Het overlijden van lord Grey Weenen in 1683 en de Katholiekendag Einstein en het „Bniinboek" Het nieuws van heden Aanslag op een consul CHRISTUS IN HETA V0ND- LAND De Rijksdagbrand WAARDEERING VAN VELE ZIJDEN DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Tweehonderd jaar lang heeft Rome zich verweerd tegen het gevaar der Turksche invasie De Duitsche broeders niet aanwezig KONING FEISAL OVERLEDEN DE ULSTER-TROPEE Ramsay MacDonald complimenteert den Italiaanschen autorenner Nuvolari, den winnaar van de wedstrijden om de Ulster- tropee Het Weer|||||ll|||mi|||||||||||||||||||||||||||||||||||||| millminium Mr. Pauwels zal alsnog trachten, v. d. Luhbe te mogen verdedigen Leipzig aan dr. Branting Paus-Mis in St. Pieter 3 Slachtoffers van den overweg NIEUWE SENSATIE VOOR TOERISTEN Alle medeverantwoordelijkheid voor uitgave en samenstelling wijst hij beslist af Hij zou geen communist zijn Het Engelsche vakvereenigings- congres betracht eenige oogen- blikken stilzwijgen Herdenking in België HERRIOT GEEN EEREKOLO NEL VAN HET ROODE LEGER DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Door Bedouïnen overvallen en gewond Weer een radio-rede tegen Dollfuss De Morning Post" over Oosten rijks onafhankelijkheid B e wapeningscontrole Amerika en de situatie op Cuba Geheele Atlantische vloot gereed De V. S. bereid het Fransche voor stel te steunen, mits er ook werkelijk ontwapend wordt Eckener naar New York Britsche officieren vrijgelaten NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 18473 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 d.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 05 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Van onzen correspondent) Onze bladen hebben weliswaar reeds een en ander over het beleg en de bevrijding van Weenen in 1683 gebracht, daar ech ter de viering van den Algemeenen Duit- schen Katholiekendag staat in het teeken van de Westersche cultuur, mede als tegenstelling tegenover de Oosersche, meen ik wel de betee- kenis van den inval der Turken te mogen schil deren. De grondidee, het groote thema, van dezen ka tholiekendag is, zoo staat met vette letters boven op het program van den katholiekendag ge drukt: Christus in het Avondland! De bevrijding van de Turksche invasie geeft ons het recht, zegt de Weensch-gemoedelijke, eenigszins omvangrijke hoofdleider van den ka tholiekendag, Mgr. Fried, bekend om zijn orga nisatietalent en zijn aanpassingsvermogen, heel het Avondland voor den rechterstoel van Chris tus te dagen en de vraag te stellen: hoe staat 't met den geest van Christus, waaruit gij geboren zijt en die U groot gemaakt heeft? Twee honderd jaren lang, gedurende 38 Pon- tificaten, van Nikolaas V tot Clemens XII, heeft Rome zich geweerd tegen het onmiddel lijke gevaar der Turksche invasie. Dit Westelijk front van het Pausdom reikt echter terug tot in de negende eeuw. Nadat Clovis met zijn tot het Christendom bekeerde Franken in den slag bij Tours en Poitiers (732) de Saracenen beslis send had geslagen en zoodoende de inval der Islamietische wereld vanuit het Westen naar Gallië en Germanië teruggeslagen was, hadden de Pausen op ZuidItaliaanschen bodem, ge deeltelik alleen, gedeeltelijk met de verbonden Germanenvorsten, den strijd met de Saracenen te bestaan, welke stryd dan na 1096 op den grondslag der Kruistochten als gezamenlijke actie van heel 't Christelijke Avondland gevoerd werd. Tegen het onmiddellijk dreigende Turkenge vaar zijn bovengenoemde 38 Pontificaten als een lange verdedigingsmuur te beschouwen. Strydbare en stil teruggetrokken naturen, geleerden en asceten, humanisten en Renais sance, Pausen, allen zijn zij als één Paus, wan neer het er om gaat, het dreigende Turkenge vaar te bezweren. Zoo was t dan ook, toen in 1683 de Turk moordend en brandend tot voor de poorten van Weenen was doorgedrongen. Aan het hoofd van het Turkengedenkteeken in den Stephansdom knielen