Opening van den afsluitdijk Geweldige brand Het proces te Leipzig Katholieke werkloozen naar Rome AFSLUITING BEZEGELD De overstrooming in Slovenie PLUNDERENDE BENDEN OP CUBA IN GASTVRIJ LIMBURG MAANDAG 25 SEPTEMBER De minister heeft thans het laatste beletsel weggenomen Voor verkeer gereed „Eerst het gat dicht" Een drijfriemenfabriek te Enschede ging heden morgen door vuur verloren De wethouder besliste Maar tegen de verordening in BRAND IN EEN RAADSZAAL GOEDGELOOVIGE TUINDER BEDROGEN Twee pseudo-controleurs slaan hun slag Over de grens geduwd? MR. STOMPS LEGT DEN EED AF Groote ellende onder de bevolking De Duitsche justitie gelooft er niets van De Amerikanen aangeraden zich naar de kust te begeven Troepenlandingen Een stratosfeertocht in Rusland Start opnieuw mislukt De Engelsche „Graal" Stuurlieden-examen Roermonds Bisschop heeft de pel grims op hartelijke wijze ontvangen en gezegend Laaiende geestdrift Gastvrij Venlo Het eerste kampvuur Dat zal je niet glad zitt De reiszegen De hartelijke bisschop Naar Eijsden Zeventien gewonden bij races te Ostrau 2 motoren tusschen het publiek Rusland protesteert bij Mandsjoekwo Bij de opening hedenmiddag van den afsluit dijk voor het verkeer heeft ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler een rede gehouden, waaraan we het volgende ontleenen: l!>oor het openbaar worden van den weg op den dijk wordt heden officieel het gereedkomen van de afsluiting van de Zuiderzee bezegeld en bij deze gelegenheid moge ik enkele mededee- lingen omtrent het werk doen. In de vergadering van de Tweede Kamer van 21 November 1924 deelde de toenmalige Minis ter van Financiën, Dr. H. Colijn, mede, dat het in de bedoeling der Regeering lag nog in het loopende zittingsjaar over te gaan tot de in diening van voorstellen tot versnelde uitvoering van de Zuiderzeewerken. Deze voorstellen, wel ke werden verdedigd door de achtereenvolgens opgetreden Ministers van Waterstaat ir. G. J. van Swaay, Ir. M. C. E. Bongaerts en Mr. H. van der Vegte en door de beide Kamers der Staten-Generaal werden aangenomen, hielden mede in de afsluiting van de Zuiderzee tusschen Wieringen en Friesland. Krachtens het betreffende organieke besluit, omvat de dienst der Zuiderzeewerken o.m. de Voorbereiding en de uitvoering van de afslui ting van de Zuiderzee. Lely's magistrale studie over de afsluiting en de droogmaking van de Zuiderzee, bekend uit zijn acht technische nota's aan de Zuiderzee- vereeniging, lag beschikbaar. Veel is daarin ge werkt, wat steeds leidde tot bewondering voor den genialen greep, waarmede het algemeene ontwerp was opgezet. In een geval als dit, ligt er echter een lange weg tusschen het voorontwerp en het gereed komen van het werk, en die weg was zonder goede voorlichting en hulp niet veilig te be gaan. De Regeering heeft den dienst der Zuiderzee werken steeds in staat gesteld waar noodig die hulp en voorlichting te verkrijgen, waardoor deze dienst bekwaam werd voor de leiding van het werk en in staat was de verantwoordelijk heid daarvoor te dragen, zonder de verlammen de inmenging van een te veel aan ambtelijke instanties. Hier moge ook een woord van dank worden gesproken tot den Zuiderzeeraad, het door de wet aangewezen advies-college der Re geering; het wakend oog, dat dit college over ons werk liet gaan en zijn opbouwende critiek heeft er toe bijgedragen het voor den dienst noodige zelfvertrouwen te schragen. In het bij eonder moge ik herinneren aan de zoozeer ge waardeerde houding, die de opvolgende voor zitters van den Raad, Dr. ir.. C. Lely, Dr. H. Colijn en Dr. ir. H. Wortman, tegenover den dienst steeds hebben ingenomen. Nog als Minister heeft Dr. Lely deze organi satie voorbereid; zijn rijke ervaring kwam hem te stade bij het instellen van het ambtelijk ap paraat, en aan den gelukkigen greep, dien hij ook hier weder heeft gehad, is het naar mijne overtuiging voor een groot deel te danken, dat het werk goed is verloopen en wij voor veel tegenslagen zijn bespaard gebleven. Het allereerste