Amerika en de Phïlippïjnen f fff. Felle rede van Frick r\N Nationaal Front in Oostenrijk Het nieuws van heden Amerika's Oost kust geteisterd DE ONAFHANKELIJK HEIDSKWESTIE DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 18 SEPTEMBER 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Een plebisciet op komst ,,Het Duitsche volk is het zat als zondebok der geheele wereld te worden behandeld" Een dreigement Kardinaal Scapinelli f Ook Portugal breidt zijn vloot uit Het Weeri Naar inflatie in de V.S.? Mijneigenaars teekenen de code voor de steenkool-industrie Het concordaat met Duitschland Plechtige H. Mis in de St. Hedwig- kathedraal in verband met de ratificatie DE RAMP TE OESCHELBRONN DE SLAG BIJ SALISBURY 4 Vice-kanselier Winkler verwerpt het Austro-fascisme van den Heimatschutz Relletjes te Graz Lindbergh naar Rus land? Zondag van Stockholm naar Karlskrona gevlogen Minderheden-congres te Bern bijeen De hongersnood in Rusland besproken Kanya bij Paul-Boncour „Zeer hartelijke besprekingen" Het Gran Chaco-conf liet Bemiddelingspogingen mislukt Staking in Stiermarken opgeheven Algemeene staking te Philadelphia Levensmiddelenvoorziening bedreigd Bekend Duitsch commu nist verdronken Zij, die zich tegen 1 October op ons blad abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN Huizen vernield, dijken bezweken, gedeelte der stad San Luis Potosi weggespoeld Vele dooden en ge wonden Vliegongeluk te Leipzig HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18481 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Het is wel vreemd, dat de kwestie van de onafhankelijkheid der Philippijnen door de Vereenigde Staten juist is aange sneden in een tijd, Waarin Japan met al de kracht en gansch het doorzettingsvermogen van zijn fanatiek nationalistisch imperialisme be zig is aan het vestigen van zijn hegemonie in de Pacific. Immers de Philippijnen met de Amerikaansche vlootbases te Manilla en aan de baai van Davao vormen voor Amerika een bezit, dat van het grootste strategische belang moet worden geacht bij een eventueel conflict met Japan. En dat een dergelijk conflict op den duur moeilijk te vermijden zal zijn, daarvan raken steeds meer politici, die de ontwikkeling van de Japansche politiek volgen, overtuigd De door Japan gelanceerde leuze: „Azië voor de Aziaten", waarmee niet alleen China, maar ook Britsch-Indië bewerkt wordt, heeft in werkelijk heid geen andere beteekenis dan: „Azië voor Japan". De wijze, waarop Mandsjoerije door Japan „onafhankelijk" werd gemaakt, de leer stellingen over de gelijkheid van het gele en het blanke ras, de enorme uitbreiding en ver sterking van de Japansche vloot, zoo noodig over de grenzen van de nog niet geëxpireerde vloot- overeenkomst van Washington heen, Japans eisch tot vlootpariteit met Amerika, het in be zit houden van de Japansche mandaatseilanden en de verbetering der havens aldaar, het ideaal van een Aziatischen Volkenbond, dat den Japan ners voor oogen zweeft, dit alles en nog veel meer laat niet den minsten twijfel over aan gaande de eigenlijke en zelfs niet eens meer lijkte bedoelingen van het Keizerlijke Japan, verheimelijkte bedoelingen van het Keizerlijke Japan. Wat heeft het Amerikaansche Congres in December van het vorig jaar bezield om onder zoo dreigende omstandighe den een wetsontwerp aan te nemen, dat de Philippijnen binnen de tien jaar onafhankelijk zouden moeten worden gemaakt? Het is niet onwaarschijnlijk, dat het tengevolge van de economische crisis onder de suggestie is geraakt van de Amerikaansche zakenlieden, die met leede oogen den vrijen invoer van de Philippijn- sche producten op de Amerikaansche markten moesten aanzien. Zoolang de Philippijnen Ame- rikaansch bezit zijn kan deze ongewenschte con currentie niet worden geweerd. Door ze echter onafhankelijk te maken, zou den de Philippijnsche producten automatisch on derworpen worden aan de voor alle vreemde mogendheden geldende protectionnlstische maat regelen, waarmee het berooide Amerika zijn landbouw en industrie tracht te beschermen. Dat de Philippijnsche zakenlieden tegen de huidige voor hen