J r Het millioenen-tekort Uit de Rijksbegrooting voor 1934 DE EERSTE INDRUKKEN RADIOPROGRAMMA. DONDERDAG 21 SEPTEMBER Voorzitter der Tweede Kamer Het uniformverbod Vrijdag 22 Sept. 1933 Neyenhof maakt nood landing Een zwaarder juk Felle aanklacht Geen camouflage Weinig gevorderd Millioenen-schemering Vergeet de prijzen niet! Teleurgesteld Een verbijsterend tekort Jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck opnieuw benoemd Schrijven aan de procureurs- generaal bij de gerechts hoven De eerste overtreding CONTINGENTEERING Van eenige siergewassen Justitie Postbegrooting Defensie Koloniën Leeningfonds MINISTERSCONFERENTIE TE ROTTERDAM Sleep- en zweefvliegtuig zonder ongelukken neergekomen PRINSES JULIANA Bruidsmeisje bij het huwelijk van haar hofdame? DANKBETUIGING VAN DE KONINGIN UITZENDING DER TROONREDE Onvangen in Ned.-Indië ONTWIKKELINGSAVONDEN In de groote steden DE INBRAAK TE ENSCHEDE Twee arrestaties CRISIS-INKOMSTEN Het doel der aangekondigde belasting DE KONINGIN BELEEDIGD? Proces-verbaal tegen communist EERSTE KAMER BIJEEN Het adres van antwoord op de Troonrede DR. I. H. J. VOS Tot wethouder van Amsterdam benoemd CONFLICT OPGELOST Bij de sigarenfabriek te Culemborg DE S.TRAF TOT VIJF JAAR VERZWAARD Moordaanslag in Den Haag MAN VERMIST INVOER VAN BLOEMBOLLEN IN ZWITSERLAND Ook aan de millioenen-nota hebben de dag bladen gisteravond in hun artikelen de noodige aandacht besteed. Een vluchtig overzicht van de diverse meeningen mogen hier volgen. „ue maasbode" herinnert aan de woorden van koning Roboam, van wien in de H. Schrift geschreven staat: „Mijn vader heeft u een zwaar juk opgelegd, maar ik zal uw juk nog verzwaren; mijn vader heeft u geslagen met geesels, maar ik zal u slaan met schorpioenen. De Millioenennota van dezen vryz.-dem. minister vraagt zwaardere offers dan de Geer ooit oplegde, en deze offers worden niet weggenomen door het stichtelijk woord, waarmee de rijksbecijfering besloten wordt en evenmin door de gewijzigde systematiek in de opmaking van de begrooting, welke naar onze meening het inzicht in de rijks financiën vergemakkelijkt, al heeft de hel dere auteur soms den draad verloren door perspectivische en actueele bezuiniging niet steeds duidelijk te scheiden. Onze conclusie kan uiteraard geen andere zijn, dan deze, dat „voorzichtig varen" de leuze moet zijn en alle hens aan dek moe ten om te helpen. Het is nu geen tijd voor groote woorden, ondoordachte leuzen en steriele oppositie- Wij moeten ook niet pro- beeren elkaar vliegen af te vangen en het is vooral noodig, dat ons heele volk goed aan t verstand wordt gebracht, wat er eigenlijk aan de hand is en dat alleen een krachtige regeering in oprechte samenwer king met een parlement dat zijn plaats en taak begrijpt en dat wellicht hier of daar nog verzachtingen weet aan te wijzen, ons met Gods hulp dezen moeilijken tijd te boven kan doen komen, zonder de trieste verschijnselen, welke zich momenteel in zoovele landen voordoen niet op de laat ste plaats omdat eerst de financiën der ge meenschap 'totaal in de war gestuurd waren. Het stapelen van nieuwe heffingen op nieu we heffingen is heel erg. merkt „De Volks krant" op, vooral wanneer daardoor de kleine man evengoed wordt getroffen als de meer be middelde, wanneer de grooie gezinnen den vol len last krijgen te dragen van allerlei maat regelen, die elk voor zich niet ondraaglijk zijn, maar alle te zamen de bescheiden inkomens dreigen te doen bezwijken onder het gewicht van wat, cent by cent en dubbeltje by dubbeltje, meer guldens vertegenwoordigt dan gemist kunnen worden van een zeer sober budget. Maar nog feller treft het mes der be zuiniging dat het op besnoeiing van dien sten en opheffing van betrekkingen gemunt heeft. Indien de heer Oud er langs den weg van belastingheffing en versobering al in slaagt, zijn begrooting sluitend te maken, dan zal hy by het fiat op zyn balans niet mogen verzuimen te verdisconteeren al het wee, dat nog meer dan door de belastingheffing door de versobering in tal van gezinnen zal