DE TROONREDE 1 Het bisdom Berlijn Discontoverlaging Het nieuws van heden Aardbevingen in China DE BAROMETER In de Vereenigde Zitting der Staten-Generaal heeft H.M. de Koningin hedenmiddag volgende Troonrede uitgesproken: S iJI VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 19 SEPTEMBER 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 De opvolger van Mgr. Schreiber Kardinaal? De rede van Von Neu- rath Londen acht zijn eischen moreel gerechtvaardigd De scheepsbotsing nabij Malmö Vreeselijke tooneelen aan boord van Deensch schip Orkaan in N.-Carolina Vijftien personen gedood Dc moeilijkheden in het begin dezes jaars ondervonden met een deel van het personeel der Zeemacht, hebben ingrijpende maatregelen noodig gemaakt om te verkrijgen, dat onder alle omstandigheden zal kunnen worden gerekend op trouw aan de overheid en gehoorzaam heid aan het wettig gezag. Mochten zich ook elders teekenen voor doen, die wijzen op verzwakking of ondergraving van juiste gezags verhoudingen, dan zal de regeering het overheidsgezag met gelijke klem handhaven. 5000 Chineezen zouden om het leven zijn gekomen Zal Cuba's president aftreden Algemeene staking te Manzanello Het Ween minui1 Gaat Sir Simon heen? Irwin of Eden minister van Buitenl. Zaken Aardschokken in Italië Te Antwerpen liep de nieuwe mailboot „Prince Baudoin" van stapel. Prins Boude- wijn, het zoontje van den hertog en herto gin van Brabant, Kapte den laatsten Kabel door Nat.-soc. vergadering te Dijon Door de Nederlandsche Bank Razzia te Heidenheim Politie ontdekt een „intellectueele school" tegen het nationaal- socialisme Zij, die zich tegen 1 October op ons blad abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN De herstelcampagne in Amerika Roosevelt onderteekent de steenkool-code Stakende binnenschip pers veroordeeld Razzia in den Harz Korte berichten NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18482 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroeperszie de rubriek Het bisdom Berlijn is zonder opperherder. De dood rukte zijn eersten Bisschop, Mgr. Schreiber, weg. De „vacantia sedis" za vermoedelijk lang duren. Het Prui sisch concordaat, dat naast het Rijksconcor daat van kracht is gebleven, geeft den weg der verkiezing aan. Het Domkapittel niet alleen, maar ook het Pruisische episcopaat stelt een lijst van candidaten op. Uit deze candidaten kiest de H. Stoel er drie en zendt hun namen aan het Domkapittel, hetwelk uit dezen den bisschop moet kiezen. Dan wordt aan l et Mi nisterie van Eeredienst gevraagd, of er wellicht politieke bezwaren tegen den gekozene bestaan. Is dit niet het geval of kunnen deze worden weggenomen, dan benoemt de Paus den geko zene tot Bisschop. Een lange weg dus! Door de tegenwoordige ontwikkeling van Duitschland en door de nieuwe, nauwe re samenwerking tusschen Kerk en Staat is het bisdom van Berlijn, de hoofdstad des Rijks, van groote importantie geworden. De Romeinsche correspondent van de „Temps" seint in dit verband een interessant bericht. Volgens zijn informatie zou het Vaticaan ge neigd zijn, Berlijn in de Katholieke hiërarchie der groote steden een hoogeren rang te geven. Voorloopig zou de Bisschop van Berlijn Aarts bisschop worden en later ook Kardinaal. Het bericht is interessant. Wij geven het echter met het voorbehoud, dat tegenover berichten van dit soort past. LONDEN, 19 Sept. De mededeelingen van den Duitschen rijksminister van buitenlandsche za ken von Neurath aan de buitenlandsche pers vertegenwoordigers in Berlijn over de doelstel lingen van de Duitsche politiek aan het einde van de vorige week hebben in officieele krin gen te Londen een goeden indruk gemaakt. Men erkent, dat de door hem uitgesproken