De toestand der gemeenten Almelo in nood De wedstrijden om den Hollandbeker ROEIFEEST TE SLOTEN MARKTEN ZATERDAG 16 SEPTEMBER Conclusies uit enkele gegevens be treffende de gemeentefonds belasting Steeds ongunstiger! Bruinkool-nawee Civiele procedure tegen den Raad van Arbeid te Maastricht PRINSES JULIANA VOOR DE MICROFOON Ter inleiding van de nationale inzamelingsweek GESLAAGDE PROEF De nachtdienst van het veer MoerdijkWillemsdorp OP NALEVING MOET SCHERP WORDEN TOEGEZIEN Steun aan verbouwers van aardappelen Zware aardbeving bij Erzeroem Verbindingen verbroken LAATSTE WRAAKNEMING De oude brug te Muiden in staking Voorstellen van B. en W. om de begrooting goedgekeurd te krijgen, verworpen Het loopt vast met de financiën GEEN CRISISHEFFING OP SUIKER Intern, ruiterfeest te Essen Ritmeester Schummelketel wint een eersten prijs Nieuwe omwenteling op Cuba? Washington ongerust Smuts heeft grootsche plannen Expansie der Zuid-Afrikaansche Unie in Witwatersrand De Frankfurter R.C. won het num mer double scull seniores Succes voor Nereus Overnaadsche sciff De eerste bslissing De achten Conflict op de werkverschaffing Gandhi verlangt steeds meer Hij eischt volledige onafhankelijk heid voor Indië piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiSRABANTSCHE BRIEVEN i De komst van het najaar is altij ge weldig 't Dondert deur de schepping 't Gerausch is van 'n versuffend lawijt E In welke mate de financieele toestand van een groot aantal gemeenten ongunsti ger is geworden, kan worden afgeleid uit enkele gegevens betreffende de gemeente fondsbelasting, die zijn opgenomen in de ter perse zijnde achtste aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In deze aflevering wordt voor de belasting- Jaren 1931/1932, 1932/1933 en 1933/1934 aller eerst een overzicht gegeven van de aantallen gemeenten, die zich voor genoemde belasting in een der drie klassen hebben gerangschikt, en van de aantallen opcenten, die de gemeen ten op deze belasting heffen. Zoo is het aantal gemeenten, dat geen op centen op de gemeentefondsbelasting heft, van 1931/1932 tot 1933/1934 gedaald van 317 tot 113, terwijl het aantal gemeenten met 80 of meer opcenten is gestegen van 238 tot 652 en het aantal gemeenten met 100 opcenten zelfs van 30 tot 266. Verder blijken 117 gemeenten, die voor 1931/1932 in de eerste klasse waren gerangschikt, voor 1932/1933 en 1933/1934 naar de tweede of de derde klasse te zijn overge gaan. Het aantal gemeenten der derde klasse vermeerderde van 1931/1932 tot 1933/1934 met 212. Opgemerkt zij, dat door deze verandering van klasse onder overigens gelijke omstandig heden een grooter aantal personen in de ge meentefondsbelasting valt, waardoor een hoo- gere belastingopbrengst wordt verkregen. Verder wordt voor elk der gemeenten boven 20.000 inwoners voor dezelfde jaren een over zicht gegeven van het nummer der klasse voor de fondsbelasting en het aantal geheven op centen. Ook uit deze gegevens is de verzwak- centen. Ook uit deze gegevens is ae verzwa ring van den belastingdruk duidelijk merkbaar. Voor de 6 gemeenten boven 100.000 inwoners is van het aantal opcenten voor de drie jaren hieronder melding gemaakt. 1931/1932: 1932/1933: 1933/1934: Amsterdam 38 74 78 's-Gravenhage 6 6 45 Groningen 8—80 80 80 Haarlem 3060 80 80 Rotterdam 60 80 85 Utrecht 53 53 60 Voor het landelijk gedeelte van Amsterdam, dat in de 2de klasse is gerangschikt, geldt 2/3 van het vermelde aantal opcenten. Ook heeft zich Haarlem over 1932/1933 en 1933/1934 en Rotterdam over 1933/1934 in de 2de klasse ge plaatst, terwijl overigens de eerste klasse geldt. Naar verhouding is van bovengenoemde ge meenten de belastingdruk voor 's-Gravenhage het gunstigst. De N. V. Exploitatie Louise Groeve in liqui datie heeft bij de civiele kamer der Arrondis- sements-Rechtbank te Maastricht een proce dure aanhangig gemaakt tegen den Raad van Arbeid te Maastricht. Verzocht wordt de veroordeeling van den Raad van Arbeid te Maastricht tot betaling aan de Louise Groeve van een bedrag van f 21.922.09 met rente. Dit bedrag betreft door de Louise Groeve in gevolge de Ongevallenwet onverschuldigde be taalde premies. De Raad van Arbeid heeft op order van den Staat der