STA D S N I E U W S WOENSDAG 27 SEPTEMBER NED. R. K. BLINDENBOND „ST. ODILLA" Lustrumavond Huldiging Bisschop Rede pater de Greeve Muziek en zang Messensteker krijgt zijn straf POGING TOT INBRAAK In een pastorie NEDERLANDSCHE SMAL FILMLIGA 700 MAN WEER AAN HET WERK VOOR DEN POLITIERECHTER Landlooperij Een dure klap De „beroeps"-leener Een deel der 700 arbeiders, die te werk gesteld zijn "bij den aanleg van den eersten Duitschen autoweg, vertrekt uit Frankfort naar de plaats der werk zaamheden VILLABRAND TE BENNE- BROEK Films van dr. v. d. Sleen Nauwkeurig politie-onderzoek KAMER VAN KOOPHANDEL Cursus Verkoopkunde Verkiezing lid Grootbedrijf Organisatie van den Melk en Groentenhandel, Haarlem GEMEENTELIJKE DIENST TRAMSTAGNATIE Doorgebroken as van vrachtauto Politiebond „St. Michaël" Werkloosheidsbestrijding f 977.756.59 aan steun Staking en uitsluiting FAILLISSEMENTEN Een duur vrachtje Op uitstekend geslaagde wijze heeft de afd. Haarlem van den Ned. R.K. Blindenbond „St. Odilla" Dinsdagavond in den goedbezetten Stadsschouwburg haar lustrum gevierd. De feestavond werd luister bijgezet door de tegenwoordigheid van Haarlems Kerkvorst, Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, die verwelkomd werd door een eerewacht van Graalmeisjes en het hartelijk applaus der aanwezigen; door de tegenwoordigheid van de hooge geestelijkheid, zooals de hoogeerw. heeren M. W. A. Wijtenburg, regent van het Klein-Seminarie, Deken H. C. J. Sondaal, Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt, Ar chivaris L. J. Boogmans, Drs. Th. N. Vlaar O. E. S. A., rector van het R.K. Lyceum, (Z. D. H. Mgr. M. P. J. Möllmann, vicaris-generaal van den Bisschop, en de hoogeerw. heeren Dr. Th. M. Vlaming en J. C. Aalberse hadden bericht van verhindering gezonden, evenals de heeren wet houder W. J. B. van Liemt, prof. Alph. Steger en Mr. J. N. j. E. Heerkens Thijsen), terwijl ook aanwezig waren verscheidene raadsleden uit Haarlem en omliggende gemeenten, de commis sie vcor den nazorg voor maatschappelijk on- volwaardigen en vele andere notabelen. Het woord werd allereerst gevoerd door den voorzitter van de jubileerende afdeeling, den heer P. Louman. die allen verwelkomde, in het bijzonder Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, de hoogeerw. heeren geestelijken, speciaal rector J. B. M. Timp, gees telijk adviseur, wien spr. op treffende v'-jze dank bracht voor de hulp, de zorg en het medeleven, welke rector Timp aan de R.K. blinden gegeven en getoond heeft; voorts het bestuur van Blin denzorg, de Blindencommissie, raadsleden, op wie spr. een beroep deed om bij de behandeling van de begrooting den post van 1500 voor blinden zorg niet aan te tasten en tenslotte aan de medewerkenden van den feestavond: dirigent, zangers, den blinden pianist Bernard Kok uit Utrecht en den blinden fietsenmaker, den heer G. du Pau, die op het podium ten aanschouwe van alle aanwezigen op handige wijze een fiets in elkaar zette, welke onder de pauze verloot werd. Tenslotte sprak spr. een woord van welkom tot den weleerw'. pater H. de Greeve S. J., die hij heel goed kende vooral om het feit dat pater De Greeve zoo heel goed aanvoelt hoe blinden tegen over zienden staan. In dit verband wees spr. erop dat blinden niet medelijden van de zienden wil len hebben, maar hun meeleven. Spr. hoopte dan ook dat zienden de blinden leeren begrijpen en helpen met hun kracht. Vervolgens sprak de heer H. E. Everard, voor zitter van het comité van Kath. Actie; die Z. H. Exc. den Bisschop dankte voor diens aanwezig heid en ook de andere aanwezigen verwelkomde. Spr. wenschte den geestelijk adviseur en het be stuur van „St. Odilia" hartelijk geluk met het vijfjarig jubileum. Het bestuur heeft veel goeds tot stand gebracht, veel verdriet gelenigd en veel vreugde geschonken. Vervolgens zeide spr. tot de aanwezige blinden: In ons midden is een hoogepriester wiens ge laatstrekken gij wel niet kent, maar waarvan gij toch overtuigd zijt, dat hij uwe en onze Bisschop is! (Daverend applaus). De heer Everard bracht lof aan den geestelijk adviseur, rector Timp, verwelkomde daarna Z. H. Exc. Mgr. Aengenent als voorzitter van het comité van Kath. Actie: „Het doet ons goed dat u weer in ons midden zijt." De heer Everard memoreerde het jubileum van den Bisschop en het prachtige défilé ter gelegen heid daarvan en gaf in welsprekende woorden uiting aan de gevoelens van waardeering en dankbaarheid van alle katholieken, voor het vele dat Mgr. Aengenent in het belang van zijn dio- cesanen verricht heeft; voor de verbreiding van het geloof, voor de zWare zorgen die Mgr. Aen