worden gebracht, een wee zoo groot dat de aangenomen begrooting, by de gelukwen- schen die den knappen financier zullen worden gebracht, een felle aanklacht zal blijven om het leed en de ellende die ze zal aanrichten. „De Standaard" juicht het toe. dat de Re- geering by de becijfering van het tekort van bet standpunt is uitgegaan, dat de afzonderiyke crisisdienst wordt afgeschaft- De crisisuitgaven zyn niet, althans niet meer, te beschouwen als uitgaven van kor ten duur en van een zoo buitengewoon karakter, dat het gerechtvaardigd is ze af te scheiden van de gewone uitgaven. Ook overigens heeft het alles voor, ze onder de gewone uitgaven te brengen. Niemand is gediend met het camoufleeren van de wer- keiykheid. Ieder wordt daardoor, in elk ge val op den duur, juist geschaad. Vandaar dat wy de afschaffing van den crisisdienst toejuichen, en de hoop uitspreken, dat daaruit op korten termyn zal voortvloeien de liquidatie van de crisisdiensten van alle publieke lichamen, welke deze in het leven hebben geroepen. ,,De Rotterdammer" vestigt de aandacht op een zwakke plek in de nota van minister Oud. Minister Coiyn zal wel de eerste zyn om te erkennen, dat wy voor 't heden nog weinig gevorderd zyn op de weg der be zuiniging en nog heel veel in orde moeten maken met verzwaring van reeds verzwaar de belastingen. Minister Oud heeft dat by het ontwer pen van zyn nota ook heel goed gevoeld; want in de aanvang zet hy voorop, dat „het volstrekt onmogelyk is om een zóó geweldig tekort in één jaar te overbrug gen"; zoodat bij het sluitend maken der begrooting enkele maatregelen worden voorgesteld, welke het tekort slechts op papier wegwerken; terwyl er anderzyds op gewezen wordt, dat er meer "Dezuinigd is, dan men by oppervlakkige lezing zou denken. Na een reprimande aan minister De Geer, wiens methode er een was van „pappen en nathouden", merkt „Het Handelsblad" op, dat de nieuwe bewindsman een andere methode heeft aangepakt. Weg het verband, de pleisters, de wonde plekken blootgelegd. En thans blijkt hoe bitter noodzakelijk het is, dat het mes er wordt in gezet. De nieuwe regéHing, die dezen boedel aanvaardde, wyst de wonde plekken nu onbarmhartig aan. Ze konden nu niet lan ger verborgen biyven- Het gat is thans on geveer even groot als nog geen menschen- leeftyd geleden de geheele begrooting be droeg! Op welke wijze zal de regeering nu te werk gaan om dit tekort te stoppen? Van twee kanten: le; door verhooging van las ten en 2e. door verlaging der uitgaven. Wel is waar rept de troonrede er van „voor al les" beperking van uitgaven te willen, maar per slot van rekening ligt het zwaar tepunt ditmaal toch nog weer by de nieu we lasten. Ook de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" juicht het toe, dat de totnogtoe ten laste van hot Leeningsfonds komende crisisuitgaven, met uitzondering van de uitgaven ten bate van steun aan den landbouw, voortaan ten laste van de gewone begrooting zullen worden ge bracht. Met instemming halen wij uit de nota aan, zoo besluit het blad zyn beschouwin gen, dat handhaving van den gouden standaard het dwingend noodzakeiyk maakt dat wij ons instellen op een lager niveau, en dat dit proces niet gemakkelyk verloopt. De regeering voegt daaraan toe, dat met name op het stuk der loonen reeds heel wat geschied is. Daarom zouden wy willen eindigen met den raad: vergeet ech ter ook de prijzen niet, welke door uw steunpolitiek ten aanzien van den landbouw al te veel in tegengestelde richting werken. De populariteit van het kabinet-Colyn is niet in de laatste plaats te danken aan de overtui ging, aldus „De Telegraaf", dat dit kabinet ook of juist op financieel gebied het gezonde principe van bezuiniging, van tering naar de nering, in deze kommervolle jaren, zal weten door te voeren. Beziet men dan het stuk, dat thans voor ons ligt, en dat van dit gezonde principe kond moest doen, dan is het slechts met een gevoel van teleurstelling, dat men ken nis neemt van de maatregelen die worden voorgesteld om aan den toestand het hoofd te