STADSNIEUWS OOOvt PRIJS 35 CENT Het Zwolsche Dominicanerklooster OPNIEUW BETROKKEN MAANDAG 11 SEPTEMBER Groote verbeteringen ZOOJUIST VERSCHENEN: IJ DE TUD AMSTERDAM Eerste-Kamerlid Koster bedankt AUTOZEGENING TE HEEMSTEDE Groote deelneming DE KONINKLIJKE STOET DOOR HAARLEM Hartelijk toegejuicht VERKEERSONGEVALLEN Het gevaar van links rijden VEREENIGING KONINGINNEDAG Uitslag wedstrijd kinderfeesten HET PROVINCIAAL ZIEKEN- HUIS VIERT FEEST DE GEVAARLIJKE WEG Auto-ongeluk op de •Amsterdam sche vaart MEVR. ESTHER DE BOER- VAN RIJK Huldigingsavond te Zandvoort Nederl. Natuurhistorische Vereeniging Electrisch koken Rijkspostspaarbank Orgelbespeling Welkome verbetering Personalia Middelbare Technische School Opdracht Modeshow Kunstveiling Vervoersopbrengsten N. Z. H. Cursus voor electro-monteur BLOEMBOLLENTEELT Gevonden 'dieren en voorwerpen VAN ALLES EN VAN OVERAL De verhuizing van de Paters en Broeders van Nijmegen naar Zwolle 0 UITGAVE N.V. DRUKKERIJ „DE TIJD" - AMSTERDAM C HAARL. R.K. DAMBOND De bekerwedstrijden le en 2e klas De burgemeester van Alkmaar naar de Tweede Kamer? STAAT VAN BESOMMINGEN MARKTBERICHT RIJKSVISCHAFSLAG HEEMSKERK Zondagmiddag had op het voorplein van de St. Bavokerk aan den Heerenweg de autozege ning plaats, uitgaande van de Ned. R.K. Ver- eeniging van Handelsreizigers en Handelsaven- te.i „St. Christoffel". Om half 3 toen de plechtigheid aanving, stonden auto's en motoren al in een groote rij vanaf de kerk tot het einde van de Bleekers- vaart. Naar schatting waren er circa 275 voer tuigen. En uit alle deelen van Kennemerland. Er waren er van Beverwijk, maar ook uit Lisse. Zelfs troffen wü er een aan uit Den Haag. Voor het kerkportaal bevonden zich de zeer- eerw. heer Pastoor J. M. v. d. Tuyn en de kape laans A. J. v. Schaik, J. Tessdaar en J. Frans- se, resp. pastoor en kapelaans d'er parochie en kapelaan De Wit, geestelijk adviseur van den Bond. De politie had uitstekende ordemaatregelen op den weg genomen. Op het terrein regelde het bestuur van „St. Christoffel" het yerkeer, daarbij bijgestaan door de Bavoknapen. Behalve de bekende kaart, ontvingen de deel nemers en deelneemsters een „St. Christoffel- plaquette". Dank zij de goede regeling had alles een zeer vlot verloop. Vanaf den weg, (het kerkterrein was geheel vrijgehouden) sloegen velen deze ongekende autodrukte gade. - De Haarlemmers, die Zaterdagmiddag zelf in of bü het Stadion waren te Amsterdam of door middel van den K.R.O. het verloop van de hul- dinging volgden, konden eenigszins. berekenen, dat het tijdstip, waarop H. M. de Koningin Haarlem op haar doorreis van Amsterdam naar Den Haag zou passeeren. veel later zou vallen dan oorspronkelijk verwacht werd. Inderdaad is het ook over elf uur geworden, toen de Koninklijke Familie per auto aan de Amsterdamsche Vaart arriveerde. Behalve door de Haarlemsche politie werd H. M. de Koningin verwelkomd door een zeer groote menigte, die Haar' luide toejuichte. Met voorop een politieauto reed de Konink lijke stoet dwars door Haarlem naar den Wa genweg, v/aar de weezen en de ouden van da gen van het Wees- en Oudeliedenhuis van de Ev. Luth. Gemeente stonden opgesteld om de Koninklijke gasten te huldigen. Nadat de auto's even langzaam gereden hadden, om deze hulde in ontvangst te nemen, ging het weer full speed verder naar Heemstede. Bij de grensge meente nam de Haarlemsche politie afscheid. De geheele route werd geflankeerd door tal rijke toeschouwers, die de Koninklijke Familie enthousiast hun oranjegezindheid toonden, zoo dat Haarlem ook een.zij het een klein deel heeft mogen bijdragen tot de huldiging van H. M. de Koningin, ter gelegenheid van Haar 35-jarig regeeringsjubileum. Overigens was het den geheelen avond zeer druk in de stad, in verband met den doortocht van talrijke