KORDATE GEZAGSPRIMEUR Gemeenteraad van Zandvoort DONDERDAG 28 SEPTEMBER FEL POLITIEK DEBAT Taxi-verordening aan genomen GEMEENTERAAD Gemeentegebouwen met 209 stemmen voor communisten gesloten Klacht van bewoners Schoolgelden Verkoop grond Verhuur van grond Aanvaarding grond Verbetering hoek Bartel- jorisstraat Verordening levering van gas Het taxi-vraagstuk Vervolgonderwijs Het opgeheven vervolg onderwijs Arbeidsvoorwaarden per soneel Gasthuis Pensioenbij d rage Commissiebenoeming Benoemingen Tehuis voor Ouden van Dagen Commissies van Bijstand Benoemingen Begrooting Zuiderbad Kellners en stempelen 9 Huur Concertgebouw Geen verhuring van gemeente- gebouwen of terreinen aan de communisten Leider-directeur De handdoeken-kwestie Controle Zuiderbad Huurverlaging Nassaustraat Het vervolg-onderwijs opgeheven Verhooging ver haal pensioenpremie Het Zuiderbad-voordeel en de verminderde strand pachtersinkomsten „What is in a name" Een lev eringskwestie Huurverlaging De raad der gemeente Haarlem kwam Woens dagmiddag half twee aan het Prinsenhof in openbare vergadering bijeen in voorzitterschap van den burgemeester den heer O. Maarschalk. Bij de ingekomen stukken was een verzoek schrift van den heer C. C. M. v. Hees om eer vol ontslag als directeur van den stadsschouw burg. De voorzitter bracht den heer v. Hees dank voor het vele in het belang van de gemeente verricht. Het ontslag werd verleend. (Applaus). De heer VISSER bracht een klacht over van een aantal bewoners van den Verspronckweg, die last hebben van het lawaai der Beynes- fabrieken, waar momenteel dag en nacht ge werkt wordt om de opdracht der Nederl. Spoor wegen op tijd gereed te hebben. Indertijd is den bewoners toegezegd, dat het lawaai tot een mi nimum beperkt zou zijn. Wethouder GERRITSZ deelde mede, dat men in deze dagen verheugd moet zijn, als er een belangrijke order in Haarlem kan worden uit gevoerd. Spreker is van mening, dat dit zwaar der weegt dan de klacht van enkele burgers. Getracht ral worden het geraas tot het strikt noodzakelijke in den nacht te beperken. De heer CASTRICUM vroeg of adhaesie be tuigd zal worden aan het Middenstands-Urgen tieprogram. De VOORZITTER zegde behandeling toe bij de begrooting. Naar aanleiding van de mededeeling, dat de verpachting van den Stadsschouwburg door Ged. Staten is goedgekeurd, wilde de heer Reinalda vragen stellen. Wethouder SLINGENBERG deelde mede, dat bij de begrooting interessante mededeelingen gedaan kunnen worden. Bij vragen over verpachtingsrecht en onrecht deelde wethouder Slingenberg mede, dat oij de begrootingbehandeling belangrijke en inte ressante mededeelingen gedaan zullen worden ten aanzien van de verpachtingen. Vervolgens een verzoekschrift van mevrouw H. L. E. Uitermark-Hulshoff om eervol ontslag als vakonderwijzeres bij het openbaar L. O. Ontslag onder dankzegging verleend. De raad besloot het eerste suppl. cohier der schoolgelden voor het openb. vervolgonderwijs, buitengewoon en voorbereidend L. O. en het. bijzonder buitengew. L. O. dezer gemeente voor het cursusjaar 19321933 vast te stellen tot een bedrag van 134359. Alle voorstellen betreffende verkoop van grond werden aangenomen. Besloten werd aan N. H. Wisse, alhier, te rekenen met ingang van 1 September 1933 af, voor den tijd van twee jaren, alzoo tot en met 31 Augustus 1935, in huur af te staan een ge deelte van het Phoenixterrein, groot ongeveer 430 M2. tegen een huurprijs van 430 per jaar, teneinde er een opslagplaats op te richten van den brandstoffenhandel „De Spaarnestad". B. en W. stellen voor van de heeren S. Rin- kema en H. T. Roosdorp, beiden te Bloemen- daal, te aanvaarden den voor straat bestemden grond aan de Rollandslaan en aan te koopen een strook grond van 240 M2. tegen den prijs van ƒ3.per M2. Tevens stellen zij voor ter beschikking te stellen een bedrag van ƒ40.400 voor de uitvoering van openbare werken op de aanvaarde gronden en van ƒ770 voor den aankoop van den bedoelden grond. