r De juiste houding Umformverbodi Diepe nood in de dessa's Tegen excessief optreden De manoeuvres der Lichte Brigade i Fransche stap te Berlijn Dictatuur op Cuba DE LAATSTE DAG TE LUNTEREN 's Pausen gelakwensch aan Doll fuss VRIJDAG 15 SEPTEMBER Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer Directe symbolen ver boden De A.J.C. De wethouderscrisis in de hoofdstad Reeds had in een der regentschap pen een hongeroptocht plaats Gevaarlijke toestand! EEN AANWINST VOOR ARTIS "k Minder buitenlandsche studenten Voorloopig verslag van den Senaat verschenen Naar een minderheidscollege met vijf wethouders? Eervol ontslag als rijks ambtenaar Hij wilde niet bedanken als lid der S. D. A. P. Minister van Schaik kondigt maat regelen aan tegenover publieke vergaderingen en pers Gok voor demonstraties BH m 'lil - Ir vil Maandagochtend werd in Artis een Zebra- veulen geboren, Het is dertien jaren ge leden, dat een dergelijke verheugende gebeurtenis den Amsterdamschen dieren tuin met een Zebra-aanwinst verrijkte Een vaandel- en tooneelspel- k west ie Vrijheid van drukpers in Spanje Minister Cot geland te Charkow Havana's bevolking bedreigd met voedselgebrek Volksstemming op de Philippijnen? Een Europeesche „zijde- week" Tegen graanspeculatie Gedeporteerd Een schitterende omtrekking uit gevoerd door de huzaren onder kolonel Diemont Défilé voor minister Deckers Minister Deckers, die de manoeuvres gadesloeg Bezoek Minister Deckers Een dagorder ,JBron van volkskracht" Voor de uitgesproken waar- deering van „Quadrage- simo Anno" WEENEN, 15 Sept. (V.D.) Kar dinaal-Staatssecretaris Pacelli heeft den Pauselijken nuntius te Weenen het volgende telegram gezonden; Een brandend schip op Engelands kust Zendelingen in gevaar De doodelijke slaap Reeds 161 slachtoffers Hofer's vermogen in be slag genomen Brutale roofoverval te Antwerpen Bandieten er met 240.000 francs van door Korte berichten DOODGEKNELD In de gemeenteraden van de Residentie en de Hoofdstad werd by de opening der zitting door de voorzitters het jubileum der Koningin hsrdacht, en de verslagen meldden, dat op één enkele (communistische) uitzondering te Am sterdam na (in den Haag was geen communist aanwezig) alle leden zich van hun zetels verhieven. Het doet goed dit te kunnen constateeren Want ofschoon een dergelijk biyk van cour toisie en respect jegens het Hoofd van den Staat eigeniyk vanzelf spreekt en niet anders dan natuuriyk en betamelijk is, zou het toch vermoedeiyk nog maar kort geleden niet zoo algemeen zyn geweest. Daarom mag er wel even op worden gewezen P. S. van ongeschiktheid, maar medegedeeld had moeten worden de reden, waarcm de regeering dien grond aanwezig acht. De landsadvocaat, mr. Telders, betoogde, dac het niet aangaat, dat, als de Kroon een amb tenaar wegens ongeschik.heid ontslaat, een ambtenaren-gerecht daarna nog eens de on geschiktheid onderzoekt. Dit moet ter beoor deeling blijven van de verantwoordelijke re geering. PI. beroept zich voorts op de verant woordelijkheid der regeering voor de verdedi ging van het grondgebied en zei, dat de regee- ring moet kunnen vertrouwen op allen, die zich daaraan wyden. Hy citeerde uitspraken der 3.D.A .P. op haar Arnhemsch congres van 1931 en de woorden van den heer Albarda over de dappere ongehoorzaamheid. De regeering kan In het leger geen ambtsnaren dulden, die mee- nen, dat de wenschelijkheid van mobilisatie be oordeeld moet worden, niet door de regeering, maar door de S.D.A.P. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp inzake het Uniform- verbod. Ook de regeering betreurt daarin, dat zij op een zoo snelle afdoening moest aandringen. Het ontwerp beschermt niet de onverdraagzaamheid. In veie gevallen draagt de provocatie een op- zetteiyk karakter. Aan de beteekenis van het ontwerp, ook na verwerping van het amendement-Albarda wordt in het Voorloopig Verslag niet voldoende recht gedaan. Dit is mede hierdoor te verklaren, dat het amendement zelf ontstaan is ten gevolge van een minder juiste lezing van het voorge steld artikel. Het artikel treft, wat onderschei- dingsteekecen, meegedragen in optochten, be treft, alleen die opzichtige onderscheidingsteeke nen, welke „uitdrukking" (men zou ook kur.r.en zeggen: „symbool") zyn van een be paald staatkundig streven. Hieronder vallen dus niet dundoeken met po litieke leuzen, schilden met opschriften, aandui dend welke afdeeling, organisatie enz. in den optocht op het schild volgt, vlaggen, vaan dels en andere emblemen niet rechtstreeks zelf sym'ocol van een bepaald staatkundig streven zijnde. Alleen rechtstreeksche symbolen als vuurroode of geheel zwarte vlaggen zullen ln optochten niet meer mogen worden meegedra gen. Dit is een weinig verstrekkend verbod. Ten aanzien van de A. J.. C. merkt de mi nister nog op, dat, indien de aangesloten jon gens en meisjes naar buiten niet in politleken zin optreden en ook overigens voorkomen wordt, dat hun uniformen en verdere kleedingstukken als uitdrukking van een bepaald staatkundig streven moeten worden aangemerkt, deze niet onder het wetsvoorschrift zullen vallen. Het werkeiyk karakter van een organisatie zal be slissen. Het dragen van vaderlandsche kleuren kan ook, wellicht verbonden met een uiting van liefde en aanhankelykheid in aigemeenen zin, in zoover misbruikt worden, dat mede bedoeld wordt, uitdrukking te geven aan een bepaald staatkundig streven, van welken aard dan ook. „Bepaald" geeft te dezen de grens duideiyic aan. Aan de „Indische Crt ontleenen we de volgende trieste bijzonderheden over den nood, die geleden wordt in de dessa's. Op de pasars in de grootere dessa's vindt ge thans Javanen, d e rustig afwachten of naby een warong of kookstalletje niet een been of ander afval wordt weggeworpen, waarvan zy zich dan met graagte meester maken. In Jogja liepen vroeger zeer oude vrouwen, in diepen nood levende, de vuiln sbakken af om daar wat van haar gading te zoeken Maar thans vindt ge deze stumpers onder de man nen in de de:sa. d e nog kort geleden tot de arbeidende klasse behoorden. Deze feiten wijzen er op, dat de situatie daar inderdaad zeer ernt g is. De bevolking hééft zich niet volkomen op den nieuwen toestand ingesteld. Integendeel, zy worstelt er mee Zy is n et in staat, dien toestand te beheerschen. I zy kan er niet meer tegen op. Er is hier en daar een zekere berusting te constateeren. Heeft de Javaan trouwens ooit anders gedaan dan berusten? Maar er behoeft n et veel te gebeuren, of de ellende treedt naar buiten. Reeds heeft in een der regentschappen een hocgeroptocht plaats gehad. Als politieke opruiers nu de gelegenheid krijgen om z ch in de dessa te nestelen, is het leed niet te over zien. Een kenner van het platteland schetste de situatie aldus; De bevolking leeft op haar minimum. Zy verkeert in dien ge vaarlijken toestand, welken ge ook aan treft ln een streek, welke geïnfecteerd is met cholera, zonder dat deze nog is uit gebroken. Er is verslagenheid, er is