IN EN OM HAARLEM m Blinden" DINSDAG 26 SEPTEMBER f SO.OOO voor een ambtswoning H. WALENKAMP Czn.f Architect en strijder voor de schoonheid uit de school van dr. P. J. H. Cuypers N. Z. H.-PERSONEEL En vaste aanstellingen MODESNUFJES GEMEENTEZAKEN Cursus voor leerlingen Buiten gewoon onderwijs DE WEGEN OM HAARLEM Bijdragen uit het Rijkswegenfonds Geen geld! De groote verkeersweg in Amsterdamsche kwartier Wijziging gasverordening MODESNUFJES - Kleingoed Gevaarlijke hoek VERKEERSONGEVALLEN Ernstige aanrijding te Lisse Tram tegen auto AUTOBUS-CONCESSIES Een kring-buslijn HaarlemVo gelenzang, Bennebroek, Aerdenhout? De Brockway-lijn Haarlem BloemendaalIJmuiden HET NIEUWE GEBOUW VAN HET P. E. N. De eerste paal geslagen Hin's film voor ,J5t. Odilia" EIGENAARDIGE HULDE Aan een bord te Bennebroek STAATSVISSCHERSHA VEN- BEDRIJF iiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininii, Op de Begrooting van het Departement van Financiën voor 1934 vinden wij een be drag van 80.000 uitgetrokken voor den aankoop van een ambtswoning voor den Com missaris der Koningin in de Provincie Noord- Holland. Wy hebben even onze oogen uitgewreven en ons overtuigd, dat er geen sprake van een druk fout was, want het uittrekken van dezen post leek ons ongeloofelijk. Ongeloofelijk in dezen tijd, nu er overal, vooral aan het Departement van Financiën geroepen, neen geschreewd en gebruld wordt om bezuiniging, nu er tientallen ambtenaren aan de bezuiniging geslachtofferd worden, ontslagen of op wachtgeld gesteld. In deze omstandigheden is het niet te gelooven, dat een onnoodige uitgave wordt gedaan, is het niet juist, is het ontactisch en een beleediging van al degenen, die door de crisis worden ge troffen, een dergelijk bedrag te bestemmen voor den aankoop van een ambtswoning voor den Commissaris der Koningin in deze stad. Men moet den ernst waarmede aan Financiën naar bezuinigingsobjecten wordt gezocht, toch wel sterk in twijfel gaan trekken, als men ziet, dat niemand tot de ontdekking is gekomen, dat het uittrekken van dezen post, zooal niet ge heel overbodig, dan toch ongetwijfeld minstens een tiental jaren had kunnen worden ver daagd. Want niemand zal kunnen beweren, dat het Paleis van den Gouverneur aan de Nieu we Gracht onbewoonbaar is en dus zoo spoedig mogelijk dient te worden ontruimd. Integen deel het is „hecht en weldoortimmerd, gelegen op den deftigsten stand van de stad Haarlem" zooals straks de gelukkige notaris, wien het bui tenkansje en deel zal vallen het afgedankte Gouverneurshuis in veiling te brengen, zal ad- verteeren. Onbewoonbaarheid van de Gouver neurswoning is dan ook de reden niet waarom de Rijksbegrcoting met een kleine ton wordt bezwaard. De oorzaak schijnt te wezen, dat de woning te ver van de Provinciale Griffie af ligt. Vroeger was de Griffie in de Jansstraat ge vestigd en de woning van den Commissaris der Koningin lag dus aan de Nieuwe Gracht in haar onmiddellijke nabijheid. Indertijd zal deze ligging zeer zeker wel invloed op de keuze hebben uitgeoefend. Nu sinds eenige jaren de Provinciale Griffie in het voormalig Paviljoen is gehuisvest is de afstand tusschen het Paleis van den Gouverneur en het Provinciehuis grooter geworden. De Haarlemmers mogen ech ter beoordeelen of dat inconvenient zoo ernstig is, dat het met spoed moet worden opgehe ven. Wij gelooven niet, dat de oplossing van déze moeilijkheid urgenter is dan die bezuini ging van een ton op ambtenaarssalarissen. Wie zich niet te voet naar zijn kantoor of werkkamer kan begeven, laat er zich heen ver voeren. En dat moge vroeger, toen de deftige1 lieden zich in equipages plachten te laten rij den misschien wat omslachtig zijn geweest, tegenwoordig nu de handige auto's de lan dauers uit den tijd onzer grootouders hebben vervangen is dit zeker geen bezwaar meer en speelt de afstand, vooropgesteld dat Nieuwe Gracht en Paviljoenslaan te ver van elkaar af liggen, geen rol meer. Op dien grond is een crediet van 80.000 dus niet gerechtvaardigd. Wy vragen ons ook af welk huis in de om geving van de Dreef voor ambtswoning zal worden aangekocht. Want