vraagstuk, dat in verband met de afsluiting tot klaarheid moest worden ge bracht, betrof de verandering in de getybewe- gïhg. Hiertoe werd een Staatscommissie onder voorzitterschap van Prof. Dr. H. A. Lorentz in gesteld. Wij moeten zeer dankbaar zijn, dat deze geleerde bereid was zijn ijd en zijn talenten beschikbaar te stellen voor de oplossing van het bewegingsvraagstuk, dat hier aan de orde was. Hij is er met de commissie in geslaagd de oplossing zóó nauwkeurig te benaderen, dat voor de praktijk geheel voldoende ggeevens be schikbaar kwamen. Inmiddels kwam een geheel ander vraagstuk, n.l. hoe de uitvoering van het werk geregeld zou moeten worden, aan de orde. Het is hier niet de plaats om de overwegin gen, die bij dit vraagstuk gegolden hebben, op te halen. Slechts zij in herinnering gebracht, dat de vier grootste aannemersfirma's op bag- gergebied, die voordien als concurrenten naast elkander hadden gestaan, de handen ineen sloegen en gezamenlijk de Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken (M.U.Z.) op richtten, een zeer kapitaalkrachtige combinatie, beschikende over ruim materieel, waaruit on der elke omstandigheid naar behoefte zou kun nen worden geput en over een rijke eivaring bij de uitvoering van werken van geheel uit eenloopenden aard. Met deze combinatie heeft de Staat een grondovereenkomst gesloten, waarbij haar den bouw van den afsluitdijk c.q. ook van de daar in gelegen kunstwerken werd opgedragen, vol gens nader te sluiten aannemngsovereenkom- sten, waarin telkens de aannemingssom voor elk onderdeel zou worden vastgesteld. Volgens bepaalde regelen nam de Staat deel in winst en verlies van de N.V. Een to nu toe ongekende figuur was hier geschapen. Hoewel ik geenszins blind ben voor de be zwaren, welke voor den Staat uit belangencom- binaties met aannemers voortvloeien, is het mijn overtuiging, dat voor dit uitzonderlijke geval ook in financieel opzicht de beste weg werd in geslagen, ook al zou men dien weg nog beter wenschen. Er kan niet anders gezegd worden, dan dat de M.U.Z. een passend apparaat te werk heeft gesteld, een voortreffelijke organi satie in het leven riep en ook de moeilijkste omstandigheden volkomen wist te beheerschen. Daardoor werd het moeilijke werk vlot uitge voerd, iets wat den kostprijs steeds ten goede komt en werd schade tijdens de uitvoering tot een minimum beperkt. Voor het maken van den dijk zelf betaalde de Staat rond 60 millioen en aan stormschade bij dit zoo aantastbare grondwerk in open zee het onbeteekenende bedrag van slechts ƒ65.000 of ongeveer 1/10 pet. Beter dan woorden brengt dit cijfer hulde aan het uitvoeringsbeleid van de M.U.Z. en niet alleen aan haar leiders, maar ook aan haar staf van geschoolde uitvoerders. Toch zou dit resultaat niet bereikt zijn, wan neer het personeel op de tallooze kostbare werk tuigen, die in dienst waren, zich niet had inge- spanen om de productie op te voeren en wan neer niet de duizenden arbeiders hun krachten hadden gegeven ook voor het eenvoudigste werk. Hoe ook deze mannen hebben meegeleefd met het werk, moge ik met een voorbeeld aan geven. Tijdens een der spannendste perioden van het werk de dichting van de Middelgronden in November 1931 bezocht de voorzitter van den Zuiderzeeraad met my het werk. Wij wilden een kruiplank naar een steenbank oploopen, toen juist eenige arbeiders met zwaar beladen kruiwagens de plank af wilden gaan. Zij zetten hun kruiwagens niet neer, maar riepen ons toe: „Van de plank af heeren, eerst moet het gat dicht". De afsluiting van de Zuiderzee maakte het noodig door den bouw van uitwateringssluizen te voorzien in de waterloozing van het IJssel- meer, waarbij de afwateringsbelangen van een uitgestrekt gebied zijn betrokken. Teneinde het project voor deze sluizen te kunnen opmaken, was het in de eerste plaats noodig de toekom stige buitenwaterstanden en de arvosrcapaciteit der sluizen te kennen. Omtrent de te verwach ten buitenwaterstanden verstrekte het rapport der Commissie Lorentz de