economisch zoo gunstige posi tie ten opzichte van de Amerikaansche markten geen bezwaar hebben, spreekt wel van zelf. De onafhankelijkheidskwestie is dan ook niet door hen, maar door de Vereenigde Sta ten opgeworpen. Wel is er onder de Philippino's een groeiende nationalistische beweging gaande, maar erg sterk was deze nog niet. President Hoo ver, die de groote politieke gevaren van het eco nomisch wel te verklaren wetsontwerp inzag, sprak er zijn „veto" over uit, doch een meerder heid van tweederden in het congres deed dit „veto" weer te niet. Het parlement te Manilla gaf echter te kennen, dat het op het aanbod van de Vereenigde Staten niet wenschte in te gaan, daar het de daaraan verkonden voorwaar den ter bevestiging en waarborging van den Ame- rikaanschen invloed op de Philippijnen óók na het verleenen der onafhankelijkheid, te bezwa rend achtte. Toen nam het Amerikaansche con gres een compromisvoorstel aan, dat evenwel na een heftigen strijd door het parlement te Manilla eveneens werd verworpen. Deze verwerping, die een zegepraal der Phi lippijnsche nationalisten beteekende, bewees, dat vele slapende nationalisten door Amerika zelve waren wakker gemaakt en niet meer met den eenen toegestoken vinger tevreden waren te stellen. Zij eischen thans de heele hand. De eenige mogelijkheid, welke sindsdien ter oplos sing van de onafhankelijkheidsquaestie over bleef, was het uitschrijven van een volksstem ming. Het huis van Afgevaardigden der Philippij nen heeft thans tot het houden van een ple bisciet op 30 Oct. a.s. besloten, zoodat op dien datum de Philippino's zich zullen moeten uit spreken, of zij het Amerikaansche aanbod van onafhankelijkheid binnen tien jaar al dan niet wenschen te accepteeren, want het is hoogst- onwaarschijnlijk dat de Philippijnsche Senaat het voorstel tot het houden van dit piebisciet niet zal aanvaarden. Zoo belooft de 30ste October een hoogst- belangrijke dag te worden, niet alleen voor de Vereenigde Staten en de Philip pijnen, maar ook voor Nederlandsch-Indië en ons land. Want indien de Philippijnen zouden besluiten tot het aanvaarden van de onafhan kelijkheid, en de Vereenigde Staten geen zeer krachtige maatregelen zouden nemen om die onafhankelijkheid ook in de toekomst te waar borgen, zou Japan wel eens de lust kunnen bekruipen zijn grijpvingers uit te strekken naar de eilandengroep, waarnaar het thans reeds met van begeerlijkheid scheeve oogen kijkt. Het is voor de veiligheid van onze Oost-Indische bezittingen beter een sterken Amerikaanschen, dan een zwakken Philippijnschen buurman te hebben. Indien de wil tot het verleenen van onafhankelijkheid aan de Philippijnen een ui ting zou zijn van Amerikaansche moedeloos heid, welke liever vrijwillig dan gedwongen een gebied prijs zou willen geven, dat door de uit breiding van de Japansche invloedsfeer reeds in een min of meer geïsoleerde positie ten op zichte van de Vereenigde Staten is geraakt, zou er alle reden zijn voor ernstige bezorgdheid. Doch het is niet aan te nemen, dat Amerika niet zulke voorwaarden zal bedingen, dat oor in de toekomst Japan er voor zal terugschrik ken een poging tot het overmeesteren van deze eilanden te wagen. Dergelijke voorwaarden zullen tenslotte ook door de Philippino's worden geaccepteerd, want wat zouden zij hebben aan een onafhankelijk heid, welke op den duur zou moeten uitdraaien op een afhankelijkheid van Japan? WUOLFSTADT, 18 Sept. (V. D.) Zon dagochtend heeft de Rijksminister van Bin- nenlandsche zaken, dr. Frick, voor de Hitier- jeugd van Thuringen de volgende toespraak gehouden: Thans gaat het er vooral om ons volk In de hand van den sterken leider ook naar bui ten te handhaven en ons de beteekenis te verschaffen, waarop het Duitsche volk krach tens zijn roemrijk verleden en zijn onverge lijkelijke prestaties met recht aanspraak kan maken. Het Duitsche volk is het zat als zondebok der geheele wereld te worden behandeld. Wij weigeren verder de rol van paria te spelen, zooals in de laatste 15 jaren en wanneer men thans weer zou willen probeeren ons tot deze rol van paria te dwingen en ons de rechtsge lijkheid