het zal geen klein huis zijn. Er wordt een crediet van 80.000 voor gevraagd. Zelfs in Haarlem is daar een zeer behoorlijke villa voor te koopen. Wij gelooven stellig, dat de villa van Baron van Hardenbroeck aan de Spanjaardslaan te een voudig is om voor zoo'n bedrag van eigenaar te verwisselen. Men zal dus wel een buiten plaats moeten kiezen. Het „Huis met de Beel den" of een der verderop gelegen landhuizen. Maar in dat geval zal de bewoner niet zooveel dichter bij de Griffie wonen dan nu het geval is en hij zal er zich waarschijnlijk ook niet te voet heen begeven, doch per auto. Het eeni- Op 61-jarigen leeftijd is te Zandvoort over leden architect H. Walenkamp Czn., die in Amsterdam veel heeft gebouwd en een warm bewonderaar was van den gróoten dr. P. J. H. Cuypers. Hij heeft vroeger samengewerkt met Berlage, de Bazel e.a. Hij heeft gebouwd en geschreven. Hij was een warm pleitbezorger voor de schoonheid. Heftig was zijn verzet tegen den torenbouw der St. Willibrorduskerk in den huidige™ vorm, daar hij dien bouw wilde zien opgetrokken in dezelfde verhouding zooals dr. P. J. H. Cuypers, de architect van het kerk gebouw zelf, die gewild had en op een groote teekening had aangegeven. Destijds heeft de kath. kunstkring „De Violier" aan dit vraag stuk nog een debatavond gewijd, waar toen architecten van naam het vóór en tegen tegen- elkaar opwogen. Het einde was, dat de bouw werd voltrokken volgens de plannen van ir. Joseph Cuypers, den zoon van P. J. H. Cuypers. H. J. M. Walenkamp is 12 Dec. 1871 te Weesp geboren en deed zich als jong architect als een strijdbare figuur kennen. Vóór het her worden van het Amsterdamsche paleis tot raadhuis trad hij krachtig op. Hij was bestuurs lid van Architectura et Amicitiae en maakte o.a. ook naam door zijn project voor de groote scheepvaarttentoonstelling, de E.N.T.O.S. over het IJ. Voor Berlage vervaardigde hij de pers- pectiefteekeningen van Beurs en Mercatorplein. In de Spaamdammerbuurt en elders bouwde hij moderne arbeiderswoningen en werd op de wereldtentoonstelling te Brussel in 1910 on derscheiden met den „grand prix" voor zijn interieurontwerpen der kunstnijverheidsafdee- ling. In de latere jaren wijdde hij zich vooral aan de studie. Zijn lezingen en artikelen werden in kunstkringen gewaardeerd. Donderdag zal het stoffelijk overschot op de R.K. Begraafplaats te Zandvoort worden ter aarde besteld. ge voordeel, dat dan bereikt zou zijn, is, dat de Commissaris buiten de stad woont. Welnu hoe gaarne ieder Haarlemmer den Bestuurder van het Gewest Noord-Holland het verhuizen naar zulk een prettige woning zou gunnen in een tijd dat het Rijk niet op een dubbeltje behoeft te kijken, hij zal het be treuren, dat dit voorstel juist komt in het jaar, dat de crisis het hardst drukt op ieder, die van een beperkt inkomen moet leven. Dat men zich geen rekenschap heeft gegeven van den indruk, dien zoo'n voorstel in dezen tijd op de burgerij maken moet, is een ernstige fout van al degenen, die in staat zouden geweest zijn het stellen van dezen post tegen te houden. Wij hoorden in onze omgeving door menschen, die anders tot de rustigste burgers mogen ge rekend worden, verzekeren, dat dergelijke voor stellen opstandige gemoederen kweeken en dat het lijkt of onze ambtenaren gansch, maar dan ook geheel buiten het werkelijke leven staan. Wij verwonderen, dat onze Kamerleden er ook zoo over zullen denken en dat zij den Minis ter van Financiën duidelijk zullen maken, dat hij nimmer meer de urgentie van salaris verlagingen kan bepleiten als hij van meening is, dat het hier een uitgaaf geldt, die geen uitstel meer duldt. Wij kunnen deze zaak rustig bespreken, zon der dat daarbij de persoon van den tegenwoor- digen Commissaris der Koningin, Z.Exc. Jhr. Röell, betrokken wordt. De ambtstermijn immers van onzen gouverneur loopt waarschijnlijk lang. zamerhand ten einde Wij vernemen dan ook, dat het niet te verwachten is, dat Jhr. Röell nog van ambtswoning zal willen veranderen. Op een verzoek der vakorganisaties om uit reiking der aanstellingen aan het z.g. los-vaste personeel der N.Z.H.T.M. heeft, naar wij ver nemen, de directie het volgende medegedeeld: „Verschillenden hunner moeten alsnog examen doen als wagenvoerder-conducteur ten over staan o.m. van een der technische ambtena ren. Dit examen wordt afgenomen in October a.s. Het komt ons gewenscht voor, de vaste be noeming van alle geschikten tegelijk te doen geschieden, zoodat verwacht mag worden dat de R. D. V.