De bioscoop in zijn oertijd VELO'S zijn niet duur Verbetering der watervoorziening VRIJWEL UITSLUITEND DOOR DE OVERHEID ZATERDAG 16 SEPTEMBER Onbelemmerde exploitatie Zilveren feest in October De feiten te Beauraing WASCHMACHINES vanaf fl. 30.- WRINGMACHINES vanaf fl. 13.- Belangrijke werken STADSNIEUWS De heer Hartman, directeur van het Luxor-theater, vertelt Sinterklaas in de bioscoop „Het Luchtbeeldin de omstreken Filmsterren uit de oudheid Het theater te Haarlem BEVORDERING VISCHAFZET In het binnenland 23 SEPTEMBER De Amsterdamsche werken COMITÉ VAN KATH. ACTIE GRAAL-AGENDA Nieuws voor de week van 1723 September Onteigening Met pensioen VRAGENBUS Verschillende meeningen Openluchf.voorstelling De explicateur Algemeene vergadering van de Vereeniging voor Water- schapsbelangen De „waterbeschaving" Het is nog maar vijf en twintig jaar ge leden, dat de bioscoop, toen genoemd de cinematocraaf, stad en land in beroe ring bracht. De evolutie van de film is zoo vlug geweest, dat we ons ternauwernood meer kun nen voorstellen, dat ééns zestig duizend men- schen op de Nieuwe Beestenmarkt te Leiden bijeenkwamen om een draak van een trilbeeld in de openlucht te bewonderen. Daarom achtten wij een interview met den heer Hartman, directeur van het Luxor-Theater en de eenigste nog in functie zijnde bioscoop exploitant uit den .oertijd", alleszins van be lang. Aanleiding daartoe was er bovendien, om dat de heer Hartman 15 October a.s. zijn zilve ren jubileum als exploitant viert, terwijl het Luxor-Theater dan juist 12 y, jaar in Haar lem bestaat. De jubilaris haalde bij onze komst een massa vergeelde paperassen en verbleekte foto's te voorschijn en het deed hem zichtbaar goed nog eens „van vroeger" te kunnen vertellen. „Ik maakte in Londen," begon hij, „kennis met de eerste bioscoop en hoewel ik een ge heel ander vak beoefende zag ik in een der gelijk nieuwtje voor Holland een groot com mercieel element. De apparaten werden ge kocht en 26 September 1908 besloten B. en W. van Leiden mij vergunning te verleenen tot het geven van bioscoopvoorstellingen met phono- graaf- en pianomuziek in de buitensociëteit „Amicitia", met ingang van 15 October van 1 tot 5 en van 7 tot 11 uur. Er werd een film van 1800 Meter gedraaid en na een uur kwamen er weer andere bezoekers; de voorstellingen waren doorloopend. De groote menschen wilden van het trilbeeld nog niets weten, die plaatjes- vertooning was voor kinderen. Ik liet mij ech ter niet ontmoedigen en begon een jaar daarna met de inrichting van den ouden schouwburg „Vondelhoven" aan den Rijnsburgersingel tot bioscoop. Op dat oogenblik was er een schoen fabriek in gevestigd, want ook in die dagen konden de schouwburgen het reeds niet bol werken. Mijn theater werd gedoopt „Imperial" en het publiek kreeg een volledig avond-pro gramma met variété. Later zag ik kans een pand aan den Stationsweg te koopen, waarop ik den ouden schouwburg liet sloopen en een prachtige nieuwe bioscoop liet bouwen, 't thans nog bestaande Luxor-Theater in Leiden. De cinematograaf wilde maar niet populair wor den en ik had het vaste vertrouwen, dat er wat mede te verdienen was. Mén heeft in zijn leven wel eens onbetaalbare idees, voor mij was dat de gedachte een maakte in 1914 zijn debuut in mijn theater en ook Lou Bandy heeft den vuurdoop op mijn planken ondergaan." Op onze vraag welke exploitatie-schlagers de heer Hartmar zich het best herinnerde ant woordde deze: In Den Haag zag ik den grooten toeloop naar een melksalon, waar Sint Nico- laas met zijn knecht recipieerde. Ik bedacht, dat een bioscoop grooter is en dat dus een bezoek van den Kindervriend goede resultaten zou meebrengen. Deze gedachte bleek juist, want toen Sinterklaas voor het eerst in mijn theater kwam moest de politie te hulp komen. Moeders riepen om hulp. omdat ze vreesden dat hun kind zou worden doodgedrukt. lede ren middag was de zaal stampvol en bleek politie-assistentie voor het gebouw noodzake lijk. Spoedig nam men in andere theaters de vinding over, maar de