IN EN OM HAARLEM DE ZANDVOORTSCHE DUINEN VROEGER EN NU Het „oordeel" te Londen De Zandvoortsche roulette DONDERDAG 21 SEPTEMBER VOOR DEN KANTONRECHTER Het lied van iedere week Subsidie musea Door het onttrekken van water aan de duinen is de flora geheel veranderdkonijnen werden geïmpor teerd De eerste electrische tram ter wereld water in de duinen ALS GOERING OP JACHT IS SUBSIDIES AAN NIJVERHEIDS SCHOLEN In Haarlem en omgeving DE DIENST DER NAZORG Subsidie en avondverzorging HET ONGELUK OP DE LEIDSCHEVAART Wie heeft het gezien? KOE DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN Knecht kwam met den schrik vrij Wilde stier Naar de Missie Aardbeien en koortsbloemen De flora verdwenen Gevaar voor het Naaldenveld Konijnen 's Winters op de schaats Goedkoope grond De eerste electrische tram Vier beklaagden onschuldig ver klaard. Vermoedens tegen Nat.-Soc. leiders Hevig noodweer in Noord-Holland Ernstige schade aan een pluimvee- bedrijf Door den bliksem getroffen Wandelende duinen Zandvoort vroeger Felle brand te Schagen HAARLEMSCHE RECHTBANK Fietsendieven en gros Het huurkoopsysteem Personalia minui Minimum mui minimum iiiiriiiiiiiiiriiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiMiiii min iiiiiiiiiiimniiiiriiiiiiiiiriii In Zandvoort wordt nog steeds het, dezen zo mer zoo druk besproken, Straperlo ge speeld. Voorloopig tot einde September, maar, zijn wij wel ingelicht, dan worden er ijverig pogingen aangewend om de roulette den geheelen winter in het Zandvoortsche Kurhaus te laten draaien. Burgemeester van Alphen schijnt opgetogen te zijn over de voordeelen, die het Casino aan zijn gemeente en haar berooide gemeentekas biedt. Hij heeft aan een journalist voorgere kend, dat Zandvoort er tot eind Augustus drie en een halve ton gouds meer inkomsten door heeft gehad. Of deze schatting met de werke lijkheid strookt, weten wij en weet ook waar schijnlijk de burgemeester van Zandvoort niet, maar wel zeker is het, dat alleen reeds de op brengst der vermakelijkheidsbelasting door het Casino in de laatste maanden gestegen is met een bedrag, dat voor een gemeente als Zand voort zeer beduidend is. En de exploitant van het Straperlospel is mild met het uitdeelen van cadeaux aan Zandvoort. Aan de Zandvoortsche Reddingsbrigade heeft hij reeds voor de tweede maal een vlet van ƒ200 per stuk geschonken. De zaken gaan dus blijkbaar uitstekend. Iedereen trouwens, die een kijkje gaat nemen in het Casino kan zich daarvan overtuigen. Want hij moge voor zijn bezoek een geheel wil- lekeurigen dag uitkiezen, telkens zal hij er niet tientallen, maar honderden bezoekers aantref fen. Het parkeerterrein vóór het gebouw is el- ken dag tot diep in den nacht met lange rijen auto's bezet. Uit een oogpunt van bekwaam zaken doen heeft dan ook de heer Tuschinski, de man van de bekende bioscooptheaters, alle eer van het initiatief, dat hij voor de beoefening van het Straperlo te Zandvoort genomen heeft. Bij de inrichting van de speelzaal te Zandvoort nam hij evenmin als bij het bouwen van zijn bios copen halve maatregelen. Hy huurde het Kur haus en stuurde in het havelooze, verwaarloos de, sinds jaren leegstaande paleis een legertje schilders, stucadoors, timmerlieden en stof feerders, die het tot een nieuw leven wekten. Het ziet er nu van binnen en van buiten zoo luxueus uit, dat de bezoekers gaan meenen, dat zij in het Casino op Monte Carlo vertoeven. Op die suggestie is trouwens blijkbaar de heele vertooning goeddeels ingesteld, en in alle ge val weet de heer Tuschinski welk een aantrek kingskracht de Speelbank in Monaco immer op goklustige Nederlanders heeft uitgeoefend. Het terras van het Kurhaus nu Casino geheeten praalt aan de zeezijde in een bijna verblin dende veelkleurigheid van machtige Philips- lampen en aan de landzijde lokken de lichtende gevellijnen ver over de duinen de talrijke be zoekers, die zich, meestal per auto, naar de badplaats begeven. Vooral tegen den avond, maar er zijn ook habitué's, die er van de ope ning, des middags drie uur, af tot aan de slui ting, des nachts twee uur, niet weg te slaan zijn