eischen moreel gerechtvaardigd zijn. KOPENHAGEN, 19 Sept. (V. D.) Vreeselij ke tooneelen hebben zich afgespeeld aan boord van het Deensche stoomschip „Malmö", na de aanvaring met het Noorsche schip, waarvan wij reeds eerder melding maakten. Ooggetuigen ver halen, hoe alle opvarenden zich aan het dek verdrongen, terwijl vrouwen gillend over boord trachtten te springen. Vooral ontzettend moet de angst geweest zijn onder de passagiers in de eetzaal der le klasse, waar juist het middagmaal gebruikt werd. Enkele seconden na de aanvaring bood deze zaal nog slechts een gruwelijk tooneel, waar in een wilden chaos gebroken meubelen, versplinterd glas en bloedende menschen cp den grond lagen. Een passagier werd door de groote ruit in het voorruim geslingerd. Door angst en pijn geheel verwilderd, schreeuwden de menschen als waanzinnigen. Zelfs toen het stoomschip reeds aan de kade gemeerd lag, werd nog door enkelen gepoogd overboord te springen. De reederij deelt mede, dat van de in totaal 60 gewonden elf met beenbreuken en hersen schuddingen in het ziekenhuis liggen. Voor geen hunner bestaat echter levensgevaar. Men vreest evenwel, dat een als vermist opgegeven student by de aanvaring overboord geslagen is. NEW BERN (Noord-Carolina)19 Sept. (Reu ter). Bij den tornado, die dezer dagen aan de kust voor Noord-Carolina heeft gewoed, zijn vijftien personen om het leven gekomen, ter wijl er nog. verscheiden worden vermist en honderden dakloos zijn geworden. De schade wcrdt op eenige millioenen dollars geschat. Het op West-Indië varende s.s. „Morro- castle" een vaartuig van 11.520 bruto ton, is na een ontzettende worsteling met den orkaan te New-York aangekomen. De draadlooze an tennes van de boot waren door den storm afgerukt. Ongeveer 140 passagiers waren in hun wanhoop in de conversatiezaal bijeengekropen. Dertig hunner waren licht gewond. In de ca bines stond het water tot boven de enkels. MEXICO CITY, 19 Sept. (Reuter). De or kaan, die boven Mexico heeft gewoed, heeft aan 135 personen het leven gekost. 3000 personen zijn dakloos; de autoriteiten doen bovcnmenscl'olijke pogingen om den nood der slachtoffers te lenigen. Leden der Staten-Generaal, mij' wederom in Uw midden be vindende, gevoel ik mij allereerst gedrongen uiting te geven aan mijne gevoelens van medeleven in de moeilijke omstandigheden, waarin ons volk nog steeds verkeert. Voortbrenging, handel en verkeer bieden over de geheele wereld nog een beeld van grondige ver warring, waaronder ook ten onzent, de volkswel vaart ernstig lijdt. Bij de productie zoowel als bij den ruil van goederen open baren zich voorts overal verschuivingen, die in me nig opzicht een blijvend karakter schijnen te dragen. Onze Landbouw en Nijver heid worden evenzeer als onze handel en scheepvaart door deze wijzigingen in de economische wereld structuur voor eischen van aanpassing gesteld, waar bij leiding, hulp, zelfs drang van de zijde der regeering in toenemende mate nood zakelijk zullen blijken. Met vermijding van gewaagde proefnemingen op mone tair en economisch gebied zullen, nu ook de Londen- sche Conferentie niets tot stand kon brengen tot het verkrijgen van redelijke verhoudingen in het goederenverkeer, verder gaande maatregelen moeten worden ge nomen in het belang van den afzet onzer producten binnen de eigen grenzen. Tevens zal aan de bevordering van onzen uitvoer naast andere in die richting werkende middelen onze invoer dienstbaar moeten worden gemaakt. De reeds jaren aanhoudende afbrokkeling onzer welvaart doet ook in sterke mate haar invloed gelden op den toestand der publieke geldmiddelen en heeft het evenwicht tusschen uitgaven en inkomsten op verontrustende wijze verstoord. De