STAD S NIE U W S f Uit het bouwvak Haarlem, 28 Sept. BEURS VAN AMSTERDAM MARIA STICHTING 50% BESPARING BRANDSTOFREKENING JOS. ALINK Wisselkoersen DONDERDAG 28 SEPTEMBER Het uurloon verlaagd AGENDA VOORBEURS DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1933 VERDUISTERING VAN ƒ29.000 De dader voor de rechtbank DE KAPPERSZAKEN OP DONDERDAGMIDDAG Binnenkort gesloten AUTO TWEEMAAL IN BRAND Niet verzekerd VERKEERSONGEVALLEN Doove dame aangereden MR. STOMPS TERUG VAN ONZE RECHTBANK Rijwielbelastingmerken toe geëigend Rijwieldief Uitspraken De verkouden papegaai Een waardelooze cessie KAMER VAN KOOPHANDEL De heer Breitenstein gekozen VOOR DEN KANTONRECHTER Slachtbank-vee Aanrijding in den vroegen morgen Mededeelingen aan den Raad dd. 27 September 1933 MUZIEK HAARLEMSCHE MOTET- EN MADRIGAAL VEREENIGING IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK OP uw Hoe is dat mogelijk? Overeenstemming tusschen par tijen over de nieuwe arbeids overeenkomst R. K. Operette-vereeniging „Haarlem" Gevonden dieren en voorwerpen Rectificatie Roodvonk Statuten BURGERLIJKE STAND 29 September UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE SPAARNDAM VELSEN ir< Naar men zich herinnert verdween op den avond van 29 Juni j.l. uit Zaandam de 53-jarige employé van de scheepvaartvereeniging „Noord" te Amsterdam, L. W. van A., met medenemen van een bedrag van f 29000, dat bestemd was voor het uitbetalen van loonen aan arbeiders, werkzaam bij de schepen van genoemde organi satie te Zaandam. Het geld heeft de gevluchte later in 3 potten bij Bergen op Zoom verborgen, waar het later weer teruggevonden is. Van A. was naar Parijs gevlucht maar kon later gearresteerd worden. Hedenmiddag om half 3 stond hij voor de Haarlemsche rechtbank terecht. Verdediger is Mr. L. G. van Dam. Wij komen op deze zaak morgen terug. Bij het gemeentebestuur is bericht ingekomen dat de Regeering de jongste wijziging van de verordening op de uitvoering van de Winkelslui tingswet heeft goedgekeurd. Dat beteekent, dat de verordening, waarbij de kapperszaken op Donderdagmiddag gesloten moeten zijn is goed gekeurd. Binnen enkele dagen zal de verorde ning worden afgekondigd en kan dan in werking treden. Woensdagavond omstreeks half 8 geraakte een luxe-auto, toebehoorende aan D. V. te Haar lem, op den Wagenweg in brand. Met zand is het vuur gebluscht. Daar de auto niet zoo ernstig beschadigd was, reed men door, maar op de Dreef geraakte de auto voor de tweede maal in brand. De brand werd nu „afdoende" met zand ge bluscht; maar men achtte het toen maar beter de auto, welke niet verzekerd was, naar een nabijzijnde garage te brengen. De auto is tamelijk ernstig beschadigd. Woensdagmorgen omstreeks kwart voor 10 is voor het Stadhuis op de Groote Markt de 59-jarige doove dame M. L.—K., int Beverwijk, die den rijweg overstak en weifelde, door een passeerende slagersfiets aangereden. De dame viel, verwondde haar gezicht en brak haar rechterpols. Na voorloopig door een lid van den O. D. verbonden te zijn, is zij per ziekenauto naar het St. Elisabeths Gasthuis overgebracht. De heer mr. Stomps is gisteren per vliegtuig uit Leipzig op Schiphol teruggekeerd en ging onmiddellijk per auto naar zijn woning te Heem stede. De krantenverslagen van het rechtsgeding zijn zoo uitvoerig, dat de heer Stomps er uit den aard der zaak niets aan weet toe te voegen. Zelfs hebben de bladen reeds gemeld, dat hij vol bewondering is voor de wijze, waarop het proces wordt gevoerd en dat blijkt dan ook het geval te zijn. Hij is zeer teleurgesteld, dat v. d. Lubbe hem niet als verdediger wenschte. De heer Stomps meent, dat v. d. Lubbe den brand alleen heeft gesticht, zender medeplichtigen, zoodat noch de nazi's, noch de communisten daaraan schuldig staan. Omstreeks half Augustus eigende A. v. D. zich bij gebrek aan zakgeld een viertal be- lastingmerken toe, die hij aan het postkantoor ten verkoop aanbood. Hij was op heeterdaad betrapt en om te voorkomen, dat bij