Zoekt gij betrouwbaar FOTlTI© FDADTA if^lF I Plaats dan een „Omroeper" Personeel? C"fl-r~VVaVoor 75.000 gezinnen. Wielerwedstrijden te Amsterdam. Aankomst van Kingsford Smith op Schiphol. Een zware verantwoordelijkheid HET PERFIDE ALBION wwuuwwwBuiiiuiiiBiiiiHuiHiiiiBBiitutuflHMBiiuuimuuiiwitiiiiniiHniitmwBiBBiiinnninnnmimimiiiiiitninntnHHnmitimBnnBunmifl VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1933 Hu»-nu-2 ,£ngeland heeft een eereplicht te vervullen jegens de christelijke Assyriërs, die het in 1929 niet in den steek had mogen laten" Britsche invloed in Irak verslapt ORANJE-DINSDAG GEORGANISEERD OVERLEG DE GEDEH WERKT Geen eigen opleiding der K. L. M.-piloten BOEKBESPREKING Theo Ettema LAUDAMUS. TE DEUM Joh Winnubst M1SSA /a non. SANCTAE ANNAE. 3 st mannen koor m-et orgel.. Uitg Van Rossum, Utrecht. IN HET NIEUWE RETRAITEHUIS op den Molenberg te Heerlen Is deze week een Eucharistisch Triduum voor zieken gehouden, waarvan hierboven een tweetal aardige tajreeujes. HET EINDE van het wieterietzoen in het Amsterdamsche Stadion. Start van den wedstrijd tnsschen van Egmond (links) ea Scheerens, (Van onze Londenschen correspondent) Koning Feisal, de heerscher van Irak, is te Bern gestorven op het oogenblik dat zijn land een ernstige crisis doormaakte. Zijn dood is misschien indirect het gevolg dier crisis geweest. De aderverkalking, waaraan hij leed, maakte de verzengende zomerhitte van Irag voor hem levensgevaarlijk. Herhaaldelijk bezocht hij dus Zwitserland, niet voor zijn ge noegen, maar om er in een gezond bergulimaat een kuur te volgen. Daar bevond hij zich ook de vorige maand, teen de Assyrische troebelen haar hoogtepunt bereikten. Hij onderbrak zijn kuur en keerde naar Bagdad terug. Sir Francis Humphrey, de Britsche gezant, had zich naar Londen begeven om rapport uit te brengen over de gruwelijke slachting, onder de Assyrische Christenen aangericht. Zoo spoedig mogelijk keerde hij weer naar zijn standplaats terug. Koning Feisal, die ernaar verlangde we der naar Zwitserland te vertrekken, aangezien' t klimaat van Baghdad zijn gezondheid onder mijnde, zwichtte voor den aandrang der Britsche regeering en verliet zijn hoofdstad niet vóór sir Francis Humphrey daar aangekomen was en overleg met hem gepleegd had. Waarom was de ontmoeting met den Bnt- schen gezant van zoo groote beteekenis, dat koning Feisal er zijn leven voor in de waag schaal gesteld heeft? Omdat Irak's positie als onafhankelijke staat, en Engelands positie in het Oosten, voor een niet gering deel steuner op het bondgenootschap tusschen Londen en Baghdad. Voor de bloedige gebeurtenissen, welke zich In Irak afgespeeld hebben, draagt Engeland een moreele verantwoordelijkheid, welke het te Genéve niet van zich zal kunnen afschuiven, en waaraan het, naar wij gelooven, ook niet poogt zich te onttrekken. Die verantwoordelijkheid deelt het overigens met den Volkenbond. Er zijn vele honderden Assyrische Christenen op barbaarsche wijze afgeslacht geworden. Dui zenden zijn uit hun dorpen verjaagd. Klaarblijkelijk hebben Assyriërs zelf de eerste aanleiding gegeven tot deze gruwelen. Een aan tal hunner, die den Tigris overgestoken waieD naar Syrië, dat onder Fransch mandaat staat, keerden terug onder voorwendsel hun wapenen te willen uitleveren. Zij overvielen de Irak- grenswachten en maakten hen naar de over heden te Baghdad beweren op beestachtige wijze af. Dat zich onder de Assyrische