STADSNIEUWS WOINSEL schoenen De middenstand in nood mooKf hetschrale water Haarlem, 18 Sept. BEURS VAN AMSTERDAM te -esi* i EEN URGENTIE-PROGRAM Wisselkoersen MAANDAG 18 SEPTEMBER Doodeli jk ongeval op de Leidschevaart /Can, Eerst kijken H tooneel Den Raad van Ministers aangeboden Zalige Gemma Galgani AGENDA MAANDAG 18 SEPTEMBER 1933 Dame door tram en auto overreden Te wijten aan den mist? HULP VAN WERKLOOZEN Bij de collecte VERKEERSONGEVALLEN Te Heemstede GEZONDHEIDSCOMMISSIE Voor Bloemendaal c.a. REEKE GECOMPLICEERDE ONGEVALLEN Maar het was gelukkig slechts schijn mdat 0 bij Van Woense! geen kat in den zak koopt, geen schijnbaar mooie schoe* nen, doch schoenen, waar karakter in zit- CROOTE HOUTSTRAAT 41 Meerwaarde voor uw geld ONTSLAGEN TE VELSEN Bij de Papierfabriek STADGENOOTEN! LILLIPUTTERSVOORSTELLING EEN „KOPEREN" KOSTER Piet Schoorl gehuldigd Voor de gezondmaking van het verzwakte middenstands bedrijfsleven Plechtige viering te Haastrecht 19 September Alg. Ned. Christ. Ambtenaarsbond Rijwieldief aangehouden HEEMSTEDE „St. Raphael" Haarlem I (poor) d lVs Uó 3Ü6 3 /6 De gevaarlijke Leidschevaart heeft Zon dagavond zijn zooveelste slachtoffer ge- eisch1. Een 60-jarige wielrijdster slipte op de trambaan en werd vervolgens door een van het viaduct afrijdende tram aangere den en gedood. Het ongeval is waarschijn lijk aan den dichten mist en de duisternis te wijten. Zondagavond omstreeks 8 uur reed de on geveer 60-jarige mevr. V. d. B., wonende al hier, op de Leidschevaart van de Zandvoort- schelaan in de richting van het Schouwtjes plein. Zij stak even voorbij het viaduct van de tram over den spoorweg op de Leidschevaart de trambaan over, doch slingerde eenige malen heen en weer, slipte en viel op den weg. Een auto, bestuurd door den heer B., even eens wonende alhier, welke achter haar reed, stopte. De bestuurder stapte vervolgens uit om mevr. v. d. B. bij het opstaan behulpzam te zijn. Van het viaduct reed een tram van de N. Z. H. T. M. uit Zandvoort de helling af en had, zooals gewoonlijk, daardoor een tamelijk groote snelheid. Daar het zeer sterk mistte en bovendien de duisternis reeds gevallen was, bemerkte de be stuurder van de tram te laat, dat de tram baan bezet was met het ongelukkig ge volg, dat de tram tegen den auto botste. De auto werd eenige Meters vooruitgeduwd. Mevr. v. d. B., die vóór den auto lag, werd daardoor eveneens vooruitgeschoven en kwam onder het voorste gedeelte van den eersten wagen van den Zandvoortschen tram-trein te recht. Onmiddellijk kwam van alle zijden hulp aangesneld. De tramwagen werd opgevijzeld en het lichaam van mevr. V. de B. eronder uit gehaald. Mevr. v. d. B. moet op slag gedood geweest zijn. Het lijk is per ziekenauto van Mathot naar het St. Elisabeths Gasthuis overgebracht. De buurman van mevr. v. d. B., die haar vergezelde, werd slechts licht gewond. De door de botsing beschadigde auto werd door de politie in beslag genomen. Deze stelde een nauwkeurig onderzoek in. Het tramverkeer ondervond uiteraard ge- ruimen tijd vertraging. De deernis met de ongelukkige was zeer groot. De inzittenden van den tram-trein en de toeschouwers waren zeer onder den indruk door deze droevige gebeurtenis. Het politierapport meldt het volgende: Zondagavond tegen half negen is op de Leidschevaart ter hoogte van den oprit der electrische tram naar Zandvoort een doodelijk ongeval gebeurd. De 60-jarige mevr. v. d. Broek, echtgenoote van een employé van de N.Z.H. Tramweg Mij., fietste in gezelschap van een buurman geheel rechts op den weg, toen achter haar een auto