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor van den heer A. H. L. Stevens te Valkenburg te aanvaarden den voor straat bestemden grond nabij de Hendrik Roo- zenlaan en voor de uitvoering van openbare werken daarop een bedrag van ƒ7000 ter be schikking te stellen. Aldus besloten. Eenige wijzigingen werden aangebracht in het raadsbesluit „aanvaarding voor straat be stemden grond aan het van Zeggelenplein." Bij besluit d.d. 6 Juni hebben B. en W. in gevolge de Woningwet aan de N. V. Exploi tatie Maatschappij Gebr. Brinkmann, alhier, vergunning verleend tot het verbouwen van de perceelen Groote Markt nrs. 1, 3, 5 en 7. Nadat genoemde perceelen overeenkomstig vo renbedoelde vergunning zullen zijn verbouwd, zal er op den hoek van de Barteljorisstraat en de Groote Markt een open ruimte zijn ont staan. B. en W. achten het gewenscht, dat die open ruimte tot openbaren weg zal worden be stemd. De vorengenoemde naamlooze vennoot schap is bereid daartoe hare medewerking te verleenen. Aldus besloten. B. en W. stellen voor de thans geldende ver ordening, regelende de voorwaarden voor de levering van gas door de gemeente Haarlem, welke gedeeltelijk als verouderd kan worden beschouwd, in te trekken en opnieuw vast te stellen. De heer JOOSTEN verklaarde zich tegen den dwang van B. en W. een gaskraan te hebben bij den schoorsteen. Dat is de menschen op noodelooze onkosten jagen. Mevrouw MAARSCHALL vroeg inlassching van een bepaling, waarbij de gemeente ver antwoordelijk wordt gesteld indien door haar schade wordt veroorzaakt aan het bezit van de afnemers. Wethouder SLINGENBERG voelde daar niet veel voor, de praktijk zal deze zaak vanzelf regelen. Er blijft altijd nog beroep op den raad ook over. Het voorstel-Joosten werd verworpen. De heer KLEIN SCHIPHORST verzette zich tegen de mogelijkheid gedwongen te worden aparte gasleidingen te moeten aanbrengen voor gaskachels. De gaskraan bij den schoorsteen heeft daarvoor geen capaciteit genoeg, zoodat daartegen geen bezwaar is. B. en W. namen de gedachte van dit raads lid in de verordening over. B. en W. stellen voor wijziging aan te brengen in de Alg. Politieverordening ten einde het taxi- verkeer nader te regelen. Het rapport van de commissie over deze zaak publiceerden wij in ons nummer van 22 September 1.1.. De heer MARS merkte op, dat Haarlem de goedkoopste taxi's in het land heeft, buiten Arnhem. Spreker voorzag dat in de toekomst dezelfde moeilijkheden zullen blijven. Een alge- meene telefooncentrale zal daar misschien ver lichting in brengen. Daartoe wordt onderhan deld. De heer CASTRICUM wees op de verplichting aan het officieele tram- en autobusbedrijf in onze stad. Het gaat niet aan steeds maar meer taxi's toe te laten, want het. aantal ongeluk ken neemt toe. Er wordt onverantwoordelijk geraced door die taxi's en er mag gerust van een chaos gesproken worden. E>e chauffeurs racen zich dood om een behoorlijk dagloon te verdienen. In onze stad zijn veel nauwe stra ten; als de toestand zoo blijft durft spreker daarvoor geen verantwoordelijkheid meer te dragen. De heer JOOSTEN was het met den heer Castricum eens, een voetganger voelt zich geen oogenblik meer veilig, zelfs bij de grootste voor zichtigheid. De ontworpen verordening biedt tal van ont duikingsmogelijkheden en heeft veel duistere punten. Daar zal de kantonrechter dan wel orde in brengen. Spreker is niet van plan het