De afsluitdijk vrijgegeven Staking op school V erzeker ingsmaatschappi j ©©gelicht De V. A.R.A: tegen den Staat OFFICIEELE OPENING VAN DEN WEG VERDACHTE ONTKENDE TRAGISCH EINDE VAN EEN HOOGLEERAAR DINSDAG 26 SEPTEMBER Aanbieding van een monument op de Vlieter en van twee bron zen plaquettes „De levende kracht van ons volk" Rede mr. Telders Rede ir. J. A. Kalff I I M Onderscheidingen MIDDENSTANDSCONGRES TE BREDA Wettelijke bescherming van het kleinbedrijf Suikeraankoop door Rusland Bestelling voor twee millioen roebel in Ned.-Indië Marine-manoeuvres Kustverdediging nabij Den Helder R. K. MIDDENSTAND In het bisdom Haarlem EEN GOEDE VANGST Een paar kinderen uit een commu nistisch gezin „leggen het werk neer" De vader maakt kabaal Een toestelletje, dat ook den presi dent van het Haagsche Hof interesseert Een beweerde afspraak Prof. Ehrenfest schiet zijn zoon neer en doodt zich zelf Lijdende aan geestelijke depressie HET NAT. CRISIS-COMITE De groote prijsvraag De afgebroken uitzending van 1930 voor de civiele Kamer van het Haagsche Hof Onrechtmatige daad? DE SOCIALE WETGEVING ONDER EEN TRACTOR Meisje spoedig overleden MERWEDEBRUG GEVAARLIJK Het nieuwe Departement AUTO TEGEN EEN BOOM Opruiing door O. S. P.ers Nadat Ir. de Blocq van Kuffeler Maandagmiddag de beteekenis van het grootsche werk van den afsluit dijk had geschetst gaf de Minister van Waterstaat om 16.20 uur den dijk voor het verkeer vrij. Meer dan driehonderd genoodigden uit alle dee- len van het land hadden zich na de zeer scherpe contróle van de marechaussee aan de beide kanten van den afsluitdijk te hebben ge passeerd Maandagmiddag tegen drie uur verzameld op de plaats, waar op 28 Mei van het vorige jaar des middags te 13.02 uur het laatste sluitgat van den afsluitdijk in den Vlie ter was gedicht. Onder hen bevonden zich tal van autoritei ten, de vroegere ministers van Waterstaat König, Bongaerts en Reymer, tal van leden van de Eerste en Tweede Kamer, de Com missarissen van de Koningin in de provincie Noord-Holland Jhr. R e 1 1 en Friesland Jhr. Harlnxma thoe Slooten, familie van wijlen ir. C. Lely, leden van den Zuiderzeeraad met diens voorzitter ir. A. W o r t m a n, leden van de Commissie-Lorentz, leden van de Zui- derzeecommissie voor Defensiebelangen, mr. G. Vissering en leden van de naar hem ge noemde commissie, vertegenwoordigers van de Generale Commissie Zuiderzeesteunwet, de meeste ingenieurs van den dienst der Zuiderzee werken, de directie van de Nederlandsche Spoorwegen, burgemeesters van tal van gemeen ten uit Friesland en Noord-Holland en tal van andere vooraanstaande personen van vele dien sten, die direct of indirect in verband stonden met de Zuiderzeewerken. Op 23 Januari van dit jaar was de weg over den afsluitdijk weliswaar vrij gegeven voor een beperkt verkeer tegen betaling van tol ten bate van het Nationaal Crisis-Comité meer dan een ton heeft deze tolheffing opgebracht! doch de slechte toestand van de toegangswegen maakten het noodzakelijk deze eerst te verbe teren voordat die weg geheel voor het verkeer kon worden opengesteld. Ondanks dit beperkte verkeer reden gemiddeld in de maand Juni 450 auto's per dag over den dijk. De directeur-generaal der Zuiderzeewerken, ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler, heeft aan het einde eener rede die wij in een vorige editie publiceerden den minister van Water staat ir. K a 1 f f geadviseerd de afsluiting van de Zuiderzee als gereed te beschouwen en ver zocht den weg voor het verkeer open te stellen. Voordat deze hiertoe overging, sprak eerst de heer mr. J. H. Telders als president commissaris van de Maatschappij tot Uitvoe ring der Zuiderzeewerken. Hij zag het afslui ten en droogmaken van de Zuiderzee als een voortzetting van het werk, dat onze voorvade ren hebben verricht toen zij tal van polders in ons land drooglegden en als een bewijs van de levende kracht van ons volk. Dit heeft de M.U.Z. ook tot uiting willen laten komen in het moment, dat spr. op dit oogenblik aan de regeering aanbood. De opdracht aan den ont werper, architect Dudok, was, dat het monu ment eenvoudig zou zijn, dat het niet mocht herinneren aan de crisisneerslachtigheid, doch aan het werk van een krachtig volk. Spr. ge loofde, dat de ontwerper daarin alleszins ge slaagd wa\ Van denzelfden