naderde. De vrouw stapte af en liep met het rijwiel aan de hand naar de lin kerzij van den weg. De autobestuurder meende toen, dat hij rechts van haar kon passeeren, doch de wielrijdster liep vlak voor den auto plotseling weer naar rechts met het gevolg, dat zij werd aangereden en voor de wielen terecht kwam. De chauffeur stopte onmiddel lijk. Juist kwam echter een uit drie wagens bestaande tramtrein uit Zandvoort de helling van het viaduct afrijden. Hoewel de wagenbe stuurder uit alle macht remde, kon hij niet verhinderen, dat hij achter tegen den auto aanbotste en deze hierdoor eenige meters voor uit schoof. Ten gevolge hiervan werd de vrouw overreden. Door de noodrem te gebruiken kon de wagenbestuurder voorkomen, dat ook de wie len van de tram over haar heen gingen. Men vond de ongelukkige onder de treeplank van het voorste tramrü' uig. Een dokter was spoedig ter plaatse, doch deze kon slechts den dood constateeren. Het lijk is overgebracht naar het St. Elisabeth's Ziekenhuis. De werkloozen, die des morgens aan de col lecte van het Crisis-Comité willen medehelpen, zullen aan de desbetreffende Wijkbureaus, on der controle van de wijkpresidenten, in de ge legenheid gesteld worden op een speciaal daar voor ingerichte lijst te teekenen, zoodat zij zich niet eerst behoeven te begeven naar de plaatsen waar zij op andere dagen moeten teekenen. Zondagmiddag kwam op den hoek Javalaan Molenwerfslaan een wielrijder, die van de Javalaan naderde, in botsing met een auto, die op de Molenwerfslaan reed. Het gevolg was, dat het rijwiel werd beschadigd, welke bescha diging door den bestuurder van den auto zal worden vergoed. Persoonlijke ongelukken von den hierbij niet plaats. Aan het jaarverslag der Gezondheidscommis sie, gezeteld te Bloemendaal e. a., over het jaar 1932, is het volgende ontleend: De sterftecijfers over het verslagjaar waren de volgende: Bennebroek 46 (2259)Bloemendaal 202 (14999); Haarlemmerliede c. a. 21 (3164); Heemstede 192 (15779); Zandvoort 67 (8410). De tusschen haakjes geplaatste cijfers is het aantal inwoners op 31 December 1932. Onder de sterftecijfers zijn voor de gemeente Bloemendaal begrepen 63 van de patiënten van het Provinciaal- en andere ziekenhuizen en 22 sanatorium-patiëntenvoor de gemeente Heem stede 18 van patiënten in gestichten; voor de gemeente Bennebroek 29 van patiënten in ge stichten; voor de gemeente Zandvoort van 4 patiënten in gestichten. Het wil der commissie voorkomen, dat in ver schillende gemeenten van haar ressort nog steeds stagnatie heerscht in de zorg voor de volkshuisvesting, hetgeen ten gevolge heeft, dat nog vele slechte woningtoestanden blijven bestaan. Onbewoonbaar verklaarde woningen blijven langer bewoond dan wenschelijk is, zeer slechte woningen worden niet onbewoonbaar verklaard, terwijl verbetering van slechte wo ningen, waardoor deze in een beter bewoonba ren toestand worden gebracht, nog te weinig voorkomt. De commissie geeft in overweging, en wel vooral aan de gemeentebesturen van Benne broek, Bloemendaal, Haarlemmerliede c. a. en Zandvoort het bouwen van kleine woningen, bevattende huiskamer, een of hoogstens twee slaapkamers, keuken en zoldertje, dus woningen van lage bouwkosten, welke laag in huur kun nen zijn, aangezien aan die woningen nog steeds gebrek is. Van de navolgende besmettelijke ziekten werd in den loop van het jaar aan de commis sie kennis gegeven: Bloemendaal: roodvonk 25; diphtherie 2; Haarlemmerliede c. a. roodvonk 1; diphtherie I; Heemstede: Typhus 1, roodvonk 34, diph therie 14; Zandvoort: roodvonk 25; diphtherie 