Nederlanden op deze gelden ten laste van de Louise Groeve beslag doen leggen. De Rechtbank te 's-Gravenhage verklaarde dit beslag van waarde. Toen ter tijde was even eens nog hangende de bekende arbitrage Louise GroeveStaat. De Staat der Nederlanden werd in verband hiermede door genoemde Haagsche Rechtbank veroordeeld om de gelden welke ae Staat krachtens het arbitraal vonnis nog aan de Louise Groeve mocht hebben uit te keeren, aan den Raad van Arbeid te Maastricht af te geven. Op 17 Juli 1927 viel de beslissing in bedoeld arbitraal geding en bij deze beslissing werd de Staat der Nederlanden veroordeeld tot voldoe ning aan de Louise Groeve van f 884.976.85 in hoofdsom en de renten ad 5 pet. benevens f 10.000 wegens gemaakte kosten. Donderdag werden voor de civiele kamer der Arrondissements-Rechtbank te Maastricht plei dooien gehouden. Voor de Louise Groeve proce deerde Jhr. Mr. E. Alting van Geusau, advocaat te Maastricht, voor den Raad van Arbeid Mr. B. van Geldein, advocaat te Maastricht. De Rechtbank zal 12 October a.s. in deze zaak vonnis wijzen. De nationale inzamelingsweek, die van 4 tot 12 October as zal worden gehouden, zal op den avond van 3 October worden ingeleid door redevoeringen, welke H. K. H. Prinses Juliana en eenige leden van het dagelijksch bestuur voor de radio zullen houden. Zooals bekend is op initiatief van den A. N. W. B. en de K. N. A. C. sedert 1 Juli j.l. een begin gemaakt met een proefnachtdienst op het veer Moerdijk-Willemsdorp; deze zal tot ultimo December a.s. duren. De vertrekuren van Moer dijk zijn vastgesteld op 0.30, 1.30, 2.30, 3.30, 4.30 en 5.30 en van Willemsdorp een kwartier later Hierbij is aansluiting op den door de Gemeente Dordrecht geëxploiteerden dienst op het veer Dordrecht-Zwijndrecht verzekerd. Thans zijn de resultaten van dezen dienst over de eerste twee maanden bekend. Met vol doening kan worden geconstateerd, dat zij de verwachtingen hebben overtroffen. Het verkeer over de maanden Juli en Augustus is onge veer even groot geweest. Maakten in Juli 1388 personen van dezen nachtdienst gebruik, in Augustus bedroeg dit 1326. Het aantal per sonen met rijwiel was respectievelijk 151 en 130; het aantal motorrijwielen 40 en 41. In Juli werden 341 personenauto's en 165 vrachtauto's ver'oerc, in Augustus waren deze cijfers respectievelijk 325 en 179. Den weggebruikers wordt aanbevolen van dezen proefnachtdienst zooveel noodig en mo gelijk gebruik te maken. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de burgemeesters de volgende circulaire doen toekomen betreffende den steun aan de verbouwers van aardappelen (oogst 1933): „Ten einde een behoorlijke uitvoering van de bepalingen van de Koninklijke Be sluiten van den lsten September 1933 respectievelijk tot toepassing van de arti kelen 9 en 12 der Landbouwcrisiswet 1933 op aardappelen en tot bepaling van den aanvang van het in artikel 1 van het Cri- sis-Tuinbouwbes'.uit 1933 I bedoelde tijd vak ten aanzien van aardappelen, mogelijk te maken, is het noodzakelijk, dat op de naleving daarvan scherp wordt toegezien. In verband hiermede hem ik de eer, zulks ter voldoening aan het desbetreffend verzoek van den Minister van Economische Zaken u, als hoofd der gemeentepolitie te verzoeken de noodige medewerking bij de uitvoering van bovenbedoelde bepalin gen te verleenen. Voor zooveel noodig zij overigens ten deze nog de aandacht gevestigd op het be paalde in artikel 26 van de Landbouw crisiswet 1933." ISTANBOEL, 15 Sept. (V. D.) Het gebied rondom Erzeroem is door een hevige aardbe ving geteisterd. De verbindingen met het gebied zijn verbroken, zoodat nog geen bijzonderheden over de aangerichte schade zijn gemeld. Vrijdagmorgen om ongeveer acht uur, dus nog maar enkële uren voor de plechtige inge bruikneming van de nieuwe Merwedebrug. heeft een schipper nog kans gezien de oude brug door een aanvaring onklaar te maken. Daar de tramrails over de brug daardoor niet meer aansloten, moesten de passagiers der Gooische tram te Muiden overstappen. Ondertusschen wérd hard gewerkt om de ontzette brug weer op haar plaats te brengen, hetgeen om ongeveer halftien gelukt was. Donderdagavond heeft de Gemeenteraad in Almelo langdurig