geest getuigt de reliefplaat, die zal worden aangebracht onder een aan den toren, die het monument vormt, gebouwde luifel, ontworpen door den beeld houwer Hildo Krop, en waarop de uitbreiding van zijn grondgebied symbolisch is weerge geven door drie steenzetters, waarboven als spreuk is geplaatst „Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst". De voorzitter van het Comité tot oprichting van een gedenkteeken op den afsluitdijk, jhr. mr. J. M. van B e y m a uit Leeuwarden, ver zocht den minister namens het comité te wil len aanvaarden twee bronzen plaquettes ter plaatsing in de heftorens van de uitwaterings sluizen in het Westen bij Den Oever en in het Oosten op het Komwerderzand. „De wereld vergeet zoo snel en wij willen volgende gene raties bij het lezen van het opschrift, zij het misschien maar voor een oogenblik, hun ge dachten doen concentreeren op en doen terug denken aan den tijd, toen het werk in de groote belangstelling van lederen toen leven den Nederlander stond" aldus jhr. Beyma. De beide plaquettes vermelden als opschrift: „Tijdens de regeering van Koningin Wilhel- mina is deze afsluitdijk, hoofdwerk van de gedeeltelijke droogmaking der Zuiderzee, recht- streeksche verbinding van Noord-Holland naar Friesland, in 5 jaren tijd tot stand gebracht door het vernuft en den arbeid van Neder landsche ingenieurs, aannemers en werklieden. Ter herinnering hieraan is deze plaat door tijdgenooten aangebracht." Jhr. Beyma bood den minister een bijbehoo- rend album met de namen der schenkers ter plaatsing in het archief der Zuiderzeewerken aan. De Minister van Waterstaat, ir. J. A. Kalff, die gaarne namens de regeering het monument en de beide plaquettes aanvaardde, deelde mede, dat dr. Colijn, oud-voorzitter van den Zuider zeeraad tot zijn spijt verhinderd was. Het ver heugd hem echter, dat zoovelen aan de uit- noodiging gehoor hadden gegeven. Hij zag daarin een wensch om tezamen op één oogen blik in grooten getale te doorleven, dat Ne derland heeft tot stand gebracht een werk van zoo groote beteekenis voor zijn bestaan, dat wij kunnen verklaren, dat wij ons bevinden op historischen grond. Spr. herdacht in de eerste plaats op dit oogenblik den grooten ont werper, Lely, die alle plannen voor het afslui ten van de Zuiderzee, die in den loop der tijden zijn ontstaan, tot een werkelijk uitvoerbaar plan heeft gemaakt. De beslissing voor de re geering of met de werken al dan niet moet worden voortgegaan, was moeilijk. Doch de regeering was van oordeel, t wij mogen en moeten voortgaan en trachten te bereiken wat mogelijk is, in het vertrouwen, dat betere tijden spoedig zullen volgen. Spreker somde de voor deden van de Zuiderzeewerken op, al vergat hij de nadeelen voor de visschersbevolking niet. Ten slotte deed spreker melding van de on derscheidingen, die 4e regeering van haar kant heeft gemeend aan de Koningin te moeten voorstellen. IB. J. A. KALFF, Minister van Waterstaat. Te 16.20 uur verklaarde de Minister den af sluitdijk voor het verkeer geopend. De Marinekapel onder leiding van den heer L. H. F. Leistikow, speelde het Wilhelmus, de eere-wijn werd rondgediend en de plechtig heid was ten einde. De genoodigden bezichten vervolgens het mo nument en vertrokken langs den thans vrijen weg, aan beide uiteinden, waarvan reeds vele tientallen auto's stonden te wachten. Mooi nazomerweer begunstigde de plechtig heid en vele inwoners van Den Oever hadden door het uitsteken van de vlag uiting gegeven aan hun vreugde over het totstandkomen van de nieuwe verbinding met Friesland. Bij K.B. is met ingang van 1 October 1933 de ingenieur der Zuiderzeewerken ir. F. J. B. G. Geers te Harlingen bevorderd tot eerst- aanwezend-ingenieur bij den Dienst der Zuider zeewerken. Bij K.B. zijn benoemd tot: Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw: ir. W. Kamp te 's Gravenhage, hoofd ingenieur bij den Dienst der Zuiderzeewerken; ir. J. H. Telders te Beverwijk, voorzitter van den raad van bestuur van de Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken; ir. N. de Ronde Bresser te Wassenaar, secretaris van den raad van bestuur van de Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzee werken; Officier in de Orde van Oranje-Nassau: ir. J. L e 1 y te Wieringen, directeur-hoofduit voerder van de Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken ir. J. C Pannekoek te 'sGravenhage, eerstaanwszend-ingenieur en ir. J. F. R. van de Wall te 'sGravenhage, eerstaanwezend- ingenieur bij den Dienst der Zuiderzeewerken; Ridder in de Orde van Oranje-Nassau: B. van Renswoude te Harlingen, tech nisch ambtenaar bij den Dienst der Zuiderzee werken; M. A van der Mark te Hippolytushoef, hoofd van de administratie bij de Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken; mr. K. J a n s m a te Amsterdam en mr. W. J. Vogel te 'sGravenhage, beiden secretaris van den Zuiderzeeraad; en is toegekend de Eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau: in goud aan: J. L. van Oosterhout te Zürich, onderbaas van het droge werk; J. H. Visser te Alkmaar, onderbaas bij de kunst werken; D. ten Veen te Haarlem, hoofd machinist, allen in dienst bij de Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken; in zilver aan: M. Kooy te Den Oever (Wie- ringen), waker; K. Redelijkheid te Slie- drecht, zuigbaas; J. Dekker te Sliedreeht, schipper op transporteur I; C. M. Visser te Sliedreeht, onderbaas van het natte werk, allen in dienst bij de Maatschappij tot Uitvoe ring van Zuiderzeewerken; in brons aan: W. Kooy te Hippolytushoef, kraandrijver; A. Visser te Sliedreeht, molen baas; G. van Asperen te Sliedreeht, sleep bootkapitein; N. Lont te Den Oever (Wie- ringen), stortbaas; A. van Heteren te Slie dreeht, putbaas van rijswerkers; K. van Wijngaarden te Den Oever (Wieringen) putbaas van steenzetters; A. Klein te Ter Apelkanaal (gem. Vlagtwedde), putbaas van grondwerkers, allen in dienst by de Maat- schappü tot Uitvoering van Zuiderzeewerken. Zooals gemeld, zullen op Woensdag 27 Sep tember en Donderdag 28 September a.s. te Breda worden gehouden de algemeene verga dering en het tiende congres van den Ned. R. K. Middenstandsbond. De algemeene vergadering, waartoe alleen zyn uitgenoodigd de hoofdbesturen der Dioce sane Middenstandsbonden en der Nationale Vakbonden van den N. R. K. M. met de voorzitters (of hun plaatsvervangers) van alle plaatselijke middenstandsvereenigingen begint op Woensdag 27 Sept. des ochtends te elf uur in de groote zaal van den St. Josephs- kring in de Waterstraat. Deze algemeene vergadering, waar aan de orde komt het nieuwe Beginsel- en Werkpro gram van den N. R. K. M., aan de hand van het prae-advies van dr. J. van Beurden te Heeswük, zal worden vereerd met een bezoek van Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans, Bisschop van Breda. In aansluiting aan de algemeene ver gadering vindt op Donderdag 28 September 't tiende Congres van den N. R. K. M. plaats, waarvan de deelnemers echter reeds Woens dagavond in de Baroniestad worden verwacht. Op Woensdagavond te acht uur zullen na- meiyk het hoofdbestuur en de Congressisten ten Stadhuize worden ontvangen door B. en W. van Breda, onder de tonen van een bei aardconcert, te geven door den stqas- beiaardier, den heer Jacques Maassen. Om half negen biedt de ontvangende ver- eeniging aan de congressisten een gezellig samenzyn aan in de groote zaal van het Ge bouw Concordia, aan het Van Coothplein. Des Donderdags zal te half tien in de kathe drale kerk van de H. Barbara door pastoor L. J. van dér Heijden te Utrecht, geestelijk ad viseur 'van den N. R. K. M., een H. Mis tot intentie van de Ned. R. K. Middenstandsbe weging worden opgedragen. Om half elf begint in Concordia de ochtend zitting van het Congres, waar, na de aanbie ding van het verslag oveer de werkzaamheden van den N. R. K. M. sinds het vorige Congres, aan de orde zal worden gesteld het vraagstuk der Wetteiyke Bescherming van het Klein bedrijf, waarover prae-adviezen zyn uitge bracht door prof. dr. W. J. M. Koenraadt, hoogleeraar aan het Groot-Seminarie te Hoe ven, en drs. H. L. Jansen, leider der Economi sche Afdeeling van het Bureau van den N. R. K. M. Het Congres wordt des middags gesloten na een toespraak van den Bondsadviseur, waar na de gemeente Breda aan de congressisten nog een concert op de Groote Markt aan biedt. Van welingelichte zijde deelt men aan „Het Handelsblad" mede, dat de Russische Regee ring een commissie, welke in Nederland werk zaam is, opdracht heeft gegeven tot het koo- pen van suiker uit Ned.