Wie Monte Caflo kent zal deze uiterlijke imitatie niet ongeslaagd achten. Maar Tu schinski heeft 't den Nederlanders ook verder prettig gemaakt en tracht hen binnen het Kurhaus in een Monte Carlo-sfeer te bren gen. Twee bedienden buigen den bezoeker bij zijn aankomst vriendelijk tegemoet, een derde opent de deur voor hem, waardoor hij in een ruime hall komt te staan. Hier worden hem naar zijn papieren gevraagd. Hij moet zich „net als in Monte Carlo" legimiteeren door middel van een pas, identiteitskaart (ook een naam kaartje is misschien al voldoende) en wanneer dan gebleken is, dat hijgeen Zandvoorter is (inwoners van Zandvoort mogen de Speel zaal niet in), krijgt hij tegen betaling van ƒ1.10 zijn toegangsbewijs. Bedienden helpen hem zijn jas uittrekken, groote spiegels stellen hem in de gelegenheid nog wat toilet te maken en dan is het gewichtig oogenblik gekomen, dat hij via de royale, breede, met dikke loopers be dekte trappen naar de speelzaal mag schrijden, waar men hem na een hernieuwde controle per mitteert binnen te treden. Hier komt hij al da delijk in 'n intieme, gezellige sfeer, die aan Mon te Carlo herinnert. In 't midden vijf speeltafels met een dik cordon van nieuwsgierigen en speellustigen er om heen; dikke tapijten op den vloer; op een verhooging een bloemperk met waterbekken, waarin een spuitende fontein, in verschillende hoeken leuke zitjes, een luxueus ingerichte bar, een strijkje en zelfs zijn er de beroemde „cercles privé's" van de groote we reldspeelbanken, al bestaat het verschil tus- schen cercle privé en gewone zaal alleen hierin, dat in den besloten kring de minimum- inzetten hooger zijn dan daarbuiten. De punten van overeenkomst met Monte-Carlo, Ostende en Spa zijn, zooals men ziet treffend. Ook wat betreft de roulette zelf. Hier wordt zij „be hendigheidsspel" genoemd, maar het verschil met de echte roulette is niet bijster groot. In het midden van elke zeer lange en breede speeltafel staat een ronde schijf van ongeveer één meter middellijn, waaromheen als draaiende rand bakjes zijn aangebracht genummerd van 0 tot en met 24. De bakjes 1—3 zijn rood ge kleurd, die van 46 zwart enz. Ongeveer één decimeter boven de schijf is een instrumentje aangebracht dat eenige gelijkenis heeft met de rails van een kinderspeelgoedspoortje. Het be schrijft eerst een grooten cirkel over de schijf en glooit dan naar binnen om boven de schijf een soort krakeling te vormen en tenslotte uit te loopen in een tong, die vlak boven den rand bakjes is aangebracht. Een der croupiers brengt door middel van een handle op de rails een klein ivoren balletje aan het rollen. Op dat moment kunen zij, die een kansje willen wagen, inzetten. Als het balletje een gedeelte van zijn baan heeft afgelegd klinkt het uit den mond van den croupier „fini" of „rien ne va plus!" (af- geloopen, niets meer!) Intusschen zet het bal letje zijn weg voort en belandt tenslotte in een der genummerde vakjes, die voortdurend rond draaien. Er zijn verschillende manieren om in te zet ten. Men kan op één nummer zetten (plein) b.v. 13. Valt het balletje inderdaad in het vakje met nummer 13 dan krijgt de gelukkige 24 maal zijn inzet terug. Men kan ook op twee nummers zetten (a cheval). Begenadigt het bal letje een der twee gekozen nummers dan krijgt men twaalfmaal zijn inzet terug. Het is verder mogelijk op drie nummers te zetten, wat, bij geluk, beloond wordt met zes maal den inzet terug of op 6 nummers wat recht kan geveii op viermaal den inzet. Ook kan men op noir (zwart) of rouge (rood) zetten, waarmede men in het gunstige geval tweemaal zijn inzet terug krijgt. De laagste inzet is in de groote zaal 50 cent. Op een nummer plein (vol num mer) mag nooit meer dan ƒ2.50 ingezet wor den. In de nevenzalen is het iets hooger. Wie dus op een vol nummer wint als hij 2.50 heeft ingezet, krijgt 60 terug (inzet inbegrepen). De behendigheid moet nu hierin bestaan, dat iemand in den korten tijd, dat er kan worden ingezet, (niet meer dan 20 seconden ongeveer) precies berekent waar het balletje terecht zal komen. Het balletje loopt echter den