Regeering zal daarom m het komende zittingjaar in de allereerste plaats Uw aan dacht vragen voor een reeks van maatregelen, die onmisbaar zijn voor het financieel herstel. Het streven is er voor alles op gericht dit herstel te bereiken door aanzienlijke beperking der uitgaven. Die beperking zal ten deele worden verkregen door eene redelijke ver laging van de salarissen en loonen van het rijkspersoneel. Een nieuwe salarisregeling, die op 1 Januari 1935 in werking zal dienen te treden, is in vooi bereiding. Verdere inkrimping der uitgaven zal vooral moeten worden bereikt door doelmatiger organisatie en door besnoeiing van verschillende diensten. Ondanks de reeds aangebrachte en de op korten termijn nog te verwachten verdere besparingen op de uitgaven is een nadere versterking der middelen onmisbaar gebleken. Daartoe strekkende voorstellen zullen onverwijld worden ingediend. Aan het misbruik, dat in steeds toenemende mate wordt ge maakt van den rechtsvorm der naamlooze vennootschap, ten einde de betaling van belasting te ontgaan, zal paal en perk worden gesteld; voorstellen te dier zake zijn in voorbereiding. Met het doel den overgang van de eerste naar de tweede vijf jarige uitkeeringsperiode meer geleidelijk te doen plaats hebben, zal het vraagstuk der financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten opnieuw in onderzoek worden genomen. In afwachting van de resultaten van dit onderzoek zal op de uitkeeringen uit het gemeentefonds over het jaar 1934/35 een korting moeten worden toegepast, welke verband zal houden met de gemeentelijke draag kracht. Een daartoe strekkend wetsontwerp zal U dezer dagen bereiken. De geldelijke toestand van verscheidene gemeenten maakt voorts een verscherpt toezicht op het financieel beleid der gemeenten nood zakelijk. Dit brengt mede een versterking van den invloed van het centraal gezag op de locale bezoldigingsregelen van personeel in publieken dienst, mede met het doel uitwassen af te snijden en niet te rechtvaardigen verschillen in de belooning van overheidspersoneel weg te nemen. Voorstellen tot wettelijke regeling van de afbetalingsovereen komst, mitsgaders tot herziening van het in het Wetboek van Koop handel vervatte Binnenvaartrecht zullen U worden aangeboden. Op het gebied van het executierecht worden voorzieningen voor bereid, welke in de bijzondere tijdsomstandigheden geboden zijn. Daarbij zal. voor zooveel noodig, door bijzondere middelen, er voor worden gewaakt, dat schuldeischers niet onredelijk worden benadeeld. Zoodra het evenwicht in de Rijksbegrooting zal zijn verzekerd, zullen U voorstellen worden aangeboden ten doel hebbende, door uitvoering op ruime schaal van productieve publieke werken werk verruiming in het leven te roepen, ten einde de ellende der werkloos heid te lenigen. Bevordering van woningbouw tegen verlaagde kosten zal van deze plannen een deel uitmaken om voor arbeiders woningen te verkrijgen, waarvan de huurprijs meer in overeenstemming is met het loonpeil. Daarnevens zullen maatregelen worden getroffen om voor bestaande woningen geleidelijke huurverlaging mogelijk te maken. Zoolang werkverschaffing nog niet kan worden gemist, moet er naar werden gestreefd het particulier bedrijf daarbij zooveel mogelijk in te schakelen. De economische omstandigheden en, in verband daarmede, de financieele toestand in Nederlandsch-Indië blijven groote zorg eischen. Het budgetair evenwicht is er vooralsnog niet verzekerd. In verband met den reeds zoo uitputtenden belastingdruk, zal, na de laatstelijk aanhangig gemaakte voorstellen tot nieuwe heffingen, van beiastingverhooging nauwelijks meer eenig resultaat te ver wachten zijn en zal het financieel evenwicht in