Het nieuwe kabinet in Spanje Beaur&ing, Banneux jjj Prijs 35 cents Opbouw van een nieuw Amerika Verdere inflatie in Amerika Het nieuws van heden Hotel de Leeuwerik. EEN NOODOPLOSSING DE „PROSPERITY" ZAL TERUGKEEREN HET boek over Beauraing Ook verkrijgbaar in den boekhandel -- LINDBERGH NAAR AMSTERDAM? DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 De onvermijdelijke ver kiezingen De ontsnapte gevange nen te Angola Door 300 politie-agenten en 30 bloedhonden achtervolgd Het blijft gisten op Cuba Muiterij tegen het nieuwe bewind De Rijksdagbrand Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijnj^ immuun „Te Londen wordt geen proces gehouden" Mijnwerkerssfaking in Pennsylvania 26 personen bij onlusten verwond Krijgt Oostenrijk een raadszetel te Genève? BEGRAFENIS VAN KAPITEIN KöNIG m Het Intern. Arbeids bureau Verzoek om gegevens over den arbeidstijd Het evenwicht tusschen productie en consumptie moet hersteld en in stand gehouden worden Vrouwelijke minister vol goeden moed Miss Frances Perkins Minister van Arbeid der Vereenigde Staten (United Press Nadruk verboden) Congres-afgevaardigden oefenen een sterken druk op president Roosevelt uit Geen valuta-inflatie Nieuwe belastingen te New York De H. Stoel en Estland Grieksch—Turksch ver drag geteekend DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN AAN ONZE BUREAUX VERKRIJGBAAR: - Documentair verslag, uitge bracht door W. Asselbergs |==j (Anton van Duinkerken) ÜÜ^j 56 Bladzijden druks, !H^| 16 bladzijden illustraties I^HI op kunstdrukpapier Op zijn vlucht naar Schotland zou hij hier een tusschenlanding maken f UW RECEPTIE VOOR UW HUWELIJKSDINER l ALLE FEESTMAALTIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18479 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlamde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers* zie de rubriek De Spaansche regeeringscrisis is althans formeel en voor het oogenblik .opgelost" Of de door den leider der gematigd repu- blikeinsche Radicale Partij, Lerroux, gevonden „oplossing" een duurzame zal blijken, staat ech ter nog te bezien. Toen de taaie en min of meer dictatoriale premier Azana, die hoofdzakelijk op de meest invloedrijke partij in de Cortes n.l. de socialisten steunde, eindelijk besloot te zwichten voor het z.i. onvoldoende vertrouwen, hetwelk de president der republiek Zamora en ook het volk in hem bleek te stellen, hebben wij ge schreven, dat de tijd in Spanje rijp was voor een grondige wijziging in de regeeringspolitiek De uitslag van de in April gehouden gemeente raadsverkiezingen en van de onlangs gehouden verkiezing voor het staatsgerechtshof. dat tot taak heeft de handhaving van de grondwet te waarborgen, heeft bewezen, hoe sterk de onte vredenheid en de teleurstelling over Azana's bewind onder het Spaansche volk zijn gegroeid en hoezeer de steeds krachtiger wordende oppo sitie in het parlement de sympathie had van de kiezers, wien men de kans onthield om zich opnieuw aan de stembus uit te spreken. De felste opposant van Azana was Maura, de leider van de conservatief-republikeinen, die sinds eenigen tijd een krachtige obstructie voerde én met zijn partijgenooten weigerde aan het parlementaire werk deel te nemen. Hij eischte en eischt nóg de onmiddellijke uitschrijving van nieuwe ver kiezingen. Dezen eisch baseert hij op het volko men juiste argument, dat de huidige Cortes welke alleen gekozen zijn voor het maken van een republikeinsche grondwet, dienen heen te gaan, nu dit werk voltooid is. Dit argument klemt te meer, nu het overduidelijk is geworden, dat de samenstelling dezc.r Cortes niet meer beantwoordt aan de politieke gezindheid van de meerderheid des volks. Het onbekookte enthou siasme der revolutie-dagen voor het socialisme Is danig bekoeld en gevolgd door een reactie ten gunste van een meer gematigd repübli- keinsch bewind. Het spreekt vanzelf, dat Maura groote verwachtingen voor zijn partij koestert van eventueele verkiezingen. En dat die ver wachtingen allerminst ongegrond zijn. bewijzen zijn tegenstanders door alles in het werk te stel len om aan zulke verkiezingen zoo