De Koningin naar Amstelveen De roofoverval te Wateringen Helingszaak in hooger beroep De schietpartij te Muiden KONINGIN EMMA VERWACHT EEN KORDA TE OUDE MAN IS DE VERDACHTE ON SCHULDIG? VRIJDAG 8 SEPTEMBER Rijtoer door Nieuwer-Amstel met bezoek aan de nieuwe oplei dingsschool van het Leger des Heils Prinses naar Soestdijk Naar Amstelveen NED. HEIDEMAATSCHAPPIJ De 45ste algemeene vergadering Opening afsluitdijk Door Minister Kalff op 25 September Spoorwegtekorten De ontvangsten over de maand Mei BELEMMERING VAN HET TRANSPORTWEZEN Van Nederland naar Duitschland NIEUWE TIJDENNIEUWE EISCHEN H. M. de Koningin betuigt haar deelneming ERNSTIGE BRANDEN TE HELMOND Huiszoekingen gevolgd door arrestaties Een teeken van succes DE NATIONALE HULDIGING Extra-treinen op Zaterdag Twee verdachten voor de Haagsche rechtbank Acht jaar geëischt tegen beiden Tegenstrijdige verklaringen Requisitoir Verkeerde vrienden Heeft D. het geld gewisseld, af komstig van een inbraak te Amsterdam? Twee jaren geëischt Getuige handtastelijk Requisitoir Negen doodvonnissen in Dusseldorp Geen dwangmaatrege len tegen Ford WEENENS KATHOLIEKEN DAG GEOPEND Predikatie van kardinaal Innitzer Boternoteering Kopenhagen Zooals we reeds voor eenigen tijd vermeld den, bestaat er alle kans, dat H. M. de Ko ningin Moeder Zaterdag tegenwoordig is bij het huldigingsdéfilé in het Stadion. De vertrekken die zij pleegt te gebruiken ten paleize zijn we der in gereedheid gebracht en ook in het Sta dion wordt met haar komst rekening gehouden. Het zal intusschen afhangen van haar gezond heidstoestand en de weersgesteldheid, of het be zoek van H. M. doorgaat. De huldiging in het Stadion vangt te half drie Zaterdag aan. Er wordt ons van vele zijden gevraagd hoe laat ze geëindigd zal zijn. Dit valt moeilijk te zeggen, omdat H. M. de Koningin geen tijd heeft bepaald waarop ze wenscht terug te kee- ren. De Koninklijke Familie komt in galakoets met vier paarden ia Daumont-bespannen, maar ze keert per auto's naar het paleis te rug, om kort daarop per auto de hoofdstad te verlaten. Verwacht mag worden, dat tegen zes uur de plechtigheid in het stadion geëindigd is, maar het kan ook best later worden. Om tien minuten voor vijven is Donderdag middag de koninklijke familie uitgereden voor den grooten rijtoer naar Amstelveen. Duizenden stonden ook thans weer op het Middendam- terrein, langs de Mozes en Aaronstraac en op den N. Z. Voorburgwal opgesteld om het uit rijden der Koningin gade te slaan. Meester Vincent bespeelde der traditie getrouw het paleis-carillon, toen de koninklijke familie langs de eerewacht van matrozen naar de hof- auto's schreed. Onder luid gejuich uit de dichte menschen- menigte reed de koninklijke stoet tusschen de dubbele levende haag om het palies den Voor burgwal op. Voor het nieuwe St. Joseph-gesticht der zus ters Carmelitessen aan den Amstelveenscnen weg en voor de andere katholieke school wer den nog bloemen overhandigd op den -.een- weg. Begrijpelijk was er in het landelijk gebied rond Amsterdam, en te Amstelveen groote belangstel ling, vooral rond het Marktplein, waar heel den middag enorme bedrijvigheid was. Want hier zou de Koninklijke stoet, na het bezoek, stil houden, om een bloemenhulde van velen in ontvangst te nemen. Uitgebreide ordemaatregelen waren genomen. Inmiddels heerschte er in en om de kweek school van het Leger des Heils zelf een zenuw achtige spanning. In de nabijheid en voor het nieuwe gebouw •tonden opgesteld officieren en soldaten met een muziekkorps van het Leger des Heils. Aanwezig waren ter begroeting de burgemeester van Nieuwer-Amstel, mr. Haspels, commandant Bouwe Vlas, leider van het Leger des Heils in Nederland, brigadier Beekhuis, leider van de kweekschool. In de hal torste Gretha Beekhuis een prach- tigen fdoem.ruiker voor de Koninklijke Vrouwe. In de kamer der officieren waren aanwezig enkele hoofdofficieren en de architecten van t gebouw, de heeren Ingwersen en Bakker. De