4 Onze goedkoope patronen Ongebondenhei BREIWERK KNIPPATROON VOOR DE KEUKEN Nuttige wenken Behandeling van muren SPREUKEN Bladerende in ouder tijdschriften, waar wij iets in moesten opzoeken, kwa men wij een verslag tegen van een rede door mevr. Havelaar-van Beeck Cal- koen als voorzitster van den Chr. Vrou wenbond op een congres in 1926 gehouden. In 1926 dat is al lang geleden, maar toch heeft die rede nog niets van haar waarde verloren, integendeel, zouden we willen zeggen, ze is haast nog actueeler ge worden, omdat het kwaad waarover er in gesproken wordt, in de zeven jaren, welke sedert zijn verloopen, allerminst is afge nomen, zelfs schijnt verergerd. Wij drukken daarom een deel van die oude rede hier nogmaals af, gedachtig aan het frappez toujours, dat steeds gebleken is beter te helpen dan het toe brengen van een enkelen, zij het ook ge- duchten slag. Mevrouw Ha velaar zei dan: „Een der meest opvallende verschijnse len van dezen tijd is, dat de ongebonden heid zich bij het vrouwelijk geslacht het schrilst openbaart. In de hoogere kringen is de vrouw, de jongere vrouw zoowel als de oudere, met de whiskeyflesch vertrouwd geraakt. En wie in de andere kringen rondziet, heeft al lang met vreezen en beven geconstateerd, dat de danswoede niet geheel vrij staat van het alcoholge bruik, integendeel, zij gaan veelal samen. Ik ben niet de eenige, die hier op wijst. In z'n openingsrede op de Alg. Verg. van ti$n Volkenbond tegen Drankmisbruik heeft de voorzitter, mr. Snijder van Wissekerke, hetzelfde gezegd. Hij wees er op, dat bij de vermaken van de tegenwoordige jeugd het alcoholgebruik een voorname plaats inneemt als noodzakelijk bijkomend mid del van genot. En niet het minst bij de beschaafde jeugd, die toch beter moest weten. En dit in treurige afwijking van vroe ger zoowel bij de meisjes en jonge vrouwen als bij de mannelijke sekse. Evenmin als het rooken van veel sigaret ten, is het drinken van whiskey meer het twijfelachtig teeken van voorrang der mannelijke helft van de uitgaande we reld. En op beide helften doet die gewoon te van alcoholgebruik gelijkelijk haar noodlottigen invloed gelden. Het peil van eerbaarheid en kuischheid daalt er door, de zeden worden losser, de hoogheid van de vrouw wordt in het oog der jonge man nen zelfs omlaag gehaald en zoo wordt de ongedwongen en buiten controle gestelde omgang tusschen beide geslachten tot los bandigheid, die de aangeboren schaamte onderdrukt en de begrippen van zedelijk heid verstompt. De afschuwelijke mode, die de vrouw naar de whiskeyflesch doet grijpen, kwam tot ons uit Amerika over Engeland, zooals zooveel decadente modes. Want het is weer niets anders dan nadoen, wat men voor „deftig"' en „up to date" houdt. Dat in onze kringen dit kwaad ook hoogtij viert, be wijzen o.a. de verslagen onzer studenten feesten, die ook, waar dames aanwezig zijn, vertellen hoe „met den borrel de vroolijk- heid kwam." Mevr. Havelaar wijst er verder op, dat onze strijd tegen het zedenbederf „dat zich uit in kleeding, spel en dans, in den om gang der jeugd met elkaar, in de opvat tingen over het huwelijk, over het gezag en de Overheid, in het alcoholgebruik, waarlijk niet op de laatste plaats eischt. offers Links: Bloes van Crêpe de Chine met xijde mouwen en een sjaalkraag, die van verren samengebonden wordt. Rechts Bloes van dunne wollen Georgette met pelerienkraagmet kleurigen strik. Offers brengen is nooit gemakkelijke en vooral in onzen tijd schijnt het moeilijk, anders zouden