De brand in den Rijksdag Het proces te Leipzig begonnen Het monsterproces te Leipzig I I flet nieuws van heden OOSTENRIJKS KABINET GEREORGANISEERD DRAMATISCH GEBEUREN Afpersingsterreur in Amerika NAAR VOLKOMEN RIJKS EENHEID? DE BAROMETER VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Arbeidsconflicten in de V.S. Dr. Büngerde president Het verhoor van Van der Lubbe Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiu^ Ook Mr. Stomps' verde diging geweigerd Bondskanselier Dollfuss neemt zelf vier ministeries op zich Drie ministers afge treden Dollfuss De wereld in spanning III De rechtszaal Jaarlijks wordt ongeveer 10 mil liard dollar aan de onder wereld betaald" Wat er tegen te doen? Zij, die zich tegen 1 October op ons blad abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Verdeeling van het land in gouwen Priesters naar Siberië verbannen Gespannen toestand op Cuba Talrijke Amerikanen zoeken be scherming op de oorlogs schepen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18484 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 d.; ingez. mededeeiingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Hedenmorgen is te Leipzig het monsterproces aangevangen, hetwelk, wanneer, naar heel de wereld vurig hoopt, recht recht blijft, licht zal moeten, brengen in de donkere geschiedenis van den hellen brand in het Rijksdag gebouw te Berlijn. De acte van beschuldiging luidt, dat alle beklaagden zich heb ben schuldig gemaakt aan het delict, de grondwet van het Rijk met geweld in gevaar te hebben gebracht, dus aan hoogverraad. yan der Lubbe LEIPZIG, 21 Sept. Het groote gebouw van het Rijksgerechtshof, waar hedenmorgen te 9 uur het door de geheele wereld met span ning verwachte proces inzake den brand in het Rijksdaggebouw zal aanvangen, bood in den vroegen ochtend nauwelijks een ander beeld dan bü vroegere groote politieke processen. Wel valt het op, dat de bewakingsmaatregelen veel scherper zijn. Op het ruime plein voor het ge bouw wandelden reeds in den vroegen ochtend kleine groepen personen, die belangstelling toonen voor hen, die zich naar het gebouw be geven en in het bijzonder wachten: op de komst van de beklaagden. In de omgeving van het gebouw wordt druk gepatrouilleerd, volgens de officieele mededee- ling tot het handhaven van orde en het ver hinderen van een grooten toeloop van nieuws gierigen. In het Rijksgerechtshof zelf zijn tal van maatregelen genomen. De visitatie van de be zoekers is zeer streng; vooral wordt naar wa pens gezocht. Uitgebreide maatregelen zijn ge nomen ten behoeve van de berichtgeving. On geveer dertig telefooncellen zijn nabij de zit tingszaal voor de pers ingericht. Voorbereidin gen zijn getroffen voor filmopnamen en uitzen ding van gedeelten van het proces per radio. De aankomst der beklaagden had zonder in cidenten plaats. Driemaal reed een gevangenis wagen, gevolgd door een met gewapende poli- tie-beambten bezette auto de binnenplaats van het gerechtsgebouw binnen. Het binnenbrengen van de beklaagden stond onder leiding van den commandant der Leipzi- ger Schutzpolizei, Overste Hoefer. De vrouw van Torgler en de stiefbroer van Van der Lubbe, T. C. Peute, wonen de rechts zitting by. Op verschillende plaatsen in de zaal zijn schijnwerpers en film-apparaten opgesteld, ter wijl voor den zetel van den officier van justitie, voor de beklaagdenbank en voor de plaatsen van de verdedigers microfoons zijn geplaatst. Even voor negen uur verschijnen de beklaag den in de zaal. Van der Lubbe staart voor zich uit, de andere beklaagden zien de zaal rond. Voor de beklaagden nemen de verdedigers plaats: Seuffert voor Van der Lubbe, Sack voor Torgler en Teichert voor de drie Bulgaren. Hierna betreedt de officier van justitie in Wijnroode toga de zaal. Nadat het Hof zijn plaats heeft ingenomen, worden de tolken voor Van der Lubbe en de Bulgaren beëedigd. Alvorens de aanklacht werd voorgelezen deelde de president der rechtbank