-arbeidsovereenkomsten in den loop der volgende maand zullen worden uitgereikt. Ten aanzien van hen, die, afkomstig van de standplaats Hillegom, door opheffing van de remise aldaar, naar elders werden overge plaatst, kan voorhands niet tot vaste benoe ming worden overgegaan. Weliswaar is geble ken, dat zij de vereischte geschiktheid heb ben, maar de buitengewone omstandigheden, welke haar invloed hoe langer hoe meer op het trambedrijf doen gelden, noodzaken de di rectie om van het voornemen tot uitreiking van de vaste aanstellingen af te zien. In de gegeven omstandigheden kan dan ook niet anders dan het voorloopig dienstverband worden bestendigd." in Heiloo en Alkmaar 83628,10; idem in Heems kerk, Castricum en Limmen 58087,50; grond en rioleeringswerken in Heiloo 56500; aan schaffen en vervoeren verhardingsmaterialen 39959,81; vernieuwen brug over Schulpvaart onder Limmen 1788,80; beplanting onder Lim men en Heiloo 7312; verbreeden spoorwegover gang te Castricum 4195,56; diversen 71,75. Betreffende den rijksweg AmsterdamSassen- heim, voor het gedeelte OegstgeestNoord-Hol- landsche grens: bouw bruggen 46976,03; aan schaffing klinkers 4323,40: aanleg rijwielpaden 9043,81; aanbrengen gesloten wegdek 2440,53; grond- en straatwerk 6822,52. Betreffende den rijksweg HaarlemSassen- heim: grondaankoop 40261,53; tracé-verbete ringen 25700,50; aanschaffing klinkers 27076,35; verbreeding en vernieuwing bruggen 25155,98 en aanschaffing klinkers 7179,29. Voorts zijn op de begrooting van het Wegen- fands gelden uitgetrokken voor de volgende rijks wegen in Noord-Holland, welke ook cp het Pro vinciaal wegenplan voorkomen: gedeelte weg langs Noord-Holl. kanaal SpijkerboorSchermer ringdijk: onderhoud 600; aanschaffing ver hardingsmateriaal 1900; verfwerk 100; vlot brug in den Kogerpolder 900; weg Haarlem NauernaWestzaanZaandijkPurmerendon derhoud walinrichtingen van pontveren bij Heembrug en Buitenhuizen 29C0; bouw dienst woningen hij pontveer Buitenhuizen 15000; exploitatie veren 63000 en onvoorzien 5000; totaal 89500. In aansluiting met hetgeen wij reeds giste ren meldden over de begrooting van het Rijks wegenfonds kunnen wij nog het volgende me- dedeelen: Betreffende den rijksweg AmsterdamVel- sen wordt ter voortzetting van het maken van een rijwielpad nog f 11.300 en voor beplanting en onvoorziene uitgaven f 23.700 voor 1934 aan gevraagd. Betreffende den rijksweg VelsenAlkmaar is voor verderen grondaankoop een bedrag van f 80.000 uitgetrokken. Betreffende den rijksweg Haarlem—Sassen- heim wordt voor de vernieuwing van enkele smalle bruggen, welke er nog zijn f 25.000 aan gevraagd, terwijl de verbetering van de bestra ting voor 1934 nog f 20.000 vordert. Verder wordt aangevraagd voor den rijksweg HaarlemVelsen verbreeding van de rijwiel paden f 6000; voor den rijksweg VelsenAlk maar (wegvak onder Limmen) f 3900, voor den rijksweg AmsterdamSassenheim: grondaan koop f 100.000, brug over de Noordelijke Ring vaart Haarlemmermeerpolder by Sloten f 100.000 grondwerk f 400.000, viaduct in den Kruisweg f 30.000, viaduct in den Spaard dwarsweg f 13.000, kleine bruggen en duikers f 6.800, ver hardingen f 150.000, diversen f 10.000, voor het gedeelte OegstgeestNoordhollandsche grens van dezen weg: aanleg aardebaan f 100.000, aan brengen verharding en wegvak tramviaduct Oegstgeesterkanaal f 125 000. Besteed is reeds in 1932 voor grondaankoop voor den rijksweg AmsterdamSassenheim f 616.045.65, voor bouw van de bruggen over Voor- en Achterkanalen f 24.840, voor duikers in Bennebroeker en Vennepertochten f 20.519, voor verbetering in de bebouwde kom te Halfweg ten behoeve van den ryksweg AmsterdamHaar lem f 18583.09, voor asphaltverharding