it ASPIRIN Onweer in den ouden tijd Gandhi en Britsch Indië „Ons vertrouwen ongeschokt' EEN MACHTIGE MAANDAG 18 SEPTEMBER aastcm Het werk gaat voort Felle loonstrijd te Culemborg Waarheen wil de Mahatma? R.K. RIJKSKIESKRING-ORGA NISATIE „HELDER" Jaarverslagen Bedrijfsraden en het platteland Beslag op veilinggelden enz. Bescherming hypotheekboeren Wijziging Invaliditeits- en Ouderdomswet Verkiezingen Verkiezing Hoogheemraadschap Rondvraag Circulaire der Lutine-bergers aan de aandeelhouders Conflict in de sigarenindustrie UIT DEN OMTREK DRIEHUIS HET INT. LANDBOUW- INSTITUUT TE ROME Medewerking der Ver. Staten van Noord-Amerika Bovengenoemde organisatie vergaderde Za terdagmiddag in hotel „Het Gulden Vlies" te Alkmaar, onder voorzitterschap van den heer H. Pluitman uit Enkhuizen. Deze opende met gebed en heette de vele afgevaardigden en spe ciaal de Kamerleden, Ch. v. d. Bilt, Mr. van Hellenberg Hubar en Jac. Groen van harte welkom, welke laatsten hij gelukwenschte met hun benoeming. Spr. herinnerde aan de voorbije verkiezingen en aan de nieuwe problemen op staatkundig en godsdienstig gebied, welke nadien onze aan dacht opeischen. Zij, die geroepen zijn verant woordelijkheid te dragen, hebben een bijna on mogelijke taak, die verre van benijdenswaardig is: zij die het roer van staat in handen heb ben en hun gaven in dienst van volk en staat hebben gesteld, verdienen onze waardeering en opbouwende critiek, waarmee ze alleen geholpen zijn. Vervolgens wees spr. op het fascistische ge vaar in ons land, dat het partijbestuur reeds onder de oogen heeft gezien; de komende 4-ja rige periode zal de R. K. Staatspartij toonen, dat het parlementaire stelsel recht van be staan heeft. De R. K. Staatspartij heeft begre pen in dezen tijd doelbewuste leiding te moe ten geven, willen wij niet blootgesteld worden aan het element van moedwil en dictatuur. Spr. ontvouwt het werkplan van de partij ën de middelen om tot verdieping van het staatkundig inzicht te komen. De kieskring „Helder" is reeds begonnen met de kernvor ming en gaat daarmee door. Het partijbestuur vraagt medewerking en vertrouwen, opdat onze R. K. Staatspartij blij- ve een bolwerk voor veiligheid en gezag, vrij heid en recht. (Applaus). De secretaris, de heer H. Nolet, van War- menhuizen bracht het jaarverslag uit, dat sprak van een werkzaam verleden; de verkie zingen eischten veel werk; het kringbestuur verspreidde 26000 plakbiljetten „stemt v. d. Bilt", 100.000 strooibiljetten, 20.000 proefstem- biljetten, 248 offiches en 185725 vlugschriften. Hulde bracht spr. aan het partijsecretariaat, dat ondanks de vervroegde verkiezingen op tijd met alles gereed was. Er werden in dezen kies kring drie comité's gevormd, waarvan 1 regle mentair, 1 werd tijdig gestuit en het ander bleef zonder resultaat. Er werden met succes zes politieke landdagen vóór de verkiezingen gehouden. Het aantal leden bedraagt 27601. Het stemmenpercentage ging van 27.27 pet. naar 26.04 pet.; een teruggang van nog geen V2 pet., terwijl de teruggang over heel het land bijna 2 pet. bedroeg. Het verslag eindigde met een opmerking tot actief organisatie-leven. Blijkens het fin. jaarverslag van den heer N. Raat bedroegen de ontvangsten f 4.243.52 (w.o. f 100 van den Statenkieskring Hoorn)de uit gaven f 4.166.72 (w.o. f 1350 als contributie 'aan de Staatspartij)alzoo een batig saldo van f 76.80. Vier jaar geleden was er een nadeelig saldo van f 1000. Een voorstel-Uitgeest om den naam van de organisatie te veranderen en een voorstel-Scha- gen om het boekjaar te doen loopen van 1 No vember tot 31 October, konden niet in behan deling worden genomen, omdat niet voldaan was aan den eisch, gesteld in art. 20, le alinea van het reglement. Bij de op handen zijnde reglementswijziging zal zoo mogelijk met deze verlangens rekening gehouden worden. Uitgeest en Schagen trokken hun voorstel in. Een voorstel-Obdam, waarin het Partijbe stuur verzocht wordt een commissie te benoe men, om te bestudeeren de vraag of het in Ne derland gewenscht is een orgaan te scheppen, ingevolge art. 194 der grondwet, welk tot taak heeft t, a. v. loonen en salarissen door de ver schillende volksgroepen genoten, meer gelijk vormigheid te brengen, werd door het béstuur