ouders bleven aan hun kinderen zeggen, dat alleen bij Hartman m Leiden de echte Sinterklaas kwam. De omstreken van Leiden werden ook be zocht. Op een handkar werden de apparaten geladen en in een zaaltje te Katwijk, Alphen enz. opgesteld. Veelal was dan geen electrische energie te krijgen, zoodat wij ons bedienden van een water- en zuurstof-apparaat (smalend genoemd de water- en vuurnering) of een aetherlamp. Een z.g. kalkje werd dan wit gloeiend gemaakt en daaruit werd de lichtbron voor de projectie verkregen. De apparaten wer den geplaatst in een uitneembare plaatijzeren cabine, die op biertonnetjes rustte. Op een kwaden avond was een flesch koolzuur leegge- loopen, zoodat de voorstelling niet door kon gaan. De plaatselijke omroeper moest dit den volke bekend maken. Hij had echter nog nooit van een bioscoop gehoord. Toen hem duidelijk gemaakt werd, dat dit lavende poppen op het doek waren begreep hij de zaak. Men hoorde hem dien avond omroepen; „De luchtbeelden gene venaovend niet deure!" In die dagen gaf een burgemeester als volgt vergunning om een voorstelling te geven: „Het is goed, doe je best maar en sluit de deur achter je als je weg gaat!" Wel een verschil met vandaag. „Welke sterren waren in de eerste periode der film door het publiek gewild?" vroegen wij. „In de komische films speelden vooral Max Linder, Madame Robine, Rigardin endat zal velen verbazen Mistinguett, waarmee de Franschen nu nog zoo zijn ingenomen. Het publiek was verzot op serie-films, die soms weken duurden en juist op het spannendste moment werden afgebroken. Een paar helden? Maciste. de oersterke geweldenaar; Eddie Polo, Nick Carter, de mysterieuze en Nick Winter. „De drie Musketiers" ging er in als koek en moest nog eens zeven weken herhaald worden. Vrouwelijke sterren had men vroeger niet veel. Dat ook reeds vroeger het prolongeeren mode was kan daaruit blijken, dat „Het vergaan van de Titanic" drie weken voor uitverkochte zalen gedraaid werd. De kapitein van het schip droeg een baard. Toen het vaartuig vergaan was, dook als symbool de kapitein als gezagvoerder nog éénmaal boven het water op, echter.zon der baard! Dan was de film uit en gingen de deuren open. Het publiek huilde Het is nu eenmaal niet mogelijk om al de verhalen van den heer Hartman te publicee- ren, hoewel ze zeker historische waarde hebben. Wij vroegen nog hoe de verdere exploitatie van het theater geschiedde. De jubilaris vertel de ons, dat de oorlog een einde maakte aan de triomf-jaren. Hij verhuurde zijn bioscoop en ging als particulier te Bussum wonen. Weldra zag hij echter in, dat hij niet buiten zijn vak kon. In Haarlem kocht hij twee panden aan de Groote Houtstraat 139 en 141, waar destijds dokter Sluiteman en een apotheker woonden. In 1921 werd de eerste steen voor het Luxor- Theater gelegd en dit jaar bestaat het theater 1214 jaar. Dat het exploiteeren van een bioscoop thans verre van prettig kan zijn, is wel bijzonder ge bleken. Bouw- en Woningtoezicht keurden plot seling het trappenhuis af en een verbouwing van eenige duizenden guldens werd geboden. Voor wij van den heer Hartman afscheid namen verzocht hü ons in dit artikel twee namen te noemen. Ruim 20 jaar heeft de moeder van den jubilaris haar krachten mede aan het bedrijf gegeven, mevrouw A. H. Hart- man-v. d. Kaay, die op hoogen leeftijd is overleden, dient daarom eerbiedig herdacht te worden. De laatste en moeilijkste jaren heeft de echtgenoote van den heer Hartman dag en nacht op de bres gestaan, om het Luxor-Theater te laten floreeren. Zij heeft een vaste kern van bezoekers en vrienden verzameld en vooral aan haar is het te danken, dat wij in Haarlem nog een familie-theater met een bijzondere sfeer bezitten. Dat dit geen holle phrase is zal ongetwijfeld duidelijk blijken, wanneer Vrijdag 13 October de feestweek begint en het jubileum herdacht zal worden. W. v. W. Nu de staking in het Visscherijbedrijf te IJmuiden tot het verleden behoort en weer meer schepen ter visscherij zijn gegaan, doet zich te IJmuiden ook