gemeentebestuur ook maar eenige vrijheid van handelen in deze zaak te geven. De heer VISSER wees op de slechte arbeids voorwaarden bij vele ondernemingen. Er moet zoo snel mogeiyk gereden worden en voorzich tigheid schynt men niet goed te kennen. Spre ker is bijna het slachtoffer van zoo'n goedkoope taxi geworden. De arbeidsvoorwaarden moeten ook in de ver ordening genoemd worden. Spreker diende ten aanzien daarvan een voorstel in. De heer v. TETERING vroeg aanhouding van dit punt om nadere voorwaarden van B. en W. te hooren. De heer BIJVOET bracht in het midden, dat de overdreven snelheid niets met het principe van dit punt te maken heeft. De regeling van het bedrijf op den openbaren weg is thans aan de orde. Spreker zette de ontworpen verorde ning nog eens uiteen en was van meening, dat zy aan redeiyke eischen kan voldoen. Onder „voorwaarden waaraan de bestuurder moet voldoen" verstaat spreker ook arbeids voorwaarden. Het tarief valt daarbuiten. De heer v. DAM heeft geen bezwaar tegen het gemoderniseerde „snorren", dat behoort bij het beeld in een grooe stad. Spreker achtte het wenscheiyk, dat de algemeene voorwaarden door den raad aangenomen worden, maar dat de technische uitvoering aan B. en W. is. Aanhou ding van de verordening heeft dus geen doel. Wethouder GERRITSZ zeide, dat B. en W. geenszins van meening zijn, dat met deze ver ordening de verkeers-chaos is opgelost. Het, is slechts een klein steentje, dat bijgedragen wordt. Er moet gewaakt worden voor een oneeriyke concurrentie; in normale omstandigheden kan niet voor een dubbeltje gereden worden, dat tarief zal iets verhoogd moeten worden. Maar daar moet de verordening buiten blijven. Spre ker drong aan op aanneming van de verorde ning, zooals door den heer v. Dam is aange geven. De heer VISSER trok zijn voorstel na de uit eenzetting van den heer Bijvoet in. Spreker was van oordeel, dat het met het snorren nog lang niet is opgelost. De verordening werd aangenomen met de Woensdagavond vergaderde de gemeente raad van Zandvoort onder voorzitterschap van wethouder Siegers. De voorzitter was met verlof. Provisie - regeling Vastgesteld wordt de regeling van de pro visie, te berekenen als door tusschenpersonen een bestelling by de bedreven gedaan wordt. Brengt de heer Bouman als acquisiteur den kooper aan, dan geniet hij 15 pet. van de provisie. De gasfitter, die de werkzaamheden verricht 10 pet. en het gasbedrijf 5 pet. Wordt de bestelling gedaan door den loodgieter of gasfitter, dan krygt de heer Bouman 10 pet., de gasfitter 15 pet, en het bedryf 5 pet. De overeenkomst, die aangegaan is met de firma Zurk en de Graaff wordt ingetrokken. B. en W. stellen voor, gezien het sterk ver minderde aantal leerlingen van het vervolg- onderwys (27 in 1932, 12 thans), dit onderwys op te heffen, vooral omdat de kosten per leer ling te hoog zouden worden. Deze stijging zou ook het byzonder vervolg-onderwys berekend moeten worden. Voorts wordt voorgesteld, den heer Van Ecke- ren als hoofd ontslag te verleenen. De heer PADT is over dit voorstel zeer te leurgesteld, alhoewel hy de conclusie van B. en W. zeer aanvaardbaar acht. Hoe sympathiek hy ook tegenover dit onderwas staat, tegen deze feiten valt niet te vechten en daarom zal spre ker voor dit voorstel stemmen. Voor de jongens en meisjes, wien nu geen on- derwysgelegenheid meer geboden wordt, vraagt spr., of B. en W. willen overwegen, of er moge lijkheid bestaat, iets te doen, opdat deze jon gens en meisjes zich nog zullen kunnen ont wikkelen. De VOORZITTER antwoordt, dat B. en W. niet zullen nalaten te werken in den geest, zoo als door de commissie voor onderwys wordt ge adviseerd. De heer GROEN vraagt