gegevens, terwijl proeven in de reeds genoemde waterbouwkun dige laboratoria een inzicht in de sluiscapaci- teit gaven. Na de slechts korte en zeker niet volledige aanduidingen, die ik gaf, zal het u duidelijk zijn, dat alleen door de goede samenwerking van velerlei krachten dit werk tot stand kon komen en toch zei de heer Telders in zijn toespraak tot den Minister van Waterstaat na de sluiting, dat de dijk er op dat oogenbiik niet zou liggen, wanneer niet allen, die er aan gewerkt hebben, iets van den gloed, die van het werk uitging, hadden gevoeld. Inderdaad, er ging iets fascineerends van het werk uit; wij zagen den geleerden Lorentz uit zijn studeercel treden om een practïsch vraag stuk op te lossen; wij zagen groote concurree- reride aannemersfirma's samen gaan, wij zagen arbeiders hun zwaar werk verkiezen boven een oogenbiik rust. Ook de dienst der Zuiderzeewerken heeft met liefde aan zijn taak gewerkt. Is er allerwege met zooveel hart en ziel ge werkt alleen omdat een zoo bijzonder technisch vraagstuk werd opgelost? Gelooft het niet. De ingenieur kan geen bevrediging vinden in den rol van den geleerden timmerman alleen. Zijn utiliteitswerk geeft slechts bevrediging, wanneer hij ook de economie van zijn werk ziet. Goed kan zijn werk alleen zijn, wanneer hij de eco nomische doelstelling ervan vat, en de hoogste efficiency van een werk kan slechts worden be reikt, wanneer in de economie van het werk de ingenieur meespreekt en daardoor met de tech nische mogelijkheden rekening wordt gehouden. De afsluitdijk ligt er thans, als een werk, waarop wij durven vertrouwen. Ik kan dus den Minister van Waterstaat ra den de afsluiting van de Zuiderzee als gereed te beschouwen en het laatste beletsel weg te nemen, opdat dit werk ten volle aan zyn be stemming zal kunnen beantwoorden. Vanmorgen in de vroegte is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de Eerste Twent- sche Drijf riemenfabriek aan de Deurningerstraat te Enschede. Met groote snelheid greep het vuur om zich heen en in korten tijd wias het gebouw een groote vlammenzee. Spoedig was de brand weer ter plaatse, maar zij moest zich beperken tot het beschermen van de omliggende gebou wen. De drijf riemenfabriek is geheel uitgebrand. Een groote voorraad lederwaren ging ver loren. Gebouw zoowel als inventaris waren ver zekerd. Ongeveer ly2 wagon leer is door de vlammen vernield, evenals de aanwezige machines. Door den brand is 13 man personeel werk loos. Het perceel, dat eigendom is van den heer Reysvo, was verzekerd voor 10.000 en zou juist hedenavond worden verkocht. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak. Nog erger dan een wethouder, die zich niet aan de wet houdt, is een burgemeester die zich aan wet en verordening niet stoort, aldus schrijft men ons uit Zaandam. Wijl een dergelijke overheidspersoon aan de boorden van de Zaan wordt aangetroffen, dient vooraf gemeld dat het niet Burgemeester ter Laan is wien zulk een vergrijp wordt aange wreven, maar zijn plaatsvervanger. Gedurende de kermis wordt sedert de laatste jaren te Zaandam een tapverbod uitgevaardigd, waaraan trouw de hand wordt gehouden en dat blijkens de officieele rapporten goed werkt- Nu wil het,ook weer sedert de laatste jaren, dat op Woensdag in de kermisweek een groote draverij op de korte baan wordt gehouden. Maar ook daarvoor geldt natuurlijk het tap verbod. Als slot van zoo'n draversdag wordt na afloop de prijsuitdeeling gehouden in een der grootste café's waar een groot aantal bewonderaars van de hippische sport van hun belangstelling blijk geven. Daar heerscht dan een feestelijke stem ming en bij sommigen komt het verlangen wel eens op naar een „hartversterkertje", waar tegen de plichtgetrouwe kellners met het oog op het tapverbod bezwaar moeten maken. Zoo was het ook op den laatsten draversdag, toen ten slotte op „vereerend verlangen" de loco burgemeester, die tevens voorzitter der harddra- verijvereeniging is aan alle scrupules een einde maakte door aan het bedienend