weer scherper gevoelen de behoefte aan afzet van de visch. De moeilijkheden die aan den export in den weg worden gelegd en de gevolgen van de crisis ook binnenslands, hebben de vraag sterk doen verminderen, tengevolge v.'aarvan het overgroo- te deel van de vloot niet kan worden in de vaart gebracht en de werkloosheid in het bedrijf bi zonder groot is. En nog altijd is visch, ook en voornamelijk de goedkoopere en zeer smakelijke visch die meer speciaal als voor volksvoedsel in aanmer king komt, een in ons land veel te weinig ge vraagd artikel, zeer tot schade van consument en aanvoerder beiden. Thans zal getracht worden ook in ons land daarin verandering te brengen door een syste matische propaganda voor het vischgebruik. De Vereeniging van Reeders van Visschers- vaartuigen te IJmuiden en de IJmuider Visch- handelvereeniging hebben thans een Commissie gevormd tot bevordering van het vischgebruik in Nederland en deze Commissie zal trachten voor het beoogde doel de medewerking te ver krijgen van de haringreederij en haringhandei om de actie op zoo breed mogelijke schaal en zoo krachtig mogelijk aan te vatten. Bereids is ook de aandacht en steun van de Regeering gevraagd voor deze poging om het oud-Hollandsche visscherijbedrijf en den daar mede samenhangenden vischhandel aan een voldoenden afzet in het Binnenland te helpen en de Commissie heeft alle vertrouwen daarin niet beschaamd te worden. Waar in de omringende landen door de Re geeringen zooveel wordt gedaan ten behoeve van de binnenlandsche vischvoorziening dier landen, mag verwacht worden dat de Neder- landsche Regeering niet achter zal blijven, te minder waar zoo groote economische belangen hierbij op het spel staan. Het adres van de „Commissie tot bevordering van het Vischgebruik in Nederland" is: Mid denhavenstraat 4244 te IJmuiden. Op Zaterdag 23 September staat Haarlem in het teeken van het Crisis-Comité!!!! Dan is het de groote dag voor onze collecte, waaraan, naar ik hoop, de geheele burgerij zal deelnemen. Velen hebben zich reeds persoonlijk bereid ver klaard om mede in te zamelen, de groote en kleine offers, die zullen worden gebracht op het altaar der onderlinge hulp, dat op dien dag in onze stad staat opgericht. Ons Comité vertrouwt, dat het saamhoorig- heidsgevoel, dat nu reeds gedurende 3 achter eenvolgende jaren zoo ondubbelzinnig is geble ken, ook thans opnieuw zal oplaaien en de geestdriftige collectrices en collectanten met goedgevulde bussen aan het einde van den dag op ons bureau zullen terugkeeren. Het zal geen betoog meer behoeven, dat de nood van velen onzer stadgen ooien, tengevolge van de in onverminderde felheid neerschende crisis, hoog is gestegen en leniging daarvan tot ons aller plicht behoort. In de jaren 1931 en 1932 verstrekte ons Co mité aan: Kleeding 23.829.84,'-i Schoeisel 8.311.40 Beddegoed 682.89 Levensmiddelen 682.18 Huisraad 298.11 Spoorwegabonnementen 727.- Materialen 540.63 Bet. v. Schulden 1.606.76 Uitk. in Contanten 2.636.96 Diverse uitk. 1.552.95 40.868.72 y, Bovendien werd nog betaald voor verstrek king van brandstoffen 3080.70 en aan ont spanning en ontwikkeling ƒ2624.94, terwijl in natura nog werd verstrekt cacao, bruine boo- nen, tabak, zeep, kleedingstukken, bons voor levensmiddelen en toegangsbewijzen voor con certen en voetbalmatches, bij elkaar een waar de vertegenwoordigend van een 5000.zoo dat de totale uitkeering over de jaren 1931 en 1932 op ruim ƒ50.000.valt te stellen. Dit geheele bedrag is door uw offervaardig heid bijeengebracht inm grootere en kleinere giften. Vele particulieren, personeelen en orga nisaties steunen ons door vaste bijdragen, maar daarnaast doen wij een dringend beroep op alle ingezetenen van wat staat of conditie ook, om hun aandeel in de groote collecte op 23 dezer met vreugde te brengen. Het vorig jaar bracht onze inzameling op ƒ7602.21. Hoeveel zal het thans zijn??? De nood is niet minder geworden de zorgen van velen zijn gestegen. Wat is Uw klinkend antwoord op het hulpgeroep van die allen? W. KORVINUS, Penningm. v. h. Nat. Crisis-Comité, afd. Haarlem. N.B. Voor hen, die ons willen helpen bij de collecte, diene, dat de collectedag wordt ver deeld in vier perioden, n.l. van 911 uur, van 111 uur, van 13 uur, van 35 uur. Men geve zich op aan het bureau Lange Be- gijnestr. 