2. Zaterdagmiddag: goederenstation aan de Westergracht. Een groot passagiersvliegtuig moet een nood landing maken. Bij het dalen slaat het echter over den kop en geraakt in brand. De beklagenswaardige piloot wordt er uit geslingerd en bekomt een dijbeenbreuk. Vier passagiers worstelen zich er uit. Met ont wrichte en gebroken knieën, doorgesneden slag aders, enz., worden zij opgenomen. De drie andere passagiers worden uit het vliegtuig gehaald. Zij hebben allen brandwonden be komen. Op het aangrenzende grasland zijn drie maaiers aan het werk. Met ontzetting zien zij wat er gebeurd is. Van schrik valt er een in een sloot, terwijl een ander zieh in de kuit slaat met zijn sikkel. Een stier, welke op het weiland, waar het vliegtuig landde, graasde, wordt van schrik dol en rent op den derden maaier toe, neemt hem öp zijn horens en slingert hem de lucht in. Een veldwachter wil, om den maaier te red den, op den stier schieten, doch struikelt en valt met zijn buik op den knop van het gevest van zijn sabel, die rechtstandig in de klei terecht is gekomen. Door den val gaat zijn re volver af en treft hij zichzelf in de hand. Bij de Pijlslaan zijn vier spoorwegarbeiders aan het werk en zien in de verte het ongeluk gebeuren. Zij willen naar het vliegtuig toe snellen om te zien, of zij daar nog kunnen helpen. Door de groote haast let er een niet op een rangeerenden trein en wordt hem een voet afgereden; een ander struikelt over de rails en bekomt een gecompliceerde beenbreuk, een derde rent in zijn haast tegen een seinpaal en valt neer, terwijl een vierde geen erg heeft in een sintelveldjehij verbrandt handen en voeten Oef; gelukkig is dit alles niet echt gebeurd, doch waren het slechts de gegevens voor de slotoefening 1933 van het Ned. Roode Kruis en Transportcolonne, afd. Haarlem. Als patiënten fungeerden padvinders en wel pen. Met bekwamen spoed werd er aan de Wes tergracht een hijschkraan gebouwd, waarmede de „ongelukkigen" in een aldaar liggende boot getransporteerd moesten worden. Aan de ha ven werden de patiënten weer door de aldaar staande hijschkraan in de, tot ziekenwagens omgebouwde, goederenwagons gebracht. Andere patiënten moesten over een sloot waarover eerst een brug geslagen moest wor den. De bij de Pijlslaan liggende patiënten werden per vrachtauto gehaald. Geheel ongehinderd konden de Roode Kruis- soldaten en zusters (niet zooals altijd bij straatongevallen gehinderd door het publiek, wat het werk zeer bemoeilijkt) hun mensch- lievenden arbeid verrichten Op het einde van deze zeer geslaagde oefe ning betuigde de luitenant-generaal P. I. van Munnekrede, commissaris van het hoofdbe stuur van het Nederlandsche Roode Kruis in een enthousiaste toespraak zijn volle tevreden heid over het werk, dat de afdeeling Haarlem verricht. Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen sprak daarvoor een kort dankwoord. De oefening werd bijgewoond door: Luit.-generaal P. J. van Munnekrede en den heer De Canter namens het Hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis, Den Haag. Kapitein Geuze Eerstaanwezend Ingenieur te Haarlem. A. van Loon, commandant Schoolcompagnie Motordienst te Haarlem. Namens het afd.