eenen keer harder dan den anderen keer onder den invloed van temperatuur, stof e.d. Op de echte roulette is „deze behendigheid" zelfs in theorie niet toe te passen. Daar moet men inzitten vóórdat het balletje begint te rollen, en wordt het ook niet automatisch in beweging gebracht, maar door den croupier, die het dan weer zacht, dan weer harder gooit. Ook zijn de vakjes daar niet op eenvolgend genummerd, maar door elkaar en ook zijn de vakjes niet drie aan drie rood ge kleurd, maar ongelijk. Er wordt in de zaal niet met geld gespeeld, maar met fiches die aan de cassa of bij de changeurs in de zaal tegen be taling te krijgen zijn. Om de overeenkomst met de echte speelbanken nog grooter te maken heeft de heer Tuschinski echte croupiers uit België laten komen, die in „smokings zonder zakken" zitten en alleen maar Fransch schreeu wen. Het gaat in de zalen ordelijk toe, al ont staat van tijd tot tijd wel eens oneenigheid over het al of niet plaatsen van een inzet. Die twis ten worden echter door den chef in den regel spoedig en in der minne geregeld. Wangedrag staat de heer Tuschinski niet toe en behoeft hij ook niet te dulden. Het spel is zonder dat al opwindend genoeg. Wij hebben eenige malen het Straperlo-spel geobserveerd. Indien het in theorie al iets met behendigheid te maken heeft, dan staat het toch zeker naar onze overtuiging ook vast, dat de wijze, waarop het in Zandvoort (en waarschijn lijk ook elders) beoefend wordt, er een zuiver hasard-spel van maakt. De meeste spelers en akatgsereobec speelsters kijken zelfs niet naar het balletje en zetten op goed geluk. Het gebeurt dat spe lers op een avond geluk hebben en dat zij wor den getooid met het aureool, dat zij de „behen digheid" beet hebben. Maar gewoonlijk komt reeds den volgenden dag de ontgoocheling door een even groot verlies als de winst van den vo- rigen dag. Indien de vereischte behendigheid aan te leeren was, zou de heer Tuschinski on getwijfeld weldra bezoek hebben van de door gefourneerde bankspelers van Monte Carlo, die de vette Hollandsche guldens best kunnen ge bruiken, al kunnen er in het Zandvoortsche Ca sino dan geen fortuinen tegelijk worden inge zet. Maar de exploitanten van het Hollandsche Straperlo zijn natuurlijk geen philantropen, die andere menschen ten koste van hun portemon- naie schatrijk willen maken. Zij zijn menschen, die zaken willen doen en wondergoed hun pu bliek kennen. wordt in Zandvoort volop ge gokt, heel dikwijls door menschen, die zich de weelde niet kunnen veroorloven hun geld voor een deel aan de speeltafel te riskeeren. Hoeveel er soms op een avond gewonnen of verloren wordt weten wij niet met zekerheid maar dat het meermalen honderden guldens zijn, is wel zeker. Wij zouden dan ook niet gaarne zien, dat de gelegenheid om Straperlo te spelen werd ver lengd. Sommige voorstanders mogen het al een voordeel achten, dat er dezen zomer door deze gokgelegenheden vele Nederlanders in onze bad plaatsen zijn gebleven, men kan ook de mee ning billijken van hen, die het juist in dezen crisistijd onverantwoord vinden, den menschen gelegenheid te geven hun geld te verliezen. Bij het ontwerpen van de Loterijwet-1905 heeft de Overheid zich laten leiden door de overwe ging, dat, terwijl niet het aanleggen van en nog minder het deelnemen aan een loterij reeds op zich zelf als onzedelijk moet worden gebrand merkt, de speelhartstocht als zoodanig en nog veel meer de exploitatie daarvan, ook van over heidswege strenge veroordeeling verdienen. De exploitatie van dien speelhartstocht en daar door dien hartstocht zelf zooveel mogelijk te beteugelen achtte de Overheid een openbaar volksbelang, evenzeer als de intooming van de volksdrankzucht en de exploitatie daarvan. Van deze overwegingen uitgaande, zal een ieder, ,die het straperloo ziet beoefenen, tot de conclusie moeten komen, dat zoolang onze loterijwet van kracht is, ook deze vorm van loterij niet kan worden geduld. En in alle geval zou, bijaldien de Overheid toch mocht meenen, dat Straperlo kan worden toe gelaten, de exploitant niet aan een particulier maar aan een publiek