angst, er is afwachting, die alle in hun tegendeel zullen verkeeren zoodra de ziekte haar slachtoffers eischt. De toestand is n'et overal gelyk. In den Preanger bijvoorbeeld moe; hy zich niet zoo ongunstig ontwikkelen. Maar dat zijn uitzon der ngen- Regel is. dat de dessa in nood ver keert. En wie weet, welke beteekenis de dessa voor geheel het maatschappeiyk bestel heeft, zal beseffen, welk een uiterste krachtsinspan ning thans van het bestuur wordt gevergd en hoe onvergeeflyk de regeering zou hebben ge handeld, indien zy aan lieden als Soekarno, die het volk geen redding kunnen bieden, het slechts in groote ellende weten te dompelen, de vrye hand had gelaten. Er is thans voor Indië geen ernstiger pro bleem dan dat der dessa. Het gaat er nu span nen. Alle krachten ten kwade dienen te wor den geweerd Alle krachten ten goede gemobi liseerd om haar te redden uit den ergsten nood! Verschenen Is het afdeelingsverslag der Eer ste Kamer op het wetsontwerp van minister Marchant tot beperking der toelating an bui tenlandsche studenten aan onze universiteiten. Eenige leden achten het tydstip. waarop dit ontwerp wordt ingediend, reeds ;e laat. Het voornaamste bezwaar tegen de voorge stelde regeling achtte men gelegen in de in breuk. welke wordt gemaakt op eone hier te lande bestaande eeuwen oude traditie van gast- vryheid tegenover vreemdelingen. Enkele leden gewaagden zelfs van schennis vin het asyl- recht, waarvan niet alleen Joden en sociaal democraten. doch ook pacifisten van ander ras en politieke richting, en tal van personen, die op sociaal gebied tot de meest vooruitstreven- den behooren, het slachtoffer zul'en worden. Al verklaart de Minister, dat hy niet anders dan in uiterste noodzaak de bevoegdheden, welke het ontwerp bedoelt te geven, zal aan wenden. daarmede is het nemen van den maat- egel zelf nog niet gerechtvaardigd. Enkele leden vroegen nadere inlichtingen omtrent de bedoeling der ontworpen regeling Etelijke leden betreurden, dat over dit wets ontwerp het oordeel van de -oratoria en sena ten der universiteiten niet was ingewonnen. Er moet ln sommige raadskringen buVec de kath- fractie een streven oestaan om h-. getal der wethouders van zes terug te brengen op vyf. Practisch zyn alreeds door de omhaalde ziekte van wethouder Polak trouwens ger a-men tyd de zaken door vyf wethouders bei.ar.deld. Het plan wordt geopperd om alsdan eeu min- derhe.dscoilege te vormen uit de anti revolu- t.onnairen, da ehristelyk-historischen. dé katho lieken. de Vryheld;bonders en de Vr\j? Demo craten. Oaarby worden dan de volgende namen genoemd: de heeren Baas (A.R.), Rustig; (Chr. Hist), Bolssevaln (Vryh Bond), Abrahams (Vr. Dem.) en Kropman Kath We geven, hetgeen we in raadskrlngen be luisterden, hier weer zond?» meer. Eenige vaste teekening zit er nog niet in de ontw.kiehng der wethouderscrisis, die Maandag d.ent op gelost. Voor het ambtenarengerecht heeft gisteren gediend de zaak van H., wegens ongeschiktheid eervol ontslagen als graveur by den topogra- fischen dienst, omdat hij niet heeft willen be danken als lid van de SJD.A.P. De waarnemend directeur van den topogra- flschen dienst, de heer Van Hengel, als ge- tuige-deskundige gehoord, verklaarde den mi nister geschreven te hebben, dat V. naar zijn oordeel op idealistische overwegingen lid van de S.D.A.P. is. De gemachtigde van den heer V.. mr. Men- dels, betoogde, dat de regeering haar bevoegd heid om een ambtenaar wegens ongeschiktheid te