Christenen slechte elementen bevinden, nemen wij grif aan. Maar zij vormen een der oudste christelijke gemeenschappen en hebben in een moeilijk en veelbewogen bestaan blijken gegeven van prach tige karaktereigenschappen. Desondanks hebben zü tot op den dag van heden geen rust en geen vaste, eigen woonplaats gevonden. Zij heb ben veel onrecht geleden, en veel moet ver ontschuldigd worden. Dat de verraderlijke aanvallers achtervolgd en gestraft werden, spreekt vanzelf. Maar de achtervolging werd door de regeering opgedra gen aan Bekir Sidgi Beg, den Arabiscnen bevel- nebber te Simei, in het Noorden des lands, en deze maakte hierbij gebruik van zijn grooten- deels uit Koerden bestaande „hulppolitie". De Koerden, die de ongeliktste en wreedste bewo ners van net Oosten zijn, ondernamen een on- barmhartigen roof en plundertocht. Bekir Sid gi Beg zelf gaf het voorbeeld tot den massa moord. Er is geen reden om aan te nemen dat zoo iets gruwelijks in de bedoeling van de regeering te Baghdad liad gelegen. De eerste Minister van koning Feisal heeft verklaard het gebeur de te betreuren; maatregelen zijn genomen in het belang der geteisterde bevolking. Vermoe delijk zijn Engelsche vertoogen niet zonder uit werking gebleven. Maar de geregelde troepen die aan de moordcampagne deelgenomen had den, werden tociï te Baghdad ingehaald met grooten jubel, en het Arabische nationalisme .aaide hemelhoog op. De troebelen, waarvan zoovele honderden As syrische Christenen ook vrouwen en kinde ren de slachtoffers geworden zijn, zijn het gevolg hiervan dat deze minderheid geen woon plaats heeft, en door de Arabische meerderheid .n naar bestaan bedreigd wordt. De regeering wil hen over verschillende deelen des lands ver spreiden, hetgeen misschien een fatsoenlijke manier is om hen moreel en physiek uit te roeien, maar de Assyriërs, die de stormen der eeuwen getart hebben en steeds trouw geble ven zijn aan hun geloof en hun nationaliteit, zijn moedig en weerbaar. Zij eischen recht, en dit is hun tot nu toe nóch door Londen, noch door Genéve verschaft geworden. Engeland heeft tot voor wemige jaren Irak als Volkenbonds-mandator bestuurd. Het heeft voor dat land veel gedaan en groote sommen uitgegeven. Met koning Feisal, die de bond genoot der Britten tegen de Turken geweest was, stond de Hooge Commissaris op voortref- felijken voet. De koning had trouwens redenen zich de Engeischen tot vriend te houden; an ders zou het hem gegaan zijn gelijk eenige ja ren vroeger in Syrië, waar hij, na een kortston dig koningschap bekleed te hebben, door de Franschen beleefd over de grens gezet was. De Arabische bevolking evenwel, die volmaakte onafhankelijkheid eischte, was anti-Engeisch, en onder den drang der openbare meening gaf koning Feisal ijl 1929 aan den Hoogen Commis saris, sir Gilbert Clayton, te kennen, dat zijn volk nu rijp was om zichzelf te regeeren. Sir Gilbert verzekerde op zijn beurt aan de Labour- regcering te Londen, dat er verdraagzaanmheid op godsdienstig en nationaal gebied heerschte en dat bijgevolg de positie der minderheden verzekerd was. Het Britsche kabinet was gaar ne bereid het kostbare mandaat op te geven. Zijn eigenbelang waarborgde het ondertusschen afdoende door met koning Feisal een bondsver- drag te sluiten, waarbij Engeland niet alleen bondgenoot doch ook de adviseur van Irak werd en bovendien het recht kreeg zekere strijd machten in het land te handhaven ter bescher