Van het Rijksdagbrandproces r M De komende winter in Duitschland Het nieuws van heden SCHERPE TERECHTWIJ ZING VOOR DIMITROF NIEMAND ZAL HONGER MOETEN LIJDEN Van der Lubbe onderzocht Stahlhelmcongres te Hannover DE BAROMETER VEREEN1GDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 25 SEPTEMBER 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD,-HAARLEM - TELEFOON 13866 De Bulgaar Popof gedraagt zich beschaafder. Zijn verblijf te Berlijn Waarom de Bulgaren Berlijn verkozen Malaria-epidemie in Peru Vijfduizend dood en Het Ween iliumurn DE NIEUWE OOSTENRIJKSCHE REGEERING Popof in verhoor Geen lid der K. P. H. „Wanneer wij het vraagstuk der werkloosheid oplossen, dan zijn wij niet te verslaan," zegt Goebbels Het schijnproces te Londen Goebbels over den Rijksdagbrand Hij zou algemeene inzinking voor wenden, om het proces te doen onderbreken Krijgt hij dwang- voeding Bloedige botsingen in Mexico Vijf „Cristeros" gedood Belgische ministers te Rome Zij, die zich tegen 1 October op ons blad abonneerenontvan gen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Redevoeringen van Hitier en Seldte ZEPPELIN DIENST NAAR DE V. S.? Verwachtingen van Eckener HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18487 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez, mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek LEIPZIG, 23 Sept. (W. B.) He denmorgen te half tien is het Rijks dagproces voortgezet. De president deelt mede, dat hij thans de andere beklaagden wenscht te verhooren. In de eerste plaats zal er een on derzoek worden ingesteld naar den levensloop van Dimitroff. Dr. Sack: De moeder van beklaag de Torgler is vanmorgen in een zie kenauto naar Leipzig gebracht om te zien hoe haar zoon het maakt. Ik zou u, mijnheer de president, zeer dankbaar zijn als u de oude moeder zou toe staan bij de behandeling van het proces tegenwoordig te zijn. De president: Ik willig uw ver zoek in. (Torgler begint te weenen). Toen beklaagde Torgler mij uit de gevange nis te Moabit een brief schreef, waarin hij mij verzocht hem een bezoek te brengen heb ik hem laten vragen, hoe hij tegenover de be schuldiging stond of hij nooit voordeelen had getrokken uit zijn communistische gezindheid en in het bijzonder of hij zich op de een of andere wijze schuldig voelde. Torgler heeft mij Verzekerd, dat hij onschuldig is en dat hij uit zijn innerlijke politieke overtuiging nooit voor. deel heeft willen trekken. Deze verzekering is voor mij aanleiding ge weest, na Torgler eerst nog 24 uur bedenktijd te hebben gegeven, de verdediging op mij te nemen. Dr. Seuffert, de verdediger van v. d. Lubbe Wijst er op, dat beklaagde Van der Lubbe van daag een zeer terneergeslagen, volkomen apa- thischen indruk maakt. Hij heeft vernomen, dat hij gedurende de behandeling van het pro ces niets eet of drinkt. Dr Seuffert zou gaarne willen, dat een geneesheer de zitting bijwoont om te letten op den gezondheidstoestand van den beklaagde. De president willigt het vlerzoek van dr. Seuffert in. De president gaat dan over tot het verhoor Van den Bulgaarschen beklaagde Dimitroff. Dimitroff is een lange man met peper en zout kleurig haar. Hij werd in 1882 te Radomir in Bulgarije geboren en verbleef tot zijn arrestatie in Berlijn-Steglitz als au teur. De president: U bent reeds ter dood veroordeeld in Bulga rije. Kunt u daarover een en ander vertel len? Beklaagde Dimi troff: Ik heb gehoord, dat ik in Bulgarije ter dood ben veroordeeld. Nadere inlichtingen heb ik daaromtrent niet ingewonnen, want het interesseert me niet. President: Volgens een mededeeling van het