het uit komen der nieuwe, merken nog meer slacht offers door verdachte zouden worden gemaakt, had men hem meteen in voorarrest gezet. Dit laatste werd door den officier van justitie in zijn requisitoir opgemerkt, terwijl hij tevens mededeeling deed van een gunstig reclassee- ringsrapport, waarin verzocht werd het met een voorw. straf met verdachte nog eens te probeeren. Hij eischte daarom 4 maanden voorw. gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar. De verdedigster mej. M. J. Kluitman sloot zich by het requisitoir van den officier aan, waarop de uitspraak werd bepaald over veer tien dagen. Een volgende rijwielbelastingmerkendief H. v. d. D. te Beverwijk, die over schuttingen en muren geklommen was om in bioscoop-stallin gen met een tang de plaatjes van de fietsen te rukken, kwam er minder gunstig af, vooral ook, omdat er geen goedluidend reclasseeringsrap- port was, waaraan de verdediger mr. W. G. J. Veenhoven refereerde. Tegen hem eischte de officier 5 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. Uitspraak over veertien dagen. Een 22-jarig Rotterdamsch monteur, E. D.. die reeds twee vonnissen wegens diefstal achter den rug had, was één dag geleden uit de ge vangenis te Rotterdam ontslagen, toen hij op 12 Augustus in een der Haarlemsche straten een rijwiel zag staan, waarop hij de Amster- damschevaart opreed, met de bedoeling naar Amsterdam te gaan. Hier was hij door de politie, in gezelschap van den eigenaar van het rijwiel, gesnapt, die zijn eigendom herkende. De officier van justitie eischte, daar dit reeds de derde keer was, dat verd. wegens diefstal van een rijwiel terecht stond, een jaar gevan genisstraf met aftrek van preventief. De verdediger sloot zich bij het oordeel van de rechtbank aan, die over veertien dagen uit spraak zal doen. Veertien dagen geleden stond voor de Haar lemsche Rechtbank een schipper op leeftijd te recht, die zich in den nacht van 30 op 31 Mei aan inbraak in een w'inkel zou schuldig gemaakt hebben, waar hij diverse winkelwaren ont vreemdde. officier van justitie eischte een jaar ge vangenisstraf. De president wees hedenmorgen vonnis en veroordeelde hem hedenmorgen tot 10 maanden gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. Voor de rechtbank stonden veertien dagen ge leden twee aannemers comp. resp. wonende te Wijk aan Zee en Assendelft, terecht, omdat zij aan de N.V. Graftdijk's Houthandel te Zaandam een vordering op de gemeente Zaandam, groot 2500, gecedeerd hadden, terwijl zij deze reeds eerder gecedeerd hadden aan de firma Martin en Co., die ook een vordering op verdachten had. De Officier van Justitie eischte tegen R. als hoofdpersoon 3 maanden gevangenisstraf, tegen den anderen verdachte een maand. De president wees hedenmorgen vonnis en sprak beide ver dachten vrij. Tot lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken is geko zen in de afd. Grootbedrijf in de vacature- Klercq de heer F. C. Breitenstein te Velsen. Het speelde zich op 4 Augustus te Hillegom af. Met een flink gangetje passeerde er een meng sel van benzinegassen- en koeienlucht. Twintig jonge kalveren maakten onbewust een laatste uitstapje in Gods vrije natuur. Had mogelijk een van deze beestjes een ver moeden, wat het naderend lot zou zijn? Wie zal het zeggen? Lusteloos en zich ziek voelend lag het beestje op d enbodem van den vrachtauto. Een poging om door op te staan te ontkomen aan het trappen der lotgenooten, bleef vruchte loos. Medelijdend had een mijnheer dit schouwspel gadegeslagen. Hij maakte den chauffeur opmerkzaam op het geval en wees er op, hoe deze op noodeloos pijni gende en kw'allende wijze dit >e diertje ver voerde. Immers er was op zijn wagen nog een afge zonderd gedeelte, waarin zich ook wat stroo be vond. Als hij het diertje daar nu eens neerlegde? Tot driemaal toe trachtte hij den chauffeur over te halen aan zijn vriendelijk verzoek ge volg te geven. Hardnekkig weigerde de man er in toe te stemmen totdat de sterke