Het Duitschland van Hitier Vaseline Chesebrough Begrooting van het wegenfonds Pooljaar-expeditie EEN INTERVIEW MET ROSENBERG Het rassenbeginsel 1.RADIOPROGRAMMA MAANDAG 25 SEPTEMBER Een bede om hulp Dinsdag 26 Sept. 1933 Wijziging Rijkswegen plan Motorboot gevonden In elke Huisapotheek 1 Intieme plechtigheid te Soesterberg „Wanneer het buitenland Duitsch- land rustig laat werken, kan het tenslotte zijn voordeel doen met de nieuwe methode Moet een prachtig liefdewerk door geldgebrek worden vernietigd? Dreigbriefschrijver ingerekend Ruim veertien millioen voor wegenverbetering en bruggenbouw Wegen in Overijsel Wegen in Gelderland Wegen in Utrecht Wegen in Noord-Holland Wegen in Zuid-Holland Bruggen over groote rivieren VOOR HET GROOTE GEZIN Een particulier kinder toeslagfonds De bestuurder waarschijnlijk verdronken De bestuurder gered ERNSTIG AUTO-ONGELUK Een doode en een zwaargewonde OUD GEWELF INGESTORT Voerman met paard en kar naar de diepte TOCH STEUN ONTVANGEN De bemanning van het IJslandsche station gehuldigd Kolonel van Santen spreekt zijn mannen toe Provinciale Groninger Courant blijft verschijnen Een der meest populaire figuren bij de strijdbare leden der nationaal-socialisti- sche party is Alfred Rosenberg. Zijn car rière is vlug geweest en zyn succes als journa list en theoreticus der party duurt sedert acht jaren onverminderd voort. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken in de Wilhelmstrasse is het officieele orgaan der regeering, maar Ro senberg is de chef van het politieke buiten landsche bureau der party. Z«n invloed op de diplomatieke gestes van Duitschland is noch direc6 noch officieel, maar is niettegenstaan de dit niet minder groot. Want de party is op het oogenblik voor 80 percent de regeering zel ve en voor 100 percent de publieke macht. Ik heb hem opgezocht en mij met hem onderhou den over het complex der vraagstukken, die op den partijdag te Neurenberg ter sprake zyn gekomen. Rosenberg is nog een jonge man, groot en blond. In zijn gebaren heeft hij iets rustigs. Dit stamt uit zyn geboorteland Estland. Een geprononceerd Baltlsch accent. Hy studeerde tijdens den oorlog aan de universiteit van Mos kou, omdat de school voor hooger onderwys te Reval in, de oorlogsjaren daarheen was over gebracht. Hy was nog te Moskou toen het bolsjewisme over de Russische landen uitbrak. Hy wist nog naar Duitschland te ontkomen, dat hij altyd als zUn vaderland had beschouwd en kwam naar München, waar op dat oogen blik de radenrepubliek hoogty vierde. Hy had gelegenheid en had ook den moed, om met de revolutionnairen gesprekken en debatten te houden, waarin hij hun trachtte bij te bren gen, wat in de nuchtere werkelykheid het com munisme van Lenin eigeniyk beteekende. Ro senberg trad reeds in dien tyd in contact met de nationalisten, die zich toen in het geheim aaneensloten. Hij leerde Hitier kennen en was een der medestichters van de „Völkische Be- obachter", een klein krantje, dat thans ge worden is het meest gelezen blad van Duitsch land. Ik wist, dat ik kwam te staan tegenover den schrijver van het werk, dat handelt over de wegen der toekomst van de Duitsche buiten landsche politiek. In dat boek zijn karakteris tieke bladzyden te lezen over de ideeën van den schryver in verband met het ras-imperia- lisme. De hoofdgedachte van dit boek is, dat Duitschland in het Westen behoefte heeft aan ruimte, dat Frankryk en Polen deze expansie- zucht met argwaan gadeslaan en dat Engeland en Italië tegenover deze politiek een onver schillig® houding aannemen. By gevolg procla meerde hy voor Duitschland een politiek van vriendschap met Engeland en Italië, er bij voegend, dat het isolement van Frankrijk van vitaal belang was voor het Duitsche Ryk. De zelfde gedachte heeft trouwens Hitier gelan ceerd in zyn boek „Mein Kampf". Ik wilde Rosenberg niet alleen interviewen over wat hy in het verleden schreef, maar ook en vooral over wat hy in het openbaar in Neurenberg proclameerde. Ik vroeg hem: Hebben de rastheorie en het daaruit afge leide recht der „heldenmenschen" konsekwen- ties op het gebied der buitenlandsche politiek? Rosenber, na den „Führer" de meest ortho doxe vertegenwoordiger -der partij, dacht ry- pelijk na en antwoordde toen het volgende: „De geschriften en redevoeringen, die wy maken en houden, ontvouwen de rassenleer met de bedoeling, om zich rekenschap te