ontraden, daar de aandacht van Staatspartij, fractie en regeering voldoende op dit punt is gevestigd. De heer De Boer, Obdam, wees er in zijn toelichting op, dat als straks de bedrijfsraden- gedachte is doorgevoerd, er groepen zullen zijn, die daartoe wellicht nooit zullen geraken; o.a. zal voor den landbouw z.i. nooit zoo'n afgeslo ten eenheid in den vorm van een bedrijfsraad komen. Spr. acht dit een onderwerp, waard om door een commissie bezien te worden. De heer Smits, Hoorn, acht hetgeen Obdam voorstelt niet overeenkomende met de bedoeling van Quadragesimo Anno; deze wil geen klasse- strijd of klassevorming, hetgeen de voorsteller in zijn voorstel veronderstelt. Spr. ontraadt daarom aanneming van dit voorstel. De heer Rood (Blokker), acht een orgaan als in het voorstel gevraagd overbodig, omdat de staat er is om hierin te voorzien. Mr. Hellenberg Hubar wil, op gevaar af van voor niet-democratisch aangezien te worden, zooals elders gebeurde, waar een afgevaardigde zich over een afdeelingsvoorstel uitliet er ook iets van zeggen. Spr. merkte op, dat hier slechts een commissie gevraagd wordt. Voor- loopig gaat het slechts om de bedrijfsschappen en we zouden te ver springen, als we nu reeds over de taak van loonvorming of zelfs inkomen vorming zouden gaan spreken. Het gevraagde orgaan zou bovendien z.i. niet het aangewezen orgaan zijn voor de taak van loonvorming. Het vraagstuk lijkt z.i. meer liggend op het terrein van de sociale dan van de politieke organisa tie en daarom lijkt dit onderwerp niet direct een geschikt punt voor bestudeering door een kern. Het lijkt spr. tactisch er niet verder tijd aan te besteden en allereerst aandacht te schen ken aan de bedrijfsschappen. De heer Duis (Langendijk) verwacht nooit geen resultaat, als de politieke organisatie er zich niet mee gaat bemoeien. Na nog eenige bespreking werd het voorstel verworpen met 72 tegen 66 stemmen. Voorts was door de afd. Obdam een motie ingediend, waarin de R. K. Kamerfractie ver zocht werd pogingen in het wer'; te stellen, des noods met gebruik making van art. 117 dei- grondwet, om onbillijkheden bij de invordering van de grond- en personeele belasting, welke ge schapen worden, doordat bij het betalen van deze belasting geen rekening gehouden wordt met den inkomen- of vermogenstoestand van den belastingschuldige, onmogelijk te maken. In de toelichting op deze motie wordt vooral gewezen op de onbillijkheid, dat bij de invor dering van genoemde belasting beslag gelegd wordt op veilinggelden, gelden op zuivelfabrie ken, in werkverschaffing en op nog te ontvan gen huurpenningen, hoewel belastingschuldigen een negatief inkomen genieten. Deze motie werd conform praeadvies van het bestuur zonder hoofdelijke stemming aangeno- Obdam stelde tenslotte een motie voor, waar in bij de R. K. Kamerfractie werd aangedron gen met den meest mogelijken spoed maatre gelen te trachten te krijgen ter bescherming van hypotheekboeren. Na een warm pleidooi door den heer De Boer en een gunstig advies van het bestuur, werd deze motie bü acclamatie aangenomen. De afdeeling Medemblik stelt voor er bij de R. K. Staatspartij op aan te dringen, dat zij haar invloed zal aanwenden om de invaliditeits- en ouderdomswet zoodanig gewijzigd te krijgen, dat alsnog gelegenheid wordt gegeven voor z.g. kleine baasjes, w.o. vele tuinders, om toe te tre den. Het bestuur deelde de in de toelichting op dit voorstel geuite meening, dat velen, die voor heen zelf voor hun ouden dag konden zorgen, daartoe thans niet meer in staat zijn, omdat door de crisis al hun bezittingen verloren zijn gegaan en zij zoodoende op hun ouden dag to taal sociaal-onverzorgd dreigen te zullen wor den: het bestuur adviseerde daarom dit voorstel aan te nemen. De afdeeling Wormer amendeert dit voorstel door achter „vele tuinders" te zeggen, „onder gunstige voorwaarden." De heer Jb. Groen zegt, dat de bedoeling van het prae-advies is, om een bepaling in een ge wijzigde wet op te nemen, waardoor het mo gelijk is, dat z.g. crisisslachtoffers tot de ver zekering toe te treden. De motie werd, aldus geamendeerd, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Tot afgevaardigden naar den Partijraad wer den gekozen