Indië dus slechts door voortgaande beperking der uitgaven zijn te herstellen. De ont wikkeling der politieke verhoudingen aldaar vereischt voortdurende aandacht en waakzaamheid. In het algemeen belang der bevolking zijn nadere maatregelen getroffen ter beteugeling van het misbruik, dat dooi sommige volksleiders wordt gemaakt van de vrijheid van vereeniging en vergadering. Suriname heeft nog bij voortduring met economische moeilijk heden te kampen. Zoowel van overheidswege als van particuliere zijde wordt het mogelijke gedaan om de gevolgen van de crisis te ver zachten. Het stemt tot dankbaarheid, dat de economische toestand in Gura^ao, althans tot dusver en tijdsomstandigheden in aanmerking genomen, vrij bevredigend te noemen is. Hoewel het huidige tijdsgewricht niet bevorderlijk is aan de ont plooiing der internationale samenwerking en het uitgroeien van den Volkenbond, blijf ik hopen, dat de ontwikkeling van de organisatie der Statengemeenschap zich eerlang weer in opgaande lijn zal gaan bewegen. Het stemt tot voldoening, dat de diepgaande veranderingen, welke op het gebied van het internationaal handelsverkeer zijn inge treden, geen wijziging hebben gebracht in de vriendschappelijke ver houding van Nederland tot de andere mogendheden. Met de bede, dat God mijn volk in deze moeilijke tijden moge sterken, en levend in het vertrouwen, dat het in staat zal blijken onder verhoogde krachtsinspanning moedig en waardig te dragen hetgeen onvermij aelijk is, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. SJANGHAI 19 Sept. (Reuter. Tusschen 23 en 31 Augustus zouden tengevolge van aardbevin gen 5000 Chineezen om het leven zijn gekomen. De materieele scnade, is zeer aanzienlijk. Vooral het dal van de rivier Min tusschen Sing Tan en Mow Chow in Tsjetejoean is ern stig geteisterd. De verbindingen zijn nog zeer gebrekking, zoodat bijzonderheden zeer schaars binnenko men. HAVANA, 19 Sept. (Reuter). President San Martin heeft heden voorspeld, dat de huidige crisis zeer spoedig zal zijn opgelost. Men zegt hier, dat San Martin wellicht zal aftreden als president. Soldaten hebben met geweervuur communis tische betoogers teruggedreven te Manzanello, waar de staking thans algemeen is. Er zijn in allerijl troepen heen gezonden. Een Ameri- kaansche torpedojager is voor Manzanello aan gekomen. Het kabinet heeft besloten tegen 1 April verkiezingen uit te schrijven voor de consti- tueerende vergadering, die op 20 Mei voor het eerst zal bijeenkomen. S Verwachting: Zwakke tot matigen, Zui- j| Er aelijke tot Zuid-Westelijken wind, EE EE zwaar bewolkt tot betrokken, waar- EE Er schijnlijk regenbuien, met kans op on- EE EE weer, iets koeler. EE EE Hoogste stand; 774.6 te Haparanda. S Laagste stand: 743.5 te Jan Mayen. EE Zon op 6.41 - onder 7.05 - Licht op 7.35 EE EE N. M. 7.41 n.m. EE LONDEN, 19 Sept. (V.D.) De „Daily He rald" houdt zich bezig met thans te Londen circuleerende geruchten betreffende wijzigingen in het Engelsche kabinet. Daarbij oppert het blad de mogelijkheid dat Simon zijn functie van minister van buitenlandsche beschikbaar zal stellen en naar het Hooger Huis zal gaan, ter wijl de Lord Kanselier Lord Sankey zou aftre den. De „Daily Herald" meent dat Lord Irwin en Eden kans maken voor een eventueele be noeming tot minister van buitenlandsche zaken. ROME, 19 Sept. (V.D.) In den nacht op Maandag werd, zooals in de laatste dagen reeds in Grano d'Umbria meer het geval is geweest, een aantal krachtige aardschokken waargeno men, zoodt de bewoners uit hun huizen vlucht ten. De autoriteiten hebben tenten en materiaal beschikbaar gesteld voor het onderdak brengen van ongeveer 500 personen. DYON, 19 Sept. (Reuter) Gisteravond heb ben