IN EN OM HAARLEM DE VOGELENZANGSCHE MEINEEDKWESTIE n DINSDAG 19 SEPTEMBER St. Odilia en onze blinde medemensch Het onderzoek niet volledig geacht REIZENDE TENTOONSTELLING VAN 'T VEILIGHEIDSMUSEUM In de Ambachtsschool geopend Woensdag 4 October zal het Hof zich van de plaatselijke om standigheden op de hoogte stellen Ook in de zaak tegen den bakker WINTERZITTING PROV. STATEN VAN. N.-HOLLAND WEER OPSTAmEN IN INDIE VERKEERSONGEVALLEN Niet uitgekeken DE COLLECTE VOOR HET CRISIS-COMITE Bedenkt het met een flinke bijdrage! St. Gregorius Ringrijden te Santpoort Kruisverbond STADSSCHOUWBURG Ballet Jooss Vakonderwijs in de illustratie- bedrijven Kennemer Fotokring Heropening R. K. Sportpark Heemstede Cursussen R. K. Grafische Bond Eerste Hulpver. „Snelverband" DUIVENSPORT „De Hoogvlieger" ATHLETIEK Onderlinge athletiekwedstrijden B. G. V. VOETBAL ZeemeeuwenSchinkelhaven 3-4 SCHOOLVOETBAL VELSEN Burgemeester voorzitter der commissie Jaarvergadering Alliance ZEILEN Haarlemsche Zeilvereeniging SCHAKEN Haarlemsch Schaakgezelschap DUIVENSPORT „De Postduif' WANDELSPORT H. W. S. V. Jan Passtoors iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimi De afdeeling Haarlem van den R.K. Blin denbond „St. Odilia" bestaat vijf jaar en dit eerste lustrum zal zij a.s. Dins dag met een feestavond in den Stadsschouw burg herdenken. Het moet voor het bestuur van „St. Odilia" wel een zeer groote voldoe ning zijn, dat Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aen- genent zijn belangstelling in het blinden- vraagstuk heeft getoond door zich bereid te verklaren dezen feestavond bij te wonen en dat een groot aantal voorname katholieke Gees telijken en leeken, met Z. D. H. Mgr. M. P. J. Möllmann aan het hoofd, zitting heeft ge nomen in een comité van aanbeveling. Hieruit blijkt wel, dat de Blinde Mede mensch een uitgebreiden kring op veler sym pathie kan rekenen. Dat komt waarschijnlijk, omdat' wij allen meenen ons zeer goed te kunnen verplaatsen in den gemoedstoestand van den blinde en omdat het lot van den blinde ons weinig minder dan vreeselijk toe schijnt. Wanneer wij onze oogen sluiten en ons indenken in de mogelijkheid, dat wij die niet meer zouden kunnen openen, dan komt ons de gave van het „zien" wel als een zeer onwaardeerbaar, heerlijk bezit voor. Te be twijfelen is het echter of wij ons, door de oogen te sluiten, voldoende kunnen realisee- ren wat Wind zijn is. De rijkdom van het be zit van een goed paar oogen werd schrijver dezes zelden zoo scherp omlijnd als toen een dezer dagen een blinde zijn aandacht vestig de op het begrip „gelaatstrek". Wij, blinden, weten niet, zeide hij, wat „gelaatstrek" is, maar het moet iets wonderbaarlijks zijn even als het zonlicht. Men zegt immers, zoo ging de blinde voort, dat van de millioenen en millioenen menschen op deze wereld niet twee dezelfde gelaatstrekken hebben. Dat is iets on begrijpelijks voor ons, blinden, want het gelaat is toch maar een betrekkelijk kleine opper vlakte. Hoe kan dat zoovele millioenen malen verschillen? Wie dit gesprek even overdenkt, zal meteen overtuigd zijn, dat hij door het licht zijner oogen zeer boven een blinde begenadigd is. Het zij verre van ons hier den indruk te wil len vestigen, dat de blinden over het alge meen sombere, treurende, mokkende, wanho pige menschen zijn. De goede God zalft in Zijn oneindige goedheid hierin het meest daar, waar Hij het hardst slaat. En zoo komt het niet zelden voor, dat de meest evenwichtige, tevreden menschen, dat de mooiste karak ters en de zuiverste zielen met de klaarste gedachtenwereld onder de blinde menschen worden gevonden. Maar de Blinde heeft en het was onze bedoeling, dat een ieder dit uit het boven staande zou begrijpen de hulp der zienden zeer noodig. Onze warme belangstelling, ons medeleven. Geen verkeerd medelijden echter! Verkeerd medelijden is dikwijls erger dan onverschilligheid. Menige ziende ziet in den blinde een hulpelooze en niet den mensch, die zelf uit eigen kracht aan de verbetering van zijn lot wenscht mede te