vergaderd over het feit, dat de begrooting voor 1933 nog niet is goedge keurd. Ged. Staten hadden hun besluit o.a. aldus ge motiveerd, dat „de financieele gesteldheid der gemeente van dien aard is, dat geen middel om tot opvoering der inkomsten te geraken achterwege mag wor den gelaten"; „de wet daartoe de mogelijkheid biedt door plaatsing der gemeente in de tweede klasse der gemeentefondsbelasting" „daar de mogelijkheid tot opvoering der in komsten voor 1933 nog aanwezig is en de raad niettemin weigert daarvan gebruik te maken, de begrooting voor dit jaar niet voor goedkeu ring in aanmerking kan komen." Dienovereenkomstig hebben B. en W. voor gesteld de gemeente te doen plaatsen in de tweede klasse der Gemeentefondsbelasting en het openbaar vervolgonderwijs op te heffen. Van een beroep op de Kroon verwachtten B. en W. weinig succes. De socialist v. DRONKELAAR zeide, dat de Raad zich zal moeten beraden om voor dit jaar nog te kunnen ontkomen aan plaat sing in de 2de klasse der Gemeentefondsbelas ting. Ook is er nog de mogelijkheid om 100 op centen te heffen zonder een klasse terugge bracht te worden. Spreker wil, dat B. en W. aan Ged. Staten vragen of ze kunnen goedkeuren, dat de gemeente dit jaar 100 op centen heft zonder daarbij den eisch te stellen de gemeente in de 2de klasse te rangschikken. Wethouder KORTEBOS wees op den eisch van Ged. Staten om te gaan naar de 2de klasse en of daar nu aan vast zit het heffen van 100 opcenten is spr. niet bekend. Spr. zal zich ech ter niet verzetten tegen het heffen van 100 opcenten, maar, vraagt spr., daar gaat tijd mee heen om daar goedkeuring op te krijgen en hoe moeten wij dan in den tusschentijd de ge meente financieren. Het toestaan aan 9/12 der uitgaven van 't vorig jaar acht spr, door de niet-goedkeuring der begrooting vervallen Spr. meent, dat door het aannemen van 't voorstel- v. Dronkelaar de gemeente in groote moeilijk heden zal komen. Voor verschillende uitgaven is al geen toestemming kunnen verkrijgen en elk oogenblik uitstel kan moeilijkheden veroor zaken. Na lange discussies besloot de Raad in meer derheid toch het voorstel van B. en W. aan te houden en te trachten een overgaan in de tweede klasse te ontgaan en honderd opcenten te heffen op de Gemeentefcndsbelasting. Ook het tweede voorstel van B. en W. om het vervolgonderwijs met ingang van Donder dag j.l. stop te zetten werd verworpen. Aan het „Nederlandsche weekblad voor krui denierswaren" ontleenden wij, dat er spoedig een crisisheffing op oliën en vetten kan wor den tegemoet gezien. Een crisisheffing op vetten is er al. Omtrent de heffing op oliën verneemt de „N. R. Crt", dat zij inderdaaa in het voornemen ligt. Hoe hoog zij zal zijn kan nog niet worden gezegd. Voorraden zullen onder de heffing gebracht worden (op het niet aangeven zal strenge straf worden ge steld), zoodat het geen doel heeft ze op te doen. Genoemd weekblad had ook nog gemeld, dat er een crisisheffing op suiker zou komen. Dit bericht is echter geheel uit de lucht ge grepen. Ritmeester Schummelketel heeft gisteren op den eersten dag van het driedaagsch interna tionaal concours hippique te Essen den eersten prijs gewonnen, en wel in een springconcours, voor Duitsche paarden. Ritmeester Schummel ketel had het parcours met negen an dere ruiters zonder fouten afgelegd. Ritmeester Schummelketel, die op het paard Feldblume reed, had o.m. als tegenstanders de bekende ruiters luitenant Hasse, luitenant Momm, lui tenant Lippert en anderen. Bij het oversprin gen maakte ritmeester Schummelketel weder om nul fouten, terwijl hij het parcours in den kortsten tijd, 39 sec. aflegde. Daarmede behaalde onze landgenoot den eersten prijs. De winnaar werd hartelijk toegejuicht door de vele aanwe zige toeschouwers. De Nederlandsche driekleur werd geheschen, terwijl het Wilhelmus staande door de aanwezigen werd aangehoord. HAVANA, 15 Sept. (Reuter.) Uit de provin cie Pinar del Rio wordt een nieuwe omwente ling gemeld. Een voormalig leger-officier heeft zich hier aan het hoofd gesteld van een troep gewapende burgers, die den militairen post te Consolacion del Sur overgehaald hebben zich bij de beweging aan te sluiten. Vanuit Havana zijn troepen