genent als Herder heeft willen dragen en de hulp in den geestelijken en materieelen nood onzer dagen. Met het geloof in God, aangevoerd door u als veldheer, zoo zeide spr. tot Z. H. Exc. den Bis schop, zullen wij met en achter u onverschrok ken strijden in de vaste overtuiging dat ons de overwinning ten deel zal vallen, om daardoor een nieuwen staat op de grondbeginselen der Pauselijke encyclieken te grondvesten. Spr. hoopte uit naam van alle katholieken dat Mgr. Aengenent nog lang gespaard zal blijven en dat God Zijn rijksten zegen aan Hem moge schenken. Spr. eindigde met de Graalspreuk, welke daar na onmiddellijk door de aanwezige Graalmeisjes luid werd overgenomen: Exelsior-alleluia- vooruit! Nadat het zangkoor „Te Deum Laudamus" der St. Jozefkerk een Alleluja-lied onder leiding van den directeur, den heer Jos. de Klerk had ten gehoore gebracht, sprak de heer A. S. Boes, voorzitter van de gemeentelijke „Blinden-com- missie", die de jubileerende afd. dankte voor de aangename samenwerking met de commissie en haar feliciteerde met haar vijfjarig bestaan. Spr. wees erop dat de blinde in den tegenwoordigen tijd vraagt zelfstandig zijn brood te kunnen ver dienen en zijn aandeel in het levensgeluk der menschheid. Na een muzikaal intermezzo hield de beken de redenaar, pater H. de Greeve S. J. zijn rede. In welsprekende en zeer ontroerende taal schilderde pater De Greeve allereerst in felle kleuren het contrast tusschen Tlcht en donker, het licht van geluk en liefde, in al zijn nuances, het licht dat wij zien kunnen met onze oogen, twee door God geslepen glazen, zoo machtig en duizelingwekkend van vinding, en de duisternis, de duisternis van smart en haat, van misdaad en onzekerheid, van ongrijpbare dingen in de verte, de duisternis die ondoordringbare wallen en muren rondom ons opricht. Spr. wees ook op de keerzijde van het bezit c.er oogen, verleiding en misbruik daarvan. Spr. schetste de eerste kennismaking met een blinde, een echter of een onechte misschien, die een vreemde bleef en men niet heelemaal ver trouwde. Er was een tijd dat de blinde een uitwerpsel der maatschappij was, een lastpost om te zien. Maar Jezus bracht verandering. Hij schonk let terlijk en figuurlijk licht. De Kerk heeft zich daarna het lot der blinden aangetrokken en de zorg voor de blinden groeide met den tijd. Maar daarmede is het groote blindenvraagstuk niet opgelost. Met de ware gebeurtenis van een blin den jongen, die de zee wilde zien en ze alleen maar kon hooren en voelen, verduidelijkte pater De Greeve, het grootste raadsel voor de blinden: Wat? Wat is de zee, wat zijn de straten, wie zijn mijn vader en mijn moeder? Blindheid is een gemis, dat elke seconde terug keert en zoo ontzettend is door het gemis zelve en de gevolgen daarvan. Het is voor een blinde altijd nacht. Het lot van een blinde is zwaar, vooral als hij aangewezen is op de hulp van familieleden, die heel vaak weigeren als geleider dienst te doen. Zegt het spreekwoord niet: Van je familie moet je het hebben? Gebrek aan tact en medewerking maakt het lot van de blinden veel grooter, men bedoelt het wel goed, maar men geeft ze dikwijls medelijden, terwïjl men ze medewerking moet geven. Spr. vatte het blinden- probleem samen in de stellingen: Blinden zijn niet altijd zoo hulpbehoevend als men meent en kunnen het tot een bepaaldq hoogte brengen. Spr. bewees dit met een opsomming van de vele geniale blinden, die in den loop der tijden ge leefd hebben en wees op het feit, dat ook de blinden zich zoo kunnen ontwikkelen tot zij een bepaald vak kunnen beoefenen. Krachtig wekte pater de Greeve allen op de blinden te helpen, niet door ze medelijden of liefdadigheid te betoonen, maar door ze werk of een betrekking te geven, hun producten te koopen, enz. Een blinde is een gewoon normaal mensch, die slechts het gezichtsvermogen ver loren heeft, maar overigens hooren en werken kan als ieder ander. Een blinde is gelukkig als hij zijn eigen levensonderhoud kan verdienen en niet op de liefdadigheid is aangewezen. Met een prachtige peroratie besloot patér De Greeve zijn met vele gedichten en citaten gesier de en onder doodsche stilte aanhoorde rede. Het zangkoor der St. Jozefkerk, dat onder lei ding staat van Jos. de Klerk, zou dezen avond opluisteren met de uitvoering van een aantal koorwerken van De Monte, Ingenieri, Palestri- na, di Lasso, van Andriessen en De Klerk en nog meer. We weten, dat aan het instudeeren van deze werken menig uurtje is besteed, vooral waar het jongenskoor nog niet zoo lang geleden door vertrek van de oudeien, de muteerenden, door een aantal jonge krachten