persoon, gemeente of Rijk moeten worden gegund. De winsten, die er zeker gemaakt worden, zouden dan aan de pu blieke kas ten goede komen. Er zijn maar weinig melodiëen, die zoo dik wijls voor den kantonrechter gezongen worden als het lied der aanrijdingen. Voor de auteurs rechten moet meestal betaald worden, maar de prijzen, die op de laatste terechtzitting bedon gen werden, zijn toch min of meer zeldzaam. Een Haarlemsche dubbeltjes-taxi-chauffeur had in de buurt van Aerdenhout, toen hij een zijweg moest passeeren, zoo roekeloos snel ge reden en bovendien nog een voorganger willen passeeren, dat er een aanrijding met de daar uit voortvloeiende onkosten ontstaan was. De verdachte beriep zich er op, dat hij maar zel den zooals nu een tocht naar Zandvoort maakte en daarom niet zoo goed met de wegen bekend was. De Ambtenaar van het O. M. vond dit ex cuus voor een Haarlemschen inwoner al zeer slecht op zijn plaats. De z.i. zeer onbeschaafde manier van rijden deed hem in zijn requisitoir den eisch stellen van f 40 boete of 40 dagen hechtenis, met een waarschuwing, dat bij her haling intrekking van het rijbewijs zou volgen. De kantonrechter, rekening houdend met de fi- nancieele draagkracht van verdachte, veroor deelde hem tot het betalen van f 25, te vervan gen door 10 dagen hechtenis. Een andere autobestuurder, V., kwam op 11 Augustus bij het oversteken van de Groote Houtstraat in aanrijding met een vrachtauto, die hem plotseling aan de achterzijde greep. De bestuurder van den vrachtauto, die voor dit „grijpen" terecht moest staan, was niet ver schenen. Uit het getuigenverhoor kwam echter vast te staan, dat hij met een te groote vaart zijn weg genomen had. Ook tegen hem werd f 40 boete of 40 dagen hechtenis geëischt. De kantonrechter veroordeelde ook hem tot f 25 boete. Op de begrooting van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voor 1934 zijn subsidiën uitgetrokken voor het Edams Museum te Edam en het Museum van Kunst nijverheid te Haarlem. -w-ü het geïllustreerde maandblad „De Wande- I laar" troffen wij een interessant en aardig artikel aan, geschreven door L. Spruit, waar aan wij het volgende ontleenen: „Vroeger," zei de oude Zandvoortenaar, be dachtzaam zijn pijp stoppend, „vroeger waren de duinen nog heel wat anders dan nu. Als ik jullie daarvan vertellen ging, nou...." „Vertellen," drongen wij aan. En warmpjes in z'n hoekje achter de kachel begon hij zijn verhaal, dat ik hier zoo letterlijk mogelijk laat volgen: „Vroeger, dat was toen ik een jongen was, dus zoo een 60—65 jaar geleden, toen waren we om zoo te zeggen bijna dag en nacht in het duin. Het grootste gedeelte van het jaar had den we er werk, moet je denken. Dat waren allereerst de aardappelen. Daarmee waren we bezig tot in Mei. Dan tot half Juni, naar het strand voor de gamalenvangst. Tot half Juni bennen ze goed. Daarna zijn d'r ook nog wel garnalen natuurlijk, maar dan laat de dop niet meer lós, dan kun je ze niet meer pellen, snap je. Nou, en dan zoo half, eind Juni, dan kwa men in' de duinen weer de bramen. Bramen, jongens, zooveel als je maar wou. En groote! Want d'r zat toen nog daar kwam het door. Dat was allemaal, vóór dat ze begonnen met al die kanalen van de Amsterdamsche duinwaterleiding. Ja, daar zal ik je straks nog wel meer van vertellen. Goed dan; dan gingen we 's ochtends vroeg met een paar jongens de bergen op. Alles was nog vrij, je liep er zóó maar in. En je hoefde ook niet te zoeken of je bij gratie nog eens een pannetje vond met wat van die petieterige braampjes van tegenwoordig. Nee, je plukte maar, 't was allemaal goed. De Pruisische minister-president Goering schoot 6" een jachtpartij in Oost-Pruisen een eland, die een gewei had met niet minder den 22 takken Op de begrooting van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Watenschappen voor 1934 zijn subsidies uitgetrokken voor de M. T S., en de Ambachtsschool te Haarlem, voor de Avondnijverheidsschool voor jongens te Amstel veen, voor de avondteekenschool, verbonden aan de ambachtsschool, en de R.K. avondschool „St. Joseph", beide te