-bestuur van het Ned. Roode Kruis te Haarlem: Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, Mevr. C. LevenkampPlanten, Jonkvr. C. v. d. Wijck, dr. A. A. G. Land, dr. Joosten Hattinck. Namens den Geneeskundigen Dienst dr. Maschhaupt en Mevr. dr. Maschhaupt en den heer Boozaayer. Het Bestuur van de Roode Kruistransport- colonne te Beverwijk. Mej. Beynes, Bestuurslid van de Ver. Zie kentransport naar Lourdes. Broeder-Overste en zijn Secretaris van St. Joannes de Deo. Het bestuur van de E. H. B. O. Vereeniging Snelverband te Haarlem en een afgevaardigde van de Haarl. Vrijwillige Brandweer. Zaterdag zijn aan de Papierfabriek van Van Gelder Zonen te Velsen dertig arbeiders, werk zaam in de papieraafdeeling, ontslagen, terwijl over dertien dagen de arbeiders werkzaam in de cellulose afdeeling één dag per week minder zullen gaan werken. Max*. AMSTERDAM UTRECHT Nieuwendijk 225-229 Oude Gracht 151 Straks, op 23 September zal de afdeeling Haarlem van het Nationaal Crisis Comité een collecte houden, teneinde in den a.s. winter hen te kunen steunen, die door de langdurige werk loosheid zoo ontzaglijk getroffen worden. Zeker, Rijk en Gemeente steunen zooveel in hun ver mogen is, zelfs meer dan in hun vermogen is doch deze steun kan onmogelijk in alle behoef ten voorzien. Wanneer toch van den verstrekten steun be dragen: huur, zieken- en begrafenisfonds, gas, water en licht en andere vaste uitgaven zijn be taald, blijft er in den regel slechts voldoende over om van te leven. Van vernieuwing en aanschafing van klee' ding, schoeisel, dekking, huisraad, enz. is meest geen sprake. Om hierin den ergsten nood te kunnen leni gen, moet het Crisis-Comité aan middelen wor den geholpen. Zoo kunnen we den a.s. winter niet ingaan Het gebrek aan het hoogst no:dige wordt in de gezinnen steeds nijpender. Maar er zijn ook an dere categorieën onzer medeburgers, die door de crisis terneergeslagen, een beroep doen op het Crisis-Comité. Velen, die voor eenige jaren door hun opleiding en studie een goede positie had den weten te veroveren, en menigeen, die zich in den handel een behoorlijk bestaan had weten te verschaffen, moeten nu ten einde raad zich wenden tot het Crisis-Comité. Ook daar is hulp dringend noodzakelijk, ter wijl toch maar al te weinig door gebrek aan middelen deze hulp kan geboden worden. Nogmaals, laat toch het Crisis-Comité niet te vergeefs een beroep op de Haarlemsche Burge rij doen, doch deze blijk geven, mede te voelen het leed en den nood, waarin zoo velen onzer medeburgers verkeeren. W. J. B. VAN LIEMT Wethouder voor Maatschappelijk Hulpbetoon en Werkloosh.-zorg. N.B. Voor hen, die ons willen helpen bij de collecte diene, dat de collectedag wordt verdeeld in vier perioden, n.l. van 911, van 111, van 13 en van 35 uur. Men geve zich op aan het bureau Lange Be gijnestraat 13 rd., telefoon 14505, met vermel ding van naam, voornaam, adres, leeftijd, peri ode (n) waarin men wil werken en eventueel buurt, waaraan men de voorkeur geeft (bij spoe dige aanmelding kan met het laatstgenoemde het beste rekening worden gehouden). Georganiseerd door de firma V. D. (over bodig eigenlijk te vermelden dat wij daarmede de firma Vroom en Dreesman bedoelen!) gaf Zaterdagmiddag het Lilliputtersgezelschap in de Gemeentelijke Concertzaal een voorstelling van het bekende sprookje „Sneeuwwitje." De animo van de zijde der toeschouwers bleek zóó groot te zijn, dat een drietal agenten noodig waren om de orde in de Lange Begijnestraat te handhaven. De zaal was dan ook tot de laatste plaats met een gezelschap van vanzelfsprekend meest jeugdige toeschouwers met hun of haar ouders ^De heer J. Ongering sprak namens de firma V. D. voor den aanvang van de voorstelling een woord van welkom tot de aanwezigen en trad vervolgens tusschen de (zes) actes op als explicateur van het sprookje, daar de Lilliput ters Duitsch spraken en dus eenigszins onver staanbaar voor de kinderen in de zaal waren. Allen