STADSNIEUWS STOUTENBEEK's Haarlem, 22 Sept. BEURS VAN AMSTERDAM 16 OCTOBER MODEHUIS PLEIN lO j Wisselkoersen HET BETERE GENRE I TEGEN VOORDE ELI GE PRIJZEN I VRIJDAG 22 SEPTEMBER REGELING TAXI-VERKEER „Snorren" niet verboden maar beperkt Het „snorren De artikelen GEMEENTEZAKEN Personalia VAN ONZEN WINKELSTAND Worstfabriek E. J. Booy Woninginrichting J. Christiaans DE GROOTE COLLECTE Voor het Crisis-comité RIJKSSUBSIDIES Aan de provincie Noord-Holland en de gemeente Haarlem Aanvang nieuwen cursus 1933-34 Clubs voor R.K. in eiken leeftijd Spreekuur dagelijks van 2-5 en 7-9 uur SCHACCHELSTRAAT 29 - TEL. 10806 CHRONISCHE INDI GESTIE DOOR NIEUW* RECEPT VERHOLPEN Vrijwel oogenblikkelijk verlichting De N.S.B.-vergadering RINGRIJDERIJ TE SANTPOORT Veel belangstelling Kamer van Koophandel Ontheffing winkelsluiting MUZIEK LAATSTE VOLKSCONCERT H. O. V. Solist: Hans Byvanck t Ir. P. F. de Bordes "j* Eervol ontslag Een kleine „kraak" Jubileum Dahlia-tentoonstelling „Weintraubs Sincopators" in Haarlem „Fauna" BURGERLIJKE STAND 1 VOOR EEN MODERNEN WINTERMANTEL I HAARLEM I AGENDA 23 September UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL SANTPOORT Vroegbeurs VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1933 n% Naar aanleiding van de gedachtenwisseling in de Raadsvergadering jj. over het voorstel van B. en W. tot nadere regeling van het taxi- verkeer hier ter stede, wrd besloten de Com missie, bedoeld in artikel 197 Gemeentewet, uit te noodigen een onderzoek in te stellen in hoeverre, rekening houdend met de verschil lende geuite wenschen en bezwaren, wellicht een andere regeling dezer aangelegenheid mo gelijk en wettelijk toelaatbaar mocht worden geacht. De commissie meent na een schriftelijke en mondelinge gedachtenwisseling over deze zaak een bevredigende oplossing te hebben gevon den, door den Raad voor te stellen art. 115, 116 en 117 A. P. V. in te trekken en te vervangen door een drietal andere artikelen. Op grond van deze bepalingen zal dan voortaan de volgende regeling gelden. B. en W. verbinden ingevolge art. 7 A. P. V. aan elke standplaatsvergunning zekere voor waarden, met .betrekking tot de deugdelijk heid van het materiaal, de arbeidsvoorwaarden van het personeel, de tarieven en eventueels andere punten betreffende de openbare orde. Op de standplaatsen komen derhalve alleen en tot een beperkt aantal die taxi's, welke aan de door B. en W. gestelde voorwaarden voldoen. Rijden op den openbaren weg met eenig kenteeken mogen allen, die door Burgemees ter en Wethouders bekend te maken voor waarden in acht nemen. Het „snorren", d.w.z. rondrijden, kennelijk speurend naar klanten, is aan alle auto's, ook de door het gemeentebestuur erkende taxi's, verboden. Het bezigen echter van een ken teeken, dat een terugkeerende taxi „vrij" is, zal mogelijk zijn, doch uiteraard alleen aan dergelijke erkende taxi's. Aan „aanroepen van de zijde van het publiek" kan dus gevolg wor den gegeven en wel op elk punt van den openbaren weg, maar practisch alleen door de voertuigen, welke hetzij als stationneer- bedrijf, hetzij anderszins door de overheid zijn erkend. Wat betreft den omvang der voorgestelde verbodsbepalingen zou een minderheid der Commissie er met het cog op de belangen van het publiek geen bezwaar tegen hebben, wan neer ook het „snorren" werd toegestaan aan taxi's, welke door het gemeentebestuur zijn erkend. De meerderheid der Commissie wenscht echter aan een algemeen verbod op dit punt vast te houden, omdat een dergelijke wijze van rondrijden licht aanleiding geeft tot allerlei excessen en verkeersmoeilijkheden en het maken van een bepaalde uitzondering hier tamelijk willekeurig zou zijn. Art. 115 wil de Commissie als volgt doen luider.: Het is verboden met een voor personen vervoer ingericht voertuig op den openbaren weg een standplaats in te nemen met het kennelijk doel, dat voertuig