mede, dat ook de persvertegenwoordigers slechts gedu rende de pauze de zittingszaal mogen binnen komen of verlaten. De eerste pauze zal na twee uur worden ge houden. De president begint dan met de behandeling van het proces. Hij roept de namen op van de voorgeleide beklaagden, die de een na den ander opstaan. Beklaagde Torgler buigt op staande voor de rechters. Vervolgens werden tolken opgeroepen voor de Nederlandsche en Bulgaarsche taal. Als des kundige is voorloopig alleen Dr. Bonn aanwezig. Van de 120 getuigen zijn er voor den eersten dag van het proces slechts zes gedagvaard, waaronder eenige politiemannen en een hoofd wachtmeester. President Dr. Bünger deelt voorts nog mede, dat van 11 October af de behandeling in net Rijksdaggebouw te Berlijn zal plaats hebben. Verder verklaart Dr. Bünger dat het Rijks- gerechtshof steeds zonder stoornis en opwinding heeft kunnen rechtspreken en hij hoopt dat ook ditmaal geen onregelmatigheden zullen plaats hebben. Het gerechtshof verwacht, dat gedurende net proces uit het publiek geen uitingen van goed- of afkeuring en ook geen blijken van verwon dering gehoord zullen worden. De beklaagden zullen volgens de Duitscne wet berecht worden. Slechts wat in deze zaal behandeld wordt, beteekent voor Duitschland rechtspraak. Het zal niet noodig zijn hier nogmaals te ver klaren, dat de verdediging der beklaagden ge heel volgens het Duitsche recht en gewoonte zal plaats hebben. Tenslotte verzoekt Dr. Bünger nogmaals niet gedurende de behandeling de rechtszaal te ver laten. NEW YORK, 20 Sept. (Reuter) In het ge heel staken thans meer dan 50.000 arbeiders in de verschillende bedrijven. Niet alleen te New York is de toestand zoo onrustbarend, ook uit verschillende andere steden komen berichten Van staking en arbeidsconflicten. Te New York staken o.a. 15.000 georganiseer de huisschilders. Zij eischen de vijfdaagsche werkweek met zesurigen werkdag en verhooging van loon. WASHINGTON, 20 Sept. (Reuter) Presi dent Roosevelt heeft Walton Moore, oud-lid van het Congres, benoemd tot opvolger van prof. Moley, als adviseur van het ministerie van bui- tenlandsche zaken. Vervolgens wordt de aanklacht voorgelezen. De beklaagden worden beschul digd de grondwet van het Duitsche Rijk met geweld in gevaar te heb ben gebracht, dus hoogverraad te hebben gepleegd. Door den brand in den Rijksdag zou men pogen een algemeenen opstand te ontketenen. Buiten de brandstichting in den Rijksdag wordt Van der Lubbe be schuldigd brand te hebben gesticht in het Raadhuis en het Stadslot. Ook deze pogingen tot brand stichting zijn begaan om oproer te veroorzaken. Bij het vaststellen van de straf maat zal ook gebruik worden ge maakt van de nieuwe verordening van den Rijkspresident tot bescher ming van volk en staat, volgens welke ook de doodstraf kan worden toegepast. Ernst Torgler Na het voorlezen van de aanklacht wijst de president erop, dat Van der Lubbe een aanbod van den Nederlandschen advocaat mr. Pau- wels om hem te verdedigen heeft afgewezen en de volgende schriftelijke verklaring heeft af gelegd: Ik wensch geen verdediger; ik wil de zaak evenmin nog eens overwegen; ik blijf er bij, dat ik geen verdediger wil hebben. President Bünger laat door den Hollandschen tolk vragen of Van der Lubbe deze verklaring vrijwillig heeft afgelegd, waarop deze bevesti gend antwoordt. Geruimen tijd neemt vervolgens het verhoor van den hoofdbeklaagde Marinus van der Luboe in beslag. Hij antwoordt op de vragen van den President in de Duitsche taal. Van der Lubbe is op 13 Januari 1909 te Leiden geboren. Zijn vader heeft te Dordrecht een manufacturen zaak. In zijn jeugd was Van der Lubbe in een opvoedingsgesticht te 's-Hertogenbosch. Op de lagere school was hij een goede gemiddelde leerling. In 1927 keerde hij naar Leiden terug, waar hij het metselaarsvak leerde. Hij verklaart, dat hij geen vast werk heeft gehad, omdat er weinig werk was. In 1928 heeft hij een verwon ding