voertuigen met feestvierders, die hier even hun reis onderbraken en de aan komst van degenen, die aan het huldigings défilé in het Stadion hadden deelgenomen of die in hotelskwamen overnachten, omdat zij in de hoofdstad door de ontzaggelijke drukte aldaar geen plaats meer konden vinden! Ér heerschte den geheelen avond een opge wekte gezellige stemming in de stad. Zondagavond tien minuten over zeven reed een 19-jarige wielrijdster, mej. W., cp de Wes tergracht in de richting van het vrachtgoede- renstation links van den weg op de kleine steentjes. Aan den anderen kant naderde een 15-jarige jongen, die, met een zijner kornuiten om het hardst reed, in snelle vaart. Hij reed het meisje aan, dat viel en een hersenschudding kreeg. Nadat de Ongevallen- dienst haar verbonden had, is zij met den zie kenauto van Mathot naar het St. Elisabeth's Gasthuis gebracht. De heer Pottum daalde, zooals bekend, met zijn ballon op de boerderij van den heer Pe- trie, „Ons Genoegen" aan den IJweg in de Haarlemmermeer. Deze plaats van neerdalen, tusschen Hoofd dorp en Vijfhuizen werd opgegeven door de openbare school, hoofd de heer Hellinga, aan welke school de eerste prijs werd toegekend. Van de volgende waren het nauwkeurigst twee inzenders, die opgaven „bij Hoofddorp" en twee „bij Vijfhuizen." Bij loting is uitge maakt, wie van deze vier den 2en en den 3en prijs zouden krijgen. De tweede prijs werd toegewezen aan de openb. school, hoofd de heer Kion, de derde aan de Chr. school, hoofd de heer C. J. Wassenaar. Onder de gunstigste weersomstandigheden zijn Vrijdagmorgen de 2-jaarlijksche feesten in en om de gebouwen van het Provinciaal Zieken huis begonnen. De patiënten die in staat zijn het tuinfeest mee te maken, 'nemen hieraan natuurlijk ook deel, maar zij wier toestand dit niet toelaat, worden even natuurlijk niet ver geten. Deze feestelijkheden zijn een waar eve nement in het leven van patiënten en verple gend personeel. Vrijdagmorgen werden allereerst allerlei wed strijden om aardige prijsjes gehouden. Met veel animo werd hieraan door de patiënten deel genomen. Des middags werd onder vroolijke marschen van de muziekvereeniging „Oefening kweekt kunst" een groote ommegang over de terreinen gehouden. Hierop volgde een nummertje een dans- en gymnastiekdemonstratie door de patiënten uitgevoerd, dat heusch wel gezien mocht worden. Hierna was het kermisterrein aan de beurt. Dat daar genoten werd van de verschillende vermakelijkheden als draaimolen, rad van avontuur, renpaardensport en vliegbommen- sport, laat zich begrijpen. De tenten waarin feestartikelen en versnaperingen te verkrijgen waren hadden begrijpelijker wijze eveneens druk bezoek. Des avonds werd door de kinderen van het verplegend personeel een groote fakkel- en lampionoptocht gehouden. De vele lanen en laantjes van het uitgestrekt terrein leenden zich uitstekend voor dit nummer. En het weer werkte prachtig mee. Toen deze lampionoptocht was afgeloopen, werd tot slot van den eersten feestdag een mooi vuurwerk afgestoken. Zaterdag werd het feest voortgezet. De ker misvermakelijkheden waren voorloopig het meest in trek. Maar als om 5 uur het tonsteken voor jongens van het personeel begint (het slot nummer van het programma), dan zal dit een geweldige concurrent worden voor draaimolen en andere kermispret! Zaterdagavond had op den Haarlemmerweg bij de tramhalte „Bark" een ernstig verkeers ongeluk plaats, waarbij vijf personen min of meer ernstig werden gewond. Twee autobussen reden in de richting Haar lem, daarachter reed een motorrijwiel met zij span, bestuurd door den heer Mulders uit Am sterdam. Toen hij de autobussen wilde passee ren, kwam uit de richting Haarlem een auto, bestuurd door den heer v. d. Klis. Het motor rijwiel kwam in botsing van dezen auto en kwam