-Indië, voor een totaal van twee millioen goudroebel. Maandag had de eerste der tactische oefenin gen op kleine schaal voor de Marine plaats. De veronderstelling was, dat een divisie van drie onderzeebooten de kust moest dekken tus- schen Callantsoog en Zandvoort; deze divisie bevond zich by den aanvang der oefening ter hoogte van den Pettemerpolder en had bericht ontvangen, dat een vyandelijke scheepsmacht vanuit zee op de Nederlandsche kust aanstoom- de. Deze vijand, bestaande uit Hr. Ms. „Heems- kerek", „Gelderland", „Banckert' en de „Z. 5", stond bij den aanvang der oefening onge veer 40 myi uit de kust, ter hoogte van Den Helder en had de opdracht zoo spoedig mogeiyk een gefingeerde beschieting van de Nederland sche kust nabij IJmuiden uit te voeren. Met het oog op onderzeebootgevaar besloot de com mandant van dit smaldeel eerst gedurende eenige uren een koers te sturen, die den schijn zou wekken, dat het doel Hoek van Holland was, om dan dwars van IJmuiden plotseling snel den wal in te sturen en de beschieting uit te voeren. Aldus geschiedde, maar bij de ondei- zeebooten ingedeelde vliegtuigen verkenden den vijand en gaven draadloos verkenningsberichten af, waardoor de onderzeebooten zich op zyn opmarschweg konden plaatsen en aanvullen. Alle drie der booten slaagden er in een gun stige aanvalspositie te bereiken, waarbij alleen de derde boot ontijdig ontdekt werd en in werkeiykheid waarschynlijk vernietigd zou zyn, voordat zij een torpedo had kunnen afvoeren. Voor vuurleiding-oefening werd daarna de be volen beschieting door de- gezameniyke scheeps macht uitgevoerd. De Najaars-Ceirtrale Raad van den R. K. Middenstandsbosd in het Bisdom Haarlem zal dit jaar in Den Haag worden gehouden op Woensdag 8 November. Voordien organiseert de Bond nog een tweetal bestuurdersdagen, waar aan de orde zal worden gesteld het Urgentie-, Beginsel, en Werkpro gram van den Ned. R. K. Middenstandsbond. Tot deze bestuurdersdagen zullen worden uit genoodigd de dageiyksche bestuursleden (of hun plaatsvervangers) en de geesteiyke adviseurs der afdeelingen van den Bond. Voor de afdeelingen in Noord-Holland zal de bestuu-dersdag worden gehouden op Donderdag 19 C a.s. in het Retraitenhuis te Bergen; voor de afdeelingen in Zuid-Holland en Zee. land op Dinsdag 24 October in het Retraiten huis te Noordwykerhout. Met de aanhouding van S. te Nyswiller-Wit- tem, verdacht van het schrijven van brand brieven, heeft de politie blijkbaar een goede vangst gedaan. Vermoed wordt, dat het ook de persoon is, die onlangs een bejaarden man heeft aange vallen en beroofd. Op den Oranje-Dinsdag hebben enkele meis jes van den werkloozen bouwvakarbeider H. v. d. B. te Beets, behoorende tot de communis tische party, getracht een schoolstaking te pro- clameeren. De beide meisjes zijn dien dag van school gezonden, doch eiken morgen werden zij weer door hun ouders naar school gestuurd. Hier werden zij echter niet toegelaten. Omtrent de toedracht dezer zaak deelde de heer U. J. Hu- ber, hoofd van de openbare lagere school te Beets, in wiens klasse het gebeurde voorviel, aan de „Telegraaf" het volgende mede: Het was Dinsdagmiddag 19 September j.l, nadat de heer Huber een les over natuurlijke historie mohdeling had behandeld en hierover een résumé zou geven, dat het 12-jarig doch tertje van den arbeider v. d. B., tijdens het dictée uitriep: „Ik protesteer tegen de ver slechtering van het onderwys e» staak daarom tien minuten." zy legde haar pen neer, welk voorbeeld door haar 13-jarig zusje, Klaasje, werd gevolgd. De 13-jarige Janny werd onmiddellijk uit de school gezonden en toen de heer Huber aan Klaasje vroeg waarom zij niet schreef, ant woordde deze: „De tien minuten zyn nog niet om". Ook dit meisje werd direct weggezonden. Woensdagmorgen zonden de ouders de kinde ren weer naar school, waar zy ook werden toe gelaten; om kwart over twaalf moesten zij ech ter school blyven om het werk, dat Dinsdag verzaakt was, af te maken. Met die twee meis jes waren dien middag nog andere kinderen op school, die om andere redenen moesten nably- ven. Om halféén kwam v. d. B. op school en begon kabaal te maken. De heer Huber gelastte hem de school te verlaten, doch v. d. B. vatte post in de deuropening en riep: „Het is hier een fascistische school en ik eisch dat de kinderen onmiddellyk mee gaan om te eten." Hy nam