naast Maria de Keizer en de Paus. Ware de Paus niet ter hulp gekomen, Keizer Leopold I had Weenen op moeten geven. Paus Innocentius XI, zelf streng en zonder behoeften, door het Romeinsche volk als een Heilige vereerd, stelde den Keizer groote geld sommen in uitzicht: hij zond ook werkeiyk door den Nuntius 300.000 goudgulden met de toezeg ging van een verdere maandelijke zending van 50.000 gulden. Misschien nog grooter was de hulp door den Pauselijken invloed op den Polenkoning Jan Sobieski. Sobieski stond op vriendschappelijken voet met Frankryks koning Lodewijk XIV, die sinds ja ren door financieelen steun de Turken tegen 't Habsburgsche Huis opgehitst had. De tusschen- komst van Paus Innocentius XI bewerkte, dat Sobieski zijn houding tegenover Lodewijk XIV opgaf en een verbond sloot met den Keizer. In nocentius bezweert de Christelijke vorsten, toch met geld en troepen te hulp te snellen. Niet al leen indirect, ook direct heeft Innocentius inge werkt op koning Lodewijk van Frankrijk, die het plan koesterde, een leger op te stellen aan den Ryn en zoo den Keizer te dwingen zijne macht te splitsen. Dat was natuurlijk de val van Weenen geweest. Innocentius zond nog een Le gaat naar Parijs om koning Lodewijk te bewe gen, den Keizer toch niet in den rug te vallen. Tegeiykertyd wendde zich de Paus tot de Aarts bisschoppen van Parijs en Reims, tot den biecht vader des Konings en zelfs tot de Prinsessen van het koninklyk hof met het dringende ver zoek by den Koning voor den vrede te werken. Op alle kerkeiyke goederen binnen de keizerlijke erflanden legde de Paus nog een oorlogsbelasting die hü door Kard. Buonvisi voor den Keizer deed innen. Dan, en dit onderschatte men niet, zond In nocentius op verzoek van Keizer Leopold als zijn Legaat naar het bedreigde Weenen den besten man van zijn tyd, Marcus van Aviano. „Pater Marcus is te hulp gekomen. Het kruis in de hand stelt hy zich aan het hoofd van 't. le ger," zoo schrüft de ooggetuige Markies Spinola, op 19 September 1683 aan zijn bloedverwant, den bisschop van Spinola. Andere documenten uit dien tyd schilderen, hoe P. Marcus, steeds aan wezig waar het gevaar het grootste was, het zelfde kruis waarmee hij de eigen troepen ze gende met uitgestrekten arm tot den vy'and richtte met de woorden der Kerk „Ecce crux Do- mini, fugite partes adversae". Er valt wel niet aan te twijfelen, dat de Turken onder den in vloed van dezen ordensman en diens kruis kwa men. Tot op heden is het postulaat-generaal van de Kapucijnen te Rome in het bezit van een notarieel bekrachtigd dokument, waarin ver klaard wordt, dat in 1686 drie christeiyke koop lieden uit Turkye P. Marcus, die toen in het klooster „Redentore" te Venetië vertoefde, kwa men opzoeken en onder getuigen meedeelden, dat Turksche autoriteiten hun opdracht gegeven hadden, naar P. Marcus te vorschen en omtrent zijn persoon bericht te geven. „De Turken", zoo vertelden de kooplieden, „zyn vol van den man, die met een stuk hout in de hand verwarring bracht in de rijen der strydenden, wiens ge stalte van de aarde tot den hemel reikte en de groote oorzaak der nederlaag was." Dit eigenaardig bezoek uit Turkije wordt nog bevestigd door den gezant des Keizers te Ve netië, Graaf Franz ThumValsassina; Graaf Thurn zond een dier Oostersche kooplieden naar den Apostolischen Nuntius, die in een tot heden bewaarden brief aan Kardinaal-Staatssecretaris Cybo dezelfde schildering van Marcus en zyn. kruis herhaalde. Tijdens het tweehonderdjarige Turken-bevry- dingsfeest te Weenen vóór 50 jaren was op een historische tentoonstelling het beroemde kruis van Marcus van Aviano, dat in de Kathedraal van Cattaro bewaard wordt, te zien. Keizer Frans Jozef liet bisschop Forlani van Cattaro, die het kruis naar Weenen gebracht had, zyn „allerhoogsten" dank uitspreken. Lichtzinnig als steeds, ook al in den goeden ouden tijd, hadden de Weeners een zorgeloos le ven gevoerd ondanks