communisten een vergadering van Natio- naal-Socialisten, waarbij Jean Hennesy zou spre ken, verijdeld. Bij het begin van de vergadering stormden 40 communisten het spreekgestoelte, vormden een nieuw vergaderings-bestuur en hielden re devoeringen tegen Nationalisme, Fascisme en Kapitalisme, waarna de vergadering met het zingen van de Internationale werd gesloten, zonder dat de Nationaal-Socialisten aan het woord konden komen. Met ingang van 19 September heeft de directie van de Nederlandsche Bank het wissel disconto verlaagd tot 2t& pet. en het promessen- disconto, alsmede het disconto op beleening van effecten, op beleening van goederen en op voorschotten in rekening-courant verlaagd tot 3 pet. BERLIJN, 19 Sept. (W. B.) De geheime staatspolitie had kort geleden op een eenzaam gelegen slót in de nabijheid van Heidenheim een groote razzia gehouden, in verband waarmede verschillende geruchten waren opgedoken, die thans door een mededeeling van officieele zijde worden opgehelderd. Onder het voorwendsel als Kur-gasten op het slot te vertoeven, had een uit ongeveer 50 dames en heeren bestaand gezelschap daar een soort intellectueele school opgericht. Het betrof voornamelijk vroegere staatsamb tenaren, professoren en persnoen uit hooge adellijke kringen. n alle eenzaamheid wilden zij zich daar trai nen voor een geestelijken strijd tegen het Na- tionaal-Socialisme en tegen de inrichting van den nieuwen staat. DE OPENING DER STATEN-GENERAAL DE TROONREDE GROOTE BELANG STELLING IN 's-GRAVENHAGE. Fransch-Engelsche ontwapeningsbesprekingen te Parijs. Nog verschillende meeningsverschillen. Communisme groeit op Cuba. De Haagsche renner Kooyman verongelukt. Feestviering in Mandsjoekwo en Japan. De R.K. Onderofficierenvereeniging verlaat het R.K. Werkliedenverbond. Chauffeur op onbewaakten overweg te Amstel veen door trein gegrepen en op slag gedood. Disconto-verlaging door de Nederlandsche Bank. Nederland blijft verschoond van verdere pro paganda der Duitsche Nazi's. Een der verdachten van den roofoverval te Numansdorp tot twaalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Moord te Batavia. Het drama te Nuth; verdachte tot vijftien jaar veroordeeld. Moordaanslag te Haren. WASHINGTON, 19 Sept. President Roo sevelt heeft gisteren de kolencode ondertee kend. Voordat president Roosevelt de code onder- teekende, heeft hij de bepaling geschrapt, wel ke betrekking had op de rechten der arbeiders, daar deze clausule een onjuiste interpretatie behelsde van de arbeidsbepaüngen in de na tionale herstelwet opgenomen. De arbeidersleiders hadden bezwaar gemaakt tegen deze clausule en gedreigd de controverse ten dezen te heropenen, ten einde te beletten, dat Roosevelt de code zou teekenen. Stakingen en ongeregeldheden blijven niette min de herstelcampagne bemoeilijken. COMPIÈGNE. 19 Sept. (Reuter.) De recht bank heeft 15 binnenschippers wegens inbreuk op de vrijheid van arbeid veroordeeld tot ge vangenisstraffen van acht dagen tot een maand. De opruiming der versperringen in de Scarpe en Daule is voortgezet, zonder dat zich inci denten voordeden. GOETTINGEN, 18 Sept (W. B.) Bij een actie tegen de communisten in den Harz zijn 250 per sonen gearresteerd, waarvan 76 in hechtenis worden gehouden. Het telegraaf-agentsehap der Sovjet-Unie deelt mede, dat tengevolge van het slechte weer de opstijging van den ballon naar de stratosfeer is uitgesteld. Een autobus, waarmede een dertigtal pelgrims uit Rome naar Frankrijk terugkeerden, is in de rivier Naviglio gestort. De chauffeur kwam om het leven. 24 reizigers werden min of meer ern stig gewond. Stand op Dinsdag 1 uur n.m.: 759. Vorige stand: 761

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1