H. Nolet, Warmenhuizen; N. Raat, Wervershoof; A. Rood, Blokker; E. Schaaper, Krommenie; E. Stumpel, Hoorn; P. Tromp, H. H. Waard; J. Valkering Tz., Limmen en G. de Wolf, Purmerend. Plaatsvervangers: A. Angenent, Den Helder; A. van Baar, Purmerend; J. Braakman, Bo- venkarspel: P. J. de Jong, Lutjebroek; H. Kla ver, Alkmaar; H. van Nuland, Schagen en E. Stumpel, Hoorn. In het bestuur van den Rijkskieskring wer den gekozen voor den Statenkieskring Hoorn: J. van Baar, Beemster; J. de Boer, Obdam; H. Pluitman, Enkhuizen; N. Raat, Wervershoof; A. Rood, Blokker; C. Rood, Bovenkarspel; E. Stum pel, Hoorn; H. Willebrands, Bovenkarspel en G. de Wolf, Purmerend. Voor den Statenkieskring Zaandam: Mej. Boom, Alkmaar: H. Hemmer, Castricum; J. P. Kamphuis, Zaandam; Mr. A. Leesberg, Alk maar; N. Matthijsen, Wormerveer; J. Merz, Uitgeest; J. Valkering Tz„ Limmen; J. Ver heggen, Egmond Binnen; D. Woldendorp, Alk- maar. Aangezien uit één afdeeling niet meer dan 2 leden in het bestuur zitting mogen hebben, zal in plaats van den heer Woldendorp de heer E. Clynk, Zaandam, in aanmerking komen. Voor den Statenkiéskring Helder: A. Ange nent, Den Helder; J. Apeldoorn, Bergen; Jac. Groen Az., Zuid-ScharwoudeJ. de Groot, War menhuizen; A. Kager, 't Zand; C. van Lan gen, H. H. Waard; H. Nolet, Warmenhuizen; H. van Nuland, Schagen en P. Tromp, H. H. Waard. De heer H. Pluitman werd met 113 van de 133 uitgebrachte stemmen tot voorzitter herko zen. Hij dankte voor het vertrouwen en nam de benoeming aan. De heer Jb. Groen sprak een dankwoord aan den voorzitter voor diens gelukwensch met z'n verkiezing tot lid van de Kamer en aan de kiezers voor het vertrouwen; spr. zag zijn zetel geboren uit de crisis in den land- en tuinbouw en hij hoopte het vertrouwen der trouwe kie zers waardig te zijn en zijn beste krachten te geven in het belang van de tuinders en boe ren speciaal. Spr. herinnerde aan het L. T. B.-rapport in zake de verkiezing voor het Hoogheemraad schap. Op initiatief van de V. D.-partij kwamen de verschillende politieke groepen in vergadering bijeen; ook was er een comité van de R. K. partij als zoodanig. Een algemeene z.g. niet-politieke kiesvereeni- ging voor het Hoogheemraadschap had succes bij de vorige verkiezing en wilde ook nu de zaak in z'n geheel opknappen. Spr. gaat de gevoerde onderhandelingen verder na en deel de mede, dat de zes politieke groepen tot een accoord zijn gekomen, waarbij den R.K. 4 Hoofd ingelandenplaatsen werden toegewezen en 3 plaatsvervangers; (voor 4 jaar resp. 32). In eiken kring zal een R. K. candidaat gesteld worden. De V. D. hebben terwille van de R. K. één zetel prijs gegeven. Er is een kiescomité van actie gekozen, met spr. als voorzitter, J. Aukes, Castricum, secretaris. Spr. vraagt den R. K. geen oor te leenen aan die andere kiesvereeniging en trouw mede te werken aan de actie van deze groepeering. De heer Roeleveld, Hpendam, vroeg bij een eventueele reglementswijziging aan de kiezers meer bevoegdheid toe te kennen bü de rang schikking op de groslijst. Voorts vroeg spr. de aandacht van de aan wezige Kamerleden voor het dictatoriale op treden door ambtenaren als de heer Buckman, die de crisiswetten niet uitvoert, zooals het de bedoeling van den minister is. De heer Duis, Zuid-Scharwoude, beklaagde zich er over, dat Minister Verschuur te wei nig rekening houdt met de landbouworganisa ties in Noord-Holland, waarover veel ontevre denheid heerscht. Ook de heer J. de Boer, Obdam, wees er op, dat de handelwijze van Minister Verschuur té genover den tuinbouw algemeene ontevreden heid wekt; spr. neemt echter aan, dat de R. K. Kamerfractie van andere gedachten is en vraagt deze haar invloed in dezen aan te wen den. De voorzitter vertrouwt, dat de aanwezige Kamerleden met deze opmerkingen rekening zullen houden en sluit vervolgens met gebed. bent U zoo vatbaar, ofschoon U toch noq niet zoo oud bent? Neemt Uw toevlucht tot Aspirin, het voor het organisme vol komen onschadelijke middel. Het bevrijdt U van pijn en her geeft U weer een gevoel van behage- iijkheid. De N.V. Stoomboot Maatschappij „Texel" te Texel en de N.V. Scheepvaart Maatschappij G. Doeksen Zn te Terschelling verspreiden d.d. 16 September de volgende circulaire; „Aan houders van Lutine-aandeelen" „Uit de dagbladen