geheel of gedeel telijk te verhuren. Dit verbod geldt niet voor tramruituigen en het is niet van toepassing voorzoover gehan deld wordt krachtens door den Raad ver leende concessie of met schriftelijke vergun ning van Burgemeester en Wethouders. Art. 116: Het is den bestuurder van een voor personenvervoer ingericht voertuig, on verminderd krachtens het bepaalde in of krachtens de Wet Openbare Vervoermiddelen, verboden op den openbaren weg te rijden op een wijze, waaruit kennelijk blijkt de bedoe ling aldaar zijn voertuig geheel of gedeel telijk te verhuren. Dit verbod omvat niet het bezigen van eenig kenteeken als bedoeld en geregeld in het volgende artikel. Art. 117: Het is, onverminderd het bepaalde in of krachtens de Wet Openbare Vervoer middelen, verboden op den openbaren weg post te vatten of te rijden met een voor personen vervoer ingericht voertuig voorzien van eenig kenteeken, waaruit blijkt de bedoeling aldaar dat voertuig geheel of gedeeltelijk te ver huren. Dit verbod geldt niet voor tramrijtuigen en is niet van toepassing voorzoover gehandeld wordt krachtens door den Raad verleende concessie of met inachtneming der nader door Burgemeester en Wethouders bekend te maken voorwaarden, waaraan een dusdanig voertuig es sijn bestuurder moeten voldoen. Voorstel tot herbenoeming voor den cursus 19331S34 van de tijdelijke leeraren aan de Gemeentelijke avondschool voor nijverheids onderwijs: ir. A. J. Demmers, G. Brakel, Ir. H. J. Struijk, J. de Peer en Ir. C. de Klerk; en tot benoeming van een tijdelijk leeraar aan dezelfde school voor den cursus 19331934: P. A. van Riet, te Haarlem. De lange Heerenvest is thans ongetwijfeld verfraaid. De vroegere wasscherij, gevestigd in perceelen 136—138. is in een half jaar tijds verbouwd tot een vriendelijk, modem ge bouw, dat met zijn roode baksteen, zijn pan nendak en geelgestijlde vensters een Holland- schen indruk maakt. Echt Hollandsch is ook de firma, die zich in dat gebouw gevestigd heeft, nJ. de vleeschwarenfabriek en varkens slachterij van den heer E. J. Booy, die we gens sterke uitbreiding van cliënteele (een zeldzaam geschreven viertal woorden in dezen crisistijd!) zijn zaak van de Kamperstraat 18 naar het bovengenoemde adres moest ver plaatsen De fabriek is grootsch en hygiënisch opge zet. Achter het magazijn, bij den ingang, waar rijen worsten, hammen, conserven en andere vleeschwaren den gastronomen het water in den mond doen komen, bevinden zich een tweetal ruime koelcellen, één, in cementen bakken ver deeld, waarin het vleesch wordt gezouten en met een minimum-temperatuur van 8 gr. C., cn één, waarin ritsen halve varkens en stieren hangen, met een laagte-temperatuur van on geveer 3 gr. C. De tempratuur in de eerste cel regelt zich automatisch: als door aanwezigheid van veel vleesch de temperatuur „oploopt", dan gaat de koelmachine uit zichzelf draaien en de temperatuur daalt dan weer. Naast de koelcellen zijn de vijf cellen van de rookerij geplaatst met een capaciteit van 2000 K.G. vleesch per dag. Het is niet zoomaar een beetje houtzaagsel, dat in de rookerij verbrand wordt, integendeel men moet de brandstof zorgvuldig kiezen! Van de koelcellen treedt men in de kokerij binnen, welke vier roodgeel-gekleurde ketels bevat. Van de kokerij komt men dan weer in de worstfabriek, welke aan de straatzijde ge legen is. In deze fabriek treft men de worst machine, meng- en snijmachines, sluitmachine vcor de conservenblikjes, enz. Hier bevidt zich een machine, welke 100 pond worst, in 8 minu ten stopt, welke 1200 pond vleesch per uur maalt De capaciteit van de fabriek bedraagt dan ook 2000 kilo per dag in vol bedrijf. Tusschen de worstfabriek en het magazijn is het bij de gelegenheid van de opening thans versierde kantoor gelegen, van waaruit de „baas" de geheele fabriek en magazijnen kan overzien. Het voornaamste van deze fabriek is wel, dat ze op