ming van zijn verbindingen met Idië. Wij kunnen in dit bestek geen overzicht ge ven van de gradueele ontwikkeling van Irak, van mandaatland tot souvereinen staat, of schoon bekendheid met de gevolgde procedure het begrip van den toestand vergemakkelijkt. Engeland laadde een groote verantwoordelijk heid op zich door voor de mandatencommissie te Genéve te verzekeren dat de positie der min derheden in Irak gewaarborgd was. Te Londen moest men weten dat juist de Christelijke As syriërs vrijwel rechteloos waren; zij werden bovendien door de Arabieren gehaat omdat zij de Engelsche mandaatsoverheden gediend had den als politietroepen. Van het oogenblik ai, dat de Engeischen zich uit Irak terugtrokken, waren de Assyriërs hun leven niet langer zeker. Kortom; Engeland had het mandaat niet mo gen opgeven, tenzij het afdoende waarborgen ten bate van de Christelijke Assyriërs geëischt had. Het eigenlijke land dier Assyriërs is Hakkiari, dat evenwel aan de Turken afgestaan is. Zij nadden zich, met medewerking van Engeland en den Volkenbond daar kunnen vestigen, indien Genéve in dat gebied commissarissen aangesteld nad om over de belangen der minderheden te waken. Beweerd wordt evenwel, dat Engeland ook hiervan niets heeft willen weten. De leider der Assyriërs is de nog jonge Mar Shimun, die hun erfelijke Patriarch is. Deze heeft zoowel te Londen als te Genéve herhaal delijk, doch vruchteloos, de belangen van zijn klein, doch in menig opzicht bewonderenswaar dig volk bepleit. Naarmate het Arabische na tionalisme driester werd, moest de positie der Assyriërs hachelijker worden. Tegen de plan nen der regeering hen over het land te ver strooien, heeft Mar Shimun zich met hand en tand verzet. Hij heeft geweigerd een verklaring van loyauteit aan koning Feisal te onderteeke nen volkomen terecht, want loyaal kan men slechts zijn jegens hen op wier rechtvaardig- ncid men rekenen mag. Groepen Assyriërs schijnen tot openlijke re bellie hun toevlucht genomen te hebben; zoo ver zou het nooit gekomen zijn indien Engeland zichzelf en de wereld niet wijsgemaakt had dat de toekomst der Assyriërs verzekerd was, en in dien de Mandaten- en andere commissies te Genéve het oor geleend hadden aan de recht matige 'eischen van den Patriarch. Deze is drie maanden lang feitelijk de ge vangene van de regeering te Baghdad geweest; ten slotte werd hij min of meer vrijwillig „ge deporteerd" met zijnerzijds het voornemen een nieuw beroep op Genéve te doen. Door den plotselingen dood van koning Feisal is de toch reeds kritieke toestand in Irak nog onzekerder geworden. Het is twijfelachtig of Engeland zijn toch reeds getaanden invloed als „adviseur" behouden zal, ofschoon de te Harrow opgevoede nieuwe koning pro-Engelsch is. De massa van het volk evenwel staat vijandig tegenover het land, dat het mandaat gevoerd heeft. Wij erkennen dat hierdoor Engelands positie moeilijker wordt. Maar het heeft een eereplicht te vervullen jegens de Christelijke Assyriërs, die het in 1929 niet in den steek had mogen laten. Het Haagsch Comité voor Volksfeesten vestigt er de aandacht op, dat de opgaven van bestu ren en deputaties van vereenigingen, die H. M. de Koningin bij gelegenheid van de opening der Staten-Gëneraal hulde wenschen te bren gen door zich met de vaandels op te stellen langs den weg, waar de Koninklijke stoet voor bijtrekt, schriftelijk vóór 16 Sept. a.s. moeten worden toegezonden aan den secretaris