moest worden aan gevuld. Heel jammer was het daarom, dat door omstandigheden er van het uitgebreide en fraai gekozen programma zoo weinig kon wor den uitgevoerd, en dat de sfeer voor deze poly- phonale muziek niet aanwezig was. De aanwe zigheid van den blinden fietsenmaker werkte storend op den gang van zaken. Desondanks heeft dirigent De Klerk nog in een zestal num mers kans gezien om, in de acoustisch zich slecht leenende omgeving, de aanwezigen iets te laten proeven van de schoonheid van deze liturgische muziek uit den bloeitijd der kerk- muzikale school, van de verfijnde tekstinter pretatie door de componisten met vaak zoo een voudige middelen bereikt. Ook voor de Sonate van Bach voor Fluit en Klavier, waarin de heeren Hendrik Andriessen en Jos de Klerk als solisten optraden, ontbrak eigenlijk de nood.ge rustige sfeer. Desondanks hebben de aanwezigen toch kunnen genieten van het fraaie samenspel en de artistieke interpre tatie van dit mooie werk door beide kunste naars. Het applaus zelfs tusschen de verschil lende deelen der Sonate toonde wel dat de aanwezigen waren ingenomen met het gehoor de. Een volgende maal moge men zich beter houden aan de aanwijzing in het tekstboekje op de programma-bladzijde. De heer Bernard Kok, de blinde pianist, die voor dezen avond een voorzeker zeer zwaar en ernstig programma had gekozen, kreeg wel geen gelegenheid om dit geheel uit te voeren, maar aeed de aanwezigen toch verbaasd staan over zijn groot technisch kunnen in een drietal etudes van Chopin, in de Polonaise in As die wij wel tot zijn beste prestatie mogen rekenen en in enkele nummers van Grieg, Granados en Albéniz. Het is een wonder, dat iemand die het licht der oogen mist en dus een partituur nim mer zooals een ziende kan omvatten, toch nog in staat is om zulk een verdienstelijke interpre tatie varu deze hooge eischen stellende muziek te geven. Hij verwierf evenals alle overige medewer kenden, dan ook terecht veel en verdiend ap plaus. Rest ons nog te vermelden dat het verlote rijwiel werd toegewezen aan een jongen, die van den Hoogeerw. Deken H. C. J. Sondaal zijn lot had gekregen, dat de heer F. Louman aan het einde der vergadering woorden van diep- gevoelden, hartelijken dank sprak aan allen die tot het slagen van het feest van „St. Odilla" hadden medegewerkt en dat door de firma's F. Duyn, Jansstraat, en Van Empelen te Heem stede in de Schouwburg een sobere en voor name versiering was aangebracht. Misschien was het programma iets te lang. St. Odilia, dat vcor deze uitvoering de bij zondere aandacht van het Comité van Katho lieke Actie had, mag op een goed geslaagden avond terugzien. De verdediger Mr. Slotemaker bepleitte cle mentie met het oog op het voorarrest. Verd. zat reeds 2 maanden. De politierechter wees in zijn vonnis verd. een gevangenisstraf toe van 4 maanden, zonder aftrek van voorarrest en er aan toevoegende, dat de voorwaardelijke straf, die verd. was toegewezen, zou worden ten uitvoer gelegd. Is er met ontzetting kennis genomen van de bloedige messenstekerij in Oss, we huiverden toch even toen we bij den politierechter ook ken nis kregen te maken met de gebroeders G. die in een twistpartijtje, waar ze notabene eigenlijk niets mee te maken hadden, ook het mes te hulp geroepen hadden om deze te beslechten. Het was op 27 Mei van dit jaar in een café te Velsen, waar de beide verdachten vertoefden, dat ook B. hier verpoozing zocht. Zijn vrouw had hem reeds een zes a zevental malen verzocht om thuis te komen. Hiermede hadden de beide broers zich bemoeid volgens hun zeggen bij hem er op aangedrongen om mee naar huis te gaan. Tenslotte hadden ze de vrouw een consumptie aangeboden, waarover een woordenwisseling was gevoegd en een vechtpartij, die tenslotte buiten het café op zijn ergst was geworden. De echtge noot der vrouw die volgens een der getuigen dronken was had een der broers 'n stomp ge geven. Hierop waren de messen getrokken. G. G. had B. toen een steek toegebracht, terwijl H. G. eveneens meegevochten had en den gestokene geschopt had. De Officier van Justitie achtte een strenge straf op zijn plaats. De messensteker G. G. hoorde zes weken tegen zich eischen, terwijl H. G., die nog tijdig zijn mes zonder er gebruik van te maken, opgeborgen had, drie weken als eisch kreeg. Conform dezen eisch deed de politierechter vervolgens uitspraak. Dinsdagnacht is in de pastorie van de St. Jozefkerk te Noordwijkerhout vermoedelijk een poging tot inbraak gepleegd. De bewoners con stateerden 's morgens, dat een ruit van de spreekkamer was ingedrukt, terwijl ook aan den achterkant van het huis, bij de