arm van een door den verzoeker te hulp geroepen politie-agent hem er toe verplichtte, maar hem tevens door een pro ces-verbaal noodzaakte op de zitting van den kantonrechter zijn handelwijze te rechtvaardigen. Het verhaal van den medelijdenden heer, die als getuige gehoord werd, ontlokte het volgende requisitoir aan den mond van den Ambtenaar van het Openbaar Ministerie. Het is een bekend feit, helaas, dat het met de voorzichtigheid bij het vervoeren van vee, spe ciaal slachtbank-vee in Nederland niet zoo nauw genomen wordt. Men springt er mee om of het geen levende wezens, maar reeds doode voorwerpen zijn. De handeling van dezen verdachte noemde de amb tenaar dan ook een zeer markant geval, dat hem noodzaakte den eisch van 40, die bij de vorige behandeling bij verstek reeds gesteld was te handhaven. Ook de kantonrechter handhaafde zijn con form den eisch gewezen vonnis. In den vroegen ochtend van 19 Augustus was de heer R. in zijn auto met een groote snelheid uit Haarlem gereden, langs de Amsterdamsche Vaart, om in Amsterdam iemand van de boot te gaan halen. Bij de Nagtzaamstraat, die hij met flinken gang naderde, had hij een autobus, die juist met een grooten boog de Amsterdamsche Vaart op reed, voorrang moeten verleenen. Maar zijn snel heid belette hem een aanrijding te voorkomen. Wel had hij zijn stuur naar links omgegooid, om zoodoende aan den voor hem linkschen kant van den weg nog te kunnen passeeren, maar dit had juist een averechtsch gevolg. Een botsing kon niet uitblijven en deze was zoo krachtig, dat de bus een vijf a zes meters achteruit geduWd werd. De bestuurder van den luxe wagen was zoo danig aan het voorhoofd gewond, dat hij zich naar het ziekenhuis had moeten begeven, terwijl èn chauffeur èn passagiers van de bus er wonder boven wonder goed afgekomen waren. Niettegenstaande dit feit, dat hem nog juist op het nippertje aan de beklaagdenbank van het gerechtshof ontkomen deed, vond de Ambtenaar van het O. M. hier een gevoelige straf op zijn plaats. Hij eischte 75 boete en zes maanden in trekking van het rijbewijs. Verdachte beriep zich op zijn zakelijke relaties, die gehandicapt zouden worden, door die intrek king. Daarom veroordeelde de kantonrechter hem alleen tot het betalen van een boete, die we gens deze clementie op 100 bepaald werd. a. ingekomen zijn: een verzoekschrift van den heer G. Overstee gen om een technisch onderzoek te laten instel len naar nieuwe watermeters, welke slecht schijnen te functionneeren; verzoekschriften van de N.V. Exploitatie Maatschappij Gebrs. Brinkmann en van H. Th. van Looy om voor de Personeele Belasting op de café- en restaurantbedrijven van toepassing te verklaren de regeling, welke voor winkels en logementen of voor gemeubileerde kamers geldt; een verzoekschrift van de Nederlandsche Ver- eeniging „Nazorg Buitengewoon Onderwijs" om de subsidie voor 1934 aan de Haarlemsche Werkinrichting niet te verlagen en om de avondverzorging voor de, oud-leerlingen der bui tengewone scholen onder bemoeiing van de Na zorg voort te zetten; een verzoekschrift van de afdeeling Haarlem der Vereeniging van Leeraren en Onderwijzers in de Lichamelijke Opvoeding in Nederland om niet aan te nemen het voorstel van Burgemees ter en Wethouders tot opvoering van het aan tal lesuren van het vakonderwijzend personeel der openbare lagere scholen; ene verzoekschrift van M. W. de Jongh te 's-Gravenhage om hem in de gelegenheid te stellen in de gemeente te mogen aanleggen vol komen automatische radiodistributié; een protest van het Hoofdbestuur van den Nationalen Bond van Verplegenden tegen de salarisverminderingen van de niet-vastaange- stelde gediplomeerde verplegenden, de leerling verpleegsters en de leerlingverplegenden in 't St. Elisabeth's of Groote Gasthuis; een mededeeling van den Minister van Eco nomische' Zaken, dat de verordening ter uitvoe ring van de artikelen 6 en 9 der Winkelsluitings wet 1930 Stbl. No. 460, vastgesteld Dij raadsbe sluit van 9 