B. en W„ hun voel horens eens uit te steken naar Haarlem, waai den jeugdigen werkloozen gelegenheid geboden wordt, zich vaktechnisch te bekwamen. De heer GEERS noemt de opheffing van dit onderwys een stap achteruit op het sociaal ter rein. Voorts vraagt spr; deze opheffing alleen voor dit jaar te doen gelden. Wellicht wordt in de toekomst de behoefte aan dit onderwys weer sterker gevoeld. I>e heer DRUIJF stelt voor, het voorstel tot opheffing terug te nemen en eerst te onderzoe ken, waaraan de mindere belangstelling voor t vervolgonderwijs te wyten is. Wethouder MOOLENAAR antwoordt, dat dit voorstel uitsluitend gedaan wordt, omdat de kosten te hoog zouden worden. Het belang er van zien B. en W. wel terdege in, doch het mag niet te duur worden. B. en W. zullen niets nalaten, wat tot voor zien in de geschapen behoefte kan leiden. stemmen van de heeren Joosten en Visser tegen. B. en W. stellen voor ter beschikking te stel len een crediet van 3000 voor de avondver zorging der leerlingen van de openbare en bij zondere scholen voor buitengewoon L.O., zulks ter vervanging van het opgeheven vervolg- onderwys. Mevrouw VENEMA verklaarde zich sterk voorstandster van dit onderwys, omdat het geld anders toch weer voor andere doeleinden noodzakelijk is. Zij wil dit onderwijs bij nazorg onderbrengen en in geen geval splitsen in openbaar en bijzonder onderwys. De kosten zullen dan ten hoogste 1500 zyn en het onder wys kan worden opgedragen aan het Hoofd van den Nazorgdienst. De heer BOES zou de zaak tot eind van dit jaar willen vaststellen. In 1934 kan dan eens nader bekeken worden, wat te doen. Een be drag van f700 is dan op deze begrooting noo- dig, voor acht klassen. De heer JOOSTEN zou geen bezwaar hebben tegen dit voorstel, als er niet een splitsing tus- schen openbaar en bijzonder onderwijs ge maakt was. Dat kost extra geld en daar zijn de tyden niet naar. Het onderwijs is gesplitst, maar hier is sprake van nazorg en daar kan éénheid in zyn, vooral als er anders geld mede gemoeid ;s. De heer SCHOLL zou gaarne vernemen, wat met den post van 30Ö0 wordt gedaan. Wethouder ROODENBURG gaf in het belang van de nazorg te kennen, de moties niet aan te nemen, daar dit werk anders kapot gaat. Nazorg is een geheel andere tak van dienst. Mevrouw V enema heeft opnieuw gedemon streerd wat vryheidsbegrippen zijn. Voor het achterlijke kind wil zij geen bijzonder onder wijs hebben. Juist dit kind heeft ze bijzonder noodig. Spreker was van het voorstel van dit raadslid geschrokken en betreurde het, dat de heer Loosjes niet meer op de plaatsen van den Vrijheidsbond zitting had. Dat de heer Joosten dit voorstel onder streepte kon spreker zich indenken. Het crediet is alleen voor dit jaar: ƒ2000 zal moeten worden betaald aan salarissen, de rest voor verlichting, verwarming enz. Wethouder SLINGENBERG gaf antwoord aan den heer Joosten op de vraag, waar de dekking van die 3000 is. Daar deze niet is aangegeven, heeft spreker persoonlijk bezwaar tegen het voorstel. Als de raad het voorstel voor 1933 aanneemt, zal het wel voor 1934 worden voortgezet. Veel baten zijn er niet, de schoolgelden zijn nagenoeg nihil, de subsidie problematisch. Men wil wachtgelders als on derwijzers aanstellen, dit is geen bezuiniging, maar verschuiving van uitkeeren van wacht geld. De heer SCHOLL sloot zich bij den heer Boes aan, om een zesde klas te vormen. De heer JOOSTEN stelde voor deze avond verzorging met het oog op de kosten te centra- liseeren. Dit voorstel werd ondersteund door mevrouw Venema en den heer Peper. Dit voorstel werd met 314 stemmen ver worpen. De voordracht werd daarna aangenomen z. h. s. Wethouder Slingenberg wenschte aanteeke- ning