Amerikaansche leest geschoeid is: het vee wordt op het abattoir geslacht, het vleesch gaat daarna onmiddellijk de fabriek in en komt er in conservenblikjes uitNiets wordt met de handen klaar gemaakt, alles wordt ma chinaal bereid, zelfs de worstmachine gooit zichzelf leeg. Alles is zoo hygiënisch mogelijk ingericht: geheel betegelde vloer en wanden, verzinkte stellages en cementen vleeschbakken. De firma levert alle mogelijke soorten worst, vleeschwaren en conserven, maar specialiteit is de Geldersche rauwe rookworst. De firma E. de Booy gaat thans, na 12 jaar in de Kamperstraat gevestigd en in korten tijd zeer snel uitgebreid te zijn, met vertrouwen de toekomst tegemoet en streeft terecht naar nóg beter, nóg meur klanten en wil ieder overtuigen van haar kernspreuk: Booy's worst, reize zeg! Komt en proeft dus! Het filiaal van de N.V. Woning-inrichting J. Christiaans heeft een noodzakelijke uitbreiding ondergaan. Eerst gevestigd in perceel Juliana- park 60, is thans ook het daarnaast gelegen pand er bij getrokken, waar speciaal de slaap kamerameublementen in een groote sorteering gerangschikt zijn. Een speciale attractie bij deze heropening wordt gevormd door een prijsvraag. De feestelijkheid der heropening werd bena druk door een ca. 35-tal bloemstukken die de geëtaleerde meubelen een bekoorlijk cachet ver- leenen. De Wijkbureaux voor de collecte van het Cri sis-Comité op Zaterdag 23 September zijn ge vestigd als volgt: Wijk I: Gem. Concertgebouw, L. Begijnestraat 13 rd„ hoek Klokhuisplein, Wijkpresidente: Mej. Wiegman. Wijk II: Rest Brinkmann, Groote Markt, Wijkpresidente: Mevr. v. d. Vangst. Wijk III: Café Brinkmann, Plein hoek Tempe liersstraat, Wijkpresidentes: Mevr. Everard en Mevr. Pfaff. Wijk IV: De Sierkan, Zijlweg 2, Wijkpresi dentes: Mevr. Sinnecker en Mevr. Reinalda. Wijk V: Hotel Lion d'Or, Kruisweg 36, Wijk presidentes: Mevr. Duytshof en Mevr. v. Orden. Wijk VI: Wijkhuis Noorderkerk, Molenaerstr. Wijkpresidentes: Mevr. Holzapffel en Mevr. Wolterson. Wijk VIJ: Oosterkerk, Zomerkade, Wijkpresi dentes: Mevr. v. Liemt en Mevr. Lamp. Wijk VIII: St. Luciasehool, TUgelastraat 8, Wijkpresidentes: Mevr. v. Schelven en Mevr. v. d. Winden. Wijk IX: Café „De Bruine Beuk", Rijksstraat weg 97, Wijkpresidentes: Mevr. Overbeek en Mevr. Stroo. Wijk X: Rest. Hildebrand, Fonteinlaan 11, Wijkpresidentes: Mevr. Del Baere en Mevr. Mol- lerus. Dames of Heeren, die nog willen medehelpen aan de collecte, gelieven zich hiervoor op den collectedag te melden aan één dezer Wijkbur. De volgende muziekcorpsen verleenen hunne medewerking: Trommelslagerscorps, vertrekt om tien uur van Wijkbureau I en keert daar om 1 uur terug. De Spaamebazuin vertrekt om 2.30 uur van Wijkbureau n en keert daar om 5 uur terug. „Euphonia" vertrekt om 3 uur van Wijkbureau ttt en keert daar om 5 uur terug. „Voorwaarts" vertrekt om 2.30 van Wijkbu reau VII en keert daar om 5 uur terug. „Arti et Religioni" vertrekt om 2.30 uur van Wijkbureau VIB en keert daar om 5 ur terug. Dames en Heeren, die met één der muziek corpsen mede willen gaan om te collecteeren bij het publiek, gelieven zich hiervoor op den col lectedag aan het desbetreffende wijkbureau een half uurtje voor het vertrek te melden. Op de begrooting van het Departement van Waterstaat voor 1934 is uitgetrokken voor on derhoud en verbetering van het jaagpad langs het Spaarne, een bedrag van f 400 en aan bij dragen aan de provincie Noord-Holland in de kosten van onderhoud van het vaarwater in het Zuider- en Noorder Spaarne een bedrag van f 650. Voorts is uitgetrokken een bijdrage aan de provincie Noord-Holland van f 10.00Q in de on derhoudskosten van de wegen tusschen de zes Noord-Hollandsche steden en een bijdrage van f 300 aan de gemeente Haarlem in de kosten van onderhoud van den weg en het jaagpad langs den linkeroever van het Noorder Spaarne en de bediening der brug over de