genoten bijzonder van deze aardige, met mooie en leuke decors gespeelde voorstelling en klapten om het hardst na iedere acte en vooral na de scylophoon-solo, welke door drie dwergen onmiddellijk na de pauze gespeeld werd. De uitvoering, welke om ongeveer half 5 be gonnen was en twee uur duurde, had dan ook een zeer groot succes. Hoewel het geen gewoonte is van koperen ju bilea melding te maken (deden we het wel, het zou dagwerk zijn), meenen we voor den sympathieken koster van de parochiekerk van St. Bavo in Haarlem-Noord, den heer Piet Schoorl, een uitzondering te moeten maken. Hij komt uit den aard van zijn beroep met zooveel menschen in aanraking en hij interes seert zich zoozeer voor het jeugdwerk, dat hij een alom bekende figuur in Haarlem-Noord is. Nu hij Zondag 12jaar koster was, heeft men van harte de gelegenheid aangegrepen, hem een huldiging te bereiden, waarvan Piet nooit heeft kunnen droomen. De Hoogmis werd te zijner intentie door den pastoor zelf opgedragen. Zeer velen woonden deze plechtigheid bij en dat was al een mooi begin van de feestviering. Maar het werd nog fraaier. Want daarna werd Piet op geestdriftige wijze gehuldigd in de pastorie. De geestelijkheid der parochie was er en alle organisaties, waarmede hij te ma ken heeft. De jeugdorganisaties waren er „in tenue". Kortom, het was een drukte van be lang. Piet werd er beduusd van. En dan nog de toespraken en de cadeaux, waaronder een fraai gouden horloge van het kerkbestuur. Het was een heerlijke dag voor den jubilaris. Endubbel en dwars verdiend! Nog vele jaren, Piet! Mijlpalen, spel in 3 bedr. door Arnold Bennett en Edward Knob- lock. Nieuw Schouwtooneel, Stads schouwburg. Het was voor de opening van het nieuwe seizoen, dat dit in zijn tijd zeer merkwaardige en ook nu nog interessante stuk werd opge voerd. Deze daad is niet los te maken van de herinnering aan wijlen dr. Willem Royaards, wiens hervormende arbeid op het vaderland- sche tooneelgebied niet gemakkelijk vergeten zal worden. Het Nieuw Schouwtooneel, dat on der de leiding van Ko van Dijk en Frits Bouw meester is samengesteld en dat verschillende der beste krachten van het oude Schouwtoo neel omvat, heeft er ook niet aan gedacht, een eigen creatie van „Mijlpalen" te vormen. In tegendeel: het kondigt aan, dat de regie wordt gevoerd volgens de gegevens van Royaards en het laat de weduwe van den vereerden doctor weer optreden in de fijne rol van Rose Sibley. In hoeverre deze opvoering gelijkwaardig is aan de vroegere, kunnen we buiten beschou wing laten; het is voldoende op te merken, dat met den meesten ernst getracht wordt het spel tot zijn recht te doen komen. Geheel bevredi gend is de uitslag van dit lofwaardig streven niet: de fijnheid van toon, die het werk vraagt om zijn geest zuiver te doen spreken, wordt wel in afzonderlijke momenten bereikt, maar beheerschte niet het spel in zijn geheel. De be zetting van meer dan een rol was daarvoor ook te zwak. Hetstuk is ook nu nog interessant, zeiden we. Maar duidelijk voelt men toch, dat het door het verloop van den tijd aan beteekenis heeft verloren. Met drie bedrijven, die het hoogtepunt in het leven van drie opvolgende geslachten dramatiseeren, wordt in bijna rechte lijn naar een psychologische ontknooping ge speeld en nu het slot niet meer valt in de sfeer van den tegenwoordigen tijd mist het veel van zijn beteekenis. Misschien zijn we ook te critisch geworden, zoodat we nog wel de teekening der zielkundige hoofdlijnen kun nen aanvaarden, maar tegenover verschillende details sceptisch staan. Er zijn 