personeel het verlof te geven in dit speciale geval sterken drank te serveeren. Dit meende de loco-burgemeester bij afwezig heid van het hoofd der gemeente wel te kunnen doen. En zoo geschiedde het, dat weldra de bladen met het Schiedamsche vocht in de zaal werden rondgedragen. Doch nu komt de straf voor de overtreding. Het geval is ter oore gekomen aan het plaat selijk drankweer-comité, dat zich thans met een adres tot den gemeenteraad heeft gewend, waar in tegen deze daad wordt geprotesteerd en be toogd wordt, dat niet de burgemeester maar de Raad een bevoegdheid heeft het tapverbod in te trekken of buiten werking te stellen. Doordat een schilder wat onvoorzichtig han delde, ontstond te De Lier in de raadszaal van het gemeentehuis brand. De vlammen sloegen plotseling hoog op, terwijl veel rook zich ont wikkelde. Het secretarie-personeel bestreed het vuur met enkele brandbluschapparaten en emmers water, waarmede het gelukte de brand te blus- schen.. De uitgerukte motorspuit behoefde geen dienst te doen. Er werd nogal wat schade aan gericht, die door verzekering wordt gedekt. Te De Lier is een tuinder het slachtoffer ge worden van twee handige oplichters. De tuin der had n.l. aan iemand een partijtje aard appelen verkocht. Toen de man met zijn voer tuig juist het erf had verlaten, werd hij aange houden door twee mannen, die verklaarden con troleurs van de Aardappelcentrale te zijn, en vroegen bij wien de voerman de lading haa ge kocht. De voerman, die niet in het bezit was van geleide-bewijzen, gaf den naam van den tuinder, zekeren M. op, waarheen de „controleurs" zich begaven. Zij deelden M. mede, dat hij een ernstig straf baar feit had begaan, doch hij kon dit wel af- koopen, wanneer alsnog f 17.50 voor de vervoer- bewijzen werd betaald. De tuinder deed dit, en was blij, dat hij er zonder bekeuring afkwam. Toen later een onderzoek werd ingesteld, bleek, dat hier twee oplichters hun slag hadden geslagen. De politie zou nu wel graag de twee „contro leurs" kennen. Mr. Stomps uit Heemstede, die zich met de verdediging van Van der Lubbe wilde be lasten, doch wiens bijstand door den bekla agde werd afgeweven, legt den eed af, alvorens hij als getuige in het Rijksdagbrandproces gehoord wordt. Rechts ziet men de verdachten. BELGRADO, 24 Sept. (V.D.) Volgens be richten aan de bladen uit Leibach, hebben de overstroomingen in Slovenië een catastrophalen omvang aangenomen. Het Leibacher Veld vormt één afzienbare zee, die op vele plaatsen 5 M. diep is. De bevolking is op de bergen gevlucht. De steden Leibach en Zilli, dat zonder licht is, zijn van de buiten wereld afgesneden. De Sawo en de Sann ver nielen de eene brug na de andere. Militairen, brandweer en arbeiderscolonnes werken aan de redding van de in gevaar verkeerende bewo ners. In Stein by Laibach zyn verscheidene kin deren verdronken. Het water overviel op vele plaatsen zoo plotseling de bevolking, dat in ver schillende dorpen de schoolkinderen niet meer naar huis konden worden gezonden en in vele kerken de bezoekers van den ochtenddienst werden ingesloten. De verwarring der bevolging werd nog ver hoogd door een vrij krachtige aardbeving, die in den voorlaatsten nacht waargenomen werd. Naar wy vernemen, is de Nijmegenaar V., die eenige weken geleden tydens de Beeksche ker mis bij een geschil met de Duitsche grenswach ten over de grens werd geduwd en met enkele Tiitsche beambten handgemeen werd, door ae Justitie te Cleef veroordeeld tot drie maanden hechtenis. Naar men ons mededeelde, werden getuigenverklaringen, dat V. bij het incident over de grens zou geduwd zyn, niet aanvaard. HAVANA. 