niet zoovele Christenen mede afdrijven. Maar het is ons door den Heer Jezus zeiven telkens weer voorgehou den; zonder offers komen wij er niet. „Zonder offers is ons Christendom een vorm." Zouden die woorden niet even goed gis teren gesproken kunnen zijn als zeven jaar geleden? Ziet men het kwaad, erin geschetst, niet nog alom voortwoekeren? En kunnen onze katholieke jonge meis jes, vooral die der hoogere standen, die toch het voorbeeld dienden te geven, met de hand op het hart getuigen, dat z ij aan dergelijke dingen niet meedoen? Zij zien niet in, dat het kwaad is; ieder een doet het en zij gaan er fier op, dat zij toch goede Katholieken zijn. Laten ze de rede van mevrouw Havelaar dan nog eens lezen, met aandacht lezen en vooral eens mediteeren over de woorden: „Zonder offers is ons Christendom een vorm." Misschien dat ze dan een stem in hun binnenste zullen hooren en van de goede Katholieken die zij meenen te zijn, betere Katholieken worden. Links: Herfstcomplet uit twee soorten tweed-stof. Driekwart lang, eenigszins klok- ■jormig geknipte cape. Japon in effen kleur, ypzij dichtgeknoopt. Rechts: Sportmantel voor den herfst van langharige angorastof met bonikraag. Kousjes voor kinderen van 2 tot 4 jaar in korrelsteek Men zet 66 st. op, verdeelt over 3 naalden en breit eerst 'n flink boord van 1 r. 1 r ver., tot men 7 a 8 c.M. heeft. Den lsten toer hiervan breit men in den achterkant van de steken om 'n stevig randje te krijgen. Als de boord hoog genoeg is, breit men, in den eerstvolgenden toer, eiken lOden en llden steek samen. Men houdt dan 61 steken op de naalden over. Hierop breit men nu verder in korrelsteek, dus 1 r. 1 aver., bij eiken toer verspringend, tot het been lang genoeg is. Dan begint men aan den hiel aldus: De laatste 15 st. van den toer brengt men op één naald met de eerste 15 st. van den toer. Dit moet den hiel worden: de overige 31 st. verdeelt men over 2 naalden voor de wreef. Men breit nu verder op de steken van den hiel, waarbij de 1ste steek telkens wordt afgehaald. lste toer:: 30 st. aver., omkeeren. 2de toer: 29 st. r., omkeeren. 3de toer: 28 st. aver., omkeeren. 4de toer: 27 st. r., omkeeren. Op deze wijze gaat men door, tot men, aan weerskanten van de naald, 9 st. heeft laten staan. Men heeft dan in het midden 12 st. Nadat men deze 12 st. aver, heeft ge breid, keert men het werk om en gaat aldus verder: lste toer: 12 st. r., dan neemt men het lusje vóór den 13den steek op en breit dat samen met den 13den st. (Er komt dan geen gaatje.) Omkeeren. 2de toer: 13 aver., het lusje vóór den 14den st. samenbr. met den 14den st., om keeren. Zoo gaat men door, bij eiken toer 1 st. meer breiend, tot weer alle 30 st. op de naald zijn. De laatste toer is aver. Men breit dan terug 15 st. r., zet alle steken van de wreef op één naald, breit met een andere naald de overblijvende 15 st. van den hiel en neemt naast den hiel 2 st. op. Dan breit men, in korrelsteek, de 31 st. van de wreef. Op de volgende naaid neemt men eerst 2 st. op en breit dan de overige 15 st. Men breit de naald voor de wreef in kor relsteek tot aan den teen; de beide andere naalden breit men aldoor r. Men breit eerst 1 toer zonder minderen, dan breit men den 2den en den 3den st. van de lste rechtsche naald samen en eveneens op de 2de recht sche naald op een na den laatsten en op twee na den laatsten st., zoodat er aan weerskanten van de wreef 'n mindering komt. Deze beide toeren herhaalt men nog 2 keer, zoodat er dus in 't geheel 3 keer