Het Rijksdagproces te Leipzig Het nieuws van heden Het raadsel: Rienus van der Lubbe De vijf fronten in Oostenrijk I VERLOTING VERHOOR VAN VAN DER LUBDE PROVOCATEUR, WERK TUIG OF TERRORIST DE BAROMETER Hl 1 I Hebt U reeds een lot der VOOR Brederode-Duin?? VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18485 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 d.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 05 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCEGEYEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek HET RIJKSDAGBRANDPROCES TE LEIPZIGDAT DE GEHEELE WERELD BEZIG HOUDT Het Hof tracht vast te stellen wat v. d. Lubhe te Berlijn heeft gedaan tot op den dag der brandstichting Weer enorme belang stelling van het publiek De meening van een deskundige Wilde Rienus een voor beeld zijn? Zij, die zich tegen 1 October op ons blad abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. Ee/1 overzicht tijdens het verhoor van v. d. Lubbe, beschuldigd den brand in het Rijksdaggebouw gesticht te hebben Het Lindbergh-drama Oberreichsanwalt dr. Werner (rechts), de aanklager van Van der Lubbe en de overige communisten bij het Rijksgerechtshof te Leipzig Het WeeriiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiMiiiTiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiii!^ Egyptische premier afgetreden Vragen waarop Leipzig moeilijk een antwoord geven kan, dat alle twijfels wegneemt Communist ben ik niet" De reorganisatie der regeering DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Communist ter dood veroordeeld Aardschokken in Japan Actie tegen de K.P.D. te Goslar mm (Goedgek. bij Min. besluit van 8 Mei 1933, No. 825). Nog slechts enkele dagen resten U om deel te nemen aan deze verloting met zulke mooie prijzen en zoo'n nobel doel. PRIJS PER LOT 1. Postgiro 119600. j i Trekking 28 Sept. a.s. om I K 19.30 u. in den Kegelbond NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT LEIPZIG, 22 Sept. De belangstelling van 't publiek voor de behandeling van het Rijksdag- proces is heden weer zeer groot. De tribune is opnieuw geheel bezet; ook de fotografen zijn weer aanwezig, de klankfilm operateurs hebben echter hun toestellen niet op gesteld. Het Hof is voornemens heden vast te stellen, wat Van der Lubbe te Berlijn heeft gedaa tot op den dag van de brandstichting. Aangezien vermoedelijk ook de brandstichting zelf ter sprake zal komen, is ook een deskundige der brandweer dr. Wagner opgeroepen. Zoodra Van der Lubbe in de beklaagdenbank heeft plaats genomen, worden hem de hand boeien afgenomen. Omstreeks kwart voor tien wordt de behan deling geopend. De Oberreichsanwalt verklaart, dat hij een telegram heeft ontvangen van politie-president S. A. Oberführer Heines, waarin deze verklaart, dat zijn persoon in het Bruinboek en in de bin nen- en buitenlandsche pers bij de brandstich ting wordt betrokken. Hij was echter van 26 Februari tot 1 Maart van dit jaar op bezoek bij de Leiders-school van de S. A. te Gleiwitz. Hij verzoekt dus hem te willen beschermen tegen deze beschuldiging. De Reichsanwalt zegt thans, dat in sommige buitenlandsche bladen Heines wordt genoemd als de aanvoerder van degenen, die door de meer genoemde onderaardsche gang in het Rijksdag gebouw zijn binnengedrongen en den brand hebben gesticht. Spreker heeft zich voorgenomen hierop nog nader terug te komen, zoodra dit onderdeel ter sprake komt. De voorzitter stelt vervolgens vast, dat de ge tuigen een gelijkluidende verklaring hebben af gelegd als bij het vooronderzoek. Vervolgens geeft de voorzitter den deskundige dr. Bonnhoeffer het woord om rapport over beklaagde Van der Lubbe uit te