het onmiddellijk dreigende gevaar. Toen het er echter gevaariyk-ernstig begon uit te zien, stelden ze hunnen man. Alles hielp wat helpen kon, hoog en laag, jong en oud, alle standen en byzonder ook de geestelijke stand, priesters, kloosterlingen en nonnen met den strijdbaren Bisschop Graaf Kollonitz aan het hoofd. Er viel natuuriyk niet aan te denken tegen een tienvoudige overmacht de stad te kunnen houden, doch geen mensch dacht aan overgave gedurende heel de belegering wer den maar twee verraders terechtgesteld men hoopte op hulp van buiten en verwachtte des noods een wonder. Eiken nacht stegen van den Stephansturm raketten ten hemel als verkondigers van den hoogsten nood. Daar, op 11 Sept., tegen het vallen van den avond, bliksemt van den Her- mannskogel het antwoord ten hemel: de bevrij der! Op 12 Sept. las Marcus van Aviano de H. Mis met Jan Sobieski, den Polenkoning, als mis dienaar. Dan brak de storm los: 27000 Oostenrijkers onder Karei van Lotharingen, 26000 Polen en zelfs Russische Kozakken onder Sobieski, 11000 Hongaren, 11000 Saksers, 8000 Zwaben en Fran ken, rond 80000 man met 186 kanonnen tegen het Turksche leger, dat altyd nog 170000 strij ders telde. Tegen zes uur 's avonds was de slag beslist. Een geweldige buit: 400 kanonnen met amu- nitie, 15000 tenten, 10000 buffels en ossen, 5000 kameelen, 10000 schapen, 100000 centenaars graan en een enorme voorraad koffie viel den overwinnaars ten prooi. Op 13 Sept. intocht in de bevrijde stad naar de Stephanskerk, om God te loven en te dan ken, Te Deum Laudamus. Twaalf September 1683, de dag van Maria's Naam, is een der groote dagen in de wereld en kerkeiyke geschiedenis. Wie overziet de gevolgen, ware Weenen in 1683 gevallen? Terwijl ik dit schrijf, draagt Weenen weer het veelkleurige volkerenkarakter van vóór den oorlog. Men ziet Hongaren, Tsjechen, Slowa- ken, Slowenen, Kroaten, Ruthenen en Polen, af- leen het Duitsche broedervolk ontbreekt. BERN, 8 Sept. (Reuter) Koning Feisal van Irak is hier vannacht om 12.30 tengevolge van een hartverlamming overleden. Verwachting: Zwakke tot EE matigen Oostelijke tot Neord-Oosteiyken EE wind, licht tot half bewolkt, droog weer, EE weinig verandering in temperatuur. H Hoogste stand: 775.6 te Larwick. Laagste stand: 752.1 te Jan Mayen. ËE Zon op 6.23 - onder 7.32 - Licht op 8.02 j= 11 September L.K. AMSTERDAM, 7 Sept. Mr. F. Pauwels heeft alsnog besloten, pogingen in het werk te stel len, om zich met de verdediging van den var den brand in het Duitsche Rijksdaggebouw De- schuldigden M. v. d. Lubbe te kunnen belasten. Hy is tot dit besluit gekomen na ontvangst van een schrijven uit Oegstgeest, onderteekend door 5 familieleden van v. d. Lubbe, waarin verklaard wordt dat geenerlei politieke pressie op mr. Pauwels bij zyn verdediging zal worden uitgeoefend. Mr. Pauwels zal thans toestemming vragen aan den toegevoegden advocaat van Marinus van der Lubbe en aan de Kamer van het Ge rechtshof te Leipzig, voor welke de zaak zal dienen. LEIPZIG, 7 Sept. (W. B.) De procureur-gene raal te Leipzig heeft aan dr. Branting, lid der internationale juristencommissie tot ophelde ring van den Rijksdagbrand, het volgende schrijven gericht: „Zeer geachte heer! Ik bevestig de ontvangst van uw letteren van 28 Aug. Uit den inhoud daarvan constateer ik, dat u niet bereid bent. het bewijsmateriaal inzake den Rijksdagbrand, dat zich in uw bezit zou bevinden, hetzij door mijn bemiddeling, hetzij door die der verdedi gers, ter kennis te brengen van het Rijksge rechtshof, opdat dit er Dy het uitspreken var het vonnis rekening mede zou kunnen houden Ik moet derhalve tot mijn leedwezen mijn be moeiingen. die ten doel hadden, van u bewijs materiaal te verkrijgen, ook voorzoover dat misschien tot ontlasting der beklaagde kon die nen, als mislukt beschouwen en kan my onder deze omstandigheden niet meer vleien met de gedachte, dat voortzetting der briefwisseling nog eenig