bieden. Men ontkomt niet aan den indruk, dat de oorspronkelijke opzet van den minister president, zooal niet geheel, dan toch voor een belangryk deel is gewijzigd. Een sa neering der overheidsfinanciën te bereiken door in de allereerste en voornaamste plaats het mes krachtig te zetten in allerlei uit gaven, die in normale tijden wellicht ver antwoord waren, doch thans uitvloeisel als zij zijn van partijpolitieke aspiraties, als onverantwoordelijke luxe moeten worden beschouwd is niet het kenmerk van deze begrooting. En zij doet vermoeden, dat de minister-president in zyn kabinet toch by de doorvoering van zyn denkbeelden op een verzet is gestuit, dat hij niet geslaagd is te breken. De wereldcrisis heeft in de openbare inkom sten en uitgaven groote verwoestingen aange richt. „Het Volk" noemt het tekort op de be grooting verbijsterend. Het blad aanvaardt daarom de nieuwe verhooging der belastingen. Wij aanvaarden dit, omdat de keus ligt tusschen deze hoogde belastingen en een zoo vernielende bezuiniging, dat de bevol king in haar ernstige belangen diep getrof fen wordt. Maar het feit van den zwaren belastingdruk op alle bevolkingsdeelen blijft bestaan. Van de inkomens vloeit daardoor een veel grooter deel naar de schatkist. Op die wijze wordt tegelijkertijd het leven duurder gemaakt en het loon verlaagd. De sigaar wordt aan twee kanten aangestoken. De gezamenlyke druk van weerszyden wordt ondraaglyk. De zooveelste loonsver laging is in dit verband verderfelyk. zy zal ook, door sterke aantasting van de koopkracht der loontrekkenden, een zware schade beteekenen voor de producenten van en de handelaars in levensmiddelen. Het is te erger, omdat niet gerept wordt van ver laging der woninghuren, die het huizen-, grond- en hypotheek-kapitaal nog maar steeds aan zyn onveranderlyke winsten blijven helpen. By Koninklijk Besluit is benoemd tot voor zitter van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal voor het tydvak der tegenwoordige zitting: Jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, Minister van Staat, lid van die Kamer. De minister van Justitie heeft een aanschry- ving betreffende het z.g. uniformverbod gericht tot de procureurs-generaal bij de gerechts hoven. De minister zegt daarin, dat hij meent goed te doen voor wat de eerste toepassing van deze wet betreft onder de aandacht te brengen, dat deze wet verbiedt het „in het openbaar dragen of voeren van kleedingstukken of opzichtige on derscheidingsteekenen, welke uitdrukking zyn van een bepaald staatkundig streven". Voor wat de afzonderiyke elementen van deze omschrijving betreft bevat de aanschrijving aan de hand mede van de parlementaire behande ling van de wet onderscheiden gegevens van het geen onder het verbod valt. De politie te Deventer heeft gisteravond op grond van het uniformverbod proces-verbaal opgemaakt tegen een jongen, die zich in fascis ten-uniform op straat bevond. De Staats Crt. van gisteravond bevatte een Kon. Besluit houdende een regeling van den in voer van niet-hout-vormende siergewassen als mede van azalea indica en Hortensia met of zonder potten of kuipen. Het contingent is bepaald op 100 pet. van den gemiddelden invoer in 1931 en 1932. De contingenteering geldt van 1 September en is voor 12 maanden vastgesteld. HUIZEN, 296 M. KRO 8.00 Mor genconcert 10.00 Gramofoonmuziek 11.30 Voor zieken en ouden van dagen 12.00 Politieberichten 12.15 Kro-sextet o. 1. v. P. Lustenhouwer 1.45 Rustpoos 2.00 Zang en piano door Arie Andriessen Bies, zang en Joop Dito, piano 4.00 Or gelconcert door Alphons Driessen 5.00 Gramofoonmuziek 5.30 Land- en tuin- bouwhalfuurtje door Th. Arts 6.00 De Kro-Boys o. 1. v. P. Lustenhouwer 7.00 Politieberichten 7.15 dr. A. G. A. M. Buwalda: „Accumulatoren" 7.35 Gramo foonmuziek 7.45 Kro-orkest o. 1. v. Joh. Gerritsen 8.30 Vaz Dias 8.35 Viool- soli door Ad. Grootegoed. A. d. vleugel Fred Boshart 8.45 Gramofoonmuziek 9.00 Kro-orkest O. 1. v. Joh. Gerritsen 9.30 „De Brief", miniatuur-comedie in 1 bedrijf door G. v. H., op te voeren door het