groote aula was als ontvangstzaal smaak vol ingericht. Cadetten stonden hier opgesteld onder lei ding van commandant Claerys. Diens echtge- noote, adjudante Claerys, had een welkomst lied gecomponeerd. Lang duurde het koninklijk bezoek aan de school en het was reeds kwart over zes, toen de Koningin in gezelschap van Prinses en Prins het gebouw verliet om een rondrit te maken over Amstelveen langs Ouderkerk naar Amsterdam. De tocht ging van de kweekschool langs den vroegeren Amstelveenschen weg, die thans Am- sterdamsche weg heet, door de Dorpstraat, Stationstraat, Ouderkerkerlaan langs den Am- steldijk en zoo stadwaarts. Alleraardigst was de begroeting op het kerk plein te Amstelveen, waar de jeugd van de Christelijke School en de Wilhelminaschocl met oranjelinten gesierd, met vlaggetjes in de hand en oranje en witte banderollen boven zich, stond opgesteld. Een luid gejuich steeg op teen de koninklijke auto stil hield. Bloemen werden hier aangeboden en een begroetingslied werd gezongen onder begeleiding van een harmonie- korpe. De Koningin toonde zich zeer ingenomen met deze hulde van allen. Heden is te Winterswijk de 45ste algemeene vergauering van de Nederlandsche Helde Maat schappij geopend. De voorzitter, A. W. J. J. Baron van Nageil, heette de aanwezigen wel kom, met name den Commissaris der Koningin in de Provincie Gelderland, Mr. S. Baron van Heemstra, den heer Wintermans, vertegen woordiger van den Minister van Economische Zaken, den burgemeester van Winterswijk, Dr. Jac. Thijsse, vertegenwoordiger van de Ver- eeniging tot Behoud van Natuurmonumenten, en den heer Westerouen van Meteren, verte genwoordiger van den A. N. W. B. Onder de takken van bedrijf, aldus spr., die zeer van de ongunst der tijden hebben te lij den, moet met name ook genoemd worden dat der zoetwatervisschers. De contingenteerings- maatregelen en de hooge rechten in het bui tenland maken den afzet daarheen welhaast onmogelijk. Het aantal uitgevoerde werken voor land bouwers en particulieren toonde dit jaar eeni gen vooruitgang. Daarna kreeg de heer Ir. J. P. van Lonk- huyzen, directeur der Ned. Heidemaatschappij, het woord voor zijn inleiding over „De tegen woordige houtprijzen." Hij achtte het van be lang nog eens te wijzen op den ernst van de crisis ook ten opzichte van den boschbouw en sprak de hoop uit, dat hij zijn hoorders er van zou overtuigen, dat de boschbouw geen verloren zaak is, en dat er later weer betere tijden moeten komen. Hij zeide tot de bosch- bezitters: verkoop van uw bosch bij de tegen woordige prijzen zoo weinig mogelijk, want het kan niet anders of de tijd moet beter worden, maar verwaarloos uw dunningen niet, cok al zoudt ge daarop geld moeten toeleggen. Vervolgens hield de heer T. van Maanen, ad junct-directeur der Ned. Heidemaatschappij, een inleiding over „De Ned. Heidemaatschap pij en Natuurschoon". Voort ging het nu door de Ouderkerkerlaan, waar hier en daar groepjes bewoners der aan liggende boerderijen stonden te juichen. De burgemeester van Nieuwer-Amstel, mr G. P. Haspels, omhangen met ambtsketen, vergezelde den koninklijken stoet, gezeten in den auto van burgemeester De Vlugt, tot de grens der gemeente aan de Kalfjeslaan, waar hij uitstapte en van de Vorstelijke gasten ai- scheid nam. Toen de stoet langs Ouderkerk kwam, stond aan de Overouderkerkerbuurt de burgemeester van Ouder-Amstel J. A. A. Straman met ambtsketen om te midden der bevolking en schoolkinderen. H. M. liet stilhouden en nam een bloemenhulde in ontvangst. Voorbij de Kaifjeslaan werd nog eenmaal voor Rozenoord aan den Amstel stil gehouden, waar bloemen werden aangeboden. Langzaam reed de stoet vervolgens door de iéér drukke stad naar 't paleis terug, waar de koninklijke familie te circa half acht aan kwam. Naar wij vernemen, is de minister van Water staat voornemens, den Afsluitdijk op 25 dezer officieel te openen, op welken datum tevens de aanbieding aan den Staat zal geschieden