werken. De blinde bezit echter ook een gevoel van eigenwaarde en kan het best worden geholpen, door zijn eigen kunnen tot het hoogst mogelijke op te voeren. Door verkeerd medelijden verlamt men hem, merkt dr .C. J. Vos in zijn werk „De Blinde Mensch" zeer terecht op, en houdt men hem gevangen in een toestand van on beholpenheid en afhankelijkheid, die den mensch onwaardig is. Er is in den loop der eeuwen ontegen zeglijk een groote verbetering geko men in het lot van den mensch, die door lichaamsgebreken of geestelijke afwijkingen bij zijn evenmensch ten achter staat. Onder den invloed der christelijke levensbeschouwing, met haar naastenliefde als inslag, is veel gedaan om het lot van den minder bevoorrechten evenmensch tp verzachten, om hem voor on dergang, voor materieele nooddruft te behoe den. Bijzonderlijk in ons land is de weldadig heid alle eeuwen door naarstig beoefend. Bij die liefdadigheid stond zeer op den voorgrond de zekerheid, dat voor onvolwaardige werk kracht niet kan gelden wat voor den hulp behoevenden volwaardige steeds als een axioma gold, dat de beste hulp bestaat in het vinden van werkgelegenheid. Immers de onvolwaardige kon toch geen werk vinden. Hij kon in den concurrentiestrijd op de arbeidsmarkt toch niet tegen den volwaardige op. In den laatsten tijd is daarin een gron dige verandering gekomen. In 1932 is in Haar lem een prachtig rapport verschenen over de Maatschappelijk minder Geschikten te Haar lem van de heeren Dr. W. Mol en E. P. Schuijt, hoofd der gemeentelijke Nazorg. Dat rapport behandelt het lot van de zwakzinnigen, van de blinden, van de lichamelijk gebrekkigen, de doofstommen, de slechthoorenden, de zenuw en zielszieken. In de conclusies van dit rap port wordt er o.m. op aangedrongen, dat de Maatschappelijk minder geschikten tewerk wor den gesteld met eventueel een toeslag op het loon. Het vraagstuk van de arbeidszorg voor onvolwaardigen is een vraagstuk van organi satie, zegt het hierboven geciteerd rapport. Zoek voor ieder mensch den voor hem meest geschikten arbeid, pas door opleiding of hulp middelen desnoods de arbeidsmogelijkheden van den mensch aan aan de speciale eischen van bepaalden arbeid of omgekeerd, pas door tech nische herzieningen den arbeid aan aan de capaciteiten der menschen en gij hebt de op lossing van het probleem. Bijna elk mensch heeft nog een zekere speciale waarde, die ge differentieerd is als bedrijfsleven zelf. En bij goede oordeelkundige exploitatie is die indi- vidueele waarde bijna altijd tot haar recht te brengen. Voor de blinden is o.m. aange wezen, behalve handwerk, het beroep van ste notypist, telefonist, musicus, pianostemmer, or ganist enz. Het zou zeker een prachtig ding zijn als op die wijze een groot deel onzer blinden kon worden geholpen. Maar afdoende hulp in dien zin zal wel moeten wachten tot dat de tijden beter worden. Nu kunnen zelfs de volwaardige arbeidskrachten geen emplooi vinden. Hiermede is echter ook aangegeven, dat onze blinden een zeer slechten tijd mee maken en tóch hebben zij recht op onze volle belangstelling. Wij mogen dan nu de aandacht vragen voor het goede werk, dat de afdeeling Haarlem van den R.K. Blindenbond verricht. Bovengenoemde afdeeling werd opgericht in 1928 en bestond in het begin uit ongeveer 15 leden. Het ledenaantal is inmiddels door ac tief arbeiden gestegen tot ongeveer 45. Deze leden, allen blind of slechtziende, verkeeren in de Maatschappij (dus niet in Gesticht, zoo als b.v. blinden in Grave) en velen zijn ge noodzaakt, voor zichzelf of voor hun gezin den kost te verdienen. Het ligt in de bedoe ling van onzen Bond, den blinden zooveel mo gelijk werk te verschaffen in de Maatschappij. Verder wordt gestreefd naar leerplicht voor het blinde kind. Hierin is Nederland verre ten achter bij andere landen, waar overal leer plicht voor het blinde kind bestaat. Ook zorgt de afdeeling voor ontspanning en biedt haren leden, indien eenigszins mogelijk, jaarlijks een uitstapje aan. Meestal wordt eens per jaar een feestavond georganiseerd