Haarlem, de Avondnijver heidsscholen te Halfweg, Noordwijk en Velsen, voor de gemeentelijke school voor Nijverheids onderwijs te Haarlem, de gemeentelijke avond- teekenscholen te Krommenie, Purmerend en Zaandam, voor den cursus ter voorbereiding voor het toelatingsexamen eener middelbare technische school (V. M. T. O.) in het gebouw van de Ambachtsschool te Haarlem, voorts voor de visscherijschool te Egmond aan Zee en de gemeentelijke visscherijschool te IJmuiden en voor de machinistenopleiding verbonden aan de ambachtsschool te Haarlem en de machinisten opleiding, verbonden aan de gemeentelijke vis scherijschool te Velsen, voor de meisjes naai- en knipschool te Aalsmeer, R.K. Nijverheidsschool voor meisjes en de gemeentelijke nijverheids school voor meisjes, beide te Beverwijk, Huis houd- en Industrieschool, de R.K. Huishoud- en Industrieschool en Prot. Chr. Nijverheidsschool voor meisjes, alle te Haarlem, Nijverheidsschool voor meisjes te Hoofddorp, naai- en knipschool te Nieuwer-Amstel, R.K. Volkshuishoudschool en vakschool voor meisjes te Zaandam, en ten slotte voor de R.K. Vereeniging tot verschaffing en bevordering van onderwijs en opvoeding aan den land- en tuinbouwenden stand in het bisdom Haarlem. Ook zijn evenals vorig jaar wachtgelden uit getrokken voor de voormalige school voor bouw kunde, versierende kunsten en kunstambachten te Haarlem. Door de Nederlandsche Vereeniging „Nazorg Buitengewoon Onderwijs", gevestigd te Am sterdam is een adres aan den raad gericht, waarin verzocht wordt: 1. de subsidie voor de Haarlemsche Werkin richting' over 1934 niet te verlagen; 2. de avondverzorging voor de oud-leerlingen der Buitenge\/one scholen onder bemoeiing van den dienst der Nazorg voort te zetten met zes openbare en twee bijzondere klassen, vier avon den per week en gedurende de zomermaanden met één avond per week. De Commissaris van Politie verzoekt de pas sagiers van den uit 3 wagens bestaanden tram trein, die Zondagavond om 19.45 uit Zandvoort vertrok en die iets van het ongeluk op de Leid- schevaart, waarbij een vrouw doodgereden is. gemerkt hebben, zich tot het geven van inlich tingen aan zijn bureau, Smedestraat te willen vervoegen. Tijdens het onweer, dat zich Woensdag- middga boven Warmond ontlastte, werd een melkkoe van den veehouder v. d. V., alhier, door den bliksem getroffen. Hoewel dit voor hem een groote schadepost is, mag toch nog van geluk gesproken worden, omdat een knecht juist onder deze koe, die hij gemol ken had, uit kwam. De knecht kwam met hevigen schrik vrij. In Haarlemmermeer wist een stier zich in een weiland los te rukken, waarna het woeden de dier den landbouwer B. uit Hoofddorp, die in de weide liep, aanviel. B. werd op de horens genomen, tegen den grond geworpen en eenige malen gestooten. Gelukkig wisten eenige knechts het dier te overmeesteren. Zwaar gewond moest B. naar zijn woning worden overgebracht. Op 5 October zal te Rotterdam scheep gaan onze stadgenoot, de weleerw. heer Theo Geu- kers. ZijnEerw. is bestemd voor de missie in Canada. Kapelaan Geukers heeft zijn studie aan de universiteit te Freiburg in Zwitserland gedaan en is begin Maart j.l. door Z. H. Exc. Mgr. Marius Besson, bisschop van Lausanne, priester gewijd. Zoo tegen den middag liepen we dan naar Haarlem om de braam te verkoopen. Drie pond voor twaalf cent. Als je nou denkt, dat wij per dag wel eens een tachtig pond plukten en ver kochten, nou, dan was dat heusch nog wel een aardige verdienste. En zoet dat ze waren, die bramen! Ja, maar toen had je ook nog zomers. Woei het eens een dag erg hard, dan gingen wij aan het strand „zeeschuimen" zoeken. Daar kon je ook wel weer een paar kwartjes aan verdienen. Weet je wat het was, je zat in het duin of je kwam er. We kenden iederen berg, ieder pan netje. D'r groeiden aardbeien in het duin, al tijd van de zon af natuurlijk. Om de Noord, bij den zesden paal, had je berken. Daar gingen we 's winters hout halen om te stoken. En er was zilverblad, en wat wij kruizemuntblad roemen; jullie zegt er „zonnedauw" tegen. Dat is een moerasplant, maar vroeger waren de