De taak der Katholieken in Indië cKd leed van dhen da% POLITIEK MANIFEST -.RAD 10-PR OGRA MM A GEESTELIJKE DOOR TRAM GEGREPEN WOENSDAG 27 SEPTEMBER Sterke realiteits zin Donderdag 28 Sept. 1933 Ontgroeningsruwheid Dumping door middel van Sper-Marken Invoer van schoenen Het nieuwe hoofdbestuur der I.K.P. stuwt krachtig voorwaarts Doel van het Koloniaal beleid Het practische bestuursbeleid Verhouding tot andere partyen Partij en regeering DR. COLIJN TE LONDEN Héden naar Genève UIT HET LUTINE-WRAK Koper en ijzer, maar nog geen goud Twee gewonden bij een dwaze bezigheid R.K. ONDEROFFICIERSBOND Buitengewone algem. vergadering DE DUITSCHE FONDSEN Een schrijven der Konversions- kasse VAN EEN PIJLER GEVALLEN Het slachtoffer spoedig overleden Telegram van de vier katholieke standsorganisaties aan Minister Verschuur ROGGEMEEL EN -BLOEM De contingenteering WINTERDIENSTREGELING De nieuwe spoorboekjes PROF. EHRENFEST'S ZOONTJE OVERLEDEN In hoogst ernstig en toestand opgenomen Contingenteering verlengd ONDER EEN AUTO GERAAKT Doodelijk auto-ongeluk te De Bildt DE TAND DES TIJDS Weer een oude molen minder In een vergadering van 15 Augustus jJ. werd -net groote stemmenmeerderheid het nieuwe be stuur der Indische Katholieke Partij gekozen. Dit nieuwe hoofdbestuur, bestaande uit de heeren Kerstens, mr. Buurman van Vreeden, kolonel van Goor, ir. Vianen en M. Kleefstra is direct aan het werk ge gaan en heeft een .Politiek Manifest" samen gesteld, dat aan alle af deelingen ter bestudee ring is toegezonden. Dit document vinden we gepubliceerd in de „Koerier" van 9 September j.l.. De markante gedeelten zullen we hieronder laten volgen: Het hoofdbestuur rekent het zich tot een plicht, bij het aanvaarden van het bestuur in duidelijke bewoordingen het standpunt bekend te maken, waarop het zich stelt t.a.v. de hem toevertrouwde taak: de Indische Katholieke Partij te leiden. Die taak kan geen andere zijn dan op den grondslag der onwrikbare Katholieke beginse len, vanuit een diep besef van burgerlijke saam- hoorigheid, in eendrachtige samenwerking met alle In Nederlandsch-Indië wonende bevolkings groepen en met het daarover gestelde wettig Gezag, bij te dragen tot aller welzijn. Om aan deze roeping te kunnen voldoen is het noodzakelijk, dat de Katholieke gemeen schap van Ned. Indië zich te allen tijde, maar zeker midden in een sterk gistende periode der koloniale geschiedenis, scherp bewust worde van den weg, dien zij heeft te volgen om het ge stelde doel te bereiken. Het hoofdbestuur heeft derhalve tot plicht, de bakens uit te zetten, in welker licht die weg vastberaden kan worden betreden en gevolgd, zonder zich naar links of rechts te laten af leiden door de wisselvallige acties en reacties van het oogenblik. Het hoofdbestuur deelt hier op het principieele standpunt, dat dient te worden ingenomen ten aanzien van: A. de doelstelling van het koloniaal beleid. B. het bestuursbeleid dat tot het bereiken van dit doel moet leiden. C. het standpunt tegenover alle partijen. D. en de samenwerking met de Begeering. Met betrekking tot de doelstelling van het koloniaal beleid aanvaardt het hoofdbestuur integraal en onvoorwaardelijk de juistheid van het standpunt, terzake door de P. P. K. D. bij monde van haren leider, den heer I. J. Kasimo in zijn Volksraadsrede van 19 Juli 1932 inge nomen, welk standpunt woordelijk als volgt werd geformuleerd: „Ik verklaar bij dezen, dat de onder Ne- derlandsch Staatsgezag vereenigde Indone sische volksgemeenschappen van nature het recht en den plicht hebben om eigen volks bestaan te cultiveeren, en dat aan die volksgemeenschappen mitsdien het recht toekomt om naar een eigen staatsordening te streven als middel om het volkswelzijn naar nationale behoefte, dat is, zoo vol maakt mogelijk te dienen. Hieruit volgt, dat het op den weg ligt van den Nederlandschen staat, die als cultuur- staat is geroepen om aan de ontwikkeling van de menschengemeenschap in haar geheel mede te werken, en als koloniale mogend heid in het bijzonder is aangewezen om de opvoeding van de volksgemeenschappen in dezen archipel te leiden en te voltooien, om in de mate dat daarmede het volkswelzijn gebaat zal wezen, zelfbestuur eh eindelijk zelfregeering aan de Indonesische volksge meenschappen toe te kennen. Zijne Hoogwaardige Excellentie de Apos tolisch Vicaris van Batavia heeft mij