hierby een eenigszins dreigende hou ding aan en onder pressie heeft de heer Huber de kinderen laten gaan. Hy deelde aan v. d. B. mede, dat de kinderen nu in drie dagen niet op school mochten komen Woensdagmorgen werden zy echter weer naar school gezonden maar zy werden nu ge weigerd. Daar men vreesde, dat de communis ten iets in het schild voerden, waren des mor gens eenige politiemannen bij de school aanwe zig, doch alles verliep rustig. Vrydagmorgen za ten de kinderen reeds in de bank, doch ook thans werden zy weer uit school gezonden en Vrijdagmiddag vroeg een ander zusje of haar beide zusjes nu weer op school mochten komen. De heer Huber voegde haar toe: „Daar heb jy niets mee te maken," waarop het antwoord luidde: „Dan staak ik ook." Ook dit meisje werd dus uit school gezonden en voor straf moest zij Zaterdagmorgen op school komen. Dit meisje had n.l. het privilege, dat zy Zater dagsmorgens thuis mocht blyven om haar grootvader te helpen. Het bedoelde kind was Zaterdagmorgen op tijd aanwezig. Maandag morgen zyn alle drie kinderen weer op de school toegelaten, waarmede dit incident voor- loopig als afgedaan wordt beschouwd. Volgens de moeder zou deze daad uit de kin deren zelf zyn voortgekomen en hadden de ouders de meisjes hiertoe niet aangezet. De verbittering bij de kinderen zou zijn ontstaan omdat nu vanwege de school geen klompen en schoeisel meer worden verstrekt, hetgeen vroe ger wel het geval was. Ook zou het hoofd der school hiertoe aan- Maandag stond voor het Haagsche Gerechts hof terecht de 36.jarige motorhandelaar en garagehouder H. G. G., uit Rotterdam, thans gedetineerd, appellant van een tweetal vonnis sen van de Rotterdamsche Rechtbank- De eerste zaak waarvoor aan verdachte een jaar gevangenisstraf was opgelegd, betrof een poging tot oplichting ten nadeele van The Al- lied Insurance Cy en de Imperial Assurance Cy, bij welke instellingen G een Chandler auto voor een bedrag van 3000 had doen verze keren. Nadat de koopsom m termynen door G. geheel was afbetaald en de auto hem derhalve in eigendom toebehoorde, maakte hy volgens het getuigenverhoor, een afspraak met een drie tal personen, om dezen auto naar Amsterdam te brengen en te parkeeren by het R. A. I. gebouw. Even laten moesten zy den auto we der van die plaats wegrijden en naar Rotter, dam in een garage brengen. G., die zich inmiddels ook naar Amsterdam had begeven, deed alsof de auto hem ontstolen was en hy liet zich onverwyid naar een naby- gelegen politieposthuis rijden waar hy aan gifte van diefstal deed. Tegelijkertijd stelde hij zich met den vertegenwoordiger van de hier boven genoemde maatschappy in verbinding, die na taxatie van gebruik slijtage enz. vast stelden dat de schade f 100 bedroeg. Intus- schen was de politie achter het complot ge. komen, de auto werd gevonden en een drietal medeplichtigen werd met G gearresteerd. Eerstgenoemden werden door de Rotterdam sche Rechtbank ter zake veroordeeld en tra den als getuigen op. Verdachte betwistte hun verklaringen door te beweren, dat zy na hun arrestatie een af spraak zouden hebben gemaakt, doch door den advocaat generaal mr. de Visser werd gecon stateerd, dat zulks onmogelyk was, dat zy niet by elkander waren geweest. Ook werden eenige getuigen a décharge gehoord, onder wie een I7-jarig monteur, die een toestelletje had me. degebracht, waarvan hij de werking demon streerde en dat zou moeten dienen om auto's waarop zich geen contact-sleuteltje bevond toch te laten ryden. Door den president mr. Jellinghaus werden getuige verschillende vragen gesteld. Z. E. A. wilde o.m. weten of deze toesteilen in den handel waren. Neen antwoordde de ver dachte, maar zy zyn wel te krygen. Pres.: „Dus clandestién, alleen voor auto dieven. Dan is het wenschelyk dat de politie die apparaten maar 'zoo spoedig mogeiyk in beslag neemt. „Wat kost zoo'n dingetje" in formeerde de president vervolgens. Get.: Vier en twintig gulden. Pres-: Oh juist, voordat ze er op uitgaan om een auto te stelen, maken ze even vier en twintig gulden onkosten. Voorts vroeg de pre sident hoe lang die apparaten al bestonden. Get.: Een paar jaar. Adv. Gen.: Ik heb zoo'n idee dat dit toe stelletje pas na de zitting van de rechtbank is gemaakt. Aan den getuige die den auto naar Amster dam had gereden werd gevraagd