eveneens in aanraking met de voorste autobus, welke hierdoor het stuur kwijt raakte en tegen de afrastering langs den weg terecht kwam, welke afrastering voor een gedeelte werd vernield. De bestuurder van de motorfiets, M., en de dame, die in het zijspan zat, werden gewond, terwijl ook de inzittenden van den auto, de be stuurder J. F. v. d. Klis en twee dames Wege ner, moeder en dochter, werden gewond. De motorfiets werd totaal vernield, terwijl ook de auto ernstig was beschadigd. De twee dames W. werden naar het St. Elisa- bethsgasthuis te Haarlem vervoerd, waar de moeder moest worden opgenomen. De dochter kon, na verbonden te zijn, huiswaarts keeren. De bestuurder van de motorfiets werd ern stig gewond haar een der Amsterdamsche zie kenhuizen overgebracht. De bestuurder van den auto verklaarde, dat hij verblind was geworden door de lichten van het motorrijwiel. De autobus, afkomstig uit Rotterdam en daarheen op weg, was slechts licht beschadigd. Geen der inzittenden werd gewond. Dinsdag 19 September wordt in gebouw •Monopole" te Zandvoort een tooneelvoorstel- ling gegeven door 't mevr. De Boervan Rijk- Ensemble, waarbij opgevoerd zal worden het tooneelstuk „Levensavond" van -den auteur Jaap van der Poll, met in de hoofdrol mevr. Esther de Boer van Rijk. Deze avond maakt deel uit van de tournée, ondernomen ter ge legenheid van den 80sten verjaardag en het 60-jarig tooneeljubileum van mevr. De Boer— van Rijk en het ligt in het voornemen haar te Zandvoort te huldigen naar aanleiding van deze feiten. Een uitgebreid huldigingscomité heeft zich gevormd onder Eere-presidium van burgemees ter Van Alphen en het voorzitterschap van den heer C. Siegers, wethouder aldaar; terwijl het uitvoerend comité bestaat uit de heeren C. Sie gers, wethouder (voorzitter); F. Jellema, Ge meentesecretaris te Zandvoort (le secretaris) Guus Betlem Jr., auteur te Zandvoort (2e se- "retaris) en H. F. Huberts, directeur der Poste rijen (penningmeester). Giften voor het aan te bieden huldeblijk ook van buiten deze gemeente worden "T'Tnp in- M d' "Tmeester H F. Huberts, Postkantoor, Zandvoort. Dezer dagen bracht de afd. Haarlem van cïe Ned. Natuurhistorische Vereeniging een bezoek aan de kweekerijen der gemeente Blcemendaal. De directeur, de heer v. Nedërhasselt, heette de aanwezigen hartelijk welkom en leidde het gezelschap eerst door den tuin, waar verschei dene merkwaardige planten de aandacht trok ken, o-a. een stam-azalea, eucalyptus citriedora (met twee soorten bladeren), eritrina cristagalli, aloë's, agaves, sinaasappel, mandarijn en een buitengewoon groote Fransche geranium. Bij het binnenkomen in de groote kas, waan de men zich in de tropen. Daar ontvouwde de Victoria Regia haar reusachtige bladeren, een feeds verwelkende bloem was nog zichtbaar, nieuwe knoppen rezen al weer, ook een jong blad met kroezigen rand. Papyrus, de sierlijke lotus, waterhyacint en roode en blauwe waterlelies vormen een zeer decoratieve omlijsting. Qok de springkomkom- mer werd bewonderd om zijn fraai blad en ei genaardige vruchten. In de andere kassen bevonden zich o.a. een palm met 3 trossen palmpitten, fraaie boom varen, Aurecaria's, schroefpalm, broodboom, röode, witte, blauwe en gele passiebloemen, As- clepia's, en een fraaie collectie cacteeën en vet- planten, waaronder bloeiende Stapelia's. De voorzitter dankte den heer v. Neder- hasselt voor het genotene. Verschenen is het „Electro-kookboek", samen gesteld door het Centraal Bureau van de Ver eeniging van Directeuren van Electriciteitsbe- drijven in Nederland, Nachtegaalspad I te Arn hem. Het boekje is voorzien van een voorwoord van Mej. H. M. S. J. de Holl, Oud-Directrice van de Huishoudschool aan de Laan van Meer- dervoort te 's-Gravenhage en bestemd om te dienen als handleiding bij het electrisch koken. Aan het postkantoor Haarlem en zijn bij kantoren: Aerdenhout, Frans Halsstraat en Tempeliersstraat werd in den loop der maand Augustus 1933 op spaarbankboekjes ingelegd f 387.678.79 en terugbetaald f 346.584.16. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f41.094.63. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes be droeg 175. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter directie op staatsschuldboekjes afge schreven f 5200. Derhalve minder in- dan af geschreven f5200. Bjj de orgelbespeling in de groote of St. Bavo kerk op Dinsdag 12 September 's avonds van 8y,9!4 uur, te geven door den heer George Robert, zal het volgende programma worden uitgevoerd 1. Choral IV H. Andriessen Aria J. S. Bach 3. Fantasia on the flemish chorale: „Laet ons met herten reyne" Dr. John Buil 4. Variatiën op Psalm 107 C. F. Hendriks 5. 2de Suite L. Boëllmann a. Prélude pastoral; b. Allegretto con moto; c. Andantino; d. Final-Marche. Thans is men begonnen met de verbreeding van den Leidschevaartweg van de Zandvoort- schelaan af. De grasberm tusschen het wan delpad en den weg en een deel van dit pad ter breedte van een tegel, worden mede geasphal- teerd. Op deze manier wordt een verbreeding van den rijweg van één Meter bereikt, wat ze ker, met het oog op het drukke verkeer, een groote verbetering is. De volgende afgestudeerden van de M.T.S. te Haarlem werden geplaatst in de volgende be trekkingen Afdeeling weg- en waterbouwkunde: de heer J. de Groot als calqueur aan het Rijksbruggen- bureau te Den Haag; de heer A. Lesterhuis als uitvoerder bjj den bouw van eenige bruggen; de heer P. Spijker als opzichter-teekenaar bij het Hoogheemraadschap „Noord-Hollands Noorder kwartier" te Alkmaar. Afdeeling werktuigbouwkunde: de heer P, H. Jager als service-inspector bij de N.V. Auto Mij. Vink Co. te Schiedam. Zaterdag zijn te Amsterdam beslaagd voor het Politiediploma de heeren Th. A. van der Veldt en J. W. Bru'nting te Beverwijk. Beiden waren leerlingen van den Politievak cursus van de afdeelink Kennemerland van den R. K. Bond van Politiepersoneel „St. Mi- chaël" te Velsen. Dit jaar werd weer aan het V.E.V.-examen deelgenomen. De namen van de geslaagden zijn: M. G. Doing, A, A. Gigengack, B. Hamer, J. A. Hartendorp, W. A. Hommerse, A. Kampman, M. Pontsteen, J. J. A. Veenendaal, P. Zuren donk, C. L. v. Langenveld. De directeur van het Gemeente Electriciteits- Bedrijf, de plaatselijke installateurs-organisa ties, en allen, die aan het welslagen van dezen cursus hebben medegewerkt, kunnen met groote voldoening en trots terugzien op het geen zij met dezen cursus voor de vakopleiding hebben bereikt. Voor den nieuwen cursus van de M. T. S. te Haarlem hebben zich aangemeld 218 leerlingen, waarvan 10 tot het le studiejaar en 24 tot het 2de studiejaar zijn toegelaten. Het totaal inge schreven leerlingen bedraagt voor het le jaar: 144 (vorig jaar 143); 2e jaar: 134 (129); 3e jaar: (practisch leerjaar) 100, (102)4e jaar: 128 (116); totaal 506 leerlingen (490). Waarvan dus de lessen op de M. T. S. volgen 406 leerlingen (388). De M. T. S. is in 1919 ge bouwd voor een maximum van 400 leerlingen, welk aantal binnen 14 jaar si overschreden. Het blijkt wel, dat de M. T. S. te Haarlem van de crisis niet veel te lijden heeft. De bouw van 55 woningen, van de woning- bouwv3i.vcnig:ng „Eigen Woning" aan de Zo- mervaart, is opgedragen aan de Gebr. van Ri'twijk te Heemstede. Naar wij vernemen zal de modeshow van de Firma v. d. Laan's Modemagazijn N.V. alhier, gehouden worden op Dinsdag 12 en Woensdag 13 September a.s. in hotel „Funckler," alhier. Woensdagmiddag a.s. te 2 ure zal deurwaarder A. v. d. Bosch in de zaal van den Haarlemschen Kegelbond, Tempeliersstraat in veiling brengen een keur-collectie schilderijen en aquarellen van beroemde meesters, benevens een partij Perzische tapijten en kleedjes. De kijkdagen zijn vastgesteld op Zondag, Maandag en Dinsdag. Bij de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij N.V. waren de vervoersopbreng sten gedurende Augustus op de lijnen Scheve- ningen-Leiden-Katwijk/Noordwijk (incl. stads- Hjn Leiden) ƒ159.425; Leiden (Stadt.)