brengen. Hij verklaart Van der Lubbe meermalen nauw keurig onderzocht te hebben; over het algemeen had hij toen iets zelfverzekerds over zich. Ook toen lachte hij bij situaties, die hem om de een of andere reden grappig schenen. Wel bestond steeds de mogelijkheid met hem te spreken over zijn daden en leven; over som mige dingen was hij evenwel terughoudend, zoo als over zijn laatste reis van Nederland naar Berlijn. De onmiddellijke aanleiding tot het onderzoek was een hongerstaking, welke hij in het Huis van Bewaring wilde beginnen, omdat hij reeds drie weken had aangedrongen op een bespoe diging van het proces. Beklaagde heeft ons toen ook de motieven voor zijn daad uiteengezet en daarbij geen twij fel gelaten, of z'n daad sproot voort uit com munistische overwegingen. Hij heeft een voorbeeld willen zijn voor an deren, opdat zij op gelijke wijze zouden hande len. Deskundige heeft geen psychische storingen bij beklaagde kunnen ontdekken. Verdediger dr. Seuffert: Het is mij opgevallen, dat beklaagde Van der Lubbe, als ik met hem alleen was, plotseling hartstochtelijk werd. Wel neemt deze hartstocht dan later weer af, doeh kan plotseling, zonder eenige herkenbare oorzaak weer terugkomen. Hebt u ook iets dergelijks kunnen constatee- ren? Deskundige: Ik kan niet zeggen, dat ik harts tochtelijke opwinding bij beklaagde heb kun nen constateeren. Hij was dikwijls beheerscht en mededeelzaam. Dr. Seuffert: Is het mogelijk, dat beklaagde onder post-hypnotischen invloed staat? Deskundige: Dat acht ik buitengesloten. Vervolgens werd a's getuige gehoord de Ber- Hjnsche inspecteur bij de recherche Heisig, die in Nederland een onderzoek heeft ingesteld naar het vroeger leven van Van der Lübbe. Ge tuige zegt, dat hij te Leiden eenige communis tische vrienden van Van der Lubbe heeft op gezocht. Daaronder bevond zich ook een zekere student Van Albara. Deze verklaarde, dat nij een aanhanger was van het zoogenaamde „In ternationale communisme", een afzonderlijke groep, die in heel Nederland ongeveer 20 en m Leiden slechts 5 leden telt. Op de vraag, wat eigenlijk het intern, communisme beoogt, ver klaarde de student, dat de leden hiervan zich niet richten naar de bevelen van een centrale instantie, maar zelfstandig de communistische idee trachten te verwezenlijken, v. d. Lubbe had in de partij een zeker aanzien verworven. Albara is tot de overtuiging gekomen, dat van der Lubbe voor de communistische partij een geschikt object was om bijzondere acties door te voeren. De partij heeft v. d. Lubbe steeds naar voren geschoven om zelf op den achter grond te blijven en v. d. Lubbe was zoo fat soenlijk om de schuld steeds op zich te nemen. In het jaar 1931 werd van der Lubbe een wenk gegeven uit de communistische partij te treden. LONDEN, 22 Sept. (Reuter). Met uitzonde ring van de „Daily Herald", bevatten alle groote Londensche ochtendbladen artikelén van hun speciale berichtgevers te Leipzig over het proces inzake de Rijksdagbrandstichting. De nauwkeurige beschrijvingen van den eersten dag worden op in het oog loopende wijze, vergezeld van foto's, gepubliceerd. Algemeen wordt gezegd, dat v. d. Lubbe den indruk wekt van een onontwikkeld, kindsch en bijna idioot mensch. De vraag of hij misschien simuleert, wordt open gelaten. De correspondent van de „Times" merkt op: Indien deze 24-jarige Nederlander niet de geesteszwakke is, zooals zijn uiterlijk en zijn gedragingen doen veronderstellen, dan moet hij een volmaakt tooneelspeler zijn. De „News Chronicle" zegt: Van der Lubbe maakte vele uitvluchten, maar het feit, dat hij vroeger met de communisten in verbinding ge staan heeft, werd onder druk zonder dat nog van