24 Sept. (Reuter) Geheel Cuba schynt, zich in afwachting van de komende ge beurtenissen, zoo snel mogeiyk te wapenen. Ge weren met een houder vol patronen worderxjver- kocht voor vier dollar, machinegeweren met een band kogels voor veertig dollar. Tengevolge van de vyandige houding der sta kers op verschillende deelen van het eiland verkeeren leven en eigendommen der Britsche en Amerikaansche onderdanen steeds meer in gevaar. De Cubaansche regeering heeft in alleryi troepen naar de verschillende deelen van het eiland gezonden, waar de plunderende benden optreden, doch het is onmogeiyk alle fabrieken te beschermen. De Amerikaansche consuls in alle deelen van het eiland raden de Amerikaansche staatsbur gers aan zich naar de kust te begeven teneinde een landing van Amerikaansche marine-troepen te vermyden. Verder heeft men alle vreemdelin gen in Saguscity aangeraden, deze stad onmid- delhjk te verlaten. In officieele kringen te Washington vreest men dat de toenemende rechteloosheid, de landing van marinetroepen en matrozen noodzakelijk zal maken. De Britsche lichte kruisers, die op eenige my- len afstand van Havana liggen, staan voortdu rend in contact met den Amerikaanschen ad miraal. Mouskou-leerlingen WASHINGTON, 24 Sept. (Reuter). Een lid van de Amerikaansche regeering heeft ver klaard, dat in Moskou opgeleide communisten in Cuba den grondslag hebben gelegd voor de communistische organisaties aldaar. Volgens ingekomen berichten requireeren ge wapende lieden bij de inwoners levensmiddelen en onderdak, zonder ervoor te betalen. De bevelhebber van de Amerikaansche vloot in de Cubaansche wateren heeft machtiging ontvangen strijdkrachten aan land te zetten, indien hy dit noodig oordeelt. MOSKOU, 25 Sept. (Reuter) Duizenden waren gisteren samengestroomd om te zien naar het opstijgen van den stratosfeer-ballon, zij moesten evenwel teleurgesteld naar huis te- rugkeeren. Vermoedelijk was niet voldoende gas in den reusachtigen ballon gepompt, aangezien de bal lon weigerde op te stygen. Na verscheidene ver- geefsche pogingen heeft men het opgegeven. De Engelsche „Graal", welke door de Neder - landsche Graal-beweging in Engeland is Inge voerd, zal Zondag a.s. voor het eerst in het publiek optreden in de „Albert Hall" te Londen met de opvoering waar door de Graal-leden „Everyman" zal worden opgevoerd van het uit het Nederlandsch vertaalde Middeleeuwsche stuk „Elkerlyck". Kardinaal Boume heeft het beschermheer schap voor deze eerste opvoering op zich geno men. De beweging telt in Londen reeds een 400-tal leden. DEN HAAG. Geslaagd voor 3de stuurman Groote Stoomvaart de heer K. B. J. Bikbergen. De Keizer Karelstad keeren we met een beetje weemoed den rug toe. Heusch, 't is geen ondank! Want vele vrienden en weldoeners hebben we er gekend. Maar niet Nijmegen alleen behoort tot de weldoeners, die we in onze gebeden herdenken. By na alle provinciën zyn vertegenwoordigd in de lijst van gevers. Voeg daarbij de ruim achtduizend gulden aan particuliere giften in deze spreekwoordeiyk geworden „zware tijden" en we kunnen met een gerust hart schrijven, dat velen in Neder land de bestaansreden van dezen tocht ten volle onderschrijven. We bemerken het trouwens spoedig gènoeg. Als we langs de laat nabloeiende heidevelden en Piasmolen, Mook en Gennep passeeren, hebben we met de zwaar bepakte fietsen niet alleen bekyks, maar ook veel sympathie. Van elke deur klinkt ons een „Goede reis!" toe. Een oud boertje laat zyn pijp uitgaan in lachend antwoord op den luidruchtigen groet der pel grims. Zelfs de trein reed sneller over den overweg en zong het in zyn wielen of was dat maar verbeelding en nydaste hij, omdat wy het per fiets afkunnen? Afferden geniet de eer van eerste pleister plaats. Mobilisatie-herinneringen. Kampement op straat. Brood veldflesch watervragen kaarten koopen sommi gen in naleven waan, dat het van thuis gekre gen zakgeld nooit op kan, bestellen reeds bier of melk. Schoolkleuters wagen zich wat dichter by de fietsen, vragen eerbiedig, of we echt naar den Paus gaan en hoe ver het wel is. De jongens, overmoedig, goochelen met de duizenden kilometers of het niets is en zouden nu reeds stuk voor stuk gefotografeerd willen worden. Slechts enkelen wandelen naar het wegge doken kerkje met zyn vroeg-eeuwschen toren en zijn prachtig albasten altaarretabel. De pastoor komt ook eens kijken en is als Lim burger niet weinig