Augustus 1933 No. 39, de Koninklijke goedkeuring heeft verworven; een verzoekschrift van den Raad van Over leg, gevormd uit de vier R. K. Standsorganisa ties in Nederland, om adhaesie te betuigen aan het door deze organisaties aan den Raad van Ministers toegezonden Economisch-Urgentie- Prcgram; vragen van den heer Peper inzake het niet in gebruik afstaan van de groote zaal in het Ge meentelijk Concertgebouw aan den Strijdhond tegen fascisme en aan de afdeeling Haarlem van de Communistische Partij, onderscheiden lijk op 5 en 16 September j.l. b. Gesteld worden in handen van Burgemees ter en Wethouders om prae-advies: een verzoekschrift van D. A. Appelboom om in koop te ontvangen een perceel bouwterrein, gelegen aan den Orion weg; een verzoekschrift van J. H. A. van Brede- rode om in koop te ontvangen een stuk grond, gelegen naast en achter het perceel Nobel- straat 8; een verzoekschrift van A. F. van Riet e.a. om het daarheen te leiden, dat de Van 't Hoffstraat wordt doorgetrokken naar de Westergracht. c. Gesteld worden in handen van Burgemees ter en Wethouders ter afdoening: een klacht van J. H. van Leijaen e.a. over het geraas en gedreun van de machines in de fa briek van Rijtuigen en Spoorwegen der N.V. v.h. Beijnes, waardoor de toestand voor de bewoners van de perceelen aan den Verspronckweg 55 125 nagenoeg onhoudbaar is geworden; een verzoekschrift van J. van Diemen, als tij delijke leerkracht werkzaam geweest bij het openbaar lager onderwijs alhier, om aan hem te doen uitkeeren het salaris, waarop hij meent recht te hebben, toekenning van ondersteuning en huurtoeslag. d. Besloten wordt: den straatnaam „Sinneveltstraat" voor het met gele kleur en arceering op de desbetreffen de teekening aangegeven straatgedeelte te ver anderen in „Voorduinstraat"; in verband met de bij Gedeputeerde Staten bestaande bezwaren tegen het raadsbesluit van 9 Augustus j.l. no. 36, nader te oeslulten Burge meester en Wethouders te machtigen onder na der door hen te stellen voorwaarden den Stads schouwburg onderhands te verpachten aan Ph. A. Deinum te Haarlem voor den tijd van zes jaren tegen eene pachtsom bedragende voor het eerste jaar f 10.000 en voor de overige jaren f 12.000 per jaar. In verband met in de vergadering aan de orde gestelde benoeming van leden van Raadscom- misies wordt medegdeeld, dat de voorbereiding van de instelling van eeno commisie voor de verzoekschriften nog niet zoover is gevorderd, dat de omschrijving van de taak kan worden vastgesteld en de leden kunnen worden be noemd. Een voorstel daartoe kan binnenkort worden tegemoet gezien. In Juni j.l. werd in de hoofdstad het Elfde Muziekfeest der „Int. Society for Contem porary Mucis" gegeven. Dit feest omvatte een 10-tal uitvoeringen van koor-, orkest-, kamermu ziek en opera. In hoofdzaak modem, ultra modern werk. Eén der kooruitvoeringen gaf bovengenoemde vereeniging.Het programma bevatte oude en nieuwe Nederlandsche a capeliawerken, met als hoofdnummer Obrecht's Mattheus-passie. Welken indruk die oude muziek in zoo'n om geving vestigde, kon men o.m. opmaken uit het verslag van een gezaghebbend man als dr. K. Th. Bemet Kempers in „De Muziek". We lezen daaromtrent: „Inmiddels was men zoover gekomen, dat het concert door de Haarlemsche Motet- en Madrigaalvereeniging als een Oase in de woestijn verkwikte. Was het eigenlijk wel fair voor de moderne muziek een dergelijk punt van vergelijking te scheppen als de uitvoering van Obrecht's Mattheus Passie bood. Onwillekeurig moest men zichzelf beken nen dat één druppel schoonheid uit dit ver verleden ons menschen in dezen tijd toch meer lafenis biedt, dan al de zeeën van problemen, waarmee de jongere generatie ons overgiet. Voor het eerst op dit muziekfeest hebben wij op dezen avond genoten." Er mag hierin eenige overdrijving schuilen, maar zeker is het, dat de Passie van Obreclit een onvergankelijk werk is. Een werk, dat op den huldigen dag nog sterk boeit, niets van zijn schoonheid heeft