van het Comité, Koningin Emmakade 126. De Minister van Justitie heeft betreffende de Bijzondere Commissie voor Georganiseerd overleg voor de ambtenaren, werkzaam bij het gevangeniswezen, het rijkstucht- en opvoe dingswezen, het reclasseeringswezen en de rijks- asyls voor psychopathen op verzoek aan Mr. J. P. de Meijere eervol ontslag verleend als voor zitter en als zoodanig benoemd den heer J. Vis ser, hoofddir. rijksopvoedingsgesticht te Amers foort, thans lid. Voorts zijn benoemd tot lid ir. J. L. M. Wijers, ben. hoofddir. rijkswerkinrich tingen te Veenhuizen en Mr. B. G. A. Smeets, dir. tuchtschool te Nijmegen; aan J. J. de Rooij is in verband met het aan hem verleend eer vol ontslag als directeur der strafgevangenis te Amsterdam eervol ontslag verleend ais lid-pi. verv.; benoemd tot lid-pl. verv. P. J. Beikhout, air. strafgevangenis te Arnnem; aan K. H. Hee- rema is in verband met het aan hem verleend eervol ontslag als hoofdcommies bij het dep. van Justitie eervol ontsl. verleend als lid-pi. verv.; benoemd tot lid-pl. verv. Mr. J. Coninck Lief- sting, hoofdcommies Dep. van Justitie te 's Gra- venhage. BANDOENG, 14 Sept. (Aneta) De vul kaan Gedeh vertoont een verhoogde werking. De Vulkanologische Dienst zond 'n mandri naar den vulkaan voor een observatie, welke een week zal duren. Naar Aneta-Holland bij informatie ter be- voegder plaatse blijkt, is het bericht van het A. I. D. „De Preagerbode" als zou de directie van de K. L. M. het plan koesteren om een eigen piloten-opleiding ter hand te nemen, vol komen onjuist. De Directie van de K. L. M. is overtuigd van de voortreffelijkheid van de Rijksopleiding en gevoelt niet de minste behoefte om daarnaast een eigen opleiding ter hand te nemen. HET KRUIZEN EN MOLLEN DOGMA EN DE NATUURLIJKE BASIS VAN ONS TOONSTELSEL door C. Pot. Uitg.Instituut Klavarskribo, Slikkerveer. Reeds eerder schreven wij enkele woorden over het Klavarskribo, een nieuw muziek-nota- tie-schrift, geconstrueerd door onzen landge noot den. heer C. Pot. Men dient deze consciën tieus overwogen en tot in détails uitgewerkte methode ter vereenvoudiging van het heden ten dage gebruikelijke muziekschrift (dat onge twijfeld zeei gecompliceerd is) niet zonder meer ter zijde te leggen. In tegenstelling met andere moderne systemen, we'ke eer meer ver warring den vergemakkelijking stichten, berust dat van den heer Pot op logische jasis. Wij ge looven te mogen beweren, dat de dilettant bij deze schrijfwijze baat zal vinden; ook hier vo gelden zekei sommige bezwaren, doch dfkar tegenover staat, dat eerstens de notatie met behulp van kruizen en mollen geheel komt te vervallen, wat een zeer belangrijke vereenvou diging beteekent. Daarnaast is het voor het pianospel (waarvoor het bijzonder goed ge- eigend isl sterk bee'dend als gevolg van een schrift dat op papier de noten op die plaats aangeeft, daar zij op 't klavier moeten worden aangeslagen. Voor vakstudie meenen wij tegen het K'avarscribo vooralsnog eenig scepticisme te moeten bewaren (uitvoerige beoordeeling zou ons op deze plaats te ver voeren). Van de hand van den heer Pot heeft thans een beknopt boekje het licht gezien, waarin at schrijver op theoretische basis de voordeelen van zijn muziekschrift bepleit en het „oude" schrift, als resultaat van ernstige en diepgaan de studie, sterk aanvalt. Dit opstei, dat den titel draagt: „Het Krui zen en Mollen Dogma en de natuurlijke basi» van ons toonstelsel", is