gezonden om den opstand te be dwingen en de rebellen vluchten reeds de heu velen in. Het blad „El Mundo" geeft het vol gende overzicht van den algemeenen toestand op Cuba: de geheele handel des lands is ver lamd; het nationaal crediet lijdt buitengewoon en tenzij de zaken geheel anders worden, zal de regeering weldra in elkaar vallen. In officieele kringen te Washington maakt men zich meer en meer ongerust over de mogelijkheid, dat een nieuwe omwenteling op Cuba het leven en de eigendommen der Amerikanen bedreigt, waar door het noodig kan worden Amerikaansche troepen te zenden ter bescherming. NEW YORK, 15 Sept. (V. D. Uit Montreal wordt gemeld, dat het hotel waarin generaal Machado, de vroegere president van Cuba, en diens vrienden verblijf houden, scherp wordt bewaakt, aangezien dreigementen zijn ontvan gen dat de vroegere machthebbers zouden wdrden vermoord. JOHANNESBURG, 15 Sept. (Reuter)Na zijn terugkeer uit Engeland sprak generaal Smuts heden voor het eerst in een openbare bijeen komst. Smuts kondigde een groote expansie van de Zuid-Afrikaansche Unie aan in nei bijzonder in Witwatersrand, dat als nooit te voren zal worden ontgonnen. De landbouw moet beoefend worden op een nieuwen grond slag. Wat betreft de subsidie aan de Italiaansche scheepvaart zei Smuts, dat het onmogelijk Op de Olympische Roeibaan in de Sloter- ringvaart te Amsterdam zijn gistermiddag na een tweetal heats dat Donderdag reeds geroeid was, de internationale roeiwedstrijden begon nen uitgeschreven door de Hollandbekerwedr strijdvereeniging in samenwerking met den Am- sterdamschen Roeibond. Het was mooi roei- weer met weinig wind. De wind stond in de lengte van de roeibaan en dus ten gunste van de roeiers. Begonnen werd met de jonge sciff B, waar voor in de eerste heat Spaarne en de Maas aan den start kwamen. De Maasieiffeur nam, de leiding tot op de helft van de baan, toen kreeg Witkamp een inzinking en de Haarlemmer kon hem zoneter moeite passeeren. Steenhuyzen kon onbe dreigd. De uitslag was: 1. Spaarne in 8 min. 6 4/5 sec. 2. Maas (ver achter). Tweede heat: Willem III (Schroeder) en de Hoop (Herweyer). De sciffeur van de Hoop nam met een snellen start dadelijk een voor sprong en behield deze tot op 1200 Meter. Evenals in de voorafgaande heat kreeg de lei- der een inzinking, Schroeder profiteerde er van en nam de leiding over. Uitslag: 1. Wil lem III tijd 7 min. 55 sec. 2. De Hoop op vijf lengten. Hierna volgde het hoofdnummer oude chiff voor den HoTandbeker. De eerste heat bracht Spaarne (De Vries) tegen Viking (Brommet). Het eerste gedeelte van den strijd ging gelijk op, maar na 500 Meter ging de Vries er van door. Tenslotte won de Vries gemakkelijk. 1. Spaarne 7 min. 47 sec. 2. Viking op vijf lengten. Deutsch (Tangermunde R.C.) kreeg een row over, die niet geroeid werd. Voor jonge sciff A vertrokken daarna voor de derde htat van boei I Poseidon (Moscow en van ooei 2 Willem III (Dusseldorp). Dit werd de erste race met weinig krachtsverschil. Dusseldorf nam met taflengte de leiding om op de helft der baan ruim een halve lengte genomen te hebben. Langzaam maar geleide lijk liep hij meer uit. De uitslag luidde: 1. Willem III 7 min. 48 3/9 sec. 2. Poseidon op bijna twee lengten. Vervolgens hingen er twee heats voor de De eerste heat bracht een mooien strijd tus- schen Willem III (Ten Houten) en de Maas- sciffeur (Schutte). Nadat laatstgenoemde op 500 Meter reeds licht tusschen de booten ge bracht had, liep ten Houten in om op de helft van den afstand, nog maar een halve lengte achter te hebben. Op 1500 Meter leidde Schut ter weer met ruim een lengte, maar spurtte de sculler van Willem III bij om op de 1750 Me ter gelijk te komen. Schutter bleek nagenoeg uitgeroeid en hoewel ten Houten door slecht sturen nog eenige slagen moest laten loopen won hij gemakkelijk. 1. Willem III tijd 8 min 13 4/5 sec. 2. De Maas op 4 lengten. Tweede heat: De Hoop (Gaarlandt) en Spaarne (Stopendea) aan den start. Doorslecht starten kwam de Haarlemsche sculler dade lijk iets achter, maar na 800 Meter lagen o. booten boord aan boord. Stopendea liep toen na 1200 Meter bijna een lengte uit. Wel poog de Gaar'andt nog in te loopen, doch het mis lukte. 