van het door de Mij. tot Uitvoering der Zuiderzee werken opgerichte monument. Volgens de officieele gegevens van de Neder- andsche Spoorwegen hebben de ontvangsten over de maand Mei in totaal bedragen 9.550.575.58, tegen ƒ12.083.407.89 in Mei 1932; in de maand Mei van dit jaar werd dus min der ontvangen een bedrag van niet minder dan ƒ2.532.832 31; de totale ontvangsten van 1 Ja nuari tot er: met Mei van dit jaar hebben oe- dragen ƒ49.510,904,99, tegen ƒ57.683.810.39 in 1932, dus werd dit jaar minder ontvangen een bedrag van 8.172.905.50. De B. B.N. (Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland) heeft een adres aan Z. E. den Minister van Buitenlandsche Zaken gezonden, waarin er aan wordt herinnerd, dat de Duit- sche Regeering bij verordening van 6 October 1931 ten aanzien van het goederenvervoer per motorrijtuig tegen betaling, d. i. vervoer ten behoeve van derden, heeft bepaald, dat zoo danig vervoer onderworpen is aan een ver gunning, indien de transporten worden uit gevoerd over een afstand, grooter dan 50 K.M. Aan deze verordening zijn ook de in het bui tenland ingeschreven motorrijtuigen onder worpen. De onderwerpelijke verordening wordt thans blijkbaar aangewend, om transporten vanuit Nederland met hier te lande ingeschreven mo torrijtuigen onmogelijk te maken. Transporten van goederen vanuit Nederland met in Nederland ingeschreven motorrijtuigen zijn praetisch onmogelijk gemaakt tot groote schade niet enkel van het Nederlandsche transportwezen, maar van het geheele bedrijfs leven, dat belang heeft bij den export en deze exportmcgelijkheid slechts kan benutten, in dien het vervoer der goederen, vooral van spoedig aan bederf onderhevige producten, per motorrijtuig kan geschieden. De B. B. N. verzoekt den Minister met aan drang zijn tusschenkomst te willen verleenen. opdat de vrijheid van het internationale ver keer met vrachtautomobielen op den vroege ren voet worde hersteld. v De Elbëbrug in Torgau is vernieuwd. Door de grootere spanwijdte der hogen, zijn de pijlers in de rivier overbodig geworden Het gemeentebestuur van Muiden ontving Donderdag het volgende telegram van Baron van Geen, particulier secretaris van H. M de Koningin „H. M. de Koningin is zeer getroffen door de berichten betreffende het betreurenswaardig ongeval in uw gemeente en draagt mij op daar aan uiting te geven. De Koningin zou gaarne vernemen hoe de toestand der gewonden is" Namens het gemeentebestuur werd daarop telegrafisch het volgende geantwoord: „Onder eerbiedige dankzegging voor de be langstelling van Uwe Majesteit bericht ik U dat de toestand van den burgemeester gunstig is, die van Hottentot en Veth nog onzeker en die van De Beus zeer ernstig." Gistermorgen werd brand ontdekt in het pand bewoond door den heer Goossens aan de Markt te Helmond, terwijl tegelijkertijd ook in het pand van zijn buurman den heer J. Kooien vuurverschijnselen werden waargenomen. Het vuur werd het eerst gezien in het rech ter gedeelte van dit huis, bewoond door den heer Th. van Moorsel, die onder den branden den zolder zijn slaapkamer heeft. De man slaag de er met veel moeite in zich met zijn vrouw en drie kinderen in veiligheid te stellen. Toen hü nog eens terug wilde gaan om een en ander te redden, kon hij niet meer langs de trap net perceel verlaten, zoodat hij zich door een raam aan de achterzijde van het pand in veiligheid moest stellen. Ook het bovenhuis bewoond door den kleermaker Lomme liep ernstig gevaar. Een agent van politie hield een passeerenden brand weerman aan en deze haalde de drie kinderen van den heer Lomme naar beneden. De kinde ren werden tijdelijk in een nabijgelegen klooster ondergebracht. De inmiddels gewaarschuwde brandweer tastte het vuur met kracht aan. Het bovengedeelte van het pand bewoond door den heer Van Moorsel is nagenoeg geheel uit gebrand, evenals de beide slaapkamers van den heer Kooien, terwijl het achtergedeelte van de beide panden veel waterschade