13 rd., telefoon 14505, met vermelding van naam, voornaam, adres, leeftijd, periode(n), waarin men wil werken en eventueel buurt, waaraan men de voorkeur geeft (bij spoedige aanmelding kan met het laatstgenoemde het beste rekening worden gehouden). verslagen werd op voorstel van het bestuur besloten om een commissie te benoemen, welke de samenstelling van een handboek voor den waterfitter zal voorbereiden. In de plaats van de heeren dr ir. G. J. de Glee en ir. C L Philips, die periodiek moesten aftreden, werden als bestuursleden gekozen de heeren Op ten Noord en Rietjens. Aan de afgetreden bestuursleden werd dank gebracht voor hun arbeid. Aan het eind der vergadering deed de heer R. K. van Roijen, directeur der gemeentewater leiding van Amsterdam, eenige mededeelingen over de verschillende waterleiding werken, welke des middags en Zaterdag zouden worden bezichtigd. Het aantal verbruikers is gestegen van 773.000 in 1925 tot 880 000 in 1932, bij welk aantal be grepen zijn de verbruikers in het zuidelijk ge bied, waaraan Amsterdam water levert. Omtrent de toekomst tast men in het duis ter. Het verbruik is in de jaren van 1924 tot 1932 gestegen met ongeveer 11 1/8 millioen M3 per jaar. Het drinkwaterverbruik bedraagt thans ongeveer 30 millioen M3 per jaar. Van de 200.000 woningen waren er in 1924 nog 90.000 niet voorzien van een closet. Dank zij den eisch welke door Bouw- en Woningtoezicht ge steld wordt, is dit aantal thans tot 50.000 te- ruggeloopen, zoodat verwacht kan worden, dat over zes jaar practisch alle woningen van een closet zullen zijn voorzien. Het aantal closets bedraagt thans 230.000. Spr. gaf hierna een overzicht van de werken der duinwaterleiding bij Zandvoort en van de pompstations aan de Oranjekom en Leiden, waarover hij verschillende interessante techni sche bijzonderheden mededeelde. Vervolgens werd een overzicht gegeven van de winplaats in het Oosten, waar het water aan de Loos- drechtrche plassen onttrokken wordt. O.m. deelde spr. nog mede dat de transport leiding van Leiden naar Amsterdam belangrijk verzwaard is en thans een zoodanige capa citeit heeft, dat reeds 4800 M3 per uur is ge transporteerd. In 1925 was bij 2700 M3 reeds de grootste capaciteit oereikt. Tegenover de stijging van het verbruik en van den kapitaalslast, tengevolge van uitbrei dingswerken. staat een verlaging van den kostprijs, welke thans 11.6 per hoofd bedraagt. Vervoer en distributie is in dezen kostprijs be grepen. Toen de heer Van Roijen zijn inleiding be ëindigd had werden hartelijke woorden van dank tot hem gericht, waarna de vergadering werd gesloten. Na de lunch werd een Dezoek gebracht aan het pompstation Leiduin. Voor Zaterdag stond een excursie aan de werken te Weesperkarspel en Loenderveen op het program. AMSTERDAM uiRECHT Nieuwendijk 225-229 Oude Gracht 151 Zondag 17 Sept., 10 uur: Excursie voor de leden van de Ned. Reisvereeniging voor Ka tholieken naar het Westland. 1.30 uur: Officieele heropening van het R. K. Sportpark aan de Molenwerfslaan te Heem stede. Maandag bestemd voor godsdienstige vcree- nigingen. Geen andere vergaderingen uitschrij ven. Dinsdag 19 September, 8 uur: Repetitie St. Caecilia in gebouw „St. Bavo". 8.30 uur: Vergadering van de Reddingsbri gade van het Kruisverbond in het Militairen Gebouw, Zoetestraat 14. Donderdag 21 September, 8 uur: Bestuurs vergadering R. K. Reclasseeringsvereeniging in het St. Vincentiusgebouw, Nieuwe Groenmarkt 22. Repetitie R. K. Oratoriumvereeniging bij Brinkmann. 