zult gü vernomen hebben, dat het toestel „Beckers" dusdanig beschadigd is, dat de bergingspogingen met het systeem „Beckers" dit jaar moesten worden gestaakt. Alhoewel teleurgesteld door het verlies van een gedeelte van het bergingstoestel, zün wü daardoor geenszins ontmoedigd. Ons vertrouwen in het uiteindelijk succes blijft ongeschokt; het moeilijke bergingswerk zal door ons, onder voorbehoud van verlenging van de concessie, worden voortgezet, hoewel wij ons daarvoor groote financieele offers zullen moe ten getroosten. Intusschen benutten wü elke gelegenheid om door onze zuigers „Volharding", „Texel" en „Neptunus" het zand van het Lutine-wrak te verwijderen, hetgeen zeer naar wensch gaat, aangezien verleden week reeds verschillende overblijfselen van de „Lutine" konden worden opgezogen. Twijfel aan de juiste ligging van het Lutine- wrak is dus geheel uitgesloten, zoodat de voor uitzichten gunstig zün. Zoodra voldoende zand zal zijn weggezogen zal worden gedoken, teneinde de roestklompen met springstoffen te bewerken en met behulp van een poliep-grijper naar boven te brengen. Mocht deze methode geen succes brengen, zoo zün wü voornemens met een nieuw toestel aan het werk te gaan; de voorbereidingen hier toe worden reeds getroffen. Men late zich niet beïnvloeden door onjuiste berichten, klaarblükelijk ten doel hebbende de zaak verdacht te maken en daardoor eigen be langen te dienen ten koste van aandeelhouders. De aandeelen bbjven recht geven op het be paalde deel der bruto-opbrengst der door ons te bergen lading; alle verliezen door ons en der den geleden kunnen dus de rechten van aan deelhouders in geenen deele beïnvloeden. De belangen van aandeelhouders die parallel met de onze loopen, zullen wü naar behooren blüven behartigen." e en i g op de wereld Uitsiuitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 taöi. 70 cis. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. Van welingelichte züde vernemen wij, dat in de actie, die sedert eenige weken op de sigaren fabriek „Sujabo" van de Gebr. Smits, aan den Parallelweg te Culemborg gevoerd wordt voor de handhaving van het collectief contract, thans een belangrijke kentering is gekomen. Bij de drie-daagsche staking werd overeen stemming bereikt op den grondslag van de col lectieve arbeidsovereenkomst. Het bleek echter, dat de patroons de bepaling dusdanig toepas ten, dat de bosjesmakers van f 2 tot f 10 te weinig aan weekloon ontvingen, terwijl de si garenmakers inplaats van 80 pet. van het stukloon, slechts 65 pet. verdienden. Een conferentie had tot gevolg, dat Zater dag 1.1. de geschillen werden bijbetaald, doch Vrijdagavond werd aan het geheele per soneel ontslag aangezegd, ingaande 23 Sep. tember a.s. Zaterdagmiddag zouden de hoofdbesturen van de Moderne, Federatieve en R. K. arbeiders bonden de zaak verder regelen, doch deze ont vingen van de firmanten de boodschap: ,,Zij moesten maar doen wat ze niet laten konden, de fabriek gaat dicht." Er is met de patroons dus niet meer te pra ten, om welke reden de arbeiders daarop het besluit hebben genomen,, om ingaande heden, Maandagmorgen, opnieuw de staking te pro- clameeren. De besturen der sigarenmakersorganisaties bereiden zich voor op 'n langen strijd, waarbü ongeveer zestig arbeiders zijn betrokken. Rector Backhuys De Z.Eerw. heer Backhuys, gedurende 22 jaren leeraar te Rolduc, heeft deze inrichting ver laten, tot het aanvaarden van zijn nieuwe functie: rector van het sanatorium te Heerlen. R. K. Volksuhiversiteit Hedenavond te half acht heeft in het Huis te Velsen de ope ning plaats van de te houden cursussen. Eerst zal de uitreiking plaats vinden van de diplo ma's A aan hen die het vorige jaar slaagden, waarna de les van den heer Schouten, alge meene ontwikkeling en taal en die van Pater Arts: Economie en Godsdienstwetenschap, zul len beginnen. Woensdagavond te half acht volgt de les in Geschiedenis door Pater Strij- bosch waarna om 9 uur Esperanto. Alle gegevens zün te vinden in een uitvoerig prospectus dat gratis verkrijgbaar is aan het secretariaat Zeeweg 320, en Hagelingerweg 142. Ten allen tijde heeft het onweer een machtigen indruk op de menschen gemaakt, hoewel eertijds meer dan tegenwoordig. Dichters, schilders, toon-en