duinen drassig genoeg, moet je denken. Ja, en dan zochten wij bij den zevenden paal van die rooie koortsbloemen. Daar werd in de apotheken medicijn van gemaakt. Die koorts bloemen hebben ook veel water noodig. En bij den zevenden paal had je dat volop. Maar toen werd het IJmuidensche kanaal gegraven, een 55 jaar geleden. Toen liep natuurlijk él het water daar naar toe, want het is diep. En een jaar daarna geen koortsbloem meer te vin den. Snappen jullie het? Het water loopt van hoog naar laag, natuurlijk. Als ze nu 'n kanaal maken voor de duinwaterleiding, dan wordt het goed diep gemaakt. En dan zakt al het water rondom er naar toe. Ze moeten de nieuwe ka nalen nu ook telkens weer dieper dan de oude maken. En wat krijg je dan? Dat de duinen uit drogen. Nu vind je geen aardbeien meer in het duin, en geen kruizemuntblad. En geen groote plas sen water. Want die waren er ook. En wisten jullie dat er vroeger petroleum in het duin zat? Heusch waar. Vroeger, dan had je op één meter diepte wa ter, voordat ze dat kanaal bij het Zwarteveld maakten. En nu? Nu ligt er liefst een twaalf meter droge grond op. Hoelang dat geleden is? Wei, zeker een 63 jaar. En dan die boerderij in Bentveld. Voor 55 jaar hadden ze er weiland, met koeien, wel twintig mooie vette biesten. Toen kwam er een kanaal, en na twee jaar was él het vee weg! Amper' was er nog een magere geit, die er een hapje vond. Weet jullie wéér nog wel water zit op één meter diepte? Achter het Grand Hotel. Maar dat is ook alweer vlak achter de zeereep. Ze kunnen moeilijk nog dichter bij zee water gaan zoeken. En hoe gaat het met het oude Naaldenveld? Mariënbosch loopt droog. In het meertje is al haast geen water meer. Binnen een paar jaar: geen watervogels meer, geen koeien, niets. Eikenhakhout. Een strop voor de boeren! En dat allemaal voor die waterleiding. Moet dat nou heusch allemaal uit de duinen gehaald worden? Wat schiet er van de boerderijen over en de kostelijke weilanden? Speelplaatsen voor de konijnen worden het. Van konijnen gesproken. Die kon je vroeger zoo maar vrij weghalen in de duinen, die nu van Van der Vliet zijn. Een konijn kostte toen twintig cent per stuk. Het loonde de moeite van de jacht haast niet, voor de groote heeren. Maar heel vroeger.... wel toen waren er geen konijnen in het duin. Wél hazen. Later, toen de boel droog werd, toen hebben ze konijnen uit het buitenland aangevoerd en in de duinen uitgezet. Ze maakten zelfs kunstmatige konij nenholen voor ze. Gelooven jullie het niet? 't Is toch heusch waar. Wisten jullie, dat er groote ondiepe plassen waren, waar we als jongens onze klompen in lieten varen? 's Winters reed je er schaatsen. En om van Zandvoort naar Haarlem te komen, moest je in wintertijd langs de spoorbaan gaan, zóó nat en drassig was de grond. Ja, zóó heb ben jullie de duinen niet meer gekend. Tusschen Bentveld en Haarlem was het dro ger. Daar zijn ze ook het eerste begonnen met die waterleiding. Maar ik weet nog best, dat er tusschen Zandvoort en Bentveld vijf groote stukken weiland waren met paarden erop. En goedkoop dat de grond was! 55 jaar ge leden verkocht de gemeente den grond, waar nu Hotel d'Orange op staat, voor tien cent per vierkante meter. Snap je nu, waarom die hotels en villa's zoo schots en scheef staan? Ieder kocht het stukkie, dat hem het beste leek en zette er een huis op. En dat wij hier nog eens boulevards zouden krijgen, daar dacht natuur lijk niemand aan. Ja, we lagen hier wel afgezonderd van alles. Maar wie beenen had om te loopen, die liep. Je had heusch geen tram noodig om raar de stad te komen. Jullie van tegenwoordig weet niet meer wat wandelen is. En zoo af en toe kom je dan een troepje tegen met rare jakkies aan en fiedels om hun hals en dan maar hard zingen. Zoomaar gewoon loopen, in je daag- sche pak, dat schijnt niet meer te kunnen." „En wanneer is toen de verbinding gekomen met de stad?" „Wel jong, die is er geweest, zoolang er men schen waren met beenen om te loopen. Nu. de tram is er pas 25 jaar. We hadden voor 60 jaar LONDEN, 20 Sept. (Reuter). De internationa le enquête-commissie