Bulgaarsche gezantschap bent u in Januari 1934 tot levenslange tuchthuisstraf veroor deeld, omdat u een opstand had verwekt in Bulgarije. Bij een tweede vonnis is u ter dood veroordeeld wegens het organiseeren van een bewapenden opstand. Heeft u dan niet langs omwegen naar de Vonnissen geïnformeerd? Dimitroff: Ik interesseer mij absoluut niet voor de veroordeelingen. Zij hebben voor mij geen beteekenis. President: Maar misschien wel voor ons. Ik vraag u slechts of u de mededeelingen van het gezantschap kunt bevestigen. Dimitroff: Vooruit dan maar, ik geef het toe. President: Dimitroff ik wil u een ding zeggen, u heeft u hier bescheiden en rustig te gedragen. Als u dat niet doet heeft u bij ons geen succes. Als ik hier spreek over vonnissen, die u reeds gekregen heb. dan komt het er niet op aan of dit u koud iaat of niet. Volgens de acten, welke voorgelezen werden, is Dimitroff in zijn land tweemaal veroordeeld. Eenmaal wegens den grooten opstand in Sep- Dimitroff tember van het jaar 1923 tot levenslange tucht huisstraf en daarna als organisator van gewa pende benden. Tijdens het voorlezen van deze acten maakt Dimitroff herhaalde malen afkeurende opmer kingen, zoodat hij door den president scherp terecht gewezen wordt. Op verzoek van den president geeft Dimi troff een overzicht van den opstand in 1923. Op 9 Juli heeft een staatsgreep van officieren plaatsgehad, waarbij de regeering Stambolis- ku ten val gebracht werd en Stambolisku zelf werd vermoord. De spanning heeft zich op 23 September 1923, dus juist tien jaar geleden, ontladen in een algemeenen opstand, welke echter door de troepen van de regeering Zan- koff werd onderdrukt. Met ongeveer duizend opstandige boeren en communisten is hij, Di mitroff, over de Zuid-Slavische grens gegaan. Gedurende eenige weken hadden nog heftige gevechten met benden plaats, naar aanleiding waarvan Dimitroff later ter dood veroordeeld is. Van Zuid-Slavië uit ging Dimitroff naar Weenen, waar hij relaties onderhield met de Oostenrijksche communisten. „Ik draag" aldus verklaarde Dimitroff verder „de moreele verantwoordelijkheid voor de leiding van dezen opstand en ik ben trotsch op dezen heldhaftigen opstand. Ik be treur slechts, dat ik en mijn partij destijds nog geen juiste communisten waren." Op de vraag van den president hoe het ge komen is tot den brand in de kathedraal te Sofia, verklaart Dimitroff dat de massa's in Bulgarije zich in opstand bevonden, omdat tegen het volk een aantal terreur-daden werden ge pleegd. Dimitroff verklaarde verder dat de kathe draal te Sofia tegen den wil der communisti sche partij in brand is gestoken. Hij zelf be vond zich destijds in Moskou en kan derhalve geen bijzonderheden over dezen aanslag me- dedeelen. Bij het verdere verhoor beklaagt Dimitroff zich er over, dat hij ondanks zijn verzoeken geen vrije keus meer had voor een verdediger. De Officier van Justitie dr. Werner: „Heeft de beklaagde wel eens een poging gedaan zijn officieelen verdediger ertoe te bewegen bepaal- d documenten voor hem te verzorgen en heeft de officieele verdediger het verzorgen van deze documenten geweigerd?" Dimitroff moet dit ontkennen. Op een vraag of hij eens een brief geschreven heeft, die niet doorgezonden is, antwoordt hij ontkennend. Na een korte pauze wordt weer de inspecteur der recherche Heisig voorgeroepen die reeds gisteren als getuige werd verhoord. Desgevraagd verklaart hij nog eens de eerste beambte ge weest te zijn die Van der Lubbe na diens arres tatie aan een werkelijk verhoor onderwierp. Van der Lubbe werd, zooals dat gebruikelijk is, eerst overgebracht