Nieuwe revolutie op Cuba I I m Vliegtuigramp bij Moskou Orkaan teistert Texas Het nieuws van heden MILITAIREN DE AAN STICHTERS DE TORNADO OP CUBA Treinramp te Bing- hampton Cuba's revolutie DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 Een rooder régime? Een typhus-epïdemie Reeds 400 dooden in Chili Driehonderd dooden bij de Christobaai Schip met hakenkruis^ vlag te Toulon Menigte wil haar met geweld verwijderen Vier dooden bij auto ongeluk HET VLIEGENDE ECHTPAAR De Mollisons zijn van plan binnenkort een aanval te deen op het pas door Codos en Rossi gevestigde record, 1 DE FEESTELIJKE INTOCHT VAN H. M. DE KONINGIN IN AMSTERDAM w:v V 4 Luide toegejuicht rijdt de kleurrijke stoet het Damrak op 14 reizigers op slag gedood Vier Amerikaansche oorlogs schepen onderweg Geen interventie Vijf hooggeplaatste functionaris sen om het leven gekomen Spoorwegongeluk Bretagne m De Duitsche Saarpers protesteert Vele plaatsen door vloedgolven overstroomdtientallen men- schen gedood Kathedraal te Mata- moros ingestort Staking in de dassen- industrie Tienduizend deelnemers Het dagboek van den Tsaar Het Nordwolle-proces DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Het WeeriiiiiKiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuii'i Anti-oorlogscongres te Shanghai Door Chineesche autoriteiten verboden Geen regeeringscrisis in Roemenië Norman Davis in Europa Amerika en een Europeesch non-akressiepact NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTICSTE JAARGANG No. 18471 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Binnen enkele weken tijds heeft het eiland Cuba, gelegen tegenover de zonnige kust van Florida, drie tornado's beleefd: een politieke, een atmosferische en thans wederom een politieke. De twee eerste hebben tal van slachtoffers geëischt, de laatste zal dit misschien nog gaan doen. Zeker is dit echter niet, want volgens de berichten, moet de laatste nog al la coniek verloopen. De atmosferische tornado, welke vooral in Santa Clara hevig huis hield, was een van die onberekenbare verrassingen van het klimaat, doch de politieke tornado's hebben gemakkelijker vast te stellen oorzaken. Cuba, dat onder invloed van de Vereenigde Staten ai te éénzijdig op de suikerindustrie werd ingesteld, heeft zwaar te lijden onder de economische cri sis. Zóó zwaar, dat de terroristische tyrannie van den eens zegenrijk regeerenden president Ma- chado de bevolking te machtig werd. Zij had al genoeg te stellen met haar economischen nood om er nog een politieke dwingelandij bij te dulden. Zü kwam in opstand en eischte het aftreden van den president, die echter zeer vast aan zijn zetel gebakken bleek, en er niets voor voelde om voor den volkswil te wijken, Welke hem eenmaal op het zoozeer begeerde kussen had gebracht. De Vereenigde Staten, die be grepen, dat Machado niet meer te redden viel, lieten door hun gezant Wells druk op hem uit oefenen om hem tot een vrijwillig heengaan te bewegen. Ofschoon zij Machado in zijn eerste regeeringsperiode krachtig hadden gesteund, wenschten zij niet het risico te loopen zich thans met hem te compromitteeren. Immers de volks woede tegen den gehaten president zou zich met gelijke kracht tegen henzelve kunnen keeren, indien zij hem de machtige hand boven het schuldige hoofd bleven houden. Naast zijn on draaglijk tyrannieke regeermethoden begon men Machado reeds zijn heulen met den Amerikaan- schen voogd te verwijten. Het eenige, wat de Vereenigde Staten verlangen, is, dat er rust en orde op Cuba heerschen. Daar het aanblijven van Machado echter een oorzaak tot onrust en revolutie was geworden, moest hij worden opgeofferd. Een oogenblik zag het ernaar uit, da: de Vereenigde Staten zouden moeten interve- nleeren om een geregelden toestand op Cuba te herstellen, aangezien Machado halsstarrig bleef