naar de brandstichting in den Rijksdag is tot de conclusie gekomen, dat vier aangeklaagden onschuldig zijn. Ten aanzien van beklaagde Van der Lubbe kwam de commissie tot de conclusie dat hij geen lid doch een tegenstander van de com munistische partij was. Geen enkel verband kon voorts worden vast gesteld tusschen de communistische party en den brand in den Rijksdag De beklaagden Torgler, Dimitroff. Popoff en Tanneff moeten beschouwd worden niet alleen als onschuldig aan hetgeen hun ten laste gelegd wordt, doch bovendien als noch direct noch indirect iets met de brandstichting te maken hebbende- Er bestaan volgens de commissie ernstige redenen om te vermoeden dat de brand in den Rijksdag gesticht is door of namens leidende personen van de nat. soc. party. De verklarin gen der getuigen hebben uitgewezen, dat Van der Lubbe den brand niet alleen kan hebben aangestoken, dat de brandstichting groote voordeelen aan de nat soc partij heeft be zorgd en dat het zeer waarschijniyk is dat de brandstichters gebruik hebben gemaakt van de ondergrondsche gang van net Rijksdaggebouw naar de woning van Goering. Bij het noodweer, dat zich Woensdagmiddag boven Schagen en omgeving heeft ontlast, is ook groote schade aangericht te Dirkshorn. Een wolkbreuk, die geheel het dorp in duister nis hulde, zette alles onder water. Tegeiyker- tyd kwam een windhoos opzetten, die in kor ten tijd groote schade teweeg bracht. Drie pluimveehokken van het bekende bedrijf van den heer C. Vader werden door den wind op genomen en een eind verder neergeworpen. Honderden jonge kippen werden gedood. Overigens beperkte de groote schade zich in hoofdzaak toch tot dit pluimveebedrijf. Tijdens het hevig onweer, dat zich gister middag boven Noord-Holland ontlastte, zijn in de Bergermeer 4 koeien en 2 pinken van den veehouder Jan de Graaf te Bergen en een ket van G. Peperkamp te Alkmaar door den blik sem getroffen en gedood. De cadavers werden naar het slachthuis te Alkmaar vervoerd. ook al een electrische tram, ik denk één van de eerste van de wereld. Die liep van Kostver- loren naar het station, maar rendeerde niet erg. Later is hij ook weer verdwenen. Het spoor kwam trouwens ook pas later. Het eerste was er een bus, zoo'n hooge met een hekje erop en drie paarden ervoor. Ik zeg „paarden". Maar het waren meer wat ik noem „sikkies". Van die magere knollen. En erg best werden ze niet behandeld. Wat dét betreft, zijn de tijden wel verbeterd. Die bus kwam haast nooit verder dan onderaan de Kerkstraat, die was te steil voor de beesten. Ranselde de koetsier nu erg hard, dan haalden ze het wel eens tot halverwege. Maar nooit tot boventoe. Bij den Zuiderpaal kwam de zee zoo de dui nen in. Dat was een gat in de zeereep van wel vyftienhonderd meter wijd. De kielen voeren er zóó in. Zij zijn het toen gaan ophoogen. Je snapt, een laag richeltje van duinen was er nog wel voor. En daar werd toen aan den zeekant helm geplant en aan de landzij duindoorn en „muurt". Wat er dan van zee af over de richel heen woei aan zand, bleef in de duindoorn ste ken. Daar werd dan het volgend jaar weer doorn bovenop geplant en aan de zeezij was het dan ook weer een stukkie hooger geworden. En daar kwam dan weer helm op en zoo kwam het gat dicht. Sinds ik jongen was, zijn de duinen hier al een 16 meter naar zee gegroeid. Allemaal land er bü gewonnen. En bij IJmuiden is het nog wel meer. Wel een 40 meter, door die pieren. En Zandvoort vroeger? Nu, dat was een dorp van zoowat negenhonderd inwoners. Dat weet ik nog heel goed. De burgemeester was gewoon één van ons, die het er als bijverdienste bij had. Hij had alleen maar het boek van de huwelijken en de geboortes bü te houden, en als je je zoon ging aangeven, dan moest je dat 's avonds doen. Want overdag had de burgemeester zijn werk op het strand of in het duin, net zoo goed als de anderen. Maar 't bracht nog zes gulden per week op, dat baantje. Wat we deden op Zandvoort? Nu, een deel zat op zee. De vrouwen brachten de visch naar de stad. Dan werkten er in het duin menschen en aan het strand. En dan schoten er zoowat veer