Torgler betuigt zijn onschuld Een zware ramp treft Mexico Over Belgrado naar Leipzig m Tornado verwoest Tampico Het nieuws van heden NIETS MET DEN BRAND UITSTAANDE EEN ZWERVER IN EUROPA Concordaat met Rusland? DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 26 SEPTEMBER 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TORGLER Ook zijn partij zou er geheel buiten staan. Torgler over zijn levensloop De pas van Tanef PRINS NICOLAAS Prins Nicolaas van Roemenië met den Joego-Slavischen Luchtvaartcommandant, generaal Nedic, op het vliegveld te Belgrado Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiniii^ Hirtsiefer DE AUTOBAAN FRANKFORT—HEIDELBERG De voorbereidende werkzaamheden vc or de nieuwe autobaan in de nabijheid van Frankfort, waar de Duitsche Rijkskanselier de eerste spade in den grond stak De Mexicaansche stad voor drie kwart deel vernield. De Pa- nuco buiten haar overs Vijfduizend dooden? Hoe van der Lubbe van Leiden over Constantinbpel en Tif lis naar China wilde loopen Van Leiden naar Berlijn in vijf dagen Een der grootste rampen Nog geen inflatie in de V.S. Zij, die zich tegen 1 October op ons blad abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Binnenkort zouden de onderhande lingen worden geopend Hagelstorm in N.O. Spanje Groote schade te Saragossa LOERAH VERMOORD SS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18488 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek f» ff Tanef LEIPZIG, 25 September. Vervolgens wordt begonnen met het verhoor van den Bulgaarschen beklaagde Tanef. De 36-jarige schoenmaker Wasil Tanef is in het Macedonische stadje Gevgeli geboren als zoon van een metaalbe werker, die in 1903 deel nam aan den opstand der Macedonische revo- lutionnairen en in 1906 in den strijd tegen de Turken gevallen is. Op de vraag naar vroe gere veroordeelingen, tracht Tanef telkens op nieuw detaillistische po litieke uiteenzettingen te geven. De president on derbreekt hem en wijst hem er op, dat het er slechts op aan komt, de personalia van beklaagde vast te stellen. Daarop Verklaart Tanef, dat hij in 1925 wegens lid maatschap van de verboden Bulgaarsche com munistische partij veroordeeld is tot 12% jaar tuchthuis. Hiervan heeft hij elf maanden uitgezeten, Waarop de amnestie van kracht werd. Tijdens zijn verblijf buiten Bulgarije was hij vervolgens begin 1927 nogmaals tot 12% jaar tuchthuis veroordeeld, omdat hij lid was van het rijks comité der Bulgaarsche communistische partij. Op de vraag, of hij in 1925 niet had deelge nomen aan een communistischen opstand in Bulgarije, antwoordde Tanef, dat er in 1925 geen communistische opstand in Bulgarije is geweest. Hij had er dus ook niet aan deelge nomen. Wel waren er toentertijd ongeveer 20.000 Bulgaarsche arbeiders afgeslacht. De rechtbank laat nu een inlichting voorle zen van de politie te Sofia, volgens welke Tanef aan de communistische onlusten in 1925 actief deelnam. Verder was hij lid van een geheime organisatie; toen deze .iexu onwlekt, verliet hij bet land. De politieke politiedienst heeft verder verno men, dat Tanef ook te Weenen aan commu nistische vergaderingen heeft deelgenomen. Tanef ontkent dit, evenals de verklaring, dat hij lid der geheime organisatie is geweest. Op een vraag van den president deelt Tanef mede, dat hij half-October 1926 in Moskou is gearri veerd. Daar werkte hij in 1926'27 in een schoenmakerij. Van 1928 tot 1931 werd hij poli tiek geschoold. Met de Russische communistische partij heeft hij in geenerlei verbinding gestaan. De