andere kunstenaars hebben getracht het onweer te schetsen of na te bootsen. Niets echter, zelfs het schitterendste vuurwerk niet, haalt bij de grootschheid van dat na tuurwonder zelf, zooals het zich in deze zomermaanden in al zijn pracht en ver schrikking zoo nu en dan vertoont. Voor de volkeren der Oudheid was het onweer iets onverklaarbaars; vandaar ook het algemeen heerschend geloof, dat de Go den rechtstreeks en op zinnelijke wijze zich in den bliksemstraal en den donder open baarden. Bij de Grieken slingerde Zeus den door Hephastas gesmeden vernietigenden blik semflits met geweldige hand van den Olympus, bij de Romeinen de Jupiter van het Kapitool. De Joden hoorden in den don der Jehovah's toornende stem. Thor of Donar was bij de Germanen de God, die over donder en bliksem gebood; om kort te gaan, bijna elk volk had oud tijds zijn dondergod, en opmerkelijk is het, dat het woord donder in de meeste talen denzelfden klank heeft. Aan Donar heeft de vijfde dag der week zijn naam ontleend; die dag was hem ge heiligd, en in sommige streken, evenals de Wodansdag (Woensdag) elders, tot het afdoen van twistgedingen en houden van vierdagen bestemd. Thor of Donar was niet alleen de god van den donder, maar ook der veldslagen. In een met twee bokken bespannen wagen door de lucht rijdende, wierp hij daaruit zijn flikkerenden strijdhamer naar de Asen, met zooveel kracht, dat hemel en aarde er onder dreunden. Er zijn nog uit drukkingen in den volksmond bekend, die aan Donar's rijden in een wagen door het luchtruim herinneren. In Zweden zegt het landvolk als het dondert; „de goede oude is aan het rijden"; bij ons eertijds: „Onze Lieve Heer reed door de lucht". Men spreekt ook van het „rollen" van den donder. In Westfalen drukt de oud-geloovige boer zich eenigszins anders uit; bij hem heet het na het ratelen van den donder: „Onze Lieve Heer kirt" (bromt) en hij maakt bij el- ken nieuwen bliksemstraal het teeken des kruises. Ook in de uitdrukkingen „de goe de oude", „Onze Lieve Heer", werd kenne lijk vroeger op den ouden Thor of Donar gedoeld, en zij leveren ook het bewijs, hoe diep zijn eeredienst wel in het volksleven doorgedrongen was. Nog altijd is voor een groot deel van het boerenvolk het onweer een verschrikkelijk en vaak ook ondoorgrondbaar geheim. Zoo is nog in Duitschland een vroom sprookje in omloop, dat Johannes, de Evangelist, een begin gemaakt zou hebben met het eigen lijke wezen van het onweer te beschrij ven. Een engel had hem de pen evenwel uit de hand gerukt en hem verboden, elke opheldering te geven, en wel, omdat on kunde omtrent het onweer een weldaad was voor de menschheid. Allen zouden van angst vergaan, als de verschrikkingen, die in het onweer huisden, hun geopenbaard werden! Onder de herinneringen aan Donar be hoort ook een plant, die den naam draagt van donderkoord, een plant met rood- bloeiende bloemkelk, volgens sommigen een zinnebeeld van den rooden baard, waarmee Donar werd afgebeeld, volgens anderen echter van diens strijdhamer, en derhalve van den donder. De genoemde plant, op het dak geplaatst, beschermt tegen het onweer; in den boom, aan welks wortel het groeit, slaat de bliksem niet in, en het is een voor behoedmiddel tegen het weerlicht, vooreen ieder, die het bij zich draagt. Tal van geloovige voorstellingen hecht ten zich oudtijds aan Thor's strijdhamer. Als hij dien door de lucht slingerde, keer de hij niet in zijn hand terug, maar de bliksem, dien zij opwekte, schoot soms ze ven of negen mijlen diep in den grond, om eerst na een gelijk aantal jaren weer als een steen naar de oppervlakte te komen. Algemeen geloofde men nl., dat aan het einde van dien bliksemstraal zich een steen vormde. Dezen aldus gevonden steen noem de het volk „donderbeitel" of „donder steen". Wie zulk een steen in huis of bij zich heeft, behoeft niet te vreezen voor het gevaar van den bliksem. De steen kondigt trouwens zelf door zweeten het naderen van een onweer aan en geldt ook als voor behoed- of geneesmiddel tegen elk ander onheil of ziekte, vooral bij het vee. Het is begrijpelijk, hoe onze voorouders op het bezit van zulk een „donderbeitel" of don dersteen, waaraan evenals alles, wat met het hemelvuur in aanraking kwam, de ge dachte