tig over, die thuis zaten. Kinderen en oude vrou- wen. We hadden geen gas of zoo. Voor vier duit groene olie in zoo'n koperen .snotneus." Die zetten jullie tegenwoordig te pronk. Gas nam heelemaal niet op. En door den oorlog werden we toen allemaal gedwongen om electriciteit te nemen. Er waren er toen genoeg, die van de petroleum zoo op electriek kwamen. Gas ging nooit erg, zei ik al. Ik weet niet waarom. Maar nu moet ik eens naar nujn rhabarber gaan kijken. In de duinen is die veel fyner dan op de klei, dat wist je zeker ook niet.. Loopen jullie nog even terug naar de stad? Ja? Dat valt me werkelük mee. Ga dan eens op een Zondag door de duinen van IJmuiden naar hier loopen. En vertel me dan maar eens, wat jullie alzoo zijn tegenge komen. Daar vertel ik wel weer wat over IJmui den. Woensdagmiddag kwart voor drie uur sloeg tijdens een geweldige regenbui en hevig onweder dat zich boven Schagen ontlastte, de bliksem in het bovenste gedeelte van de kapitale boe renplaats van en bewoond door den heer C. Gootjes te Tjallewal. De eigenaar en diens echt- genoote waren naar Vijfhuizen in de Haarlem mermeer. In een ommezien stond alles in lichte laaie. De oudste 20-jarige dochter, geholpen door toegesnelde buren, kon nog juist de twee kleinste kinderen, die te slapen lagen, redden. Slechts twee paar schoenen en een jas konden in allerijl worden meegenomen. Circa een half uur na het begin van den brand arriveerde de motorspuit uit Schagen. Niets kon meer gered worden. De boerenhofstede brandde tot den grond toe uit. De huisgenooten vonden dadelijk een liefde rijk onderkomen bij de familie Limmen. Naar wij vernamen, was de heer Gootjes ver zekerd. Voorjaar 1933 stal de rijwielhandelaar W. B. een zestal rijwielen uit voortuinen in verschil lende straten van Haarlem en Heemstede. De fietsn werden uit elkaar gehaald en met andere onderdeelen weer in elkaar gezet. Omdat ver dachte waarschijnlijk nog meer van dergelijke diefstallen op zijn geweten had, eischte de Of ficier van Justitie te Haarlem twee jaar gevan genisstraf. De 29-jarige J. v. O. stond als heler van de rqwielen terecht. Als secretaris van de com munistische party en raadsverslaggever van deze party weigerde hij natuurlijk den eed af te leggen. Verdachte gaf B. de schuld en deze verdachte. De Officier van Justitie eischte 6 maanden gevangenisstraf. D De rechtbank deed hedenmorgen uit spraak en veroordeelde B. tot 1 jaar en 3 maan den en v. O. tot 2 maanden gevangenisstraf. Voor de Haarlemsche Rechtbank stond 14 da gen geleden terecht de koopman F. P. V. te Haarlem, die zich twee naaimachines, twe« eigende welke hij in huurkoop van verschuilen de handelaren en maatschappijen had ontvan gen. Daar verdachte reeds zeven maal veroor deeld was eischte de Dfficier van Justitie 10 maanden gevangenisstraf, waarvan de recht bank hedenmorgen 1 jaar maakte. Mej. M. stond vervolgens terecht wegens het verkoopen van een in huurkoop ontvangen naai machine, ook haar familielid, de 25-jarige W. S. liet zich bedreigen door het huurkoopsysteem en verkocht een radiotoestel voor 148.50, voor dat de afbetaling voleind was. Tegen ieder eischte de Officier van Justitie drie maanden gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde verdachte hedenmorgen tot 3 maanden gevangenisstraf, proeftijd 3 jaar. Ook een 24-jarige kellner uit Haarlemmer meer kocht drie fietsen ter waarde van 260. in huurkoop. Hij verkocht ze onmiddeliyk voor ƒ85.en betaalde geen termijnen meer. Voor deze verduistering hoorde hij 8 maanden gevan genisstraf (4 maanden voorwaardeiyk) tegen zich eische". De rechtbank veroordeelde hem hedenmorgen tot 3 maanden onvoorwaardelijke gevangenis straf, met aftrek van preventief en 5 maanden voorwaardelijk met een proeftyd van 3 jaar. Bij beschikking van den Minister van Econo mische Zaken zijn, met ingang van 1 October 1933, aan de Rijkstuinbouwschool te Lisse we derom benoemd tot leeraar A. J. Borggreve. te Haarlem, en D. de Vries, te Amsterdam, en tot leerares mevrouw A. J. L. Boogaard, te Benne- broek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5