1. Spaarne 8 min. 22 sec. 2. De Hoop op bijna 1 lengte. De eerste beslissing viel in het nummer double scull seniores. Hiervoor hadden slechts ingeschreven de Societe Royale Nautique Anversoise en de Frankfurter R. C. Na het startsein namen de Duitschers met een snel tempo dadelijk een lengte voorsprong. Al spoe dig was er licht en op de 500 Meter leidden de twee Frankfurters reeds met ruim twee lengten. Daarna werd een zeer kalm tempo in gezet. De Duitschers roeiden toen reeds een gewonnen wedstrijd. Ook in stijl waren de Duitschers superieur. 1. Frankfurter R. C., tijd 7 min. 26 sec.; 2. Societe Royale Nautique Anversoise (ver ach ter). De "ploeg der Duitschers bestond uit Ross- man (boeg) en Woellert (slag). Van het nummer Amsterdamsche vieren ging de tweede heat De HoopA. R. S. A. niet door, omdat de Hoop zich had teruggetrokken. De 3e heat ging toen tusschen Poseidon en .Villem III. Een mooi gelijk opgaande strijd, waarbij Poseidon tot op 1500 Meter met tafel lengte de leiding had. Toen kwam Willem IH gelijk, maar de slag snoekte, waardoor een lengte verloren ging. Op de laatste paar hon derd meters was dit verschil niet meer in te halen. 1. Poseidon in 7 min. 56 sec.; 2. Willem III op ruim 1 lengte. Voor de tweede heat in Jonge Sciff A kwa men de Hoop (Tamboezer) en de Maas (Wit kamp) tegen elkander. Na 200 Meter had de Hoop-sculler reeds licht tusschen de booten gebracht, om op 500 Meter met twee lengten te gaan leiden. Hij behield zijn afstand, on danks het feit, dat Witkamp op het laatste moment nog met uiterste inspanning een in looppoging deed. 1. De Hoop 8 min. 16 sec.; 2. De Maas 2 lengten achter. Tot slot van den middag ging het nummer achten tusschen Amstel en Nereus, die mooi gelijk starten, maar op 500 Meter heeft Am- stel, die een rustiger indruk maakt, een halve lengte genomen. Dit blijft zoo tot 1000 Meter, waarna Amstel tot driekwart lengte uitloopt. Geleidelijk komt Nereus echter opzetten. Op 1750 meter liggen de ploegen gelijk. Met een mooie eindspurt gaat Nereus als eerste door de lijn van aankomst. Uitslag: 1. Nereus. tijd 6 min. 461/5 sec.; 2. Amstel, halve lengte. De ploeg van Nereus bestond uit: M. Schoorl (boeg), R. Manschot, R. C. Maier, W. A. Man schot, A. H. E. Kettner, C. Giesberts. A. v. d. Piet, A. N. Merkelbach (slag) en G. Hallie (stuurman). Zaterdagmiddag worden de andere eindstrij den verroeid. Bij de Aa-werken nabij Helmond is een con flict ontstaan. Tengevolge daarvan zijn ongtveer 50 werkloozen gedurende zes weken van de wer ken uitgesloten. was, zich hieraan te onttrekken, daar de re geering haar goedkeuring hieraan gegeven nad vóór de coalitie tot stand kwam. Als de mi nisters der Zuid-Afrikaansche partij hun goed keuring hieraan niet kunnen geven, aldus Smuts, blijft hun niets anders over dan af ie treden, maar het is dan wel noodig, dat zij zich terdege afvragen of het wel zaak is de coalitie te verbreken ter wille van een scheep vaart-subsidie. Waar de naties haar markten sluiten, moet het afzetgebied van Zuid-Afrika in Afrika zelf liggen. Bijgevolg zijn de ministers van de nationalistische partij, die met de beste bedoelingen gezield zijn, van meening, dat net de moeite waard is om te trachten het han delsverkeer via de Noord-Afrikaansche Mid- del'andsche Zeehavens tot ontwikkeling te brengen. POENA, 15 Sept. (Reuter) Gandhi en Ja- waharlal Nehroe kwamen overeen het doel van het Nationaal Congres te omschrijven »ls volledige onafhankelijkheid voor Indië. hetgeen beteekent „volledige zeggenschap over het leger en de buitenlandsche betrekkingen ?a toezicht op de binnenlandsche financiën en net economisch leven". Dit blijkt uit brieven, waar van de tekst vandaag is gepubliceerd. Gandhi verklaart, dat de vorsten veel van hun maent moeten overgeven en echte ver tegenwoordigers van het volk zullen worden. ALKMAAR. 16 Sept. 11 Paarden per stuk 80 185; 20 Melkkoeien 100200: 28 nuchtere kalv. slacht, per stuk 517; 158 vette schapen 913.50; Overhouders 6—10, 110 biggen 10 weken 914; 60 bokken en geiten 212, handel stil. ALKMAAR, 15 Sept. Graanmarkt. Aangev. to taal 1976 HL., als; 12 tarwe 4.005.00. 136 gerst en chev. gerst 4.255.25. 642 haver 5.756125. 