geven van de constitutieve elementen van het Duitsche volk, van hun kracht en van hun zwakheid. Het karakter en de eigenschappen van den eenen kant, het bloed van den anderen kant zijn elementen, die naar onze overtuiging zeer innig zyn verbonden. Dit inzicht en de ge volgtrekking, die wy er uit trekken, vormen vanzelf de grondslagen voor onze binnenland- sche politiek. Maar dit alles heeft niets doen met intenties of initiatieven welke dan ook tegenover het buitenland. Als wy spreken van dapperheid en heroïsme, dan bedoelen wy daar mede niet militaire deugden, maar alleen de belangloos» offers, die wy te brengen hebben voor het belang der Duitsche gemeenschap. De „Führer" heeft in Neurenberg niet gesproken over de buitenlandsche politiek. Onze partijdag aldaar was geen militaire parade, maar een biyde byeenkomst, een joyeus overwinnings feest van het nieuwe régime en van de nieu we leer, die thans in Duitschland heersthen." „Jawel, maar al die formaties van jongelui leken toch geheel op gedisciplineerde leger scharen!" „Het is toch duidelijk, dat samenkomsten van zulke geweldige massa's niet mogeiyk zyn zonder strenge discipline. Discipline is nood- zakeiyk. Zij ontsluiert u tegelijk het geheim van de revolutie, die byna onbloedig is verloopen. De verontwaardiging na de ontbinding van het Duitsche Ryk onder het oude régime, de ver ontwaardiging over het verval van justitie en het openbare leven was zóó groot, dat het, ware onze discipline er niet geweest, begrypeiyk zou geweest zyn, als er betreurenswaardige excessen hadden plaats gehad. Wanneer men de politieke zyde van de na- tionaal-socialistische party over het hoofd zou zien, dan zou men ook geen oog hebben voor haar sociale zyde. De wereld heeft altijd ge dacht, dat een sociale revolutie natuumoodza- keiyk gepaard moet gaan met woeste en bloe dige excessen. In Duitschland ziet de wereld die revolutie zonder dit alles gebeuren en zy staat geslagen van verbazing. Onze beweging probeert het angstwekkend spook der werkloosheid met nieuwe middelen te overwinnen, want de middelen van het oude régime waren verouderd en hadden geen resul taat. Dat we niettegenstaande den slechten stand van onzen exporthandel twee millioen menschen weer aan het werk hebben kunnen zetten, bewyst, dat in Duitschland zelf het ver trouwen ls weergekeerd, en is een bewys er voor, dat allen willen samenwerken voor arbeid en brood. Alle onze krachten worden op dit punt samengetrokken. De kanselier zelf heeft verklaard, dat dit het ernstigste probleem is van onze politiek. De oplossing ligt in het ge bruik van talryke werkkrachten. Ter verbete ring van den bodem en dergeiyke dingen. Dit allee kan alleen resultaat hebben, wanneer ook van particuliere zijde overal initiatieven wor den genomen. De niet-Duitscher gaat van een ander beginsel uit. en begrypt ons dus niet. wy probeeren daarom voortdurend onze be doelingen duideiyk te maken. Onze revolutie is er eene van den socialen vrede, het tegendeel van den klassenstrijd, zy is een opleving van het karakter inplaats van de vroegere algemeene malaise-stemming. Zy is de terugkeer naar een Een der leidende figuren in de Nationaal-Socialistische beweging is Alfred Rosenberg. Naast Hitler geldt hij als de meest orthodoxe vertolker der Nationaal-Socialis tische Gedachte. Jules Sauerwein heeft met hem een lang gesprek gehad en deelt hier mee wat Rosenberg hem vertelde. autoritatigven staat, die alleen overeenkomt met de Duitsche natuur. Duitschland denkt er niet aan, zich te willen onttrekken aan onderzoek van vreemde zyde. Integendeel, het wenscht, dat zijn methodes en krachten van naby worden bestudeerd. Indien het buitenland Duitschland rustig laat werken aan de oplossing van zyn sociale kwesties, dan geloof ik, dat het met onze methoden zyn voor deel kan doen by het bestryden van de af- schuwlyke werkloosheid, die ook daar heerscht. wy trachten de rampen van het verleden met al onze krachten te herstellen. De eerste voor waarde is, dat wy elkander wederkeerig achting toedragen. Dan marcheeren wy pas op den juis- ten weg van den werkelyken vrede. JULES SAUERWEIN (Nadruk verboden) Wij brengen onder de aandacht van Katho liek Nederland den noodtoestand, waarin de Zusters Carmelitessen van het Sint Jozefhuis, Amstelveenscheweg te Amsterdam, schuldeloos zyn geraakt en vragen dringend om hulp. Voorheen hebben deze