tegen te hebben gestemd. Aan de orde kwam daarna een motie-Wes- terveld e.a. in zake arbeidsvoorwaarden van het personeel van het St. Elisabethsgasthuis Deze wilde den raad de bevoegdheid geven de arbeidsvoorwaarden van dat personeel vast te stellen. B. en W. stellen met de regenten van het Gasthuis voor déze motie niet aan te nemen. De heer WESTERVELD is niet ..gevoelig- voor de argumenten van B. en W. Er is geen ver schil tusschen het personeel van andere dien sten en het Gasthuis. Dë Prov. Staten van Noord-Holland beslissen wel over de arbeids voorwaarden voor de provinciale ziekenhuizen. De heer PEPER sloot zich daarby aan en De heer GEERS is het niet eens met de ar gumentatie, wat betreft het stygen van het sub sidie voor het byzonder vervolg-onderwys. Hy is dan ook voor het voorstel-Druyf. De VOORZITTER zegt nog tot den heer Geers, dat door het hoofd alle moeite gedaan is, om het leerlingen-aantal op te voeren. Aan houding van dit voorstel houdt in, dat met October a.s. de cursus doorgang moet hebben, omdat dan niet tot opheffing is besloten. De heer DRUIJF vindt met den heer Geers, dat hier de verhooging van het subsidie voor het bijzonder onderwys geen argument mag zyn tot opheffing van het openbare. Dit noemt hy: het kind met het badwater weggooien. De heer VAN RIJNBERK deelt mede, dat de kosten voor de gemeente by 13 leerlingen zou den zyn f 234.per leerling en bij 17 leerlin gen f 176.per leerling. Dit vond de onderwijs commissie te hoog en daardoor is zij gezwicht en heeft tot opheffing geadviseerd, zonder daar by te laten meespreken de verhooging van de kosten per leerling voor het byzonder onder wijs. Dit, zoo had spr. vernomen, zou toch voortgezet worden, wat spr. zeer verheugt. De heer PADT is er van overtuigd, dat een nader onderzoek geen nieuwe gezichtspunten openen zal. Om nu den cursus met 2 October weer te laten beginnen met dit vooruitzicht, vindt spr. een te grooten gok. Alleen als het onderwys op nieuwe leest geschoeid wordt, is misschien een toeneming van het leerlingen aantal te verwachten. De heer ELFERS pleit uitvoerig voor aanne ming van het voorstel van B. en W. Hierna volgt stemming. Het voorstel-Druyf wordt verworpen met 9 tegen 4 stemmen. De voorstellen van B. en W. worden aangeno men met 11 tegen 2 stemmen. Het vervolg-onderwys is dus opgeheven. De heer PADT spreekt dan een waardeerend woord jegens allen, die hun krachten aan dit onderwys gegeven hebben. B. en W- stellen voor, de heffing voor pen sioen op de wedden en loonen van het gemeen- tepersoneel te verhoogen van 3 op 5 pet. De heer RIJNBERK betreurt, dat het Ge organiseerd Overleg hier buiten gelaten is. De VOORZITTER antwoordt, dat deze kwes tie reeds vroeger in het G. O. is besproken. Thans hebben de meeste der organisaties zich reeds vereenigd met het voorstel. Opnieuw be spreken was dus niet noodig. De heer GEERS respecteert de houding van de organisaties die zich met de verhooging van het verhaal accoord verklaarden. Hieruit blykt, dat deze hun positie weten te verstaan en be- grypen, dat organisaties er niet alleen zijn om propaganda te maken, maar ook om door sa menwerking eikaars lasten zooveel mogelijk te verlichten. Wethouder MOOLENAAR pryst ook de hou- gaf eenige voorbeelden van onvoldoende sala- rieering op dit oogenblik. Wethouder SLINGENBERG bracht een eere- saluut aan den heer Koppen, die heeft inge zien, dat de regenten evengoed voor de sala- rieering zorgen als de raad dit zou kunnen doen. Men kan niet aantoonen, dat er iets niet in orde is, regenten hebben zooveel moge lijk evenredigheid gebracht tusschen de sa larissen van het gemeente-personeel en dat van het Gasthuis. Een autonoom college