geminderd wordt aan weerskanten. Verder breit men recht door tot aan den teen ongeveer 8 ,.K. Men verdeelt dan de steken over 2 naalden en mindert, in eiken derden toer, aan het begin en aan het einde van elke naald, door den lsten en den 2den st. samen te breien en aan het einde van de naald op 2 na den laatsten st. samen te breien met op 1 na den laatsten steek. Zoo gaat men door tot men in het geheel nog 24 st. heeft. Dan worden de steken 2 bij 2 afgekant. Het tweede kousje wordt precies eender gebreid. DORA Bij de mantelpakjes die wij de vorige week hebben getoond en die nu weer veel gedragen zullen worden, hooren blousjes, waarvan wij hier eenige voorbeel den geven. Fig. 2008 is gemaakt van witte zijde. De blouse is genomen van de doffe kanten van het materiaal, terwijl de biezen die hals, mouwen en taille versieren, glanzend zijn. Fig. 2009 is een meer gekleed model, n.l. een kantblousje, dat bijna geheel bestaat uit een groote pelerinekraag, die van voren omgeslagen is en daarna met een sierspeld vastgehecht. Fig. 2010 is een heel eenvoudige blouse met raglanmouwen. Een smalle shawlkraag loopt van voren over elkaar. Het voorpand is versierd met eenige smalle oprijgjes. Fig. 2011. Origineel model van geruite stof. Het plastron van schuine stof is van voren op de blouse geknoopt. De boven- mouw loopt met een punt over de onder mouw en is ook hier bevestigd met een knoop. 2012. Typische blouse van twee kleuren stof. Hebben we b.v. een donkergroen rokje dan nemen we het schouderstuk ook van donkergroen en de taille en groote man chetten van lichtgroene stof. We krijgen dan een aardig en heel apart geheel. POLA J j li --lL-.XULj.JJ. -&jLIIL. Eenvoudige mantel Opgegeven maten: bovenw. 95 c.M., heupw. 110 c.M., lengte 130 c.M. Benoodigd: 3 M. stof van 130 c.M. breedte, 4 knoopen, 90 c.M. satinet. Bo- venstaanden mantel maakt ge van 'n ste vige stof. Ge teekent het patroon op de aangegeven maten, waarna ge het op de vaste lijnen uitknipt. Hierna legt ge de patronen op de stof, eerst de voorkanten, waarnaast de tegenbeleggen. Naast den rug worden de mouwen weggeknipt. Onder aan den mantel wordt nog 5 c.M. extra voor zoom bijgerekend, terwijl verder alles met een 2 c.M. breeden naad wordt uit geknipt. Men begint aan den voorkant en aan den achterkant de figuur- en heup naadjes in te stikken, waarna deze op den kant worden doorgeknipt en ge het naadje stevig ólatperst. De tegenbeleggen worden langs gestikt en glad op den mantel ge regen. Vervolgens stikt ge schouder-, zij- en mouwnaden dicht, waarna ge van sa tinet schuine biezen knipt van 3 cAI. breedte. Hiermede worden alle naden af gewerkt. De kraag wordt 75 c.M. lang en 16 c.M. breed geknipt. De zijkantjes wor den dichtgestikt, waarna ge den kraag op de goede zijde langs stikt en aan den bin nenkant opzoomt. Bij den tegenslag wor- den kraag en terugslag tegen elkaar in-: gezoomd, zoodat de naden zoo plat moge lijk worden. Bij 't inzetten der mouwen neemt ge den mouwnaad 5 c.M. meer naar voren dan den zijnaad. Wanneer de mouw niet in 't armsgat past, mag het armsgat alléén on deraan nog wat uitgeknipt worden, waar na de onderkant der mouw op lengte naar binnen wordt geslagen en opgekruist. Zoo ook de onderkant van den mantel. De knoopsgaten maakt ge in de rechterhelft op 73 c.M. en 88 c.M. vanaf den onderkant en dan 2 'A c.M. vanaf den kant. De man chetten worden aan den achterkant met satinet gevoerd, waarna ge het schuine naadje tegen elkaar naait en de mancnet