Zusters reeds het lief dewerk voor onverzorgde kinderen beoefend in enkele kleine perceelen aan de overzyde van het IJ te Amsterdam, doch weldra was de toeloop zóó groot, dat het huisje veel te klein en on doelmatig bleek en de noodzaak dwong tot een nieuwen bouw, welke verrees aan den Amstel- veenschenweg. Daarvoor werd een obligatieleening uitgegeven en geplaatst. Doch nauwelijks was het huis ten halve ge reed of de Bank, welke de leening had geëmit teerd, staakte de betalingen, zoodat de Zusters èn het kapitaal ad f 150.000.verloren èn nog rente moeten betalen van de vervlogen gelden. De bouw werd toch voltooid om een onderdak te geven aan religieuzen en kinderen, maar nu staan de Zusters voor een faillissement, indien Katholiek Nederland niet helpt. wy mogen niet dulden, dat deze engelen van liefde uit hun huis worden gejaagd en dat het prachtig liefdewerk wordt vernietigd, zy ver dienen in alle opzichten de waardeering en hulp van Nederlands Katholieken. Hun huis verdient een litanie van prachtige titels. Men zou er een steen mogen metselen in den gevel, waarop ge beiteld: „Huis der Voorzienigheid", „School van Heiligheid", „Hulp der Hulpeloozen", „Speeltuin van 't Kindje Jezus' „Offerplaats van reine zie len", „Carmelrozen in bloei". Neen, het debacle van een Bank mag onze brave, goede, heilige Zusterkens niet treffen in het dierbaarste, wat zy hebben, haar liefdewerk. Neen, zy, die in de grootste soberheid, in waar achtige armoede leven en voor zichzelf alle aardsche goed hebben geofferd, mogen wij niet door geldmacht laten verjagen, en zy, die per- soonlyk niets bezitten, mogen niet langer door niet te dragen geldzorgen worden gepynigd. Katholieken van Nederland, als voor deze, uwe dierbare en beste Zusters, een faillissement zou moeten volgen, dan gaat het vertrouwen in uw nog nooit gefaald hebbende hulpvaardig heid en liefdadigheid ten onder, wy hebben millioenen byeengebracht voor Universiteit en Seminariën en Ziekenhuizen en Kerken zou den wy met ons allen niet een som van f 150 000 byeen kunnen brengen? Moeten zy verjaagd en werkeloos worden, zy, die willen werken en zoo heerlijk en prachtig kunnen werken en nog werken in dat nieuwe huis, dat al weder vol is van onverzorgde kin deren? Moet hun huis en hun hart onder den ha mer? Nooit! Wy vragen en smeeken u dan ter liefde Gods, ter liefde der zoozeer te respecteeren Eerwaar de Zusters, ter Liefde van zooveel onverzorgde kinderen, aalmoezen en ryke aalmoezen geheel pró Deo. wy weten, dat wy niet tevergeefs een beroep op de weldadigheid van Nederlands Katholieken doen. Reeds mochten wy van den Bisschop van Haarlem een verheugend bewijs van medeleven ontvangen. Hoezeer zyn Hoogwaardige Excel lentie sympatiseert met de actie van ons Co mité, moge biyken uit het feit, dat Z. H. Exc. voor het voorgeschreven doel gedurende een aantal jaren een gift heeft toegezegd van f 1000 per jaar. Dat hooge voorbeeld worde nagevolgd. Het Noodcomité, C. J. BOEKHORST, Deken en Pastoor, Amstelveensche weg 351 Amsterdam (Z.) J. M. VAN DER TUYN, Pastoor, Heemstede, Heerenweg 88. Pater BORROMEUS DE GREEVE, Woerden. Mr. J. B. BOMANS, Lid van de Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, Haarlem, Kleine Hout weg 125. Mr. C. M. J. F. GOSELING, Voorzitter van de R. K. Staatsparty, Amsterdam, Cornells Schuytstraat 60. Mr. A. J. M. HENDRIX, Voorzitter „Katholiek Amsterdam", Amsterdam, Keizersgracht 401. J. TH. PETERS, Oud-lid van den Gemeenteraad, Am sterdam (W.), Overtoom 282. Mr. C. P. M. ROMME, Lid van den Gemeenteraad, Amster dam, Richard Wagnerstraat 1. J. J. ROOVERS, Oud-Gemeentesecretaris, Amsterdam Sarphatipark 59. Giften, groot en klein, worden gaarne Inge wacht bij den Zeereerwaarden heer J. M. van der Tuyn, Pastoor te Heemstede, Heerenweg 88, Post-Giro 180484. Sinds l/2 jaar werd bewoners van Nyswiller- Wittem, door een anonymen briefschryver ge last op een bepaalde plaats een som gelds te deponeeren. Om dit bevel meer kracht bij te zetten, werd met brandstichting, roof, overval, het slachten van vee enz. gedreigd. De politie heeft thans zooveel bewyzen verzameld, dat S. kon worden gearresteerd en aan de justitie te Maastricht overgegeven. HUIZEN, 296 M.: 8.00 KRO: Morgencon cert. -10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquin. 12.00 Politieberichten. 12.15 KRO-Boys - leiding van Piet Lus- tenhouwer. -1.45 Rustpoos voor het ver zorgen van den zender. 