naar een politiepost. Men heeft hem daar echter alleen omtrent zijn identiteit en eenige bijkomstigheden onder vraagd. Het eerste werkelijke verhoor had later in het hoofdbureau van politie plaats en werd door hem, Heisig, afgenomen. De Openbare Aanklager Parsisius: Uit de ac ten blijkt dat Van der Lubbe, nadat hem mede gedeeld was dat hy te Leipzig te recht zou staan, gezegd heeft: „Dat is fijn. Ik zal een vlammende politieke rede houden". Tot heden is er van die vlammende rede nog niet veel te recht gekomen. Heisig beaamt dat de beklaagde deze woorden inderdaad gezegd heeft. Op een vraag van den President of Van der Lubbe zich in dien zin geuit heeft, blijft deze langen tijd zwijgen. Ten slotte zegt hij zacht: „Neen!" Dan wordt het verhoor voortgezet van be klaagde Dimitroff. Dimtrof verklaarde van Januari tot Juli 1929 in verschilende Russische sanatoria te bebben vertoefd in verband met een langziekte. De president tracht dan vast te stellen, of Dimitrof te Berlijn in het geheel geen aan sluiting heeft gehad bij Duitsche communisten. Verdachte antwoordt, dat hij een geheele reeks Duitsche communisten te Moskou heeft leeren kennen, toen deze aan mternationale congres sen deelnamen. Hij heeft echter maar zelden, misschien twee keer, met Duitsche communis ten over Bulgaarsche kwesties gesproken. De president: Bij uw arrestatie zijn by U telefoonadressen gevonden. Een daarvan, met omgezette cijfers, betrof den communist Stöcker. Verdachte: Dat is een vergissing. De president verwijst dan naar een telefoon nummer in een boekje van Dimitrof, dat in be slag is genomen, en dat op naam van Illnell luidt. Als men dit nummer omdraait, krijgt men dat van de Russische handelsvertegenwoor diging. „Wist u dat niet, verdachte? Dimitrof: Neen. Op desbetreffende vragen van den procureur- generaal bevestigt Dimitrof, dat hij lid van het executieve comité van de internationale com munistische partij was. Met de Roode Hulpor ganisatie in Berlijn zou hy geen relaties heb ben onderhouden. Op de vraag van den President hoe lang hij met de beide andere Bulgaarsche verdachten bekend is, zegt Dimitrof, dat hU hen, evenals vele andere partijgenooten, kent sedert zij hun vaderland hebben verlaten. Van tyd tot tijd heeft hü hen, na November 1932, in Berlijn ontmoet. De president wijst hem op de tegenspraak die er bestaat met vroegere verklaringen, vol gens welke hij met verdachte Popof vluchtig in Moskou kennis had gemaakt en dat hij hem in Beriyn slechts een keer had ontmoet, voordat hy werd gearresteerd. LIMA, 23 Sept. (V. D.) Sinds acht maanden woedt in de provincie Cuzco in Peru een ma laria-epidemie, die tot dusver vijfduizend doo- den geëischt heeft. Geheele dorpen zijn ont volkt. Sinds Januari zyn twintigduizend ziek tegevallen voorgekomen. De plaatseiyke auto riteiten hebben dringend om financieelen steun verzocht ter bestryding van de epidemie. Verwachting: Meest zwakke wind uit Zuidelijke richtingen; nevelig tot zwaar EE bewolkt; waarschijniyk weinig of geen EE EE regen; iets zachter overdag. EE Hoogste stand: 764.3 te Stersele. Laagste stand: 750.0 te Isafjord. EE EE Zon op 6.52, onder 6.52. Licht EE op 7.22 Eerste Kwartier 26 Sept. |E Dimitrof verklaart dit met de opmerking, dat hy de beide anderen heeft willen ontzien. Op een vraag van verdachte Popof wordt dan nog eens kort besproken, wanneer Dimi trof kennis heeft gemaakt met de beide an dere Bulgaren. Daarbij blijkt, dat Dimitrof niet reeds in Joego Slavië, doch pas in Moskou met hen in contact is gekomen. Aan het V. D.