of hy wel eens een soortgelyk toestel had gezien. Deze antwoordde ontkennend en zeide, dat hy erg benieuwd was te weten hoe het werkte. „Dat kan ik me voorstellen", antwoordde de president, ,,ik ook". In zyn requisitoir betoogde mr. de Visser, dat blykens de opnieuw afgelegde verklaringen het vonnis der rechtbank juist moest worden geacht. Immers van een beweerde afspraak tusschen de gedetineerde getuigen is geen sprake geweest en op deze zitting hebben zy opnieuw verklaringen afgelegd die op alle pun ten met elkander in overeenstemming zyn. Spreker vroeg dan ook oevestiging van het vonnis. In de tweede zaak waarin eveneens bevesti ging van de opgelegde straf van 6 maanden werd gerequireerd, had Gvolgens de getuigen, verklaringen een Ford Truck welke van diefstal afkomstig was gekocht voor 350.—. Hy liet evenwel een kwitantie opmaken voor 650.—. Naar de reden gevraagd waarom hij zulks deed beweerde verd. dat hy tegelykertyd een reke ning van 300.— zou nebben vereffend. In beide zaken trad als verdedigster op mej. mr. J. N. C. Romeyn, die vryspraak pleitte, op grond dat de getuigen charge op wier verklaringen G. was veroordeeld, zelf verdach ten waren en hun getuigenis niet als vaststaand kon worden aangemerkt. Het Hof zal over veertien dagen arrest wyzen. leiding hebben gegeven, terwijl men tevens wil de doen voorkomen, alsof meer kinderen aan de staking hadden deelgenomen, doch uit het werk dat allen gelijktijdig gereed hadden bleek wel, dat dit niet het geval was. By het verder onderzoek bleek, dat het hoofd der school aan deze kwestie niet de minste schuld heeft. Daarentegen is algemeen het oor deel, dat de ouders de kinderen tot deze daad, waarvan de bedoeling was 'n algeheele school staking uit te lokken, hebben aangezet. Dat is op een mislukking uitgeloopen en iedereen was zeqr ontstemd over de eigenaardige opvatting van den arbeider v. d. B., die nog wel secretaris-lid is van de oudercommissie, een commissie, welke tot taak heeft een betere ver standhouding tusschen leeraren en leerlingen en ouders te bevorderen. Onder zeer tragische omstandigheden is giste rennamiddag prof. P. Ehrenfest uit Leiden te Amsterdam overleden. Hij kwam zijn zoon, een 15-jarigen knaap opzoeken in het paedalogisch instituut dat in het voormalige Blindeninsti tuut Vossiusstraat 56 is gevestigd en waar zijn zoon onder toezicht van prof dr. J. Waterink wordt verpleegd. De vader was met den zoon in de spreekkamer gegaan. Plotseling hoorde het personeel schoten en toesnellend vonden zij den hoogleeraar dood met een kogel in 't hoofd getroffen en zijn zoon. eveneens aan 't hoofd gewond, in ernstigen toe stand. De knaap werd naar het Tesselschade- ziekenhuis met een auto van den Geneeskundi gen dienst overgebracht, terwijl het lijk van den vader naar het lykenhuis van het Wilhelmina Gasthuis is vervoerd. Diepe verslagenheid heeft dit geval in het gesticht, maar vooral in Leid- sche hoogleeraarskringen veroorzaakt. Prof. Ehrenfest was een Duitsch-Oostenryker van geboorte die, na o.a. te Petersburg vóór den oorlog geruimen tijd te hebben gewerkt, te Lei den prof. Lorentz in 1912 opvolgde, toen deze zijn hoogleeraarsambt te Leiden neerlegde en optrad als curator van het Teyler Museum te Haarlem. Prof. Ehrenfest was in 1880 te Weenen gebo ren; studeerde aan verschillende universiteiten, o.a, te Göttingen. Hy werkte ook eenigen tijd op het laboratorium van prof. Kamerlingh Onnes te Leiden en volgde toen de colleges van Lorentz. Na in Weenen gepromoveerd te zyn werkte hy te Petersburg en deed onderzoekingen op het gebied van thermo-dynamica, stralings theorie en electriciteitsleer. 4 December 1912 aanvaardde hij te Leiden zyn hoogleeraars ambt. Nader vernemen wy, dat de oorzaak van dit vreeselijk drama is te zoeken in een geestelyke depressie, waaraan de professor lijdende was als gevolg van zijn ontevredenhei!) over eigen we tenschappelijk werk in de laatste jaren. Maandagmiddag vervoegde prof. Ehrenfest zich aan het Paedologisch Instituut, om zyn zoon te spreken. Hiertegen was natuurlijk niet het min ste bezwaar. Wie schetst echter de ontsteltenis, vooral van prof. Waterink, wiens werkkamer naast de bewuste spreekkamer is gelegen, toen plotseling schoten knalden. Voor de spreekkamer, waarin zich het drama had voltrokken, vond