bekwam. Per soonlijke ongevallen kwamen niet voor. De schade wordt door verzekering gedekt. Gisternacht omstreeks één uur brak brand uit in de opslagplaats van speel goederen gelegen achter den galanteriewinkel van den heer Geenen aan de Heistraat te Hel mond. Winkel en woonhuis, die groot gevaar lie pen, konden door de brandweer behouden wor den. De opslagplaats ging geheel verloren. Een aangebouwde stalling van den heer van der Horst ging mede in vlammen op. Of de schade door verzekering gedekt wordt, is niet bekend daar de heer Geenen in het buitenland vertoeft. PADANG, 7 Sept. (Aneta) Heden vonden ter geheele Westkust van Sumatra teintallen huiszoekingen plaats in de kantoren en wonin gen van bestuursleden van de Partai Moeslim Indonesia en de Partai Sarekat Islam Indo nesia. Bij deze huiszoekin -n werden veel geschrif ten in beslag genomen. Te Padang werden twee hoofdbestuursleden van de P. M. I. gearresteerd. Te Fort de Cock en Manindjau werden twee leiders van de P. S. I. I. gearresteerd. Deze arrestatiês vonden plaats in afwachting van nadere maatregelen. De K. P. M., die de thans op Zuid-Afrika varende schepen nog niet snel en groot genoeg acht, overweegt, naar de „Java-Bode" verneemt, den bouw van twee snelvarende schepen van ander type. Deze schepen zullen minstens 10.000 ton elk meten. Een beslissing is nog niet geno men. De ontwikkeling der nieuwe verbinding maakt het lang niet onwaarschijnlijk, dat net echter tot den bouw zal komen. Men moet voor komen, dar de thans verkregen voorsprong aan concurrenten verloren gaat. Naar wij vernemen laten de Nederlandsche Spoorwegen, in verband met het te verwachten drukke reizigersvervoer op Zaterdag 9 Septem ber ter gelegenheid van de huldiging van H. M. de Koningin in het Stadion te Amsterdam ver schillende voortreinen rijden. Bovendien zullen de navolgende extra snel treinen rijden voor terugkeer der reizigers: Trein 1165 Amsterdam CS v. 22.15, Haarlem A. 22.29 zal doorgevoerd worden naar Rotter dam D.P., stoppende te Leiden, Den Haag, Delft en Schiedam. Extra-sneltrein Amsterdam W.P. 's-Bosch Amsterdam W.P. v. 21.12, Utrecht CS A. 21.40, Culemborg A. 21.59, Zaltbommel A. 22.19, 's-Bosch A. 22.34. Extra-sneltrein Amsterdam CSAlkmaar. Amsterdam CS V. 1911, Alkmaar A. 19.45 Wordt doorgevoerd als de bestaande stoomtrein 2575, Alkmaar v. 19.46, Den Helder A. 20.49. In den nacht van 21 op 22 Mei is te Wate ringen een laaghartige roofoverval gepleegd ten huize van den 82-jarigen alleen wonen den Leendert Chrispijn aan de Schoollaan. Deze werd te ongeveer drie uur in den nacht gewekt door gestommel in het voorhuis. Hij stond op om te zien wat er gaande was. In het voorhuis komende werd plotseling een electri- sche zaklantaarn op hem gericht en een onbe kende man riep hem toe: „Je geld of je leven." Achter dezen stonden nog twee mannen. De oude man toonde zich maar weinig verschrikt en greep een stoel waarmede hij den indringer te lijf ging. Deze bracht den ouden man daarop met een breekijzer een tweetal slagen op het hoofd toe. Ondanks de hevige pijn gaf C. nog geen kamp, verweerde zich heftig met den stoel en zag kans zijn tegenstander daarmeae net ijzer uit de hand te slaan. De daders namen op het voortdurend hulp geroep de vlucht Later is door de politie gearresteerd de 27-jar. koopman W. H. L. G„ die aanvankelijk van dezen overval werd verdacht. Op diens aanwijzing werden eenigen tijd later gearresteerd de 27- jarlge varensgezel H. Z. en de 38-jarige C. A. A., los-werkman te Den Haag, die zich Donder dagmiddag voor de vijfde Kamer van de Haag sche rechtbank te verantwoorden hadden. De dagvaarding legde hun diefstal in ver- eeniglng met geweldpleging ten laste. Door den subst. officier van justitie jhr. mr. Van Asch v. Wijck waren zes getuigen, onder wie de aangevallene oude man, gedagvaard. De veldwachter B. van Dlermen uit Waterin gen en die uit Kwintsheul, J. Schmal, werden gehoord omtrent de door hen