Jan Gij- zenvaart. Deze bedragen zijn overeenkomstig die, welke op de begrooting van 1933 geplaatst waren. Na gedurende 4 jaar een chronisch lijder ge weest te zijn, steeds bevreesd om iets te eten en daarna vrijwel oogenblikkelijk verlichting te vin den dank zij het nieuwe geneesmiddel, dat door doktoren en in ziekenhuizen in Engeland alge meen wordt voorgeschreven, dat is de zeldzame ervaring van den Heer E. T. M. te Londen. Hij schrijft ons „Nadat ik gedurende de afgeloopen vier of vijf jaar aan chronische indigestie en maagpijn ge leden had, besloot ik Uw Macleans (Gedeponeerd) Maagpoeder te probeeren. Het is mij een groote vreugde U te kunnen berichten hoe goed ik mij wel voél sedert dien. Ik was bang om te eten, maar nu kan ik weer zonder eenigen angst voor maagpijnen alles eten, dank zij Macleans (Ge deponeerd) Maagpoeder; het gaf mij vrijwel on middellijk verlichting. Mijn gewicht is belangrijk toegenomen sedert ik geen pijnen meer heb. Ik heb het talrijken kennissen, die aan hun maag lijden, aangeraden en zij allen verklaren, dat het een schitterend middel is." Kunt gij nog grooter aanbeveling wenschen, vooral wanneer gij weet, dat de Engelsche zieken huizen het gebruiken, zelfs in de meest ernstige gevallen van maagstoornissen? Aangenaam om in te nemen, zuiver en vol komen onschadelijk. Alle aoothekers en drogisten verkoopen Mac leans (Gedeponeerd) Maagpoeder. Alleen echt met de handteekening „ALEX C. MACLEAN Het wordt nooit los verkocht, doch in groote flesschen 1.75 en kleine flesschen ƒ1. Agenten voor Nederland: BOROMAG, Manu facturers' Agents, 258, Heerengracht, Amsterdam, Men verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, zulks ook irr verband met het schrijven van het Episcopaat van 1 Fe bruari, dat Katholieken de vergadering van hedenavond in de Gemeentelijke Concert zaal niet behooren bij te wónen. De Katholieke Staatspartij zal ook in dezen tijd, zooals in de allernaaste toe komst zal blijken, toonan haar taak te ver staan. Onder groote belangstelling had te Santpoort het jaarlijksch ringrijden piaats. Gezien de om standigheden viel de deelneming nogal mee, terwijl ook de weersomstandigheden tot vlot verloop medewerkten. Des morgens negen uur werd aangevangen met ringsteken per rijwiel, waaraan door 22 dames en 9 heeren werd deelgenomen. De uit slag luidde als volgt: Afdeelingen dames le prijs mej. van Dom- selaar; 2e prijs mej. Wigchert; 3e prijs mej. Bos, 4e prijs mej. van Wijngaarden. Afdeeling heeren: le prijs J. Arisz; 2e prijs G. Schoo; 3e prijs F. van Vliet; 4e prijs J. van Vliet. Te een uur werd aangevangen met het rijden met paard en tilbury waaraan door der tig voertuigen werd deelgenomen, 'n Felle strijd werd geleverd vóór de prijzen werden toegekend. Als bijzonderheid kan gemeld wor den dat de beide eerste prijzen en dus ook de heeren- en dameswisselprijzen werden gewon nen door de berijders van een tilbury n.l. den heer N. Kloes en mej. Smit, iets wat nog nooit is voorgekomen. De uitslag luidde: le en wisselprijs heeren N. Kloes, 2e prijs H. Smit; 3e prijs C. Nelis; 4e prijs W. Vlaarkamp. De le en wisselprijs dames mej. Smit; 2e prijs mej. van Warmerhoven, 3e prijs mej. Zuidervaart; 4e prijs mej. Nelis. De muzikale opluistering geschiedde door de firma Pieterse. In hotel ,,De Weyman" werden de prijzen uitgereikt door den voorzitter van „Santpoorts Ringrijden", dén heer B. Witte- man, die na afloop dank bracht aan allen die hebben meegewerkt den dag te doen slagen. Een grootsch vuurwerk besloot den goed ge slaagden dag. De 99ste vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, wordt gehouden Dinsdag 26 Sep tember, des namiddags te 7.30 uur, in hot gebouw der Kamer, Nassauplein 6, Haarlem. De agenda is 'als volgt: 1. Notulen, 2. Inge komen stukken, 3. Mededeelingen, 4. Vaststel ling datum periodieke verkiezing leden dei- Kamer (art. 9 sub. 2 Wet K. v. K.). 