school was een zuivere emigrantenschool ge weest. De' leeraren waren uitsluitend Bulgaarsche emigranten. In October 1931 was hij over Polen naar Tsje- cho-SIowakije gereisd; in Praag had hij van het Bulgaarsche consulaat 'n gewonen pas gekregen Het verhoor van Tanef wordt na de pauze voortgezet. De president stelt de vraag, welke functies hij in het centrale comité der Bulgaar sche communistische partij heeft gehad. TANEP: Daarover wil ik geen inlichtingen verschaffen, om daardoor de Bulgaarsche politie geen materiaal in handen te spelen. Op verdere vragen deelt beklaagde mee, dat hij op 20 October 1932 weer in Moskou was aangekomen, waar hij tot 22 Februari 1933 had gewoond. Daar had ook Popof hem tot diens af reis herhaalde malen bezocht. Op 24 Februari beweert Tanef te Berlijn te zijn aangekomen. PRESIDENT: Met een pas, waarin wel een goed portret van u in staat, maar een valschen naam vermeldde. TANEF: Dezen pas heb ik van Bulgaarsche émigranten te Moskou gekregen. Dr. Seuffert vraagt aan beklaagde Tanef, of hij van der Lubbe vroeger reeds heeft gekend. TANEF: Hoe zou ik hem kennen? Ik versta geen woord Duitsch. Waarom zou ik hem ook maar ontmoeten? Dr. TEICHERT: Ik zou willen vaststellen dat beklaagde van der Lubbe bij deze vraag schudde van het lachen. Op de vraag van den procureur-generaal naar het doel van zijn verblijf te Berlijn verklaart Tanef, dat hij opdracht had gehad van het centraal Comité der Bulgaarsche partij, om met Popof de campagne voor de amnestieering der Bulgaarsche emigranten te bevorderen. Berlijn Was voor dezen arbeid het geschikte centrum. Als laatste der beklaagden wordt nu de vroegere communistische Rijksdagafge vaardigde Torgler in verhoor geno men, Hij verklaar de o.a.Ik zou mijn eerste woor den in dit proces willen beginnen met de waarach tige vaststelling, dat ik volkomen onschuldig ben, dat ik met deze misdadige Rijks dagbrandstichting niet het minste uitstaande heb, direct noch indirect. Uit dit bewustzijn van mijn vol ledige onschuld en uit verontwaar diging over het feit, dat men mij en mijn partij in eenigerlei betrekking brengt met deze brandstichting, ben ik den dag na de brandstichting vrijwillig naar het politiepresidium gereden, om tegen deze bewering te protesteeren. President (interrumpeerend)JVat u daar juist zeide, betreft reeds de daad. Het gaat thans echter om feiten aangaande uw persoon. TORGLER: Mijnheer de president, ik heb 7 maanden onschuldig in arrest gezeten en moet toch de eerste gelegenheid benutten, aan de openbaarheid en de wereld te zeggen, dat ik met deze brandstichting niets te doen heb Ze ven maanden heb ik in voorarrest gezeten, daar van vijf maanden dag en nacht geooeid. Ik heb het uitgehouden, omdat ik wist dat ik onschul dig lijd, omdat ik communistisch func tionaris ben en omdat ik met alle energie en begeestering, die ik bezit, ben opgekomen voor de belangen van Duitschlands arbeidende bevol king. Beklaagde schildert vervolgens zijn levens loop. Hij werd geboren als zoon van een arbei der der gemeentelijke gasfabriek. Hij zou graag onderwijzer zijn geworden, doch werd wegens de armoede zijner ouders na de gemeenteschool te hebben afgeloopen, leerling in een heeren modezaak. In December 1914 was hij tot mili tair opgevoed. Gedurende vijf maanden was hij werkzaam in het militaire magazijn in Rus sisch Polen. Later kwam hij als infanterist aan het Westfront. Bij het uitbreken der revolutie had hij als voorzitter van den arbeiders- en sol- datenraad te Neurubin gewerkt. In 1924 