keuken, sporen van geweld vielen waar te nemen. Of de dader(s) gestoord zijn of dat de blinden, welke zich achter de ramen bevinden, te best gesloten waren, blijft een raadsel. De bewoners hebben niets gehoord. Gelukkig wordt niets vermist. Met uitzondering van enkele oude zaakjes en ten uitvoerleggingen van voorwaardelijke vonnissen bestond de hoofdschotel van het po- litierechterlijk menu uit ruzietjes, die op mis handeling of beleediging uitgedraaid waren en was een van de weinige uitzonderingen hierop een geval van. De 25-jarige J. de J. te IJmuiden had daar zonder middelen van bestaan hij was sedert 2 jaar werkloos rondgezworven. Verdachte was er in een schuit gevonden, waar hij volgens verd. zelf toestemming van /ien eigenaar had om te verblijven, terwijl de eige naar zelf deze kwestie met neen oploste. De Officier van Justitie mr. Andringa deelde in zijn requisitoir mee, dat deze landlooper deel uit maakte van een bende die in IJmuiden een roovershol aan het ontwikkelen was. Menschen wonen in trawlers etc. bij hun bruine broeders, richten er drinkgelegenheden aan, maken zich schuldig aan zedendelicten, terwijl er nu kort geleden eenige voor heling en diefstal van een schrijfmachine gesnapt waren. De officier eischte daarom 10 dagen hechtenis, die door ver dachte in voorarrest reeds uitgezeten waren. Conform dezen eisch veroordeelde hem de po litierechter. Weer stond er een ÏJmuidenaar voor het hekje. Deze v. E. geheeten, had B. ook een ÏJmuidenaar in de nu achter ons liggende pe riode van staking een klap gegeven. De Officier van Justitie vond hier een strenge straf op zijn plaats en eischte 3 weken gevange nisstraf. De politierechter wilde de zaak nog even aan houden om de volgende week nog eenige getui gen te hooren. Door in den tegenwoordigen tijd zonder baan tje aan de benoodigde pecunia te komen, is een moeilijk te beantwoorden vraag, als men niet in de termen voor steun valt. De Haarlemmer H. bezat echter in zijn rijke fantasie een goede bron van inkomsten. Hij fantaseerde het verhaal, dat hij bij iemand als kellner in dienst kon komen en leende daar om van verschillende personen f 25 om aan de benoodigde vakuitrusting te komen. Hij ging echter nooit naar het door hem op gegeven adres, waar hij zou komen te werken, toe. En als de leeners hem, dan vroegen, waar om hij nog niet in dienst was, probeerde hij met uitvluchten zijn positie te redden. Den eenen dag regende 't erg, den anderen dag was er weer iets anders. In zijn requisitoir merk te de Officier van Justitie op, dat hij lang had geaarzeld, met deze zaak voor den politierechter te brengen, omdat hij meer dan 6 maanden wilde eischen. Er stond echter ook nog een voorwaardelijke straf, die verd. nu zou moeten ondergaan en daarom eischte hij de maximum gevangenis straf van zes maanden, zonder aftrek van pre ventief. t v - s v vv De leden van de Smalfilmliga waren zeer ver rukt over den genoeglijken avond, dien hun medelid hun had verschaft. Namens de leden werd Dr. Van der Sleen door het bestuur een belichtingsmeter aange boden. In de pauze demonstreerde voorts de heer Van Lennep een magnetisch titelbord, waar voor groote belangstelling bestond. Men meldt ons: Dezer dagen hield de afd. Haarlem der Ned. Smalfilmliga haar eerste bijeenkomst in dit seizoen. De belangstelling van de leden was weer bijzonder groot, zoodat de bestuurskamer van de sociëteit „Vereeniging" bijna te klein was. Na een kort welkomstwoord van den voor zitter, den heer C. Sellenraad, werden twee films van Dr. A. Haye vertoond, n.L „Graanoogst" en „Water". In beide films werden de aanwezigen getrof fen door prachtige tegenlichten en verrassende doorkijkjes, terwijl ook op montagegebied aar dige vondsten te bewonderen waren. De heer Haye bleek nogmaals een rasecht amateur te zijn, die de schoonheid om zich heen weet te zien en vast te leggen. Hierna was het woord aan Dr. W. G. N. van der Sleen, die als lid van deze afdeeling iets van zijn „vacantiereisje" naar Zuid-Amerika kwam laten zien. Eerst vertoonde Dr. Van der Sleen zijn film „Naar de Boschnegers", die hij op zijn vorigen tocht had opgenomen. In gezelschap van den Gouverneur van Suriname, Dr. Rutgers, onder nam de koene ontdekkingsreiziger een tocht naar de Boven-Coppename, eerst per boot, ver der per korjaal. De krachtig gespierde Bosch negers roeiden het gezelschap met groote in spanning door de gevaarlijke stroomversnellin gen, totdat ten slotte de Raleighwatervallen verder varen beletten. Te voet werd daarna de groote granietklomp, de Voltzberg beklommen. Imposant waren de uitgestrekte oerwouden, die we vanaf