223 boonenbruine boonen 17 0020.00. citroen- boonen 16.0023.00. dulvenboonen 8.259.25. witte boonen 18.0022.00 45 zaad: rood mos terdzaad 22.50. Idem geel 14.00. 76 karwijzaad 26.5029.50, 58 blauwmaanzaad 20.0021.50, tuinboonen 9.0010.50. 784 erwten: groene, kl. 10.00—11.50, idem groote 16.75—23.00, idem grauwe 14.0027.00, Idem vale 14.0031.00. Per 100 K.G. Handel goed AMSTERDAM, 15 Sent. Ansjovis. Verhandeld werden 1930er a 10.00, 1931er a 12.00. BOVENKARSPEL (Station), 15 Sept .De Tuin bouw" Aardappelen: Elgenh. 1.05 per baal. aanvoer 34 baal. Uien: grol 0.600.80, groote gele 0.850.95. Drielingen 0.400.45. Nep 1.30 1.40 per baal, aanvoer 472(6 baal. Bloemkool: le soort 6.C014.00. 2e soort 2.00—6.00, 3e soort 1.50 2.10 per 100 stuks, aanvoer 45870 stuks. Roode kool 1.50—2.00 per 100 K.G., aanvoer 3475 KG. Gele kool 1.60 per 100 K.G. aanvoer 600 K.G. Witte kool 1.201.40 per 100 K.G, aanvoer 14375 K.G. Augurken: fijn 13.9016.50 per 1O0 K.G flinbast. 7.7010.20 per 100 K.G.. aanvoer 10770 K.G. Slaboonen: enkele 0.30—0.55 per zak. aan voer 29 zak; dubbele 0.300.81 per zak, aanvoer 198 zak van 15 K.G. BOVENKARSPEL. Van de aangevoerde 6.000 000 stuks leverbaar werd maar een klein gedeelte verkocht. De kweekers wachten thans af wat er met de overgebleven bollen zal gebeuren. De vol gende week wordt met het vellen van plantgoed begonnen, wat na het leverbaar geveild zal wor den. Wat verkocht is, ging voor den minimum- prils weg met de volgende uitzonderingen: Overwinnaar 12 op 2.16; Peach Blossom 12 op 1.952.50; Oranje Nassau 12 op 2 35; Cltv of Harlem 12 op 1.25: Pink Beauty 12 op 1.45; Dldo 12 op 0.95; King George V 12 op 1.30—1.40; Al bino 12 op 1.90: Zwanenburg 12 op 2.30: Early Beauty 12 op 0.95; Idem 11-12 0.85; Narcis Poë- taz Medusa 1.20 per K.G.; Ibis 11-12 1.15; Zwa nenburg 11-12 2.05; Peach Blossom 11-12 1.50 1.70 per 100 stuks. ENKHUIZEN. 14 Sept. Visch 35 vaartuigen met 5233 pond Koraal 0.200.25; 23 vaartuigen met 2878 pond Tarbot 16.1020.00, 12 vaartui gen met 538 pond Korschol 5.00. 8 vaartuigen met 253 pond Korbot 14.2016.20. ENKHUIZEN, 15 Sept. Prult: Beurré Hardv 9.5010.30, Bonne Louise 9.8011.50. Landauers 4.605.20, Durandeau 4.905.10. Seigneur 9.80 10.10. Groenten: Slaboonen 3.004.00. HOOGKARSPEL, 15 Sept. ..De Eendracht" Bloemkool: le soort 3.3010.80. 2e soort 1.50 4.40. 3e soort 0.751.50; Roode kool 1.00; Gele kool 1.30; Slaboonen 0.350.90; Uien 0.40180. HEILOO. 15 Sept. Veilingsver. ,,St. WUUbror- dus" Aardbeien 0.140.29 per doosje. Andijvie 0.702.20. Kropsla 0.952.50, Komkommers 0.60 3.10 per 100. Meloenen 0.070.28 per stuk. Tomaten 0.020.09, dubb. Stamslaboonen 0.04 0.10, idem enkele 0.050.08, Sntiboonen 0.06 0.19, Augurken 0.040.36. Raspers 0.080.13 per K.G. Wortelen 0.380.49 per 10 bos. LEEUWARDEN, 15 Sent. Aangevoerd werden: 175 enterstieren 70135. 115 Twenterstleren 135 tot 250 per stuk. 428 vette koeien 75175 per stuk. 2852 ct. per Kg„ 529 melk- en kalikoeten 80190 per stuk. 180 pinken 3080 per stuk, 28 vette kalveren 18—58 per stuk. 953 graskalveren 1450 per stuk, 140 nuchtere kalveren 36 per stuk, 584 vette schapen 717 per stuk. 145 weide- schapen 510 per stuk, 360 lammeren 37 per stuk, 458 vette varkens 2538 per stuk, 3236 ct. per Kg.. 22 magere varkens 1538 ct. per Kg., 228 kleine biggen 510 per stuk. 20 bokken en geiten, 7 paarden. Totaal aanvoer 4372 stuks. Zuivel: Sleutelkaas 22, Nagelkaas 6—10, Gouda- kaas 1020. Edammerkaas 1031. Aanvoer 1661 Kg. Milnboter 1.60. 1.50. 1 41, veillntrhiter 1.58, 1.31. aanvoer 9/3, 31/6 en3/12 vaten. Commissie 68. EierenhandelKine'eren aanvevo-rd 12000 Kg. Prijs 3.254.25 Handelsorlis 6065 ct. oer Kg. Eptide'eren aangevoerd 200 Kg. Prijs 33.50. Han- delsprijs 4045 ct. per Kg. Pluimvee: 15 slacht- iianen 3575 ct. per stuk. 200 slach+kl^oen 40— 90 ct. per stuk, 150 Jonge hanen 2580 ct. per stuk, 15 jonge duiven 10 ct. per stuk. LEIDEN, 15 Sept. Kaas. 90 partijen Goudache kaas: le soort 23.0026.00, 2e soort 20.0022 00 per 50 K.G. 21 partijen Leidsche kaas: le soort 24.002780, 2e soort 20.0023.00 per 50 K.G. Handel matig. Ulvenhout, 12 September 1933 Menler, Van den middag is na weken veur 't eerst 't zonneke wegge trokken achter 'n dikke, graau- we herfstloch. De wind sturmt deur 't verdroog de geblaarte van de bosschen. En op d'n oogen blik, nouw me samen binnen zitten, heuren me 't najaar rauschen mee 'n geweld, da me-n-ei wa stil van zijn geworren. Waant da's zoow eigenaardig van deuzen tijd van 't jaar, amico. maar de komst van 't najaar is a'.tij geweldig Komt 't veurjaar naar ons toe as Engeltjes zang, 't najaar dondert deur de schepping. tGerauscn in de bosschen, die nouw zwart en somber zijn, is van 'n versuffend lawijd. 