werd hij tot Rijksdaglid gekozen. De laatste jaren was ik nog lid van den Pruisischen staatsraad en in 1929 werd ik voor zitter der communitische Rijksdagfractie. Tot het centraal-comité der communistische partij heb ik niet behoord. Het laatste jaar was ik uitgever van het blad der communistische frac tie „De roode kiezer", overigens ben ik niet als uitgever opgetreden. Het verhoor der beklaagden is thans afge loopen. Het gerecht ging toen over tot behandeling van het tweede deel der aanklacht. De voorzittter vroeg aan v. d. Lubbe, of het waar is, dat hij voor het stempelhuis in Neu- Köln in het publiek heeft verklaard, dat de ar beiders een tegen-actie moesten ondernemen, en dat het daarvoor nog niet te laat was. De beklaagde geeft toe zich op een dergelijke wijze te hebben uitgelaten. H Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit Oostelijke richtingen; s licht of half bewolkt; droog weer; wei- H nig verandering. Hoogste stand: 772.3 te Stensele. Laagste stand: 751.0 te Isafjord. Zon op 6.53, onder 6.49. Licht op 7.19 Eerste Kwartier 4.56 mm. De voorzitter: „Vervolgens zoudt gij gezegd hebben, dat men openbare gebouwen in brand moest steken, opdat het volk opgeruid zou wor den en het begin der revolutie zou erkennen." Op deze vraag antwoordt van der Lubbe weer op dezelfde aarzelende en zichzelf tegenspre kende wijze als op den eersten zittingsdag. Ten slotte geeft hij toe, dat in zijn tegenwoordigheid gesproken is over de noodzakelijkheid van open bare gebouwen in brand te steken. Daartegen over echter spreekt hij tegen, dat bij die gele genheid gezegd is geworden dat de Rijksdag moest aangestoken worden. De brandstichting in openbare gebouwen heeft hij niet zelf aanbevo len maar in den loop van het gesprek is daar- vah sprake geweest. De voorzitter constateert daarop, dat deze verklaringen van van der Lubbe in groote trek ken en in het algemeen overeenkomen met den uitslag van de verhooren tijdens het vooronder zoek. Den beklaagde worden vervolgens talrijke uitlatingen voorgehouden, welke hij '.n gesprek ken zou hebben gedaan. Zoo zou hij tot getuige Janicke, een krantenverkooper, gezegd hebben, dat de Duitschers niet wisten, wat zij deden en dat de communistische partij niet doortastend genoeg werkte. Ook in de woning van Stalker, waar van der Lubbe overnacht had, is het bij het middageten tot gesprekken gekomen, in welker verloop v. d. Lubbe zeide, Ud der com munistische partij te zijn, doch het met de te genwoordige partijleiding niet eens te zijn. daar deze te zwak werkte. V. d. Lubbe bevestigt al deze uitlatingen met een kort: ja, of door een hoofdknik. Dit geldt ook van verdere uitlatingen als: Men moet revolutie maken; ik wil werkloozen verzamelen, om de revolutie voorwaarts te bren gen; ieder moet zijn eigen leider zijn en niet eerst de bevelen der partijleiding afwachten; ik wil tot 5 Maart in Berlijn blijven en wan neer er tot dan toe niets gebeurd is, weer naar Holland terugkeeren. Tegenover een ziekenver pleger had hij gezegd, dat men uiterst radicale maatregelen moest nemen. Denzelfden middag heeft v. d. Lubbe naar een S. A.