twijfel sprake kon zijn, geconstateerd. De „Daily Telegraph" oefent critiek op de actie van de internationale juristen-commissie te Londen en het blad noemt de besprekingen van deze commissie een ongerechtvaardigde verdachtmaking van de oprechtheid def rechters te Leipzig. De familie van Marinus van der Lubbe heeft op grond van in de pers verschenen berichten, volgens welke haar brief, waarin zij aandringt op aanvaarding van Mr. Stomps als verdediger, door de Duitsche autoriteiten niet aan Marinus overhandigd is, het volgende telegram aan Rijkspresident von Hindenburg gezonden: Verzoeken dringend uwe bemiddeling bij het Rijksgerecht Leipzig, opdat onzen bloedverwant Marinus ons schrijven betreffende verdediging door Mr. Stomps nog overhandigd wordt, waar door zijn wantrouwen verdwijnen en hij Mr. Stomps aanvaarden zal. Namens de familie van der Lubbe, w.g. J. Peute. CHICAGO, 22 Sept. (Reuter). De politie heeft hier een communistische betooging uiteenge jaagd, welke wilde gaan protesteeren voor het Duitsche Consulaat tegen het Rijksdagbrand proces te Leipzig. 22 Communisten werd gearresteerd. HET RIJKSDAGPROCES TE LEIPZIG Communist te Hagen (Westfalen) ter dood ver oordeeld. De beide daders van den mislukten roofover val te Wateringen tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld. De algemeene R.K. Landbouwbedrijfsraad te Utrecht bijeen. Vereeniging van Duitsche nazi's te Groningen ontbonden. H. M. de Koningin-Moeder gaat eenige weken naar Zwitserland. Zwaar onweer boven Rotterdam. Willi Munzenberg, de bekende Duitsche com munist, door de Nederlandsche Justitie gezocht. Ernstig auto-ongeval tusschen Nuppel en Stap horst; vier gewonden. Verlaging der steunnormen in voorbereiding? Arbeider te Bloemendaal onder zand bedolven en gestikt- (Telegrafische foto). BRUSSEL, 22 Sept. Woensdag vervoegden zich bij een bank te Antwerpen drie personen, die den bankbediende verzochten een biljet van 1000 pond sterling in Belgisch geld te wisse len, aldus lezen we in de „Telegraaf". Daar de drie mannen den bediende verdacht voorkwa men, verzocht hij hun, na het nummer van het biljet te hebben genoteerd, den volgenden dag terug te komen. De bank seinde inmiddels naar de Bank van Engeland het nummer van het biljet, en in het antwoord werd medegedeeld, dat het nummer van het biljet overeen kwam met dat op een van de biljetten van 1000 pond, welke indertijd door den vlieger Lindbergh waren gestort als losgeld voor zijn ontvoerde kindje. Toen een van de drie mannen zich Donder dagochtend kwam melden bij het loket van de Antwerpsche bank, werd hij door de politie gearresteerd, evenals de twee anderen, die in de gang wachtten. Alle drie werden naar het paleis van Justitie overgebracht, waar men hun naar de herkomst van het biljet vroeg. Zij deel den mede, dat het biljet afkomstig was van een Nederlander, maar meer wilden zij niet zeggen. Het drietal, allen Belgen, verzekert vol komen onschuldig te zijn en heeft een protest ingediend tegen het bevel tot inhechtenisne ming. De zaak lijkt bijzonder geheimzinnig te zijn, en o. a. zal de vraag aan de orde komen of het in beslag genomen biljet wellicht valsch is. Verwachting: Zwakke tot 5 matigen wind uit Noordelijke richtingen, S gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen re- S sen in het pesten en het Noorden, in het Zuid-Oosten nog kans op regen ts buien, weinig verandering in tempe- ratuur. Hoogste stand: 769.6 te Abisco. Laagste stand: 750.4 te Reykjavik. Zon op 6.47 - onder 6.59 - Licht op 7.29 26 September E. K. CAIRO, 22 Sept. De Egyptische premier, Sidkey Pasja, is afgetreden. Sedert de beroerte, die hij in Januari gehad heeft, laat