van regenten kent men bij de Provinciale Zieken huizen niet, een vergelijking gaat dus niet op. Wil men de macht van de regenten afnemen dan is dit een kwestie op zich zelf, maar een onderdeel moet men niet bestryden. Spreker wees er op, dat de verpleegsters een salariskorting prefereerden boven een pensioen korting. De heer WESTERVELD merkte op, dat al leen by het Gasthuis de salarisschalen zyn verlaagd en de periodieke verhoogingen zyn ingehouden. De vergoeding voor de meeste ver pleegsters is volgens spreker te laag. De heer PEPER diende een motie in, waar in de raad zou besluiten den regenten op te dragen de loonen in overeenstemming te bren gen met die van het gemeente-personeel. Dit voorstel werd met 2312 stemmen ver worpen. Andere moties van gelijke strekking werden evenzoo verworpen. Het voorstel-Wes- terveld viel tenslotte ook. De vergadering werd daarna tot 8 uur ge sloten. Des avonds werden alle leden der commis sies herkozen. In de commissie voor arbeids- en pensioenzaken werd in de plaats van den heer C. H. Weustink gekozen de heer H. Kui per en in de commissie van het beheer der gemeentebedrijven werd benoemd de heer H. Niemöller. (vacature mr W. de Ryke). B. en W. stellen voor aan de Hoogere Burger school A met 5-jarigen cursus (Hoogere Han delsschool en Hoogere Burgerschool met 3-jari- gen cursus) met ingang van i September 1933 te benoemen voor den cursus 1933—1934: a. tot tijdelijk leeraar in de Maleische taal: den heer H. J. Nauta; b. tot tydelyk leeraan in de stenografie, het schoonschryven en machineschryven den heer H. Zanen en c. tot tijdelijk leerares in de Spaansche taal: mevr. J. L. van SluysBarbiers. Aldus besloten. Voorstel tot herbenoeming voor den cursus 19331934 van de tijdelijke leeraren aan de Gemeentelijke Avondschool voor Nyverheids- onderwijs: ir. A. J. Demmers, G. Brakel, ir. H. J. Struyk, J. de Peer en ir. C. de Klerk; en tot benoeming van een tijdelyk leeraar aan de zelfde school voor den cursus 19331934: F. A. van Riet te Haarlem. Aldus besloten. Aan de orde kwamen de vragen van mej. van Vliet, waarin aangedrongen werd op reorgani satie bij het Tehuis voor Ouden van Dagen, omdat daardoor een belangrijke bezuiniging verkregen zou kunnen worden. Deze zou zijn: ontslag van den administrateur, aanstelling van een besturende zuster. Wethouder v. LIEMT gaf te kennen dat deze bezuiniging niet juist genoemd mag worden, omdat het bestuur niet in handen van een zuster kan komen en de administrateur daar door overbodig zou zijn. B. en W. durven de verantwoordelijkheid daarvoor niet te dragen, een besturende zuster achten zy niet den juisten persoon voor dit te huis,. ;.De miniton.salarieeripg zou dan een schijnbare bezuiniging brengén. Mej. v. VI.ÏET lichtte haar vragen toe en gaf als haar vaste overtuiging te kehnen, dat het best gaan zou. De administrateur wil gaan trouwen met een weduwe, waardoor het gezin uit 6 volwassen personen zal gaan bestaan; veel kosten komen daardoor ten laste van de gemeente. Dat gaat niet. Bij aanstelling van de zuster zal meer dan 1700 bespaard wor ding van die organisaties, welke nu, zonder meer uitvoerige besprekingen, met het voorstel meegaan. Na nog eenige bespreking wordt het voorstel van B. en W. met 8 tegen 5 stemmen aangeno men. Daar voor het Zuiderbad een afzonderlyke beheerscommissie ingesteld zal worden, stellen B. en W. voor, voor alle bestaande commissies, t.w. de badcommissie, die voor Bedrijven en Publieke Werken, voor Onderwijs en Sociale Za ken en de Financieele Commissie, één centrale verordening te ontwerpen. Het ontwerp wordt door den raad vastgesteld. Samengesteld worden de verschillende com missies en wel als