Kro-klein-tooneel 9.50 Vioolsoli door Ad. Grootegoed 10.00 ,De satijnen schoentjes", huwelijksidylle in 1 bedrilf door N. G., op te voeren door het Kro- klein-tooneel 10.10 Kro-orkest O. 1. v. Joh. Gerritsen 10.30 Vaz Dias 10,35 Aansluiting met het Grand Hotel Coo- mans, Rotterdam. Concert door Efim Schachmeister en zijn orkest 12.00 Slui ting. HILVERSUM, 1875 M. VARA 8.00 Gramofoonmuziek VPRO 10.00 Morgen wijding VARA 10.15 Adolf Bouwmeester draagt voor 10.30 Trio-Favoriet 11.00 „Onze keuken" door P. J. Kers Jr. 11.30 Trio Favoriet AVRO 12.00 Lunchconcert door het trio Jetty Cantor, afgew. door gramofoonmuziek 2.00 Gramofoonmu ziek 2.30 Voordracht door mevr. W. van HoofGualthérie van Weezei -3.00 Gra mofoonmuziek VARA 4.00 Rustpoos 4.15 Vara-klein-orkest o. 1. v. H. de Groot 4.50 „Max schooltijd", een wonderlijk avontuur van Oom Keesje 5.30 De Notenkrakers o. 1. v. Daaf Wins 6.00 Gramofoonmuziek 6.15 De Fliereflui ters o. 1. v. Ray Forest 6.40 „De strijd voor vrede een taak voor jongeren", toe spraak voor het landelijk comité der Jon gere Vredes-Actie, door C. Huisman 7.00 Vara-orkest o. 1. v. H. de Groot. Joh. Hek- kertvan Eysden, zang VPRO 8.00 Cursus, religie en opbouw. „Het waarden rijk" door dr. W. Banning 8.30 Concert 9.00 Lezing door ds. H. Kastein 9.30 Concert 10.00 Vrtlz. Godsd. Persbureau 10.05 Vaz Dias 10.15 Lezing. Het Psalter door de eeuwen. „Op Palestijnschen bodem" door C. Höweler 10.45 Gramo foonmuziek VARA 11.00 Orgelspel door Joh. Jong 11.30 Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. KALUNDBORG, 1153 M. 3.20 Omroep orkest o. 1. v. Launy Gröndahl 8.30 Fol- mer Jensen speelt cembalo 9.45 Ita- liaansche operazang 10.30 Moderne Deensche muziek 11.30 Dansmuziek. LUXEMBOURG, 1191 M. 7.50 Uitzen ding voor Nederland; duo's door Johan Kressen en Herman Fleischman 8.30 Pianorecital door Arend Koole 9.20 Uitzending van het concert uit Mondorf- les-Bains m. m. v. Venant; Pauké 10.30 Orkestconcert o. 1. v. Henri Fensis 11.00 Dansmuziek. BRUSSEL, 509 M. 12.20 Gramofoon muziek 1.30 Concert door het klein - orkest van het N. I. R. o. 1. v. P. Leemans 5.20 Concert door het populair orkest o. 1. v. Franz André 6.35 Gramofoonmu ziek 9.20 Populair concert door het Radio-orkest o. 1. v. Franz André. BERLIJN, 419 M. 9.20 Derde sym- phonie door het omroeporkest o. 1. v. Eugen Jochum. HAMBURG, 372 M. 11.50 Populair con cert o. 1. v. Fredo Niemann 12.40 Ver volg concert 1.35 Gramofoonmuziek 2.30 Gramofoonmuziek 4.20 Concert 6.20 Gevarieerd programma. LANGENBERG, 472 M. 12.20 Populair concert 1.50 Populair concert o. 1. v. Eysoldt 4.50 Gramofoonmuziek 5.20 Vesperconcert 6.20 Solistenconcert 8.25 Dansmuziek o. 1. v. Eysoldt 11.10 Populaire en dansmuziek o. 1. v. Eysoldt. DAVENTRY, 1554 M. 12.20 Orgelre cital 12.50 B.B.C.-dansorkest o. 1. v. Henry Hall 1.35 Concert door het Northern Studio-orkest o. 1. v. John Bridge 4.10 Gramofoonmuziek 4.50 Concert door het Metropole Hotel, orkest o. 1. v Emile Colombo 8.20 Concert door het Radio-militair-orkest 10.20 Concert door het B.B.C.-orkest o. 1. v. Edward Clark 11.20 Harry Roy en zijn band. PlARIJS (Elf el), 1446 M. 8.20 Pro gramma van Parijs Radio. PARIJS (Radio), 1725 M. 8.05 Gra mofoonmuziek 12.50 Gramofoonmuziek 7.40 Gramofoonmuziek 8.20 „Romeo et Juliette" van Gounod. MILAAN, 331 M. 8.00 Gramofoonmu ziek 8.35 Gramofoonmuziek 10.20 Gevarieerde muziek. ROME, 441 M. 8.35 Gramofoonmuziek 9.35 Gevarieerd concert. WEENEN, 517 M. 7.35 Concert door het omroeporkest 8.50 Weensch Sym- phonie-orkest 10.35 Dansmuziek. WARSCHAU. 1411 M. 5.35 Gramo foonmuziek 6.55 Concert 8.20 Concert door het omroeporkest 10.20 Dansmu ziek. BEROMÜNSTER, 460 M. 5.50 Popu lair concert 9.00 Cellorecital 10.20 Populair concert. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS In de memorie van toelichting tot het IVe hoofdstuk der Rijksbegrooting 1934 wyst de Minister van Justitie erop, dat de raming der kosten ƒ26.255.769 bedraagt, tegenover ƒ27.157.454 als toegestaan bedrag voor 1933. Er wordt dus 901.685 minder geraamd dan voor 1933 is toegestaan. Bij de beschouwing van dit verschil moet worden bedacht, dat volgens de met ingang van 1 Januari 1933 ingegane verhoogde crisiskorting voor de salarissen op dit hoofdstuk in totaal ƒ646.600 minder is behoeven te worden uitge trokken, terwijl door den overgang van het Centraal Bureau van Voorbereiding voor Amb tenarenzaken en de centrale commissie voor georganiseerd overleg naar het departement van Binnenlandsche Zaken de Justitiebegroo- ting is ontheven van 52.378. Voorts wordt opgemerkt, dat by deze' begroo ting is gerekend op de opheffing van verschil lende kantongerechten en rechtbanken. Daartegenover staat o.m., dat aan een stij ging van uitgaven voor politiedoeleinden en psychopathenzorg niet is te ontkomen. De styging van het aantal ter beschikking van de Regeering gestelde psychopathen heeft het noodzakelijk gemaakt voor 1934 te rekenen op een byna volledige bezitting van de ge stichten. Voor deze afdeeling is 101.283 meer aangevraagd, hetgeen mede zyn oorzaak vindt in de zeer hoe® opgeloopen kosten van verple ging van ter beschikking van de Regeering ge stelde psychopathen in krankzinnigengestichten. Het aandeel in de kosten van den Ryksge- bouwendienst, voorzooveel zulks het departe ment van Justitie betreft, is voor 1934 begroot op 401.677, waarvan 94.200 voor nieuwbouw, 247.477 voor onderhoud en 60.000 voor alge- meene kosten. Aan de Memorie van Toelichting wordt nog het volgende ontleend: Indien door de proefnemingen, welke met postzegelautomaten van nieuwere constructie, ook van Nederlandsch fabrikaat, gehouden zullen worden, tegen niet te hoogen prijs de beschikking wordt gekregen over betrouwbare, mede voor het gebruik buitenshuis geschikte automaten, ligt het in de bedoeling om in de grootere steden ten gerieve van het publiek aan de buitenzyde der kantoren en op ver schillende punten in de stad automaten te plaatsen. Voor de aanschaffing van deze auto maten is een bedrag van f 100.000 uitgetrok ken. Nevens andere middelen, welke de telefoon voor het publiek aantrekkelyk kunnen maken, als boodschappendienst en reisgesprekken, ligt het in de bedoeling ook in 1932 op ietwat rui me schaal uitbreiding te geven aan het plaat sen van spreekcellen in de ryksnetten, op openbare wegen en punten, waar zulks geacht kan worden in een behoefte te voorzien. Bly- kens de reeds opgedane ervaring vindt dit streven waardeering en ligt hierin een stimu lans voor toenemend gebruik en popularisee ring van het telefonisch verkeersmiddel. De uitbreiding van de capaciteit van be staande locale telefonie-kabelnetten of het vervangen van luchtlijnen door kabels ter verbetering van den bestaanden toestand zul len een bedrag van f 1.500.000 vorderen. Aan den Toelichtenden Staat, behoorende bij de Defensie-begrooting wordt het volgende ont leend: Gerekend wordt op de aanwezigheid in Oost- Indië van 2 kruisers en 6 torpedobootjagers, waarvan in dienst 1 kruiser en 2 Jagers. Gerekend is op de aanwezigheid in West- Indië van een flottielje-vaartuig. Een som van 85.000 is aangevraagd als eer ste gedeelte der kosten voor de inrichting van het Oost-Indisch Huis aan de Boompjes te Rot terdam voor Marinierskazerne, waarvoor in 1935 nog een gelijk bedrag zal noodig zijn. De post „Chemische en physische strijdmid delen" wordt gebracht van 187.125 in 1933 op ƒ345.600 voor 1934. Voor de verbetering van de kazerneering van het wapen der marechaussee is 87.000 uitge trokken. Het aantal onderofficieren by de politie- troepen is overeenkomstig de voorstellen der desbetreffende commissie geleidelyk vermin derd door op wachtgeldstelling en daarmede gepaard gaanden overgang in anderen over heidsdienst. Het aantal korporaals en soldaten is dientengevolge grooter geworden. Onder deze categorie van militairen bevinden zich een aantal ouderen, die uit hoofde van hun leeftyd feitelijk niet meer in het korps thuis behooren. Hoewel er zooveel mogeiyk naar wordt gestreefd om hen in anderen, beter bezoldigden, over heidsdienst te plaatsen, is het aantal