-optocht gekeken. Hij heeft toon ge zegd, dat er iets moest gebeuren, v. d. Lubbe bevestigt ook deze uitlatingen. Dan bevestigt hij ook, dat hij Donderdag 23 Februari geld van de post heeft gehaald en dat hij voorne mens was geweest, des avonds een communis tische vergadering in het Sport palas'; te be zoeken. Deze vergadering werd echter ont bonden. Op Vrijdag 24, dus op den dag voor de brandstichting, heeft v. d. Lubbe er met eenige jongelieden over gesproken, dat iets ge daan moest worden, om de arbeidersbeweging voorwaarts te drijven. De vraag van den president, of hij zich op dezen dag met de misdaad had beziggehouden, om iéts tegen de nationaal-socialisten te on dernemen, ontkent beklaagde. Tegen ï/2 uur wordt het verdere verhoor van v. d. Lubbe tot Dinsdagochtend verdaagd. ESSEN, 26 Sept. (W.B.) Naar gemeld wordt is de vroegere minister Hirtsiefer naar een con centratiekamp gebracht. MEXICO-CITY, 26 Sept. (Reuter) Het aantal dooden tengevolge van den orkaan in den staat Tampico is nog stijgende. Officieele cijfers zijn nog niet beschikbaar, maar een be richt vermeldt, dat het aantal dooden wel 5.000 zal blijken te bedragen. Tampico is voor drie vierde gedeelte verwoest. Te Tampico is de staat van beleg afgekondigd. Dit bericht over de verwoesting van Tampico is afkomstig van den militairen commandant aldaar. Met uitzondering van den radiodienst zijn alle verbindingen met deze stad verbroken. De minister van Buitenlandsche Zaken, Her in Berlijn was ik al zeer gauw. Vanuit Leiden is de afstand 800 1000 K.M. Dinsdag om 2 uur ging ik uit Leiden en Zondag om 12 uur was ik in Berlijn, dus nog geen 5 dagen. Aldus Marinus van der Lubbe in een brief, welken hij vanuit de Duitsche hoofdstad den 16 April 1931 aan een zijner ontelbare „kame raden" richtte. In het roodboek waarmee zijn vrienden de „internationale communisten", pogen aan te toonen dat hij wezenlijk en waarachtig de da der en de eenige dader van de brandstichting in het Rijksdaggebouw is, welken dienst zij hem hierdoor denken te bewijzen, blijkt uit ge noemd roodboek niet! is een dagboek op genomen, dat begint op den 6 September 1931 en eindigt op den 24 October van hetzelfde jaar. Daarin beschrijft Van der Lubbe-zelf van uur tot uur zijn wedervaren, zijn doen en laten, zijn denken, ja, vooral zijn dénken! „Na van morgen op de gracht mijn karcast volgegeten te hebben, ben ik om half 9 uit Lei den vertrokken" (7 Sept.). In Kleef heeft hij een „heele dicussie" of „van de winter iets plaats zou hebben ja of neen." Te Keulen slaapt hij in een „aziel" en werkt anderhalf uur voor hij verder trekt. In Coblenz heeft hij nog een paar schoenen „op kunnen duikelen," terwijl een barbier hem gratis zijn haren knipt. Zon dag 13 September is hij in München. Maandag heeft hij den tijd. Hij hoeft toch niet voor 2 uur in Zenderding te zijn, waar een klooster is. „O, ja dat heb ik nog niet verteld, maar als je langs de weg ben probeer je het bij zulken gebouwen, bij Zieken-, Weeshuizen en Kloos ters, daar men daar meestal iets goeds geeft" In Oostenrijk moet je voorzichtig zijn, want daar zetten ze zwervende vreemdelingen zon der pardon over de grens. Hij besluit maar niet naar Weenen te gaan, want dat is een omweg. „En nu ik zoo beetje weet hoe 't in die landen Oostenrijk, Servieën, Joegoslavië enz. is, denk ik zoo snel mogelijk door dien heen te gaan." Marinus wil naar „Constantinobel" en daar een paar kaarten op de post doen. Waarom hij reist en waarheen, hij weet het zelf met! „Eén maand of 2 of 3 weken heeft hij noodig voor Constantinopel. Dan denk ik 2 of 3 maan den voor heen en terug naar Cina noodig te hebben zoodat ik met Mei in Holland denk terug te zijn. Word ik som terug gezonden door politie of zoo, houd daar natuurlijk alles op." In „Bestes Garden" wordt Marinus plots „9—5—f—14." Hij moet „4 dagen zitten" we gens landlooperij. Hij trekt verder naar „Kla- genfurst" en heeft ongeveer „1200 