aan de oogen gehad. Van der Lubbe kreeg een invaliditeitsrente, welke hem op zijn vele reizen, ook naar het buitenland nagezonden werd. Van 1928 tot 1929 was hij voor de eerste maal in Duitschland, vervolgens tijdelijk in Frankrijk. Destijds wilde hij over het Kanaal zwemmen. In het volgend voorjaar, in April 1931, had hij het voornemen tezamen met een vriend „een wereldreis te ondernemen". Destijds kreeg hij te Leiden een pas voor Europa en Azië. Door den verkoop van ansichtkaarten zouden zij in hun levensonderhoud voorzien. Op deze ansichtkaart, waarop een Sovjet-ster is af gebeeld, groet zijn metgezel met opgeheven vuist den Communistengroet. Van der Lubbe heeft destijds geen toestemming gekregen naar Sovjet-Rusland te gaan. S Verwachting: Zwakke tot EE matigen, Oostelijke tot Noordelijken EE wind, half tot zwaar bewolkt, later op- EE klarend, nog kans op regen- of onweers- EE buien, weinig verandering in tem- Ejj peratuur. H Hoogste stand: 772.3 te Abisko en Haparanda EE Laagste stand: 750.5 te Scilly en Eennes Zon op 6.45 - onder 7.01 - Licht op 7.31 23 September E. K. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli President Bünger constateert tegenover bewe ringen, dat de foto niet van Van der Lubbe is, dat de pasfoto door beklaagde zelf is ondertee kend. Desgevraagd bevestigt Van der Lubbe, dat hij van de gevangenis uit met zijn familie in Ne derland heeft gecorrespondeerd, waarbij njj meermalen op de familieverhoudingen is inge gaan. De beweringen, voorkomende in commu nistische vlugschriften, dat de pasfoto van Van der Lubbe vervalscht is, worden leugens ge noemd. De correspondent van de Telegraaf te Leip zig deelt het volgende mede: Woensdagmorgen kwam te Leipzig mr. B. Stomps aan, die door de familie van v. d. Lubbe aangezocht is, Marinus v. d. Lubbe te willen verdedigen. Men herinnert zich, dat aan mr. Stomps door den toegevoegden verdediger van v. d. Lubbe was medegedeeld, dat de hoofd-saangeklaagde in het Rijksdag-brandproces geen verdediger wenschte. De heer Stomps, die de hoop niet had opgegeven, met v. d. Lubbe in contact te komen, heeft Woensdagmorgen een onderhoud gehad, dat een half uur duurde, met den pre sident van den vierden strafsenaat, dr. Bünger. Op de vraag van mr. Stomps, of v. d. Lubbe den brief ontvangen had, waarin een familielid hem verzocht, mr. Stomps als verdediger te kiezen, antwoordde de president, dat de brief aan v. d. Lubbe „mit.geteilt" was. Verder ver klaarde de president, dat hij Stomps niet als verdediger kon toelaten. „Mag ik in tegenwoordigdheid van zijn toe gevoegden verdediger, een tolk en een ambte naar dan bij v. d. Lubbe worden toegelaten?" vroeg mr. Stomps. „Dat zou dwaas zijn", meende de president, „want als iemand geen verdediger wil hebben, "kan men toch geen verdediger toelaten?" „Ik wil hem niet als verdediger, doch als re presentant van de familie bezoeken, zeide mr. Stomps daarop. „Dan zou u alleen maar mogen vragen hoe het hem gaat", meende de president, en besloot toen: „maar daar is het nu te laat voor". Met veel moeite is mr. Stomps er in geslaagd toegang tot de behandeling te krijgen. Ten slotte, nadat alle beschikbare plaatsen reeds vergeven waren, heeft hij de kaart gekregen van een der beide halfbroers van v. d. Lubbe, die het proces zouden bijwonen, doch waarvan de broer uit Dordrecht niet verschijnen kon. Mr. Stomps heeft echter den moed nog niet opgegeven iets ten gunste van v. d. Lubbe te kunnen doen. Hij meent, dat het niet juist is, dat men v. d. Lubbe, die een buitenlander is, terecht laat staan onder strafwetbepalifngen, die op het moment van het misdrijf nog niet in werking waren. WEENEN, 21 Sept. (Reuter) De Oostenrijk- sche Bondskanselier Dr. Dollfuss heeft in ver band met de gebeurtenissen der jongste dagen zijn kabinet gereorganiseerd. Het nieuwe kabinet is als volgt samengesteld. Bondskanselier, minister van buitenlandschc zaken, leger en veiligheid: Dollfuss. Minister