lang mogelij k te ontkomen. Op den duur zullen zij dit echter toch niet kunnen volhouden. Evenals aan den thans heengeganen Azana heeft Maura aan de door Lerroux ge vormde nieuwe regeering den oorlog verklaard. Hij is van meening, dat de kabinets formateur zich onvoldoende van zijn taak heeft gekweten. Wel zijn de socialisten uit de regee ring gezet en door vrienden van Lerroux en meer gematigde republikeinen vervangen, maar daardoor is de toestand maar weinig beter geworden. Immers zoo lang de huidige Cortes worden gehandhaafd, zullen de socialisten met hun 114 zetels daarin de sterkste fractie blijven vormen en de ietwat meer naar rechts ge oriënteerde regeering het werken lastig maken. Lerroux schijnt persoonlijk dan ook wel wat voor nieuwe verkiezingen te hebben gevoeld, maar op aandrang van president Zamora op zich genomen te hebben het eerst nog met de tegenwoordige Cortes te willen probeeren. De vrees, dat bij nieuwe verkiezingen zoo hevig naar rechts gerukt kan worden, dat zelfs de republiek misschien moeilijk haar evenwicht zal kunnen behouden, zit er blijkbaar diep in. Het wil ons dan ook voorkomen, dat de thans gevormde regeering-Lerroux hoofdzakelijk ten doel heeft, de ontstemming over het beleid der geëlimineerde socialistische ministers eerst wat te laten luwen en daardoor de al te rechtsche reactie af te zwakken, alvorens men zich aan nieuwe verkiezingen zal wagen. Zij zou dus een geleidelijken overgang moeten vormen naar een nieuwe politieke oriënteering der Spaansche republiek. Of dit zal gelukken, zal voor een ANGOLA (Louisiana) 14 Sept. (Reuter). De 13 gedetineerden, waarop üoor 300 politie-be- ambten en 30 bloedhonden jacht wordt ge maakt, nadat zij Zondag uit de gevangenis te Angola waren ontsnapt bevinden zich nog op zee. Naar verluidt heeft de vrouw van een der gedetineerden bekend, een revolver in de cel van haar echtgenoot te hebben gesmokkeld. Twee der vluchtelingen zijn gewond, toen de cipiers hen beschoten, en zij trachtten de te lefoon-leiding te verbreker. Hun metgezellen sleepten hen echter in een auto, die op het binnenplein van de gevangenis stond en wisten hen in veil gheid te brengen. Men gelooft dat de vluchtelingen de Missis sippi hebben overgezwommen of in gestolen booten zijn overgestoken, groot deel afhangen van de houding, welke de socialisten in de Cortes tegenover Lerroux zul len aannemen. Maken zij het hem te lastig, dan zullen zij daardoor de zoozeer door hen gevreesde verkiezingen provoceeren. Bepalen zij zich ter voorkoming van erger voor hen tot een dul- dingspolitiek, dan krijgt Lerroux misschien de kans om langs lijnen van geleidelijkheid de nieuwe verkiezingen vo'or te bereiden, totdat zij niet zooveel gevaar meer opleveren voor het door de voorgaande regeering ernstig verzwakte leven van de jonge republiek. De belangwek kende vraag, die ook na de noodoplossing van Lerroux blijft openstaan, betreft dan ook niet de quaestie óf er nieuwe Cortesverkiszingen in Spanje zullen worden gehouden, maar wanneer deze zullen worden gehouden. HAVANA, 14 Sept. Volgens een der officie ren. d e in hotel National is opgesloten, en die beweert deze inlichtingen van betrouwbare zijde te hebben vernomen is een escaaron ca valerie in Matanzas in opstand gekomen tegen pres'dent San Martin en een detachement in fanterie ontwapend. Dergelijke incidenten zou den volgens den officier ook zijn voorgekomen in de prov ncie Santa Clara: deze mededeelin gen zijn echter niet bevestigd. Wel wordt aan genomen, dat de president om dictatoriale vol machten zal vragen, ten e'nde opstanden te kunnen onderdrukken. Hotel National moet nog steeds streng bewaakt worden. Huil verklaarde dat de berichten, welke op het ministerie van buitenlandsche zaken uir Cuba binnenkomen, verre van geruststellend zijn. In de provincie Santa Clara strijden twee gouverneurs om de macht. Verwachting: Zwakke, ver- anderlijke wind, half tot zwaar bewolkt, 5 E: weinig of geen regen, iets warmer. |E Hoogste stand: 771.3 te Le Havre. r= Laagste stand: 764.5 te Isafjord. H Zon op 6.35, onder 7.15. Licht cp 7.45. 