gevonden rijwiel sporen in de nabijheid van de woning van C. De inspecteur van politie G. G. Bouwhof, ver klaarde, dat hij bij verdachte Z. een rywiel als mede een zaklantaarn in beslag heeft genomen. De politie-deskundige inspecteur J. M. Walt- man, heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld en heeft daarbij vingerafdrukken gevonden op stukken glas welke identiek waren met die van verd. A. Ook deze getuige heeft flauwe sporen van rijwielen ontdekt. Leendert Chrispijn, de aangevallene, ver klaarde op 22 Mei geheel alleen in huis te zijn geweest. Hij had alles goed afgesloten; de deu ren gegrendeld en de pennen waren op de ramen. Getuige vertelde hoe hij te 3 uur wakker was geworden, het licht opstak en na dit te hebben uitgedraaid, een tusschendeur opende om fris- sche lucht binnen te laten. Plotseling stond hij toen tegenover een paar mannen, van wie er een de hierboven genoemde bedreigingen uitte. Door den aanval was hij nóch gevallen, nóch versuft geraakt. Getuige zeide verder twee groote wonden te hebben opgeloopen en hevig te hebben gebloed. Mr. Tekenbosch stelde get. eenige vragen om trent de herkenning van de verdachten. Get. antwoordde dat hij verdachte A. aan diens stem herkende en dat ook diens gestalte met die van zijn aanvaller overeenstemde. Verd. A. gaf toe met de lantaarn het slacht offer te hebben belicht en daarbij te hebben geroepen: „Je geld of je leven." Geslagen heeft hij niet. Get. C. weet niet precies wie de slagen heeft toegebracht. De man sprong met een vaart op hem toe. De huishoudster Maria Beelenkamp, ver klaarde dat een haar toebehoorend kistje met geld ontvreemd is geworden. Bij de ondervraging door den president zeide verdachte Z. dat hij de feiten ten deele toegaf. In den binnenzak had hij een breekijzer in foudraal en in een anderen zak een revolver. Verdachte gaf verder een relaas omtrent de wijze waarop hi) met A. het huis was binnen gedrongen na een ruit te hebben gebroken. Z. durfde niet naar binnen en bleef voor het huis wachten. A. troonde hem evenwel naar binnen waar verd. den ouden Chrispijn zag en hij A. hoorde roepen: „Je geld of je leven." De president hield Z. voor dat zijn vroegere verklaringen geheel anders luidden. Z. antwoordde dat hij beloofd had de schuld op zich te nemen. Verd. A. zeide dat hetgeen Z. vertelde een en al leugen was. Z. heeft hem te voren het huls aangewezen. Samen hebben zij het raam geforceerd, nadat Z. hem het breekijzer had overhandigd. Z. heeft hem ook de plaats aan gewezen waar Chrispijn sliep. Nadat hij den tegehstand van dezen zag, vluchtte hij weg, terwijl Z. op den ouden man toesprong. De griffier las daarop de vroeger door Z. af gelegde verklaringen voor, waarin deze de feiten toegaf, en als reden voor zijn daad op gaf, dat hij in moeilijke financieele omstan digheden verkeerde. Mr. van Asch van Wijck ving aan met een woord van dank aan het adres van inspecteur Bouwhof voor diens serieus en succesvol on derzoek. Ook prees de officier het krachtig optreden van den meer dan 80-jarigen Chrispijn, die zijn aanvallers van zich heeft weten af te houden. Eerst is er een voltooid delict de geweld pleging, daarna een poging tot diefstal. Spr. zal wat de strafmaat betreft tegen beide verdachten dezelfde straf vragen. De straf zal zwaar moeten zijn. Verdachten hebben een hoogst ernstig mis drijf begaan waarvoor zij moeten boeten. Tenslotte eischte de officier tegen ieder acht jaar gevangenisstraf. Mr. Tekenbosch, de verdediger van verdachte Z. ging diens levensomstandigheden na. Tot 1925 is zijn gedrag te Hoenderlo, waar hij op gevoed werd, goed. Dan wordt hij door zijn stiefvader naar Rotterdam gebracht en het loopt mis. Hij gaat varen en tot 1932 is zijn gedragboekje goed. Maar dan komt de werk loosheid en de aanraking met Haagsche vriend jes goede bekenden van de politie, die hem als zwakkeling exploiteeren Zijn rapporteurs noemen hem iemand met een kinderlijk ka rakter. Een