voor bij de muziek ge- interesseerden zeer lezenswaardig; voor den leek of middelmatigen dilettant is de stof te technisch. STAM SEX CAN TIC A SACRA, auctore: H Clemens SMJM. Editeurs: Schoit, Brussel. Van de „Sex Cantica Sacra", bundel vier der Latijnsche Lofzangen van Pater Henri Cle mens S.M.M., is heden de tweede druk ver schenen, wel een bewijs, dat de composities van dezen Montfoi„aan geleidelijk veld begin nen te winnen. Zulks stemt tot verheuging, want, we zeiden het reeds eerder: er spreekt uit deze muziek een geest van eerlijke en zui vere devotie, welke weldadig aan doet. Buiten dien getuigt wijlen Pater Clemens' werk vau smaak voor coloriet, door sobere en veelal heei gevoelige melodiek. Zoo kunnen wij de „Sex Cantica Sacra" (vooi twee gelijke stemmen en orgel of harmonium) dus warm aanbevelen. Zij zijn voor Nederlano te verkrijgen bij de Paters Montfortanen, Hoensbroek (L.). STAM NIEUWE MUZIEK Alb. Thoe- nies. Vier Skizaen voor piano. In een Prélude, Nocturne, Valse-Caprice en Tango toont Albert Thoenies een bijzondere ga ve voor fijne harmonische wendingen en een groote liefde voor de schakeering der half-tin- ten in het pianospel; hier spreekt de geboren pianist. Muzikaal en melodisch het sterkst is de Valse-Cynice, waarin echter de terugkeer naar de herhaling wat meer uitgewerkt had kun nen zijn. Hoewel er geen uitgever vermeld is, zal men in de bekende muziekhandels dezen bundel toch wel kunnen bestellen. Voor 4-st. mannenkoor met Ook hier geen uitgever. orgel. Ettema heeft dit werk opgedragen aan zijn leeraar Hubert Cuypers en in tegenstelling met zijn drie-stemmige mis, toont hij in dit Te Deum ook zeer duidelijk den invloed van zijn meester. Melodievorming, harmoniewendingen disso- nantooplossingen kenmerken Cuypers' onderwijs en daarmede is tevens gezegd, dat het werk uit muntend klinkt en goed voor zangstemmen en orgel geschreven is. Maar zooals Cuypers schrijft kan hij 't alleen en mij was in Ettema's mis de persoonlijke noot liever. In dit Te Deum, dat met een Meistersinger-ouverture-stemming aan vangt, mis ik opbouw en climax, zoodat de to taalindruk niet steeds boeiend blijft. Dit neemt niet weg, dat Ettema's talent zich in vele dé tails openbaart en ook dit Te Deum naast ve le andere zich een plaats kan veroveren en be houden. „Uit de Wereld," een tweetal leesboeken voor het 6e en 7e leerjaar voor R. K. scholen, door G. Hof, hoofd eener R. K. Jongensschool te Rot terdam. Uitgave W. J. Thieme en Cie, Zut- phen. Steloefeningen voor het Lager Onderwijs," door C. E. Hof, deelen I, II, III, IV en V, voor het derde tot en met het achtste leerjaar. Uitgave W. J. Thieme en Cie, Zutphen. HERDRUKKEN Bij J. J. Romen en Zonen te Roermond ver scheen de 2e druk (6e tot 10e duizendtal) van „Onze Rijkdom in Christus," door M. Jennes- kens. Bij de Wereldbibliotheek verscheen de 2e druk (5e duizendtal) van ,Tat .Tvam Asi" door Nico van Suchtelen. Heel eigenaardig is, dat we hier weer een leerling voor ons hebben van den hoog gewaar- deerden meester Cuypers; maar dat hier geen spoor van invloed te bemerken is. Winnubst heeft in zijn kerkmuziek eenigen tijd onder den ban van Diepenbruck gestaan (die overigens geen enkelen dirccien leerling heeft gekend) doch in zijn later werk. 