19 September Nieuwe Maan. 1 STORMWAARSCHUWINGSDIENST |j £E Geseind te De Bilt, 15 September te EE 9.05 uur aan de posten van IJmuiden tot Nieuwersluis: „Attentiesein neer". dat de commissiezitting in het geheel geen officieel karakter draagt. Dr. Hertz, een der leiders van de vroegere S. D. P., me sedert 1920 lid van den Rijksdag is geweest, was de eerste getuige. Aan de hand van foto's gaf hij een uiteenzetting van de wijze, waarop de bewaking in het Rijksdag- gebouw was geregeld. De getuige werd niet beëedigd. Dr. Hertz zette uiteen, dat onder het Rijks daggebouw onderaardsche gangen waren aan- ge'egd, waarvan een naar het paleis van Go ring leidt. Na dr. Hertz werd Greszinski, vroeger politie- president te Berlijn, verhoord. Hij deed uitvoe rige mededeelingen over den Pruisischen pers dienst, van welken het eerste officieele bericht over den brand afkomstig was. LONDEN, 14 Sept. (Reuter) De attorney- general tijdens de Labotz.regeering verklaarde in zijn rede bij de opening der internationale juristencommissie, dat de commissie geenszins een proces kon ensceneeren. Zij wil slechts de buiten Duitschland beschikbare getuigenissen verzamelen, om den Rijksdagbrand voor le wereld op te helderen. De commissie onder neemt deze taak „wegens de klaarblijkelijke moeilijkheden, waaronder de beklaagden in Duitschland lijden". De commissieleden Nitti, Moro Giafferi en Auber waren verhinderd de zitting bij te wo nen. De te Leipzig voor de verdediging der ge vangenen benoemde advocaat is op weg naar Londen. Het Engelsche ministerie van Buit. Zaken heeft aan de Duitsche regeering geantwoord, WASHINGTON, 14 Sept. (Reuter) Roosevelt heeft den procureur-generaal, den minister van arbeid en den gouverneur van Pennsylva- nie bjj zich geroepen teneinde de crisis in de steenkool-industrie te bespreken. In het Z.W. van Pennsylvanië hebben tn drie steenkolenmijnen onlusten plaats gehad waarbij 6 personen door schoten en 20 door knuppels werden gewond. Deze onlusten be- teekenen het officieel begin van de mijnwer kersstaking. WASHINGTON, 14 Sept. (Reuter) Roose velt zal spoedig handelend optreden, om de goederenprijzen omhoog te drijven, verklaarde Harrison, de voorzitter van de senatoriale fi- nancieele commissie. Hij voegde hieraan toe dat indien Rooseve't het niet uit eigen be weging deed, het Congres hem in de zitting van begin 1934 zou dwingen. PARIJS, 14 Sept. (W. B.) Volgens nog niet bevestigde geruchten uit Londen zou Oosten rijk in Londen, Parijs en Rome den wensch te kennen hebben gegeven een der niet per manente raadszetels te bezetten, die bij gele genheid van de a.s. Volkenbondsvergadering opnieuw zullen worden toegewezen. 'i I.Vï Te Gnadau bij Maagdenburg werd onder groote belangstelling kapitein P. L. König begraven. Deze kapitein is tijdens den wereldoorlog beroemd geworden, doordat hij de zeeblokkade der geallieerden met zijn handelsonderzeeboot „Deutschland" verbrak en behouden in New York aankwam. De kist is bedekt met de vlag van den Noord- Duitschen Lloyd. De regeeringen van Engeland, Frankrijk en Italië zouden momenteel deze kwestie behan delen. ROME, 14 Sept. (V. D.) Op vlieghaven van Littorio is heden aangekomen de Oostenrijk- sche minister van financiën Buresch. Hij werd begroet door den Italiaanschen minister van financiën Jung en leden van net Oostenrijk- sche gezantschap. Nog heden heeft in het Pa lazzo Chigi de eerste zitting plaats gevonden van de internationale commissie van advies voor de Oostenrijksche leening. Naar verluidt zal Buresch dezer dagen door Mussolini wor den ontvangen. GENÈVE, 14 Sept. Het internationaal ar beidsbureau heeft aan alle regeeringen, aie IkT zijn van het oureau, vragenlijsten over Je verkorting van den arbeidstijd gezonden. Meet in het bijzonder wordt opgave verlangd van het aantal arbeiders, het aantal werkloozen. den wekel'jkschen arbeidstijd, reeds ingestelde verkorting van den arbeidstijd, en de gevolgen der beperking tot veertig uur per week. Verder heeft het bureau den regeeringen verzocht mede te wil'en deelen, of zij het slu.