dezen berg konden overzien, meer dan 200 K.M. ver, waarachter geheimzinnig de Wilhelminaketen zich verhief. Aardig waren ook de films, die Dr. Van der Sleen in de negerdorpen had opgeno men. En deze opnamen begonnen te tintelen van leven door het geestige woord van dezen onovertroffen spreker. Na deze film kreeg de afd. Haarlem de pri meur van de nieuwste films van den wereld reiziger. Het bestuur was erin geslaagd, dank zij de medewerking van mevr. Van der Sleen, reeds drie dagen na aankomst de resultaten van de jongste reis te kunnen presenteeren. Be stuur en leden waren Dr. Van der Sleen hier voor zeer erkentelijk. De films waren „versch van de naald" en inderhaast aan elkaar geplakt, zoodat de ver tooning voor de leden der Smalfilmliga zeer leerzaam was. Uit zijn rijken oogst had de ontdekkingsrei ziger een tweetal films gekozen, die hij had opgenomen in Chili, Peru en Bolivia. In de na bijheid van de kopermijn bij Chuquicamata werd een graf geopend, waarin behalve de ver droogde mummi, boog en pijlen, een halsketting van turkois, resten van kleedingstukken en voedselresten in bewerkte kalebasschalen wer den gevonden. Eigenaardig was het te zien, hoe aan het uit gegraven been de sandaal bevestigd was. Nog op precies dezelfde wijze dragen thans de In dianen hun sandalen. Dr. Van der Sleen was zeer verrukt met de resultaten van deze uit gravingen, daar hierdoor eenig licht geworpen wordt op de bewoners van Zuid-Amerika uit de periode vóór het Inca-rijk (11001500). Ook uit den tijd der Inca's blijkt deze streek nog zeer rijk te zijn. Tenminste, Dr. Van der Sleen had de ruïne van een Inca-paleis weten te vereeuwigen, in het onherbergzame land achter Cuzco. In Puno, een plaatsje in Peru, trof de cineast juist een groote militaire parade (met houten geweertjes). Het deed soms denken aan de „Sans culottes", deze armoedig gekleede troep. Dr. Van der Sleen had in alle deelen van Zuid- Amerika, die hü had bezocht, dezelfde golf van opleving van het Nationalisme opgemerkt, die ook in Europa min of meer is waar te nemen. Aardig waren de opnamen gedurende een treinreis door Bolivia. Bij iedere halte verdrong zich een zwerm vrouwtjes langs den trein om versnaperingen te verkoopen. De kinderen wer den daarbij op een merkwaardige manier in een doek op den rug gedragen. Alles op te noemen wat de heer Van der Sleen op deze beide films had vastgelegd, is bijna onmogelijk. We weten niet, wat we meer moe ten roemen, den prachtigen vulkaan de Misti, die ons vanuit Ariquipa tusschen de eucalyptus- boomen door werd vertoond, of de schilderach tige stad La Paz mqt den meer dan 70C0 M. hoogen sneeuwtop van de Illimani op den ach tergrond. Bewondering ook koesteren we voor Dr. v. d. Sleen, die erin slaagde de vaak schuwe India nen op de film te brengen in hun eigenaardige kleederdrachten, die de moeilijkste tochten maakte om iets vast te leggen van de flora en de fauna van dit nog zoo weinig doorvorschte gebied. Hedenmorgen om drie uur brak brand uit in de kleine villa huize „Nelly" aan den Kenne- merbeekweg te Bennebroek. De brand liet zich eerst ernstig aanzien, doch dank zij het krachtdadig optreden van de brand weer verbrandde alleen de inwendige inventa ris. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Het pand be hoort aan een architect, doch was verhuurd. De politie achtte termen aanwezig om een nauwkeurig onderzoek in te stellen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken hield gisteren avond in het gebouw der Kamer haar 99ste vergadering. De periodieke verkiezing der leden van de Kamer werd vastgesteld op 25 November 1933. Goedgekeurd werd het besluit der bevrachtings commissie tot instelling van agentschappen te Halfweg en Hillegom. Goedgekeurd werden de verzonden brieven gezonden aan de Tweede Kamer inzake de om zetbelasting en aan den directeur van het Postkantoor te Haarlem inzake hulppostkantoor in Haarlem-Noord. De afgevaardigden der Kamer naar het con gres van den Kon. Ned. Middenstandsbond brachten verslag uit. De Kamer aanvaardde het voorstel van de commissie Onderwijs om een cursus Verkoop kunde in te stellen. De cursus begint 1 No vember, duurt een jaar en kost 10. Elke week wordt één les gegeven. Tot leeraar werd aangesteld de heer J. Draask te Amsterdam tegen een salaris van 150 voor den cursus. De heer MEIJER was van meening, dat ver koopkunde niet kan worden aangeleerd, maar moet zijn ingeboren. Je hebt menschen die het nooit leeren, volgens spreker. De VOORZITTER der commissie de heer Teding van Berkhout deelde mede, dat het een proef is, en dat de cursus vooral voor han delsagenten