weigeren zijn plaats te ruimen. Roosevelt was echter afkeerig van militaire interventie. Ten eerste omdat hij dan de anti-Amerikaansche gezindheid onder de revolutionnairen, die Cuba's onafhankelijkheid reeds te sterk door de Ver eenigde Staten aangetast achten, zou aanwak keren, en ten tweede omdat hij dan de Zuid- Amerikaansche republieken, waarmee hij de handelsbetrekkingen wil uitbreiden, kopschuw zou maken. Hij bepaalde zich dus tot het zen den van enkele oorlogsbodems, naar het heet enkel en alleen ter bescherming van de Ameri- kaansche onderdanen en belangen op Cuba, en tot het uitoefenen van pressie op Machado door middel van zijn gezant. Ter elfder ure zag Ma chado in, dat zijn spel verloren was en nam de vlucht. Eerst had hij nog gepoogd zijn hand langer, generaal Herrera, op den presidentszetei te helpen, maar deze poging mislukte, daar de Cubanen van geen enkelen Machadist nog iets wilden weten. 0 Zoodra Machado de hielen gelicht had, brak het Cubaansche volk in jubel uit en koelde zijn woede op iederen aanhanger van Ma chado, dien het maar 'e pakken kon krijgen. De voorloopig gevormde regeering onder leiding van den buiten alle politiek staanden De Cespe- des werd luidruchtig toegejuicht, ofschoon vooral de communistische elementen, allerminst tevreden waren. De Vereenigde Staten haastten zich de nieuwe regeering te erkennen en De Cespedes en de Amerikaansche gezant Wells vielen elkander dankbaar in de armen, volgens Zuidelijke zede. De Amerikaansche oorlogsbo dems werden teruggeroepen en de rust scheen op Cuba te zullen terugkeeren. De Cespedes stelde nieuwe verkiezingen in het vooruitzicht, waarbij de volkswil zich opnieuw zou kunnen uitspreken. Toen kwam de atmosferische tornado, die voor ettelijke millioenen schade aanrichtte en eenige honderden menschenlevens eischte. De Cespedes Ijlde naar het geteisterde gebied en tijdens zijn afwezigheid hebben thans onder officieren en soldaten de kans schoon gezien om een nieuwe revolutie te ontketenen. Aan leiding tot dezen nieuwen opstand zou zijn ge weest een plan van de voorloopige regeering om de soldij te verlagen en de effectieven te verminderen. De oorzaken echter zitten dieper De Cespedes zou te slap opgetreden zijn tegen de aanhangers van Machado en zich al te op zichtig verbroederd hebben met de Vereenigde Staten, wier protectie hem door velen als een schande voor Cuba wordt aangerekend. De SANTIAGO, 5 Sept. (V. D.) In geheel Chili heerscht een ernstige typhus-epide- mie, die op het oogenblik reeds 400 dooden heeft geëischt. Meer dan 2000 personen zijn nog ziek. soldaten en de sergeants, die hun officieren afzetten en de macht in handen namen, wil len een „echte" revolutie, en wat zij daaron der verstaan, laat zich denken, wanneer men weet, dat er zich verschillende communisten onder hen bevinden. Noch de regeering De Cespedes noch de hooge legerleiding hebben zich ernstig tegen de revolutionnairen verzet, maar zich bij de feiten neergelegd. De revolutionnai ren hebben een junta van negentien leden ge vormd, welke vijf bestuurscommissarissen heeft aangesteld voor de voorloopige uitoefening van het bewind. Welke houding de Vereenigde Sta ten tegenover de nieuwe regeering op Cuba zul len aannemen, zal voor een groot deel afhan kelijk zijn van de gedragingen van de nieuwe machthebbers. Voorloopig heeft Amerika weer een tweetal oorlogsschepen naar Havanna ge stuurd, niet om te intervenieeren, maar om HJf en goed der Amerikanen te beveiligen. De junta rekent er op spoedig officieel door het buitenland erkend te zullen worden. Maar in ieder geval zal zij eerst te bewijzen hebben, dat zij zich kan handhaven. SANTA CLARA (Cuba), 5 Sept. (Reuter) Volgens militaire rapporten bedraagt het aan tal dooden tengevolge van den jongsten tor nado in de omgeving van de Christo-baai drie honderd. NASSAU (Bahama-eilanden). 