te ontzeggen, dan zal geen mensch kunnen verhinderen, dat wij dit spel niet ver der medemaken en ons terugtrekken uit de zalen der Internationale Conferenties. Nog be langrijker dan deze taak der handhaving van het Duitsche volk in vreedzame mededinging met andere volken is de andere taak, die ons decennia lang wordt gesteld, n.l. het Duitsche volk op te voeden in den geest van Hitier. De geest van het nationaal-socialisme moet tot gemeengoed der geheele natie worden. Dan pas zal de zekerheid worden geschapen, dat geen macht ter wereld over het Duitsche voik tot de dagorde kan overgaan. ROME, 18 Sept. (Reuter) Z. Em. Kardinaal Scapinelli di Leguigno is gisteren in het San Camillo-ziekenhuis overleden. Hij was de gevolmachtigde van Z. H. den Paus in de Vaticaanstad. LISSABON, 18 Sept. (Reuter.) De Portu- geesche regeering heeft besloten het vloot- bouw-program van 1931 verder uit te voeren. Hierin is ook vervat de bouw van een vlieg tuig-moederschip. De totale kosten van dit deel van het program worden op ongeveer 20 mil- lioen gulden geschat. Verwachting: EE zwakke tot matigen Zuidelijke tot Wes- EE telijken wind, zwaar bewolkt tot betrok- EE ken, met eenigen regen, later opklarend EE en iets koeler. Hoogste staflid: 771.6 te Haparanda. Laagste stand: 740.8 te Seidisfjord. EE Zon op 6.40 - onder 7.08 - Licht op 7.38 19 September N. M. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllillllllllllllli WASHINGTON, 18 Sept. (Reuter.) De de mocratische senator Thomas uit Oklahoma heeft aan alle leden van het Congres verzocht telegrafisch hun meening te zeggen ten aanzien van een inflatie. Reeds hebben 81 leden van het Congres zich ten gunste van inflatie uitgesproken. De antwoorden zullen aan president Roose velt worden doorgezonden. WASHINGTON, 17 Sept. (Reuter.) De mijn eigenaars hebben de code voor de steenkool industrie geteekend. Deze code schrijft o. a. een werkweek van 44 uur en een loonschaal van 5.63 dollar per dag in de Rocky Mountains en van 3 dollar per dag in Alabama voor. De minimum-leeftijd voor mijnwerkers is vastgesteld op 17 jaar. De mijneigenaars krij gen het recht in onderling overleg den prijs der steenkool vast te stellen. De Amerikaansche vlieger James R. Wedell, die bij de intern, wedstrijden te Glenview (Illinois) het voorgeschreven traject met een uursnelheid van 491,3 K.M. aflegde en daarmee een nieuw wereldrecord voor landvliegtuigen vestigde BERLIJN, 18 Sept. (W.B.) In verband met de ratificatie van het Concordaat met den Hei ligen Stoel is gistermorgen in de luisterrijk versierde St. Hedwig-kathedraal een plechtige H. Mis opgedragen. In de eereloge zaten o.a. Mgr. Orsenigo, Herr von Savigny als vertegen woordiger van den rijkskanselier, de Pruisische staatssecretaris Grauert, alsmede talrijke leiders van de N.S.-beweging. Na afloop van de plech tigheid hield de domprediker pater Marianus Vetter een feestpredikatie, waarin hij er o.a. op wees, dat het concordaat voor de Duitsche ka tholieken een onderpand is voor een nieuwe samenwerking tusschen Kerk en Staat. Het is geen compromis, doch een werk van eendrach tige samenwerking voor het welzijn van het Duitsche volk. 99 Hitier heeft een bezoek gebracht aan het door brand geheel vernielde dorp Oeschelbronn in Baden om de verwoestingen in oogenschouw te nemen en zich persoonlijk te overtuigen van de genomen maatregelen tot hulpverleening GRAZ, 18 Sept. (W.B.) Onder leiding van vice-kanselier Winkler heeft gisteren de oprich ting plaats gehad van het Nationale Front, waartoe ook de Landbond, de Bond voor Arbeid en Industrie, alsmede de nationale arbeiders- en beambten-bond zijn toegetreden. Vice-kanselier Winkler inspecteerde eerst de 12 bataljons weerbaarheidsmannen, waarna hij een rede hield, waarin hij o.a. verklaarde, dat het Nationale Front niet in het Vaderlandsche Front van Dollfuss zal opgaan en dat het het „Austro-Fascisme" van den Heimatschutz ver werpt. Het Nationale Front, aldus spreker, wil een einde maken aan een toestand waar een groot deel van het Duitsche volk vijandig tegenover staat in een tijd, waarin groote gebeurtenissen