-Haarlem (Stat.) ƒ35.926; A'dam-Zandvoort ƒ152.311; stadslijnen Haarlem ƒ54.463; Tram-Buslijnen en veren in Waterland ƒ38.357; totaal ƒ440.482. In dezelfde maand van het vorig jaar was de totaal-opbrengst ƒ444.745, exclusief opbrengst tram- en veerlijnen Waterland, doch inclusief buslijn Purmerend-Graft. De cursus 1932-1933 welke uitgaat van de Ned. Ver. van Electr. Technische Werkgevers en den Nationalen Bond van R.K. Electrotech- nische Werkgevers „St. Antonius'beide voor Haarlem en Omstreken, is weer beëindigd Deze cursus, waar theoretisch en practisch onderwijs wordt gegeven, bedoelt om de electro- monteurs op te leiden voor het V.E.V.-examen en daardoor een goed corps te kweeken. De Minister van Economische Zaken maakt bekend, dat zij, die slechts bollen trekken, uit eigen kraam afkomstig of door aankoop ver kregen, onder voorwaarde, dat zij geen bloem bollen zullen verhandelen en geen handel heb ben gedreven in bloembollen sedert het seizoen 1931-1932, bij de Nederlandsche Bloembollen kweekers een voorloopige vrijstelling kunnen erlangen van de verplichting tot inlevering van leverbaar. Deze bollenkweekers behoeven voor de voort zetting van de eigen teelt van bollen niettemin een teeltvergunning, weshalve aan de verplich ting tot levering van plantgoed in verband met de algemeene inkrimping der teelt behoort te worden voldaan. Slot, Pretoriaplein 95, bos sleutels; Dortmund, Slachthuisstraat 82, breekijzer; Goosens, Ka zerne moterdienst, Kamer 60, collier; De Jong, Witte Heerenstraat 16 rd„ ceintuur; Arnmer- laan, Leidscheplein 18 rood, idem; Koops, Edi- sonstraat 13, 2 idem: V. Sacot, Brouwerstraat 23, ceintuur; Van Beem, Berkheydestraat 22, dwangbevel; Van Eert, Zaanenlaan 111, gulden: Kennel Haerlem, Regentesselaan 42, hondje; Asyl, Ridderstraat 11, hond; Van Kampen, L. Heeren vest 106, hond; Kennel Fauna, Parklaan 119, 2 katten; Bureau van Politie, Smedestraat 9, krukijzer; zakmesje; Bonarius, Soendaplein 34, halsketting; v. d. Laan, Anslijnstraat 21, pakjes inh. vet; Usyée, Adr. de Jongestraat 20, portemonnaie; Suiten, Witte Heerenstraat 26, idem; v. d. Voort, Velserstraat 54, idem; Keu ter, Zijlweg 130, rijw.-belastingplaatje; Hooge- boom, L. Boogaardstraat 36, rijwiel; Negrijn, Baljuwslaan 22, idem; Van Leeuwen, Hasse- laersplein 9, huissleutel; Otter, Dahliastraat 13, schroefdop van koffiemolen; Heinsberg, Kleine Houtstraat 98, taschje; Verkruissen, Geweer- straat 11, vulpotlood; Van Aalst, Iepenstraat 32, zakmes; De Graafv. d. Steeg, Zuidpolder straat 131, armband; Bur. van Politie, Smede straat 9, kraansleutel, autoslinger, portemon naie, rentekaarten; Schaidl, Pctgieterstraat 21, actetasch inh. kindergoed; Teeuwen, Zijlweg 194, ceintuur; v. Koopen, Allanstraat 93, hond; De Korte, Voorzorgstraat 12, hondje; Groeneveld, Leidschevaart 252, hond; Wils, Twijnderslaan 14, handschoenen; Kennel Fauna, Parklaan 119, hond; 2 katten; Wever, Oosterstraat 45, idem; Dat was een droeve dag voor Zwolle, toen daar den 4den Januari van dit jaar een brand het Dominicanerklooster zoodanig havende, dat het onbewoonbaar werd, zelfs voor menschen, die zich met zoo weinig tevreden stellen als monniken. Het is nu acht maanden later. Het oude kloos ter staat er weer, geheel hersteld mooier zelfs dan vóór den brand, mooier en grooter. Want al zijn de oude gevels blijven staan, ze zijn hooger opgetrokken, zoodat het gebouw een verdieping meer heeft