en geregeld worden vorgaderingen gehouden. Dit alles gaat ge paard met zeer veel kosten; voor vergaderin gen worden reiskosten vergoed en daar de afdeeling buitenwonende leden telt (IJmuiden, Beverwijk, Hillegom, Noordwijk enz.) kost cok dit veel geld. Toch is een en ander noodza kelijk, om een onderlingen hechten band te ver krijgen, waaraan juist de blinden zoo'n be hoefte hebben. Op deze vergaderingen en bij eenkomsten voelen zij zich als één groote fa milie en wordt het contact onderling vergroot. Op de vergaderingen kunnen zij tevens hun moeilijkheden en bezwaren naar voren bren gen en wordt hieraan zooveel mogelijk tege moet gekomen. Uit den aard der zaak is de financieele toestand van deze blinden over het algemeen zeer slecht en moeten de meesten leven van ondersteuning. Juist in deze tijden is het moeilijk, een plaatsje in de Maatschap pij te vinden en er zijn er zoovelen, die toch gaarne al ziende zouden willen en kunnen werken. Reeds mocht de afdeeling in het ver loop der laatste jaren eenige belangrijke suc cessen boeken, n.l.: vrijgeleide op de N. Z. H. Tramweg-Mij.; vrijgeleide op Mooy's autobus diensten naar Noordwijk. Bij gestadig en ac tief arbeiden zal nog veel meer bereikt kun nen worden. De wakkere afdeeling Haarlem van den R.K. Blindenbond verdient ongetwijfeld ons aller sympathie en wij mogen verwachten, dat die ter gelegenheid van dit eerste lustrum gul zal worden gegeven, omdat zij die door haar ijve rig werken zoo ten volle verdient. In de aula van de Ambachtsschool aan den Kleverparkweg werd Maandagmiddag de rei zende tentoonstelling van het Veiligheidsmu seum te Amsterdam officieel geopend. Aanwezig waren zeer vele autoriteiten, o.a. de hoofdinspecteur van de Arbeidsinspectie te Amsterdam, Ir. Huygens, de directeuren van de Gemeentelijke Duinwaterleiding, Gemeentegas fabriek en het Bouw- en Woningtoezicht, resp. de heeren Ir. F. Graaf van Randwijck, Ir. J. A. A. Ochtman en Ir. D. Kruyf. Voorts de heer G. Smits namens den directeur van Open bare Werken, en de heeren Dr. G. de Gelder en A. L. Hengeveld, directeuren van resp. de M. T. S. en de Ambachtsschool. Ir. R. A. Gorter, directeur van het Veilig heidsmuseum te Amsterdam, verwelkomde alle aanwezigen en memoreerde de totstandkoming van de reizende tentoonstelling. Toen n.l. het Veiligheidsmuseum minder bezocht werd, meende het bestuur het spreekwoord te moeten toepassen: „Als de berg niet naar Mohammed komt, dan moet Mohammed naar den berg gaan", d.w.z. als de bezoekers niet naar het Veiligheids museum komen, dan komt het museum naar de bezoekers toe, n.l. door middel van deze ten toonstelling, welke uiteraard slechts een „uit treksel" van het geëxposeerde in het Veiligheids museum is. Spr. dankte het bestuur en den directeur van de Ambachtsschool voor hunne medewerking en ook den hoofdinspecteur van de Arbeidsinspectie te Amsterdam voor diens aanwezigheid en voor het feit, dat hij toegestaan heeft dat amb tenaren van de Arbeidsinspectie op deze ten toonstelling enkele uren daags deskundige ex plicatie geven. Overigens hoopte spr., dat de begeleidende toelichting bij het tentoonge stelde voor zichzelf spreekt. Nogmaals bracht spr. dank aan het bestuur en den directeur van de Ambachtsschool voor hunne medewerking en hoopte dat veel perso nen de expositie zouden komen bezichtigen. Vervolgens sprak de heer Ir. A. G. de Ko- ningh, voorzitter van het bestuur der Ambachts school en chef der centrale werkplaatsen der Ned. Spoorwegen te Haarlem, die wees op het nut der tentoonstelling. Uit ondervinding wist spr. hoeveel ongelukken in fabrieken en werk plaatsen,. enz. te betreuren zijn. Jaarlijks moe ten b.v. de Ned. Spoorwegen ongeveer een mil- lioen gld. uitgeven om de gevolgen van onge vallen weer goed te maken. Spr. besloot met de beste wenschen voor de tentoonstelling uit te spreken. Hierna maakten de aanwezigen een rondgang langs het geëxposeerde, waarbij de heer Gorter deskundige toelichting gaf. De expositie toont velerlei apparaten en aan schouwelijke