K.M. ge daan", wanneer hij in Bad Gastein aankomt. Het sneeuwt er en hij had zoo ver het Zuiden veel beter weer verwacht. Woensdag 23 September moet hij een schel ling uitgeven voor den trein „welke door de berg heengaat (onder een tunnel)"daar 't geen doen is deze hooge berg nu met sneeuw over te loopen." Van der Lubbe heeft kaarten geschreven naar „Holl." „Dit heb ik juist direct hier uit Oostenrijk gedaan het is allicht iets goedkooper dan uit Joego Slavieën. Want naar die grens nader ik nu al aardig." Zondag 27 September passeert hij clandestien de Joego slavische grens. „Van nacht heeft ik nog in Oostenrijk geslapen bij een boer in de koeien stal. Ik slaap liever in een hooischuur, daar het knap warm is in zoon stal vol koeien. Ook kreeg ik niets te bikken bij die vent." Onderweg vindt hij een reisgezel die naar Turkije wil. „Terwijl ik dit nog schrijf brengt een boerenvrouw, die wij geheel niet kunnen verstaan, en zeker op deze boerenhoeven arbeiden, voor ons tweeën heerlijken warme melk en brood. Dus zoo vald de eerste dag hier nog wel mee." Dinsdag 29 September is hij te Ptrij. „Ook heeft ik nu al twee maal wijn gedronken, wat ik dacht dat limonade was, dus mij vergist. Hier maken de boeren overal zelf wijn, uit druiven of appels geloof ik, wat ze mois noemen, 'tis wel heerlijk frisch drinken, maar ik moet het nooit meer, daar mij dien dag niet goed be komen is." Hij is hu op weg naar Osjek en naar Belgrado. „Van Belgrad krijg ik dan So fia Bulgarijen en dan Adrianopel met Con stantinopel welke Turkijën zijn. Als 't mo- genlijk is denk ik dan uit Turkijën, even Unks (sic!) Tifles (Rusland) aan te doen, wat ech ter denkenlijk wel niet zal gaan." Van der Lubbe neemt het besluit een beetje fatsoen lijker te gaan schrijven. Het slechte schrift van zijn dagboek, alsook de saaie, eentonige op somming van feiten beginnen hem te verve len. Hier en daar leest men tusschen de re gels dat hij, bladerend in dit dagboek, zich- zelven tegenvalt. „Eerst heb ik wel gedacht ik zal iets onduidelijk schrijven, als de politie het boek soms in handen krijgen, (wat ai ge beurd is) kunnen ze der niks van Degrijpen. Maar dat is onzin, wij moeten 't zelf toch ook een beetje kunnen lezen." Het reizen wordt moeilijker. De auto's wor den zeldzamer en gastvrije automobilisten drei gen tot een mooie herinnering te zullen wor den. Maandag 5 October begint hü te twijfelen of hij zijn reisdoel wel bereiken zaL Desnoods zal hy een paar weken blijven werken in Con stantinopel en dan maar terugkeeren. Den 1 Mei wil hij in Berlijn zün. Marinus vindt „wel prettig zoo af en toe te werken voor afwisse ling; maar het kan natuurlijk niet te lang duren daar wü verder moeten, en ik alleen onderweg zou blijven werken als ik er goed geld kon verdienen." Een Duitscher wijst hem er op dat hij misschien werk kan vinden bij een kerkje, dat ergens gebouwd wordt. Van der Lubbe gaat het liever niet heen; „in "t eerst moet ik dan zooveel omloopen, en nog weten wat je krijgt. En dan is hier nog Joego Slaviën, wat wil zeggen werken van 6 tot 6 met 1% uur schaftüd er af dus 10% uur per dag, en dan voor 40 a 45 dinar, wat hoogstens Holl. geld ƒ3 of ƒ3.50 is." Hü nadert Belgrado. „Dan kom ik zoowat de anderen week in Ser- bien. De spraak is daar net als hier, en hoort onder 't zelfde koningkrük. Toch moet het nog een geheel ander volk zün, en zou zooais ze mij hier ingelicht hebben, nog een half wild volk zijn." Zelfs dat bü de Bulgaarsche grens, roovers of zoo iets dikwijls voorkomen." Het lijkt