voor volk en staat aan de orde zijn. Het doel van het Nationale Front is een mid denweg te vinden tusschen het afschaffen van de democratie en het instellen van een dicta toriaal bewind. Het Front heeft dr. Dollfuss aangeboden hem te steunen om Oostenrijk als een onafhankelij- ken Duitschen staat te behouden. Voor de fascistische eischen van Starhemberg zal het Nationale Front echter niet buigen. Aan het slot van zijn betoog deed Winkler een beroep op de bevolking om mede te werken aan het oprichten van een Duitsch-Christelijken Volksstaat en tot bestrijding van het Marxisme. In verband met de betooging van het Natio nale Front hielden de Nationaal-socialisten tegen-demonstraties. Zij drongen met rookbom men en onder het zingen van het Duitschland- lied in de gelederen van het Nationale Front, waarbij het tot vechtpartijen kwam. Na eenigen tijd gelukte het aan de bereden politie om de Nazi's met den gummistok terug te drijven, waarbij 20 personen gewond werden. Voorts werden 100 personen, waaronder een vertegenwoordiger van een Amerikaansch nieuwsbureau, gearresteerd. Later werden enke len, waaronder de Amerikaan, vrijgelaten. Het Engelsche leger heeft manoeuvres gehouden. Het einde vormde een schijnveld- slag bij Salisbury, waaraan 15 000 man deelnamen. Hier zijn Schotsche soldaten bezig prikkeldraad versperringen aan te leggen. STOCKHOLM, 18 Sept. Kolonel en mevr. Lindbergh zijn gistermorgen 11.27 van het vliegveld te Stockholm vertrokken. Zooals steeds zeide de Oceaanvlieger niet wat zijn bestemming was. Dit bleek echter te Karlskrona te zijn, waar de Lindberghs om 1 uur nun. zijn gedaald. Het is niet bekend wat Lindbergh's plannen zijn, wat de voortzetting van zijn tocht aan gaat. Volgens „Stockholm's Tidningen" zou Lindbergh het plan koesteren naar Sovjet- Rusland te vliegen, ten einde besprekingen te voeren met de Russische Poolvliegers, die in den afgeloopen zomer het traject Moermansk Beringzee hebben gevlogen en waardevol mate riaal hebben verzameld. BERN, 16 September. (V. D) In de ope ningszitting van 't Minderhedencongres hebben alle leiders der minderhedengroepen aange drongen op onverwijlde internationale maat regelen ter bestrijding van den hongersnood in Sovjet-Rusland. De vertegenwoordigers der Russische minderheden, prof. Koetsjinsky gaf een uiteenzetting van de hongercatastrophe, waaraan volgens zijn verklaring reeds millioe- nen menschen ten offer zijn gevallen. De Oekrainsche afgevaardigde mevrouw prof- Roednicka legde in naam van het Oekrainsche volk een verklaring af waarin zij de Sovjet- regeering uitsluitend voor de ellende aanspra kelijk stelt. De secretaris-generaal van het congres, dr. Amende, verklaarde, dat door den nood in Rusland alle volkeren worden getroffen. Kar dinaal Innitzer. de Evangelische en de Ortho doxe Kerk hebben de wereld reeds opmerk zaam gemaakt op het ontzettende gevaar van deze catastrophe. Naar de bevoegde commissie werd een door den secretaris-generaal voorgestelde motie ver wezen, waarin een oproep aan de wereld wordt gericht en het onverwijlde op touw zetten van een internationale actie wordt geëischt. De voorzitter Wilfarn richtte een ernstige vermaning aan den Volkenbond om grootere aandacht te schenken aan de minderheids- kwesties- De vergadering werd daarna verdaagd tot Maandagmorgen. PARIJS, 16 Sept. Over het onderhoud tus schen Boncour en den Hongaarschen minister van buitenlandsche zaken, Kanya, wordt het volgende officieele communiqué uitgegeven: Boncour heeft den Hongaarschen minister Kanya ontvangen, die persoonlijk met Boncour wilde spreken, voor hij zich naar Genève be geeft. In den loop der zeer hartelijke bespre kingen waarbij de ministers uiting gaven aan de wederzijdsche vriendschappelijke gevoelens der beide landen had Boncour gelegenheid Kanya de verzekering te geven van de groote interesse, die Frankrijk steeds voor- de econo mische organisatie van Midden-Europa heeft gevoeld. De Hongaarsche minister heeft ge sproken over de voorwaarden, die, naar zijn meening moeten worden vervuld om overeen stemming der betrokken landen mogelijk te ma