onder Amsterdam f 1000, voor parallelwegen in het wegvak Jan Gijzenvaart-De Delft van den ryks weg HaarlemVelsen f 176.475 en voor asphalt verharding f 4000. Voorts werd voor 1932 besteed: Betreffende den rijksweg VelsenAlkmaar, grondaankoop 76387,95; maken van een ryweg B. en W. schryven den Raad: De opheffing van den vervolgcursus I, be doeld voor hen, die buitengewoon lager onder wijs hebben ontvangen, is thans ondergebracht als avondverzorging bij den dienst der Nazorg. Bedoeld onderwijs wordt thans gegeven in een cursus van twee uren per avond op Maandag. Dinsdag, Donderdag en Vrijdag in de maanden September t/m April. Het personeel voor deze avondverzorging bestaat uit 5 wachtgelders van den opgeheven vervolgcursus no. 1; ieder geeft 8 lesuren per week gedurende ongeveer 35 we ken tegen een belooning van 2 per lesuur. Het ligt in de bedoeling om 5 klassen te formeeren, (tenzij het aantal leerlingen nog één klasse meer noodig zou maken) welke worden gehuis vest in het schoolgebouw aan het Prinsen Bol werk 3. In het schoolgebouw aan de Nic. v. d. Laan straat 25 is gevestigd de R.K. Vervolgcursus, die vóór 1 September 1933 een bijdrage van de gemeente ontving, ingevolge art. 102 der Lager- onderwijswet 1920. Door de opheffing van het openbaar vervolg onderwijs is deze bijdrage komen te vervollen. Het is naar de meening van B. en W. biliyk dat het Bestuur van dezen vervolgcursus in de gelegenheid wordt gesteld om, onder toezicht van den dienst der Nazorg, een zelfde avondver zorging voor de leerlingen van de R.K. Buiten gewone school te kunnen geven. B. en W. zouden dat willen doen in den vorm van een subsidie in verhouding tot de kosten van den openbaren cursus, onder voorwaarde, dat de avondverzorging voldoet aan de door hen te stellen eischen voor den openbaren cursus De kosten van een en ander worden over het tydvak van September t/m December 1933 ge raamd op 3000, waartegenover staan de ontvangsten: Provinciaal subsidie en School gelden. Op den post „Uitkeering ten bate van de na zorg van hen, die het buitengewoon lager on derwijs hebben gevolgd," der gemeente-begroo ting 1933, zijn hiervoor geen gelden uitgetrok ken; mitsdien stellen zij voor alsnog een cre diet te verleenen. Het lid van het College, meer bijzonder be last met het beheer der Financiën onzer ge meente. kan zich met dit voorstel niet veree nigen. Hoe nuttig de, in dit voorstel bedoelde instelling ook moge zijn, er zijn geen gelden voor aanwezig, zegt hy. De Raad moge besluiten ƒ3 000 betaalbaar te stellen op post no. 741 der begrooting 1933 een dergelijke opdracht is onuitvoerbaar, vermits er geen gelden beschikbaar zyn en evenmin dek king voor verhooging aanwezig is. Bovendien volgt uit het Raadsbesluit nood- zakeiyk voor de onderwijsbegrooting 1934 een verhooging van 6.000, hetwelk de bovenver melde wethouder ontoelaatbaar acht. B. en W. schryven den Raad: wy deelen mede dat de in het uitbreidings plan Zuid-Oost ontworpen groote verkeersweg van de Amsterdamschevaart af naar het Zuiden, niet, zooals oorspronkelijk was gedacht, direct langs het Van Zeggelenplein zal loopen. Een gevolg daarvan is dat Uw besluit d.d. 25 No vember 1931, tot aanvaarding in eigendom van H. Smolenaars, te Bloemendaal, van voor straat bestemde gronden in de omgeving van het Van Zeggelenplein, gewijzigd zal moeten worden. Zy stellen voor tot vorenbedoelde wyziging te besluiten. Het komt B. en W. gewenscht voor, dat de thans geldende verordening, regelende de voor waarden voor de levering van gas door de ge meente Haarlem, welke gedeeltelijk als verou derd kan worden beschouwd, wordt ingetrokken en opnieuw vastgesteld. Ten aanzien van de nieuwe bepaling met be trekking tot de voorwaarden, waaraan nieuwe of vernieuwde binnenleidingen moeten voldoen WXfflm Hierboven de laatste modesnufjes der modeshow der Van der loan's Mode magazijnen, Kruisstraat, alhier. AVONDJAPONNENVan links naar rechts: olive taf f et; grijs satin met bont; licht blauw satin reversible; marine taf et met brique gameering; chartreuse georgette met bont pelerine. BONTMANTELSVan