is. Bij de candidaatstelling voor de verkiezing van een lid der Afdeeling Grootbedrijf onzer Kamer, vacature Klercq, zijn op 1 Septem ber j.l. bij het Hoofdstembureau een tweetal candidatenlijsten binnengekomen. Deze candida- tenlijsten bevatten de namen van de heeren: F. C. Breitenstein en K. H. Tusenius. Nadat aan een verzuim met betrekking tot de inge diende lijst van den heer K. H. Tusenius was voldaan, is door het Hoofdstembureau den dag der stemming bepaald op 27 September a.s. Daarbij is vastgesteld, dat het geheele district der Kamer voor één stemdistrict zal gelden. De uren van openstelling van het stembureau zijn van 912 en van 24 uur in het gebouw Nassauplein 6, Haarlem. Door B. en W. van Haarlem is bij schrijven van 9 September 1933 een aantal ingekomen klachten inzake de belemmering van den vrijen melk- en groentenhandel door georganiseerde handelaren in deze producten, ter fine van ad vies aan de Kamer gezonden. De stukken zijn ter beoordeeling in handen gesteld van de af deeling Kleinbedrijf. De vergadering werd daarna gesloten. Dinsdagmorgen even over half negen brak op de Eendjesbrug de achteas van een vracht auto. Daar dit op de trambaan gebeurde is het tramverkeer gedurende 25 minuten in wel ken tijd het euvel verholpen werd over één spoor geleid. De volgende leerlingen van den Politie-vak cursus van de Afd. Kennemerland van den R.K. Politiebond „St. Michaël" te Velsen behaalden nog het Politiediploma van den Alg. Ned. Po litiebond te Amsterdam: P. J. Nijssen te Sant poort; J. J. Klapper te IJmuiden; C. G. v. d. Wijst te Wijk aan Zee en Duin; G. Wieman te IJmuiden en J. Wolf te IJmuiden. Tevens slaagden voor het Politiediploma van den R. K. Politiebond „St. Michaël" te 's-Her- togenbosch de leerlingen: P. J. Nijssen te Sant poort en J. Kops te IJmuiden. Verschenen is het verslag van den gemeente lijken dienst der Werkloosheidsbestrijding over het jaar 1932. Wij ontleenen er het volgende aan: Was de toestand op de arbeidsmarkt in 1931 reeds aanmerkelijk slechter dan in 1930, nog on gunstiger was die toestand door de nog in groote mate toegenomen werkloosheid in 1932. In buitengewone mate werd wederom de me taalnijverheid getroffen. Ook in de bouwbedrij ven heerschte groote werkloosheid. Vanzelfsprekend bleef de abnormaal geringe werkgelegenheid niet zonder invloed op het werk der arbeidsbeurs; het totaal aantal plaatsingen daalde van 4750 in 1931 tot 3262 in 1932. Bij de afdeeling voor mannen vermeerderde het aantal aanbiedingen van werkzoekenden van 19186 in 1931 tot 20227 in 1932. Het aantal aanvragen van werkgevers ver minderde van 3908 in 1931 tot 2309 in 1932, ter wijl het aantal plaatsingen verminderde van 3348 in 1931 tot 2059 in 1932. Bij de afdeeling voor vrouwen vermeerderde het aantal aanbiedingen van werkzoekenden van 2009 in 1931 tot 2062 in 1932, het aantal aan- vragén van werkgevers verminderde van 2537 ln 1931 tot 2181 in 1932 en het aantal plaatsingen verminderde van 1402 in 1931 tot 1203 in 1932. Het totaal aantal aanbiedingen van werkzoe kenden, dus van mannen en vrouwen te zamen vermeerderde van 21195 in 1931 tot 22298 in 1932, het totaal aantal aanvragen van werkgevers verminderde van 6445 in 1931 tot 4490 in 1932 en het totaal aantal plaatsingen verminderde van 4750 in 1931 tot 3262 in 1932. In 1932 werden zes arbeidsconflicten aan de beurs gemeld, nJ. vier in het stucadoorsbedrijf, één in de metaalnijverheid en één in het bouw bedrijf. Alle waren van geringen omvang, uit gezonderd één der stakingen in het stucadoors bedrijf, welke ruim drie maanden duurde en ongeveer 150 man omvatte, en die in de metaal nijverheid, welke ca. 14 dagen duurde en onge veer 90 man omvatte. Een geschil als bedoeld in art. 3 der Arbeids- geschillenwet 1923 ontstond in 1932 in de ge meente Haarlem niet. In verband met het voortduren der crisis, en de daarmede gepaard gaande stijging van den financieelen nood der gemeente, zijn in het vo rig jaar minder werken tot werkverruiming ter hand genomen dan in 1931. Niettemin werden o.m. door het bedrijf voor Openbare Werken uitgevoerd of met de uitvoe ring daarvan begonnen: het maken van een haven met kademuren, beschoeiingen, ophooging e.d. ten dienste van de Gemeente-reiniging het aanleggen van een nieuwe begraafplaats; het ophoogen, rioleeren en bestraten van gronden ten N. van de Jan Gijzenvaart; het rioleeren van gronden ten O. van oen Rijksstraatweg ten N. van de z.g. Vogelen- buurt. Het woningbedrijf met de woningbouwver- eenigingen voltooide den bouw van 318 wonin gen. De tewerkstelling geschiedde op dezelfde wij ze als vorige jaren. In