voorstellingen op platen, enz., die een goed beeld geven van hoe men het wel en ook hoe men het niet moet doen. Men vindt er zeer veel interessants en leerzaams betreffende de bestrijding van electriciteitsongevallen, ver oorzaakt door huiselijke voorwerpen als scha kelaars en looplampen, betreffende beveili ging van drijfwerk en tandraderen, van goede en verkeerde afsluiters van cylinders voor samengeperste gassen, enz., be treffende veiligheidskleeding en versierselen, welke niet in een werkplaats thuis behooren (dassen b.v.), en gereedschappen, als hamer en sleutels, dingen dus waarvan menigeen een veelvuldig gebruik maakt. Een voor iedereen wel zeer leerzame stand is die over beveiliging tegen koolmonoxyde-ver- giftiging, veroorzaakt door gas of benzine. Vele uitvinders hebben hun vernuft getoond door kranen te construeeren, die niet vanzelf of per ongeluk kunnen opengaan. Soms zelfs kan men den geheelen afsluiter medenemen, zonder dat gas uit de kraan kan stroomen! In verband hiermede deelde de heer Gorter mede, tegenstander te zijn van de methode om des avonds den gasmeter dicht te doen, daar deze methode zeer veel ongevallen kan veroorzaken. De veiligheidsgasmeter van Ir. Rutten is daar tegen een uiterst practisch instrument. Andere stands toonen het nut van de nor malisatie (eenvormigheid) van brandweermate riaal, van veiligheidsbrillen. van bescherming van houtbewerkingsmachines en van het Amsterdamsche Veiligheidsmuseum zelf. Men ziet dus: een belangwekkende expositie, waarvoor een bezoek wel zeer aanbevelenswaar dig is. Iedereen zal er héél véél van kunnen leeren! Een speciaal woord van vermelding verdient de practische wijze van opstelling van deze ten toonstelling. Alles is bevestigd in kisten, welke in een minimum van tijd voor het vervoer ge reed zijn. Maandagmorgen b.v. bevond zich de expositie te Amsterdam en des middags was ze reeds ge heel te Haarlem gereed! De tentoonstelling is tot Donderdag 5 Oct. tijdens schooluren (912, 24 en 79) te be zichtigen. De agent van politie A. Laduc te Bloe- mendaal trad op 25 Juni van het vorig jaar de bakkerij van den heer F. te Vogelenzang binnen, omdat hü een overtreding van de Arbeidswet constateerde. De bakker zou den agent met een mes hebben bedreigd, waarom deze proces-ver baal tegen den bakker opmaakte. De zaak kwam in eerste instantie voor den politierechter te Haarlem. Hier verklaarde de 23-jarige bakkersknecht S. die bij het gebeurde tegenwoordig was geweest dat zijn patroon geen mes in de hand had gehad. De politierechter verdacht den bakkersknecht van meineed en werd een strafzaak tegen hem aanhangig ge maakt. De zaak tegen den bakker werd voorloo- pig geschorst. Tijdens de meineedzaak tegen S. verklaarden niet minder dan negen inwoners van Vogelen zang, dat de bakker bij de bedreiging van den agent geen mes bij zich had. De Haarlemsche Rechtbank veroordeelde niettemin den bakkers knecht wegens meineed tot acht maanden ge vangenisstraf op grond van het ambtseedig pro ces-verbaal van den agent. Het O.M. had zes maanden geëischt. Op 5 September j.l. werd deze zaak in hooger beroep voor het Amsterdamsche Hof behandeld. Het O. M. eischte hierbij bevestiging van het vonnis van de Haarlemsche Rechtbank. Hedenmorgen om tien uur zou het Hof in deze zaak uitspraak doen. De president deelde echter mede, dat het onderzoek niet volledig is geweest en zal worden voortgezet op Woensdag 4 Oc tober om twee uur des middags. Op den vroegen morgen van 4 October om streeks elf uur zal het Hof een officieus bezoek brengen aan de bakkerij te Vogelenzang om zich op de hoogte te stellen van de plaatselijke om standigheden. Hierna zou uitspraak worden gedaan in de zaak tegen den bakker F., die wegens bedreiging tot 3 maanden was veroordeeld en van welk vonnis in hooger beroep bevestiging was ge- eischt. Ook hierin deelde de president mede, dat het onderzoek zal worden voortgezet en wel op Woensdag 4 October des middags half twee. De Commissaris der Koningin in de provin cie Noord-Holland heeft