vacatures voor de vervulling, waarvan zy geschikt zijn te achten, niet groot genoeg om allen tydig het korps te doen verlaten. Met het oog daarop en omdat de bezoldiging voor de korporaals en soldaten der politietroepen er niet op berekend is, dat de betrokkenen jaren achtereen als zoo danig blijven dienen, is het noodzakelijk ge worden om hun boven hun bezoldiging een toe lage toe te kennen, onder voorwaarde evenwel, dat deze toelage zal kunnen worden ingetrok ken, indien de belanghebbende bezwaar heeft om een hem aangeboden betrekking in pen sioengerechtigden overheidsdienst te aanvaar den. Voor dit doel is een bedrag van ƒ29.000 noodig. In 1934 zullen minder artsen tot officier van gezondheid by de. zeemacht worden benoemd. Aan den toelichtenden Staat, behoorende by de begrooting voor het Departement van Ko loniën, wordt het volgende ontleend: In verband met de omzetting van het mi litair hospitaal te Paramaribo in een burger- lyke ziekeninrichting zyn de afzonderiyke pos ten voor personeele en materieele uitgaven van den geneeskundigen dienst der land macht vervallen. Het voornemen bestaat om de militaire be zetting van Suriname in hoofdzaak aan te vullen door detacheering van militairen van het Ned. Indische leger. Het is noodig gebleken in 1933 aan koffie- ondernemingen in Suriname opnieuw steun te verleenen door het verstrekken van geduren de de eerste jaren rentelooze voorschotten. Aangezien in de huidige tydsomstandighe- den geen gelden beschikbaar kunnen worden gesteld voor niet beslist onvermijdelijke uit gaven, zal de functie van koloniaal waarnemer te Genève met ingang van 1 Januari 1934 voorloopig onvervuld worden gelaten. Ingediend is een wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van het Leeningsfonds voor het jaar 1934. Van het bedrag der eerste Leeningwet 1916 zal op 1 November 1934 18-550.000 aan schuldbekentenissen worden aflosbaar gesteld. Van het bedrag der tweede Leeningwet 1916 wordt per 1 October 1934 aan schuldbekente nissen aflosbaar gesteld 590.000. Ten aanzien van de Leeningwet 1917 is op 1 Augustus a.s. aan schuldbekentenissen aflos baar 9.100.000. Van de 4% leening 1931 wordt op 1 Juni 1934 6.025.000 aflosbaar gesteld en van de 4.4% leening 1931 op dien datum 370.000. Omtrent de positie van het saldo van het Fonds wordt het volgende medegedeeld: Het voordeelig saldo van het Fonds per 1 Jan. 1932 bedroeg ongeveer 173.680.000. Waar over 1932 van dit saldo voor verstrekking aan den gewonen dienst ongeveer 42-352.000 en aan den Crisisdienst ongeveer 65.910.000 noodig zal zyn, is het voordeelig saldo per 1 Januari 1933 te stellen op rond 65.418.000.—. Aangenomen, dat voor kapitaalverstrekking aan den gewonen dienst in 1933 het geraamde bedrag ad 41.054.893 noodig is, blyft voor dekking op het tekort op den crisisdienst 1933 een bedrag van ongeveer 24.363.000 beschik baar. Waar in 1933 met een tekort op den crisis dienst ten bedrage van 86.605.000 moet wor den gerekend, zal het saldo met een bedrag van ongeveer 62.242.000 uit 's Ryks middelen worden aangevuld, ten einde het geheele cri sistekort 1933 daaruit te kunnen aanzuiveren. Wetteiyke maatregelen zullen daarvoor wor den getroffen. Uit een en ander blijkt, dat op 1 Januari 1934 geen saldo in het Fonds meer aanwezig is. In verband hiermede is in de begrooting voor 1934 geen Kapitaaldienst meer opgenomen. Gistermorgen hebben de ministers dr. Colijn, dr. Slotemaker de Bruine en ir. Kalff, ten stadhuize een bespreking gehouden met het college van B. en W. van Rotterdam. Woensdagmiddag om twee uur startte de Amsterdamsche zweefvlieger Neyenhof, gesleept door een Duitsch motorvliegtuig, met zijn nieuwe toestel, van Aken naar Amsterdam. Hy zal hier deelnemen aan het luchtfeest, dat ge geven wordt door de Amsterdamsche Aero Club by gelegenheid van de officieele opening van haar vereeniglngslokaal, Zaterdagmiddag a s. op Schiphol. De vlucht verliep uitstekend. Omstreeks half vier werd een tusschenlanding gemaakt op het vliegveld Eindhoven, waartoe de 120 M. lange