5. Goed keuring besluit Bevrachtingscommissie tot in stelling van agentschappen. 6. Aanstelling in vasten dienst van den heer J. Gamier, met ingang van 1 October 1933. 7. Goedkeuring verzonden brieven aan: 1. Tweede Kamer der Staten-Generaal inzake ontwerp Omzetbelas ting; 2. Directeur Postkantoor Haarlem in zake Hu'-ppostkantoor Frans Halsplein; 8. Verslag van de afgevaardigden der Kamer naar het Congres van den Kon. Ned. Mid denstandsbond; 9. Voorstel Commissie Onder wijs, instelling cursus Verkoopkunde. 10. Rondvraag. 11. Besloten zitting. Burgemeester en Wethouders van Haarlem maken bekend, dat zij ten aanzien van de win kels op de door de Vereeniging „De Derde Orde van St. Franciscus" in het gebouw der St. Vin- centius-Vereeniging aan de Zoetestraat te hou den tentoonstelling, ingevolge de Winkelslui tingswet 1930 Stbl. No. 460 ontheffing hebben verleend van de verbodsbepalingen van die wet in dier voege, dat die winkels op Zondag 1, Oc tober 1933 van des namiddags 3 tot 6 uur en van 8 tot 11 uur en op Maandag 2 en Dinsdag 3 October 1933 na des namiddags 8 uur tot des namiddags 10 uur voor het publiek mogen ge opend blijven, daarin mag worden verkocht en het verkochte medegenomen. Onder leiding van Marinus Adam werd gis terenavond de serie Zomerconcerten gesloten, welke zich in zulk een stijgend succes heeft mogen verheugen. Ook gisteren was de gemeen telijke Concertzaal wederom met een vrij talrijk gehoor bezet, en heeft men kunnen genieten van een fraai programma. Het was voor de eene helft gewijd aan klassieke werken, zooals de ouverture van „Die Zauberflöte," Mozart's laatste Opera-werk, en aan het vioolconcert van Beethoven, waarin de concertmeester Hans Byvanckals solist optrad, en voor de andere helft aan muziek van Nederlandsche componis ten. Van onzen eminenten stadgenoot Hendrik Andriessen ging diens Symphonie, en van Peter v. Anrooy de Piet Hein-Rhapibdie. Mozart's Zauberflöte blijft een prachtig brok muziek, vol leven en geest. Het werd door het ensemble onder Adams leiding pittig en accu raat vertolkt. Hans Byvanck had als solist in Beethoven's werk een langdurige ovatie in ontvangst te nemen. De vertolking was technisch knap, maar de solist slaagde er toch pas bij de groote ca dens in was deze niet van Reinecke? wat meer bezieling in zijn interpretatie te leggen. Zijn toon blijft nog steeds koel en spichtig en aldus weinig boeiend. Maar toch mocht het on volprezen werk ons om de geniale conceptie en zijn rijkdom aan melodie opnieuw imponeeren. Ook het orkest paste zich in het Larghetto en het daarbij aansluitend Rondo rhythmisch be ter aan dan in het eerste hoekdeel. We noteer- ten. Aan het applaus, dat ontegenzeglijk ver den zelfs enkele zeer subtiel vertolkte niomen- diend was, scheen geen einde te willen komen. Ook Hendrik Andriessen's Symphonie, die door het orkest reeds enkele jaren geleden werd ten doop gehouden, mocht een welgeslaagde, goed verzorgde vertolking ten deel vallen. Muziek, die hier en daar wel 'n Fransch tintje heeft, maar die vooral om den steeds gedistin- geerden vorm en om haar doelbewuste beknopt heid van een fijne muzikaliteit getuigt, ^n in de orkestratie telkens nieuwe aspecten ifpent. De componist, in de zaal aanwezig, kon zich niet aan de hulde onttrekken, en dankte dirigent Adam en zijn musici recht hartelijk voor de accurate vertolking. Als „pièce de circonstance" was de Piet Hein Rhapsodie van Peter v. Anrooy ongetwijfeld een goede keus. De verklanking door de H. O. V. mocht dan ook terecht een dubbel hartelijk ge meend applaus ontlokken. Een applaus dat Voor de vele bezoekers een spoedig „tot weerzien" moge beteekend hebben. J. S. In den ouderdom van 47 jaar is overleden ir. P. F. de Bordes, hoofdingenieur bij Open bare werken te Haarlem. Ir. De Bordes, zoon van wijlen notaris De Bordes, heeft gestudeerd aan de Delftsche Hoo- geschool. In 1914 werd hij bouwkundig-inge nieur. Hij begon zijn loopbaan in rijksdienst en onder zijn leiding kwam het gebouw van den Post-chèque en Girodienst te Den Haag tot stand. 