ontslaan, heeft misbruikt. V. was als graveur en ais zaalchef buitengewoon bekwaam en zyn directeur heeft zyn heengaan een verlies voor den dienst genoemd. Hier is „datoumement de pouvoir" gepleegd en het ontslag is niet, zoo als de wet eischt, aan den ontslagene mede gedeeld met opgave van redenen. Wel staat er in, dat het ontslag wordt verleend op grond In de Memorie van Antwoord op het V. V. der Eerste Kamer inzake het Uniformverbod wijst Minister VAN SCHAIK met nadruk op zijn mededeelingen in de Tweede Ka mer gedaan omtrent nadere voor zieningen tot handhaving der open bare orde. Deze zullen o.m. gericht zyn te gen excessief optreden in publieke vergaderingen en in de pers. De maatregelen zullen mede tot ze kere hoogte vaandels en transpa ranten betreffen, meegedragen in optochten en van beleedigenden of opruienden aard. ■hwik PARIJS, 15 Sept. (Reuter) De Fransche gezant te Berlyn heetf aan von Neurath In lichtingen gevraagd omtrent de wyding van een vaandel door Hitier op het congres van Neurenberg, dat den naar,: van de stad Straats burg draagt en over de opvoering van een tooneclspel op de scholen, waar gevangen Saarlanders optraden temidden van Fransche soldaten. De Duitsche regeering heeft de verzekering gegeven, dat dit laatste zich niet meer zal herhalen. De houding tenaanzien van het vaan del van Straatsburg is niet bekend. Individueele rechten zullen worden toege kend voorzoover de regeering deze vereenigbaar acht met het algemeen belang. De wacht rond het Hotel „Nazional" is aan- zienlyk versterkt. Cte arbeidsconflicten in de verschillende dee- len van Cuba nemen met het uur toe. Een staking van arbeiders in de entrepots van Havana bedreigt de bevolking met voedsel gebrek. MADRID, 14 Sept. (Reuter) Na afloop van den ministerraad verk",aardde Lerroux, dat de manoeuvres van het leger niettegenstaande de regeeringswisseling toch zullen plaats hebben Bovendien deelde hij mede, dat vryheid van drukpers gegarandeerd zal worden, aan de bla den zal echter worden verzocht zich te ont houden van uitingen van slechten smaak, wel ke de regeering zouden noodzaken in te gry- pen. MOSKOU, 15 Sept. (Reuter) De Fransche minister van luchtvaart Cot, is gisteravond te Charkow geland, hy werd door vele hoogwaar- digheids-bekleeders met een eere-compagnie ontvangen. HAVANA, 15 Sept. (Reuter) De regie ring heeft aangekondigd, dat de huidige bin- nenlandsche politiek gelyk staat met dictatuur. MANILLA, 15 Sept. (Reuter) De Kamer van Afgevaardigden van de Philippy'nen heeft met 48 tegen 10 stemmen een wet aangenomen, waarbij een volksstemming zal worden gehou den op 30 October a.s., om te stemmen over het feit of de Philippynen het voorstel van het Amerikaansch Congres aangaande onafhanke- ïykheid over 10 jaar zullen aannemen. Het ontwerp is naar den senaat doorgezonden. LONDEN, 14 Sept. (V.D.) Door de Silk As sociation of Great Britain and Ireland wordt bericht, dat het initiatief is genomen voor een „Zyde-week", die op 20 October zal beginnen in Groot-Brittannië, Frankryk, Duitschlana, Zwitserland, Italië, Nederland, Oastenryk, Hongarije en Tsjecho-S'owaklje. Het plan wordt door de betreffende organisaties in de verschillende landen gesteund. Men verwacht, dat tienduizenden winkels ln Europa van de kleinste tot de grootste, zullen samenwerken om aan te toonen dat echte zijde vele voor- deelen in het dragen biedt door haar sterkte en lichtheid. MÜNCHEN, 14 Sept. Naar de politie mede deelt, trachten, ondanks