vreemd dat de halve analfabeet die Van der Lubbe is, in den betrekkelijk kor ten tijd van 6 September tot half October van Leidën naar Bulgarüe wist te komen, zonder dat hü een cent op zak had. Hü werkte hier en daar, bedelde overal en at en sliep waar hem dit kosteloos aangeboden werd. Langs den weg stal hü appels en noten, waarmee hü ver der zün maag vulde. Men zal zich afvragen hoe ik zoo goed den weg wist, schrijft hü. „Dat komt omdat ik aldoor vergeten ben op te schrijven, dat ik in Bertasgarden Duitschland en in Klagenfurst van een groote Auto kaart van Europa, die op een muur van een groote autogarage was geplakt, alle plaatsen langs de hoofdweg naar Constantinopel op een stuk papier geschre ven heb." Zoo zwierf Marinus door Joego-Slavië tot hij voor de zooveelste maal in de handen der po litie viel. Verrükt met een visum zwierf hü naar Bulgarije en omdat hü zün tocht toch niet volbrengen kon, zwierf hü terug, naar Roe menië, waar men hem niet losliet, naar Hon garije, waar hü geruimen tijd hangen bleef, naar Duitschland, terug naar Nederland. En zoo zwierf hü ook naar het gebouw van den Rijksdag. En naar Leipzig. Zonder iets te weten. Zonder iets te begrüpen. Vasconcelos, die zich met reddingsploegen naar het tooneel der ramp heeft begeven, noemt de materieele schade onberekenbaar. Volgens een draadloos bericht, opgevangen door het observatorium te Mexico-City, is de Panuco buiten haar oevers getreden en zün duizenden menschen dakloos. Ook het Noorde lijker gelegen Cuidad Victoria zou te lüden heb ben van de overstroomingen, die het geheele gebied van het Centrale Noorden bedreigen. Het gevaar wordt nog door hevige stort regens verhoogd. Men vreest, dat de tornado aanzienlijke schade heeft toegebracht aan de steden en den oogst tot aan het zuidelüker ge legen Tuxpan. Te Tampico is het burgerlük ziekenhuis, het spoorwegstation en het douanegebouw door de tornado geheel vernield, büna alle andere gebouwen van de stad zijn zeer ernstig bescha digd. Men vreest, dat honderden levend be graven zün onder de puinhoopen. Te Cardenas zün 20 personen om het leven gekomen. Hier bezweek de spoordük, waardoor de geheel stad overstroomd werd. De buitenwüken worden bedekt met een mod derlaag van zes voet dik, waardoor men niet naar de slachtoffers kan zoeken. De schade, welke over het geheele land aan de spoorwegen is toegebracht, wordt op één millioen dollar geschat. V. D. meldt nog, dat de cycloon Zondag JJ. plaats had en ononderbroken gedurende een half uur woedde. MEXICO CITY, 26 Sept. (V. D.) De wervel storm, die boven een gedeelte van Mexico heeft gewoed en de stad Tampico zoo goed als geheel verwoestte, blijkt een der grootste rampen te zün, waardoor Mexico ooit werd getroffen. Na een aanvankelijke schatting door het Ministerie van Binnenlandsohe Zaken van het aantal doo den en gewonden op ongeveer 5000, blijkt het aantal dooden ruim 500 te bedragen, terwül het aantal gewonden nog niet kon worden vastge steld. De materieele schade wordt op vele mil- lioenen dollars geschat. Het in de haven liggende Duitsche stoomschip „Kiel" gaf het eerste bericht door: „Tampico door vreeselijke ramp geteisterd, welker omvang nog niet valt te overzien. Stadsgedeelten, die niet door storm verwoest werden, staan drie a vüf meter cnder water." De rivieren Tamesi en Pamuco zün ten ge volge van de wolkbreuken buiten hun oevers getreden er. hebben alles weggespoeld. De spoordijken zijn over afstanden van vele kilo meters overstroomd en verscheidene treinen, die onderweg