trotsch op zyn kerkje. Reeds tegen drie uur bereiken we in volle kracht nog Venlo. Er wordt gewinkeld om het laatste noodige op te doen. De halfopgeslagen kermis heeft geen bekoring, wel het kloeke Mgr. Mutsaersoord, dat een klein voorproefje geeft van wat hellingen beteekenen. Rector Bos is een uiterst charmant gastheer; rector Helgers van de Venlosche verkenners een heeriyke kameraad, die onmiddellijk voorstelt een kampvuur te ontsteken. Bezwaren zijn er niet. Om half negen jaren de verkenners een gloed in het nydig sissende, dan fel kokende dennenhout; hars druipt neer; de witgevleu- gelde zusters van Vader Vincent komen met de verpleegden op den rossen gloed af en hebben kinderlijk plezier in de met verve ten tooneele gebrachte spookgeschiedenissen der jongens, die onuitputtelijk zyn in kampspelen. Beneden komen de lichtjes van Venlo flauw door den nevel. Rector Helgers bidt het avondgebed voor. Een mooie dag wordt vroom besloten. Tevoren ben ik naar Dr. Helmond gefietst, die zoo vriendelijk is, naar aanleiding van een door my geuite klacht, een onderzoek in loco in te stellen. Dat loco is het fatsoenhjkst te be palen door zijn trefpunt met de rechterhelft van mijn zadel. De dokter is klaar met zyn ge makkelijke diagnose. Hm! een furunkeltje, dat zal je niet glad zitten! Inderdaad! Broeder Hoedt krijgt werk; zyn kunstig en practisch samengestelde verbandkist gaat open en in den gesloten ziekenauto krygt mijn furun keltje zyn eerste verband. Voor het misgeloopen avondeten word ik vergoed door twee boordevolle borden pap, koffie en heeriyk belegde broodjes van de keu- kenzuster. De fynvoelende rector Boonekamp laat in derdaad niets na, om zyn jongens diep te door dringen van het eerste doel van dezen tocht: mèt de kerk leven, haar vele gaven leeren ken nen, zoodat we vertrouwd geraken met den steun, dien zij ons in alle omstandigheden biedt. En geen katholiek onderneme een grooten tocht, zond ;r sacramenten en zegening! Maar hoe zyn we gezegend! De weg van het gastvrije Christoffelhuis naar de stemmige binnenplaats van het Louisa-huis is kort. Spoedig staan we er in vier rijen, de fiets aan -*e hand. Daar verschynt Roermonds beminnelijke Kerkvorst. Onmiddellyk vindt hy den weg naar het hart dezen eenvoudigen, met een goed woord, een gullen lach, het vertrouw- lijk „Ik zou ook wel mee willen". Wat zelfs een enthousiast Hagenaar de verzekering ont lokt, dat Mgr. best nog mee kan fietsen. Aan de ramen verschynen zusters met blauwe werkschorten, hier en daar een oude vrouw, een jonge werkster. In de poortopening staan drie oude mannen, één met een bolhoed, dien hij halsstarrig ophoudt, ondanks 't steeds luid ruchtiger protest der twee anderen. Eindelyk komen de drie vrachtwagens en de luxe-ford van broeder-vicaris Essen het plein opgelawaaid. Fotografen staan acrobatisch hoog op ladders. Onze Rector vraagt Mgr. om den zegen. Ik ben biy, zoo begon Mgr. ongeveer, dat ik jullie hier in de oude stad van St. Christoffel den reiszegen mag geven. Gy zyt de uitverkorenen onder de vele lij ders van dezen tyd. Gy gaat naar Rome, niet per trein, maar per fiets. Dat zal niet mee vallen, hoor! Maar ge hebt moed. Prachtig! Zorgt vooral, dat deze zegen, die U ook in het lichamelijke zal beschermen, U geestelyk zal sterken. Dat ge door godvruchtige oefeningen op Uw tocht en in Rome uw ziel rijker maakt aan bovennatuurlijk leven. Gy zyt de kernclub, de leekenapostelen, die by den H. Vader den Paus zoo'n bevoorrechte plaats innemen. Ge zult hem beloven trouwe kinderen van de H. Kerk te worden, want ja hoor, dat hebben we in dezen tyd vooral noodig, flinke kerels, met een mooi Roomsch leven, die altyd en overal pal staan. Ge gaat nu naar de stad van die twee vurige apostelen Petrus en Paulus. Jonge mannen, ge moet niet bang zijn. Denk maar aan het H. Evangelie van verleden Zondag: Zoek eerst het Ryk Gods en het overige zal U worden toege worpen. Ge gaat naar den Paus! Maar ook naar Moeder! Vergeet haar niet hoor! Vraagt alles wat ge