2.00 Vrouwen, uurtje. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.30 Voordracht. 3.45 Pianorecital door Jan Apon. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Voordracht door Jan Apon. 4.45 Ver volg pianorecital. 5.00 Gramofoonmu ziek. 5.30 KRO-sextet onder leiding van Piet Lustenhouwer. 6.00 Jos. van Seg- gelen: „Sobriëtas". 6.20 Sextet. 7.00 Politieberichten. 7.15 Dr. W. G. N. van Sleen: „Kamp van vier maaanden in de Himalaya". 7.35 Gramofoonmuziek. 7.45 Verbondskwartiertje. 8.00 KRO-or- kest onder leiding van Johan Gerritsen. 8.30 Persberichten van het Persbureau Vaz Dias. 8.35 Louis Davids. 9.00 KRO- orkest, 9.20 Hoorspel: ,,De Oudjes" 10.00 KRO-orkest onder leiding van Mari- nus van 't Woud. 10.15 Louis Davids. 10.35 Persberichten van Vaz Dias. 10.40 KRO-orkest. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 KRO-Boys. HILVERSUM. 1875 M.: 8.00 AVRO-tijd- sein en gramofoonmuziek. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Zangvoordracht door Toos van Veen. 11.00 Kook- en bakpraatje door Mevr. R. Lotgering.Hillebrand: „De vruchten die er nu zijn." 11.30 Pianovoordracht door Jo Goudsmit. 12.00 Tijdsein en concert door het omroeporkest onder lei ding van Nico Treep. 2.30 Kamermu ziek door het Haagsche trio, bestaande uit Willem Brederode, viool en Edward Rönt gen, cello. 3.00 Praatje door Mevr. Ida de Leeuwvan Rees. 3.45 Overschake ling naar den zender Kootwijk. 4.00 Zangrecital. 4.30 Radlokinderkoorzang onder leiding van Jacob Hamel. 5.00 Voor kleinere kinderen, door Mevr. An toinette van Di1k. 5.30 Kovaes Lajos en zijn orkest. 7.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. 7.30 Modepraatje door mevr. Ida de Leeuwvan Rees. 7.45 Gramofoon muziek. r 8.00 Tijdsein en persberichten van het Persbureau Vaz Dias. 8.05 Praatje door Fred. Fry. 8.15 Aansluiting met den Grooten Schouwburg te Rotter dam, concert door het ^'"bouwor kest onder leiding van Dr. Leo Blech. In de pauze gramofoonmuziek. 10.30 Gramofoonmuziek. 11.00 Nieuwsberich ten van het Persbureau Vaz Dias. 11.00 Aansluiting met hotel „Centraal" te Den Haag. LUXEMBURG, 1191 M.: 7.50 Belgische avond, concert voor piano en orkest. 8.40 Orkestconcert. 9.20 Kamermuziek. 9 40 Orkestconcert. 10.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 509 M.: 12.20 Gramofoonmu ziek. 12.40 Pianorecital. 1.05 Gramo foonmuziek. 1.30 Concert door het klei ne orkest van het N. I. R. onder leiding van P. Leemans. 5.20 Concert door het Radio-orkest onder leiding van Karei Wal pot. 6.35 Gramofoonmuziek. 7.10 idem' 8.20 Concert door het Omroeporkest on der leiding van Arthur Me"1—yens. KALUNDBORG, 1153 M.: 3.20 Omroep orkest onder leiding van Emil Reesen. 8.20 Harmoniemuziek. 9.20 Cemba- lomuziek. 10.35 Kamermuziek. 11.35 Dansmuziek. BERLIJN, 419 M.: 9.55 Concert, 10.20 Berichten en concert. HAMBURG. 372 M.: 12.15 Populair con cert. 12.40 Vervolg concert. 1.35 Gra mofoonmuziek. 2.30 idem. 4.20 Con cert. 5.50 Gramofoonmuziek. 8.30 Concert door het Noravorkest onder lei ding van José Eibenschütz. 11.00 Con cert door het Noragorkest onder leiding van José Eibenschütz. LANGENBERG. 472 M.: 12.20 Populair concert door het stedelilk orkest. 1.50 Populaire muziek. 5.20 Vesperconcert. 5.20 Vocaal concert. 5.55 Kamermu ziek. 9.20 Concert door het orkest van den Westduitschen omroep onder leiding van Eysoldt. DAVENTRY, 1554 M.: 12.20 Orgelconcert 12.50 Concert. 1.50 Concert door het Midland Studio-orkest. 4.50 Concert. 8.20 Promenadeconcert door het B. B. C. Symphonie-orkest onder leiding van Sir Henry Wood. 11.10 Lew Stone. PARIJS EIFFEL, 1446 M.: 8.50 Program- ma van Parijs. PARIJS R.. 1725 M.: 8.05 Gramofoonmu ziek. 12.20 Gramofoonmuziek. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.50 Concert. MILAAN, 331 M.: 8.00 Gramofoonmu ziek. 8.50 „Der fidele Bauer", operette in drie bedrijven. ROME, 441 M.: 9.05 Symphonieconcert onder leiding van Ziino. WEENEN, 517 M.: 5.40 Solistenconcert. 10.35 Populair Concert. WARSCHAU, 1411 M.: 5.35 Sollstencon- cert. 8.20 Populair concert door het omroeporkest onder leiding van St. Naw- rot. 9.30 Planorecital. 10.20 Dansmu ziek. BEROMÜNSTER, 460 M.: 7.30 Gramo foonmuziek. 7.65 Gramofoonmuziek. 8.20 Pique Dame, opera van Tsjaikofski. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Ingediend is de begrooting van het Wegen fonds voor 1934. Zy geeft de volgende cyfers aan: Gewone dienst ƒ21.900.000.