ge machtigd te verklaren, dat Hij aan deze beginselverklaring, welke in volmaakte over eenstemming is met de Katholieke staats- en maatschappijleer, Zijne goedkeuring heeft gehecht". Het hoofdbestuur teekent hierbij aan, dat de huidige Regeering met deze beginselverklaring bij monde van den Regeeringsgemachtigde voor Algemeene Zaken, wijlen mr. ir. H. J. Kie- wiet de Jonge, ter Volksvergadering van 30 Juli 1932 Hare instemming heeft betuigd. Met betrekking tot het tweede punt: het prac- tisch bestuursbeleid, dat tot verwezenlijking van het in beginselverklaring gestelde doel dient te worden gevolgd, verklaart het hoofdbestuur, dat naar zijn oordeel niet ontkend kan worden, dat de koloniale staatkunde, welke hier gedu rende de laatste 25 jaren door opeenvolgende Landvoogden is gevoerd zij het met niet on- beteekenende verschillen van toon en accent overeenkomstig de inzichten van opeenvolgende Rijksregeeringen gesteund werden door de R.K. Staatspartij, zich heeft bewogen langs de in die beginselverklaring getrokken principieele richt lijnen. Om deze redenen aanvaardt het hoofdbe stuur, evenals de P. P. K. D. zulks bij monde van haren woordvoerder, den heer Kasimo, in de hooger genoemde V. R.-vergadering deed, het koloniale beleid, gelijk dat in de groote lijn, inzonderheid door Jonkheer de Graeff met ge lukkige hand werd gevoerd, als grondslag voor de verdere ontwikkeling dezer landen, en het acht continueering van dit beleid in het waar achtig belang van land en volk noodzakelijk, zonder dat het hoofdbestuur daarmee nu ook iedere afzonderlijke bestuursdaad als Juist zou willen erkennen. Het hoofdbestuur is er zich van bewust, dat omtrent dit gewichtige punt geen eenstemmig heid bestaat, ook niet in Katholieken kring, doch het wil erop wijzen, dat ook de huidige regeering alle critiek op den vorigen Land voogd ten spijt, niet geaarzeld heeft te-verkla ren, dat zij continuïteit van het in Ned.-Indië tot dusver gevolgd bestuursbeleid op den voor grond stelde. En dat ten slotte niemand minder dan Zijne Hoogwaardige Excellentie Monseigneur Van Velsen, na ernstige studie en overweging zich heeft geschaard aan de zijde van hen die van oordeel zijn, dat het bestuursbeleid, inzonder heid ook dat van Jonkheer de Graeff. juist Is geweest. Het hoofdbestuur acht het gewenscht zijn standpunt op één punt, dat aanleiding tot misverstand blijkt te geven, te verduidelijken. Uit de door hem aanvaarde beginselverkla ring, waarin zelfregeering" als eindpunt van staatkundige ontwikkeling dezer landen wordt gesteld, schijnt de gevolgtrekking te worden gemaakt, dat „onafhankelijkheid" het doel is, waartoe een op basis dier beginselverklaring gevoerd staatkundig beleid moet voeren. Het hoofdbestuur merkt ter zake op, dat het woord „zelfregeering" geen enkelen bepaalden vorm van staatkundige zelfstandigheid op het oog heeft. Zij kan dat ook niet doen, wijl het voor een ieder duidelijk moet zijn, dat het Katholiek Geloof, dat aan de beginselverkla ring ten grondslag ligt, onverschillig staat te genover een bepaalden staatsvorm, mits de door God gegrondveste zedelijke orde der maatschappij worde erkend en de rechten der H. Kerk worden geëerbiedigd. Welke staatsvorm in de toekomst voor de tot zelfregeering geroepen Inheemsche volke ren de meest geëigende zal blijken te zijn, is naar de stellige overtuiging van het hoofdbe stuur een vraag, die thans niet is op te lossen. Het laat de discussie hieromtrent over aan hen die meenen den loop der historie, die ten slotte in handen der Voorzienigheid ligt, te kunnen bepalen door programpunten, welke zij ontlee- nen aan hun van allen realiteitszin ontbloote theorieën en meeningen. Het hoofdbestuur aanvaardt daartegenover zonder op eenigerlei wijze te prejudiciëeren op een menschelijkerwijze gesproken niet in afzienbare toekomst gelegen uiteindelijken vorm van zelfregeering de realiteit van het oogen blik: het feit zonder meer, dat de Inheemsche volkeren thans in Nederlandsch Staatsverband zijn geordend. Het is van oordeel dat dit Ne derlandsch Staatsverband voor die volkeren den hechten waarborg biedt van een snelle en vreedzame evolutie naar die zelfstandigheid op elk terrein des levens, zonder welke van wer kelijke zelfregeering nooit sprake kan zijn. Om deze redenen meent het hoofdbestuur, dat handhaving van het Nederlandsch Staats