links naar rechts: zwart persianer met skunks; natuurveulen met otterzwart veulen met persianerbruin veulen met whitecoat; bisam. (art. 5) merken B. en W. het navolgende op. Dikwyls wordt bezwaar gemaakt tegen het leg gen of uitbreiden van gasleidingen in voltooide nieuwe woningen of reeds bewoonde perceelen. Wanneer van gemeentewege echter de verplich ting wordt opgelegd om bü den bouw van per ceelen dadelijk reeds zorg te dragen voor een aanleg van de bij genoemd artikel 5 omschreven aansluitingen, zal zulks het aansluiten van gas- verbruikstoestellen ten zeerste in de hand wer ken. Dit is zoowel in het belang van het gas- debiet, als van den gasverbruiker te achten. De bouwkosten van een perceel zullen slechts wei nig worden beïnvloed. Zy ramen de meerdere kosten van een en ander op 10 per perceel. Met betrekking tot de zooevengenoemde rege ling voor de erkenning van gasfitters merken B. en W. op, dat in de afgeloopen jaren her haaldelijk is gebleken, dat vele ook in deze ge meente gevestigde gasfitters moeilijkheden voor het gemeente-gasbedrijf hebben opgeleverd, hoofdzakelijk wegens hun onbekendheid met de eischen van den nieuwen tyd, verbonden aan het aansluiten en afregelen van gasverbruiks- toestellen. Door het houden van „fitters-cursussen" is getracht, aan de deelnemers die bekwaamheid bij te brengen, welke voor dat doel als nood- zakelyk is te beschouwen. B. en W. stellen voor aan de N.V. Bouw- en Exploitatie My. „Hogerveka" alhier, in koop af te staan tegen den prys van 14 59 per M2 voor een gedeelte ter grootte van 1519 M2 en tegen een prijs van 8000, voor een gedeelte deelte ter grootte van 628 M2 grond, gelegen aan de Van Dortstraat. A. H. L. Stevens, te Valkenburg- heeft zich bereid verklaard aan deze gemeenre met de be stemming voor openbaren weg, om nie; in eigendom over te dragen grond, gelegen onmiddellijk ten noorden van de Hendrik Roo- zenloon, groot 350 M2 en 335 M2. Aanvaarding van die gronden met de aange geven bestemming en onder de voorwaarden op genomen in het ontwerp-besluit achter B. en W. in het belang der gemeente. B. en W. stellen voor aan P. Klaassen, alhier, tegen den prijs van 6.000 in koop af te staan, grond, gelegen aan de noordzijde van de Jacob van Lenneplaan, groot 600 M2. B. en W. stellen voor aan A. C. van Vollen hoven, alhier, tegen den prijs van 15 per M2 in koop af te staan, grond, gelegen aan de oost- zijde van den Orionweg, groot 451 M2. B. en W. stellen voor aan de N.V. Handels vennootschap v/h P. J- Voorneveld, alhier tegen den prijs van 16 per M2 in koop af te staan, grond, gelegen aan de noordzyde van de Zaa- nenstraat hoek Molukkenstraat, groot 605 M2 S. Rinkema en H. F. Roosdorp, beiden te Bloemendaal, hebben zich bereid verklaard, om aan deze gemeente kosteloos en om niet in eigendom over te dragen, met de bestemming voor openbaren we, gronden (gedee'te Rol landslaan en de ten zuiden daarvan geprojec teerde straten). Rinkema en Roosdorp, voornoemd, hebben te vens aan de gemeente in koop aangeboden voor den prijs van 3 per M2 grond, groot 240 M2. Aankoop van laatstbedoelden grond tegen den gevraagden prijs komt B. en W. gewenscht voor, daar die grond grenst aan grond thans reeds eigendom der gemeente. B. en W. stellen voor aan de N V. „Prinsen- erve", alhier, tegen den prijs van ƒ15 per M2 in koop af te staan, grond, gelegen aan de noordzijde van de Zaanenlaan, groot 1416 M2. B. en W. stellen voor aan A. Roos, alhier, te gen den prijs van 23 per M2 in koop af te staan, grond, gelegen aan de oostzijde van den Kloppersingel, groot 245 M2. B. en W. stellen voor aan G. Kamminga, al hier, tegen den prijs van 16 per M2 in koop af te staan, grond, gelegen aan de noordzijde van de Zaanenstraat, groot 941 M2. gen den vrachtauto op, welke opzij werd ge duwd en tegen een straatlantaarn terecht kwam. Het geheel bepaalde zich tot materieele schade en een kort oponthoud der tram. Persoonhjke ongevallen hadden hierbij niet plaats. Ter hoogte van de Lisserbrug, had Zaterdag avond een aanrijding plaats, welke bijzonder goed is afgeloopen. Een luxe-auto. welke