8.15 uur: Alten, 9.30 uur: Tenoren en Bassen. Zaterdag 23 en Zondag 24 September: Twee- daagsch reisje van de Ned. Reisvereeniging voor Katholieken naar Brussel. Teneinde eikaars bezoek niet te hindren of te bemoeilijken wordt allen R. K. Vereenigin- gen verzocht bij het uitschrijven van een ver gadering vooraf overleg te plegen met het al gemeen secretariaat mej. W. van der f-ingel, Kleverlaan 194, telefoon 23608 en bij vaststel ling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen Clubhuis „St. Jeanne d'Arc", Spaame 29 Zondag 17 September 11 uur kadetten daden- club, die vroeger Zaterdags om 8 uur was; 12 uur kadetten-vergadering. Maandag 18 Sept. kwart voor acht repetitie voor het orkest. Woensdag 20 September 8 uur repetitie voor den ouderavond, die in De Lie zal gegeven wor den. Donderdag 21 September, 8.30 uur, voor het laatst inkleedingscursus voor adspiranten. Daarna worden jullie ingekleed. Clubhuis „Veronica", Emmastraat Zondag 17 September 12 uur inwijdingscursus en dadenclub voor de leidsters; 5 uur inklee dingscursus, 5.30 uur dadenclub. Woensdag 20 September 7.30 uur dadenclub. Donderdag 21 September 7 uur dadenclub. Deze week begint het nieuwe rooster. Clubhuis „St. Stanislaus Closta" Maandag 18 September van 6 tot 7, van 7 tot 8 en van 8.15 tot 10 uur is de turnclub in het Juno Plantsoen. Bij Koninklijk besluit is bepaald, dat voor den aanleg en verbetering van een weg van Bever wijk naar Uitgeest, onder de gemeenten Wijk aan Zee en Duin, Heemskerk en Uitgeest, ten algemeenen nutte en ten name van de provin cie Noordholland verschillende perceelen zul len worden onteigend. Na een ruim 30-jarige dienstvervulling is aan den heer H. Plant, agent-rechercheur alhier, eervol ontslag verleend. Hij zal in het genot van pensioen gesteld worden. Genoemde heer heeft in zijn politieloopbaan in verschillende functies zeer veel voor het politiekorps gedaan. Ook het muziekkorps had zijn bijzondere belangstelling. Vraag: Welk gezelschap of touringcar gaat er op 17, 18, 19 en 20 September a.s. naar Beau- raing? Wat zijn de kosten hiervan? Antwoord: Ons niet bekend. Vraag: 1. Hoe oud moet men zijn om aan de Vrijw. Burgerwacht te kunnen gaan? 2. Bij wien moet men zich opgeven? Antw.: 1. Achttien jaar. 2. Bureau Vrijw. Burgerwacht, Kruisweg 70, Haarlem. Vraag: Mijn vader is een jaar geleden voor de tweede maal getrouwd. De kinderen hebben hun moeders deel ontvangen. Bij mogelijk over lijden van den vader krijgt deze vrouw dan een gedeelte? Hoever strekt dat? Antw.: In dat geval heeft de tweede vrouw bij overlijden van haar echtgenoot recht op een deel der erfenis. Wendt u voor uitvoeriger in lichtingen tot een notaris, die u gaarne zal wil len inlichten. Vraag: Bij wie moet ik mij in Den Haag vervoegen om vergunning voor het handelen, in aardappelen? Antw.: Wendt u zich voor het venten in aard appelen tot den heer Tj. Reitsma, Lusthofstraat 65 B, Rotterdam, secretaris Ned. Bond van Kleinhandelaren in aardappelen enz. Vraag: Hoe moet ik fietsolievlekken uit een blauw pak krijgen? Antw.: Met petroleumaether. Vraag: Hoe kan ik vliegenvuil uit een zijden lampenkap verwijderen? Antw.: Met waterstofperoxyde, verkrijgbaar bij een drogist. Vraag: Waar kan ik medailles koopen van de verschijning te Beauraing? Antw.: Ons niet bekend. Vraag betreffende loten. Antw.: Geen enkel nummer is uitgeloot. In lichtingen over loten verschaft men u op elk effectenkantoor. Vraag van A. v. E. te H.: Antw.: Wendt u tot de griffie van het kan tongerecht. Wij vreezen dat het te laat is. Vraag: Wat is de beste en kortste weg per fiets van Beverwijk naar Beauraing? Antw.: Beverwijk, Velsen, Haarlem, Hillegom, Lisse, Leiden, Wassenaar, Den Haag, Delft, Rot terdam, Dordrecht, Willemsdorp, Moerdijk, Ze venbergen, Oudenbosch, Roosendaal, Esschen, In verband met verschillende publicaties in ons blad betreffende de opzienbarende gebeur tenissen te Beauraing ontvangen wij een groot aantal ingezonden stukken, beschouwingen, artikels en polemieken van uiteenloopende strekking. Het is niet mogelijk, alle inzenders aan het woord te laten. Het is zelfs niet mo gelijk hun inzichten samen te vatten, daar zij vaak diametraal tegenover elkander staan. Wij zien ons dus genoodzaakt deze bijdragen te weigeren. Een