één c.M. lager dan de mouw aan den bin nenkant vastzoomt. Ter hoogte van de taille maakt ge in den mantel 'n biimen- sluiting van satinet, zoodat de onderslag niet loshangt, waarna ge op de daarvoor bestemde plaatsen de knoopen aanzet. DINY Verschillende gevraagde recepten Tomatenpurêe - Zoetzuur van peren - Rozebottels - Tomaten purêe in flesschen Men wascht de tomaten en snijdt ze in stukken boven de pan, waarin ze gekookt moeten worden, opdat niets verloren ga. Men voegt er verschil lende kruiden bij naar eigen smaak, als: gehakte uien, peterselie, selderij, thijm, laurierblad, peperkorrels, enz. Op 'n flink vuur laat men de tomaten, terwijl men nu en dan roert, vloeibaar worden. Dan wrijft men ze door een zeef en daarna laat men de purée inkoken. Wil men de tomatenpurêe spoedig ge bruiken, dan kan men zelf de dikte ervan bepalen. Voor het verduurzamen moet de purée zóó dik ingekookt worden, dat er van 1 kg. tomaten nog ongeveer liter purée over blijft. Men neemt dan het schuim af, doet ze zoo vlug en heet mogelijk in flesschen of potten, waarin men ze goed aanstampt om de lucht er zooveel mogelijk uit te ver drijven en sluit ze op de gewone manier. Zoetzuur van peren. Bij 2 pond peren heeft men hiervoor noodig: 1 liter azijn, l y2 pond suiker, 10 gram pijpkaneel en 10 gram gemberwortel. De peren worden geschild en naarmate der grootte, heel gelaten of in tweeën of vieren gesneden. Men lost de suiker op in den azijn en laat ze 'n kwartier koken met de kruiden. Dan voegt men er de peren bij en laat die 'n kwartier meekoken, waarna men het geheel wegzet tot den volgenden dag. De stroop is dan, door het uittrek kende sap van de vruchten, zeer verdund, waarom men 't nat, zonder de vruchten, weer laat koken tot het strooperig is. Men giet de stroop dan weer over de vruchten. Zou de stroop den daaropvolgenden dag weer te dun blijken te zijn, dan moet men ze opnieuw koken. Ten slotte worden peren en stroop in flesschen of potten gevuld, die men sluit op de gewone manier. Rozebottels. Men kan van rozebottels 'n compote koken, maar men dient er wat tijd en moeite voor over te hebben. Vooreerst moeten de rozebottels, één voor één, met een groven doek worden af gewreven om de stekels ervan te verwij deren. Dan snijdt men de kelken af en haalt de zaden, met 'n klein lepeltje, voor zichtig uit de vruchten. Daarna worden ze zorgvuldig gewasschen, tot alle zaden en alle stekeltjes verdwenen zijn. Men kookt ze dan met de dunne schil van een citroen en wat water tot ze zacht zijn, waarna men ze, met een schuimspaan, uit het wa ter neemt en op een vergiet laat uitdrui pen. Bij het kookwater voegt men dan nog 1 'A ons suiker en kookt dit in tot een stroopachtige massa. Men doet intusschen de vruchtjes in een compöteschaal en giet de stroop daar overheen. ADRIANA KNUIST—POLLEPEL VOOR DE HUISVROUW We zullen dezen winter, evenals den vorigen, weer veel fluweelen dopjes dragen. Fluweel is ook een flattee- rende stof. Hebben we nog een lapje van een jurk of rokje, dan kan men daar na tuurlijk handig een hoofddeksel van fa- brlceeren door het goed op een oud mutsje te leggen en het patroontje na te knippen. Een kleine variatie door een lintje of bor- duurseltje in contrasteerende kleur maakt er dadelijk iets pittigs van. Fluweel kan men schoonmaken door het af te wrijven met een stuk wittebrood. Zwart fluweel zal weer een verrassenden glans vertoonen, wanneer men het afwrijft met een stuk spekzwoerd of een wollen lap je met petroleum. Vooral