resultaat zou kunnen opleveren. Aan vaard enz." ROME, 7 Sept. (Reuter) In tegenwoordig heid van 50.000 personen droeg Z. H. de Paus in St. Pieter een H. Mis op voor de verbreiding des geloofs. Kardinaal Dellacosta en een twintigtal bis schoppen waren hierby aanwezig. HANNOVER, 7 Sept. (W. B.) Op een onbe- waakten overweg bij Schluesselburg werd een auto door een goederentrein gegrepen. Drie personen werden gedood, een zwaargewond. Tusschen Lenggries en München kunnen de toeristen op de Isar een pleiziertocht op houtvlotten maken In Duitschland is verklaard, dat men niet ge looft aan de verklaring van Prof. Einstein dat hy met het „Bruinboek" niets te maken heeft. In verband hiermede wordt ons het volgende medegedeeld Prof. Einstein is, zooals reeds meermalen, het slachtoffer geworden van zijn persoonlijke voor naamheid en goedmoedigheid. Hij heeft het eere voorzitterschap op zich genomen van een comité, waarvan hem verzekerd was, dat het zich uit-' sluitend zou bezighouden met hulpverleening aan emigranten. Het was wellicht 'n fout, het eerevoorzitterschap te aanvaarden van 'n comi té, dat zijn zetel en zyn werkzaamheden te Pa rijs heeft, zoodat Prof. Einstein, die gedurende de laatste maanden in Engeland en België gewoond heeft en zich vooral in België met wetenschap- pelyken arbeid bezighoudt in het geheel geen» controle op de werkzaamheden te Parijs kan uitoefenen. Het is echter zeer onbehoorlyk tegenover Prof. Einstein dat de heer Münzenberg, de werkelyke uitgever van het „Bruinboek", het niet noodig heeft geacht prof. Einstein in het geheel niet in kennis te stellen van het plan van dit politieke „Bruinboek", nog minder hem het boek vóór het verschijnen in manuscript ter goedkeuring voor te leggen. Dat de heer Münzenberg het desniettemin gewaagd heeft het boek te verzenden in een vorm, die alge meen den indruk gewekt heeft, dat prof. Ein stein in groote mate aan de uitgave heeft deel genomen, is een ernstig en onverantwoorde lijk misbruiken van den naam van prof. Ein stein, hetgeen ook prof. Einstein zelf buiten gewoon pynlijk heeft getroffen. Wy zouden kunnen begrypen wanneer prof. LONDEN, 7 Sept (V.D.) Viscount Grey, die hedenochtend op zyn buitenverblyf Fallodon (Northumberland) is overleden, is 71 jaar oud geworden. In zijn jeugd was hy een flinke sportsman en in het byzonder schitterde hy uit als tennisspeler. In 1905 werd hij Minister van Buitenland- sche Zaken, welke functie hij bekleedde tot het aftreden van zijn collega en boezemvriend Asquith als Minister-President in 1916. Langen tyd voor den wereldoorlog overzag Grey reeds den gevaarlyken toestand in Europa en de ge- heele Br.tsche invloed werd onder zyn leiding aangewend om verbetering tot stand te bren gen in de betrekkingen met en tusschen de continentale mogendheden Toen de oorlog echter een feit was geworden, kon hy niet toestaan dat Groot-Brittannië anders zou doen dan de neutraliteit van België verdedigen. In zyn autobiographie staat, hoe hy den avond van den 4en Augustus 1914 in zijn kamer op het Foreign Office de parade gade sloeg van de horse-guards die het donkere tydperk van den oorlog intraden. Het was een donker oogenblik voor hem de mislukking van jarenlange pogingen, het vervliegen van al zyn hoop, welke plaats maakte voor ernstige vrees en bezorgdheid. Van dat oogenblik af begon zyn gezondheid te lyden. Aan het einde van den oorlog was Grey nog gedurende een korte periode ambassadeur in de V- S. Teneinde de handicap van byna vol slagen blindheid op te heften, neerde hy later brailleschrift, terwyl hy zoo goed als hij kon zyn genoegens buiten de deur voortzette, in het byzonder het visschen. Hy was een groot lief hebber van vogels en deze aten uit zyn hand en zetten zich op zyn schouders. Zijn dood wekt groote verslagenheid in de rangen van de Britsche Staatsl eden. Sir John Simon zeide: „Nergens is zyn dood met grooter verslagenheid of met mee: gevoel