1 April 1921 volgde zijn benoeming tot ambte naar in dienst der gemeente Haarlem. In den loop der jaren znij hier ter stede vele gebouwen onder zfón leiding gebouwd: scholen, de nieuwe zwemschool aan de Houtvaart en de nieuwe inrichting van het Gemeentelijk Concertge bouw. Op het oogenblik was hij bezig aan de in richting van het emplacement der gemeente- reiniging en aan de uitbreiding van het Open baar Slachthuis. De heer De Bordes had reeds ontwerpen ge maakt voor een te stichten gebouw voor de meisjes H. B. S„ voor de nieuwe indeeling en uitbreiding, van het Stadhuis en veredr voor de brandweerkazerne. Voorts was hij secretaris van de Schoonheids commissie. De teraardebestelling is bepaald op Zaterdag om 1 uur op de Algemeene Begraafplaats te Heemstede. In verband met de benoeming van den wel- eerw. zeergel. heer A. Vollaerts tot diocesaan directeur van het geheele vrouwelijke-jeugd werk in het bisdom Haarlem heeft Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent aan den weleerw. heer A. Leesberg eervol ontslag verleend als Dioce saan directeur van het St. Francisca Romana Liefdewerk. In den nacht van Woensdag op Donderdag is ingebroken in perceel Betje Wolffstraat 3, bewoond door v. G. Tusschen des avonds 12 uur en 's morgens zeven uur, terwijl de bewoners van een ver- kwikkenden slaap genoten, hebben onbevoeg den zich toegang verschaft door opschuiving van den grendel der keukendeur, die ze, aan de achterzijde van de woning gelegen, bereikt hebben door de gemeenschappelijke poort, die toegang geeft tot de tuinen. Langs een anderen weg dan zij gekomen zijn, hebben ze het huis weer verlaten. Aan de voorzijde van het huis hebben ze een raam opengeschoven en zijn hierdoor naar bui ten gekleuterd met medeneming van twee glad de gouden ringen en twee gouden damesrlngen plus 1 aan contanten, die in een busje in een soort buffetkast bewaard werden. Op 29 Sept. a.s. zal de heer Jac. van Hooff den dag herdenken, dat hij vóór 25 jaar lid werd van het college van collectanten der Ka thedrale kerk „St. Bavo". In trouwe plichtsver vulling is hij steeds een voorbeeld geweest voor het geheele college. In onze mooie Kathedraal, waar hij die 25 jaar ter liefde Gods met am bitie zijn taak heeft vervuld, zal op dien dag 's morgens om half zeven een H. Mis ter zijner intentie worden opgedragen. Terwijl óp 8 Oct. in de H. Mis van 9 uur na een algemeene H. Communie der collectanten een gemeenschap pelijk ontbijt zal plaats hebben in het Clubhuis aan de Leidschevaart. Wij twijfelen niet of het zal den heer Van Hooff dien dag aan belang stelling niet ontbreken. Zaterdag a.s. vanaf 4 uur des middags en Zondag a.s. den geheelen dag tot 6 uur des avonds zal in het gebouw of den tuin van de vereeniging „Eigen Hulp" aan den Zomerweg een Dahliatentoonstelling gehouden worden. De directie van het Rembrandt-theater heeft deze beroemde Jazz-Band, na hun succes m Den Haag en Rotterdam, voor één week geën gageerd ter gelegenheid der vertooningen van het filmwerk „Heden komt 't er op aan", waar in „De Weintraubs" en Hans Albers de hoofd rollen vervullen. Het te bouwen nieuwe direnasyl „Fauna" aan de Friesche Varkensmarkt langs den spoor dijk is opgedragen aan den heer D. Bruyn, aan nemer hier ter stede. Architect is de heer Fred. M. Kramer. Met den bouw zal spoedig begonnen worden. Ondertrouwd: 21 September: M. J. v. Bergen en J. H. Pauw; H. J. v. d. Meer en H. G. Odink, P. A. Kruijer en J. Schlöffel, H. M. v. d. Leek en A. C. Kuijper, G. v. Zanen en J. A. J. Mozer, K- L. G. Drake en I. M. H. Engelmann, O. J. Keijser en W. Pinguele. Getrouwd: 21 September: C. A. van Eijk en D. M. Goes, J. Koelman en M. de Vries, J. J. Kerkvliet en