coupévenster leunde, al herkend. Hoera, her haalde hij en Hannes stemde krachtig met hem in. Schöner en Pfalzdorf baanden zich door de drukte een weg naar den trein. Barenfeld stond al op de treeplank. Hij sprong op het perron en drukte het viertal de handen. Goeden dag, goeden dag, daar ben ik weer bij jullie en dezen keer als God wil voor al tijd! Ik dank jullie, dat je gekomen bent. Dores en Hannes maakten zich meester van de bagage en met opgeruimde gezichten maak ten zij aanstalten om de koffers naar huis te transporteeren. Als je er niets tegen hebt, Konrad, ga ik mee, merkte de graafop. Ik zal met münheer Pfalzdorf op je kamer wachten tot je mevrouw Friedrich begroet hebt en daarna zullen we je terugkeer vieren met een feestmaaltijd. Barenfeld vond het een schitterend plan. Hij was blij, weer in de oude Rijnstad te zün. U moet mün kamer wel voor lief nemen, münheer Schöner; de chef verhuist morgen pas. Toen praatten ze over onverschillige dingen, totdat ze „De Witte Zwaan" bereikt hadden. Barenfeld, die in den trein zün toilet al in orde had gebracht ging dadelük naar mevrouw Friedrich, terwijl zijn vrienden op Heinrich's kamer met spanning op zün terugkomst wacht ten. Het duurde lang, voordat ze zijn stap hoorden. Toen hü weer in de kamer kwam, keek hij vriendelijk, maar toch ernstig. Ik vraag jullie wel excuus, zei hü, dat ik jullie geduld zoo lang op de proef heb gesteld. Maar zooals jullie weten, wachtten mij een paar verrassingen, die eerst goed tot mij moesten doordringen. Zullen we nu maar gaan? Beiden volgden hem zwijgend. Ik zou, voordat we aan tafel gaan, nog een kleine wandeling voorstellen, begon de graaf, ioen ze buiten kwamen. Het is mooi weer en in de vrije natuur kun je beter praten dan met een kellner om je heen. Ze namen den weg naar den Rijn. Beste Konrad, begon de graaf, je doet ons een pleizier als je Je stilzwygen verbreekt. We zijn heelemaal onder ons. Het zou niet goed rijn, nog langer te zwygen. Je hebt gelijk, antwoordde Barenfeld, later, ve ronduit spreken. Wil je ons niet eerst zeggen, wat je met mevrouw Friedrich besproken hebt? Zeker. Ik heb de leiding van haar zaken op mü genomen en mü bereid verklaard per 1 Januari de zaak te koopen. Dan hoop ik, dat es weer in orde is. Jullie ziet, het is nog al "rig. En juffrouw Friedrich? Joseph! Zeker, juffrouw Friedrich. Nee, kerel, lk laat je niet los. Het komt allemaal best in orde. Waarom is ze van jou weggeloopen? Barenfeld bleef staan. Je weet immers waarom, waarom vraag je er dan nog naar? Ze ging weg omdat ze van je houdt. Wie zegt dat? vroeg Barenfeld opgewonden. Ik, Konrad, en iedereen, die nog oogen in zijn hoofd heeft, zegt het. En heeft haar moeder dat niet verteld? Ze sprak er wel over, antwoordde hü dof. Maar ik ben het weer vergeten, wat ze precies zei. Den moed niet laten zakken, Konrad, ze zal terugkomen. Van het tooneel kom je niet gauw terug. Ik kan het me gewoonweg niet voorstellen, dat ze op de planken staat! Juist van haar niet. Stel je voor dat ze een pleizierreisje maakt, waarvan ze op het eind van de week terukkomt, troostte de graaf. Neem verder aan, dat het stijfkopje nu eenmaal met alle geweld voor het voetlicht wil verschynen. Het zal ééns zün en nooit weer. Dat garandeer ik je. Ze zal geen spoor achterlaten, net als een vallende ster. Meneer Pfalzdorf en ik voorspellen je dat. Luis ter maar eens. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 7