de door het Ryk ge troffen maatregelen voor een gezonde ontwik keling der graanprijzen in het nieuwe jaar, spe culanten tót zuiver „geldbuidelbe'ang" de pry- zen te drukken, daar nieuw graan in grootere hoeeelheden ter markt komt. Hieraan heeft ook een groothandel te München medegedaan. De directeur werd daarom gearresteerd. PARIJS, 15 Sept. (Reuter) Het bannelin genschip „La Martinière" zal binnenkort naar Fransch-Guyana vertrekken met 540 personen, die tot deportatie veroordeeld zyn. LUNTEREN, Donderdagavond. Om de troepen niets te laten missen, had de hoogere leiding, na een oefening in het donker, voor dezen morgen biykbaar een in den regen besteld. Hoe het zy, besteld of niet, vanmorgen is er heel wat water uit den hemel gevallen, waarschynlijk niet tot genoegen van de solda ten, die niettemin het programma hadden af te werken. Vanmorgen vroeg begon het weer. By het be gin der oefening stonden blauw en rood tegen over elkaar ten Oosten van Amersfoort, naby Achterveld en Musschendorp. Aangenomen werd dat rood door gebeurtenissen op den linker vleugel gedwongen was terug te gaan, en de blauwe lichte troepen hadden tot opdracht, hen by dezen terugtocht krachtig te achter; o'.gen. De kolonel A. Diemont, die vandaag comman dant van de blauwe troepen geweest is, meende deze opdracht het best te kunnen uitvoeren door de rechtstreeksche vervolging aan een eskadron huzaren met een dito wielryders over te laten en met zyn hoofdmacht een omtrek kende beweging ie maken om zoo zyn tegen stander in den rug te komen. Deze opzet is vol ledig geslaagd. Terwyl de rooden langzaam te ruggingen en bij Barneveld nog een tusschen- stelling verdedigden, haastten de huzaren rich Noordelyk langs Voorthuizen tot beoosten Meu- lunteren, waar zy den Llndeboomsberg bezet ten. Toen de rooden vervolgens verder terug gingen en tusschen Lunteren en Meuluntercn wederom front maakten, kregen zy on verwachts de zware mitrailleurs in den rug. Slechts een bataljon, dat reeds eerder was te ruggegaan naar Otterlo, ontkwam aan de om singeling. Een schitterende manoeuvre, die de by'zonde- re voordeelen der cavalerie duideiyk in het licht stelde. Spannend ook voor de deelnemende troe pen. die al hun best deden om nog vóór den terugtrekkenden tegenstander by Meulunteren te zyn. Juist toen rood begonnen was, den Llnde boomsberg aan te vallen om den weg voor den terugtocht vry te maken, was de oefening ge ëindigd. Z.Exc. Min. mr. dr. L. W. Deckers heeft van daag de manoeuvres bijgewoond en is per auto langs de verschillende stellingen en troepen gereden om een en ander ln oogenschouw te nemen. Na afloop der oefening werd naby Meulunte ren een défilé voor den minister gehouden. Reeds te één uur begonnen de troepen zich op te stellen op den weg die van Barneveld langs Meulunteren loopt. De „Bison" had daarbij het ongeluk, bij het uitwyken voor een boerenwagen in een sloot langs den weg terecht te komen. Het kostte heel wat moeite het gevaarte uit deze netelige po sitie te bevrijden. Met vereende krachten van vriend en vyand is het tenslotte gelukt, zoodat de pantserwagen by het défilé niet gemist werd. De generaal-majoor Fabius, inspecteur der cavalerie en commandant der lichte brigade heeft vandaag de volgende dagorder uit gegeven: Officieren, onderofficieren, korporaals en soldaten. Met groote inspanning hebt ge allen medegewerkt aan het welslagen van deze oefeningen. Er zyn hooge eischen gesteld aan het uithoudingsvermogen. Gy