kabel, die de beide vliegtuigen verbond, werd losgeworpen. De heer Neyenhof heeft daar met het zweefvliegtuig nog stunts gevlogen. Te ruim vier uur is men weer vertrokken om het einddoel Schiphol te bereiken. De „sleep" werd te ongeveer kwart voor zes verwacht, maar wat er ook kwam, geen Duitsche machine met als aanhang een zweeftoestel- In de lucht cirkel den enkele sportvliegtuigen om deze zeldzame gebeurtenis al van verre te signaleeren. Het werd later en later en tegen half zeven kwam eindelijk het bericht, dat beide toestellen aan den grond zaten bij Aalsmeer. Wegens een defect aan den motor moest het Duitsche toestel aan den Legmeerdyk op de grens van Uithoorn en Nieuwer Amstel een noodlanding maken, waardoor vanzelfsprekend ook het zweefvliegtuig genoodzaakt was den vasten grond op te zoeken. Beide landingen verliepen zonder ongelukken. Per vrachtauto zal nu het zweefvliegtuig naar Schiphol worden vervoerd. Op Donderdag 19 October a.s. wacht de resi dentie een belangrijke gebeurtenis in het so- ciety-leven. Dan zal n.l. het huwelijk voltrok ken worden tusschen freule Elisabeth van Har- denbroek en mr. R. J. Ridder van Rappard, burgemeester van Zoelen. De bruid is de dochter van den kamerheer ceremoniemeester der Koningin, R. A. Baron van Hardenbroek van Hardenbroek. Zij was tot 1 Sept. j.l. hofdame van de prinses. De bruidegom is de zoon van 't bekende lid der Tweede Kamer, mr. A. G. A. Ridder van Rappard uit Tiel. Het vrij stellige gerucht gaat, aldus „De Te legraaf", dat de Prinses bij dit huwehjlt als bruidsmeisje zal fungeeren. Hoewel hieromtrent thans geen zekerheid bestaat, mag met het oog op de relaties, die er tusschen de bruid en ons vorstenhuis bestaan, worden aangenomen, dat deze zeer byzondere omstandigheid vrijwel zeker zal plaats vinden. De burgemeester van 's-Gravenhage mocht van H. M. de Koningin het volgende telegram ontvangen: „Geheel onder den indruk van de warme en geestdriftige betoogingen van Dins dag, zoowel van de zijde der bevolking van de residentie als van de talrijke scharen uit alle deelen des lands hier samengekomen, gevoel ik mij gedrongen uiting te geven aan mijnen warmen dank voor de Dindag mij opnieuw be wezen aanhankeiyicheid en trouw, zoowel alom op mijne tochten door de gemeente als by den treffenden en spontanen zang en hulde der kin deren en by den welgeslaagden en van zooveel geestdrift getuigenden fakkeloptocht der jon geren. WILHELMINA" Volgens nader ingekomen berichten wordt de uitstekende ontvangst in Oost en West van de Troonrede door den Rijkszender bevestigd. Te vens blijkt hieruit, dat ook de uitzending door den Phohi-zender in geheel Indië en Suriname zeer goede resultaten heeft bereikt. In het bijzonder dient hulde gebracht te worden aan den Indischen Radio Dienst voor het gepresteerde werk. De door den Rijkszen der PCX uitgezonden Troonrede werd in Indië ontvangen en heruitgezonden per radio naar Medan en Makassar, voorts over lynen naar Batavia, Semarang, Soerabaia en Bandoeng. In de genoemde plaatsen vond weder uitzen ding door locale zenders plaats. Zelfs de dub bel gerelayeerde uitzendingen te Medan en Makassar waren woord voor woord te volgen, hetgeen een voortreffelijke prestatie van den Indischen Radio Dienst genoemd mag worden. Op initiatief van den Derde Orde Raad in het District Woerden, zullen in de groote ste den Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Delft, Haarlem en Utrecht een zestal ontwikkelings avonden worden belegd. Deze zullen in de maanden October en No vember gedurende'zes achtereenvolgende weken gehouden worden, met een onderbreking alleen te Amsterdam, wegens de groote Missie aldaar einde October. De ontwikkelingsavonden zullen een byzon- der fcarakter dragen. Na de inleiding der sprekers en de gedachten- wisseling, afgewisseld zoo mogeiyk door mede werking van de vrouwelyke jeugdafdeelingen, zullen de byeenkomten gevolgd worden door een korte kerkelyke plechtigheid en worden gesloten met het liturgisch avondgebed. Vandaar dat de ontwikkelingsavrnden