gekregen. Hadden vroeger de paters en de broeders hun cellen in de dakverdieping, nu zijn die in de nieuwe verdieping, waarboven dan nog het dak staat. Nu toch zooveel in puin lag, nu toch zooveel opnieuw gebouwd moest worden, heeft men de gelegenheid benut om allerlei verbeteringen aan te brengen, die de bewoning doelmatiger en tevens gezelliger maken. Zoo is bijvoorbeeld van de gang op de eerste verdieping, die door zijn hoogte kil en onge zellig aandeed, 75 c.M. omlaag gebracht, waar door een veel intiemer sfeer geschapen is. Veel ook is weer in den ouden toestand ge bracht, vooral beneden, waar de eigenlijke brand geen schade aanrichtte, maar zijn be strijder, het water, des te meer. Maar nieuw of oud, waar het oude in elk geval zooveel schade geleden had, dat het moest worden opgeknapt, ziet alles er als nieuw uit. In de acht maanden die er noodig geweest zijn om uit de door den brand ontstane ruiue weer een bewoonbaar klooster te maken, waren echter de Dominicanen uit Zwolle verdwenen en dat werd door de bewoners, hetzij zij Katholiek waren of niet, als een gemis gevoeld; dié mon niken, die daar in hun witte pijen of hun zwarte mantels langs de oude vestinggrachten of in de straten der stad hun wandelingen maakten, hóórden tot de stoffage van de stad. zonder hen was Zwolle Zwolle niet en noode miste men de altijd opgewekte, steeds vriende lijke wit-zwarte paters dan ook. Nu zijn ze er weer en Zwolle is verheugd. Op den Prior, pater Hubers, en twee anderen na, die in Zwolle achterbleven om over de her stelwerkzaamheden een wakend oog te laten gaan en tijdelijk hun intrek namen in een hotel, werdt allen paters en broeders tijdelijk onderdak verleend in het Albertinumklooster te Nijmegen. Eenigen hunner vertrokken reeds een dag ol acht geleden weer naar Zwolle, om voor de ontvangst der overigen alles in orde te maken maar voor de meesten, vierenveertig, was de verhuisdag op Vrijdag bepaald. Ik heb ze uit Nijmegen zien vertrekken en ik heb ze in Zwolle in hun eigen klooster zien aankomen en ik was geroerd door de kinder lijke blijheid waarmee zelfs de oudsten in de groote autobus stapten, die hen van Albertinum naar het Nijmeegsche station zou brengen, blij heid omdat ze weer naar „huis" gingen, en naar de stad, die hun lief geworden was. Op gewekt stapten ze in den voor hen gereserveer- den wagen, opgewekt praatten ze onderweg en opgewekt stapten ze in Zwolle weer uit nog een wandeling van een kwartier en daar ston den ze weer voor hun oude huis, dat een nieuwe verdieping had gekregen. Even keken ze naar boven, naar de plek, waar zij vroeger, onder dakspanten geslapen hadden en die er nu van buiten al zoo veel aanlokkelijker uitzag en dan stapten ze naar binnen, waar in de hal de prior hen op wachtte en een-voor-een hartelijk begroette. Toen aanstonds naar boven, naar de nieuwe cellen ,en toen ze op de nieuwe verdieping aan kwamen, ontlokte al dadelijk de breede bete gelde gangen met haar heldere bovenlicht aan allen een kreet van blijde bewondering. Aan een dier gangen lagen de cellen der pa ters, aan de andere die der broeders, alle met den naam van den aanstaanden bewoner op de deur, maar pater of broeder, allen waren het, zoodra ze hun eigen kamertje hadden ge vonden, en de ruimte gezien en eens aan het kraantje van het „eigen" stroomende water ge draaid hadden, er over eens, dat ze er „stuk ken" op vooruit gegaan waren. Nog niet alles is geheel gereed, de recreatie zaal bijvoorbeeld, waarvoor pater van Bergen fraaie schilderijen gemaakt heeft, is nog niet ingericht, maar dat is, nu allen weer thuis zijn en ieder het zijne kan bijdragen tot het gezellig maken van de gemeenschappelijke woning, een kwestie van dagen. Om 7 uur werd de thuiskomst met een Lof gevierd, dat de paters van hun