de ge zondheidstoestand van Sidkey Pasja veel te wenschen over. Reeds een maand lang had de premier dan ook het voornemen af te treden. Het is mogelijk, dat hij ook de leiding van zijn partij zal neerleggen. Berlijn. Een donkere winteravond. Zwij gend staart de grauwe massa van het Rijks daggebouw op den Königsplatz neer. Negen uur. Achter een der vensters van den voorgevel ont gloeit een schijnsel van licht. Achter nog meer vensters ontbrandt een vreemde roode gloed, 't Is of plots de immense grauwe massa tot leven komt. Vuur schijnt er, vuur vlamt er, vuur brandt er achter alle vensters. Er is een oploopje. Er is wat geroep. Men- schen stroomen aan. Politie, Reichswehr stormt aan. Claxons gillen. Ag-nten vegen den Königs platz schoon. Brandweer komt aangeraasd met felle schijnwerpers en vreemd geglimmer van koper. Soldaten in stormpas rukken het bran dende Rijksdaggebouw binnen. Rook. Vlam men. Commando's. Geschreeuw. Er wordt ge schoten. Een vluchtende gestalte. Een korte jacht. „Wie ben je?" Een jonge kerel, bijna zonder kleeren aan, worstelt en rukt en wringt om los te komen uit de handen die hem vasthouden. „Wie ben je?" Eensklaps blijft hij rustig staan. „Je naam?" „Van der Lubbe." „Nationaliteit?" „Nederlander." „Heb jij hier brand gesticht?" En rustig klinkt het antwoord: „Ja, ik!" Van der Lubbe wordt gefouilleerd. Men vindt een geldig Nederlandsch paspoort op hem: het befaamde paspoort dat als echt en regelmatig te Leiden afgegeven erkend werd, maar waarop de naam Van der Lubbe op z'n Duitsch als Van der Lübbe geschreven was. En hij had ook een bewijs van lidmaatschap der Kommu- nistische Partij Holland in zijn zak. En Van der Lubbe is het raadsel-Van der Lubbe geworden. Want toegegeven dat het pas poort echt is, waarom draagt Van der Lubbe het bij zich? En waarom draagt hij die bij zijn arrestatie niets meer heeft dan een broek, zijn bewijs van lidmaatschap der Kommunistische Partij Holland bij zich? Probeert dan niet elke misdadiger voor alles zijn identiteit te verber gen? En waarom bekent hij zoo grif, zoo da delijk, als was hij trofsch op zijn daad? Was hij de man „die zijn jonge leven inzette om de suggestie der partijdiscipline met een daad te verpletteren", zooais in het „Rood boek Van der Lubbe en de Rijksdagbrand" .te lezen staat? Of was hij slechts een werktuig? Maar in de handen van wien? De Kommunistische Par tij Holland, op wier lidmaatschap hij zich be riep, heeft hem verloochend; reeds sinds April 1931 zou hij geschrapt zijn. Dramatisch riep Mr. de Moro-Giafferi voor de Fransche Sectie der Internationale Liga tegen het Antisemitis me uit: „Ik herhaal voor het aanschijn der wereld wat ik reeds eerder gezegd heb: De moorde naar, de brandstichter, de misdadiger van den Rijksdag. „Goering, c'est toi! Goering, dat ben jij." Handelde Van der Lubbe op eigen initiatief? Offerde hij zich op voor de Internationale? Was hjj een provocateur? Wist de Duitsche politie ke politie wat er broeide en liet zij Van der Lubbe zijn gang gaan, omdat het Nationaal- Socialisme op eeii groote, op een geweldige gebeurtenis wachtte om voorgoed aan de macht te komen? Vragen. Vragen waarop nog niemand een afdoend antwoord gegeven heeft. Vragen waar op zelfs het Proces van Leipzig moeilijk een antwoord zal kunnen geven, dat aan alle twij fels een einde maakt. Is Van der Lubbe een verkapte Nationaal- Socialist? Of is hij communist? De eerste dag van het proces schijnt er op te wijzen dat hij het eigenlijk zelf niet weet. Het reeds genoemde roodboek dat door een zich noemend „Internationaal Van der Lubbe- comité" bij het „Internationaal Uitgeversbedrijf Amsterdam" in het licht werd