in het laatste ge val moet het kleedingstuk natuurlijk duch tig gelucht worden! Gummi-schortjes nemen bij menige huisvrouw tegenwoordig de plaats in van een katoenen schort. Ze zijn ook zoo ge makkelijk te reinigen. Jammer is 't echter, dat ze verre van solide zijn. Kleine scheur tjes kan men zelf weer plakken met solutie, U weet wel, hetzelfde waarmede fietsban den worden geplakt. Is het schortje echter door vele scheu ren onooglijk geworden, dan kunnen we er gemakkelijk nog eenige slabbetjes van knippen. Deze zijn verbazend handig. We boren ze met 'n bandje op de ma chine. Ook kunnen we er op deze wijze sponsenzakjes van maken. Een groote gummispons in den vorm van een waschhandje is een heerlijk hulpmiddel om het houtwerk van deuren en kozijnen vlug te reinigen. Men neme hiervoor nooit warm zeepsop of soda, want daardoor wordt de verf beschadigd. Koud zeepwater, als het erg vuil is en nasponsen met water met een scheutje azijn. Een dergelijke gummi handschoen is ook zeer practisch om den auto schoon te ma ken. Wanneer uw huis opgeknapt wordt, hangt het succes van een Kamer in de eerste plaats af van de keuze der decoratie. Over het algemeen bepalen we ons bij het schilderen tot effen crème, of beige tinten, bang als we nog staan tegenover het effect van andere kleuren of het opbrengen van motieven. Ofschoon zij meer zorg vereischen dan behangselmuren, zijn geschilderde, gedeco reerde muren mooier. Maar indien U meer gecompliceerd werk dan effen of stippel- werk verlangt, zal U een decorateur moe ten ontbieden. We hopen echter zoo nu en dan decoratie-mogelijkheden te bespreken, die U dan meteen bekend maken met de eenvoudige technieken, noodig voor dit werk. Het is reeds algemeen bekend, dat men geen koude kleuren moet kiezen voor een kamer, welke op het Noorden of het Oos ten is gelegen. Minder bekend is evenwel, dat een mat oppervlak meer de illusie van ruimte zal geven dan een glad oppervlak in dezelfde kleur. De zwetser lijkt op 't kaak'lend hoen, Dat nimmer eieren legt; Men ziet hem steeds het minste doen, Terwijl hij 't meeste zegt. Een groote schoen, een kleine voet, Een platte beurs, een hoog gemoed, Die deden nooit hun meester goed. Een moederwoord Toen de beroemde veldheer Graaf van Moltke, die ten jare 1891 stierf, als vijtien- jarige jongeling aan de Kadettenschool te Kopenhagen verbleef, schreef zijne moeder hem„Moogt gij God immer meer erkennen en beminnen, ook als-Hij met beproevingen tot u komt. Een sterk geloof, een vast ver trouwen, een zedige levenswandel, geven kracht en moed in alle omstandigheden des levens. Wat men ook aan tijdelijke goederen ontbere zij zijn vergankelijk slechts het bewustzijn, zijn plicht trouw vervuld te hebben, is een blijvend goed. Moge God ook dit voor u bewaren." De vrucht van dezen edelen zaadkorrel dezer moeder was, dat van Moltke heel zijn leven een geloovig christen, een edel karakter bleef en zijn eereschild altijd vlekkeloos omhoog hield, ook toen hij door zijne glansrijke veldslagen tot het toppunt van eer gestegen was. Wanneer U behangselpapier kiest en be sluit dit zelf te plakken, zult U goed doen een onbepaald patroon, zooals jaspe of geschaduwd, te kiezen, terwijl een middel matig dik papier ook gemakkelijker te behandelen is dan een dik papier, of een speciaal patroon. Bepaal het aantal rollen en laat de ran den er af halen bij den winkelier, waar U het behangsel koopt. Indien mogelijk, moet het oude behang weggehaald worden. Dit kunt U doen door het