ontvangen, dan binnen de muren van het foreign office. Het was in dit enkele regeeringsdepartement. dat hij zyn heele Ministerieele leven door bracht". MacDonald, die op Balmoral gast is van de koninklijke familie, zeide dat Lord Grey de belichaming was van Engelands fyne tradities van toewyding te algemeene dienste. Ook de leider der Labour-oppositie Lansbury verklaarde op het vakvereenigingscongres te Brighton dat Lord Grey zijn heele leven lang geprobeerd had de beste tradities na te streven De conferentie nam ter eere van oen oveneden staatsman enkele oogenblikken een eerbiedig stilzwygen in acht. BRUSSEL. 7 Sept. (Reuter) De avondbladen ruimen een aanzienlijke plaats in voor het overlydensbericht van Lord Grey. In het by zonder wordt eraan herinnerd, dat het aah hem te danken is. dat Engeland zich in 1914 aan de zyde van België en Frankryk schaarde. LONDEN, 7 Sept. (Reuter). Het stoffeiyk overschot van lord Grey zal Zaterdag te Dar lington verascht wordeh. Maandag vindt in de Westminster-abbey een herdenkingsdienst plaats. PARIJS, 7 Sept. (V. D.) De Parijsche pers wijdt uitvoerige artikelen aan de nagedachtenis van wijlen Lord Grey, dien zy een „waar vriend van Frankryk" noemt. PARIJS, 7 Sept. (Reuter). Het van de ..Temps" afkomstige bericht, dat Herriot tot eere-kolonel van het Roode Leger in Sovjet- Rusland zou zyn benoemd, wordt als onjuist gekenmerkt. Einstein, die steeds geweigerd heeft als niet- communist communistische propaganda te steunen, de consequentie zou trekken uit het comité te treden, om zich, ongestoord door het politiek misbruiken van zijn naam, te kunnen wijden aan zijn arbeid van weldadigheid, waar toe hy zich door zyn buitengewoon groote goed heid en steeds bereide menschlievendheid ge roepen voelt. Prof. Einstein heeft zelf verklaard: „In een aantal kranten wordt het „Bruin boek" als myn „werk" beschouwd, of wordt be toogd, dat ik de president ben van het comité, dat dit boek uitgeeft. Met betrekking hiertoe moet ik constatee- ren: Ik heb eenige maanden geleden het eere voorzitterschap aanvaard van dit comité, om dat ik mij natuurlijk niet wilde onttrekken aan een zuiver werk van weldadigheid het ging toch om de ondersteuning van Duitsche emi granten zonder onderscheid van geloof in de landen waarheen zy waren uitgeweken. Ik meende niet hiermede een politiek doel te die nen. Ik heb het verschenen Bruinboek vóór het verschijnen noch geheel, noch gedeeltelijk of by wijze van uittreksel in manuscript gezien. Ik ben er ook niet van in kennis gesteld, dat een dergelijke politieke publicatie zou plaats hebben. Ik ben ook thans nog niet in staat myn oordeel er over te zeggen, omdat ik op het oogenblik te veel wetenschappelijken arbeid heb en nog geen tijd heb gevonden, het te lezen." Het overlijden van lord Grey. Waardeering van vele zijden. Arrestatie van een radio-redenaar in Rnsland. Negen doodvonnissen in Diisseldorf. Acht jaar geëischt tegen twee verdachten van den roofoverval te Wateringen. Minister Ond verdedigt de omzetbelasting ia de Tweede Kamer. Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het Uniformverbod. Nota van wijziging, ingediend op het ontwerp- omzetbelasting. Het spoorwegtekort groeit nog steeds. Koninklijke deelneming met den aanslag te Muiden. De afsluitdijk wordt 25 Sept officieel geopend. De Nederlandsche consul-generaal te Jerusalem door roovers overvallen en gewond. Reuter seint ons, dat Bedouïenen Donderdag ochtend een aanslag hebben gepleegd op den Nederlandschen consul-generaal te Jerusalem den heer Van Vriesland. Terwijl hy vanavond langs de Doode Zee reed, werd hy door roovers overvallen en door een schot aan den schouder gewond. De heer Van Vriesland wist echter aan zyn aanvallers te ontkomen. MÜNCHEN 8 Sept. Gisteren heeft een lid van de leiding der N.S.D-A.P. in Oostenrijk voor den Beierschen zender een rede gehouden over: „Het ware beeld van Oostenrijks zelf standigheid." Hij