slecht mensch is hij niet en op pleiter heeft hij den indruk gemaakt van een stuurloos schip Pleiter drong aan op uiterste clementie. Mr. Dahmen zeide als pleiter voor A-. dat het in de bedoeling van de mannen heeft ge legen om Chrispijn op te sluiten in zijn slaap vertrek en daarna te trachten op een belang rijk bedrag aan effecten de hand te leggen. Pleiter besprak de diverse tenlasteleggingen en zeide dat niet is komen vast te staan dat A wist, dat Z een breekijzer bezat en hij kon vooraf niet weten dat er geweldpleging zou plaats hebben. Hij heeft zich slechts aan be dreiging schuldig gemaakt en het staat niet vast dat hü aandeel aan de geweldpleging heeft gehad. Alleen de poging tot diefstal, gepaard gaande met bedreiging is komen vast te staan, weshalve pleiter dringend om een lichtere straf verzocht. De rechtbank zal op 21 Sept. uitspraak doen. Het Gerechtshof te Amsterdam, onder presi dium van mr. Joh. M. Jolles behandelde in hooger beroep de zaak tegen den Amsterdam- schen koopman G„ verdacht van heling, subs, schuldheling. De Arrondissementsrechtbank had hem te dier zake veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf. Op 25 Augustus van het vorig jaar werd er ingebroken in een perceel aan de Reguliers gracht, waar een geldkistje met ongeveer 3000.— werd buit gemaakt. Ook een dames- ring met diamanten bezet, was verdwenen. La ter bleek, dat de inbraak was gepleegd door een broer van den bewoner van het perceel, in „samenwerking" met een vriend. Aan verd. B. was ten laste gelegd, dat hij in vereeniging met M. G. omstreeks einde Augustus twee bank biljetten van duizend gulden, drie van 200 en één van 100, welk geld van diefstal afkomstig was, heeft ingewisseld tegen kleinere bank biljetten en zilvergeld. Voorts zou hij het geld eveneens uit winstbejag in zijn huis heb ben bewaard en verborgen. In de tweede plaats was afzonderlijk ten laste gelegd, dat hij 200 van de daders aan de inbraak, ten geschenke had aangenomen. Behalve B. werd ook M. G. door de rechtbank veroordeeld wegens heling. Een van de inbrekers was bij M. G., den com pagnon van B., gekomen en had het geld daar gelaten. Bij de wisseling en uitbetaling zou zoo had de inbreker verklaard B. aan wezig zijn geweest. Evenals voor de rechtbank bleef verd. B. volhouden, dat hij volkomen on schuldig was en met de geheele zaak niets had uit te staan. Trouwens zoo vertelde de man er bij hij hoefde zich met dergelijke dingen niet op te houden, daar de revenuen uit zijn bedrijf zeer voldoende waren. Nadat de beide rechercheurs Loman en de Weilé hun verklaringen hadden afgelegd, werden de inbrekers, die hun straf reeds hebben onder gaan, als getuigen gehoord. Zij waren naar M. G., B.'s compagnon gegaan, waar zij het geld voor een deel hadden gewisseld, voor een deel achtergelaten. Later was een der inbrekers, v. d. L„ weer in de zaak teruggekomen, om de rest van het geld op te halen. Toen had hij gesproken met den verd., die thans terecht staat. B. had toen volgens get. hem het geld gewisseld en wel teruggegeven. Pres. (tot get.)'t Is toch wel vreemd, dat je 't eerst aan M. G. gaf en toen terugkreeg van B. Getuige handhaaft echter zijn verklaring. Pres.: Heb je een reden tot vijandschap tegen dezen verd.? Getuige: Ik heb niets tegen hem! Pres.: Dus Je handelt niet uit wraak! Verd.: 't Is heel logisch, dat hij volhoudt, hij heeft dat nu eenmaal gezegd en wil het niet terugtrekken. Ik weet niets van dezen v. d. L., ik heb hem nooit gezien. Mr. F. A. Kokosky, de verdediger van B., ondervraagt get. scherp en maakt hem opmerk zaam op verschillende onnauwkeurigheden in zijn verklaringen, die niet overal kloppen met wat hij vroeger voor den rechter-commis- saris en de Rechtbank heeft verklaard. De compagnon van verd., de koopman M. G. hij werd eveneens tot drie jaar veroordeeld, doch berustte in zijn straf werd hierop ge hoord. Ook hij had aanvankelijk ontkend, doch toen hij in voorarrest zat had