noodig hebt maar aan Moeder. Ge zult het krijgen hoor, dat weet ik zeker! Ik heb vandaag op den feestdag van de Zeven Smarten van Maria de H. Mis voor U opgedragen. Ik zal haar blijven vragen, dat ze U geestelijk en lichamelijk moge bystaan. Ge weet net toch. hé, Stella duce, de lieve, schitterende Leidsterre! Denk er goed aan, jongens. Moeder niet vergeten! Dan zult ge flinke kerels worden, leeken apostelen voor geheel Nederland, een voorbeeld voor de leden van het R. K Werkliedenverbond. Wacht eens. Zou ik niet even de rochette aandoen? gaat Mgr. ineens vertrouwelijk ver der tot de oude moeder-overste, die druk be redderend alles reeds heeft gereed gemaakt. Niet waar moeder, we zullen het maar een beetje deftig doen, wor! Maar hiermede levert zelfs een bisschop zich genadeloos aan de opperheerschappy der vrouw over. De oude moeder-overste komt met een tapyt aandragen voor het bordes. Mgr. helpt zelf lachend mee, want nu het toch moet, zal het netjes hangen ook. We knielen allen naast onze fietsen en krij gen den zegen voor onze fietsen en auto's en later voor ons zelf. En nu gezamenlyk een liedje, stelt Mgr. ge moedelijk voor. Wat zullen we nemen? Aan U o Koning der Eeuwen! Vooruit dan maar. Dan breekt het enthousiasme los. Leve Zijne Excellentie! zet iemand in. Je kunt volgens mij gezelliger roepen: Leve Mgr. Lemmens! Voor uit maar. De bisschop lost enkele salvo's. Leve de pelgrims! Leve de H. Vader! wat de jongens met het gisteren van de verkenners aangï.eer- de b-r-a-v-o, bravooooü! beantwoorden. Dan nog een bisschoppelijk: Leve broeder kok, want die moet zorgen dat jullie goed te eten krygt, wor. En als het eens niet lijen kan of het is wat aangebrand, dan zegt ge maar, net als wy in Limburg: de heng in de broek zakken en dan maar een deuntje fluiten! Het is of de jongens 's avonds nog in Rome willen komen. Voor het bezichtigen van de Munsterkerk en het prachtige kerkje van Asselt is geen tijd. In Geleen wordt een half uur ge rust en even later vindt in Beek een brood- en kaasuitdeeling plaats. Reeds om drie uur in den namiddag zijn we in Eijsden. waar we dus ruimschoots gelegen heid hebben om ons rustig in de zon te koes teren. (Vervolg van pag. 1) Volgens mededeelingen van zyn verdediger, den advocaat Seuffert, heeft van der Lubbe zich gisteren in den gevangenistuin zeer opgeruimd gedragen. Als een normaal krachtig mensch had hij gewandeld en ook voedsel tot zich ge nomen. Hy gaf het voornemen te kennen, he den eenige verklaringen te zullen afleggen. Heden zal het onderzoek naar den persoon van den Bulgaarschen schoenmaker Taef en van den vroegeren Duitschen R-ksdag-afgevaardigde Torgler worden beëindigd. In de zaal bevond zich vanmorgen de Neder- landsche consul-generaal te Leipzig Knobel, die de Nederlandsche regeering op de hoogte houdt van den gang van zaken ijdens het proces. Knobel zou verklaard hebben dat hij de vaste overtuiging was toegedaan, dat Van der Lubbe tydens het voor-onderzoek op geen enkele wijze eenig onrecht was geschied, en dat hij ook hans een uitstekende en zorgvuldige behande ling had. De Van der Lubbe behandelende ge neesheer dr. Schuetz is sedert vele jaren ge vangenisdokter te Leipzig en niet alleen de jus- titieele autoriteiten doch ook het publek stel len groot vertrouwen in hem. Ook heden, op den vierden dag van het pro ces, was de publieke belangstelling weer zeer groot. De zitting kon pas te tien uur geopend worden aangezien de verdediger van Torgler, dr. Sack, niet eerde aanwezig kon zyn. Als Van de Lubbe wordt binnengeleid maakt hij weer denzelfden indruk als Zaterdag, doods bleek zonder eenige belangstelling voor wat om hem heen gebeurt. Openvig Over over tien uur opende dr. Buenger de zitting. Dr. Seuffert deelde mede, dat de zus ter van beklaagde Dimitrof was gearriveerd en verzocht om als toehoorders te worden toege laten. Zy wil verder getuigen, daat haar broer tot 1923 lid was van verschillende corporaties in Bulgarye, dat hy haar in 19311932 had ge schreven en ook te