gegeven, bevat het facsimile eener verklaring, welke hem tot communist stempelt: „Naar aanleiding van verschillende artikelen in de Tribune als zou Kam. Rienus v. d. Luboe in een Openbare Vergadering van den Fascist Baars zijn eigen uitgesproken moeten hebben veel ofte voelen voor die partij. Dit moet ik ten stelligste tegenspreken. „Kam. v. d. Lubbe, hoewel ik het met zijn gedacht niet eens bent, heeft meer proletariërs bloed in zijn pink als heel Amstel 95. Waarom. „Hij was dat gekonkel moe en offerde zich op in dienst van het Proletariaat. Hij zag op zijn manier deze twee groote massaas, links en rechts en dacht natuurlijk nu of nooit: en deed zijn revolutionnaire daad. Er is inkt ge noeg, Heeren, maar de daad, maar niet Rienus. maar gij! gij zijt de voorhoede van het Fas cisme, dat moet ieder arbeider zooals ik ben duidelijk zijn, weg met die inktkoelies en bon zen." Dat Van der Lubbe uiterst links stond, wordt bovendien bewezen door een brief welken nij den 22 April 1931 uit Berlijn aan een geestver want te Leidenzond en welken wij hier ten deele aan het roodboek ontleenen: „Wat je schrijf over de verkiezinge, kan ik alleen opmerken, dat die vergaderingen en uat Plakken en schilderen, zeker moet gedaan wor den, maar toch het lichtste en oppervlakkigst propagandawerk voor communisme en partij en het zwaarté-pünt verlegd moet worden naar de bedrijven en stempellokalen, en dan alleen door de hardnekkigen strijd voor de belangen der arbeidende klasse dag in dag uit, verbon den met de politieke strijd, zij alleen, het ver trouwen der arbeiders kan winnen, en deze ue arbeiders dan ook pas ten volle zal geven. Wat je schrijft over die vechtpartijen, dat je dat niet kan begrijpen, raad ik je aan je ook is ia de hier op 't oogenblik heerschende politien? toestand in te denken. De steeds scherper te genover elkaar staande klasse. De bourgiosie belichaamd thans in de fascistische partij (Hit- Ier Partij) en zeker ook de Socialistische Pariij Duitschlanó, met haar tegen over de proletariscnee klasse aan de vooravond van de Proletarische revolutie, belichaamd 'in de K. P D. en met al haar bij staande revolutionaaire arbeiders organisaties En dan vallen de dooden zeker niet door het zwaard der arbeidende, maar de arbeiders strij den tegen de noodverordening Bruning en vechten voor brood en arbeid, vallen onder t zwaart van 't fascisme. In Hamburg Dusseldorf Winschbaden vielen ze, en zeker zoo in de strijd als Karl Liepknecht enz: enz: Kameraad, zeg toch dat. je net wel begrijpt, en de arbei ders niet alleen door woorden van Leiders tegen 't tascisme in verzet komen, maar overal in heel Duitschland spontaan als klasse achter K.P.d. en juigt daarom alleen al mede, daar het een bewijs is dat ze arbeiders zijde voor een Sowjet-Duitsch'.and kiezen, opplaats de fas cistische dictatuur, en eerst daarom mede de voor deze strijd, door moorddadige fascisme gevallen arbeiders. Alleen door het vallen dezer kameraden even als al onze vorigen helden zweren wij het kapitalisme de strijd." Den vorigen Zondag hield minister Win kler, die toen nog het ambt van vice- kanselier bekleedde, te Graz een rede ter gelegenheid der stichting van het „National- standische front" waarin hij het Austro-fascis me, gepredikt door den aanvoerder der Heim- wehr, prins Starhemberg, van de hand wees. Daardoor werden twee fronten geschapen. Er zjjn echter nog meer fronten: het Marxistische, het Nationaal-Socialistische en het Vaderland- sche van Dollfuss. Het marxisme in Oostenrijk is nog lang niet zoo vervallen als het oogen- schjjnlijk lijkt. De leiders hebben in de laatste tijden het klaar gespeeld, hun krachten te spa ren