--; Kapitaaldienst 3.000.000.—. Geheele dienst 24.900.000.—. Aan de toelichting is ontleend: De inkomsten zijn samengesteld uit de op brengst van wegen- en rywielbelasting, ach tereenvolgens geraamd op 14.000.000.en 7.000.000.uit eene bedrag van het IXe hoofdstuk groot ƒ600.000.en uit de overige ontvangsten, geraamd op 300.000. De begrooting wijst onder de artikelen 6, 7 en 22 voor onderhoud, verbetering en aanleg van wegen en voor bouw van bruggen over de groote rivieren in totaal aan een bedrag van 14.130.000.—. Voor de groote rivieroverbruggingen is hier onder begrepen rond ƒ5.174.000.wat vol doende wordt geacht om den bouw van de on derhanden bruggen krachtig te kunnen voort zetten en met den bouw van de bruggen in de verbindingen van Rotterdam met het Zuiden en Oosten van het land een begin te maken. Er blyft dan voor de eigenlijke wegen over 8.955.890 of na aftrek van het voor onder houd op 1.830.000.te stellen bedrag, een som van 7.125.890.uitsluitend voor de verbete ring en aanleg. Als men in aanmerking neemt, dat volgens deze begrooting aan de provinciën voor de we genverbetering ƒ7.350.000.— zal worden uitge keerd, mag de vraag gesteld worden, of er wel' voldoende evenwicht is tusschen hetgeen aan het Rijkswegenplan en aan de provinciale we genplannen wordt togedacht en ook of een be drag van ongeveer 7 millioen voor het Rijks wegenplan wel past in het werkplan, zooals dit op grond van de by de ontwerp-begrooting van 1932 verschafte gegevens is aanvaard en dat thans zou moeten worden gevolgd. Hierop kan geantwoord worden, dat opvoeren van de uitgaven van het Wegenfonds alleen mo gelijk zou zyn door meer werk op den kapitaal- dienst te doen uitvoeren, dat daartoe meer geld zou moeten worden geleend en dat de Regeering dit niet toelaatbaar acht. Noodgedwongen zal men derhalve de uitgaven van het Wegenfonds moeten inperken en wellicht als niet spoe dig verbetering in den algemeenen toestand intreedt die uitgaven geheel tot de inkom sten moeten terugbrengen. Bovendien zal bij het aanhouden van de on gunstige tijdsomstandigheden onder het oog moeten worden gezien of naast de uit voren bedoelde maatregelen voortvloeiende tempori- zeering van de uitvoering van het Rykswegen- plan ook wijziging in de uitgebreidheid en in den opzet van dat plan noodig zal zijn om het voor de naast te overziene toekomst binnen het financieel bereikbare beperkt te houden. Voor het maken van eene nieuwe brug over de Willemsvaart by Zwolle naby de Spoolder- bergbrug over dat kanaal was op de begrooting voor 1932 50.000.— gebracht als eerste ge deelte van de in totaal op 200.000.geraamde kosten. Het bedrag bleef onbesteed, daar om trent het tracé van een verlegging óm Zwolle nog geen beslissing was genomen. Aangezien zulks thans is geschied, wordt 150.000.aangevraagd om met den bouw van deze brug te kunnen beginnen. De aanleg van een nieuw wegvak ter ver vanging van het wegvak Hoevelaken-Terschuur in den weg Hoevelaken-Apeldoorn-Deventer ondervindt nog vertraging, zoodat het daarvoor op de begrooting van 1933 uitgetrokken bedrag (ƒ36.000.niet zal kunnen worden besteed. Daarom wordt op deze begrooting opnieuw een bedrag van ƒ75.000.uitgetrokken om zoo mo- gelyk in 1934 dit werk krachtig te kunnen aan vatten. De aangevraagde bedragen zyn bestemd om een begin van grondaankoop en voor zooveel mogeiyk ook een begin van uitvoering te maken met die wegverbeteringen, welke in de eerste plaats voor uitvoering in aanmerking komen, t.w. voor werken aan bestaande wegen Amster dam-Utrecht, Utrecht-de Bilt-Driebergen-Am- hem en Utrecht-Vianen-Zaltbommel-Hedel- 's Hertogenbosch (deze laatste mede in ver band met den bouw van de brug te Vianen), alsook aan den nieuwen weg Utrecht-Laren om in aansluiting aan den weg Amsterdam-Laren- Baarn-Hoevelaken spoedig eene goede verbin ding tusschen Amsterdam en Utrecht te ver krijgen. In 1933 zal de overbrugging van het Merwede- kanaal gereedkomen, zoodat verwacht mag worden, dat nog in den loop van dit jaar bet verkeer over de nieuwe brug zal kunnen worden geleid, waarmede dan een zeer belangryke ver- keersverbetering zal zyn verkregen. Rijksweg Amsterdam-'s Gravenhage (gedeelte Amsterdam-Sassenheim). Het ligt in het voor nemen den aanleg van het gedeelte langs de Slotertocht in 1934 met de aangevraagde gelden zoo krachtig mogeiyk voort te zetten. Voor den bouw van een brug over de Noordelijke ring vaart van den Haarlemmermeerpolder, waarvoor op de begrooting voor 1933 reeds een bedrag van 135.000 werd uitgetrokken, (welk bedrag ech ter slechts voor een deel zal kunnen worden besteed), wordt op een uitgaaf van ƒ100.000 gerekend. De grondaankoop kan vermoedelijk in den aanvang van 1934 zyn voltooid, waarna het grondwerk op ruime schaal zal kunnen worden voortgezet, zoodat daarvoor op een uitgaaf van ƒ400.000.