met water te verzadigen. Gebruik hiervoor een grooten verfkwast en krab 't oude behang met een bot mes af, zorgende dat het pleisterwerk niet beschadigd wordt. Wanneer het droog is, kan men de mu ren eerst met een laagje plaksel insmeren, voordat het nieuwe behang er op komt. Een goede manier wanneer'U zelf be hangt is, om dit werk met zijn tweeën te doen. Een gaat boven op een trap staan en houdt de baan behangsel precies tegen den bovenkant, terwijl de ander kijkt of de baan zoo recht mogelijk naar beneden loopt en deze met een schuier van boven,, naar onder opschuiert. We gebruiken voor het plakken koud- water-plakmeel, dat geen moeten en vlek ken nalaat en dat zeer goed plakt. Wanneer U waterverf toepast op kalk muren, is het goed, deze eerst in te smeren met gekookte stijfsel. De stijfsel droogt op den muur en de kalklaag kunt U er af borstelen. Alvorens nu te gaan waterverven, wor den de muren met lijmwater bestreken. Dit voorkomt het inzuigen en verkrijgen van strepen. Hierboven spraken we over stippelwerk. Dit kan door een zeer eenvoudige hande ling verkregen worden, n.l. door met een breeden kwast, welke gedoopt wordt in 'n kleur, contrasteerende met die van den ondergrond, den muur te bespatten. Men houdt den kwast op eenigen afstand van den muur, haalt met een stokje of achterkant van een penseel de haren van den kwast naar U toe en laat ze weer terugspringen, zoodat men spatten op den effen geschilderden muur verkrijgt. Houdt men den kwast verder van den muur af, dan verkrijgt men kleinere, meer ver deelde spatten, terwijl, wanneer men de methode dichter bij den muur toepast, de spatten grover worden. Men kan een aardig effect verkrijgen door twee of drie kleuren door elkaar te spatten, zooals oker, groen en bruin. De kleuren na elkaar opbrengen. Het mooiste is het, wanneer de spatten niet te dicht op elkaar zitten. Het beste is, dat U deze me thode eens toepast op een stuk dik, licht papier, dat U met punaises aan den wand gespijkerd heeft. >h k ANEMOON DE VROUW m HAAR HUISHOUDING <a G> tP fcr-.Vl. Van aUe ln deze rubriek voorkomende modellen, of van welke andere dooi onze lezeressen ingezon den teeken'.ng ook. leveren wij door ons Patronen- kantoor patronen tegen de volgende lagp prijzen: Costuum 0.60 Blousef 0.45 Mantel f 1.Kinderjurk (t.5j.) 0.35 Men geve ons daarvoor de volgende maten op: a. Bovenwydte, te meten rondom langs den rug. onder de armen door en boven de buste langs, niet te strak. b. B o rs t w Ij dt e. op dezelfde wijze te meten «Is de bovenwijdte, maar nu o v e r de buste heen. c. Bor-thoogte, van kuiltje ln den hals tot de taille. d. Rughoogte, van het midden nekpunt tót de taille. e. H e u p w ij d t e, rondom de heupen, geme- tn M Ui. onder de taille. oor S- Knip dit uit en bewaar het voor f; voorkomende gelegenheden. iackclacbckcbcbckc&cbcbcfccbckciïcb&cbcbefccfc. 1. Schoud er breedte, dit ls de lengte van den schouder, van den hals tot het begin van den arm. g. Mouwlengte, te meten bulten langs den arm, over den gebogen elleboog tot aan den pols. h. de geheele lengte, uit den halskui] gemeten. Opgave van de letters met daarachter ae maat ls voldoende, eveneens opgave van het nummer van het verlangde kleedingstuk. Patronen worden echter alleen toegezonden, wanneer bij de bestelling het verschuldigde be drag in postzegels is Ingesloten. Alle bestellingen richtte men aan: HET PA. TKONENKANTOOE, Postbus 1. Haarlem. .7 - - - - i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 10