van Binnenlandsche Zaken: Dr. Kerber. Minister van financiën: Buresch. Minister van handel: Stockinger. Minister van oi derwrs: Schuschnigg. Minister van herziening der grondwet: Enders Minister van Sociale zaken: Schmitz. Tot vice-kanselier is Fey benoemd. In het nieuwe kabinet zullen verder zitting hebben een groot aantal staatssecretarissen, die nog niet allen zijn benoemd. Dit groote aantal is mede een gevolg van het feit, dat bondskanse lier Dollfuss vier ministeries op zich heeft ge nomen. Tot nu toe hebben in het kabinet zitting 7 Christelijk-Socialen, 2 aanhangers van de Hei- matschutz en 1 aanhanger van den Landbond. Opgemerkt wordt, dat het nieuwe kabinet in zekeren zin meer onder legitimistischen invloed staat dan het vorige, daar Minister Schuschnigg, Het proces inzake den Rijksdagbrand is in alle opzichten zonder precedent, en de opwinding welke te Leipzig heerscht, vol komen begrijpelijk. Ofschoon het Rijksgerechts hof al heel wat groote processen gezien heèft, is er toch nimmer een dergelijke drukte ge weest als op het oogenblik. De heele wereld stelt in de rechtzaak die thans behandeld gaat worden het hevigst belang, en er heeft zich een waar volk van journalisten in de stad ne dergezet. Ten behoeve van voornoemd volk zijn in de groote koepelhal van het gerechtshof der tig telefooncellen aangelegd en een postkan toortje. Een ieder die het gebouw in- en uit gaat, wordt naar zijn legitimatie gevraagd, en een bijzondere afdeeling politie bewaakt het gebouw. Zooals men weet, mag gedurende de dagen van het proces de stad Leipzig niet overvlogen worden; de autoriteiten hebben dus wel alles gedaan wat in hun macht was, om storingen te voorkomen. De aanklacht doet de beschuldiging van hoogverraad en brandstich ting, maar hoe zij precies zal luiden is voor loopig nog een geheim. Voor de beklaagden hangt daar echter alles van af, vooral voor Torgler. Iets anders is het, wanneer de aan klacht „voorbereiding tot hoogverraad" noemt. Wat van der Lubbe betreft, die een volle dige bekentenis heeft afgelegd, volgens het strafwetboek van 15 Mei 1871 was de hoogst mogelijke straf voor brandstichting, die moord of roof ten doel had, levenslang tuchthuis. In het onderhavige geval was het doel opruiing, hetgeen met. moord of roof wellicht op een lijn zou kunnen worden gesteld. Doch naar aanleiding van den Rijksdagbrand werd op den 28en Februari, den dag na den brand dus, de doodstraf weer ingevoerd voor misdaden die den Staat in gevaar brachten. Rechtens kan van der Lubbe dus niets ergers gebeuren, dan dat hij tot levenslang tuchthuis veroordeeld wordt; maar of men het in dit geval met den datum zoo nauw zal willen nemen, en een straf uitspreken die uit het milde, liberalistische tijd vak dateert? Het oud-Germaansche recht, waarop zich de huidige machthebbers zoo graag beroepen, was strenger. De West-Gothen en de Saksen hadden op brandstichting de dood straf staan, de Friezen eveneens. Het is bekend, dat Karei de Groote tevergeefs trachtte de heerschende strafbepalingen te veranderen. In het midden van de elfde eeuw ongeveer was de straf voor den brandstichter in Germaan- sche landen het afhakken van zijn hand of het uitsteken van zijn oogen, en in het begin van de twaalfde eeuw kwam de straf dpor ont hoofden in zwang, enkele tientallen jaren later dikwijls afgewisse'd met het radbraken, een van de vreeselijkste straffen der middeleeuwen Toen het Romeinsche recht zich in de noorde lijke landen verbreidde, wachtte den brand stichter de vlammendood, of ook de galg. In 1794 werd, onder de regeering van FrederiK den Grooten het „Algemeen Landrecht voor de Pruisische Staten" geschapen, en ook hierin luidde de straf voor brandstichting onthoof ding door het zwaard ofwel terechtstelling door het vuur. In het geheele verleden der Duitsche landen is men dus met brandstichters weinig conciliant omgegaan. Wat nu de verordening van 28 Februari j.l. betreft, die