— wordt gerekend, terwyl voor den grondaankoop nog 100.000.is uitgetrokken. Tenslotte zal met het aanbrengen van een ver harding op de gedeelten aardebaan, waarvan de aanleg reeds thans in uitvoering is of ver moedelijk spoedig in uitvoering zal komen, kun nen worden begonnen. Een bedrag van 150.000.wordt daarvoor aangevraagd. Voor verharding van het wegvak tusschen zijkanaal C en den Nieuwen Weg in den Groo ten IJpolder van den weg Amsterdam-Velsen werd op de begrooting voor 1933 een bedrag van 180.000.opgenomen. Ter voltooiing van die verharding moet nog in 1934 op een be drag van ƒ45.000.— worden gerekend. Tot voortzetting van het wegvak te Westen Oegstgeest van den weg AmsterdamSassen heim—Haagsche Schouw—'s-Gravenhage wordt voor de aardebaan 100.000.en voor het aan brengen van verharding daarop 125.000.— uitgetrokken. Het aangevraagde bedrag van 50.000.— ten aanzien van den weg Haagsche SchouwLeiden Bodegraven (Utrecht) voor grondaankoop is in de eerste plaats noodig ten behoeve van de wegverlegging by Gouwesluis en mede voor de verbreedingen tusschen de Vink en Leiden en bewesten Alphen. De spoedige aanleg van het wegvak Bodegra vende GouweMoordrecht van den weg Am sterdamBodegravenRotterdam is van groot belang voor de verbindingen van 's-Graven hage en van Rotterdam met Utrecht. Voor voortzetting van den bouw van kunstwerken in dit wegvak wordt 330.000 aangevraagd. De brug over de Waal by Zaltbommel zal vermoedeiyk einde 1933 voor het verkeer worden opengesteld. Ten behoeve van den verderen aankoop van gronden voor de brug by Dordrecht is een post uitgetrokken. In totaal wordt voor de bruggen 5.174.110 aangevraagd. Indien begin 1934 met versnelden bruggenbouw zou kunnen worden begonnen, moet nog op 1.600.000 worden gerekend. In de bestuursvergadering van de A. R. K. W. V., diocees Haarlem, zyn uitvoerige bespre kingen gewyd aan het vraagstuk der kinder toeslagregeling, meldt de „R. K. Werkgever": Ofschoon met waardeering was kennis geno men van de tegemoetkomende houding van den huidigen Minister van Financiën ten opzichte van de verlichting der lasten voor groote ge zinnen, meende het bestuur verdere uitwerking te moeten geven aan de motie, die op de jong ste ledenvergadering te Amsterdam, na de be geesterende inleiding van den heer van Vly- men, was aangenomen en werd besloten statuten en reglement te doen ontwerpen voro een par ticulier kindertoeslagfonds. Enkhuizer visschers hebben hedenmorgen op het strand, even ten Noorden van Enkhuizen, een gedeelteiyk gezonken en half vol water liggende teakhouten motorboot, model race boot, gevonden, voorzien van een 8 P.K.-motor en gemerkt „Kees II". Na de boot vlot te heb ben gebracht, is deze aan de strandvondery overgegeven. De politie werd met de vondst in kennis ge steld en ging op onderzoek uit. Het is geble ken, dat de ongeveer 30-jarige manufacturer S. Kasteleyn uit Amsterdam gisterenavond met deze boot van Amsterdam was aangeko men, om te Enkhuizen een defect aan de schroef te laten herstellen. Om half zeven was hij van Enkhuizen vertrokken met bestemming naar Stavoren, om vandaar naar Leeuwarden te gaan, waar hij de boot moest afleveren. Het water was woelig. Onderweg heeft de be manning van de van Stavoren komende veer boot den heer K. nog assistentie aangeboden, doch deze werd geweigerd. Vrijwel zeker kan worden aangenomen, dat de heer K. gisteren avond of vannacht verongelukt en verdronken is. Naar wij vernemen is Zaterdagochtend te Am sterdam by de familie een telegram ontvangen, waarin gemeld wordt dat de heer Castelein (de vorige spelling was onjuist), wiens motor boot ten Noorden van Enkhuizen werd gevon den, gered is. Door Enkhuizer visschers werd, zooals we reeds mededeelden, Zaterdagmorgen even ten Noorden van Enkhuizen op het strand een mo torboot verlaten gevonden. Men vreesde toen, dat