de Statenleden opge roepen voor de tweede gewone zitting der Sta ten van Noord-Holland, welke zal worden ge opend op Dinsdag 31 October, des voormid dags te half twaalf. De openbare behandeling van de begrootin gen en rekeningen met de daaromtrent uit te brengen verslagen van het onderzoek in de af- deelingen en de memoriën van antwoord van Gedeputeerde Staten, zal plaats hebben on Dinsdag 12 December 1933 en volgende da gen, telkens des voormiddags te half elf. Na afloop van de behandeling der begrootingen en rfekeningen c.s. zal de zitting worden ver daagd tot Dinsdag, 19 December 1933, des voormiddags te half twaalf, op welken datum de nader te verschijnen tweede puntenlijst aan de orde zal worden gesteld en zal worden voorgesteld de stukken, welke daarvoor in aanmerking komen, nog denzelfden dag op de gebruikelijke wijze door de commissiën te doen onderzoeken. De zitting zal vervolgens worden verdaagd tot Dinsdag, 9 Januari 1-934, des voormiddags te half elf, op welken datum de openbare behandeling aan de orde zal worden gesteld en van de stukken, die op 19 Decem ber 1933 door de commissiën zullen zijn on derzocht. Zoo noodig zal de vergadering op Woensdag, 10 Januari, des voormiddags te half elf, worden voortgezet. Op den Driehuizerkerkweg te Velsen heeft een vrij ernstige aanrijding plaats gehad tus- schen een luxe-auto uit Haarlem en een 13- jarigen wielrijder, wonende te Santpoort, waarbij laatstgenoemde een hersenschudding bekwam en zijn rijwiel gedeeltelijk werd ver nield. Na door den gemeentelijken geneeskun dige te zijn onderzocht, is hij per auto naar huis gebracht. Uit het verhoor van getuigen bleek, dat den autobestuurder in dezen geen schuld trof, doch de aanrijding aan onvoorzichtigheid van den wielrijder te wijten was. Deze zou namelijk, rijdende achter een vrachtauto, bij een poging dezen links te passeeren, tegen het linkerach- terspatscherm van den uit tegenovergestelde richting komenden luxe-auto zijn gereden, waardoor hij tegen den grond werd geworpen met vorenstaand gevolg. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt. In de Noordwestelijke provincie zijn den laatsten tijd weer opstanden onder de inlanders uitgebroken, zoodat twee brigades Britsch-Indische troepen naar 't onrustige gebied gezonden zijn. Onze foto toont scherpschutters in een bergstelling In den loop van de tweede helft der vorige maand kwam in de plaatselijke bladen de vol gende mededeeling voor; „Belangrijke gift voor de Burgerwacht. Een onbekende heeft aan het vendel, dat opgericht is ter verdediging van het stadhuis, een belangrijke gift gezonden. De Comman dant beschouwt dit buitenkansje als het be gin van een lange reeks." Zü, die dit voor de Burgerwacht verblijdende bericht hebben gelezen, zullen onwillekeurig de vraag hebben gesteld: „Dreigt er inderdaad eenig gevaar voor het Stadhuis van Haarlem?" Op deze vraag moet ik het antwoord schuldig blijven. Wel kan worden gezegd, dat, ingeval er géén gevaar te dien opzichte te duchten valt, het buitengewoon jammer is, dat die belangrijke gift niet ter beschikking is gesteld van den Penningmeester van het Comité tot bestrijding van de gevolgen der werkloosheid. Dreigt er daarentegen werkelijk gevaar, dan is het dubbel jammer, dat aan voornoemden functionaris eveneens geen belangrijke gift door die(n) onbekende ter beschikking is gesteld. Immers, dank de talrijke milde giften, welke regelmatig binnenvloeiden, heeft het Crisis comité tot dusver de „ernstige" gevolgen der werkloosheid met succes kunnen bestrijden en vele noodlijdende medeburgers voor vertwijfe ling en ondergang weten te behoeden. Bij de nadering van het gure jaargetijde doet het Crisiscomité voor de vierde maal en met hetzelfde volle vererouwen een beroep op den bekenden weldadigheidszin van Haarlems in gezetenen. Naar wij hopen is het wellicht voor het laatst, dat het Comité voor dit doel bij U komt aankloppen. Met deze gedachte voor oogen zult ge onge twijfeld op Zaterdag 23 September a.s. met groote blijmoedigheid de