voor zware brandstichting de doodstraf weer invoerde, hieraan werd op den 29en Maart van dit jaar toegevoegd: dat bij een misdaad, die tegen de openbare veiligheid gericht was en waarop de doodstraf staat, deze door den strop voltrokken kan worden. Men moet er intusschen wel acht op slaan, dat de doodstraf niet enkel gezet is op het delict van zware brandstichting, maar op alle misdaden, die den Staat in gevaar bren gen, dus ook hoogverraad (waarvan waarschijn lijk Torg'er beschuldigd zal worden) beschadi ging van spoorwegen, veroorzaken van over strooming, het leggen van bommen, vergifti ging e.d. Het Rijksdaggebouw is intusschen, tenmin ste uiterlijk, weer hersteld .De koepel, die van glas was en gedeeltelijk vernield, sluit het kolossale gebouw naar boven af even trotsch als vroeger. De zittingszaal ligt echter nog in puin. Langen tijd na den brand is zij voor het publiek toegankelijk geweest en trok veel bekijks. Toen werd deze bezienswaardigheid weer aan het openbare oog onttrokken, en slechts degene die persoonlijk in den Rijksdag iets te doen had, kwam door de wandelhallen langs de triestige uitgebrande ruimte, vol neer gestort metselwerk, halfverbrande ba'ken en nog halfweg staande ruïnes van muren. Deze zittingszaal zal worden hersteld maar niet pre cies zooals zij geweest is, doch meer in overeen komst met de behoeften van het Derde Rijk, waar het parlement een zuiver decorum be teekent. Deze plechtige zittingszaal waar we in de afgeloopen jaren zooveel heuglijke ge beurtenissen hebben meegemaakt, de sensatie van Wirth's emotievolle rede na den moord op Rathenau, de sensatie der Stresemann- redevoeringen, later de toespraken van Biüning, die keer op keer 't al zeldzamer bijeenkomende parlement weer naar zijn wil drong, en het op treden van von Papen in de dagen van zijn kanselierschap, toen hij gewapend met de roo- de map, waarin de volmacht van den Rijks president tot ontbinding van het parlement lag, naar het redenaarsgestoelte streefde, doch de boodschap van president Goering kreeg, dat hij zijn beurt moest afwachten. En de laatste plechtige viering van den Grondwetsdag op elf Augustus van het vorige jaar, toen iedereen voe'de, dat nu de grohdwet ten grave werd gedragenWeg is nu de hooge zetel van den Rijksdagpresident sinds jaar en dag troonde daar Löbe, de gemoedelijke sociaal democraat, die nu gevangen zit. Hoe dikwijls heeft hij het rumoer tusschen rechts en links, Nazi's en communisten, gesust, met wijze en humoristische tusschenwerpingen en bel-tik- ken, die lang en nadrukkelijk werden, wanneer de 'heeren van links, onder aanvoering van Torgler, die rap van tong was en over uit stekende longen beschikte, naar den redenaar opdrongen. Tijdens het vooronderzoek voor het Leipziger proces zijn meer dan vijfhonderd getuigen ge hoord, men verwacht, dat tijdens het proces ongeveer honderdtwintig zullen ondervraagd worden. Hiernaar en naar andere omstandig heden te oordeelen, zal het proces eenigen tijd moeten duren. Overigens wordt de rechtzaal: te Leipzig door de regeering beschouwd als een uiterst gewichtig ding. Want het Derde Rijk rekent af met zijn vijanden. Wélk een sug- gestief en dramatisch kijkspel) die als aanhanger van de legitimistische richting werd beschouwd, thans prins Schoenburg als staatssecretaris aan zijn zijde krijgt, die zeer zeker legitimist is. De leden van het kabinet zullen nog in den loop van den ochtend worden beëedigd. WEENEN, 21 Sept. (V.D.) Vaugoin, die af getreden is als Minister voor Landverdediging, is president der Bondsspoorwegen geworden, als opvolger van Schonka, die als zoodanig is afge treden. WASHINGTON, 20 Sept. (Reuter). Volgens een statistiek van senator Copeland, voorzitter van de senaats-commissie inzake „racketee ring" wordt een vierde van eiken dollar in de Vereenigde Staten betaald aan afpersers. Jaar lijks wordt ongeveer 10.000.000.000 dollar of 14 van het inkomen aan de onderwereld betaald. Dit