E. Sandifort, D. K. Honhof en M. J. H. van El. ïTiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiMiiiimiimiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiimi Geboren: 19 September: S. J- v. VeenVrugt, z.; M. Treffers—Kniefs, z.; A. A. HaakKrok- kee z.; 20 September; G. M. H. SandersKooi ker, d.; A. P. P. RuijgrokMeegdes, z.; J. H. M. A. HootsmansBoot, d. Overleden: 20 September: M. MeijerHagen, 70 jaar, Roosveldstraat; A. J. 4 d., d. van J. W. Schotrpan, Kleverlaan; P. F. de Bordes, 47 jaar, Plein; 21 September: J. J. B. Lucken, 60 jaar, Teylerstraat. Een verdiende Rehabilitatie. In de laatste maanden hebben de wildste ge ruchten de ronde gedaan over de Zusters van de Vereeniging „Maatschappelijke Zorg voor Zie ken", geruchten die geculmineerd waren uit een lastercampagne die reeds een paar Jaar aan den gang was. Ge lasterlijke aantijgingen kwamen steeds uit een bepaalden hoek en deze waren steeds van algemeen insinueerenden aard. Fei ten werden niet aangebracht en het ligt ook voor de hand aan te nemen dat die er niet wa ren, want nimmer is bij het bestuur door een benadeelde een klacht aangebracht. Aan den anderen kant heeft het bestuur van nabij het werk van de Zusters leeren kennen, heeft gezien met hoeveel toewijding deze hun moeilijke taak volbrachten, heeft ook begrepen waarom zij in hun werk niet ieder die bij hen aanklopte, konden en mochten helpen en hoe daardoor een. groepje ontevredenen kon worden gekweekt die de Zusters persoonlijk voor de on dervonden teleurstelling verantwoordelijk stel den. Het mag wel bekend worden geacht, dat het werk van de Zusters bedoelt hulp te brengen bij de meest uiteenloopende gevolgen van ziekte. Zij weten hulp te brengen in een gezin waar de huis moeder ziek is, helpen de pas uit een ziekenhuis ontslagen patiënten over de moeilijkheden van de eerste weken heen, zorgen voor opname van patiënten in voor hen geschikte inrichtingen, zorgen voor uitzending van zwakke kinderen naar buiten, helpen bij verwachte vermeerdering van gezin, weten kunstledematen en andere apparaten te vinden, helpen aan geschiktere huizen, weten voor hen die ongeschikt zijn geworden voor een bepaald beroep, een ander beroep te bedenken en daarvoor de noodige outillage te verstrekken, enz., enz. Voor al deze bemoeiingen is veel belangstelling en veel hart, veel tact en veel kennis van zaken noodig, en wie de Zusters van nabij hebben zien werken, weten hoeveel van deze kwaliteiten zij jaar in jaar uit steeds weer hebben getoond te bezitten. Ook veel geld is er noodig: Weet men wel dat in het jaar 1932 meer dan een TON door de handen der Zusters is gegaan? Hiervan is het grootste gedeelte afkomstig van Openbare Armen zorg en een deel van Kerkelijke Armenzorg en andere Vereenigingen van Weldadigheid, doch ruim 22000 gulden is door de Zusters van par ticulieren bij elkaar gebedeld. Ook dit bedelen vergt veel van de Zusters en veel werk is er noo dig voor het administreeren van de ontvangen gelden. Het bestuur van de Haarlemsche Vereeniging „Maatschappelijke Zorg voor Zieken" wil in het openbaar zijn verontwaardiging uiten over de lasterlijke aantijgingen die den laatsten tijd wer den verspreid, wil zijn bewondering uitspreken voor de wijze waarop de Zusters hun moeilijke taak vervullen en daarbij hun Ijverigste en trou we assistenten niet vergeten en wil categorisch verklaren dat het op goede gronden overtuigd is dat de Zusters het vertrouwen dat het steeds in hen heeft gesteld ten volle verdienen. Dr. L. C. KERSBERGEN, Voorzitter. Mr. J. N. J. E. HEERKENS THIJSSEN, Penningmeester. F. A. VAN DER BREGGEN, Secretaris. Haarlem, 15 September 1933. Gebouw „St. Bavo" Bestuur afgevaardigden R.K. Kiesvereeniging, 8 uur Bestuur Trans portarbeiders, 8 uur Overheidspersoneel, 8 uur Alberdingk Thijm, 8 uur R.K. Bevolkings bureau, 8 uur. Stadsschouwburg N.V. Amsterdamsche