van heiligheid verbonden was, zeer gesteld waren. Het zal wel overbodig zijn op te merken, dat dit voorwerp niets anders is dan een gewrocht van menschenhanden, afkomstig uit het Steenen tijdperk. Thor's strijdhamer bestond meestal uit donkergroen en zwartachtig marmer, in het midden was een oog, waarin een houten steel werd gestoken Die hamer had dan min of meer den vorm van een kruis, en werd dikwijls met dit teeken verwisseld, 't Is niet geheel onmogelijk, dat de ge woonte der boerenbevolking in katholieke streken, om hun huizen, stallen en schuren met een kruis als voorbehoedmiddel ook te gen het onweer te voorzien, met dit ronde hamerteeken in betrekking staat. Die ha mer, ook wel eens aksthamer of kruisbijl genoemd, was aan beide zijden snijdend en meestal van geringen omvang. Het schijnt een gewoon wapentuig der Germanen ge weest te zijn, maar uit de menigte dezer steenen, die men soms op oude slagvelden en ook op begraafplaatsen, in Drente en Gelderland b. v., gevonden heeft, is af te leiden, dat zij bij onze voorouders in een tijdperk, dat ijzer nog niet tot wapen of werktuigen werd gesmeed, voor velerlei doeleinden gediend hebben. In de handen der priesters werden die kruisbijlen niet slechts als offermessen gebezigd, maar ook om bruiden, zelfs lijken te zegenen. Voor het laatste vermoeden pleit de om standigheid, dat men aan de hunnebedden in Drente en elders zoo dikwijls donderbei tels heeft aangetroffen. Het volk heeft het aandenken aan den Svreeselijken Donar ook nog in stand ge houden door vloekwoorden, aan dien god ontleend. Die van „Donnerwetter", „Kreuz- donnerwetter" zijn in den mond, zelfs van fatsoenlijke Duitschers dikwijls als bestor ven. Bij ons zijn die van „Wat donder! wat hamer!" in zwang, en in de grootste woede wordt de verwensching van „dondersteen" dezen of genen wel eens naar het hoofd geslingerd. Gandhi. Iedereen heeft van hem ge hoord. Maar wat deze mensch pre cies wil en do et is aan de aan dacht der meesten ontsnapt. Ook leeft de veronderstelling, dat deze figuur op het we- reldtooneel plotseling uit den grond verre zen is met de verkondiging van splinter nieuwe ideeën. De Britsch-Indische onafhankelijkheids beweging (in den grond is het niets an ders!) heeft echter haar voorgeschiedenis. Daarin wodt het ons duidelijk dat Mahat ma „groote ziel", een eeretitel) Gandhi, zooals hij nu leeft en leert, geheel past in het kader van de Indische bewustwording. En om den Mahatma te benaderen, om zijn streven te begrijpen, moeten we eerst terug in de geschiedenis. Dan zien we dat de be ginselen van Gandhi, alhoewel minder ge compliceerd en minder politiek ook, reeds gevonden worden bij Ramakrishna en diens discipel Vivekananda. Uitvoerig schreef hierover indertijd Romain Rolland. 1) Vivekananda, die eigenlijk Narendranath Datt heette, doch om zijn identiteit te verbergen zich met verschillende namen liet noemen, was een forsche en gespierde man „met fraaie donkere oogen en een buiten gewoon mooie diepe stem" (Dr. C. N. Impeta „Vivekananda"). De naam Vivekananda da teert van 1893, toen hij naar Amerika ver trok om op het Parlement der Godsdien sten aanwezig te zijn. Geweldig was de in druk, dien hij maakte op het Congres en reeds vanaf de eerste zitting was hij ei genlijk de hoofdpersoon. Daar stond hij als getuige van zijn volk, van Indië; de ellende in zijn land gaf hem een begeestering, die het geheele Congres vermocht mede te sleepen. Het begin van Vivekananda's loopbaan is de school: de leerlingen van Ramakrishna, achtergebleven en verspreid, hoorden weer de hun vertrouwde klanken uit den mond van dezen forschen meester. Lang duurde dat niet. Vivekananda was, als zoovele gods dienstige Hindu's, van nature asceet. Een zwervend monnikschap trok hem onweer staanbaar. In 1888, op vijfentwintigjarigen leeftijd, verliet hij het klooster te Barano- gore om Indië door te trekken, vergezeld van den zegen van Ramakrishna's weduwe, de „heilige Moeder". Hij gaat Indië dóór trekken, hij gaat ver- keeren als bedelaar bij de bedelaars, als vorst bij de vorsten, als verdrukte bij de verdrukten, als vrije bij de vrijen. Hij gaat als een geweldige mensch, overwinnend in zich zelf wat hem tegenstaat, als veel-be- grijpende, verzoenende