Moskou verklaard had, dat hy zich in Duitschland bezig hield met den toe stand der Bulgaarsche communistische partij, alsmede met litterair werk. De zuster van Di mitrof wordt dan in de zaal geroepen. De procureur-gen sraal, dr. Werner, verzet zich tegen het verhoor van de zuster van Di mitrof als getuige, aangezien zonder meer als waar kan worden aangenomen, hetgeen be klaagde heeft medegedeeld. Voorzitter: De Senaat besluit de zuster van beklaagde als getuige te verhooren, nu zy ter plaatse is. Getuige verklaart dan, dat Dimitrof sedert 1905 secretaris-generaal van het arbeiders-syn dicaat van de communistische party is. Beklaagde Dimitrof interrumpeert: De ver taling is niet juist. Voorzitter: Dimitrof, u hebt te zwijgen. Wan neer deze zaak afgeloopen is kunt u protsteeren. Als Dimitrof nieuwe opmerkingen maakt, roept de voorzitter: U moet zwijgen. In verder antwoord op vragen van den voor zitter verklaart getuige eerder, dat haar broer ook lid is van de Bulgaarsche communistische partij; bovendien is hij sedert 12 jaar onafge broken vertegennwoordiger van de party in het parlement geweet. De voorzitter verklaart dan, dat hieraan niet getwijfeld is en vrakgt dan getuige of zij met haar broer in briefwisseling heeft gestaan. Getuige bevestigt dit en zegt, dat haar broer haar geschreven heeft, dat hy het voor zijn plicht hield in Duitschland voor de Bulgaarsche communistische party te werken en artikelen te schrijven, welke zich met de Bi/.gaarsche partij bezig houden. Dimitrof interrumpeert: De arbeidersklasse. President: Dimitrof, het is de laatste keer, dat ik er u aan herinner, dat u niet moogt interrumpeeren. Dimitrof: De vertaling was niet heele- maal juist. Ik vraag aan getuige, of ik haar geschreven heb, dat de internationale party- correspondentie wekelijks een tot drie artikelen over de Bulgaarsche toestanden van mijn hand heeft gebracht. Getuige: Ja, dat heeft hy my geschreven. Dimitrof: Heb-ik u ook niet geschreven, dat ik bezig ben aan een geschiedenis van Bul- garije's revolutionnaire arbeidersbeweging? Ook dit bevestigt getuige, evenals de verders vraag, of hij haar niet heeft medegedeeld, dat hij de campagne in Bulgarije door zyn werk zaamheden en door zijn reis naar Parijs had willen bevorderen. Getuige verklaart op een vraag, dat zy ook meermalen Popof en diens vrouw heeft ont moet. Getuige zelf woonde van 1926 tot 1933 on. onderbroken te Moskou. De president maakt er op opmerkzaam, dat getuige eerst verklaarde zich enkele ontmoetin gen niet te kunnen herinneren en nu plotseling eiken door Popof aangegeven datum weet te bevestigen. De procureur-generaal verklaart: Propof stelt voortdurend suggestieve vragen. Juister zou het zijn, wanneer getuige gevraagd zou worden, waar zy volgens haar herinnering Popof heeft getroffen. De president verzoekt den tolk, er op te wyzen dat suggestieve vragen, aan een Duitscher ge richt, niet toelaatbaar zyn. PRAAG, 24 Sept (Reuter) Tydens wed strijden voor motorfietsen op de baan van Mo ravisch Ostrau kwamen twee motorrijders tus schen de toeschouwers terecht; een der rijders werd gewond, terwyl verder nog drie personen zwaar en drie licht gewond werden. Een andere deelnemer reed op een weg, die voor het pu bliek gesloten was, doch waarop zich toch men- schen bevonden. Drie personen werden daar zwaar en zeven licht gewond. CHARBIN, 25 Sept. (Reuter). De consul- generaal van Sovjet-Rusland heeft den minister van Buitenlandsche Zaken van Mandsjoekwo een in scherpe bewoordingen gestelde nota overhandigd, waarin hij protesteert tegen de arrestatie van drie Russische beambten van den Chineeschen Oosterspoorweg, onder be schuldiging van sabotage. Hij eischt him onmiddellijke invrijheidstel ling. PEKING, 24 Sept. (VJD.) Een Japansch vlieg tuig heeft Zaterdag boven Peking pamfletten uitgeworpen, waarin den Chineeschen generaal Fang Tsjeng Woe wordt gesommeerd zyn 2OC0 man uit de gedemilitariseerde zóne terug te trekken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 7