collecte ten bate van uwe hulpbehoevende stadgenooten rijkelijk wil len bedenken. Met zekerheid kan worden verwacht, dat in den loop van de komende wintermaanden op nieuw talrijke aanvragen om steun tot ons Co mité gericht zullen worden. Wil het zijn zegen rijk werk meet vrucht kunnen voortzetten, dhn zullen de giften ditmaal ruimschoots moeten binnenvloeien. Daarom vragen wij U met klem: stelt ons Comité in staat gedurende het kwade seizoen de ernstige nooden der lijdende stadgenooten zooveel mogelijk te verlichten, waardoor dan te vens de ernstige gevolgen der werkloosheeid voorkomen worden. Mochten weldoeners, die op den collecte-dag uitstedig zullen wezen, alsnog van hunne sym pathie voor het werk van het Crisis-comité blijk willen geven, dan worden hunne bijdragen gaar ne ingewacht bij het Bureau van ons Comité: Lange Begijnestraat 13rood. Helpt ons in ons moeizaam streven en Uwe voldoening zal groot zijn. H. E. EVERARD, lid van het Crisis-Comité. N.B. Voor hen, die ons willen helpen bij de collecte, diene, dat de collectedag wordt ver deeld in vier perioden, n.l. van 9 tot 11 uur, van 11 tot 1 uur, van 1 tot 3 uur, van 3 tot 5 uur. Men geve zich op aan het bureau, Lange Begijnestraat 13rood, telefoon 14505, met ver melding van naam, voornaam, adres, leeftijd, periode (n) waarin men wil werken en eventueel buurt waaraan men de voorkeur geeft (bij spoe dige aanmelding kan met het laatstgenoemde 't beste rekening worden gehouden). Het secretariaat van de R.K. Gemengde Zang- vereeniging „St. Gregorius" te Heemstede is thans gevestigd bjj den heer Burger. Ieoenlaan 27, Heemstede. Woensdag heeft het jaarlijksch ringrijden plaats met paard en tilbury. Des morgens te negen uur vangt het ringrijden met rijwiel aan, met paard en tilbury te een uur. De zilveren wisselbeker wordt verdedigd door den heer v. Schie, winnaar 1932; voor de dames is een nieuwe aangekocht, daar de dameswisselprijs verleden jaar definitief is gewonnen. Ze bestaat uit een zilveren eetcouvert, dat door twee in gezetenen is geschonken. De traditie getrouw heeft 's avonds een grootsch vuurwerk plaats. Hedenavond om 8.15 vergadert het Kruisver bond in het gebouw der R.K. Militairenvereenl- ging. Gedurende den zomer zijn de geregelde bij eenkomsten achterwege gebleven, omdat in dien tijd de vergader lust der leden al te gering blijkt. De nadering van den herfst stelt de vereeniging echter weer voor nieuwe punten van actie, die wellicht de belangstelling en de werkzaamheid kunnen prikkelen. Zoo zien wij op de agenda voor vanavond enkele punten vermeld, zooals de bedevaart naar Heiloo, waarvoor ieder jaar groote interesse was, en de vraag wat er met de Reddingsbrigade gebeuren moet, die zoowel voor het interne leven van het Kruisverbond als voor de actie naar buiten van bijzonder gewicht is. Daarbij zal de heer H. B. v. d. Sande een in leiding houden over „Crisis en drankbestrij ding". Voor deze vergadering zijn ook de leden van Maria-vereeniging en Reddingsbrigade uitgenoo- digd en het bestuur hoopt, dat er door een goede opkomst weer eens leven in de anti-alcoholische brouwerij zal ontstaan. Het Ballet Jooss geeft hier Zondag 8 October een voorstelling in den Stadsschouwburg. Op het programma staat wederom ,De Groene Tafel". Voor degenen, die dit bijzondere dans drama nog niet gezien hebben, dus een pracht gelegenheid dit alsnog te doen. Verder geeft men: „Een bal in het Oude Wee' nen" en als première voor Haarlem „De Zeven Helden", een Burlesque in 3 tafereelen van Kurt Jooss met muziek van Purcell en Fritz A. Co hen. De samenstelling van de troep is geheel de zelfde als die van verleden jaar, behoudens en kele nieuwe krachten, welke aan het ensemble toegevoegd zijn. Door de Vereeniging voor Vakonderwijs in de Illustratiebedrijven te Haarlem wordt de alge- meene ledenvergadering gehouden Woensdag 20 September a.s„ des avonds 8 uur in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond, Tempeliers straat. De agenda vermeldt o.m.: Jaarverslagen Se cretaris en Peningmeester; Verslag Controle commissie; Verkiezing Bestuur (aftredenden zijn de heeren K. Visser en C. J. Selhorst)Deze zijn weder herkiesbaar; Verkiezing Controle commissie. Dinsdag 26 September houdt de Kennemer Fotokring een algemeene vergadering in de So ciëteit aan den Zijlweg. De heer J- Hens, voor zitter van de Amsterd. Amateurs Foto Vereeni ging, zal een lezing houden over „Vincent van Gogh". 