hebt U beyverd om te toonen hoe goed Uw geestkracht is. hoe groot Uw saam hoor ighe'dsgev oei en hoe onverbreekbaar de band van eensgezind heid die meerderen en minderen in onder ling vertrouwen vereenigt. Daarmede hebt ge getoond goede solda ten, dus ook goede staatsburgers te wil len zijn. Dagen als deze, verruimen Uw blik, ver meerderen Uw zelfvertrouwwen en doen U begrijpen dat het Vaderland in tijden van nood, de geestkracht en de wilskracht van de tot man geworden jongelingschap noo- dlg heeft. Ik dank U Leve de Koningin. Morgen zullen de troepen hun kwartieren verlaten en naar hun garnizoenen terugkeeren, deels in één, deels in twee dagmar-chen. zoo als ze gekomen zyn. Alleen de herhal ngslich- ting, die Zaterdag moet afzwaaien, zal per spoor teruggaan. Zoo is het einde van deze nuttige en in teressante oefeningen gekomen. Wy hebben deze dagen heel wat gezien, alleen géén som bere gezichten, noch bij de troepen, noch by de leiding. De moed is er geen oogenblik uit geweest. Op deze plaats past een woord van dank aan onzen onvermoeiden geleider, den eerste luitenant J. E. Coers, Aan hem danken wy hei, dat wij een vrywel volledig verslag hebben kunnen geven van oefeningen die zich uit strekten over een gebied van 25 K.M. diepte. Geen moeite was hem te veel, alles werd bekeken, niets bleef onuitgelegd. Wanneer wy 's avonds gebogen zaten over ons verslag, was luitenant Coers alweer op weg om voor ons te vernemen wat er den vol genden dag te doen zou zyn. Een dergelyke welwiTendheid zal niet weinig bydragen tot een goede verstandhouding en samenwerking tussohen militair en burger, een samenwerking die aan de defensie van ons land ten goede zal komen. „Over net hoofd" van den heer Coers heen danken wy ook den generaal-majoor Fabius. die ons een zoo aetieven voorlichter had toe gevoegd. Ondanks het feit, dat de leiding der manoeuvre hem dag en nacht in touw hield, vond de generaal toch telkens nog gelegenheid om zyn belangstelling in ons werk te doen biyken. Trouwens, byna overal waar wy kwa men ontmoetten wy van de officieren de meest welwillende medewerking. Het is hier niet de plaats om in beschouwin gen te treden over de al of niet wenschelyk- heid van verdere bezuinigingen op het leger Toch maakt de instelling der commissie-Iden- burg de kwestie weer actueel en tusschen de oefeningen door werd er vanzelfsprekend veel over gepraat. Men zij voorzichtig. Hoe het in de overzee- sche bezittingen is, durven wij hier niet be- oordeelen, maar in ons land is op leger en vloot reeds tot in het ontoelaatbare bezui nigd. Maar als een natie t in haar belang sr. ze'fs tot 'n internationalen plicht acht, een weermacht te onderhouden, dan moet zy ook zorgen dat deze voor haar taak in oorlogstyd berekend en uitgerust is. Een ondeugdelyke schuttery strekt in geval van nood meer tot last dan tot verdediging En ik wil tot slot er nog eens op wyzen, wat deze manoeuvres ons zoo treffend geleerd hebben, dat het leger niet slechts ls een in strument ter verdediging in tyd van nood, maar een school van kameraadschap en vaderlands liefde, van energie en discipline, waar „big gen" tot man worden, kortom, een bron van volkskracht l ,,Ik verzoek Uwe Excellentie den heer Kanselier Dr. Doll fuss den ge- lukwensch over te brengen van den Heiligen Vader voor de door Hem uitgesproken redevoering en de bij zondere welgevalligheid van Zijne Heiligheid voor de waardeering van de Encycliek „Quadragesimo Anno" Voeg hieraan toe