uit de richting Leiden kwam, en rechts van de tramlijn reed, bleek niet op de hoogte te zijn met de kruising van den weg, hoewel dit met duidelijke teekens staat aangegeven. Doordat de bestuurder verblind raakte door een uit de richting Haarlem ko mende luxe-auto, reed deze pardoes tegen de af zetting van den weg. Op ditzelfde moment kwam de electrische tram uit de richting Haarlem, waarmede de auto in een ontzettende botsing kwam. Door het kranige optreden van den wa genbestuurder, stond de tram direct stil, waar door erger werd voorkomen De inzittenden van den luxe-auto kwamen er wonderlyk best af; a leen een inzittende dame kreeg verschillende kneuzingen. Dr. de Graaf was spoedig ter plaatse en verleende hulp. De auto was een chaos. Daar hy gehuurd was, valt deze schade buiten de verzekering. Het voorge deelte van de tram was flink geraakt en bleek voor verder vervoer in de richting Leiden onge schikt, waarom de wagen wederom koers zette in de richting Haarlem .De inzittenden van den auto werden, na verbonden te zijn, met een luxe auto naar Amsterdam vervoerd. Gisterenmiddag had op den hoek Haemstede- laan-Binnenweg een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto en een tram. De vee-auto kwam de Haemstedelaan uitryden, richting IJzeren- brug, juist op het oogenblik dat een tram van den dienst HaarlemLeiden, uit de richting Haarlem naderde. De wagenvoerder der tram kon zoo spoedig niet meer remmen en reed te- Ook op den Heerenweg, hoek Kerklaan, te Heemstede vond een aanrijding plaats. De heer N. wilde met zijn auto, komende uit de richting Haarlem, de Kerklaan inrijden en wachtte daar toe tot een mestwagen, welke uit de Kerklaan den Heerenweg opreed was gepasseerd. Toen hy daarop de Kerklaan in wilde rijden, nader de met flinke snelheid een luxe auto op den Heerenweg uit de richting Bennebroek, waarvan de bestuurder den auto van den heer N. niet had gezien, doordat het uitzicht daarop hem werd benomen door dien mestwagen. Beide auto's botsten tegen elkaar op, met het gevolg dat beide ernstig werden beschadigd. Ook hier- by vonden geen persoonlijke ongelukken plaats. De heeren K. Bolhuis en J. Heemskerk had den aan Ged. Staten vergunning gevraagd tot het in werking brengen van een autobusdienst tusschen Haarlem en Vogelenzang (kruisinglijn in beide richtingen over Aerdenhout en Ben nebroek). Deze aanvraag werd door een col lege van Ged. Staten behandeld. Bezwaar was o.a. ingekomen van het ge meentebestuur van Haarlem, dat meende, dat geen behoefte bestaat aan een dergelyke lyn, gezien het feit, dat de Brockwaybuslijn Haar lemBennebroek door gebrek aan belangstel ling was opgeheven. De Nederlandsche Spoor wegen vreesden voor vervoersversnippering. Ir. Burgersdijk, directeur der N. Z. H. T. M., zeide, dat het traject Haarlem-Bennebroek door de Brockway is verlaten. Nu moet een ander het niet nog eens gaan probeeren. Het bestaande vervoermiddel, de tram, on dervindt er de schade van. De N. V. Brockway wenschte een vervoer- verbod op het gedeelte Heemstéde, Station- Aerdenhout-Lorentzplein. Namens de aanvragers verdedigde de heer Kraak Steemann de aanvraag. Uitvoerig betoogde hy, datvGed. Staten, door in Januari 1933 vergunning te verleenen aan de N. V. Brockway, reeds hebben erkend, dat een dergelijke lijn als thans wordt aange vraagd, toelaatbaar is. De exploitatie zal ge heel anders worden ingericht dan de opgehe ven lijn van de Brockway. Ir. Burgersdijk was van oordeel, dat dui- delyk gebleken is, dat aan de aangevraagde lijn geen behoefte bestaat. Naar aanleiding hiervan kunnen Ged. Staten z. i. hun eerder ingenomen standpunt wijzi gen. Ged. Staten zullen later hun beslissing be kend maken. Voor een college uit Ged. Staten is behan deld een verzoek van de N. V. Haarlemsche Brockwaybus My., om de aan haar verleende vergunning voor een autobusdienst Haarlem— BloemendaalIJmuiden te wijzigen in dier voege, dat het trajectgedeelte IJmuiden Ruïne van Brederode komt te vervallen. Tegen deze wyziging hadden o.a. bezwaren ingediend een aantal bewoners van Santpoort, de directie der