uitzondering willen wij maken voor het volgende artikel, ons toegezonden naar aanleiding der beschouwing van Pater Creyghton SJ., die in zijn artikel „Een middag te Beauraing" persoonlijke ervaringen mede deelde en verslag uitbracht van een genezing, waarvan hij getuige was. De heer C. G. J. Bos, geneesheer te Overveen schrijft ons: Geachte Redactie, Dezer dagen las ik in Uw blad alweer zoo'n aandoenlijk verhaal over Beauraing, van alweer zoo'n naieve Pater. Geloof mij, dergelijke ver halen doen meer kwaad dan goed. De brave zielen, die er door gesticht worden, beleven een gelukkig half uurtje. Dat is prachtig! Maar weet U wel hoevelen door deze onverantwoor delijke, onwetenschappelijke artikelen geërgerd worden, hoevelen door dit Roomsche sensatie nieuws zoo pijnlijk herinnerd worden aan de befaamde, te goeder trouwe, aandoenlijke, maar mensch-onteerende achterlijkheid van vele ka tholieken, die het zout der aarde moesten zijn! Ik schaam mij over mijn honderdduizenden geloofsgenooten, die tendentieus voorgelicht door de Roomsche Pers, naar Beauraing trek ken, zelfs in reisgezelschappen door dezelfde Pers georganiseerd, om hun hart op te halen aan, wat Pater Bruno de Jésus-Marie noemt, „une piété sentimentale appuyée sur de l'extra- ordinaire douteux." Ik weet dat uw redacteur W. A. de zaak ern stig bestudeerde en waardig besproken heeft. En dat hij het uitstekende werk van Professor de Greeff ca. „les Faits mystérieux de Beau raing", het meest wetenschappelijk noemt. Maar wat was het resultaat van zijn artikel? Ik had een krachtig protest verwacht, om de men schen te waarschuwen over valsche mystiek en schandelijke dwaashedenin plaats daarvan nu weer zoo'n zoet verhaal en de reizen naar Beauraing gaan voort. „Dès lors qu' nous a donné son Fils qui est la Parole, II n'a plus d'autre parole a nous don- ner, haalt Pater Bruno asm uit St. Jan van 't Kruis, den grooter Spaanschen mysticus- Dat is andere taal. In deze slappe, armzalige tijden moeten wij gesticht worden met de griezelige mystiek van Konnersreuth en met de dwaas heden van de kinderen Voisin, die uit de bios coop gehaald moeten worden, omdat de men schen op de verschijningen wachten! Publiceer deze feiten, dat zijn de waarschu wingen voor de valsche Profeten, die de ware godsvrucht en de ware beschaving ondermijnen. Weten Uw lezers b.v. dat de kinderen Voisin al een jaar lang, vóór de verschijningen, visioentje speelden a la Jeanne d'Arc; dat een der kinderen, verzot op de bioscoop, de heele geschiedenis „het geheim van de gele kamer" noemde; dat een der kinderen verklaarde: „ik begin er langzamerhand genoeg van te krijgen"; dat een der kinderen reclame maakte voor het hotel van haar familie, met het veelzeggende: „ik ben de zienster", dat moeder Degeimbre haar hart luchtte: „er is ons een groot ongeluk overkomen", etc- etc. Dit alles had de Roomsche Pers in den be ginne moeten publiceeren, in plaats van elk „wonder", liefst met portret, opdringerig en sensationeel te vermelden in plaats van Beauraing-reizen te organiseeren, in plaats van kritieklooze, stemmingmakende reisverslagen op te nemen. Arme Moeder Gods, die nu weer zoo onhe- melsch in handen gevallen is van bioscoop kinderen, psychopathen (Tilmant) en terrein gokkers. Ik kan mij de onrust voorstellen van een metgezel van Pater Bruno, die wegvluchtte naar de kerk van Beauraing „pour se trouver en securité, om veilig te zijn, met God! Overveen, 12 Sept. "33 C. G- J. BOS Arts Wij plaatsen deze bijdrage omdat hierin een overtuigd tegenstander van een voorbarige bovennatuurlijke verklaring, aan het woord komt. Hierbij herinneren wij er aan, dat geen katholiek verplicht is, het bovennatuurlijk karakter der gebeurtenissen aan te nemen of te verwerpen. Het is een vrije kwestie. Toch willen wij bij het artikel van den heer Bos een enkele opmerking plaatsen, en wel be treffende de taak der katholieke pers. Wanneer ruchtbare feiten de aandacht trekken van ge- loovigen en ongeloovigen, kan en mag de pers deze feiten