- ten van een internationale conventie in zaxe verkorting van den arbeidstijd, door een in ternationale arbeidsconferentie, aanbevelens waardig achten. Verdere vragen hebben betrekking op het handhaven van het loonpeil, den vast te stel len duur van den arbeidstijd, en de mogelijk heid van afwijking van de bepalingen voor bepaalde industrieën. Nadrukkelijk wordt gevraagd, of de arbeids tijd door de conventie op gemiddeld 42 uur per week bij onafgebroken arbeid moet wor den vastgesteld. Het is het doel van de wet op den natio- nalen wederopbouw, de koopkracht van het volk te verhoogen en het aantal der werkgelegenheden, alsmede de loonen te verhoogen. Siaagt men er in dit doel te ver wezenlijken, dan zullen de werkloozen en de arbeiders met verkorten werktijd weer werk vinden en een loon ontvangen dat hen in staat stelt een voldoenden levenstandaard op te houden. De voordeelen welke uit de nieuwe wet voor de arbeiders voortvloeien, vallen reeds thans op velerlei gebied waar te nemen. In de „Co des" der verschillende industrieën zijn de mi- nimum-loonen en de werktijden vastgesteld. Bovendien heeft men den werknemers het recht toegekend van gemeenschappelijk in overleg te kunnen treden met de werkgevers voor alles wat het loonvraagstuk betreft. De kinderarbeid wordt afgeschaft. Zonder eenigen twijfel beteekent dit alles voor de werknemers een groote stap vooruit op den weg die voert naar een betere aanpassing van ons oeconomisch leven aan de eischen van den nieuwen tijd. De tewerkstelling en de som der in de in dustrie uitbetaalde loonen zijn in de maand Julj vooruitgegaan. Wanneer geen onverwachte verslechtering intreedt, zal het bedrag dat door de industrie in totaal aan arbeidsloon wordt uitgekeerd, dit jaar met 390 miljoen dollars omhoog gaan. De verwachting is intusschen niet ongewettigd dat onder den invloed der „Codes", door de toenemende koopkracht, de industrie in de komende weken een groote op leving zal doormaken welke ten gevolge heeft dat de som der arbeidsloonen nog hooger stij gen zal. Zoodra en naar mate deze ommekeer zich voltrekt, zullen de industrie en het algemeen belang even groote voordeelen genieten van de wet op den nationalen wederopbouw als de arbeiders. Het nationaal inkomen bestaat voor verreweg het grootste deel uit de loonen dei- arbeiders en de verdiensten der farmers. Zoo dra het geheele volk weer in staat zal zijn om alles te koopen waaraan het een redelijke be hoefte heeft, zullen wij de lange periode van oeconomische inzinking achter den rug neb ben. Ons wacht dan de taak, langs weten- schappelijken weg tot een systeem te komen hetwelk het evenwicht tusschen productie en consumptie herstelt en in stand houdt. Aan de uitvoering van het bouwprogramma der centrale regeering zal in overeenstemming met de bepalingen welke de wet op den weder opbouw omtrent de openbare werken bevat, ten spoedigste begonnen worden. Duizenden ge schoolde en ook ongeschoolde arbeiders zullen uit deze bron een loon ontvangen hetwelk hen in staat stelt een redelijk leven te leiden. Het stijgen van de algemeene koopkracht ten ge volge dezer loonen zal er toe bijdragen dat de ceconomische opbloei bestendigd wordt en een nieuwe periode van „prosperity" beginnen kan. Het streven van het Ministerie van Arbeid is er op gericht, den oeconomischen toestand van den werkenden stand te verbeteren en de belangen der arbeiders aan de hand van de wet op den wederopbouw naar best vermogen te dienen. De commissie van overleg in arbeidskwesties wordt door generaal Johnson bij het afsluiten van elke nieuwe „Code" evengoed geraadpleegd als de commissies van overleg der werkgevers en der verbruikers. Heel het Ministerie van Arbeid met al zijn afdeelingen en onderafdeelingen en vooral de commissie van overleg in arbeidskwesties en de commissie van den nationalen arbeid welke in gevallen van staking of loongeschil bemidde lend optreedt, zijn voortdurend ter baschik- king der hoogste leiding van den nationaler. wederopbouw. FRANCES PERKINS Minister van Arbeid. WASHINGTON, 14 Sept. (V. D.) De gou verneur van de Federal Reserve Board, Eugene R. Black, en andere financiers hebben na be