waren, worden vermist. De ingenieurs gelooven dat in een omtrek van 120 KM. alle verbindingen zijn vernield en dat met vliegtui gen niet binnen 24 uur en met behulp van de spoorwegen niet binnen acht dagen hulp kan worden gebracht. Ook de steden Ciudad, Victoria en Ciudad Valles zijn door storm en overstroomingen ge teisterd. Militairen en Roode Kruis-colonnes zijn te hulp gezonden. De president van Mexico heeft een oproep tot de bevolking gericht tot het büeenbrengen van een noodgave. WASHINGTON, 25 Sept. (VJD.). Betreffende de bü'zondere bespreking, welke Zondag In het Witte Huis is gehouden, verluidt in officieele kringen dat niet besloten is tot inflationistische maatregelen. Aangezien de conferentie een ver trouwelijk karakter droeg, zün geen bijzonder heden bekend geworden. De staatssecretaris van financiën, Woodtn, verklaarde dat hij de toekomst hoopvol tege moet ziet. President Roosevelt heeft Maandagmiddag een conferentie bijeengeroepen met kopstukken uit de staalnüverheid, ten einde te onderhandelen over een order van een half millioen tonnen rails voor de Amerikaansche spoorwegmaat- schappüen. Deze groote aankoop, welke een onderdeel vormt van het openbare bouwprogram. zal door de Amerikaansche regeering worden gefinancierd. DE STAD TAMPICO (MEXICO) DOOR EEN ORKAAN VERWOEST. AANTAL DOODEN ZEER HOOG Een aardschok in midden-Italië; 20 gewonden. De overtrooming in Slovenië. Ontzaglijke ellende. Besprekingen tusschen dr. Coljjn en MacDonald te Londen. Een Concordaat met Rnsland? Herriot vrij ernstig ziek. Duitschland contingenteert den invoer van koudbloedpaarden. Bij de Tweede Kamer is ingediend een Nota van wijzigingen op het ontwerp tot wpziging van de Ziektewet. Minister Verschuur overweegt maatregelen ter voorkoming van een tekort aan rauw vet. Het verkeer over den Afsluitdijk vrijgegeven. Officieele opening van den weg. Aanbieding van een monument en twee bronzen plaquettes. Protest van K.L.M.- vliegers tegen het in dienst houden van een Duitschen piloot. Het geval-Ibelings en de vergiftigingsverschijn selen. De moord te Rotterdam: in hooger beroep be vestiging van het vonnis geeischt. Marine-manoeuvres nabij Den Helder. O ROME, 25 September. (V. D.) In kringen van het Vaticaan verluidt, dat het niet buiten gesloten schijnt, dat binnenkort tusschen het Vaticaan en Sovjet-Rusland onderhandelingen zullen worden geopend met het doel de weder- züdsche betrekkingen te verbeteren, althans zulke betrekkingen tot stand te brengen. Het Vaticaan zou er den nadrus op leggen, dat het minder op den staatsvorm aankomt, wanneer slechts de Kerk, althans Haar vertegenwoor digers ongehinderd kunnen werken. Ten andere zou Sovjet.Rusland bereid zün. dit toe te laten op voorwaarde, dat de kerkehjke vertegenwoor digers zich op geen enkele wijze in de politiek zouden mengen. We ontvingen van het Reuterbureau een ge lijkluidend telegram. We geven het boven staande bericht echter met het grootste voor behoud. (Red.) MADRID, 26 Sept. (Reuter). Bü een hevige hagelstorm, die slechts 10 minuten duurde, liepen 68 personen verwonding op. Verscheidene paarden en andere dieren werden gedood. Van een ziekenhuis werden meer dan 6000 ruiten vernield. Te Barcelona moest het verkeer 10 minuten worden stopgezet. BATAVIA, 25 Sept. (Aneta.) Rampokkers drongen de woning van een loerah in Rengas- dengklok tinnen en vermoordden den loerah, waarna zij spoorloos verdwenen. Stand op IV lag 1 uur mm.: 758 Vorige stand 757.5 57—

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1