euvel is thans zoo groot, dat in alle Ame- rikaansche huishoudens merkbaar is door de verhoogde prijzen van de verschillende ievens- benoodigdheden. Copeland verhaalde van een vriend, die een kantoorgebouw bezit op de Fifth-Avenue Kort geleden liet deze den gevel verbouwen. Eenige dagen later vervoegde zich een man bij hem, die vroeg of hij zich niet wilde aansluiten bij een beschermingsvereeniging, hetgeen hij wei gerde. Den volgenden dag waren alle ruiten ge broken. De eigenaar was verzekerd en de Ver zekeringsmaatschappij herstelde de schade Den volgenden dag waren de ruiten evenwel opnieuw gebroken, welke schade de verzekering echter niet wenschte te betalen. Nu moet hij een we- keljjksche bijdrage aan de onderwereld stor ten. HET RIJKSDAGPROCES TE LEIPZIG BE GONNEN. NIEUW KABINET IN OOSTENRIJK. ONLUSTEN OP CUBA. Het Londensche „oordeel" over den Rijksdag brand. Vier beklaagden onschuldig verklaard. De afpersingsterreur in Amerika. „Jaarlijks 10 milliard naar de onderwereld." De zweefvlieger Njjenhof maakt met zijn „sleeper" een vlot verloopen noodlanding. Dr. I. H. J. Vos is tot zesden wethouder van Amsterdam gekozen. Jhr. mr. Chr. Ruys de Beerenbrouck wederom benoemd tot voorzitter der Tweede Kamer. Demonstratieve vergadering van middenstan ders in Den Haag. Stakingen in Amerika; Walton Moore opvolger van Prof. Moley. Schrijven van Minister van Schaïk inzake het Uniformverbod aan de procureurs-generaal bij de gerechtshoven. Nieuwe electrische installatie in Brabant in bedrijf gesteld. Groote pakhuisbrand in Den Bosch. Felle brand te MeppeL O MUENCHEN, 20 Sept. (V. D.) Op een ergadering te Bayreuth heeft de Beiersche Minister van Onderwijs Tschamm, volgens de .Völkische Beobachter" mededeeiingen gedaan an zeer groote beteekenis en o.m. verklaard, at drie dingen ook buiten Bayreuth en om- treken van beteekenis zijn. Ten eerste de con- tateering, dat volgens den wil van den leider .n de toekomst in Duitschland geen landen, geen landgrenzen en geen stamgrenzen meer zullen bestaan, maar dat eenheid van t Rijk in zijn staatkundige geleding de 37 gouwen zal betreffen, waardoor dus de steden waarin de gouwleidingen zijn gevestigd, zooals Bayreuth, in de toekomst de beteekenis zullen hebben van regeeringszetel. Voorts deelde de Minister mede, dat in de Beiersche wouden ter leniging van de werk loosheid en den nood der grensbewoners een industrie zal worden gevestigd, welke volgens het procédé van Bergius uit de boomen de productie van veevoeder mogelijk zal maken. MOSKOU, 20 Sept. (V. D.) Te Kamenez- Podolsk zijn zes katholieke priesters, Wegens actieve deelneming aan den strijd tegen de god- Ioozenbeweging, gearresteerd. Zij zullen naar Siberië worden verbannen. WASHINGTON, 21 Sept. De ongeregeld heden in het binnenland van Cuba nemen vol gens berichten, die in steeds grooter aantal bij het Amerikaansche ministerie van Buitenland- sche Zaken binnenkomen, steeds ernstiger vor men aan. Reeds hebben talrijke Amerikaansche onderdanen een onderkomen gezocht op de Ame rikaansche oorlogsschepen. Opnieuw zijn door de Amerikaansche regee ring vier torpedojagers van Guantanamo naar verschillende Cubaansche havens gezonden. Het totaal aantal Amerikaansche oorlogsschepen, dat gereed ligt om zoo noodig leven en bezit der bui tenlanders te beschermen, is hierdoor tot acht tien gestegen. Uit Havana Wordt vernomen, dat de studen ten, aan wie San Martin het te danken heeft, dat hij president geworden is, nog niet besloten hebben, of zij hem al dan niet als zoodanig zul len handhaven. Het aanbod van San Martin om af te treden, blijft dus nog onafgedaan. De bevolking heeft het huis van Obregon, den schoonzoon van Machado bestormd. Een der aanvallers werd gedood door de scho ten van de officieren, die het huis bewaken. iNo j\ v wuimiiiiiiiiiini;.';/////// Ars. Stand op Donderdag 1 uur n.m.: 756 yorige stand: 760

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1