sprekingen met Roosevelt verklaard, dat de Amerikaansche regeering in het begin van October in een of anderen vorm een verdere inflatie zal inleiden. De democratische senator Harrison (Missis sippi), die voorzitter is van de financieele com missie van den Senaat, verklaarde, dat hier waarschijnlijk geen sprake zal zijn van een directe valuta-inflatie dcor middel van de bil- jettenpers, maar dat naast grootere aankoopen van de Federal Reserve Banken op de oper. markt verdere maatregelen worden overwegen In financieele kringen wordt aangenomen, lat hiermede hoofdzakelijk een verruiming van het crediet tot het doen stijgen van de grono- stoffenprijzen wordt bedoeld. In veiDand mei het meer en meer naderen van den openings datum van het Congres oefenen vooral Con gresafgevaardigden uit landbouwkringen een sterken druk op Roosevelt uit, om hem te be wegen tot nieuwe inflatiemaatregelen. NEW YORK, 14 Sept. (Reuter) Ondanks de krachtige oppositie van Wall Street heeft de begrotingscommissie van de stad New Yoru vier nieuwe belastingen goedgekeurd, welke echter nog goedgekeurd moeten worden door het college van wethouders, alvorens van kracht te worden. De nieuwe maatregelen omvatten o.a. een belasting van 5 pet. op de winsten van obliga tie-makelaars en een be'asting van 4 pet. op overdracht van aandeelen. De voorzitter van de New Ycrksche beurs. Richard Whitn-> heeft een krachtige waarschuwing gericht tot het gemeentebestuur, om de belastingen niet in te voeren Hij zeide, dat anders de effecten handel uit New York zou kunnen verdwijnen en dat de beurs, met de groote inkomsten, die daaruit voor de stad voortvloeien, zou kunnen ophouden te bestaan. Nader wordt gemeld, dat het college van wet houders met 47 tegen 7 stemmen het wetsont werp heeft goedgekeurd. ROME, 14 Sept. (Reuter). De H. Stoel en de Estlandsche regeering zijn overeengekomen diplomatieke betrekkingen te herstellen. Te dien einde zal de Apostolische delegatie, d e thans in Estland bestaat, worden veranderd in een nuntiatuur, terwijl Estland een d pioma- tieken vertegenwoordiger naar het Vat.caan zal zenden. ANKARA, 14 Sept. (V.D.) Het Griekscr.- Turksche verdrag is Donderdagmiddag te An kara geteekend. In politieke kringen wordt verklaard, dat het een militaire overeenkomst betreft. Griekenland en Turkije garandeerrn wederzljdsche vei'igheid tegen iederen aanval en zullen ook op toekomstige international conferenties gemeenschappelijke vertegenwoor digers hebben. Pauselijke gelukwensch aan dr. Dollfiass. De bijeenkomst der Enquête-commissie te Lon den voor onderzoek naar den Rijksdagbrand; het verhoor der getuigen. Diplomatieke betrekkingen tusschen den H. Stoel en Estland. Gandhi verplicht zich tot Augustus 1934 geen burgerlijk verzet meer te voeren. Lindbergh naar Amsterdam? Verdere inflatie in Amerika? Onlusten in Pennsylvanië. Chisisheffing op oliën, vetten en suiker in voor bereiding. Benoemingen in het bisdom Breda en bij de Priesters van het H. Hart. Bescherming van de arbeidsmarkt; een wets ontwerp in voorbereiding. De laatste dag der manoeuvres van de Lichte Brigade. Krachtige maatregelen van regeering tegen excessief optreden. Het conflict bij de K. L. M.; Evert van Dijk uit de advies-commissie getreden. Sir Kingsford Smith op Schiphol geland. De aansluiting van „St. Christoffel" bjj het R.K. Werkliedenverbond. Noodtoestand in de dessa's in onze Oost. Vreeselijk auto-ongeluk bij Leeuwarden; vrouw levend verbrand. De moordaanslag te Veldhoven: verdachte aan gehouden. De gearresteerde fotograaf te Muiden; poging tot vergiftiging zijner familie? Geval van gasverslikking te Venlo. Mislukte moordaanslag te Scheemda. Echtelijk drama voor het Amhemsche Gerechts hof. STOCKHOLM, 14 Sept. (Eigen tel.). Naar verluidt is de beroemde Amerikaansche Oceaanvlieger Lindbergh van plan binnen kort met een tusschenlanding te Amsterdam, naar Schotland te vliegen om aldaar langs de kust gunstige landingplaatsen te zoeken. (United Press) Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 769 Vorige stand 768

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1