verband voor onafzienbare toekomst een gebie dende eisch is van het in deze landen te voe ren bestuursbeleid. Met betrekking tot de verhouding tot andere partijen stelt het hoofdbesuur zich op het standpunt samenwerieng te zoeken met alle partijen en groepen, ongeacht welke landaar den of belangen daarin zijn vertegenwoordgd, ongeacht Voorts welke levensopvatting of reli gieuze overtuiging aan derzelver staatkundige overtuiging ten rflndslag ligt, mits zij niet streven naar omverwerping der bestaande orde en zij deze samenwerking zelf niet tot een feitelijke onmogelijkheid maken. Het ziet in deze samenwerking de voorwaar de tot het welslagen van zijn streven om de onschatbare waarden, die het Katholicisme voor het geluk der menschheid inhoudt, dienst baar te maken aan Nederlandsch-Indië en al dus zijn deel bij te dragen tot de taak, die het Nederlandsche volk geroepen is hier te lande te verrichten. Het hoofdbestuur mag niet nalaten er hier op te wijzen, dat deze samenwerking ernstig wordt bemoeilijkt, zoolang er partijen en groe pen bestaan, die tengevolge van het eenzijdig belang dat zij dienen, in steeds toenemende mate verwijdering en zelfs scheiding in de hand werken. Zonder daarbij bepaalde partijen op het oog te hebben, meent het hoofdbestuur in dit ver band, dat het algemeen belang er ten zeerste door zou worden gebaat, eenerzijds indien vele Nederlanders minder dan tot dusver zich ach tergesteld zouden willen voelen door een staat kunde, die zonder hun rechtmatige belangen ook maar het minst tekort te doen, de na tuurlijke aspiraties der Inheemsche volks groepen erkent en haar wil geven, wat haar naar recht en billijkheid toekomt; anderzijds indien vele Inheemschen zouden willen komen tot de erkenning, niet slechts in theorie maar ook daadwerkelijk, dat het Nederlandsch be lang niet noodzakelijk met het Inheemsche in strijd is, en daarom af zouden willen zien van een streven, dat er steeds op is gericht het welzijn van de Nederlandsche bevolkingsgroep, welke nu eenmaal een onmisbare factor is voor de welvaart van Nederlandsch-Indië en der halve ook voor de Inheemsche bevolking, waar mogelijk afbreuk te doen. Het hoofdbestuur, dat krachtens zijn Katho lieke overtuiging elk eenzijdig vooropgesteld groepsbelang met nadruk verwerpt verwacht van een samengaan met deze eenzijdige belan gengroepen weinig vrucht, doch het blijft in beinsel nochtans tot samenwerking ook met deze groepen bereid. Ten aanzien van de verhouding tot de Re geering is het welhaast overbodig op te mer ken, dat het hoofdbestuur eerbiediging van de samenwerking met het wettig gezag te allen tijde en onder alle omstandigheden vooropstelt. Het feit, dat onder de huidige staatkundige verhoudingen de regeering staatsrechtelijk aan geen hier te lande gevestigd gezag verant woording voor haar daden schuldig is en dat mitsdien de taak der politieke en andere orga nisaties uitsluitend bestaat in het geven van adviezen en het voordragen der essentiëele be langen van de daarin georganiseerde groepen, maakt deze samenwerking met de regeering naar het oordeel van het hoofdbestuur tot een des te klemmender eisch. Minister Colijn is voornemens heden per vlieg tuig naar Genève te vertrekken. Hij heeft geen officieele afspraken gemaakt, maar vernomen wordt, dat hij van de gelegenheid gebruik heeft gemaakt om een onderhoud te hebben met de financieele autoriteiten en poolshoogte te nemen van de meening in Londen met betrekking tot de stabilisatie der valuta's. Dr. Colijn is nog steeds van oordeel, dat Indien een valuta-stabilisatie tot stand wordt gebracht, de economische conferentie kan worden hervat met kans op goed succes. Hij is van meening, dat de vertegenwoordigers der voornaamste landen moeten voortgaan te streven naar een herstel van het goud als het algemeene mone- 'aire standaardmetaal. Men meldt ons uit West-Terschelling, dat bij het bergingswerk, dat door de zandzuigers „Vol harding" en „Neptunus'' nog altijd boven het Lutine-wrak wordt voortgezet, allerlei wrakstuk ken zooals koperen platen, spijkers en ijzer- ballast zijn opgehaald. HUIZEN, 296 M. KRO 8.00 Mor genconcert (gr.pl.) NCRV 10.00 Gra mofoonmuziek 10.15 Morgendienst door ds. L. Schutte 10.45 Gramofoonmuziek (mevr. Noord:wier zingt) KRO 11.00 Gramofoonmuziek 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquin O.P. 