19 December wordt een onderlinge lantaarn- plaatwedstrijd 1933 gehouden. Beste prestaties: 1. R. v. Asselt, kogelstooten 9.35 M.; idem 100 M. hardl. 14,1 sec.; idem 50 M. hardl. 7.3 sec.; idem, verspringen 4.62 M.; R. Bakker, discuswerpen 26.80 M.; idem speer, werpen 18.50 M.; B. van Twisk, hoogspringen 1.45 M. Dames 2e klasse, 7 onderdeelen. 1. L. Kroes 346,3 p.; 2. T. Merz 311,14 p.; 3. M. Mössner 29427 p. Door een verzuim werd in ons verslag van gis teren niet vermeld dat ook het Gemeentebestuur van Haarlem van zijn belangstelling had blijk gegeven. De heer W. J. B. van Liemt, wethou der der gemeente Haarlem, was bij de plechtig heid tegenwoordig. Wij stellen er prijs op dit feit alsnog te vermelden. Het bestuur van de afdeeling Haarlem heeft besloten, bij genoegzame deelneming de ver schillende taalcursuusen dezen winter wederom te doen plaats vinden. De Duitsche taalcursus zal echter een vervolgcursus zijn, zoodat voor dezen cursus zich geen nieuwe leerlingen kun nen aanmelden. Voor de Nederlandsche en En- gelsche taal staat voor ieder lid de gelegenheid open. De bedoeling is de cursussen begin Octo ber te doen aanvangen. Zij die wenschen deel te nemen, gelieven zich vóór of uiterlijk 23 Sept. op te geven bij den heer Reijnders, Zomer- vaart 134. Bij de te 's-Gravenhage gehouden nationale wedstrijden in het verleenen van eerste hulp by ongelukken, welke werden uitgeschreven door de Haagsche Eerste Hulp Brigade ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan, heeft de damesploeg van E.H.V. „Snelverband" in de afd. seniores, waaraan 50 afdeelingen mede werkten, den 2den prijs C behaald. De Holl. Duivenvereeniging ,De Hoogvliegr" hield Zondag j.l. een medaille-vlucht van Hil legom. Ie werd G. Heinsbergen met 49 punten, 2e J. Liefjes met 38 punten, 3e G. Janse.met 29 p., 4e A. v. d. Pptten Sr. met 25 punten. 5e J. A. Vendt met 22 p., 6e G. v. d. Putten mét 22 p., 7e A. Hommersen met 15 p., 8e G. Sprokk- reeff met 10 p. Ter sluiting van 't athletiekseizoen hield de B. G. V. Zondag athletiekwedstrijden. De uitslag was als volgt: Heeren 1ste klasse. 1. C. v. d. Klinkenberg 94.9 p.; 2. A. van Zadel 78.3 p.; 3. R. Kuin 67.5 p. De beste prestaties werden hierbij gedaan door: C. v. d. Klinkenberg, 100 M. hardl. 12 sec.; idem speerwerpen 37.26 M.; id. hoogspringen 1.80 M.; idem vèrspringen 6,06 M.; idem hink- stapsprong 13.21 M.; W. Pronk, kogelstooten 9.41 M.; idem discuswerpen 29.13 M.; A. van Zadel, 400 M. hardl. 56,6 sec. 2e Klasse heeren, 5 onderdeelen. 1. W. Tim mermans 29.4 p.; 2. H. Muller 28.8 p.; 3. A. Kok 26.6 p. Dames-afdeeling. 1ste Klasse, 7 onderdeelen. 1. R. v. Asselt 585.46 p.; 2. B. van Twisk 466.85 p.; 3. R. Bakker 462 p. De eerste aanvallen zijn voor Schinkelhaven, welke stranden op de verdediging van Zee meeuwen. Het spel van Schinkelhaven is beter als dat der Zeemeeuwen. De Zeemeeuwen doen wanhopige pogingen om aan den druk te ont komen, wat maar gedeeltelijk gelukt. Bij een aanval van Schinkelhaven weifelt de verdedi ging van Zeemeeuwen, een goede voorzet en de midvoor schiet via den keeper in. 01. De druk van Schinkelhaven blijft aanhouden en na een buitenspel-doelpunt volgt een vurige aanval; de bal wordt goed ingeschoten, Schaap stopt maar werkt niet voldoende weg, waarna het net voor de tweede maal trilt, 02. Even voor rust maken zij er 03 van. De tweede helft begint met een serie aanval len van Schinkelhaven en het ergste is dan ook voor Zeemeeuwen te vreezen. Het spel der Zeemeeuwen wijzigt zich, er komt meer fut in elk der spelers. Nadat Fransen eenmaal naast geschoten heeft, plaatst W. Terol, uit een cor ner, den