5 Sept. (Reu ter) Teruggekeerd van een bzeoek aan de door den orkaan geteisterde streken zeide de gou verneur, dat 8 personen waren gedood talrijke huizen verwoest en de oogst was vernield. LONDEN, 5 Sept. Naar Lloyds uit Havana meldt, zijn in Saguala Grande 400.000 zakken suiker beschadigd en de suikerfabrieken in ie omgeving verwoest. In Isabella zijn de op slagplaatsen en kaden vernield. (Vermoedelijk is deze schade een gevolg van den orkaan.) PARIJS, 6 Sept. (Reuter) Volgens Havas heeft gisteren te Toulon een aantal personen gedemonstreerd tegen een hakenkruisvlag, die op een in de haven liggend Duitsch vracht schip was geheschen. De betoogers eischten de verwijdering van de vlag. Teen hieraan niet werd voldaan en de de monstranten tot handtastelijkheden wilden overgaan, trachtte de politie kalmeerend op te treden en verklaarde, dat de hakenkruis- vlag officieel door de Fransche en andere re geeringen is erkend. Daar de menigte hiermede echter niet te vreden was, voerde de politie eenige charges irit. Het politietoezicht is in de haven ver scherpt. BOEKAREST, 5 Sept. (V.D.). Tusschen Boe karest en Kroonstad is een met 22 arbeiders bezette vrachtauto omgeslagen. Vier arbeiders werden gedood, vier zwaar- en tien lichtge wond. ROME, 5 Sept (V.D.) In Teramo zijn 9 kinderen zwaargewond bij het spelen met een stuk vuurwerk. De toestand van eenige der kinderen is zorgwekkend. l 4%4^, -\J?, v BINGHAMPTON (New York) 6 Sept. (Reuter) Een verschrikke lijk spoorwegongeluk heeft hier plaats gehad. Nabij het station is een goede rentrein met volle snelheid op een passagierstrein ingeloopen. De laatste twee wagons van de zen trein werden in elkaar gescho ven. Hierbij werden 14 personen op slag gedood, terwijl twintig passa giers min of meer ernstige verwon dingen hebben opgeloopen. In allerijl is geneeskundige hulp naar de plaats van de ramp gezon den om de slachtoffers te helpen. HAVANA, 5 Sept. (V .D.) In Cuba heeft het geheele leger, de marine en de politie gemuit en zijn de officieren afgezet. De onderofficieren hebben de leiding op zich genomen. In den nacht was den officieren In de verschillende garnizoenen en kazernes door de onderofficieren medegedeeld, dat zij waren afgezet en dat het geen zin zou hebben, indien zij tegenstand zouden bieden. De soldaten hadden zich in bezit gesteld der wapenen en munitie en zeiden, dat ze zouden vechten als hun moeilijkheden werden in den weg gelegd. Officieren in de provincie hebben hun supe rieuren in Havana opgebeld en om verdere in structies verzocht. Hun werd medegedeeld, dat men de revolutie als een feit moet beschouwen. Voor zoover thans kon worden vastgesteld is de leider der troepen sergeant Batista. Sergeant Gonzalez heeft de leiding van de Cubaansche marine op zich genomen, terwijl Kaurent het commando voert over de politie-strijdkrachten. De nieuwe revolutie is gericht tegen de re geering van De Cespedes, die men een verwijt maakt, dat zij niet revolutionnair is. HAVANA. 5 Sept. (Reuter.) Zooals wij meldden, ts Cuba's hoofdstad het tooneei var. een nieuwe revolutie. - Er is een revolutionnan f junta gevormd van 19 leden. Deze junta heeft een Uitvoerend Comité van 5 leden belast met de voorloopige regeering van het eiland. Het comité begaf zich naar het paleis van pres! dent De Cespedes. om hem mede te deelen, dat het de bestuurszaken in handen neemt. V. D. meldt nog, dat de junta is samenge steld uit soldaten, matrozen en radicale poli tici, onder leiding van Carbo. Over het alge meen is de toestand op het oogenblik nog rustig. Uit Washington wordt geseind, dat de regee- ring-Roosevelt een kruiser en drie torpedojagers naar Cuba heeft gezonden ter bescherming vac leven en eigendom der Amerikaansche onder danen. HAVANNA, 5 Sept. (V.D.). President de Ces