verloren, dat ondanks de schrijfwijze voor koor zonder eenige begelei ding, de eenvoudige middelen (bijzonder in de samenklanken) van dien tijd, het onderwerp ons met scherp-omlijnde beelden voor oogen toovert, zoowel de felle, als de teedere frag menten en dat, al is het werk in drie deelen geschreven, toch één grootsch geheel vormt. De spanning blijft van het begin tot het einde strak, ze verslapt nimmer. Het is een werk, dat begrijpelijkerwijze tus- schen hyper-moderne experimenten verheven en krachtig aandoet. Doch, en dit moeten we er volledigheidshalve aan toevoegen, ook moderne werken kunnen kunstwaarde bezitten en daar door voldoening schenken (op dezelfde uitvoe ring o.a. een nieuw, modern getint werk van onzen stadgenoot Jan Mul, dat in de dagblad pers algemeen werd geprezen). Obrecht's passie vergt natuurlijk een hoogst- artistieke uitvoering, wil ze volkomen tot haar recht komen. Bij de Motet- en Madrigaalver eeniging is het werk ih goede handen. Het koor bestaat uit voortreffelijk, goed geschoold mate riaal, dat technisch boven zijn taak verheven is en deze muziek volkomen aanvoelt. Dirigent Dresden laat alles stijlvol, uitermate waardig vertolken. Scherpe contrasten bereikte hij, zonder ook maar eenigszins het gewijde karakter te schaden. B.v. het geagiteerde in den zang van Judas tegenover het waardige en tevens mede lijdende in de vraag van Jezus. De climax tot aan den wilden volksuitroep „Tolle", gevolgd door het mediteerende in het daaropvolgende verhaal der kruiziging. De spottende uitroep van het volk na Jezus' verzuchting: „Deus meus", en de dringende smeekbede tot den Zaligmaker na de diep treffende beschrijving van het afsterven. Van de andere uitgevoerde werken vermelden we in het bijzonder: „O Bone Jesu" van de Monte om zijn weelderigen koorklank, het Rus sisch Kerklied: „Kladky", vanwege de typee- rende voordracht, „De drie Princessen" van Nieland door zijn subtiele klankbeelden en Oostersche sfeer en Verdi's, „Pater noster", dat nog niets van zijn zonnig karakter heeft inge boet. Als voor Haarlem nieuwe werken gingen: ,,Ein Wahrheitslied" van Felix Petyrek voor vrouwenkoor, modern getint, van karakter nog wat vreemd bij het eerste aanhooren en „La neige" van Paul la Fleur, aangenamer voor het oor en begrijpelijker van tekstuitbeelding. Het koor had wederom plaats genomen op een tribune, geplaatst vóór het orgel, de kerk, zelfs het priesterkoor, was geheel gevuld met aan dachtige toehoorders en de chauffeurs en tram bestuurders hielden geen rekening met het concert en gaven de noodige en wellicht veelal onnoodige signalen. Als die stoornis eens was te voorkomen? O. K. en altijd zichtbaar brandend vuur Door speciale constructie zijn eenige fabri kanten er in geslaagd KACHELS, HAARD KACHELS en HAARDEN te fabriceeren, welke gestookt kunnen worden met de GOEDKOOPE VOLKS- of BABY-ANTHRA- CIET No. 4, maat: (8—15) - (12—20) of (1520) van 1.00 a 1.40 per H.L. Volgens laboratoriumproeven hebben deze nieuw toegepaste systemen een nuttig effect van 85 a 90 (d. i. 4 x zoo hoog als van een gewone vulkachel). Gaarne geven wij U volledige inlichtingen omtrent de 3 nieuw toegepaste systemen t.w.: Ie. SYSTEEM „CLARY" (met hellend of traprooster). 2e. SYSTEEM „GRANUM" (Autom. voeding met kleine hoeveel heden). 3e. SYSTEEM „ETOILE 233" (volledige verbranding door secun- dairen luchttoevoer). KRUISSTRAAT 17 Telef. 11622. (LEVERANTIES OOK IN HUURKOOP) Zooals bekend, hebben de onderhandelingen inzake het collectief arbeidscontract voor de bouwbedrijven oorspronkelijk niet tot resultaat geleid. Daar het verschil, hetwelk het loon betrof, nog uiterst gering was, n.l. één cent per uur, hebben de hoofdbesturen van de patroons bonden voor de Bouwbedrijven in Nederland en van den R. K. Bond van Bouwpatroons zich beraden en besloten alsnog over het verschil heen te stappen en het aanbod van de arbei dersbonden te aanvaarden. De navolgende wijzigingen of aanvullingen zullen thans, behoudens goedkeuring van de respectievelijke ledenvergaderingen, in de collec tieve arbeidsovereenkomst worden opgenomen. Wegenbouw De C.A.