niet negeeren. Berichtgeving is een belangrijk onderdeel van haar taak. Wanneer de feiten aanleiding geven tot onderzoek, moet de pers den stand van dit onderzoek mededee- len. Wij hebben getracht, dit te doen. Wanneer bij het onderzoek meeningsverschillen ont staan, zooals te Beauraing het geval is, kan en mag de redactie van een blad zich een eigen meening vormen en deze verdedigen. Doch het blad kan ook verschillende meeningen aan het woord laten, zooals wij deden. Wat betreft de organisatie van reizen naar het Ardennengebied, vestigen wij er de aandacht t>p, dat deze vacantietrips niet het karaktc n bedevaarten hadden, doch eenvoudige ui jes waren, waarbij terloops Beauraing were gedaan. Er is toch niets tegen, dat men, c ruchten hoorende, de plaats wenscht te z-en. Wij herhalen gaarne onze waarschuwing te gen het voorbarig geloof aan wondergeruchten, als dagblad blijven wij niettemin trouw aan onze taak, wanneer wij streven naar een objec tieve weergave der nieuwsberichten, die ons be reiken, en wanneer wij bij de beoordeeling dier berichten het woord laten aan verschillende, doch ernstige meeningen. Calmpthout, Cappellen, Antwerpen, Mo.jl, Mechelen, Vilvoorde, Brussel, Groenendaal, Ot- tignies, Gembloux, Namen, Godinne, Dinant, Anseremme, Walzin, Heyet, Beauraing. Totaal ongeveer 325 K.M. te geven op Koninginnedag. De burgemeester verleende alle medewerking en toen om negen uur 's avonds het eerste beeld op het groote doek van 4 bij 5 Meter verscheen, waren 60 000 menschen op de Nieuwe Beestenmarkt bijeen. Het muziekcorps van het 4e Regiment Infan terie. bestaande uit 34 man vulde de pauze aan en rondom de markt was een kleine kermis gebouwd. Er werc"°n hoofdzakelijk handge kleurde films gegeven, die werden in Frankrijk gemaakt. Menige film-schilder heeft er zijn oogen mee verloren; hij ontving als vergoeding 5 francs per meter. Een doek uit een stuk was in die dagen nog niet te krijgen, linnen banen van twee meter werden aan elkaar geplakt en de naden moesten met krijt worden dicht ge maakt. Sinds dien Koninginnedag is mijn theater jaren lang ontzettend druk bezocht ge worden, dat was de gouden tijd in het bios coopbedrijf. Geen vermakelijkheidsbelasting, geen wettelijke b-perkingen, geen concurrentie, geen politie-toezicht. Acht honderd zitplaatsen had ik in „Imperial", maar als het erg druk was konden er ook negenhonderd in en de politie vond het best! De cabine was van hout en van buiten bekleed met gordijnen; ze stond achter in de zaal op twee palen. Niemand dacht aan brandgevaar en er is ook nooit brand geweest." Na al deze interessante verhalen informeer den wjj naar de exploitatie in die dagen. De heer Hartman schoot in een lach en met merk baar plezier vertelde hij: „12*4 jaar heb ik de films in mijn theater persoonlijk geëxpliceerd. De eerste films had den Fransche titels en er bestond in ons land geen fabriek voor titelfabricage. Later waren de titels hoogst onvoldoende, zoodat ook toen nog nadere mondelinge uitleg dringend nood zakelijk was. Dat expliceeren, uren achtereen was geen pretje. Zonder grenzenlooze fantasie deugde men voor dat vak niet en men moest de noodige kennis bezitten om van een klucht een drama en omgekeerd te maken. Tegen Kerstmis begaf mijn stem het meestal, dan pastte dr. Itterson een paardenmiddel toe. waardoor ik weer met vol geluid uit zijn werk kamer kwam. Men kwam een programma twee maal zien. den eersten keer voor de film en den tweeden keer om de graonen van Hartman noa eens goed te hooren. Die emanpen waren echter nooit hetzelfde en hoe voller de zaal was, hoe beter ik het publiek kon pakken. De entree prijzen waren twintig jaar geleden naar even redigheid veel hooger dan thans, men betaalde ze echter grif. De exploitant betaalde voor de gehuurde of gekochte films voor een geheel programma evenveel als men thans alleen voor het journaal moet betalen. Er waren toen geen films genoeg om iedere week een nieuw pro gramma te geven, dus kregen de bezoekers steeds een stuk van het