mensch, met een geest, geweldig van verdraagzaamheid. Hij, Vivekananda, verheugt zich met zijn geheele wezen in de zielegrootheid van ge ringen, in den geestesadel van onaanzien- lijken. Hij daalt af tot op den diepsten bo dem van het menschelijk bestaan. Zijn ruime, weldadige geest hongert naar het schoone in den mensch. Maar wat hij ook waardeeren kan en waarin zijn gevoelige ziel zich ook van harte verheugt hij b 1 ij f t Hindu, aanhanger van den Vedanta, van welke oude, gewijde Hindusche boeken hij geen tittel of iota verloochent. Doch deze serieuze aanhanger van den Vedanta heeft een breed geloof, een ge loof in alle godsdiensten der wereld. Hij worstelt om die religies aan de zijne te assimileeren. Hij bracht als lectuur de Imi- tatio Christi naast het gezang van Bha- gavad, waarin vervat is de speculatief volle digst ontwikkelde leer der vereerders van Vishnu en Krishna. Maar Indië röèpt! Het kan Vivekanan da's streven niet waardeeren omdat de el lende drukt. Indië róèpt, vanuit zijn onder worpen positie, vanuit zware verdrukking. Dat verbijstert den grooten profeet een oogenblik. Hij ziet het plotseling in: de ontwikkeling van de bewustwording des volks doet de vernedering te meer voe len. Hij gaat rond, voldoet In duizend be hoeften. Hier en daar en overal. Hij kan niet meerHij möèt: gaat hulp halen in Europa en Amerika. Als hij van het Parle ment der Godsdiensten hoort, neemt hij zich voor dat bij te wonen. Daar zal hij zijn bede om hulp doen hooren. Hij gaat scheep in Bombay, zóó maar, zonder te rekenen met formaliteiten en an dere moeilijkheden. Indrukwekkend deze profeet met zijn roodzijden mantel en oker- kleurigen tulband, China en Japan door, wordt in de Nieuwe Wereld toegelaten. Een Amerikaan houdt van zoo iets origineels! Na zijn kennismaking komt vast te staan, dat hij in het Parlement der Godsdiensten dat 11 September 1893 (juist veertig jaar ge leden) zal aanvangen, het Hinduïsme zal vertegenwoordigen. „Zusters en broeders van Amerika," begint hij zijn rede waarin hij zich introduceert. Dat klinkt in Ame- rikaansche ooren. De origineele eenvoud van dezen mensch maakt den weg vrij tot de harten. Het snobisme, de na-doenerige chic van het Amerikaansche volk, wil hem be graven in weelde. Vivekananda wil dat niet en stelt voor een tournée te maken om voordrachten te houden. Zijn redevoeringen worden al gauw een reeks aanklachten, waarmede hij zich vijanden maakt. Hij geeft het christendom een les: weg de veinzerij, terug tot Christus! Inmiddels heeft hij ge merkt, dat het goed is de sociale, geeste lijke en stoffelijke goederen van het Westen te waardeeren; dat de democratische ge lijkheid als model kan dienen voor de In diërs. De voordrachten zet hij niet voort. Hij gaat trachten school te maken en krijgt inderdaad volgelingen. Goodwin, Sister Christine e.a. Een belangrijk evenement in zijn Amerikaansche rondreis is de stichting der Vedanta Society te New-York. „Zijn wachtwoord was: Godsdienstige ver draagzaamheid en universaliteit. Hij wilde de Hindu-denkbeelden in Europeesche taal vertolken," van droge philosophie, ingewik kelde mythologie en wonderlijke psycholo gie een gemakkelijken, eenvoudigen, popu- lairen godsdienst maken, die voldoet aan de eischen der hoogst ontwikkelden. (Zie ver der: dr. C. N. Impeta „Vivekananda"). Van Amerika was de tocht naar Europa, vooral Engeland. Als hater van het Engel- sche ras kwam hij, als vriend en liefhebber Verliet hij Engeland. Een schitterende rond reis, overweldigend succes. Margaret Noble werd als eerste Europeesche in een Indi sche kloosterorde opgenomen. Maar Vivekananda, die vanaf zijn 18de jaar al aan diabetes leed, werd steeds zie ker. Vanuit Engeland gaat hij in 1896 naar Zwitserland om te kuren. Maar al spoedig reist hij naar Kiel, van waaruit hij met den Vedantist Paul Deussen over Amster dam weer naar Oxford trekt, naar zijn besten vriend Max Müller. Dan over Italië naar Indië terug. Indië enthou siast loopt het naar hem uit. Hij heeft wel niet de driehonderd millioen rupy bij zich om Indië uit den stoffelijken nood te heffen. Maar hij heeft een geestelijken schat bij zich, dien hij uitdeelt övtral onder wierook en gejuich. Heel Indië brandt van vereering. Overweldigend