en botsingen te vermijden. Nu voelen zij zich weer sterk genoeg, om aanvallen op de regee ring te doen, die in de regeeringskringen ge voeld worden als hoogverraad. Hun geheele partijapparaat is nog onverstoord. Het marxisme is dus nog een macht waarmede gerekend moet worden. Uiterlijk is het nationaal-socialisme in Oos tenrijk uit het politieke leven verdwenen. Maar het bestaat. Onderaardsch blijft het stevig in elkaar, temeer daar het op vele plaatsen den geheimen steun der autoriteiten ge niet. Zouden er andere omstandigheden komen en. zou de uiterlijke druk der regeering ophou den, dan zou het als een machtige stroom weer doorbreken. Het vaderlandsche front van Doll fuss is op het oogenblik het machtigste. Om Starhemberg niet voor den kop te stooten," heeft Dollfuss Winkler en zijn aanhangers, die onder het mom van het „Nationalstandische front" (getarnde „Landbund") het oude parlementa risme willen doen herleven, uit de regeering ver wijderd. Maar niettegenstaande dit, bestaat er nog geen volledige overeenkomst tusschen Doll fuss en Starhemberg. De „Heimatschutz" van den prins neemt wel deer aan de demonstratie van het Vaderlandsche Front, maar officieel is zij nog niet toegetreden. Starhemberg wil nog vrij blijven om zijn geheel eigen koers te vol gen, wanneer de kpers van Dollfuss hem niet meer juist lijkt. Dollfuss wil een ietwat getem perd fascisme, wil niet den algeheelen onder gang van het marxisme, dat kan en mag hij niet willen, wil hij niet de sympathie van Frank rijk verliezen. De positie van den dapperen bondskanselier is en blijft dus moeilijk. Door Winkler op te offeren heeft hij echter laten blij ken, 'dat zijn verdere ontwikkelingsweg gaat in de richting van Starhemberg. Het is te hopen, dat deze mannen het spoedig eens worden door over en weer eenige concessie te doen. Dit moet gebeuren, wil Oostenrijk een vastgevoegden, zelfstandigen staat blijven. Aan een „totalen- staat" heeft het alsnog geen behoefte. MOSKOU, 22 Sept. (V. D.) Uit Tokio wordt gemeld, d£tt op 21 September omstreeks den middag een hevige aardbeving werd gevoeld in de stad Kano Vava Alle verbindingen met de stad zijn verbroken. Gevreesd wordt, dat groote verwoestingen zijn aangericht. HAGEN, 21 Sept. CV. D.) De rechtbank te Hagen wees heden vonnis tegen 27 communis ten, die er van worden beschuldigd, op 16 -Tan een overval op het S. A.-huis te Iserlohn te hebben gepleegd, waarbij een S A.-leider werd gedood. De hoofdbeklaagde werd wegens moord ter dood veroordeeld. Twee anderen werden veroordeeld tot 15 jaar tuchthuisstraf. Eén be klaagde werd vrijgesproken. MEHLDORF (Holstein) 21 Sept. (V. D.) Hier is een communistisch complot ontdekt, dat ten doel had, drie nat.-socialisten van het leven te berooven. Een aantal communisten is ge arresteerd. Te Luebeck zijn 20 Reichsbannerleden gear resteerd, tegen wie een vervolging wegens hoog verraad zal worden ingesteld. Besloten was tot weeroprichting van Reichsbannergroepen. De leiders voor de stadswijken waren reeds be noemd en ook zijn reeds vergaderingen ge houden. GOSLAR, 21 September. (V. D.). Na de actie van Dinsdag, waarbij de politie elf com munisten, van wie een Nederlandsche koerier, arresteerde, is het Woensdag gelukt een tweeden slag toe te brengen aan de K. P. D. en de staatsvijandige elementen te Goslar. Om 5 uur werd de S. A., S. S„ Stahlhelm en politie gealarmeerd, die in groepen in het ge heele stadsgebied in totaal tachtig huiszoekin gen verrichtten, waarbij uitgebreid materiaal aan het licht kwam en 30 personen werden ge arresteerd. Stand op Vrijdag I nor un.: 758 Vorige stand: 756.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1