-verslag ontleenen wij nog, dat Dimitrof verklaarde op het internationale an ti-oorlogscongres te Amsterdam verschillende Europeesche persoonlijkheden voor de Bulgaar sche zaak te hebben gewonnen, o. w. Henry Barbusse en Romain Rolland. Het Hof gaat dan over tot het verhoor van verdachte Popof zoo meldt Wolff verder die in 1902 in een Bul- gaarsch dorp is geboren. Zyn vrouw woont in Moakou. Verdachte geeft toe, dat hy in Juni 1932 wegens zyn lidmaat schap van het centraal comité der Bulgaarsche communistische partij, by verstek tot 12jaar tuchthuisstraf en 15 jaar verlies van burger rechten is veroordeeld. t jIB Aan den gewapenden .*M. "V* JlflS opstand van 1923 heeft <mÊ&. Jlk JMmMÈ. hy echter niet deelge- popop nomen en hy is deswe- gen ook niet vervolgd of veroordeeld. Toen na dien opstand vele com munisten gearresteerd werden, is hy uit Bul garije gevlucht, omdat hy vreesde, dat men nem als communist eveneens gevangen zou nemen. Hij is toen kantoorbediende in Wee nen geworden. De president schorst daarop de zitting voor de groote pauze en deelt mede, dat Popof nog een uur lang zal worden ondervraagd. Na de pauze komt de President van het Ge rechtshof nog even terug op een mededeeling, gisteren door dr. Sack gedaan omtrent de be richtgeving over het proces in enkele bladen van Rio de Janeiro. Er is gebleken, dat de be doelde bladen niet door een der hier aanwezige journalisten bediend worden. De zaak is daar mee afgedaan. Het verhoor van beklaagde Popof wordt voortgezet. Het blykt, dat Popof van 1925 tot 1929 te Moskou verbleef. Einde 1929 werd hy benoemd tot secretaris der Bulgaarsche com munistische jeugd-organisatie en keerde hy weer naar Bulgarije terug. In October 1931 werd hij van zyn bed gelicht en gearresteerd, maar hij wist te ontvluchten en trok weer naar Mos kou, De President vraagt hém waarom hij om trent zijn oponthoud aldaar aanvankelijk an dere verklaringen aflegde, dan by latere ver hooren. Popof: Het leek mij een groot onrecht, dat men mij verdacht van de misdaad der brand stichting in den Rijksdag. Ik durfde de waar- Bovenste rij van links: Bondskanselier dr. Dollfuss (deze vereenigt in zijn hand de portefeuilles van Buitenlandsche Zaken, Defensie, Binnenlandsche Zaken en Landbouw), majoor Fey, vice-kanselier, dr. Schuschnigg, Onderwijs en Justitie, dr. Buresch, Financiën, Schmitz, SocialeZaken, Stockingen, Handel en Verkeer. Onderste rij: de staatssecretarissen prins Schönberg-Hartenstein Neustadter, dr. Ender, Karwinski en Kerber heid niet zeggen uit vrees van aan de Bulgaar sche politie uitgeleverd te worden, en ook om dat ik bang was, dat de Duitsche politie min stens de Bulgaarsche politie inlichten zou om trent mijn verklaringen. Ik wilde beslist niet. dat de Bulgaarsche politie op de hoogte gesteld werd van mijn doen en laten in Moskou. President: Waarom is Berlijn eigenlyk meer geschikt dan Moskou voor het afwachten van een amnestie? Popof: Emigranten, die van Moskou direct naar Bulgarije gaan, worden daar altijd ver volgd. Bovendien was het een order van de partij, dat ik naar Berlijn moest gaan om daar te zorgen voor den steun aan Bulgaarsche emi granten. Daarmee is het verhoor over den persoon van Popof ten einde. Maandagmorgen om half tien wordt het proces voortgezet. Volgens „Reuter" vormde Popof een sterk contrast met Dimitroff. Volkomen rustig ant woordde hij kalm en beschaafd op de hem ge stelde vragen. Van der Lubbe was de zelfde ge broken man der eerste twee dagen. Nu en dan speelt er een vreemd lachje om zijn lippen. AMSTERDAM, 23 Sept. Naar aanleiding der verklaringen van den inspecteur der re cherche Heizig, voor de rechtbank