12.00 Politieberichten 12.15 Het Kro-orkest o 1. v. Marinus van 't Woud NCRV 2.00 Cursus fraaie handwerken door mej. G. Abllj 3.00 Huishoudelijke raadgevingen door mej. T. Hagenbeek: „Aanschaffing van werkmateriaal voor huishoudelijk gebruik" 3.30 Verzorging zender 4.00 Zeemansuurtje door ds. L. D. Poot 5.00 Cursus handenarbeid voor onze Jeugd door H. J. Steinvoort 5.30 Hobo-recital door B. de Vries - 6.30 Gramofoonmuziek (zang van Gigli en Schipa) 6.45 Cursus knippen en stof- versieren 7.00 Politieberichten 7.15 Gramofoonmuziek (HandelMozart) 7.30 Declamatie door A. Hofland 8.00 Het NCRV-klein-orkest o. 1. v. Piet V. d. Hurk. Solistenrevue 10.45 Gramofoon muziek. HILVERSUM. 1875 M. AVRO 8.00 Tijdsein Avro-klok 8.01 Gramofoonmu ziek 10.00 Morgenwltding 10.15 Gra mofoonmuziek 10.30 Pianovoordracht door Egbert Veen 11.00 Voordracht door Richard Flink 11.30 Voordracht door Boris Lenskv. A. d. vleugel Egbert Veen 12.00 Tildsein Avro-klok 12.01 Gramofoonmuziek 12.15 Lunchconcert door The ensemble Otto Hendriks 2.15 Concert door Omroeporkest o. 1. v. Nico Treep. Solisten mevr. Cath. F. Céysel Gestmah, sopraan. A. d. vleugel Theo Et- tema 4.00 Mevr. Antoinette van Dijk spreekt voor zieken en ouden van dagen 4.30 Gramofoonmuziek 5.00 Voor grootere kinderen door mevr. Ant. van Dijk 5.30 Gramofoonmuziek 0.30 Sportpraatje door H. Hollander 7.00 Gramofoonmuziek 7.30 Praatje door Fred Fry over de a.s. cursussen Engelsch 7.40 Octophonikers 8.00 Tijdsein Avro-klok 8.15 Vaz Dias en gramofoon muziek 8.15 Optophonikers 9.00 Praatje door mevr. Ida de Leeuwvan Rees over de a.s. cursussen knippen en naaien 9.10 Concert door het omroep orkest o. 1. v. Nico Gerharz. Soliste: Julie de Stuers, alt-mezzo 10.00 Gramofoon muziek 10.15 Voortzetting concert door het omroeporkest o. 1. v. Nico Gerharz. Soliste Julie de Stuers, alt-mezzo 11.00 Vaz Dias 11.10 Gramofoonmuziek 12.00 Tijdsein Avro-klok en sluiting. LUXEMBOURG. 1191 M. 7.50 Duit- sche avond 8.40 Orkestconcert 10.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 509 M. 12.20 Concert door het kleln-orkest van het N. I. R. o. 1. v. P. Leemans 5.20 Concert door het om roeporkest o. 1. v. P. Leemans 8.20 Gramofoonmuziek 9.20 Concert door het omroeporkest o. 1. v. Jean Kumps. IIALUNDBORG, 1154 M. 3.50 Het or kest van restaurant „Wivex" o. 1. v. Teddy Petersen 8.30 Het omroep-svmphonie- orkest prof. Nicolai Malko 11.10 Dans muziek door de band van „National Scala" 0. 1. v. Aage Juhl Thomson. BERLIJN, 419 M. 6.10 Pianorecital door Ferruccio Busonl 9.20 Gevarieerd programma. HAMBURG, 372 M. 11.50 Gramofoon muziek 12.40 Populair concert door de Philharmonie van Silezië o. 1. v. Wolfgang Friebe 6.20 Concert door het Norag- orkest o. 1. v. Gerhard Maasz 7.20 Con cert door het Norag-orkest o. 1. v. José Eibenschütz. LANGENBERG, 472 M. 1.50 Populair concert o. 1. v. Eysoldt 5.20 Vespercon cert 5.50 Solistenconcert 10.45 Dans muziek door het groote en het kleine or kest van den West-Duitschen Omroep o. 1. v. Eysoldt. DAVENTRY. 1554 M. 2.20 Concert door 't Rutland Square- en New-Vietoria-orkest 3.20 Vesper in de Westminster Abbey 7.50 Concert door het B.B.C.-orkest (afd. C) o. 1. v. Josef Lewis 11.10 Het B.B.C.- dansorkest o. 1. v. Henry Hall. PARIJS (Elfel), 1446 M. 8.50 Gramo foonmuziek. PARIJS (Radio), 1725 M. 12.50 Jeugdconcert 7.30 Gramofoonmuziek 8.20 idem 9.50 Moderne muziek. MILAAN, 331 M. 7.20 Gramofoonmu ziek 8.00 idem 8.20 idem 8.50 id. ROME, 441 M. 8.35 Gramofoonmu ziek 9.05 „Ruy Bias", opera in drie ac- tes van Marchetti. WEENEN, 517 M. 7.20 „Man lacht man lebt, man liebt". Populair concert door het omroeporkest o. 1. v. Josef Hölzer 9.55 Concert door het Weensche sym- phonie-orkest o. 1. v. Dr. Anton Weber 11.15 Dansmuziek (gr.pl.). WARSCHAU, 1412 M. 6.55 Pianoreci tal door mevr. E. Felnstein 8.20 Concert door het omroeporkest o. 1. v. St. Nawrot 10.20 Dansmuziek. BEROMÜNSTER, 460 M. -- 5.20 Populair concert o. 1. v. Max Scherbaum 6.20 Gramofoonmuziek 7.30 Italiaansche aria's en liederen (gr.pl.). Kamermuziek o. 1. v. Ernst Sigg. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Eenige jaren hebben we niets van ontgroe- ningsincidentéh gehoord. Maandag echter Is er iets gebeurd, dat de normale ontgroenings gewoonten van het Utrechtsch Studenten Corps weer ver te buiten gaat en een instelling in opspraak brengt, die overigens misschien ver dedigbaar is. In een huls aan de Kromme Nieuwe Gracht te Utrecht, waar studenten verblijven, werden eenige novieten op de gebruikelijke wijze onder handen genomen. Spoedig echter werd men zeer luidruchtig en gooide met glazen op straat, zoo- dat de politie een eind aan de herrie moest komen maken. Later op den middag heeft men een noviet gezien, die zich in de dakgoot van het betrokken perceel aan den tuinkant ophield. De studenten wilden hem verplichten cm langs een houten ladder naar beneden te komen, maar de student weigerde. Toen werd een an dere noviet, na eerst met water gegooid te zijn, gedwongen om den ladder op te gaan, waarbij hij door een student werd gevolgd. De anderen gingen toen aan den ladder schudden, zoodat deze brak en beide jongemannen naar beneden vielen. De student kwam in het gras terecht, de noviet sloeg met zijn hoofd op de steenen. De Geneeskundige Dienst moest verschijnen en beide personen naar de Rijksklinieken brengen. Beide slachtoffers hebben een hersenschud ding opgeloopen en de noviet bovendien een ernstige wonde aan het achterhoofd. Levens gevaar was voor geen van beiden aanwezig. Zooals te doen gebruikelijk, hebben de be trokken studenten het onderzoek der politie be moeilijkt door onwillige antwoorden. De Senaat van het U. S. C. meende te moe ten opmerken, dat door „burgers'» het ongeval te ernstig is afgeschilderd. De noviet is bij het vallen boven op den student terecht gekomen; de student kon mogelijk 'n lichte hersenschud ding hebben gekregen, hetgeen nog niet met zekerheid viel te zeggen; de noviet zou slechts uitwendige verwondingen aan het gezicht heb ben opgeloopen. Volgens deze inlichtingen was van een schedelfractuur geen sprake. Wij laten deze mededeelingen voor rekening van den Senaat. In Hotel Noord-Brabant te Utrecht werd op 25 September een buitengewone algemeene ver gadering (de 25ste) gehouden, welke vergade ring speciaal gewijd was aan behandeling van statuten, noodig om, ingevolge de verlangens van het Departement van Defensie, te worden toegelaten in de rij der militaire belangenver- eenigingen. Met den vertegenwoordiger van den Garni- zoens-Commandant waren van de afdeelingen van den Ned. R.K. Onderofficierenbond aan wezig het voltallig Hoofdbestuur en de gees telijk adviseur Majoor van Straelen. In zijn inleidend woord sprak de voorzitter, de heer 't Walderveen, dat hier slechts kon worden gesproken over zaken rakende de sta tuten en geen algemeene beschouwingen over interne zaken de vereeniging betreffende moch ten plaats hebben. Een op 9 September gezonden telegram aan H. M. de Koningin met ontvangen antwoord werd met applaus der vergadering begroet. Een beklemd gevoel, dat in de vergadering viel op te merken, kwam voort uit de gebon denheid waarmede deze vergadering te kam pen had en door de ietwat te groote voorzich tigheid, die men voor de goede orde meende te moeten in acht nemen. Schier opluchting kwam toen de Kolonel- Hoofdaalmoezenier J. J. J. Noordman in per soon de vergadering kwam bezoeken en die na afhandeling van nog eenige punten de verga dering toesprak. Deze zeer meelevende en sympathieke kolo nel sprak de vergadering toe door te wijzen .op het feit, dat hij niet had getwijfeld deze vergadering te komen bezoeken, te meer om dat daar steeds een aangename geest, goede leiding en genegenheid viel waar te nemen. Spreker was verheugd over de stemming in de vergadering te midden van de evolutiën en schommelingen, die St. Martinus ook hier moet doormaken. Meermalen was het noodig den voorzitter moed in te spreken voor de groote veranderingen, die moesten worden bewerkstel ligd en prees de leiding voor het veel en ener- kiek werk om St. Martinus in nieuwe banen te leiden, maar verzekerde dat het niet anders kon of de vereeniging zou, na dezen strijd, een nieuw tijdperk van bloei tegemoet gaan. Hij noemde St. Martinus een pracht organi satie met een goeden geest, waarvan het ge zag voor 100 pet. zal blijven en wenschte allen sterkte in het Hoofdbestuur en leiders. Na de volgende pauze werd te 2 uur voort gegaan met afhandeling van het programma, waarbij langdurige discussies volgden over het ontwerp-Spaar- of Spaar- en voorzorgkas; als slot kon een ontwerp voor' voorzorgkas geen meerderheid vinden en werd verworpen met 230 tegen 101 stemmen. Het nu volgende