hij een volledige bekentenis afgelegd, terwijl hij zich tevens voor nam een beter leven te beginnen. Met klem verklaart hij, dat B. absoluut niets met de zaak te maken heeft en onschuldig veroordeeld is. Getuige had zijn compagnon heelemaal bui ten de zaak gelaten. Pres. (tot get.): Waarom? Getuige: In verband met het onderzoek naar den moord op het Rokin had v. d. L. mij uit drukkelijk gevraagd mijn compagnon B. buiten de zaak te laten. Van der L. wordt weer voorgeroepen en M. G. herhaalt zijn verklaring. Plotseling vliegt v. d. L. op M.G. af en geeft hem een stomp in het gezicht. De veldwachter maakt er spoedig een eind aan. Van de tribune wordt geroepen: „dat moet je mij buiten eens doen". Pres. (tot verd.): Stelde U een onderzoek in naar de moordzaak op het Rokin? Verd.: Ja. Pres.: Wat had v. d. L. daarmee te maken? Verd.: Dat weet ik niet Getuige v. d. L. is inmiddels wat gekalmeerd, geëscorteerd door een veldwachter neemt hij achter in de zaal plaats. Getuige M. G. zet zijn verhaal voort: „alles wat er in deze zaak gebeurd is, heb ik gedaan, ik heb het groot geld in ontvangst genomen en den volgenden dag heb ik aan v. d. L. klein geld uitbetaald. De uitbetaling had plaats in de z.g.n. „nieu we zaak". De compagnons hebben nJ. twee winkels op dezelfde gracht. Volgens get. was B. bij de transactie niet aanwezig geweest. Een paar dagen na het wis selen was v. d. L. weer gekomen om wat geld in „depót" te geven. De procureur-generaal Mr. Bauduin: „Waar om bent u in eerste instantie niet èt décharge opgetreden?" Mr. Kokosky beantwoordt deze vraag: „Aan vankelijk zouden de zaken tegen B. en M. G. gevoegd worden behandeld, ze werden gesplitst en op denzelfden dag behandeld. Bovendien had ik geen oogenblik verwacht, dat B. zou worden veroordeeld, temeer daar B. .zoowel door de rechtbank als het Hof uit de voor- loopige hechtenis was ontslagen." Getuige M. G., die op een stoel voor het Hof zit, is zijn aandoening niet meer meester, her haaldelijk barst hij in tranen uit, terwijl hij roept: „B. is onschuldig, hij moet vrij!" Uit zijn ietwat verwarde verklaringen blijkt, dat M. G. eerlijk de waarheid gezegd heeft om dat hij, zooals hij het noemt, het „leven" uit wil. Get. v. d. L. wordt weer voorgeroepen. Pres.: Waarom stoof u zoo op. toen de moord op het Rokin ter sprake kwam? Get. v. d. L.: Hij wilde me vuile dingen in m'n schoenen schuiven. M. G. vraagt of hy nog wat mag zeggen; hö verklaart dan, dat hy heelemaal niet ten gun ste van B. verklaart om hem te helpen. Hy get. is heelemaal niet zoo op B. gesteld. Pres.: Zou hij, als hü vry was, weer in de zaak komen? Getuige M. G.: Nooit! Nooit! De procureur-generaal Mr. Bauduin requi- reert daarna terugwijzing van de zaak naar den rechter-commissaris, om naar verschil lende punten nog een onderzoek in te stellen. Mr. Kokosky: Het zou beter zijn, dat de procureur-generaal zyn requisitoir hield, dan kon ik pleiten en de onschuld van verd. zou het Hof dan duidelijk worden. Zoowel de Raad kamer van de rechtbank, als die van het Hof ontsloegen verd. uit de voorloopige hechtenis, omdat er géén bewijzen bestonden Procureur-generaal: Meneer de president, ik protesteer tegen het feit, dat Mr. Kokosky thans op zün pleidooi vooruitloopt. President: Het Hof zal in Raadkamer gaan. Mr. Kokosky: Het is de bedoeling zeker dat verd. in voorloopige hechtenis biyft, tot de Neyenrode-zaak achter den rug is, ook daar voor zit hij preventief. Het Hof gaat daarna in Raadkamer. Het Hof wenschte de zaak voort te zetten en eerst het requisitoir en het pleidooi te hooren. De procureur-generaal, Mr. Bauduin, zegt, dat de zaak staat en valt met de verklaring van getuige v. d. L. Zijn verklaringen zün van den aanvang af geiykluidend en pertinent geweest. Reden om gebeten op B. te zijn heeft get niet. Naar spr.'s meening heeft get. M. G. op deze zitting comedie gespeeld, aan zün verklaringen wenscht hy geen enkele beteekenis te hechten. Spr. requireert