is Vivekananda's triomf. In zijn „Boodschap" wekt hij op tot opstanding, vraagt jonge menschen om de eeuwige waarheden te prediken. „Hij doet een machtig beroep op de kracht der ziel." Het is waar, hij zag in zijn korte leven geen daadwerkelijk resultaat, maar als we nü zien de beweging van Gandhi, dan staat vast: Vivekananda gaf een geweldigen eer sten stoot. Na deze grootsche volkshulde, die weken lang duurde, trekt de profeet zich terug in zijn klooster te Alrunbazar. Zijn kwaal dwingt hem tot rust, doch intusschen sticht hij in Mei 1897 den Bond van Ramakrishna- missie, die alles in het werk stelde om de bewustwording des volks te doen rijpen, door „opvoeders" te kweeken in conventen, kloosters en ashrams. Vivekananda's leer lingen stichtten weeshuizen, scholen voor hoofd- en handenarbeid. Drie jaren voor zijn dood, in 1899, wordt deze groote Hindu nog weer vervuld van de hartstochtelijke begeerte om 't Westen met het Oosen te vereenigen. O! die ontnuchte ring in 't nu imperialistisch-militairstsche Westen! Engeland, Amerika, Frankrijk en Oostenrijk vervullen hem van weerzin. Moe komt hij in 1901 in zijn klooster te Beloer. Hij verzinkt daar in meditatie. Zijn actie verinnerlijkt en op 4 Juli 1902 sterft hij. De Ramakrishna-Missie sterft niet. Zij is een groot werk geworden met grooten in vloed op het volk. Zij bemoeit zich niet met politiek en liet dat blijken toen in 1906 de Swadeshibeweging begon (swadeshi is: begunstiging uitsluitend van het inheem- sche). De Missie verwerpt, evenals Gandhi, absoluut alle gebruik van geweld. Viveka nanda, de Missie en Gandhi zijn voor ahimsa, weerloosheid. „Gandhi had zich meer op Vivekananda kunnen beroepen, dan hij doet. Maar beide bewegingen gaan, onafhankelijk van elkaar, op hetzelfde doel af: de nationale éénheid van geheel Indië. Maar spreekt de eene van non- coöperatie, de andere beoogt vreedzame, universeele coöperatie." (Dr. C. N. Impeta, a. w. 420). Vivekananda Gandhi: twee loten aan één stam. 1) Romain Rolland, Het leven van Vive kananda, vertaald door Titia Jelgersma, N. V. Van Loghum Slaterus' U. M„ Arnhem. Amsterdam-Oost J. LAMMERTSE Lz. Gemeld wordt: Het mag als bekend beschouwd worden, dat de Ver. Staten van Noord-Amerika zich sedert eenige jaren afzijdig hebben gehouden van iedere actieve deelneming aan het beheer van het Int Landbouw Instituut. Dit heeft niet alleen tot groote financieele moeilijkheden voor het Instituut geleid omdat de belangrijke bij drage van dat land werd gemist, maar daarean was ook het groote nadeel verbonden, dat geen Amerikaansche gedelegeerde in het Permanente Comité zitting had, zoodat de medewerking van dat voor het Instituut zoo belangrijke land ont brak. Aan dien toestand is thans een einde gekomen, doordat het Amerikaansche congres aan het slot der laatste zitting de noodige cre- dieten heeft toegestaan om de volledige büdra- gen aan het Instituut te kunnen betalen en de zending van een vast gedelegeerde te Rome te bekostigen. Deze gedelegeerde is met eeu assis tent en een secretaris reeds te Rome aange komen. Uit het feit, dat de Amerikaansche re geering daarvoor een bekend landbouw-eco- noom heeft gekozen, mag men opmaken, dat het in de bedoeling ligt vooral de economisch- statistische zijde van de werkzaamheden van het Instituut te ontwikkelen. Deze wensch strookt geheel met de zienswüze van de Neder- landsche en enkele andere regeeringen. Nu de geldelijke moeilükheden van het In stituut belangrijk zijn verminderd (de contri butie van de Ver. Staten bedraagt 1S2.000 goud- franken) mag men nog betere resultaten tege moet zien dan tot nu toe ondanks de finan- tieele bezwaren zijn bereikt. De heer De Michelis, Italiaansch gedelegeerde en president van het Instituut zal in October as. zün functie neerleggen en als gedelegeerde worden opgevolgd door Prins Spada Poken- ziani, oud-gouverneur van Rome en groot grondbezitter. Volgens den gebruikelijken gang van zaken zal deze Italiaansche gedelegeerde dan door het Permanente Comité tot president worden gekozen. Pastoor van den Heuvel De Z.Eerw. pastoor van den Heuvel te So meren is ongesteld en opgenomen in het R.K. Binnengasthuis te Eindhoven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3