optreden van het hoofdbe stuur, dat zich beschikbaar stelde, werd met bijna algemeene stemmen spontaan binnenge haald, hetgeen niet anders kan dan St. Mar tinus ten goede komen. De geestelijk-adviseur kreeg nog gelegenheid de vergadering toe te spreken. Na nog een woord van hulde aan den zwaar beproefden voorzitter, uitgesproken door den heer Rijpkema, 2en voorzitter, besloot deze op een toepasselijk gedicht aan diens adres, dat uit het hart der vergadering was gegrepen en een warm applaus verwierf. Met een slotwoord van den voorzitter, dan kend allen, die tot het welslagen hadden mede gewerkt, wérd Op de gebruikelijke wijze deze vruchtbare vergadering gesloten. De Vereeniging voor den Effectenhandel deelt, in overleg met de Amsterdamsche Ban- kiersvereeniging mede, dat zij te Berlijn in lichtingen heeft ingewonnen in verband met het nog steeds uitblijven van de 50 pet. in con tanten en 50 pet. in scrips, welke de „Konver- sionskasse für deutsche Ausiandsschulden" zal overmaken ten behoeve van de houders van vorderingen op Duitsche debiteuren uit hoofde van de sinds 1 Juli 1933 verschuldigde rente bedragen, huuropbrengsten c.a. Het is gebleken, dat de moeilijkheden aan de uitgifte der scrips verbonden, waarop bij vorige besprekingen reeds bij herhaling was gewezen, zich in grooten getale voordeden. Nu voor verschillende dezer moeilijkheden op lossingen werden gevonden, is de Konversions- kasse met de geleidelijke overmaking der gelden en afgifte der scrips begonnen. Het lag in het voornemen der Konversions- kasse aan te vangen met de behandeling van een aantal bedragen, voortspruitende uit par ticuliere vorderingen, aangezien deze recht streeks tusschen de Konversionskasse en de houders plaats vindt en hieraan minder com plicaties verbonden zijn dan aan de behande ling der vorderingen, welke uit coupons van effecten en andere toonderstukken voortkomen. De eerste bedragen in Hollandsch geld en m scrips zijn thans door eenige houders van par ticuliere vorderingen ontvangen. In verband hiermede wordt het noodzakelijk geacht de Nederlandsche houders,, die scrips van de Konversionskasse ontvangen hebben of eerlang ontvangen zullen, erop te wijzen, dat de waarde, welke aan deze scrips kan worden toegekend, nog geenszins vaststaat. In dit ver band zij gewezen op de berichten omtrent een bijzondere regeling, welke ten gunste van de Zwitsersche houders zou zijn bereikt. Pogingen worden gedaan om voor de Nederlandsche hou ders eveneens een bevredigende regeling om trent deze scrips te bereiken. Het resultaat de zer bemoeiingen ten behoeve van de Neder landsche houders dient te worden afgewacht. De Vereeniging voor den Effectenhandel en de Amsterdamsche Bankiersvereeniging zijn be treffende deze aangelegenheid in voortdurend overleg met de Regeering en met de Neder landsche Bank. Bij de werkzaamheden aan de nieuwe brug over de Waal te Zaltbommel, is Dinsdagmiddag te ongeveer drie uur de voorwerker T. Bouman, uit Amsterdam, van een 16 Meter hooge pijler gevallen. Nadat medische hulp uit Herwijnen gearriveerd was, werden eenige injecties aan het slachtoffer toegediend, waarna dit naar het ziekenhuis te Zaltbommel werd getransporteerd. Direct na aankomst is de man overleden. B. was 52 jaar oud en laat een vrouw en acht kinderen achter. Dit is reeds het vierde ongeluk bij den bouw van deze brug. De Crisis-Commissie uit de Algemeene Roomsch Katholieke Werkgeversvereeniging, Het Roomsch Katholiek Werkliedenverbond in Nederland, den Katholieken Nederlandschen Boeren- en Tuindersbond en den Nederlandsch Roomsch Katholieken Middenstandsbond, heeft Dinsdag aan den Minister van Economische Zaken het volgende telegram verzonden: „Klachten over dumping door middel van Sper-Marken nemen met den dag toe. Volgens krantenberichten zou Neder landsch Consortium zich belasten met het verhandelen van scrips. Verzoeke dringend te willen bevorderen, dat deze scrips alleen ter beschikking wor den gesteld voor invoer welke belangen van Nederlandsch bedrijfsleven niet schaden, of, zoo mogelijk bevorderen." In een Nota naar aanleiding van het Verslag der Tweede Kamer over het ontwerp tot con tingenteering van roggebloem en roggemeel, zegt de Minister o.m.: De overschrijding van het toegestane invoer contingent roggemeel en roggebloem, welke in den aanvang dezer contingenteering plaats