bal in het doel, 1—3. Schinkelhaven verslapt eenigszins en met een goed geplaatst schot maakt Jb. de Muinck er 23 van, terwijl dezelfde speler uit een goeden voorzet van Fransen den gelijkmaker scoort, 33. Een goede kans voor het winnende doelpunt gaat verloren, als De Muinck een penalty naast schiet. Ten slotte komt Schinkelhaven nog eens goed in den aanval en wordt Schaap met een ver schot verrast, waardoor het einde met 34 voor Schinkelhaven komt. Van de commissie voor Schoolvoetbalwed- strijden te Velsen heeft Mr. F. L. J. E. Ram- bonnet, burgemeester van Velsen, na het be danken van den heer Tusenius als zoodanig het voorzitterschap aanvaard. Deze geanimeerde vergadering vond Zater dag j.1. plaats in het Lyceum. De notulen en jaarverslagen werden onge wijzigd goedgekeurd, terwijl het bestuur in zijn geheel werd herkozen. Het secretariaat is dus weer gevestigd bij D. L. M. Smit, Wilhelmina- straat 45. Voor het verkrijgen van goede scheidsrech ters, werd besloten tot het oprichten van een opleidingscursus. Zaterdag en Zondag organiseerde de E Z, V. haar sluitingstocht en wel naar LJmuiden, Het is een alleszins geslaagd „uitstapje" ge worden. Doordat „IJmuidens Bloei", de „Kennemer Watersportvereeniging" 'en eenige belangstel lenden prijzen hadden beschikbaar gesteld voor een wedstrijd, verviel het dobbervisschen. Jammer was het, dat de wind steeds afflauw- de, zoodat er weinig schot in zat, maar des te meer propaganda maakte de vloot voor zeil- sport, want de IJmuidenaars toonden in groo- ten getale belangstelling naar de verrichtingen der scheepjes, die zeilden van de Zuidersluis naar de Velserspoorbrug en terug. Het volgend seizoen wordt weer gezeild om den beker, uitgeloofd door „IJmuidens Bloei". Vergeten dient niet te worden het interes sante tochtje, dat de H.Z.V.'ers onder leiding van een der sluisbeambten maakten langs, over, maar ook onder de sluizen. Dat is zeker: IJmuiden ziet de H.Z.V. het volgend jaar terug! In de j.l. gehouden ledenvergadering der Club werden de plannen voor den komenden winter besproken. Besloten werd tot het houden van een tot het einde toe spannenden winterwedstrijd, met vele prijzen. Voorts het houden van schaaklezingen over opening, midden- en eindspel. Op den tweeden Kerstdag zal een nationalen ééndaagschen wedstrijd voor alle klassen van spelers plaats vinden. Tevens werd de mogelijk heid besproken een avond te organiseeren voor een groote simultaan-séance, waarvoor niemand minder dan de wereldkampioen dr. A. Aljechin zal worden uitgenoodigd. In de competitie van den Noord-Hollandschen Schaakbond komt H. S. G. wederom met vier tientallen uit, zoodat in dit seizoen op schaak gebied voor de leden weer veel zal zijn te doen. eHedenavond, 19 September, zal bij de ope ning van het nieuwe seizoen in het Clublokaal Jansweg 49 alhier, door den hoofdklasser, den heer A. S. Katan, een simultaan-seance aan ongeveer dertig borden worden gegeven, waar aan ook niet-leden kunnen deelnemen. De séance vangt precies half negen aan; zij die nog wenschen deel te nemen, kunnen zich nog tot uiterlijk 8.15 uur bij het bestuur aan melden. Zondag 10 Sept. hield bovengenoemde vereeni ging een wedvlucht met oude en jonge duiven van Vilvoorde 168 KM. De prijzen werden be haald als volgt: H. Wassenberg 1, 15; H. Dankelman 2, 4, 8, 10; J. J. Lasschuit 3, 7, 13; B. H. v. Gelderen 5, 9; J. Heintjes 6; L. van Berkel 11,16; W. Schilp- zand 12; C. Zwollo 15. Wedvlucht Neufville 210 K.M. op 17 Sept.: H. Wassenberg 1, 2, 3; B. H. van Gelderen 4, 3\ H. Dankelman 6, 7; J. J. Lasschuit 8. Aan den door bovengenoemde vereeniging uit geschreven gecombineerden trainingsmarsch van Zaterdag op Zondag ji. werd door 9 wan delaars deelgenomen. En wel van de H.W.S.V. Jan Pastoors de heeren J. v. d. Berg, A. J. Wa ning, P. v Leeuwen en J. Rijkbostvan de H.W. S.V. de Wandeltoerist de heeren L. Braakman, H. Braakman, H. Herben en J. Gozenwher; van de H.S.W.V. Dudok de Wit. de heer P. v. Meel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5