plaatsen in het koor volgden. Bij het „Salve Regina" echter verzamelden zij zich op het altaar, om daar het lied mee te zingen. ARTHUR TERVOOREN. Een documentair verslag, uitgebracht over de opzienbarende gebeur tenissen te Beauraing en Banneux, door den bekenden letterkundige W. ASSELBERCS (schrijversnaamAnton van Duinkerken), in zijn kwaliteit van redacteur van het dagblad „De Tijd" Het werkje is groot 56 bladzijden, naast 16 bladzijden illustraties, uitgevoerd op kunstdrukpapier. Verkrijgbaar in den boekhandel Visser, le Hoogerwoerddwarsstr. I, regenjas; Benno, Duvenvoordestraat 94, zwarte kat; Rostijne, Oranjeboomstraat 143, portret; De Bruin, Ged. Raamgracht 65, rijw.belasting- plaatje; v. d. Hoeven, Lange Heerenvest 104, idem.; v. Luijk, v. d. Meerstraat 27, idem; Zweed, Spaanschevaartstraat 88, ring; De Reus, Weltevredenplein 34, Eng. sleutel; Proper, Den nenstraat 5, taschje; Hoogkamer, Westertraat 19, tafelkleed; Bor, 2e Zuidpolderstraat 6, vet- spuit. Gisteravond had de 2e ronde van boven genoemde ronde plaats in het R. K. Vereeni- gingsgebouw aan den Heerenweg te Heem stede. Over het algemeen hadden er wederom zeer spannende ontmoetingen plaats, waarvan wij hieronder het verloop laten volgen. C. StijnmanG. Tjipjes Groep A Ongetwijfeld zorgde hier G. Tjipjes voor een verrassing, door een gelijk spel te forcee- ren tegen een ouden rot achter het dambord, als Stijnman is. Hoewel laatstgenoemde, na een fellèn strijd in het vergevorderd eindspel, eenig voordeel verkreeg, gaf Tjipjes hem geen kans de partij in winst om te zetten, en werden de punten gedeeld. P. v. BuurenJ. Warmerdam. Ook hier ging aanvankelijk de strijd gelijk op. In het gevorderd middenspel forceerde War merdam een doorbraak naar dam. Dit geluk was echter van zeer korten duur, daar v. Beu ren door een mooie combinatie de dam va»"1 z'n tegenparty afhandig wist te maken en zyn positie aanmerkeiyk verbeterde. Warmerdam scheen hierdoor nogal „uit het veld" geslagen te zyn, want ondanks het feit dat de party klinkklaar remise te spelen was, sloot hij zich zelf geheel op, en verloor hierdoor z'n party. P. HeiligJ. Lucas. Tot in het gevorderd eindspel bleef vrüwel ook aan dit bord het spel gelyk. Het was dui delijk genoeg te zien, dat beide spelers het el kaar verre van gemakkelyk maakten. Maar, Lucas liet een remisekans voorby gaan om.... te verliezen. Dit is toch niet het juiste systeem. Jac. v. d. PoelJ. Weyers. Een ontmoeting, die een tweeden verrassen den uitslag bracht. Wat niemand ook maar eenigszins had kunnen vermoeden is hier ge beurd. Het scheen ons toe, dat v. d. Poel een heel genoegiyk partytje speelde. Maar Weüers dacht er heel anders over, en vergaarde al z'n krachten bijeen, omzonder verlies uit den strijd te komen. Dit is hem inderdaad gelukt. Wan na een langdurigen strijd raakte v. d. Poel in de knel, en moest 2 punten afstaan aan Weyers, die als vanzelfsprekend hierover ten zeerste in z'n schik was. Voor v. d. Poel on getwijfeld een lesje. Groep B. J. Draayer—Th. Kortekaas. Kortekaas toonde zich als een speler, met wien zeker niet te spotten valt. Draayer moest dit gisteravond tenminste ondervinden, want hy kreeg in het vorderend middenspel een ge- voeligen klap, die hem weldra z'n party kostte. A. v. d. PoelJ. v. d. Saan. Deze twee clubgenooten gunden elkander niet de geringste winst. Tot het einde toe bleef het spel op gelijken voet. Het gevolg hiervan was dus, dat ieder een punt kon noteeren. P. J. SmitA. Frenay. Laatstgenoemde blesk geheel uit vorm te zijn. Al heel spoedig was hy zoo vriendelijk, om Smit in de gelegenheid te stellen, een door braak naar dam te forceeren. Na geruimen tijd nog gespeeld te hebben, moest Frenay tenslot te toch zijn partij opgeven. H. de ReusH. Rump. Een zeer serieus gespeelde party, waarin