't Spokt daar boven in de kruinen of er duu- zenden heksen aan 't donderjagen zijn. Waant z is droog op d'n buiten. 't Hooge laand ligt grijs, neeë, wit van drogte, verschraald te verstuiven. Boven t geboomte uit wolkten de stofsluiers van den middag over d'n weg. As 'nen mist waaiden ze 't laand en de velden over. En nouw van d'n avond, nouw dieën drogen sturm nog wa feller opgestoken is, de noten van d'n notenlèèr kwatsen, soms mee 'nen keiharden plof teugen de blinden aan, nouw de takken over de dakpannen rauschen, nouw is 't lekker bier ia huist 't Geloei in de bosschen is somwijlen te heuren. 't Is of 'nen dollen, donkeren trein deur henen dondert, die dalijk over d'n erft zal spoeien. Trui zit met d'r hoofd 'n bietje in d'r schouwers verdoken, sokken te stoppen en nouw en dan, as er weer 's 'n noot teugen de luiken knalt, dan gaat d'ren kop weer 'n bietje dieper naar benejen. „Stelt oew veur," zee ze daarstraks: „da me hier, net ar in de stad. gin blinden hadden. Dré, dan zatten me in dit noodweer nog mee kapotte ruiten ok!" „Mokt oeuw nie bezurgd, Trui," stelde-n-ik heur tusscnen twee trekskes aan m'n pijp ge rust: „ons buiske hee al meer sturm en ontij weerstaan! Da's indertijd steuvig gebouwd door vaders!" „Da-d-is 't," zee Trui: „maar 'k heb nooit begrepen, dat ie nie wa meer kasten in 't huis hee laten maken." Ik kreeg in de gaten, da Trui om 'n protje ver'egen was en dus zweeg ik. Waant m'nen brief moest nog vol, veur 'k naar bed gaai, dan kan Driek Frijters, d'n postbooi, 'm mergen- ochtend meenemen, lijk ie da-d-elke week, s Woensdagsmergens doet. Buitendatte, da's nouw nie om wa te fitten op Trui, maar zij hee ruim vijiendartig jaren kasten in huis zijn en daar houwt ze d'r eigen dus aan! Ok, nouw alle kinders de deur uit zijn Dus: ik zweeg. En kratste deur de stilte over m'n pampier, luisterend nouw en dan naar d'n tik van m'n stèèrtklok, die de leste weken, nouw de zomer o mis, weer veul duidelijker is gaan tikken. Daar kan 'k aan verstaan, da-d-et hier veul stiller is geworren, op ons dürpske. „Ik zee, da 'k nooit begrepen heb, da Ik knikte; was ze veur! „Dat-ie nooit meer „Is 't nouw gedaan, baker, 'k zit te schrijven, mok me nie in de wèèr." Na vijf minuten: „Kommeke koffie, Dré?" Ze wouw mee alle geweld praten, waant da stürmlawijd deur deuzen eersten Herfstavond, werkte toch op d'r zenuws. „Kommeke koffie, vraag ik!" „Oem." Meteen klapte-n-er 'n deur los op d'n erft. D'n bons knoerste deur oew zielement. „Ga 's kijken, Dré," en d'n aangst sting dof in d'r oogen. „Da's de wind, Kloris" en 'k had 't nog nie gezeed ofbons! Weer klapte de staldeur mee 'n duvelsch geweld over d'n erft. Trui goot de koffie naast 't kommeke. 't Bruine plaske liep in 'n spleet van t tafelblad en rolde zoow^ as 'n klein rivierke over de lengte van de tafei en de druppen tikten teugen de plavuizen. Toen nè 'k efkens, heel efkens in tweestrijd gestaan. Trui uitfoeteren ofgaan sluiten. Om tijd te sparen, ben 'k maar ineens gaan sluiten. En as ik terugkwam, ben 'k eerst veur d'r gaan staan en 't heb gezeed: ..luster nouw 's goed: mijn vader hee hier niet meer kasten laten maken, omdat ie toen nog nie op jouw gerekend had, lawijd hierbuiten is van d'n stürm en 'n kommeke koffie kunde me geven en houw nouw verders oewen wafel dicht!" „Wafel??" „Oew snoepmondje dan!" „Ja, baron!" Je khunt gaen," zee ik op z'n barons. Waarop Trui 'n reverens mokte, mee de punten van d'ren schort in d'r haanden, sjuust as ze da-d-op de school hee geleerd vruuger, toen er nen bisschop zouw komen. Al d'ren aangst was ze vergeten. Toen kwam er rust en kost ik schrijven, veural omdat ze na 'n ketierke begost te slapen mee d'r eeue haarfd in 'nen sok en