3 mijlpalen hier. Den eersten bereikt John Read, als hij in zijn jonge eerzucht en dadendrang zich losmaakt van zijn conserva tieve omgeving; aan den tweeden staat hij op middelbaren leeftijd, als hij zijn dochter belet te trouwen met den man van haar keuze en lacht om de vooruitstrevendheid van het jonge geslacht; aan den derden is hij gekomen op den dag van zijn gouden bruiloft, wanneer hij, oud en tyranniek, zich verzet tegen den zelfstandigen geest van zijn kleindochter en haar uitverkorene, en dat verzet gebroken ziet door de macht, die hij in zijn schijnbaar succesvolle leven al te zeer verwaarloosd heeft: de liefde. In Ko van Dijk zagen we een toegewijden vertolker van de hoofdrol. Zijn levendig spel, waarin de figuur van John Read duidelijk ge- teekend stond, droeg het stuk. Als Rose Sibley sloot Jac. Rooyaards-Sandberg zich daarbij, Het Bestuur van den Nederlandschen Roomsch-Katholieken Middenstandsbond heeft zich beraden over de vraag, welke maatregelen van Kegeeringswege zouden kunnen en dienen te worden genomen om aan de groote moeilijkheden, waarmede het middenstandsbedrijfslcven in de huidige omstandigheden heeft te kampen, tege moet te komen. Als resultaat van dit beraad heeft het be stuur zich gedrongen gevoeld aan de Regeering eenige wenschen kenbaar te maken, waarvan de inwilliging thans uitermate urgent is ge worden: 1. Het bestuur is van meening, dat een vol ledige gezondmaking van het bedrijfsleven slechts mogelijk is door publiekrechtelijke or dening van het geheele betrokken bedrijfsleven 2. Waar en voor zoover deze ordening niet aanstonds zou kunnen worden verwezenlijkt, is het bestuur van oordeel, dat aan de daarvoor in aanmerking komende overheidsorganen de bevoegdheid zou moeten worden toegekend om regelingen, door deelgenooten in een bepaald bedrijf getroffen, bindend te verklaren voor den geheelen betrokken tak van bedrijf. 3. Indien en in zooverre vorenbedoelde rege lingen niet tot stand komen en deze niettemin in het belang van het bedrijf geboden zijn, behoort de overheid zelf rechtsstreeks derge lijke regelingen aan het bedrijf op te leggen. Tot de meest urgente van de hier bedoelde regelingen acht het Hoofdbestuur te behooren: stelsel in dien zin, dat de beETAOI ET O II a. Wettelijke maatregelen tegen de overwoe kering van het kleinhandelsbedrijf door het grootwinkelbedrijf. b. Verbod cadeaustelsel. c. Wettelijke regeling van het afbetalings stelsel in dien zin, dat de belangen van kooper e:. verkooper verzekerd zijn. d. Wettelijke regeling van het uitverkoop wezen. e. Verbod van nevenwerkzaamheden door overheidspersoneel. 4. Het leggen van zoo gelijk mogelijke belas ting op bedrijfswinst van rechtspersonen en na tuurlijke personen. 5. Wijziging der Winkelsluitingswet in dien zin, dat voor bepaalde branches verkoopmoge- lijkheid op Zondag wordt verruimd. 6. Beschikbaarstelling met staatsgarantie van crediet voor gezonde middenstandsondernemin gen, die door de crisis in moeilijkheden zijn geraakt. 7. Openen der mogelijkheid om kleine vorde ringen gerechtelijk, sne len goedkoop te innen. 8. Openen der mogelijkheid ook buiten faillis sement een accoord te homologeeren. 