Ö. zal hiervóór niet gelden, behoudens wanneer het bestek van het desbetreffende werk de toepassing der C. A. O. voorschrijft. Werkverschaffing en -verruiming De C.A.O. zal niet van toepassing zijn op werken, waar voor door de overheidslichamen de arbeids voorwaarden zijn opgelegd. Uurloon Een verlaging, zoodat de uurloonen in de onderscheidene klassen worden als volgt: Voor geschoolden: Hoofdklasse 70 (74), klasse 1 65 (69), klasse 2 60 (64), klasse 3 A 55 (58), klasse 3 53 (56), klasse 4 47 (50) en klasse 5 43 (45). Deze zijn voor geoefenden resp. 65 (69), 60 (64), 52 (56), 46 (49), 44 (47), 37 (40) en 34 (35); voor ongeschoolden: klasse 2 45 (49), 3 A38 (41), 3 36 (39), 4 32 (35) en 5 30 (31). De tusschen haakjes geplaatste bedragen gol den tot heden. Vacantie. 45 bons, ook bij afgebroken dienst-betrekking bij een en dezelfde patroon. Geen bons in de vacantieweek en de waarde over 45 weken omgeslagen. Nieuwe vaststelling der bon-waarde. Ziekte. Regeling overeenkomstig de ziekte wet, met overeenkomstige wijziging van het ziekte-reglement der door partijen opgerichte bedrijfsvereeniging. Verder worden eenige wij zigingen aangebracht in de klasse-lijst. Contract-duur. Zeventién maanden, maar in September 1934 zal onder het oog worden gezien of het bestaande loon al dan niet kan worden gehandhaafd. Wordt men het daar niet over eens, dan loopt de C. A. O. alsdan tus- schentijds af. Overige arbeidsvoorwaarden wor den gewijzigd overeenkomstig de wijzigingen in het landelijk contract. Men verzoekt ons opname van het volgende: Bestuur en leden van bovengenoemde Ope rette-vereeniging zijn den Hoogeerw. Heer De ken H. J. C. Sondaal hoogst dankbaar voor de vriendelijke wijze, waarop Z. H. Eerw. hun Operette-vereeniging als R. Kr Vereeniging heeft geïntroduceerd bij Katholiek Haarlem. Mogen velen gevolg geven aan zijn aansporing tot toetreden bij R. K. Vereenigingen en vaar wel zeggen aan de neutrale. Teneinde'mogelijke verwarring te voorkomen, zij hier medegedeeld dat de R. K. Operette Ver eeniging de vereeniging is, die staat onder lei ding van den heer Frans A. M. Pielage (den di recteur-organist van de Paterskerk), onder wiens leiding ook reeds de laatste twee uitvoe ringen plaats hadden. Thans is in studie: „Les dragons de Villars" van Aimé Maillart een werkelijke „Opera Co- mique" met veel goeden lachs, ook een traan; opgewekte militaire muziek, fijne liefdesliederen, keurige duetten, terzetten en quintetten. De uit voering heeft reeds over ongeveer 1 maand plaats, n.l. den 5 Nov. e.k. in den Stadsschouw burg, waarover nader per advertentie en biljet ten. Daar de studie der koorwerken voor de eerst volgende uitvoering reeds ver gevorderd is, kun nen nieuwe leden slechts aangenomen worden op voorwaarde, dat zij voor deze eerstvolgende uit voering genoegen ermede nemen, dat zij als fi gurant medewerken en zóó kennis maken met onze eenige R. K. Operette Vereeniging. Terug te bekomen bij: Jordan, Houtvaartpad 56, autoped; Bureau van Politie, Smedestraat 9, ceintuur; Grit, Wilgenstraat 46, halsketting; Akersloot, Com. Schoonstraat 14, hondenpen ning; Valk, Luzacstraat 3, hondje; Prins, Kruis straat 28rood, hond; Sodafabrlek, Spaarndam- scheweg 12, jongensjas; Spriet, Santpoorter plein 22, manchetknoop; Hetum, 2e Ziridpolder- straat 2, muts; v. d. Berg, Middenweg 48, mo torbroekspijpen; Tak, Azalealaan 6, Heemstede, rijwielbelastingplaatje. De bloemenversiering bij de uitvoering van „St. Odilia" was verzorgd door het bloemen magazijn van den heer Kuipers, firma Kok, Groote Houtstraat 160. In de afgeloopen week zijn alhier 19 gevallen van roodvonk geconstateerd. De „Staatscourant" bevat de statuten van de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Onroe rende Goederen „Door Eendracht Sterk" en van Visser's Exploitatie Maatschappij van Onroe rende