er een ernstig ongeluk was gebeurd en de opvarende, de heer Casteleyn uit Amsterdam, om het leven was gekomen. Later bleek, dat de heer Casteleyn niet was verdronken. We hebben de heer Casteleyn gesproken, die ons het volgende mededeelde: Vrijdagmiddag was hij met de bewuste mo torboot uit Enkhuizen vertrokken om naar Stavoren over te steken en vandaar verder te varen naar Leeuwarden, waar hy de boot moest afleveren. Hij vertrok ongeveer geiyk met de spoorboot en bleef daarachter aan varen. On geveer halverwege EnkhuizenStavoren, haper de er iets aan de schroef. De heer Casteleyn besloot toen naar Enkhuizen terug te keeren. Het was al donker, toen hij de kust naderde en hy zette het scheepje even ten noorden van Enkhuizen op het strand. Aanvankeiyk 'was hy van plan in de boot te blijven slapen en den volgenden morgen naar een werf te gaan. Hy kwam echter op zyn voornemen terug en ging naar Amsterdam om in zyn woning rustig te slapen. Zaterdagmorgen keerde hy naar Enkhuizen terug om de boot ter reparatie naar een werf te brengen. Tot zyn niet geringe verbazing was het vaartuig verdwenen. Hy hoorde al heel spoedig, dat de boot door twee visschers was weggehaald en naar de strandvonderij gebracht. Dezen stelden de burgemeester van het vinden van het scheepje in kennis en deelde het ook de politie mede. Deze informeerde verder, hoor de dat de heer Casteleyn naar zee was vertrok ken en zoo kwam het verhaal ter wereld, dat vermoedelijk een ongeluk zou zyn gebeurd. Nu moet u niet denken, dat de autoriteiten my de boot terug geven. De visschers hadden het vaartuig onbeheerd gevonden, het gegeven aan de strandvondery, dus kwam hun een der de van de opbrengst by verkoop toe. De boot behoorde volgens de wet verkocht te worden. De burgemeester en politie waren na eenig on derhandelen de boot wel vry te geven, als de beide visschers, die haar gevonden hadden, geen bezwaar maakten. Ook deze visschers hadden geen bezwaar mitsde heer Casteleyn over de brug kwam. Zy zouden met tachtig gulden genoegen nemen en de heer Casteleyn heeft dat bedrag moeten betalen om zyn eigendom terug te krygen. De boot ligt thans ter reparatie op een werf te Enkhuizen. Zaterdagnacht is op den weg van Venlo naar de Duitsche grensplaats Krefeld 'n vrachtauto op een wielrijder gereden, tengevolge waarvan de bestmirder van den vrachtauto, de 29-jarige K„ chauffeur te Krefeld de macht over zyn stuur verloor en met zyn wagen tegen een boom botste. De auto vloog in brand en werd totaal ver nield. De bestuurder kon, hoewel met ern stige brandwonden worden bevryd. De aangereden wielryder, de 34-jarige B. uit Krefeld is in deerniswekkenden toestand naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht. Zaterdagmorgen is de chauffeur K. aan de bekomen brandwonden overleden. Toen Zaterdagmiddag een voerman bezig was met het vervoeren van puin in de Broerstraat te Nymegen, stortte plotseling met geweldig ge raas een gewelf in, waar beneden zich een diepe kelder bevond. De man verdween met paard en wagen in de diepte. De voerman was tusschen den wagen en den muur bekneld ge raakt doch kon spoedig worden bevryd. Het paard en de wagen werden later uit den kelder opgehaald. Naar wy vernemen is het in enkele gemeen ten voorgekomen, dat de bouwvakarbeiders, die by de Federatie aangesloten zyn en dus krach tens de beslissing van den Minister van Sociale Zaken d.d. 9 September j.l. met ingang van 10 September voorshands geen steun zouden ont vangen, niettemin van het Burgeriyk Armbe stuur een ondersteuning hebben ontvangen, die slechts weinig verschilt van het steunbedrag. De minister heeft hierop bereids de aandacht gevestigd van zyn ambtgenoot van Binnenland- sche Zaken. Intusschtn acht hij, naar wy vernemen, het vanzelfsprekend, dat by de eerstvolgende steun- uitkeering aan de bedoelde bouwvakarbeiders, nu zy weder in de steunregeling zyn opgeno men, het bedrag zal worden ingehouden, dat door het Burg. Armbestuur is verstrekt. mn potje Vaseline Chesebrough een tube Boör-Vaseline Chesebrough en een doosje Vaseline' Chesebrough Kamierijs Een uitkomst voor ruwe huid. kleine verwondingen, winter handen en -voeten. „Blanke huid Zachte handen" 5.j§? C2 'Ws De bemanning van het Aerologisch Station van het Internationale Pooljaar 1932-1933, ge- stationneerd op Reykjavik, bestaande uit lui tenant J. H. van Giessen, sergeant-vlieger