ken, opdat op economisch gebied practiscne resultaten kunnen worden bereikt. De beide ministers wenschten elkaar geluk met de nieuwe mogelijkheden, welke dit onderhoud opent voor de verdere ontwikkeling der Fransch-Hongaarsche betrekkingen Het onderhoud duurde 50 minuten. Minister Kanya weigerde de pers nadere inlichtingen over de besprekingen te verschaffen. BUENOS-AIRES, 18 Sept. (Reuter.) Volgens de bladen zijn de bemiddelingspogingen van Argentinië, Brazilië, Chili en Peru om het GranChaco geschil te beslechten, mislukt. GRAZ, 18 Sept. (W.B.) Nadat hun eischen deels zijn ingewilligd zijn de stakers in de steenkoolindustrie in Stiermarken weer uit de mijnen gekomen, waarin zij zich hadden op gesloten. Het werk zal Dinsdag worden hervat. PHILADELPHIA, 18 Sept. (Reuter.) Men vreest, dat de levensmiddelenvoorziening der stad Philadelphia door een algemeene staking wordt bedreigd. Vijfduizend bestuurders van voertuigen zijn in staking gegaan, met het ge volg, dat goederen ter waarde van honderd millioen dollar niet vervoerd kunnen worden. De helft dezer goederen is onderhevig aan be derf. MOSKOU, 18 Sept. Het telegraafbureau der Sovjit-Unie deelt mede, dat de bekende Duitsche communist Hoelz Vrijdag tijdens een boottocht op de Oka, nabij Gorki (Nizjni- Nowgorod) is verdronken. Nationaal Front in Oostenrijk opgericht; Nazi relletjes te Graz. Orkaan teistert Amerika's Oostkust. Conflict tusschen den Pauselijken Nuntius en de Tsjechische regeering te Praag. De verdediging van v. d. Lubbe. Openluchtmeeting van de C. P. H. op „rooden" Dinsdag door den burgemeester van Amster dam verboden. Voorstanders van het Uniformverbod onder de Sociaal-democratische Eerste Kamer-fractie? De Sociale Studieweek te Amersfoort. Burgemeester De Baadt heeft het Burgerzie kenhuis te Amsterdam per auto verlaten. De Indische M.U.L.O.-onderwijzer Reens tot veertien dagen gevangenisstraf veroordeeld. Het Uniformverbod treedt Dinsdag a-s. in wer king. Schrijven van minister Verschuur aan de burge meesters inzake steunverleening. Vernieuwing beginsel- en werkprogram van den Ned. B. K. Middenstandsbond. Benoemingen in het Bisdom Haarlem. O TAMPICO (Mexico), 18 Sept. Een hevige orkaan, waarbij een windsnelheid van 105 K.M. per uur werd geregistreerd, heeft Zaterdag de Oostkust van Mexico geteisterd. Groote schade werd aan gebouwen en huizen aangericht, waardoor duizenden menschen dakloos zijn ge worden. Hoe hevig de regenval is geweest, blijkt wel uit het feit, dat in twee uur tijds ca. 23 c.M.3 water is gevallen, 't Aantal dooden be draagt elf, een honderdtal personen werd ge wond. Bij San Jose is de dijk van de Santiago ri vier bezweken. De bewoners der stad San Luis Potosi werden tijdens hun slaap verrast. Groo te deelen der benedenstad werden wegge spoeld. Nader wordt gemeld, dat de orkaan nog steeds voortschrijdt en thans juist die gebieden van den Atlantische Oceaan bestrijkt, die door de groote scheepvaartlijnen worden bevaren. Vooral het Nantucket-eiland, ongeveer 300 K.M. van New-York gelegen, vormt het cen trum van den orkaan. Enorme zeeën, die door den wind, welke een snelheid van 120 K.M. per uur heeft, worden opgestuwd, beuken de kust. Tot dusver heeft de volle kracht van den orkaan zich nog niet tot de hoofdstad uitge strekt. In den nacht van Zaterdag op Zondag bereikt de wind een snelheid van 160 K.M. per uur bij de kust en verplaatste de storm zich langzaam in Noordelijke richting. De scheep vaart ondervindt grooten hinder. Uit Norfolk in Virginia wordt gemeld, dat vier personen zijn omgekomen. De materieele schade is zeer groot. Nabij Tampico is het mailschip Elgolfe ge zonken; alle opvarenden zijn evenwel, zij het dan na een paniek, gered. Te Miramar en Valparaiso zijn vele kleine booten vergaan; ook de wandelpier werd ver nield. LEIPZIG, 16 Sept. Vanmorgen zijn op het vliegveld Leipzig—Mookau, twee vliegtuigen cp geringe hoogte met elkaar in botsing gekomen. Beide toestellen stortten neer, waarbij eenige personen werden gewond. Stand op Maandag 1 uur n.r .Vorige stand; 767

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1