worden gehouden daar, waar ook de beschikking is over een kapel. Nadere mededeelingen zullen nog volgen, zoo dra de lyst van de sprekers definitief is vast gesteld. In verband met de inbraak in de opslagplaats van het Kantongerecht zijn nog aangehouden de bekende revolutionnair B. H. L. uit Glaner- brug en zekere H. G. uit Lonneker. L. werd ge arresteerd, terwyi hij een protestdemonstratie leidde voor het gemeentehuis. Beide zyn mede plichtig aan de inbraak; de gestolen margarine blijkt door L. grootendeels te zyn gesmokkeld. t' IV Dag der zuchten De millioenennota verscheen. De cijfers duizelen voor onzen geest. De eenvoudige in den lande begrijpt er niet veel van. Maar dit ééne begrijpt ieder: er zijn 190 millioen tekort en dus moeten salarissen verlaagd en belastingen verhoogd. Dag der zuchten. De gewone burger laat het aan de politici over te twisten over de be schouwingswijze, over de groepeering der cijfers, over „hoe het anders had kunnen en moeten zijn". De gewone burger weet slechts dit met zeker heid: er komen nic.we zorgen. Dag der zuchten. Zoodra de eenvoudige mensch zich in de details gaat verdiepen worden alle cijfertabellen één chaoséén chaos waaruit hem deze lichtletters tegengrijnzenminder ontvangen, méér betalen. Dag der zuchten. De door minister Oud in de Millioenennota aangekondigde Crisisinkomstenbelasting is, naar „Het Handelsblad" verneemt, bedoeld als een extra-heffing van inkomens, die in geld gelijk- gebleven zijn, wat dus beteekent een stijging van de koopkracht van die inkomens. Dinsdagavond werd door het Roode Dinsdag- Comité een vergadering gehouden te Delft, in het Rembrandttheater. Op deze vergadering heeft een der sprekers, de communist Meyer, by het bespreken der Troonrede, zich beleedigend uit gelaten over de Koningin. Tegen hem is door de aanwezige politie proces-verbaal opgemaak' In de gistermiddag gehouden Eerste Kamer vergadering werden herbenoemd tot leden der huishoudelijke commissie de heeren van Lan- schot en Polak, en tot leden der gemengde commissie voor de stenografie de heeren Slin- genberg, Janssen en Van Citters. De Kamer ging daarna in de afdeelingen voor de behandeling van het ontwerp-adres van antwoord op de Troonrede! Om 2.35 werd de vergadering verdaagd tot heden, wanneer het adres van antwoord zal worden vastgesteld. De gemeenteraad van Amsterdam kwam Woensdagavond bijeen ter benoeming van een zesden wethouder. Benoemd werd bij een tweede vrije stemming het Tweede Kamerlid Dr. I. H. J. Vos (Vry- heidsbond), die de benoeming aannam. In een Woensdag onder leiding van den Ryksbemiddelaar prof. mr. A. C. Josephus Jitta gehouden bespreking met partijen, betrok ken bij de staking aan een sigarenfabriek te Culemborg, werd overeenstemming bereikt, zoo dat het werk dezer dagen zal worden hervat. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gisteren arrest gewezen in de zaak tegen den 32-jarigen caféhouder en petroleumventer A. C. van B., die door de Rechtbank is veroor deeld tot 3 jaar gevangenisstraf wegens mis handeling met doodelyken afloop van F. L., gepleegd op 12 December van het vorige jaar in een perceel aan de Naaldwijkschestraat. Overeenkomstig den elsch van den advocaat- generaal verzwaarde het Hof de straf tot vyf jaar. Te Kwadendamme heeft Woensdagochtend J. Daalman in overspannen toestand zyn woning verlaten en is op zijl} fiets vertrokken, de mede. deeling achterlatende, dat hij voor altijd naar het buitenland is vertrokken. Men vreest ech ter erger. Genoemde Daalman is geboren 14 November 1880. Zijn signalement luidt: Ongeveer 1.70 M. lang, rond rood gezicht, blond haar, eenigszins kaal, gekleed in blauw of donker gestreept pak, grijze deukhoed. Opgave van de verblyfplaats van den ver miste wordt verzocht. De directie van den Landbouw deelt mede, dat blijkens bericht van H. M.'s gezant te Bern de Bondsraad heeft besloten den invoer van bloembollen te contingenteeren. Dit besluit is den 18en dezer in werkine eetrerlan

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6