vond, heeft de Minister gemeend te moeten toelaten, teneinde bij dezen invoer betrokken importeurs voor aanzienlijke nadeelen te be hoeden. Op het oogenblik, waarop deze contin genteering in werking trad, waren nog belang rijke zendingen ten invoer naar Nederland on derweg; indien invoer dezer partijen meel niet zou zijn toegestaan, zouden deze voorraden aan bederf zijn prijsgegeven, zoodat er te meer aan leiding was om in den aanvang van deze con tingenteering met betrekking tot overgangsmoel- lijkheden een coulante houding aan te nemen. Thans echter doet de werking van den onder- ha vigen maatregel zich ten volle gevoelen en wordt vrijwel geen roggemeel of roggebloem meer ingevoerd. Wat betreft het gebruik van roggebloem in het brood, merkt de Minister op, dat vooral in de eerste maanden van het jaar 1933 dit ge bruik sterk was toegenomen. Sommige bakkers voegden aan het tarwebloem 20 pet. roggebloem toe. Door den steeds toenemenden invoer van roggebloem zou op den duur aan de werking van de tarwewet belangrijk afbreuk worden gedaan, indien niet tot contingenteering ware overgegaan. De vrees, dat het gebruik van rog gebloem bij de broodbereiding de werking van de tarwewet in gevaar zal brengen, behoeft thans niet meer te bestaan. Overigens zal, ook indien de jaarlijksche in voer van roggebloem overeenkomstig het vast gesteld percentage zal blijven plaats hebben, de werking van de tarwewet, eventueel de afzet van tarwebloem, niet noemenswaard worden beïnvloed. In het contingent toch is begrepen rogge bloem, bestemd voor de koekbereiding, en neemt mén in aanmerking, dat de jaarlijksche be hoefte aan tarwebloem in ons land pl.m. 550.000 ton bedraagt, dan behoeft het geen nader be toog, dat de invoer van nog geen 800 ton rogge bloem op die behoefte van zoo goed als geen invloed is. Het is onjuist, dat nog groote hoeveelheden van den oogst 1933 voorradig zijn. De leverbare hoeveelheid van dien oogst bedraagt ongeveer 340.000 ton. Daarvan is thans reeds geleverd een hoeveelheid van 330.000 ton. Indien de omstandigheden ten aanzien van het broodverbruik geen wijziging ondergaan, kan met voldoende zekerheid worden gezegd, dat ook de levering van den tarweoogst van 1933 zal plaats hebben, zooals het met de tarwe van den oogst van 1932 het geval was, ook omdat de kwaliteit van den tarweoogst van 1933 voor die van den oogst van 1932 waar schijnlijk niet zal onderdoen. De nieuwe spoorboekjes, zoowel de groote als de kleine uitgave, zullen van 30 September af aan de stations en van Maandag 2 October af by den boekhandel verkrijgbaar zijn. Behalve de wijzigingen in den internationalen treinenloop en de daardoor noodige veranderin gen in de nationale verbindingen, welke een ge volg zijn van den terugkeer van den zomertijd naar hen Amsterdamschen tijd, zijn nog enkele wijzigingen aangebracht, waarvan we er enkele aan „Spoor- en Tramwegen ontleenen. De dagboottreinverbinding AmsterdamVlis- singen wordt gevormd door de treinen 1035- 435-77. In den electrischen trein 1035 (Amsterdam Cs. V. 9.15) wbrdt een doorgaand rijtuig le en 2e klasse AmsterdamVlissingen geplaatst, welk rijtuig te Rotterdam D.P. overgaat op trein 435 en te Roosendaal op trein 77 (Vlissingen A. 12.43). Bovendien zal een Pullmanrijtuig le klasse Amsterdam—Vlissingen loopen in trein P 56 (Amsterdam Cs. V. 9.36), welk rijtuig te Roosen daal eveneens overgaat op trein 77. De dagboottreinverbinding VlissingenAmster dam blijft gehandhaafd met de treinen 137-436 (Vlissingen V. 17.37; Roosendaal V. 18.49; Am sterdam Cs. A. 21.09). Het Pullmanrijtuig le klasse wordt vervoerd met de treinen 137 P 57 (Vlissingen V. 17.37; Roosendaal V. 18.43; Amsterdam Cs. A. 20.49). Op het baanvak RoosendaalVlissingen heb ben reizigers 2e klasse toegang tot dit Pullman- rijtuig le klasse indien zij in dit rijtuig een maaltijd gebruiken en den daarvoor verschuldig- den Pullman toeslag betalen. Trein 348 MaastrichtNijmegenAmsterdam Cs. en trein 190 HeerlenEindhovenRotterdam D.P. worden ongeveer 20 minuten later gesteld De vertrektijd van Maastricht wordt 16.36 en van Heerlen 16.37. De aankomst van trein 190 te Rotterdam D.P. wordt 20.18. Deze trein krijgt een stopping te Rotterdam Beurs. De aanslui tende trein 1260 VenloEindhoven wordt even eens ongeveer 20 minuten later gesteld. Venlo V. 17.00, Eindhoven A. 18.09. De aankomsttijd