den gelukwensch met het heerlijke verloop van de historische herdenking. Verzekert U hem van de welgevalligheid van Zijne Heiligheid en brengt hem na mens den Heiligen Vader den Apostolischen Zegen." Bondsprerident Miklas hseft den Bondskan selier namens Oostenrijk zyn oprechte en war me dank uitgesproken met het welslagen van den Katholiekendag Miklas heeft Dr. Dolifuss het groote gouden eere-teeken aan den band verleend voor verdienste jegens de republiek. LONDEN, 16 September Op het strand van Yarmouth sloegen duizenden menschen den brand gade aan boord van het 2500 ton metende s.s. „Porthcawl". Het heeft een lading Esparto- gras aan boord dat door broeiing in brand raakte. De kapitein liet het schip op het strand trekken, in de hoop op deze wijze nog zooveel mogelijk van de lading te redden, hetgeen ge lukte. Vrydagochtend brandde het schip nog. SYDNEY, 14 Sept. (Reuter) Drie blanke politie-opzichters en een detachement inland- sche politie zyn thans van Port Darwin met grooten spoed op weg naar Groote-eiland ter bescherming van zendelingen. Deze tocht houdt verband met berichten volgens welke zende lingen in gevaar verkeeren doordat de inlan ders ervan overtuigd zyn, dat de zendelingen het verblijf hebben onthuld van de moorde naars van vyf Japanners, die een jaar gele den in Arr.hemland werden gedood. WASHINGTON, 15 Sept. (Reuter) De slaapziekte in Missouri breidt zich uit. Te In- dependoe worden zes nieuwe gevallen gemeld;; verder vier gevallen te Newark in New Jersey. Het aantal sterfgevallen te St. Louis bedraagt reeds 135, te Kansas City 26. INNSBRUCK, 14 September (V- DNaar de Innsbrucker Zeitung meldt is het vermogen van den ontvluchten vroegeren gouwleider Franz Hofer in beslag genomen. De radiozaak van Hofer is gesloten door de autoriteiten. Ook de vader van Hofer is vervallen verklaard van het staatsburgerschap; hy verblyft op het oogenblik met zyn gezin te München. ANTWERPEN, 14 Sept. (V.D.) Hedenmor gen heeft in de Leopoldstraat te Antwerpen een brutale roofoverval plaats gehad. Twee loopers van de Westminster Foreign Bans hadden bij de Belgische Bank een chèque van 240.000 francs geïnd. In de Leopoldstraat kwam hen een auto achterop. Plotseling greep een der inzittenden van den auto de tasch van den loopper wsarop de wagen pijlsnel wegreed. Van de au'obandieten geen spoor. Het num mer was Dekend, doch het bleek een gestolen auto te zyn. Rykskanselier Hitler is om twaalf uur met het vliegtuig D. 2600 uit Berlyn te Karlsruhe gearriveerd. Hy heeft zich drect na aankomst per auto naar Oeschelbronn begeven. De medische faculteit van de Berlynsche Universiteit heeft Koning Foead van Egypte het eere-doctoraat verleend, teneinde daarmede de groote d ensten te erkennen, welke de ko ning heeft bewezen aan de medische weten schap. Onder groote belangstelling heeft Donderdag de begrafenis plaats gehad der 10 SA-mannen die by het ongeluk te Solingen zyn gedood. Zevent gduizend SA-lieden begeleidden hun ka meraden naar de laatste rustplaats. Aan de spoorlyn Madrid-Sevilla heeft een ontsporing plaats gehad, waarby alleen enkele personen gewond zouden rijn. Nadere byzon- derheden ontbreken. Woensdagavond is op de Oranje-Nassaumyn II te Schaesberg de 19-jarige sleeper J. Jas pers zoodanig tusschei. twee wagons bekneld geraakt, dat hy kort daarna aan de bekomen verwondingen is overleden. Het slachtoffer was 1 woonachtig te Nieuwenhagen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 10