den zomer werd door den Raad besloten aan werkloozen gelegenheid te bieden onder bepaalde voorwaarden gedurende drie dagen per week bij het verrichten van daarvoor in aanmerking komend werk tewerkgesteld te wor den. Voor 1932 werden wederom eredieten be schikbaar gesteld voor de voortzetting der werk zaamheden op het Provinciaal Landgoed onaer Casticum en voor de hernieuwde uitzending van werklooze arbeiders naar de Rijkswerkver schaffing te Giethoorn. Bovendien werd door den Raad bij besluit van 25 Mei 1932, No. 20 een bedrag ter beschikking gesteld voor de uit voering eener kleine werkverschaffing bij Lei- muiden. In den algemeenen gang van zaken de uit zending betreffende, kwam in den loop van 1932 in zooverre wijziging, dat de gemeente voor ei ken arbeider de toestemming tot uitzending moest aanvragen bij de Rijksinspectie voor Werkverschaffing. Een aantal malen werd de bedoelde toestemming niet gegeven op grond van bepaalde motieven, b.v. neven-inkomsten der betrokkenen e.a. De regeling en de administratie der werkver- schaffingsa ^gelegenheden bleven onder den Dienst ressorteeren. Het Rijk verleende evenal vorig jaar subsidie. Castricum: In de laatste maanden van 1932 naderde de duingrondontginning op het „Commissarisveld" op het Provinciaal Landgoed onder Castricum haar voltooiing. In November werd dan ook begonnen met de overplaatsing van een deel der tewerkgestelden naar een nieuw werkobject, den aanleg van den Provincialen weg BakkumLimmen. Aan de beide genoemde werken tezamen waren gedurende het gansche jaar 50 Haarlemmers werkzaam. De tarieven werden zoodnig vastgesteld, dat gemiddeld 50 x 45 cent in den loop van het jaar door verandering van den werktijd gewijzigd in 48 x 45 cent per week kon worden verdiend. Als regel kwamen de loonen boven dit gemiddelde pit. Het vervoer bleef plaats vinden per autobus. Giethoorn. Deze werkverschaffing, die ge durende de wintermaanden geen voortgang vond, ving per 18 April 1932 weder aan. Op laatstgenoemden datum vond weder de uitzen ding van 24 Haarlemmers plaats, wier tewerk stelling tot 25 November d.a.v. voortduurde. De wijze van huisvesting alsmede de regeling in zake het bezoek aan huis per 14 dagen waren gelijk als in 1931. De loontarieven werden door het Rijk vastgesteld naar een loonbasis van 50 x 37y2 cent per week, waarboven aan kost- en zakgeld f 7.— werd verstrekt. De werkelijk ver diende loonen bewogen zich om deze loonbasis heen. Leimuiden: Deze werkverschaffing, om vattende de omwerking van een stuk land in gebruik bij de Gemeente-Reiniging van Haar lem tot akkerland, werd uitgevoerd door den Dienst der Gemeente-Reiniging, terwijl de Ne- derlandsche Heide-Maatschappij het super-toe- zicht uitoefende. Gedurende het tijdvak 15 Aug. tot 14 October waren 10 man tewerkgesteld op een loonbasis van 48 x 45 cent per week, welke basis in werkelijkheid vrij regelmatig over schreden werd. Het vervoer, waarvan de kosten door de Overheid gedragen werden, vond dage lijks per autobus plaats. Beroepskeuze: Het aantal nieuwe aan vragen om advies of inlichtingen bedroeg dit jaar 350: dit is een vermindering van 28, ver geleken bij het aantal dat in 1931 werd bereikt. Het is niet makkelijk de oorzaken daarvan na te gaan; onbekendheid met de instelling moet nog worden verondersteld. Door de hoofden van scholen, onderwijzend personeel en andere be langhebbende instanties wordt daarom bij voort during op het bestaan van het bureau voor be roepskeuze gewezen. Ook hier zal de crisistijd zijn invloed wel doen gelden. Velen toch zien in de beroepskeuzevoor lichting nog hoofdzakelijk een instituut dat te vens zorgt voor tewerkstelling in het gekozen beroep. En waar men zelf ondervindt, dat het zoo moeilijk is om werk te houden of te vinden, acht men het nutteloos voor zijn kinderen ad vies te vragen. Anderzijds getuigt het steeds toenemend aan tal herhaalde bezoeken dat dit jaar 563 be droeg, van het vertrouwen dat men stelt in de nulp van het bureau en dat men prijs stelt op een geregeld contact, wanneer men tot de prac- tijk van het beroep overgaat of in de gevallen dat voortgezet onderwijs tot het gekozen beroep voorbereidt. Het bureau werd in het afgeloopen jaar be zocht door een aantal commissies, die kennis namen van de werkwijze, terwijl ook schrifte lijk aan eenige commissies voor beroepskeuze inlichtingen over de inrichting van het bureau werden verstrekt. Ontwikkeling jeugdige werk loozen. In het afgeloopen jaar werden de cur sussen door 248 deelnemers bezocht, waarvan 60 in de timmerafdeeling, 98 in de machinebank- werkerij en 90 in de electrische