d'r aandere baand slat) laangs d'n stoel hangend. Ochja, ze is 's avonds moei, doodmoei en zoow als nouw, nouw de avonden weer wa lengen gaan, dan dut ze dikkels weg, onder 't suizen van de laamp. Na vijf minuten wier ze weer wakker. Natuurlijk deur 't lawijd, dat daarbuiten maar nie ophiew. „Zeg, hoe-ouw," gopte ze: „hoe laat 18 't al?" „Ge hadt pas vijf minuten gedut, wel te rusten." „Ti Gaai opruimen," zee ze, plotselink heel wakker, „en me gaan vanavond vroeg naar bed." Nouw, da meugde gerust weten, da-d-heb ik altjj schrikkelijk ongezellig gevonden, de vrouw van d'n vloer. Aan da dutje ben 'k gewoon ge rokt, maar Trui eerder in de bedstee dan Ikke. neeë, daar ha'k nooit aan kunnen wennen. „Samen uit, samen thuis," schijnt me erg in gegeven te zijn indertijd, maar hoe dan ok, 't was in 't begin van d'n avond 'n briefke-mee- haar! Van alle kaanten stropte-n-'t. De stürm, Trui'n schoon duo. „Da's pesterij", zee ik: „om nouw al in de bedstee te kruipen." „Ge zij r.og al gezellig ok," bekende ze toen „Heel d'n avond graauwen en snaauwen en schrijven. „As ge nog 'n haalf uurke wocht, ben k k'aar, dan kunnen me nog wa praten en daD gaan me samen in de krullen. Witte wa, gaat daar aan m'nen overkaant zitten en schrijfde gij 'n briefke-n-aan onzen Verver. Die wocht ok nog altij op 'n aantwoordje." Da was 'n ingeving, amico l Weg sokken, hier stoel, hier pampier en 'n oogenblik later lag ze mee heel d'r bovenlijf over de tafel en schreef. As van 'nen schaat- senrijer, zoow scheurden de halen laankzaam maar geregeld deur de stilte. „Dré—!" „Hoe schrijfde „laanterfaanteren", mee "n eff om mee 'n we?" „Waar hedde t nouw in 's hemelsnaam over?" ,Oow, niks bezonders! Ik schrijf 'm hoe t vahdenmiddag onzen koeischèèper uit 't hooi geschupt heb!" „Maar wa kan onzen Dré da nouw verdim men?" „Ik schrijf altij alles en da 's ie nouw een maal gewend, dus Fff of wv?" „Fff" floot ik: „de eerste letter van Flap uit." „Slaat da-d-op mijn?" „Neeë, op Blak." VUf minuten later: „Dré, is da mee één of mee twee pee's, flapuit?" „Mag ik da briefke lezen, Trui, veur ge t dicht plakt?" „Genogt." „Dan mee één pee." Trui kratste weer. Eindelijk zou ze 'm veurlezen. „Lüsterde efkens?" Ik dee m'n ermen over mekaar en lüsterde. „Beste Kinders Dré en Lowieske." Ik hoop da guilie dezen 'n d'n besten wei- staand zuit ontvaangen. Hier is alles goed. Al leen is vader 'n bietje lastig, maar da zit m in t stürmweer. Gaat weer wel over, denk ik by me-n-eigen." Ik kuchte „Nie goed. soms?" „Puik, ga verder." „Gaat weer wel over, denk ik bij me-n-eigen Juiliën brief in besten welstand ontvangen, hopende dezen van t zelfde!" „Oem?" ze' ik. „Nie goed, soms?" „Puik, ga verder!" geeme wa staat daar nouw. Nouw kan Tc toch kortje,' as cat ie 't weer best stelt op de Kost school. Afijn, daar hoeven guilie ok gin zürg over t'emmen. Die stelt 't allicht goed; net z'n opa!" „Hè?" „Nie goed soms?" „Puik, ga deur." „Toch is 't 'n aardig boske." „Wie?" „Memmert, as ge nie ophouwt mee mijn tel kens in m'n rede te vallen, dan schei ik er af. „Ga verder." „Toch is 't "n aardig boske enwel ver- geeme, wa staat daar onuw Nouw kan 'k toch m'n eigen haand nie lezen." Ze veegde d'ren bril nog 's af, tuurde, dichtbij, ver af,en en en.' „Schrap maar deur," stelde-n-ik veur: „vier kaantjes laank, daar missen ze niks aan as er één regeltje maankeert." Trui schrapte. „As 't nouw maar uitkomt," zee ze aangstlg: „nog 's. Toch is t 'n aarig boske. Deurgeschrapt en dan: hè"k d'n laan- terfaanter onder z'ntikkeltjesge schupt. Zouwen ze da verstaan, Dré, die tik keltjes?" „Ojeeja!" „Maar t klopt nouw nie, ee?" „Och „Nouw val ik van ons boske ineens op die tikkeltjes geschupt." Afijn, amico, de rest mot ge 'r maa bij den ken!" Ik ben voL Trui exerceert al rond in dTen naansjop en ge wit hoe ongezellig ik t vind, om alleen óp te blijven. 'k Zouw oew eerst nog geschreven hebben van ons ieste Kownginnefeest, maar die fees ten zijn ale van de locht en de kraant is er al meer dan vol van. Dus ben 'k maar be- scheiën opzfc gegaan. Ik schei er dus af. Veul groeten van Trui en as altij, gin horke minder van oewen toet a voe DRE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 15