vorige. Ik ben toen variété-nummers in gaan lasschen: Kees Pruis E. 52 Vrijdagmorgen werd in het hotel „Groot Badhuis" te Zandvoort de 54ste algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging voor Waterleidingsbelangen m Nederland. De voorzitter, de heer W. Hanegraaff, direc teur van het intercommunaal waterleidingge bied Leeuwarden, opende de vergadering met een welkomstwoord tot de talnjke afgevaar digden. Met bijzondere voldoening heette de voorzitter welkom ir. W. Cool, algemeen secre taris van het Kon. Instituut van Ingenieurs. Hij hoopte, dat de verwantschap tusschen bei de vereenigingen in de toexomst nog meer dan tot dusverre het geval was, tot uiting zou komen. Met waardeering constateerde spr., dat dit jaar een winstsaldo geboekt kan worden. Dit valt des te meer te waardeeren omdat hetgeen voor de verbetering van de watervoorziening in ons land plaats heeft, middellijk of onmid dellijk vrijwel uitsluitend door de overheid ge schiedt en de tijdsomstandigheden in het alge meen niet bevorderlijk zijn voor maatregelen waarbij een beroep gedaan moet worden op de berooide financiën de overheidslichamen. Als gunstige omstandigheid staat daartegenover de daling der materiaalprijzen in het bijzonder van buisleidingen terwijl het benoodigde kapi taal in het afgeloopen jaar gemakkelijk te verkrijgen was. Zij die in den laatsten tijd be sloten hebben tot stichting of uitbreiding van een waterleidingbedrijf zullen van dit wijs be sluit de vruchten plukken in den vorm van zoo laag mogelijke k^itaalslasten. De voorzitter wees hierna op verschillende waterleidingen, die in uitvoering zijn of on langs in bedrijf gesteld werden. In de eerste plaats op de waterleidingmaatschappij voor de provincie Groningen, die een hoofdtransport leiding legt voor de voorziening van de veen koloniale gemeenten. De groep gemeenten waarin thans de leidingen worden gelegd vormt, wat het inwonerstal betreft circa een derde gedeelte van het geheele toekomstige leverings- gebied van het bedrijf. De waterleiding van Goeree en Overflakkee begint haar voltooiing te naderen; vermoedelijk zal tegen het einde van dit jaar de waterlei ding kunnen beginnen, waardoor het reeds zoo lang aanhangige en zoo hoogst urgente vraagrtuk van de watervoorziening van dit eiland opgelost zal zijn. Een belangrijke gebeurtenis noemde spr. de opening van de waterleiding van Paramaribo in de Wert. In de eerstvolgende voorjaarsverga dering zal hierover door den directeur der Su- rinaamsche waterleiding, den heer Op ten Noord, een voordracht worden gehouden Spr wijdde dan eenige woorden aan de na gedachtenis van wijlen dr J W Jennie Weijer- man, die veel gedaan heeft voor de watervoor ziening op het platte land en voor de tot standkoming van de Surinaamsche waterlei ding. Spr. deelde vervolgens mede, dat de oprich ting van de N. V. Waterleiding Oost Gelder land verzekerd is te achten In Noord-Brabant maakt de „waterbescha ving" verheugende vorderingen. Het voorzie- ningsgebied werd belangrijk uitgebreid Ook voor het zuidelijk gedeelte der provincie Utrecht is een goede watervoorziening in voorbereiding. Het plan voor een watervoorziening van 15 ge meenten is voor het meerendeel dier gemeen ten verzekerd. In Zuid-Holland worden voor zoover oetreft de nog verstoken gedeelten, pogingen om tot een voorziening te geraken voortgezet. Een verliespost valt te boeken in Zeeuwsch Vlaanderen, waar de destijds met zooveel moeite door 21 Zeeuwsch Vlaamsche gemeen ten opgerichte N V. Zeeuwsch Vlaamsche Wa terleiding Mij. in het begin van dit jaar ont bonden werd. Intusschen is op de puinhoopen der ontbon den vennootschap door zes gemeenten een nieuwe vennootschap onder denzelfden naam opgericht Spr. besloot zijn rede met de beste wenschen uit te spreken voor den bloei der vereeniging en een krachtige opwekking tot de vakgenoo- ten, die nog geen lid zijn, om zich bij de ver eeniging aan te sluiten. Na het uitbrengen der gebruikelijke jaar

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 9