Goederen N.V., beide alhier. Ondertrouwd: 27 September. H. J. B. v. d. Meij en G. E. Oelman; A. F. Kok en A. Wen- gelinkski; J. C. Lemmers en H. W Hubbers; W. Hendriks en A. J. L. Lange; J. v. Veen en J. de Haan; J. F. Smit en C. W. Nieuwpoort; H. C. Boots en H. J. Weidema; W. J. Passchier en M. M. Schu. Getrouwd: 27 September, F. J. v. Leuven en G. C. v. Norde; J. J. Hamans en M. C. Flijen; L. Wisker en J. M. Maas; W. H. Dekker en M. T. J. E. Jacobs; C. Mulder en C. Hilgerman; P. J. Dekker en S. C. Urban; J. A. E. Elstgeest en W. M. Joores; M. F. Semé en J. M. W. Ver- zijlberg; J. Renout en A. B. Matschiske; N. v. d. Sluis en H. Martens; J. H. Mensink en A. Schu- ner; T. W.Poelgeest en A. J. Weiland; A. C. Kroes en J. M. Fischer; P. H. Edelaar en G. W. Springveld; L. v. Poppelen en C. Hasenkopf; P. J. v. d. Horst en G. Koning. Geboren: 25 September, d. van C. M. Wilde- boerWoud; 26 September, z. van J. C. Plan- tingav. Iperen; d. van G. SchwartzSietsma; 27 September, d. van II. C. M. Pullesde Swart; z. van C. A. T. Wiercxv. d. Gaauw. Overleden: 26 September. M., 10 mnd., z. van J. Haisch, Kamperlaan; P. J. Bakema, 60 j„ Ver spronckweg. Gebouw „St. Bavo" Bestuur R. K. Volksbond, 8 uur Grossiers-Kleinhandel, 8 uur A.R.K.A. „St. Mattheus", 8 uur Proza, 8 uur Kappers, half 7. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling, 34 uur. Gem. Concertgebouw Haarlemsche Kruide niers,beurs, half 2half 6 en half 811 uur. Rembrandt-Theater „Nu komt 't er op aan" en „de Weintraub-Syncopaters", 7 en 9.15 uur. Palace „De Regimentsdochter" en 4 Ante- leks 7 en 9.15 uur. Raadhuis - HEEMSTEDE Gemeenteraad, 8 uur. Gebouw „St. Bavo" Metaalbewerkers, 8 uur Studieclub Grafische Bond, 8 uur Alber- dingk Thijm, 8 uur Bestuur Spoorwegperso neel, 8 uur R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Gem. Concertzaal Haarlemsche Kruide- niersbeurs, half 2, half 6 en half 8 II uur. Rembrandt-theater, „Ein Lied für dich" en 3 Willards, 7 en 9.15 uur. Palace, „Au nom de la.lop" en Kaye d'Artois en Philips, 7 en 9.15 uur. Luxor, „De Mummie" en bijprogramma, 8.15 uur. Tuinlieden Woensdagavond hield de On derlinge Tuinliedenvereeniging een ledenverga dering in café-restaurant „Lommeroord." Na opening volgden eenige mededeelingen. O.a. spak de voorzitter een bijzonder woord van dank voor den zorg aan de laatste groote tentoonstelling besteed, welke tentoonstelling een succes is geweest, ook wat het bezoek be treft. Dank bracht de voorzitter ook voor de zorg, besteed aan de Lathyrus-inzending in Aalsmeer, waardoor een fraaie verguld zilveren medaille voor de vereeniging werd behaald voor collec tieve groep ter opluistering. Vervolgens werden de prijzen uitgereikt van de gehouden Dahlia tentoonstelling. De prijswinnaars van een der scholen hadden een schrijven ingezonden als dank voor de aar dige prijzen, door de vereeniging voor de inge zonden potjes van le laatste tentoonstelling be schikbaar gesteld. Een aanbieding van de Kalimaatschappij om een lezing met lichtbeelden te-houden,-werd in dank aanvaard. Daar vele leden zich nu. reeds opgaven voor het kweeken van Lathyrus voor de a.s. Lathyrus keuring, mag verwacht worden dat deze keuring weer een succes zal worden. Ter keuring was weer veel moois ingezonden. De jury kende de volgende punten toe: Aan C. v. Iperen voor Pompoenen, Feeren, Helianthus Sparcifolius, Pompon Dahlia's en Decoratief Dahlia resp. 8, 8, 7, 7 en 8 punten. Aan H. Voordenhake voor tomaten aan struik 9 punten, aan W. Hoek voor Zwijndrechtsche uien 9 punten. Inzenders gaven een leerzame inleiding over het ingezondene. Vervolgens hield de heer K. Goudswaard een leerzame inleiding over besheesters, waarvoor inleider een 35-tal takjes had medegebracht. Inleider behandelde de kweekwijze, het enten en snoeien, en de meest geschikte plaats voor de verschillende planten. Voorloopig werd besloten in het laatst van October een Chrysantententoonstelling te hou den, en deze ook weer gratis voor