werkplaats. De jongemannen die minder dan 4 dagen de cur sussen bezochten zijn niet in deze getallen be grepen. Regelmatig waren per dag 40 50 jeugdige werkloozen in de werkplaatsen aanwezig, be halve in de maanden Juli en Augustus, toen het aantal eenigszins daalde. Ongeveer 350 aanvragen kwamen binnen voor verschillende cursussen. Naar aanleiding dier antwoorden werd besloten in te stellen cursus sen voor Duitsch, Engelsch, Eerste hulp bij on gelukken, Esperanto, Staatsinrichting en Boek houden. Werkloosheidsverzekering. Aan het einde van het jaar 1932 aren 80 (in 1931: 73) kassen gesubsidieerd volgens het Werkloosheids besluit 1917, die leden hadden, welke werkelijke woonplaats hadden binnen de gemeente Haar lem, n.L 78 nationale kassen en 2 plaatselijke kassen. Het bedrag van het subsidie voor de gemeente Haarlem was 67.409,20 (in 1931: 53.461,82), dat der uitkeeringen uit de werkloozenkassen 513.151,80^ (in 1931: 417.046,09H). In verband met de ernstige crisis, welke in den loop van 1931 in meerdere bedrijfstakken ontstond en gedurende het jaar 1932 ongekende vormen aannam, besliste de Minister van Bin- nenlandsche Zaken, dat, teneinde de werkloo zenkassen in staat te stellen te kunnen blijven functionneeren, extra subsidies zouden kunnen worden toegekend. De daaruit voortvloeiende meerdere kosten werden gedragen door Rijk en de gemeenten. Het aandeel dat de gemeente Haarlem in deze extra subsidies had, bedroeg 63.214.58. (Het aandeel van de gemeente Haar lem in de voor het jaar 1931 getroffen cnsis- regeling bedroeg 66.618,18). Op 31 December 1932 waren 10136 leden van toegelaten kassen binnen de gemeente Haarlem volgens de bepalingen van het Werkloosheids besluit 1917 verzekerd. Aan het einde van net jaar 1931 was dit 9179, zyodat wederom een niet onbelangrijke vermeerdering van het aantal leden kan worden geconstateerd. Aan steun werd verstrekt een bedrag van 977.756,59 (in 1931: 180.672,22), verdeeld over de bedrijfsgroepen als volgt: Bouwvakarbeiders 375.979,74 Metaalbewerkers 300.285,99 Arb. in Voed. en Genotmiddelen 11.055,35 Sigarenmakers 2.039,92 Handels- en Kantoorbedienden 5.296,64 Fabr.- en Transportarbeiders 132.917,45 Meubelmakers 30.826,66 Arb. in de Graf. Vakken 24.789.82 Landarbeiders f 22.911,37 Kleermakers f 1.895,89 Diversen f 68.757,76 Aan teruggevorderde onrechtmatige steunbe dragen werd ontvangen 3.151,57. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 26 Sept. failliet verklaard: L. Oudhoff, winkelier in bloemen, wonende te Haarlem, Kloosterstraat 18. Curator mr. K. A. F. J. Pliester Jr., alhier. Th. van der Wiel, landarbeider, wonende te Bennebroek, Schoollaan 24, Curator mr. B. van Tijn, alhier. H. N. Brugge, schilder, wonende te Purmer- end, Houttuin 8. Curator mr. H. H. Riepma, te Edam. L. van der Hoef, destijds handelaar in mu ziekinstrumenten, thans pianoleeraar, wonende te Wijk aan Zee, Zeeweg 25. Curator mr. B. E. van Tijn, alhier. D. Koome, kweeker en handelaar, wonende te Aalsmeer, Marktstraat 1. Curator mr. K. A. F. Pliester Jr., alhier. B. C. Radsma, steenhouwer, wonende te Haar lem, Cornelissteeg 35. Curator mevr. mr. L. M. I. L. van Taalingen—Dols, alhier H. W. Hemmes, houthandelaar, wonende te Haarlem, Berkenrodestraat 3. Curator mr. J. H. J. Simons, alhier. J. Kofoed, zonder beroep, wonende te Haar lem, Mamixstraat 83. Curator mevr. mr. L. M. I. L. van Taalingen—Dols, alhier. Rechter-Commissaris in deze faillissementen mr. A. L. M. van Berckel. Opgeheven werden de faillissementen wegens gebrek aan actief van: Reyns, wonende te Santpoort Curator mr. F. v. d. Goot, alhier. C. H. Maks, wonende te Velsen-Noord. Curatrice mej. mr. M. J. Kluitman, alhier. P. C. Heemskerk wonende te Hillegom. Cu rator mr. F. J. Gerritsen, alhier. M. Saaf, wonende te Haarlem. Curator mr. L. G. van Dam, alhier. J. H. van der Kraats, wonende te Haarlem. Curator mr. H. M. C. Dekhuyzen te aandam. Jan Dienaar Sr., wonende te IJmuiden. Cu rator mr. H. O. Drilsma, alhier. Jan Dienaar Jr„ wonende te IJmuiden. Cu rator mr. H. O. Drilsma, alhier. Johannes Dienaar, wonende te IJmuiden, Cu rator mr. H. O. Drilsma, alhier. H. M. van der Worm, wonende te Haarlem. Curator mr. C. Blankevoort, alhier. Door de politie te Beverwijk is aangehouden de voerman P. de V. wonende te Heemskerk, die in zijn wagen onder stroo verborgen, twaalf zak ken aardappelen vervoerde zonder daarvoor de vereischte vergunning te bezitten. De aardappelen alsmede paard en wagen wer den door de politie in beslag genomen, terwijl tegen de V. proces-verbaal is opgemaakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5