men onder de deur door een brief geschoven waarin de laatste wenschen van den ongelukkigen hoogleeriar waren neer geschreven. Prof. Ehrenfest die nog twee doch ters en een zoon heeft, wilde juist dezen knaap in den dood meenemen, omdat hy den imbecie- en jongen niet zonder zijn vaderlyken steun wilde achterlaten. Tot de laatste wenschen, die professor Ehren fest in den brief achterliet, behoorde ook het nadrukkelyk verzoek van zijn einde zoo sober en lakoniek mogelijk mededeelingen te doen. Overeenkomstig hiermee bereikten ons des betreffende verzoeken, waaraan wy aanvanke lijk door een zoo eenvoudig mogelijk doodsbe richt meenden gehoor te moeten geven. Nu ech ter een groot Amsterdamsch blad door 't ver melden van allerlei sensationeele byzonderheden deze verzoeken genegeerd heeft, kunnen wy niet anders doen dan ook onze lezers uitvoeri ger over dit tragisch gebeuren in te lichten. Het Nationaal Crisis Comité deelt ons het volgende mede: Voor de groote prysvraag, die gehouden wordt op den radio-avond van Dinsdag 3 Octo ber zyn reeds meer dan duizend pryzen door verschillende firma's beschikbaar gesteld. De hoofdprys is een Ford luxe auto, geheel over eenkomstig den wensch van den winnaar, te kiezen uit een der Standaard Ford-modellen, 4 of 8 cylinder. Voorts zijn de volgende pryzen en hoofdprij zen beschikbaar gesteld door de fabrikanten der betreffende artikelen: 6 Juncker rijwielen, 1 Philips radiotoestel 634 A super inductie. 1 zilveren theeservies Gerritsen en Kempen, 7 staande Halklok Pan der, 1 complete keukeninrichting 21 deelig Emaillefabriek de IJsel, 1 stofzuiger, 1 stryk- ijzer, 7 straalkachel en verwarmingskussen, al les fabrikaat A. E. G., 100 garnituren onder- kleeding merk „Novana". 100 doozen Arabes- que-sigaretten a vijftig stuks, '25 luxe flacons Klaverblad's eau de cologne. De andere beschikbaar gestelde prijzen wor den binnenkort bekend gemaakt. Voor de civiele Kamer van het Gerechtshof te 's-Gravenhage zyn Maandag pleidooien ge houden in de door de Vara tegen den Staat aanhangig gemaakte procedure, naar aanlei ding van het afbreken van de rede van den heer Zwertbroek, secretaris der VARA, welke 8 October 1930 te Leiden voor de microfoon werd uitgesproken, in welk afbreken de VARA een onrechtmatige daad zag. Voor den Staat trad op mr. J. H. Telders, voor de VARA mr. H. van der Goes van Na- ters uit Heerlen. Ter aanvulling van zyn schriftelijke conclu sie zeide mr. Telders, dat de radio-omroep- contrölecommissie moest aannemen, dat er geen bespreking zou zyn over besluit der Re geering. Ware dit wel het geval geweest, dan zou immers de volledige tekst moeten zyn in gezonden, krachtens schrijven van de Com missie van 11 Augustus 1930. Pleiter betoogde voorts, dat wanneer een orgaan belast is met de uitvoering van een besluit, het tevens be voegd is politiedwang uit te oefenen. Dit behoeft niet uitdrukkelyk in de wet te zijn neergelegd. Pleiter verwees ten deze naar het op 1 November 1932 uitgekomen werk van mr. dr. H. Vos te Leiden, genaamd: Het Ne- derlandsch Bestuursrecht. Wanneer in een wet deze bevoegdheid speciaal wordt genoemd, is dit alleen om vast te stellen, dat de kosten dezer uitvoering van politiedwang ten laste komen van een bepaald individu. De rechtbank zegt, dat er geen sprake is van afwyking van een toegelaten tekst, omdat die tekst niet is in gezonden. Pleiter betoogde hiertegenover, dat zonder de overlegging van den tekst het onder werp niet behoorde tot het toegelaten program ma. De Vara wist dus, dat een rede als deze niet zonder meer kon worden uitgezonden. Hier had plaats afwijking van het toegelaten pro gramma. De afbreking is dus niet onrechtma tig geweest. Ten slotte wees pleiter op eenige passages in het verslag van de Staatscommis sie-Kooien inzake de administratieve recht spraak, ten betooge, dat alleen de Staat be paalt, wat er verstaan moest worden onder vage begrippen als openbare orde enz. Mr. Goes van der Naters, wees er op, dat hij reeds in zyn schriftelijke conclusie uit voerige beschouwingen gaf over de kwestie van den politiedwang. Pleiter deelt ten deze het oordeel van mr. Vos niet. Hy geloofde ook, dat dit niet ter zake dienende is en ging uit van de omroepmachtiging van den Minister van Wa terstaat, die ook inhoudt uitzendingen