9. Opzet en uitvoering van crisismaatregelen ten gunste van bepaalde bedrijfstakken, zoo, dat het particuliere bedrijf niet onevenredig wordt geschaad, het coöperatieve bedrijf niet in een bevoorrechte positie wordt geplaatst en binnenlandsche ondernemingen niet bij buiten- landsche ondernemingen worden achtergesteld 10. Regeling der werkverschaffing, zoo, dat aan het particuliere bedrijfsleven geen werk wordt onttrokken, doch dat integendeel daar aan meer werk wordt toegevoerd. - - 1 - E.Ostermann Go's Handel Mij. N.V.» Amsterdam. :';v' i'-'-Yïj. i* i - "S - Fabrieken te Jutphaas bij Utrecht. Dezer dagen zijn te Haastrecht, evenals dit reeds te Mook is geschied, de plechtigheden gehouden ter viering van het triduum ter eere van de zalige Gemma Galgani. De plechtigheden zijn Vrijdagavond begonnen met een Lof, gecelebreerd door pastoor P. Bennebroek, van Oudewater. Het hoogtepunt van dit triduum was het be zoek van den bisschop van Haarlem. Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent. Zaterdagavond kwam Mgr. om zeven uur in Haastrecht aan. Er was een eerewacht opgesteld. Een overtalrijk samengestroomd publiek was bij de ontvangst ter verwelkoming aanwezig. De versiering van kerk en klooster was tot in de puntjes verzorgd. Boven het altaar was een groot schilderij aangebracht van de zalige Gemma, van den kunstschilder Bogaards uit Boxtel. Op een der zij-altaren prijkte een klein schilderij der Zalige vervaardigd, door Anton van Welie. Om half acht begon het plechtig Lof, gece lebreerd door pastoor A. Waterrens, te Haas trecht. Onder dit lof hield pater Bertholdus c.p., een gloedvolle predikatie over de zalige Gemma Galgani, wiens leven hij in een bijzon der licht zette. Zondagmorgen, het hoogtepunt van het tri duum droeg Z. H. Exc. een pontificale Hoog mis op. Het zangkoor gevormd door de seminaristen, onder leiding van pater Hendrikus c.p. voerde de Mathildis-mis van Hub. Suypers uit. Als presbyter Dominicus c.p. provinciaal der congregatie, trondiakens waren deken W. B. de Rooy en pastoor A. Waterreus. Diaken en subdiaken waren resp. pater Bo- nifacius c.p. rector van het klooster en pater Willibrordus c.p. Zondagavond werden de plechtigheden be sloten door een plechtig lof, met Te Deum ge celebreerd door regent Mr. wytenburg van het klein-seminarie „Hageveld". De kerk was we derom stompvol. De belangstelling tijdens het Triduum is zeer groot geweest. beschaafd acteerend, aan. Moeilijker taak had Jetty van Dyk-Riecker als de verbitterde tante Gertrude, maar zij faalde geen oogenblik. Lena Kleij was zeer goed in haar twee rollen en Dogi Rugani sloeg zich dapper door haar taak heen, in het tweede bedrijf dochter, in het derde moeder te zijn. Een beetje te veel wel licht. Ezerman had de partij van Samuel Sibley, waarbij hij vooral in de tweede acte als de jonge-vader-op-leeftijd te bewonderen viel. Waarom hy daarna in het derde bedrijf als de jonge ingenieur moest optreden een rol, die hem heelemaal niet ligt begrijpen we niet. Evenmin, waarom Jacques Snoek den lummelachtigen lord Monkhurst had uit te beelden, hetwelk opvallend mislukte. Dan was Ed. Palmers toch beter als Ned Pym en Frits Bouwmeester als Arthur Preece. Fientje Berg- hegge was de kleindochter Muriël; zij trad mo dern-koel op, maar maakte den plotselingen omkeer van onverschillige tot toegewijde doch ter niet aannemelijk. Zoo meenden we naast veel moois ook veel onvolkomens op te merken, maar het geheel vormde een voorstelling, die door het niet bij zonder talrijke publiek met groote waardee ring ontvangen werd. Na ieder bedrijf was er veel applaus en aan het slot werd aan de hoofdpersonen een enthousiaste bijval niet ont houden. Daaruit sprak duidelijk waardeering voor de piëteit, die in deze opvoering werd ge toond, en eveneens voor den aard van het stuk, dat rijk is aan gezonde levenswijsheid. H. B. v. d. S. Sociëteit j,St. Bavo" Bestuur Mannenkoor „Kunst na Arbeid", 8 uur R. K. Bevolkings