wachtmeester H. Bosch en sergeant-mecanicien C. van der Leden, is na, zooals gemeld, Vry- dag in het vaderland te zyn teruggekeerd Zaterdag op het militaire vliegveld Soesterberg door haar corpsbroeders en door dr. Cannegie- ter, namens het Comité gehuldigd. Tegen twaalf uur schaarden vertegenwoordi gers van alle takken van den dienst officie ren, onder-officieren en minderen van het vliegkamp zich in carré voor hangar 22. Mede was aanwezig ir. D. Stephan, lid van het Co mité Internationaal Pooljaar 19321933 en vele familieleden en vrienden van de vliegers. Toen de troepen waren opgesteld kwamen de heeren van Giessen, Bosch en van der Leden, vergezeld van den commandant van het vlieg veld kolonel van Santen, prof. dr. van Everdin- gen en dr. H. G. Cannegieter, voorzitter van het Comité tot vestiging van een Aérologisch station by Reykjavik, binnen het terrein. Na een inleidend woord van commandant van Santen, sprak dr. H. G. Cannegieter namens het Comité de dappere IJsland-bemanning toe. Het verblyf te Reykjavik, aldus spr., is niet altyd een onverdeeld genot geweest. Het werk was zwaar in het ruwe klimaat daar aan den rand van het Poolgebied. Het is my, aldus dr. Cannegieter, gegeven ge weest in den afgeloopen zomer gedurende byna vier weken dagelyks het werk op het vliegveld te Reykjavik te mogen gadeslaan. Dit stelt mij in staat te getuigen, met hoe volkomen toewy- ding te Reykjavik werd gewerkt. Een by zonder woord van hulde past hier aan Van der Leden, voor zyn accuratesse by alle instrumentaflezingen, voor zyn juiste waarne mingen van den wolkentrek. De weerberichten eerst van Noorwegen en later van Londen bevatten dagelyks de ge gevens van Reykjavik met dezelfde regelmaat als die der ons omringende landen. Dit feit is door de meteorologische diensten van Europa zeer geapprecieerd. Een eeresaluut past aan Van Giessen en Bosch, die geen oogenblik geaarzeld hebben, tien hun medewerking werd gevraagd bij het zoeken van schipbreukelingen. De vluchten langs de onherbergzame kusten van IJsland, waar een noodlanding een zekere luchtschip breuk zou beteekend hebben, waren bewyzen van moed en beleid, en trouw aan hun mede- menschen. Thans is onze expeditie ten einde gebracht. By dezen terugblik op het verleden gaan onze gedachten allereerst naar den persoon, wiens warme sympathie met onze plannen ons steeds heeft aangemoedigd in ons streven, Z. Exc. den Minister van Defensie. Met zijn hulp zijn vele gevaariyke klippen omzeild, waarop onze zaak dreigde te zullen stranden. Bemanning van het Aérologisch Station te Reykjavik, aldus eindigde spr. ons Comité dé- chargeert u thans van de u opgedragen taak. Ge hebt een jaar van moeilijk en inspannend werk achter den rug, een jaar, waarin de deta chementscommandant dikwyis voor groote ver antwoording heeft gestaan. Gy hebt de groote reputatie der Luchtvaartafdeeling, waar het geldt het verleenen van de medewerking oy wetenschappelyk onderzoek, tegenover de inter nationale wetenschap, hoog gehouden en verder uitgebreid. De geheele Luchtvaartafdeeling komt een hartelyke gelukwensch toe met het succes van uw werk. Hierop drukte dr. Cannegieter de heeren Van Giessen, Bosch en Van der Leden harteiyk de hand. Ten slote werd het woord gevoerd door den Commandant der Luchtvaartafdeeling, Kolonel Van Santen, die zich als volgt tot de drie mi litairen richtte: Uit naam van de geheele Luchtvaartafdeeling breng ik u hulde en dank voor uw werk, waar mee gy den goeden naam van de Luchtvaart afdeeling hebt hoog gehouden. De Regeering kende u een Koninkiyke onderscheiding toe, van harte voegen wy hierby onze gelukwen- schen en dank. Ook tot de echtgenooten van de Reykjavik- expeditie sprak de Commandant woorden van hulde. Tot slot las spr. een telegram voor van Ge neraal Seyffaert, Chef van den Generalen Staf, waarin deze zijn gelukwenschen aanbood. Hierop drukte Commandant van Santen zyn mannen hartelyk de hand. Hiermede was deze eenvoudige en intieme plechtigheid ten einde. Velen maakten nog van de gelegenheid gebruik om hun teruggekeerde corpsbroeders geluk te wenschen met hun be houden terugkeer in het vaderland. Naar wy vernemen, zal de „Provinciale Gro- ninger Courant" te Groningen, welk blad kor ten tyd geleden in andere handen is overge gaan, ook na 1 October gewoon biyven ver- schynen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6