Too- neelvereeniging, „Eindexamen", 8 uur. Rembrandt-theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Cinema Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. „Witte Kruis" De afdeeling Bloemendaal van de N.H. Vereeniging „Het Witte Kruis" hield Donderdagavond een ledenvergadering in hotel Vreeburg te Bloemendaal. Tot afgevaardigde naar de algemeene ver gadering op 3 October, in Amsterdam te hou den, werd benoemd de heer A. IJzerman. De heer S. P. Rijnierse zal plaatsvervanger zijn. Vervolgens werd de beschrijvingsbrief voor deze vergadering behandeld. Aan den afge vaardigde werd een blanco mandaat gegeven. Hierna diende de penningmeester, de heer S. P. Rijnierse, de begrooting voor 1934 in. Deze werd in ontvangst en uitgaven vastge steld tot een bedrag van 5910. Tot leden van de kascommissie werden be noemd mevr. Van Heumen—Benit en de hee ren J. D. Kuiper en J. C. de Vries. Van de bestuurstafel werd nog medegedeeld, dat uit 65 sollicitanten voor de betrekking Gebouw „St. Bavo" Bestuur Kamer-Cen trale Haarlem, half 3 Geel Wit, 6 uur Ge wone zittingen, 4 en 7 uur. Schouwburg, Jansweg Ensemble Julia de GruyterJoop ter Heul, kwart over 8. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellin gen en variété, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30, 7 en 9.15 uur. van wijkzuster te Bloemendaal is benoemd met ingang van 1 October a.s. zuster M. G. van Loo te Waddinxveen, die zich zal vestigen bij de familie Schipper. Verlengde Koepellaan te Bloemendaal. Burg. Stand Geboren: J. P. van Galen Verswijveren, d. Getrouwd: P. A. Dijkema en M- Schoute. R. F. A. Altman en A. E. J. Meijer. J. Valk en E. Terpstra. M. J. Roessen en S. Kloek. A. Bruij- nes en A. Nijmeijer. R. de Weerd en M. H. Dou glas. Personalia Te 's-Herogenbosch is geslaagd voor het examen ter verkrijging van het po- litiediploma van den Ned. R.K. Politiebond" „St. Michael" de heer P. J. Nijssen, alhier. De realisaties, die gisteren reeds een scherpe koersdaling op de Amsterdamsche fondsenmarkt hebben veroorzaakt, hielden heden aan, onder invloed van de reactie, die Wallstreet gisteren te zien heeft gegeven. De koersbeweging op de Amsterdamsche effecten- en goederenmarkten blijft voorshands voor de Amsterdamsche beurs het voornaamste richtsnoer en zelfs de mede deelingen van het Bureau voor de. Statistiek, dat in den economischen toestand van ons land in Juli eenige verbetering is ingetreden, ver leenden geen steun. De handel bleef vrij ome vangrijk. De daling was weer het sterkst in suikeraandeelen, waarvan HVA's 9 pet. verloren. Ook Amsterdam Rubbers leden een flink ver lies. Industrie- en petroleumaandeelen bleven niet achter en verkeerden scherp in reactie. Op de wisselmarkt openden zoowel als aanmerkelijk beneden de slotkoersen van giste ren, doch weldra trad eenig herstel in. Des niettemin bleven de noteeringen nog belangrijk lager dan gisteren. VRIJDAG, 22 Sept. Vorige Koersen Heden Londen 7.70% 7.65 59.15 59.15 9.70 9.70 34.57 34.5714 48 01 48.021/2 34.45 34.25 Stockholm 39.70 39.50 38.75 38.50 1.617/s 1.60 13.00 13.05 7.35 7.35 20.75 20.75 Vorige Koersen Heden Staatsleningen 5 Nederland 1919 1001/s 100 Nederland 1916 101% 101% 4!6 Nederland 1817 101% 101% 99% 100 101 101 iVi N. Ind 1926 AB 87 87% 37% 37 Banken 55 52 54% 52 52 49 Industrieën 7714 76% 521/2 491/2 24 22J4 15 15 isi% 173% lVs 1% 137 131 Industr. Buitenland 97/8 23% 207/g 33% 297/e 7% 5% Intern. Nickel 13% 121/2 18 I6V2 Mijnbouw 11 11 130 128 115 114 'etroleum 13 13 17414 169 94 94 4 4 H% 10% 5% 5% Vorige Koersen Heden Rubber 94 86% 70 64% 41 37% 31 28 29 25 V. I. G. O. 49 45 38 35 2% 2 Scheepvaart 25 22 2 2 2 2 Kon. Ned. Stoomb. 107/8 91/2 50 45 Suiker 184% 172 89 86 N. 1. O. 60 56 1 7/8 28 26% 15.00 15.00 Tabak 116 113% 105 103% 18 16 130 127% Spoorwegen 77 75 2% 2% 12% 10 11% 10 19% 16% 4 3% 13 13

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2