het publiek open te stellen. De rondvraag leverde nog eenige leerzame vra gen, waarna sluiting. Collecte voor de stichting Kijkduin Zater dag zal hier een collecte worden gehouden ten bate van het kinderwerk „Stichting Kijkduin", ter verzorging van het zwakke en onverzorgde kind. Concert „Crescendo" Woensdagavond acht uur heeft het fanfarecorps „Crescendo" alhier zijn laatste zomerconcert gegeven. Er was niet bijster veel belangstelling en dit concert had dan ook beter op Zondagmiddag gegeven kun nen worden. De muziek werd zeer goed ten uitvoer ge bracht en het concert was vlot beëindigd. „Crescendo" heeft hiermede het zomerseizoen gesloten, wat door deze vereeniging uitstekend is verzorgd, want zij heeft vele mooie muziek- concerten gegeven. Wij hopen dan óok, dat in het volgende sei zoen „Crescendo" weer veel van zich laat hoo- ren en dat ook de gewaardeerde zangconcerten ons in het volgende zomerseizoen niet zullen onthouden worden. Burgerlijke Stand. Geboren: J. M. van Vlietv. Croonenborg z; M. TrompAkkerman d; E. NieborgSluimer z; C. A. M. Beths Heilig z; A. M. Vendrig—Dievenbach z; M. C. BraamSlatman d; M. Willemsde Witte d; G. Schoonhoven—Engel d; P. M. Pimentel— Jansen z; M. Dijkshoornde Boorder d; S. van den Bosch—van Hemert z; C. M. M. van Cam- pen—de Boer z; G. J. van ReeuwijkBoorsma z; M. van DijkSchipper z; M. A. Engelhart Rademakers z; M. KistNap, d. Ondertrouwd: J. van Laar en N. E. v. d. Pijl; P. J. de Vos en A. M. E. van Schinkel; P. Guijt en M. Ooms; S. Nuijen en J. W. Schroder; W. van Reenen en G. Kaspers; B. J. van Kor- denoordt en J. Zomerdijk; P. Zwart en P. Borst; G. Neeskens en J. C. M. Putters, Overleden: Jan Smit, 63 j„ echtg. van A. C. Bekker; Anna Heeremans, 67 j., weduwe van P. Arisz; Cornelia Maria Hijpers, 54 j., echtgen. van D. T. Gans; Gerardus Paardekam, 10 m., zoon van P. J. C. Paardekam; Gerrit van Schelft, 67 j., echtg. van M. G. Ravenzwaaij. Mooie gift voor de T. B. C. De luisteraars van de Radio Centrale te Velsen-Noord, hebben aan de afd. ter plaatse der Vereeniging tot bestrijding der T. B C een mooie gift van 50 geschonken. De vrij scherpe koersdaling, die in WallstreeSA heeft plaats gevonden, had heden een einde ge-,1(D maakt aan de bepaald hoopvolle stemming, die gisteren op de Amsterdamsche effectenbeurs viel waar te nemen. De koersen zakten over de geheele linie enkele procenten in. zonder dat de handel een noemenswaardige uitbreiding onderging. Hieruit blijkt wel, hoe voorzichtig men moet zijn met het beoordeelen van de markt. De koersen van de toonaangevende fondsen lagen tot 3 pet. lager. Zelfs Amster dam Rubbers waren zwakker, ondanks de be richten uit Londen, dat door de besprekingen van Dr. Colijn met de Engelsche autoriteiten het vraagstuk der rubberrestrictie een veel gun stiger aspect heeft gekregen. DONDERDAG, 28 Sept. Vorige Koersen Heden Londen 7.71^ 7.7 2VZ Berlijn S9.14 59.12% Parijs 9.70 9.70 Brussel 34.55% 34.56 Zwitserland 48 03% 48.02% Weenen - Kopenhagen 34.50 34.50 Stockholm 39.80 40.00 Oslo 38.80 39.00 New York (cable) 1.63% 1.64 Rome 13.05 13.05 Praag 7.35 7.34 Madrid 20.75 20.72% Vorige Koersen Heden Staatsleeningen 5 Nederland 1919 100% 100% 4'/a Nederland 1916 1017/s 101% 4>/2 Nederland 1917 1017/8 1017/e 100^ 100% 1011/8 1013/s 88% 4Vs N. Ind 1926 AB 87% 40% 41H Banken 54 54 54 54 51 51 Industrieën 80% 79% 54 54% 23% 25 15 15 184 183 1 1% 131 131 Industr. Bnitenland 10% 9% 227/p 21% 31% 30Va 7 6% 12% 12% 17 16% Mijnbouw 10 10% 132 133 114 113 stroleum 11 173% 1/4% 90 90 4 4 Continental Oil 10% 10% 5% 5% Vorige Koersen Heden Rubber 91 91 71% 71 Dell Batavia Rubber 40 40% 25% 26% 26 26 V. I. G. O, 46 45 38 38 Intercontin Rubber 1% 1% Scheepvaart 24 23% 2 2 Dito Gem. Eigend. 2 2 8 8% 49% 49% Suiker H. V. A. 174 174 90 90 N. L o. U. 60 61 1 31 31 16.00 17.00 Tabak 122 120 114% 119 20 20 133% 134% Spoorwegen 74% 73% 21A 2% 11% 107/8 9 9 17% 16% 4% 4% 13% 13

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2