te Amsterdam Cs. (20.35) van trein 348 blijft ongewijzigd. Trein 3383 Leiden (V. 7.33)Utrecht wordt versneld en komt ten 8.45 te Utrecht Cs. aan. Hierdoor komt te Utrecht Cs. de aansluiting tot stand aan trein 303 Utrecht Cs. (V. 8.51) 's HertogenboschRoosendaal. Dientengevolge komen de stoppingen te Waarde en Harmeien te vervallen. Ook het zoontje van prof. Ehrenfest is aan de gevolgen van zijn kwetsuren overleden. Haantje de voorste Dezer dagen waarschuwde ons Christus in Zijn Evangelie tegen het zich op den voorgrond dringen. Ga niet op de eerste plaats aan tafel zit ten, opdat ge niet vernederd worde wanneer hoog geplaatsten komen. Neem uit u zelf een bescheiden plaats in, opdat de gastheer tot u kan zeg gen: Vriend ga hoogerop. We hebben ons dit vermaan alle maal aan te trekken. Er zit in ons allen wat van „haantje de voorste". Kijk eens om maar iets heel gerings te noemen hoe men zich verdringt wanneer bij een of andere feestelijke gelegenheid een groepsfoto wordt genomen. Ieder wil vooraan staan om goed op het ■plaatje, misschien wel in de krant te komen. Om vooraan in 't leven te gaan loopen we liefdeloos vrienden, zelfs verwanten onder den voet. Onze haan moet koning kraaien. We moe ten op de beste plaats komen. Laten we ons wat meer het Evangelie her inneren. Gistermorgen heeft op de Utrecht. sche straat nabij Zeist een ernstig ongeluk plaats gehad, waar pastoor Reynders uit Zeist levensgevaarlijk werd gewond. Pastoor Reijnders was per Brockwiaybus van af de pastorie te Zeist naar de kweekschool der Eerw. fraters gegaan, om daar een bezoek te brengen. Hij stapte nabij villa Erica uit. en wilde den weg toen oversteken. De geestelijke bemerkte niet, dat vanuit de richting Utrecht een tram naderde, 't Gevolg was, dat Pastoor Reijnders door de tram werd gegrepen en in volle vaart werd medegesleurd. 't Snel remmen van den conducteur kon t hevige ongeluk niet voorkomen. Toen de tram tot stilstand was gekomen, nam men het slacht offer bijna dood op. Spoedig kwam geestelijke en geneeskundige hulp toesnellen. De Pastoor had een ernstige schedelfractuur opgeloopen en werd, in het hoogste levensge vaar verkeerend, door den zeereerw. heer Van der Hengel, rector aan de Kweekschool der I rs, op den weg bediend. er brancard-auto is de patiënt daarop naar het St. Antonius-Gasthuis te tJtrecht ver voerd. Bij informatie gisteravond laat aan het St. Antoniusgasthuis, werd ons medegedeeld, dat de toestand van pastoor G. J. Reinders, die, zooals men weet, te Zeist door een tram werd gegrepen en zeer ernstig gewond, nog steeds zorgwekkend was. Naar wij vernemen zal een dezer dagen in de Staatscrt. een K.B. worden gepubliceerd, waar bij de contingenteering van schoenen voor den tijd van zeven maanden ongewijzigd wordt ver lengd. Deze bepalingen worden van kracht 1 Octo ber as. Dinsdagmiddag om vijf uur is de heer P. A. Erkens te De Bildt, schilder van beroep en oud ongeveer 55 jaar, aangereden door een auto, welke werd bestuurd door den heer D. uit Zeist, met het gevolg, dat E. aan de bekomen ver wondingen is overleden. E. reed per fiets op den Utrechtschen Weg en stak, volgens ooggetuigen, plotseling, zonder het daarvoor noodzakelijke verkeersteeken te geven, den weg over om de Kerklaan in te rijden. Hierdoor kwam E. onder den auto terecht, welke aan de rechterzijde van den weg reed. De heer E. bekwam een schedelbreuk en is tijdens het transport per ziekenauto naar de Rijksklinieken te Utrecht, aan de bekomen ver wondingen overleden. Alle pogingen van de vereeniging „De Hol- landsche Molen" ten spijt, zal de bekende mo len in het Geldersche dorpje Hengelo „De Olde Kaste" gaan verdwijnen. Donderdag zal de slooper komen om de nu bouwvallig geworden molen met den grond gelijk te maken. Te Roggel is de boerderij van den landbou wer M. B. geheel door brand ver nield. Het vee werd gered. Een groote partij hooi, gedorscht graan, schuurge- reedschappen, meubelen, enz. kwamen in de vlammen om. Een tweetal jeugdige kinderen in het gerin van C. S. te Gouda trok spelenderwijze aan de slang van een gasstel, waarop een pan met bieten stond te koken, met het gevolg, dat de kinderen den kokenden inhoud over het lichaam kregen. Met ernstige brand wonden overdekt, werden beide kinderen naar het ziekenhuis overgebracht

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6