pedes is onder den druk der revolutionairen afgetreden. Reuter seint uit Santiago (Cuba) dat de door Machado gevangen gezette soldaten in vrijheid zijn gesteld. De gouverneur en de burgemees ter zijn door de revolutionairen afgezet. Of schoon een groot aantal geweerschoten is ge wisseld, werd niemand gewond. Het Uitvoerend Comité verklaart aan het bewind te blijven totdat een constitueerende vergadering hun opvolgers zal hebben gekozen. De minister van Binnenlandsche Zaken ver klaarde dat hij en al zijn collega's bereid zijn met de nieuwe regeering samen te werken. WASHINGTON, 5 Sept. (V.D.). Inzake het zenden van oorlogsschepen naar Cuba wordt er door het staatsdepartement op gewezen, dat deze maatregel geen inmenging in de binnen landsche politiek van Cuba beteekent, doch uit- slui.tend ten doel heeft, leven en eigendom der Amerikaansche onderdanen te beschermen. MOSKOU, 5 Sept. Bij Moskou is een zwaar bombardementsvlieg tuig neergestort, waarbij acht men- schen werden gedood. In het vliegtuig bevonden zich de plaatsver vangende commissaris voor de zware industrie Baranoff en zijn echtgenoote, verder de bui tengewone commissaris voor de uitbreiding van het vliegtuigwezen, Goltzman, de directeur- generaal van de Russische staatsvliegtuigfa- brieken, Gorboenoff, het lid van het Staats plannen-comité, Sarsar, en de adjunct-chef van de centrale leiding der civiele luchtvloot, Petroff. Allen zijn, evenals de eerste piloot en de mecanicien, om het leven gekomen. De omgekomen functionarissen waren belang rijke autoriteiten op het gebied van het Rus sische vliegwezen. Baranoff was vroeger chef van den Russischen militairen vliegdienst ter wijl Sarsar het eskader commandeerde, dat de vlucht Moskou-Peking-Moskou maakte Offi cieel wordt als oorzaak van het ongeluk een motordefect opgegeven. Aan de familieleden der slachtoffers is van regeeringswege een pensioen toegewezen- PARIJS, 5 Sept. Op het baanvak Erquy— Lamballe in de buurt van St. Brieuc (Bretagne) waar slechts enkel spoor is zijn Dinsdagochtend een z.g.n. railswagen en een personentrein in volle vaart op elkaar gebotst De benzinetank van den railsauto ontplofte, waardoor de wagen in brand geraakte. Een dame vond den dood. terwijl 15 personen gewond werden, van wie verscheidene ernstig. SAARBRUCKEN, 5 Sept. (W. B.) De Duit sche dagbladuitgevers in het Saargebied heb ben opnieuw bij den Volkenbond geprotesteerc tegen de verbodsbepalingen en beperkingen der persvrijheid van de zijde der regeeringscom- missie. EDINBURGH (Texas) (Eigen tel.) De or kaan, die de vorige week Cuba heeft geteisterd, heeft thans Texas bereikt, waar verschrikke lijke verwoestingen zijn aangericht. Het aantal dooden loopt waarschijnlijk in de honderden. In de Mexicaansche stad Matamo- ros is de kathedraal ingestort. Dertig dooden en talrijke gewonden zijn geborgen. Op an dere plaatsen in de stad werden 21 personen gedood. De steden Brownsville, Herlingen en San Be nito in het dal der Rio Grande staan geheel onder water en zijn van de bultenwere'd af gesloten. De schade is zeer aanzienlijk. Te Brownsville werden niet minder dan 32 men- schen gedood en ruim 1500 gewond. De gouverneur van Texas heeft om plun deringen tegen te gaan het standrecht afge kondigd te Brownsville, San Benito en Har- lingen. Uit San Antonio wordt nog geseind, dat de Bondsafgevaardigde Kleeberg telefonisch uit Chuinn, een stad in het dal der Rio Grande gelegen, bericht ontving, dat tengevolge van de overstroomingen waarschijnlijk meer dan 100 personen verdronken zijn. Men vreest, dat besmettelijke ziekten zullen uitbreken. (United Press) NEW YORK, 5 Sep. (Reuter) Heden is een algemeene staking begonnen in de dassenindus- trie, waarbij 10.000 arbeiders betrokken zijn. De arbeiders eischen een werkweek van 35 uur en sterk verhoogde loonen. CHICAGO, 