N.Z.H.T.M., de Ned. Spoor wegen en de gemeente Velsen. De directeur der Brockway Maatsch., de heer M. v. d. Wal zette o.a. uiteen, dat het bezwaar der bewoners op een misverstand berust. De bus blijft ryden tot vlak by de Ruïne van Brederode. Ir. Burgersdyk, directeur der N.Z.H.T.M., was van oordeel, dat het karakter der Brock- way-lyn veranderde. Ook had ir. Burgersdyk bezwaar op grond van het feit, dat de N. Z. H. T. M. in de toekomst een buslyn zal gaan exploiteeren van Haarlem naar Zomerlust. De heer Van der Wal merkte hierna op, dat de bewoners naby de Ruïne hiermee niet gebaat zijn. Een vertegenwoordiger van de N.V. Storm vogels merkte nog op, dat de bewoners van IJmuiden-Oost niet geïsoleerd zullen worden, omdat de N.V. Stormvogels in een verbinding zullen voorzien. Ged. Staten zullen hun beslissing later be kend maken. Het Prov Electriciteitsbedrijf in Noord-Hol land, korter gezegd het „Pen", zal binnenkort een groot modem gebouw verkrijgen. Het zal verryzen achter dat van het waterleidingbedrijf. Maandag 25 September werd de eerste paal ge slagen. Het zou te vreemd zyn geweest, als voor een electriciteitsbedryf een ouderwetsche stoomheimachine werd gebruikt. Dies heeft men natuurlijk een electrische heimachine in gebruik genomen. Deze eerste paal genoot de eer van netjes in de bloemetjes en het groen gezet te zyn. Ook de stelling, waartusschen zoo'n bebloemde paal den grond in werd geslagen, mocht niet achter blijven en was ook feestelyk versierd. De „plech tigheid" werd bygewoond door eenige hooge ambtenaren van het P.E.N„ waaronder de di- 99 Het is een eenigszins schrynende gedachte wellicht, dat de blinden gegrepen hebben naar het groote propagandamiddel van de optiek, de zichtbare beelden, de zichtbare rhythmiek, die zij niet kunnen waarnemen en die het publiek vertellen moet van hun leven en werken en van hun idealen. Maar zy toonden hier mede ook dat aan te durven, zooals zij zooveel durven: zooals zy een plaats durven opeisohen in de maatschappy, niet een plaats, die het medelijden hun wil afstaan, maar die door hun aard en aanleg, door hun nuchtere capaciteiten voor hen in aanmerking dient te komen. De blinden zijn gewone menschen, zooals de heer van Gessel met nadruk opmerkte in zijn rede. Zij vragen geen medelijden, maar arbeidsmo gelijkheden. En zoo vroegen zy ook om de film als propagandawapen voor hun strijd, de film, die zoo fascineerend spreken kan tot die an dere menschen, de zienden. En de opzet slaagde. In Amsterdam hebben talryke genoodigden de film „Blinden" gezien, die Jan Hin, geassisteerd door Jan Gelens, voor de vereeniging „St. Odilia" heeft gemaakt. Kapelaan H. Brandehoff van „De Papegaai" heette in een korte toespraak de aanwezigen welkom, waarna de heer Kok uit Utrecht door pianospel het programma afwisselde. Toen kreeg de heer J. A. J. van Gessel het woord om het werk, het streven van den bond uiteen te zet ten. Spr. betoogde, dat de blinden niet vragen om opname in gestichten, tenzij uit nood of uit vrijen wil, maar dat zy als leden van de maatschappij willen samenwerken met de zienden. Dit kan gemakkelyk geschieden, om dat de blinden, hoezeer ook door hun blindheid gehandicapt, zeer vele beroepen even goed kun nen uitoefenen als de ziende menschen. Dit be- teekent voor de blinden dat zij, werkend in de maatschappij, een gelukkig leven kunnen lei den. Dat aan dit alles een ernstige en inspan nende voorbereiding moet vooraf gaan, spreekt vanzelf. Over deze voorbereidingen, over de studie der blinden, over hun doorzettingsvermogen, over hun werken in de samenleving, vertelt de film van Jan Hin, die zyn aard niet verloochende en een gevoelige maar ook zuivere en zakelijke visie op het leven der blinden heeft vastgelegd. De leerende jeugd, die met zekere handen over de brailleboeken zweven en met een on gehoorde snelheid via hun vingertoppen lezen, de werklieden, die matten vlechten, de typis te, die in een razend tempo met volledig vinger systeem haar tot lezen bekwame vingers over de toetsen laat glyden, de telefoniste, die we later temidden van het drukke