van po- litieken aard. De uitgezonden rede lag op dit gebied. In 1930 werden als regel alle teksten van redevoeringen voor de VARA gehouden (108) opgevraagd tegen 49 van alle andere groote omroepvereenigingen te zamen. De Com missie vroeg de onderhavige rede niet te voren aan, hoewel wetende, dat de heer Zwertbroek in Leiden op een vergadering zou spreken. En natuurlijk zou hy spreken over omroepaange- legenheden. Pleiter betoogde, dat de Staat onderscheid maakt tusschen het ingezonden programma en het onderwerp waarover gesproken wordt. Ar tikel 8 spreekt echter alleen van programma's. Op Regeeringsbesluiten heeft de heer Zwert broek geen critiek uitgeoefend. Hij sprak al leen over de wenschelykheid een nieuwen zen der te bouwen Men heeft echter ruwweg de uit zending verbroken, toen men iets hoorde van „Regeering" en „Minister". Pleiter wees er voorts op, dat begrippen als in artikel genoemd n.l. veiligheid van den Staat, openbare orde en goede zeden niet in het ge ding zijn. Het betoog van mr. Telders inzake de beschouwingen van de Commissie-Kooien be streed pleiter. Wanneer men het oordeel over de genoemde vage begrippen aan den Staat overlaat, staat de weg open voor alle mogelijke detoumement de pouvoir en vervalt iedere idee van den rechtsstaat. De president bepaalde na re- en dupliek de uitspraak op 30 Oct. i Maandagmiddag was-de zestien-jarige jonge dame K. van Lau, colportrice van den Noord- Nederlandsche Zendingsauto, wonende te Win schoten aan het colporteeren te Buitenpost. Zij is op onverklaarbare wijze onder een zwa- ren tractor geraakt. In ernstigen toestand is zy naar het ziekenhuis te Groningen overgebracht, en Maandagmiddag om vier uur aldaar over leden. t Dat de toestand by de nieuwe Merwedebrug te Muiden nog niet volmaakt is, voornamelyk omdat de rijwielpaden nog niet zyn doorgetrok ken en een goede verlichting ontbreekt, is Zondagavond duidelyk gebleken. Een boerenknecht uit Muiden, die den weg ter plaatse wilde oversteken, werd plotseling gegre pen door een personenauto. By zijn val had de man het ongeluk zyn schouder te ontwrichten, terwijl er van zijn fiets niet veel meer over was. De man verklaarde duidelyk een teeken te hebben gegeven, dat hij wilde oversteken, doch dit is, gezien de slechte wegverlichting, blyk- baar niet tydig bemerkt. Het afdeelingsonderzoek der Eerste Kamer van het wetsontwerp tot instelling van een De partement van Sociale Zaken, gaf sommigen leden aanleiding bezwaar te maken tegen de vermeerdering van het aantal Departementen. Eenige van deze leden hadden in het byzonder bezwaar tegen het feit, dat de sociale wetge ving voortaan onttrokken zal zyn aan de be moeiingen van den minister van Economische Zaken. Enkele andere ltden, die ook bezwaar hadden tegen de instelling van een nieuw De partement, meenden het juist te moeten toe juichen, dat de minister van Economische Zaken, 'die in dezen crisistyd reeds overbelast is, van de zorg voor de sociale wetgeving, wordt ontheven. Onder het eerste ministerschap van den heer Verschuur is, volgens deze leden, de sociale wetgeving reeds in het gedrang gekomen en heeft deze Minister wegens gebrek aan tyd de technische herziening hiervan niet ter hand kunnen nemen. Juist deze technische herziening zou zonder de belangen der verzekerden aan te tasten tot bezuiniging hebben geleid en deze leden betreurden dus, dat zulks tot nu toe niet is geschied. Maandagmiddag is een auto, bestuurd door den heer A. Goekoop, wonende op het kasteel Essenburg bij Harderwijk, die naar Groningen reed, waar hy stucfeerde, nabij Diemerbrug In volle vaart door onbekende oorzaak tegen een boom gereden. De bestuurder werd binnengedragen in een boerdery ter plaatse. Dr. Van Nooten consta teerde een zware hersenschudding en schedel fractuur. De auto is zwaar beschadigd. Op 5 October zal de heer de Kadt, secre taris van de O.S.P., voor de vyfde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank wegens opruiing by geschrifte terecht staan. De zaak tegen den voorzitter der O.S.P., den heer P. J. Schmidt, die door den politierechter te Dordrecht wegens opruiing tot twee maan den gevangenisstraf was veroordeeld, zal op 18 October in hooger beroep voor het Hof te Den Haag worden behandeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 10