5 Sept. Generaal Johnson heeft heden verklaard, dat hij niet voornemens is een actie tegen Ford te beginnen tenzij deze de code voor de automobiel-industrie overtreedt. De hou ding van Ford blijft niettemin Washington ver ontrusten, daar men vreest, dat nu ook andere fabrikanten zullen weigeren de codes te teeke nen. MOSKOU, 4 September. (Reuter.) Met be dekking tot het bericht uit Riga, dat een dag boek zou zijn gevonden van Tsaar Nicolaas waarin deze een beschrijving geeft van de laatste lagen van zijn gevangenschap, wordt er op gewezen, dat het dagboek van den Tsaar in 1928 werd gepubliceerd tegelijk met andere „Roode" archiefstukken en dat sinds 1928 geen verdere dagboeken zijn ontdekt. BREMEN. 5 Sept. In het Lahusenproces is de bespreking voortgezet van de omstreden te rugbetalingen van het Nederlandsche filiaaj ..Ultra Mare" aan de Nordwolle. VoomamehjK werd de aandacht geschonken aan de drie re mises van 1926 ten bedrage van 25 millioen mark. DRAMA IN DE RAADSZAAL VAN MUIDEN. Reeds 400 dooden in Chili tengevolge eener ty- phusepidemie. Overstroomingen in Japan tengevolge van een typhoon. Reconstructie der Japansche regeering. Sarraut opvolger van Leygues? Spoorwegongeluk in Bretagne; 1 doode en 15 gewonden. Tien Evangelische bisdommen in Pruisen. De ariërsparagraaf voor geestelijken. Aankomst van H. M. de Koningin in de hoofd stad. Bezwaren tegen de voorgenomen korting op de uitkeeringen uit het gemeentefonds. Maatregelen tegen de toeneming van fcuiten- landsche studenten. Vogelenzangsche meineed-kwestie voor het Am- sterdamsche Hof. Pastoor J. Zwart te Zaandam overleden. Nederlandsche bloembollen naar Rusland. O Verwachting: Zwakke tot matigen, Oostelijke tot Noord-Oostelijken EE EE wind, helder tot licht bewolkt, droog EE weer, zelfde temperatuur. Hoogste stand: 775.2 te Haparanda. EE Laagste stand: 775.8 te Isafjord. EE Zon op 6.20 - onder 7.36 - Licht op 8.06 EE 11 September L. K. iiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiifi SHANGHAI, 6 Sept. (VX>.). De Chineesche autoriteiten hebben verboden, dat te Shanghai het anti-oorlogscongres zal worden gehouden met de motiveering, dat de Russische verte genwoordiger zich in scherpe bewoordingen heeft uitgelaten tegenover de Chineesche re geering en haar optreden tegen de communis ten heeft gecritiseerd. De autoriteiten der internationale concessies hebben daarop eveneens besloten te weigeren het congres te ontvangen. Bij aankomst der vertegenwoordigers vonden communistische betoogingen plaats, waarna de Chineezen tal van communistische demonstranten heten ar resteeren. De Engelsche lord Marley wilde het congres nog redden. Hy verklaarde, dat men slechts tegen den oorlog stelling zou nemen, doch zijn betooging had geen succes. BOEKAREST, 5 Sept. (V. D.) De regeerings crisis in Roemenië kan voorloopig als bijgelegd worden beschouwd. De minister-president ge niet ook verder het vertrouwen van den koning en hij zal thans, zooals hij zelf heeft aar;e- kondigd, met practische middelen de insur- genten binnen de Nationaal-Tsaranistische partij tot rede brengen De neef van Maniu, Buila, die de crisis heeft teweeg gebracht, zal uit de party worden gezet. LONDEN, 6 Sept. (Reuter) De Amerikaan sche delegatie!-ider ter ontwapenings-conferen- tie, Norman Davis, is te Plymouth aan wal gegaan. Hy denkt 10 dagen in Engeland door te brengen. In verband met den wensch, dat Amerika een Europeesch i.on-agressiepact zou otnderteeke- nen, verklaarde Davis dat Amerika een derge- l«k pact wel wil overwegen. Het verdrag tot wederzydsche hulpverleening, waarover men op het Europeesche continent spreekt, achtte hy echter juist het tegenovergestelde van een non-agressiepact. Hoogste stand op Woensdag 1 uur mm.: 760 Vorige stand 762

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1