betoogde, dat de lasthebbers van het buitenland dachten aan de sleutel positie van Oostenryk en van dat standpunt uit de politiek van het land leidden. De regee- ring-Dollfuss moet, om zoo te zeggen, Maan dag luisteren naar het bevel van den Tsjechi- schen, Dinsdag naar dat van den Italiaanschen en Woensdag naar dat van den Franschen ge zant. LONDEN, 8 Sept. (Reuter). In een aan den toestand in Oostenryk gewijd hoofdartikel zet de „Morning Post" uiteen, dat de onafhanke lijkheid van Oostenrijk niet in het eigen belang des lands, doch in het belang van andere uit politieke overwegingen wordt opgedrongen. Deze onafhankelijkheid kan slechts van duur zijn, zoo schrijft het blad, wanneer Oostenryk een dragelijk economisch bestaan verkrijgt, dat 15 jaren lang veronachtzaamd is. Dientengevolge neigt Oostenrijk heel natuur lijk naar Duitschland. Daarom dienden aan Oostenrijk onverwijld economische afzetgebie den verschaft te worden en hem bestaansmoge lijkheden gegeven te worden. Anders zal zuivere vertwijfeling het land geen anderen uitweg overlaten, dan in de armen van Duitschland te vallen. WASHINGTON, 7 Sept. (V.D.). In verband met den dreigenden toestand op Cuba heeft het Amerikaansche ministerie van marine bevel ge geven dat alle in de Atlantische marinehavens gestationneerde oorlogsschepen zich gereed moe ten houden voor een eventueel vertrek. In de Cubaansche wateren bevinden zich thans in totaal 20 Amerikaansche oorlogs schepen, nJ. het slagschip „Mississippi", de kruisers „Indianapolis" en „Richmond", 5 tor pedojagers, 8 kustwacht-torpedo jagers en 4 klei nere hulpschepen. NEW-YORK, 7 Sept. (Reuter). Volgens een bericht van Associated Press uit Havana heb ben troepenafdeelingen vanmiddag machinege weren in de parken in het hooger gelegen ge deelte der stad in stelling gebracht. In de stad doen tallooze verwarde geruch ten de ronde. O a. heet het, dat Amerika de radicale regeering zal verzoeken om af te treden. HAVANA, 7 Sept. (V. D.) De linkervleugel van de radicale geheime studentenvereniging A. B. C. roept in een proclamatie alle kame raden op zich aan te sluiten bij een beweging tegen het Amerikaansche imperialisme. Voor Donderdagmiddag was een groote demonstratie van alle revolutionnaire groepen vastgesteld- Reuter meldt, dat het regeeringspaleis door een sterke troepenafdeeling bewaakt wordt, welke het houden van betoogingen heeft ver boden. LONDEN, 7 Sept. (V. D.) Betreffende het program der Engelsch-Fransche besprekingen, welke op 18 September te Parijs zullen plaats vinden schrijft de „Daily Telegraph": „De be langrijkste punten van onderhandeling zyn de bepalingen van het Engelsche ontwern. welke betrekking hebben op de luchtstrijdkrachten der mogendheden, voorts de beperking der Euro- peesche militaire strijdkrachten en het Fran sche voorstel voor een automatische en regel matige controle der bewapenmg. n het onderhoud dat Norman Davis met den Britschen Minister van Buitenlanasche Zaken Sir John Simon heeft gehad, heeft Davis den Britschen Minister verzekerd, dat de Vereenig- de Staten bereid zijn een politiek van bewape ningscontrole te steunen, mits tegelijkertijd een zekere mate van feitelijke ontwapening zal wor den ingevoerd. Norman Davis verklaarde met nadruk dat het Amerikaansche scheepsbouwprogramma geens zins een onvriendelijk gebaar jegens Japan is. De Amerikaansche vloot blijft feiteiyk nog bin nen de bepalingen van het Londensche Vloot- verdrag, aldus Davis. HAMBURG, 7 Sept. (V.D.)„ Dr. Eckener is in gezelschap van den heer Bronsing. een der directeuren van de Stoomvaartmaatschappij „Nederland", aan boord van de .Hamburg" naar New-York vertrokken. NJOETSJWANG, 7 Sept. (Reuter). De drie Britsche officieren die maandenlang in handen van roovers zijn geweest, zyn vrijgelaten en te Pansjan aangekomen. Hoogste stand op Vrydag 1 uur mm.: 762 yorige stand 761

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1