'Orato rium Jeruzalem, Symphunie. Missenj neen ni) het oor te luisteren gelegd bu de uieei moder ne inrichtingen en in deze „Missa Anna' toont hij geen enkele affiniteit meer met Oiepenbrock of Cuypers. In zijn aard is Winnubst ouk antipode van zijn lynschen meester: Winnubst is voor alles contrapuntist en gespeend van wal men noemt muzikale charme. Zie deze drie mannenstem men in over het algemeen diatortscli onge repte strenge melodieën zich onafliankeigk bewegen van de zelfstandige, soms zelis eigen zinnige orgelpartij. Ik denk bij dit viriele werk aan Anton van Duinkerken en Kees MeekeL Wellicht zal men in de uilvoering aan den geest van deze muziek kunnen tegemoet komen, maar eenvoudig is dit niet. Trouwens: alleen zeer goede koren kunnen de verantwoording van een uitvoering op zich nemen, maar dan stel ik me van den voornamen, liturgischen indruk, welken deze bijzondere compositie moqt maken, veel voor. Hendrik Andriessen. PREMIER CHORAL POUR ORGUE Uitg. Van Rossum, Utrecht. In Hendrik Andriessen hebben we weder een ander type van Nederlandsch kerkmusicus voor ons. Andriessen inspireerde zich vooral op de Fransche kunst en toont een even groote voor liefde voor Franck als voor Caplet om twee uitersten te noemen van denzelfden stam. Waar h(j in zijn vocale werken vooral verwantschap toont met den laatste, daar treffen we in dit „Premier Chonel" den geest aan van den groo ten César Franck; het pompeuze gebaar, de statige melodievorming zijn sieraden van deze soort goed geschreven orgelmuziek, doch in plaats van Francks typisch-inharmonische ac- coordvorming treffen we bij Andriessen meer moderne wendingen aan; het is echter duidelijk, dat dit in 1913 geschreven werk de moderne ont wikkeling zich nog slechts laat vermoeden. Het is een dankbaar stuk, onzen organisten van har te aanbevolen! TH. M. v. d. BIJL. OLIE OP DE'GOLVEN. Uitg.: Nederlandsche Perskantoor, Ber lijn S. W. 61. Ons werden enkele exemplaren toegezonden van bovengenoemde brochure. Bedeeld worden de golven van anti-Duitsche gezindheid, welke de schrijver in Nederland meent te constatee- ren. Daar het geschrift te Berlijn is uitgegeven, ademt het uiteraard een Nat. Soc. geest. Dit neemt niet weg, dat de wijze van betoogen een objectieven indruk maakt, temeer waar de schrijver volgens zijn verklaring uitslui tend gebruik heeft gemaakt van statistisch materiaal, datesrend van voor den tijd der Hit- lerregeering. Doel der brochure is, den Nederlander duide lijk te maken, dat het anti-semietisme in Duitschland noodzakelijk moest ontstaan uit de „Joodsche overheersching" op vele gebieden van het openbare leven en om meer waardeering te wekken voor Hitler's optreden. De cijfers, die worden gegeven, lijken ons het overwegen zeer zeker waard. Bij de lezing hinderde het ons, dat de ii steevast vervangen is door de y. DE BEKENDE WERELDVUEGER Kingsford Smith is Donderdagmiddag met het K.L.M. vliegtuig „De Pelikaan" op Schiphol aangekomen, op ziin doorreis naar Engeland. Bij aankomst werd Kingsford Smit (midden) verwelkomd door de heer Plesman (directeur K.L.M.) en Evert van Dijk (indievlieger). UE HERDENKING der bevrijding van Weenen uit de be'egering der Turken. L'nka: bondspresident Mi- klas en Kardinaal-'egaat Z. Em. La Fontaine tijden* de plechtigheden op de Heldenp atz te Weenen; rechts Z. hm. Kardinaal Hlond van Polen celebreert de pontificale H. Mis in de openlucht voorde Sobieski- kerk. TACHTIG MOTORRIJ TUIGEN en hijwagena der Amsterdamsohe gemeente tram zijn omgeoouwd en van dwarsbanken voorzien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 4