bevestiging van het vonnis van de rechtbank, behalve wat betreft de straf, die hij terug zou willen zien gebracht tot twee jaar. Zoowel de Officier als de procureur-generaal, aldus het pleidooi van Mr. Kokosky. grond vesten het bewijs uitsluitend op de verklarin gen van get. v. d. L., welke verklaringen door niets worden bevestigd. Het is zeer begrü'peiyk, dat getuige v. d. L. niet op zijn oorspronkelyke verklaring is teruggekomen. Dan zou hy zich blootstellen aan een vervolging wegens mein eed! Wonderiyk is het, dat de procureur-generaal nu de verklaringen van v. d. L. .betrouwbaar" noemt en.... M. G. vindt hy totaal onbe trouwbaar. Uitvoerig bespreekt pl. vervolgens de dag vaarding en de daarin ten laste gelegde feiten. Spr. concludeert daarop, dat een veroordee ling van verd. niet mogehjk is, temeer daar B. géén compagnon van M. G. was, maar een employé. Er bestaat in deze zaak dat staat heel vast, aldus mr. Kokosky een uiterst groote twüfel, en een terugwijzing naar den rechter commissaris zal géén bezwarend materiaal te gen verd. brengen. Een veroordeeling zóó groot is de twyfel mag niet worden uitgesproken. Met klem drong pl. aan op vrüspraak. Na re- en dupliek werd de uitspraak op 21 September vastgesteld. DUSSELDORP, 7 Sept. (V.D.). In het moord- proces-Hilmer, waarin het O. M. Woensdag tegen alle twaalf beschuldigde communisten wegens moord op den S. S.-man Hilmer uit Erkrath en wegens poging tot moord op den S. S.-man Gross uit Erkrath de doodstraf eischte, heeft de rechtbank vandaag negen be schuldigden ter dood veroordeeld. DUSSELDORF, 7 Sept. Het doodvonnis tegen de negen communisten te Düsseldorf werd ge motiveerd met de verklaring, dat de beklaag den den moord hebben bedreven met overleg, omdat zy geen verraders of lafaards wilden zijn. Thans z;jn ook te Koningsbergen in het pro ces tegen de moordenaars van den S.A.-man Höllger te Gross-Blumenau twee verdachte communisten ter dood veroordeeld. Een derde verdachte, beschuldigd wegens medeplichtig heid, werd vrijgesproken. Te Essen is een bureau ontdekt, waarin biy- kens het gevonden schriftelijk materiaal, de leiding van den communistischen jeugdbond voor het Roergebied was gevestigd; 21 personen werden gearresteerd. WASHINGTON, 7 Sept. Tusschen presi dent Roosevelt en generaal Johnson heeft een bespreking plaats gevonden over de weigering van Ford de autocode te onderteekenen. Er verluidt, dat de regeering geen dwangmaatre gelen tegen Ford wil nemen. De regeering kan niets tegen Ford uitrichten, zoolang ny de co- devoorwaarden nakomt: aan den anderen Kant heeft Ford niet het recht den blauwen adelaar te gebruiken, zoolang hij de code niet onder teekent. WEENEN, 7 Sept. Als inleiding tot den Al- gemeenen Duitschen Katholiekendag is heden avond in den dom van St. Stephanus een plech tig Lof gehouden. Kardinaal Innitzer hield een predikatie. De Katholiekendag zoo sprak hij wil en moge zijn een religieuze vernieu wing, een religieuze verheffing van ons katho lieke Duitsche volk. WIJ moeten inzien, dat wij onze kracht weer in den geest en de volheid van het Christeiyke geloof moeten aanwenden opdat weder de vrede van Christus in het avondland terugkeert, weer een Christeiyke or dening der maatschappeiyke betrekkingen in Europa wordt opgericht. De Katholiekendag moge helpen het ryk van Christus op te rich ten, Christus weer tot heer en koning te ma ken over al onze levensomstandigheden Al ons doen en laten moge weder enkel en alleen ge richt zyn op het groote bovenaardsche doel Met vertrouwen vangen wü het groote werk aan, dat een werk van heil en van vrede moge worden. Aan den Katholiekendag wordt deelgenomen door 4 kardinalen, 5 aartsbisschoppen en 20 bisschoppen; 3500 priesters zullen dagelijks aan de altaren der Weensche kerken de H. Mis lezen. De officieele Deensche boternoteering bedroeg Donderdag 200 Kronen per 100 K.G. is 0.70.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 10