beide spelers zich geheel gaven. Ondanks het feit, dat men in het clubgebouw van St. Bavo over een geruimen speeltijd beschikt, moest deze partij worden afgebroken. Daar de Reus, door een oogenblik van damblindheid, ver zuimd heeft remise te forceeren, staat op het oogenblik de stand o. i. voordeelig voor Rump. De 2e klas In deze klas zijn thans de gebroeders Mul uitgevallen. De uitslagen v. d. gespeelde par tijen zijn: C. Zuiderduin wint van Jasperse. A. v. Dyk gelukt het van Th. Schuit te winnen. Een 3e verrassende uitslag de Haas remise met Haver, en L. v. d. Voort speelt remise met Schilder. Naar -.De Telegraaf" verneemt, heeft inge nieur Jan Koster te Heerlen zich thans in verband met zyn gezondheidstoestand, genood zaakt gezien te bedanken als lid van de Eerste Kamer, de Provinciale Staten van Limburg en de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zuid-Limburgsche mynstreek. Wat zijn zetel van den Vryheidsbond m de Eerste Kamer betreft, deze zal worden inge nomen door het lid van de Tweede Kamer. mr. H. J. Knottenbelt, te Rotterdam, die als lid van de Tweede Kamer zal worden opgevolgd door mr. W. C. Wendelaar, burgemeester van Alkmaar. Daar mr. Knottenbelt voorzitter is van de liberale Tweede Kamerfractie zal ook in deze vacature moeten worden voorzien; hier over kon nog geen beslissing worden genomen. Opvolger op de liberale lyst voor de Provin ciale Staten is de katholieke heer E. Smeets. te Maastricht, lid van de firma Herfst en Co. en directeur van de N-V. Smeets Export Supply Co.. aldaar, van wien nog niet bekend is of hij een benoeming zal aannemen. In de opvolging in de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zuid-Limburgsche mynstreek moet, zooals men weet, door stemming of by enkele candidaatstelling worden voorzien. Omtrent het al dan niet aanbiyven als lid van den raad der gemeente Heerlen heeft de heer Koster nog geen beslissing genomen. van de heden aan den Ryksvischafslag aan gekomen stoomtrawlers. R. O. 16 Betje 400 manden 1600; Hercules 1125 manden 3980; Timor 500 manden 1160; Hoop I 385 manden 1150; Aneta 700 manden 2040; Poolzee 500 manden 1600; Groningen 385 manden 1990: Petten 470 manden 2560; Am- stelstroom 95 manden 1230; Eu Avanti 800 man den 2900; Eendracht I 625 manden 1920; Gerard 790 manden 3040; Maria Elisabeth 80 manden 1150; Dolfyn 65 manden 1120. Pekelharing: K. W. 52 1570; Sch. 408 540. UMUTDEN, 11 Sept. Ryksvischafslag. Tar bot 0.500.60 per K.G. Griet 14.0021.00 per 50 K.G. Tong 0.501.25 per K.G. Groote Schol 24.00, middel Schol 26.00, Zetschol 24.00, kleine Schol 4.1023.00, Schar 7.50, Tongschar 32.00 per 50 K.G. Rog 4.00 per 20 stuks. Groote Schelvisch 16.0020.00, middel Schelvisch 10.00 14.00, kleine middel Schelvisch 4.5010.00, kleine Schelvisch 1.254.50 per 50 K.G. Ka beljauw 16.0044.00 per 125 K.G. Gullen 0.50— 10.00 per 50 K.G. Leng 0.280.95 per stuk. Wijting 1.602.00 per 50 K.G. Koolvisch 0.09— 0.25 p>er stuk. Makreel 2.9011.00 per 50 K.G. Versche Haring 1.255.15 per kist. Gerestaureerd schilderstuk Zondag was in de St. Mariaschool het gerestaureerde schilder stuk, voorstellende den marteldood van den H. Laurentius, zeer waarschijnlyk een werk van stuur. Van Dijk uit de school van Rubens, voor de parochianen te bezichtigen. De bezoekers hebben zich kunnen overtuigen van de schitterende restauratie. Vande op het doek voorkomende beschadigingen, was geen spoor meer te ontdekken. Het meesterstuk is thans in lijst gevat. Bij deze gelegenheid was tevens een reproduc tie tegen een kleine vergoeding te verkrijgen. Een bestemming aan het doek is nog niet ge geven. R. K. V. V. A. D. O. Uitslagen van Zondag. Vitesse aA. D. O. a 11 A. D. O. IISantpoort Hl 0i A. D. O.—Zwaluwen 60

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 11