te Leipzig, publiceert het secretariaat der Kommunistische Party Holland een lange verklaring. Hierin wordt het onjuist genoemd, dat de „Internationale communisten" het programma der K. P. H. aanhangen. Van der Lubbe trad "in 1931 gedwongen vrit de K. P. H., die hy daar na fel bestreed. Hij bleef er dus niet direct of indirect lid van. Namens de K. P. H. zijn er op den dag vóór 1 Maart geen papieren of aanteekeningen van Van der Lubbe weggehaald. Van een oude pas is niets bekend. Een dagboek van Van der Lubbe is in handen der „internationale communisten" en werd gepubliceerd in het zoogenaamd rood boek. BERLIJN, 23 Sept. (V.D.) Vrydagavond heeft de Rijksminister dr. Goebbels, in het Sportpalast een rede gehouden, waarin hy o. a. het volgende zeide: Wy, naaonaal-socialisten, hebben van den aanvang af nagelaten beloften te doen. Wij hebben ons steeds op een langdurige periode ingesteld. Zelfs vóór de verkiezingen op 5 Maart van dit jaar hebben wij steeds weer betoogd: vier jaar is het minimum, dat wij noodig hebben om het resultaat van onzen arbeid te kunnen vaststellen. Ik geloof thans niet, dat daarvoor zoovel tijd noodig zal zyn, doch ik heb de overtuiging, dat zooals de politieke zuiveringsactie zeer snel kon ge schieden, ook de economische saneering van ons productieleven sneller zal gaan, dan wy allen thans mogelk achten. De brand in den Ryksdag was voor ons het teeken, dat thans niet meer getreuzeld mocht worden, dat men thans met yzeren vuist moest ingrijpen om dit gevaar te onderdruk ken en dat wy, wanneer wy dit niet deden, niet verdienden de opdracht van het volk uit te voeren, dat wy ook niet verdienden aan het bewind te blijven, doch slechts verdienden door het communisme vervangen te worden. Dat de stryd tegen de communistische partij ook tot haar vernietiging leidde, was ons doel. Nadat de minister de beteekenis van de vernietiging van het communisme ook voor het buitenland had uiteengezet, hield hy zich uitvoerig bezig met een andere grootsche daad der Duitsche regeering, n.l. Duitschland tot een staat te maken. Duitschland is thans voor de eerste maal in zijn geschiedenis een aaneengesloten natie, daarom is de regeering ten aanzien der werkloosheid er zeker van deze te kunnen wegnemen. Wij begrijpen zeer goed: wanneer wij dit vraagstuk oplossen, dan zyn wy niet te ver slaan. Lossen wy het niet op, dan zal ook ons regiem niet van langen duur zyn. Daarom hebben wy ons zooveel mogelijk met dit vraag stuk bezig gehouden. N Voor den aanstaanden winter zal de regee ring grootsche maatregelen tot hulpverleening organiseeren. Niemand zal koude of honger behoeven te lijden. Goebbels verklaarde verder dat hij geloof de, dat het op deze wijze zal gelukken het laatste groote vraagstuk op te lossen, n.l. hoe Duitschland weer in de wereldpolitiek kan worden ingeschakeld. Ik weet wellicht beter dan iemand anders, dat onze toestand op bui- tenlandsch politiek gebied nu en dan zeer bedreigd geweest is. Dat was ook te verwach ten. oen het nationaal-soeialisme aan de macht kwam, beteekende dit een stoot voor het geheele wereld-liberalisme. Dat de wereld het niet zoo begreep, was zeer natuurlijk, in het bijzonder omdat de ons voorafgaande regeeringen nimmer nagelaten hebben het buitenland verkeerd over ons in te lichten en het voor te houden, dat wij een bende revol verhelden, zedenmisdadigers enz. daren. Het is natuurlijk thans moeilijk het buitenland een andere meening by te brengen. Wy kun nen slechts overtuigen door onzen zakelijken arbeid. Wy hebben in het geheel geen propaganda noodig. De propaganda maken voor ons