bureau, 8 uur R. K. Commissie voor Beroeps keuze, 8 uur Gemengd koor „Onder Ons", 8 uur. Ambachtsschool Reizende tentoonstelling van het Veiligheidsmuseum, van 9 tot 12, 2 tot 4 en 7 tot 9 uur. Kembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Palace Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Rechtskundig Bureau, half 9 Hoofdbestuur Groenten- en Fruithan delaren, 3 uur Grossiers-Kleinhandel, 8 uur Spoorwegpersoneel, 8 uur R.K. Kraamver- zorging, 2—3 uur St. Caecilia, 8 uur R.K. Kellnersbond, half één des nachts. Groote- of St. Bavokerk Orgelbespeling, 8Yi9% uur. Ho to! Lion d'Or Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde, kwart over 8. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Cinema Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15. De afd. Haarlem van den Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond hield een ledenvergadering in het Gebouw van den Christ. Besturenbond, alhier. Deze vergadering stond onder leiding van den voorzitter, den heer J. P. Starreveld. Mededeelingen werden gedaan uit het Ge organiseerd Overleg. Besproken werd een bestuursvoorstel, betref fende steun aan den Chr. Besturenbond. Besloten werd over te gaan tot het vormen van een vakgroep gemeentepersoneel. De verkiezing van een voorzitter werd tot een volgende vergadering aangehouden. Na eenige mededeelingen aangaande de Bondsdagen in 1934 te Haarlem te houden, werd deze vergadering door den voorzitter gesloten. Door de politie te Hillegom werd een persoon aangehouden, die in het bezit bleek te zijn Van een te Heemstede ontvreemd rijwiel. Statuten De „Staatscourant" bevat de statuten van de N.V. Exploitatie Maatschappij „De Kanarie", N.V. Exploitatie Maatschappij „De Meerkoet", N.V. Exploitatie Maatschappij „De Nachtegaal" en van de N.V. Exploitatie Maatschappij „De Lijster', allen te Heemstede. Dinsdag 19 September houdt afdeeling Haar lem I (Spoor)-afdeeling een ledenvergadering in gebouw „St. Bavo". De agenda vermeldt o.m.: Afscheid van Kape laan van der Lugt als geestelijk adviseur en in stallatie van den nieuwen adviseur kapelaan De Wit. MAANDAG, 18 Sept. Vorige Koersen Heden Londen 7.84% 7.80 Berlyn 59.20 59.17% Parijs 9.70% 9.70% Brussel 34.59 34.60 Zwitserland 48.02% 48.00 Weenen Kopenhagen 35.10 34.75 Stockholm 40.50 40.25 Oslo 39.50 39.25 New York (cable) 1.67% 1.63% Rome 13.07y2 13.05 Praag 7.35 7.35 Madrid 20.70 20.75 Vorige Koersen Heden Staatsleeningen 5 Nederland 1919 100% 100% Nederland 1916 101% 101% 4>/2 Nederland 1917 101% 101% 4 Nederland 1931 99% 99% 5 Nederland 1932 101 101 4V2 N. Ind 1926 AB88% 88% 5*/i Youngleen36% 37% Banken Koloniale Bank 57 57% Indische Bank 56% 57 Cert. Handel-Mij. 55% 56 ndustrieën Unilever 81 Calvé Delft 54f2 5d Alg. Kunstzijde 251% 25^ Van Berkel'» Patoir Nieuwe Philips 188% 190% Küch. Accoustiek 1/6 1% Ned. Ford 138^ 137 ihdustr. Buitenland Anaconda U/6 11% Bethlehem Steel 33 A 25 /4 U. S. Steel 35/6 35% U. S. Leather 8^ 8 Intern. Nickel 13% 13% Stand. Brands 19% l6Vs Mijnbouw Boeton Mijnbouw ,1-^ Alg. Exploratie J3j> 733 Redjang Lebong 119X2 H9 'etroleum Gaboes 1* Non. Olie 783 181% Perlak 95 Peudawa 4/2 Continental Oil 8 Shell Union OU 6-6 6% Vorige Koersen Heden Rubber 96 97% 71% 70% 42 42 32% 31% 29 29 O t-i 50 50% 38 38 2% 2% Scheepvaart 23 25 3 2 Dito Gem. Eigend 3 2 10% 10% 54 54 Suiker H. V. A. 194% 195% 95 94 N. I. U. 65 65 31% 32 16.00 17.— Tabak 128 125 121 119 21 21 138 138% Spoorwegen 80 79% 3 15% 15% Kansas City South 13% 13% 21 21 5% 13% 13%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2