kantoorleven haar taak foutloos zien vervullen, de genoe gens van dam-, schaak- en kaartspel, de genoe gens van het schaatsenryden op een geïmpro viseerde baan (waarbij men zoekt naar het leger engelbewaarders, dat de jongens moet be letten tegen muren en palen te botsen), dit al les en meer wordt ons op de film verteld met een directheid en een zuiverheid, die den vak man kenmerken. De omstandigheden, waaronder een film tot stand komt, moge geen reden zyn om het re sultaat daarmede te beoordeelen, maar wie eenigszins op de hoogte is van de moeilykhe- den, die zich bij een film als deze moesten voor doen, mag met des te meer vreugde het reeds zoo voortreffelijke resultaat gade slaan. Er is ook eenige reden tot critiek, die we hierin zouden willen zoeken, dat Hin een en kele maal te sterk insisteert op een détail, waar door hy bereikt, dat het toch reeds zoo .spre kend" materiaal als telkens terugkeerende biin- den-gezichten een zekere beklemming by den toeschouwer teweeg brengt. Maar dit is mede te wijten aan het feit, dat het juist de doode oogen zyn, die zoo ongekend sterk op ons in werken. Bij ander materiaal dan dit, zou hier van minder sprake zijn. Welbeschouwd is het dus een voldoening, dat Hin zich niet verder in die richting liet verlei den. Dat hij de gevaarlyke kanten van zijn stof heeft doorzien blijkt dan ook meerdere malen afdoende. Dat hij den schoonsten kant ervan zag, wordt herhaaldelyk bewezen door de liefde, waarmede hij de ontwikkeling der blinden volgt en op één plaats vooral, waar hy door een aantal bewegende en „lezende" han den met grooten nadruk de kern treft van het blindenonderwys in een zeer suggestief, door en door accent. Dit even en zeer terecht her haald beeld zal ons bijblyven als wy een voor beeld willen aanhalen van directe en onont koombare filmtaal. Alles tezamen hebben de blinden alle reden tot voldoening. Deze film zal by iedereen, die in het lot der blinden belangstelt, de liefde voor de blinden verhoogen, hen doen zien zooals zij zijn en willen zijn, hun voorgoed de sentimen- teele belangstelling ontnemen, die de blinden immers niet vragen en hen duideiyk den weg openleggen, dien zy willen gaan en waarvoor zy van den evenmensch vragen hen te willen begrypen. Hen begrijpen, beteekent hen steu nen. Dit werd ook betoogd door den heer G. J. van den Berg, den voorzitter van den bond, die vroeg om productieven arbeid en die de hoop uitsprak, dat het katholieke publiek van Amsterdam de voorstellingen, die volgende week in „Bellevue" beginnen, in grooten getale zul len bezoeken. Wij hopen dit met den voorzitter, want een bezoek aan „Bellevue" beteekent: de blinden steunen in hun streven, maar ook de blinden beter leeren kennen via de krachtige taal van een gezond filmwerk. Dbg. recteur van de beide bedry ven, de heer ir. J. van Oldenborgh. Als het waar is, dat er pl.m. 1200 palen voor dit gebouw naar de onderwereld gestuurd zul len worden, dan blijft dit aantal toch nog een flink eind beneden dat van het Kon. Paleis op den Dam te Amsterdam met zyn overbekend aantal van 13659 palen. De kerkgangers van jl Zondag zullen mm of meer vieemd hebben opgekeken, toen zy op de Bennebroekschebrug aan het bord, waarop „afgesloten ryweg", een lauwerskrans zagen hangen met „Hulde voor trouwen dienst" en onderteekend door „Pauw". Velen hebben deze huldebetuiging niet begrepen, doch we kunnen mededeelen, dat genoemd bord daar ter plaatse juist 1 jaar dienst had gedaan. Het tweede jaar is nu ingegaan maar van nog meerdere jubilea zal hopelijk geen sprake zyn! Begrijpelijk is het echter wel, dat men den langzamen gang van zaken aan den Binnenweg nu maar eens van den vroolyken kant heeft op genomen. Op de ramingstaat en vergely kende staat be- hoorende bij de „Wet op de Middelen" voor het dienstjaar 1934 is geraamd voor het Staats- visschershavenbedrijf te IJmuiden aan op brengst voor 1934 een bedrag van 81.470.—, tegen een opbrengst van 82.110.voor 1933. De vermoedelyke opbrengst voor het dienst- iaar 1932 zal bedragen 84.502.52.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5