de Joden en de emigranten. Zy willen rustig te Londen een gerechtelijke comedie opvoeren, doch dit is alles te kinderachtig om ernstig genomen te worden. Hun leugenachtige bewe ringen, dat wy zelf den Rijksdag in brand gestoken hebben, zyn te dwaas om geloofd te worden. Ik moet zeggen, dat ik aan de wys- heid van het Joodsche ras begin te twyfelen. Is hét verstandig, wanneer de Joden thans sentimenteel door alle landen van Europa schreeuwen om hun eigen nood ten toon te stellen? Dit is zelfs zeer onverstandig, want hierdoor worden ander, landen slechts op het Jodenvraagtuk opmerkzaam gemaakt. Wan neer echter eenmaal het Jodenvraagstuk ter sprake komt, dan is het slechts voor het Jo dendom zelf schadelijk. De Joden zouden goed doen, wanneer zij zich geruischloos in de ver getelheid zouden terugtrekken. Tenslotte verklaarde Goebbels, dat gezorgd moet worden voor de hongerenden. Wy moe ten de partij versterken, want de party is de ruggegraat van onzen staat. Daarom zal met ingang van 1 October een propaganda-veld- tocht van nooit gezienen omvang worden geopend. De leider zelf en zyn ministers stel len zich aan het hoofd en wy zullen met kracht tegen elke sabotage optreden. Wie thans sa- ten. Toen het nationaal-soeialisme aan de regeering, maar aan het Duitsche volk. Wy moeten yverig waken en overal nagaan, waar een saboteur zit om hem te vernietigen. Voor ons moet de dignst aan het voL. een eere- dienst zijn. LEIPZIG, 23 Sept. (W.B.) De voornaam ste beklaagde in het proces inzake de brand stichting in het Rijksdaggebouw, Marinus van der Lubbe, is Zaterdagavond, na de rechtszit ting, door den gerechtelijken arts dr. Schütz onderzocht. De conclusie van den geneesheer luidt als volgt: Van der Lubbe verkeert in een toestand van passief verzet en legt het er klaarblijkelijk op aan, de onderbreking van het proces af te dwingen door een algeheele inzinking voor te wenden. Een dergelijke houding stemt geheel overeen met de instructies der communistische party omtrent de houding, welke haar leden voor de rechtbank moeten aannemen. Hij is m staat het proces te blyven bijwonen. Geeft hij zijn verzet niet op, dan zal dwang- voeding overwogen moeten worden. Van der Lubbe wordt ln de gevangenis ziekenkost ver strekt. Zoo kreeg hij bijvoorbeeld vanavond een „Schnitzel", gebakken aardappelen en groenten, wyn en een perzik. Hy heeft de spijzen echter niet aangeroerd. Een correspondent van de „Angriff' had een onderhoud met den tweeden Openbaren Aan klager, die als zijn meening te kennen gaf, dat het proces nog wel eenige weken duren zal. Elk onderdeel zal nauwkeurig worden nagegaan en het proces bepaalt zich dus niet tot de uiterlijke dingen als het feit der brandstichting zelf, maar vooral zal men er zich op toeleggen uit te visschen wie Van der Lubbe's helpers en opdrachtgevers waren. Het deel van het proces, dat te Berlijn afspeelt op de plaats van de misdaad, namelijk in den Rijksdag, belooft hoogst belangrijk te worden. Van der Lubbe wordt in de gevangenis goed verzorgd en is overdag noch 's nachts geboeid. Hy neemt uiterst weinig voedsel tot zich. LEIPZIG, 24 Sept. (W.B.) In het Stock- holmsche orgaan „Socialdemocraten" wordt de leugen verspreid, dat men heeft gepoogd den beklaagde Van der Lubbe uit den weg te rui men. Hiertegenover moet worden vastgesteld, dat Van der Lubbe zich vandaag veel beter voelt dan gisteren. Hij heeft een weinig brood gegeten en heeft verscheidene uren in den tuin van de gevangenis gewandeld. Hy werd by die gelegenheid door zijn verdediger bezocht en on derhield zich met hem. GUADALAJARA (Mexico), 23 Sept. Bij bloe dige botsingen alhier tusschen z.g. Christeros en politiemannen werden 5 Cristeros en 1 politie agent gedood. De politie maakte gebruik van machinegeweren tegen de Christeros, die pro testeerden tegen de anti-katholieke wetten. De Christeros zijn by zonder actief in de pro vincie Jalisco. (United Press) ROME, 23 Sept. (V. D.) Mussolini heeft he den den Belgischen minister-president Graaf de Broqueville en daarna den Belgischen mi nister Jaspar ontvangen. Graaf de Broqueville is later door den Paus in particuliere audiëntie ontvangen. Het proces inzake den Rijksdagbrand. Het hoor van Dimitrof en Popof. V. d. Lubbe ge neeskundig onderzocht. Rede van Goebbels over de bestrijding der werkloosheid en de winterhulp. Stahlhemcongres geopend te Hannover. Belgische ministers te Rome. Malaria-epidemie in Peru; vijfduizend dooden. Begrooting van het Wegenfonds voor 1934. Torpedoboot op de reede van Soerabaja gezon ken; opvarenden gered. De bemanning van het IJslandsche station te Soesterberg gehuldigd. Benoemingen in het bisdom Haarlem. Drie Duitsche luchtballons in ons land gedaald. Jeugdige ysco-venter overvallen nabij MeppeL Paniek tijdens de paardenrennen te Baarlo; twee ernstig gewonden. Verschillende ernstige verkeersongevallen. O HANNOVER, 23 Sept. Onder zeer groote be langstelling is hedenavond in het Stadion te Hannover het Congres der Stahlhelmleiders be gonnen. Zeventig-duizend leiders waren aan wezig, toen Adolf Hitler, bondsleider Seldte, vice-kanselier Von Papen, de ex-kroonprins en rijksweerminister Von Blomberg verschenen Na een rondgang door het Stadion begaf Hitler zich met de zynen naar de demonstratie in de koepelzaal van de Stadshal. Daar nam de ryks- kanselier het woord. In zyn rede zei hij o.a.: Wy zijn getuigen geweest van de grootheid van ons volk, maar ook van zijn ondankbaarheid en zyn verval. Wy zijn thans getuigen van het Duitsche her stel en zullen het zijn, als God wil, van de Duit sche vrijheid. Wij weten, dat de opbouw van ons nieuwe leven moeilijk is en tyd vergt. Maar alles, wat werkelijk groot is op deze wereld, heeft tijd noo dig. Dat ons het groote wonder gelukt is. dan ken wij niet in de laatste plaats aan het leit, dat wy ons volk niet slechts hebben gemobili seerd, maar ook georganiseerd, dat wij dat ge disciplineerde lichaam hebben gevormd, dat de nat.-soc. beweging thans is. Ik vind. dat er niets mooiers is in de ontwikkelings-geschiednis van het nieuwe Duitschland. dan het feit. dat wy elkaar de hand konden reiken als mannen, die elkander niets anders te geven hadden dan hun wederzijdsche belofte van trouw en kameraad schap. Bondsleider Seldte hield eveneens een geest driftige rede, waarin hy verklaarde, dat het thema van Hannover zal zyn: de opbouw en stryd voor een betere en beveiligde toekomst. In warme bewoordingen bracht hy Hitier dank. dat de Stahlhelm door zijn werk uit de oppositie tot de innerlyke vryheid was gebracht. AKRON (Ohio) 23 Sept. (W. B.) Na byna anderhalven dag aan één stuk onderhandeld te hebben met de leiders der Goodyear Zeppelin- corporation verklaarde dr. Eckener te hopen, dat de zeppelindienst tusschen Duitschland en de V. S. reeds in het voorjaar van 1935 kon worden geopend. Voor de noodige geldmiddelen zou hy zich wenden tot de Intern. Zeppelin- transportation-cy. Voor het geval de marineluchtschiphaven Lakehurst hem zou worden geweigerd als voor- loopig eindstation, zou hy waarschynlyk by Washington een luchthaven openen, n b I-- - 7-7 irZ. Stand op Maandag 1 uur mm.: 75? VoUge stand; 75?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1