volgt: Financieele commissie: de heeren Elfers, Ko ning, Van der Moolen, Van der Werf en Bol- widt. Bedrijven en Publieke Werken: de heeren Groen, Van Rijnberk, Druyf en Elfers. De heer Groen houdt zyn benoeming in be raad. Onderwy's en Sociale Zaken: de heeren Druyf Padt, Bolwidt en Van Rynberk. Badcommissie: de heeren Elfers, Groen, Padt en Van Rynberk. Georganiseerd Overleg: de heeren Druyf, Geers en Van der Moolen. De heer Geers neemt zyn benoeming niet aan. In zyn plaats wordt gekozen de heer Groen. Ook deze bedankt. Gekozen wordt dan de heer Bolwidt. Deze aanvaardt de benoeming. Tot plaatsvervangende leden worden benoemd de heeren Padt, Van Rynberk en Paap. Vastgesteld worden de begrooting van het Zuiderbad over 1933 en de bijbehoorende sup- pletoire gemeentebegrooting 1933. Uit deze begrooting blykt, dat de exploitatie van het Zuiderbad vqor de gemeente een winst zal afwerpen van f 15400.waarvan f 12.305.ten voordeele van de gemeente kan komen op een post onvoorzien. Het totaal-bedrag der ontv. is f30.878.71, waarvan f 6400.als reserve naar den kapi- taaldienst kan worden overgebracht. De heer ELFERS licht deze begrooting toe en wyst daarbij op, dat de stichting van het Zuiderbad in het voordeel van Zandvoort is geweest. Voorts herinnert hy aan het adres van de strandpachters, die eenigen tyd geleden den raad verzochten, maatregelen te nemen tegen de vermindering van hun inkomsten, welke zou ontstaan zyn door het oprichten van het Zuiderbad. Spr. wil de juistheid hiervan onderzoeken en stelt voor, hiervoor een commissie in te stel len, welke vóór de behandeling van de gemeen tebegrooting 1934 haar rapport bij den raad moet indienen. De raad moet dan weten of de pachtsommen verlaagd dienen te worden en of wellicht ook een reductie op de pacht over 1933 gegeven moet worden. Na eenige bespreking zegt de VOORZITTER een. juiste commissie hiervoor te vinden de fi nancieele commissie. De heer ELFERS bestrijdt hierin den voor zitter, omdat de nieuwe commissie aan den den. De dienstbode van den administrateur krijgt pl.m. 750, deze verdwijnt dan ook, zoo dat de bezuiniging bijna 2500 kan zyn. De heer WOLZAK verwonderde zich erover, dat mej. v. Vliet met deze vragen is gekomen. De administrateur kan wel uitgeschakeld wor den voor bewaking etc. van het Tehuis, maar de administratie moet dan toch door hem ge schieden. Geeft dat nu zooveel bezuiniging? Spreker wees er op, dat in het Tehuis ook on geveer 40 mannen verpleegd worden en niet van het gemakkelykste soort. Er doen zich daar gevallen voor, die een man moet oplossen en waar een zachte vrouwenhand niets kan uit richten. Waarom nu toch een vrouw in de plaats van den man te stellen? De leiding van het Tehuis behoort in handen van een man. De heer PEPER was er niet voor, vrouwen arbeid terwille van de goedkoopte te stellen in de plaats van mannenarbeid. Mej. v. VLIET antwoordde, dat de direc teur van Maatschappelyk Hulpbetoon boven de vrouwenleiding zal staan, zoodat uiteindelyk mannenhanden regeeren. Spr. stelde voor, de functie van administrateur aan het Tehuis voor Ouden van Dagen op te heffen. Wethouder v. LIEMT wees nog eens op de uiteenloopende karakters in het Tehuis. De leiding van een Kindertehuis behoort in han den van een vrouw, maar van een Tehuis voor Ouden van Dagen in die van een man, beter nog een echtpaar. Het voorstel werd verworpen met 23 tegen 9 stemmen. (Vóór alleen de S. D. A.P.) Op vragen van den heer Oversteegen, waar om werklooze kellners op Zondag na 5 uur moeten stempelen, antwoordde Wethouder v. LIEMT, dat die dén moeten stempelen, omdat gebleken is, dat ze juist dén werk vonden. De goeden moeten weer met de kwaden lijden. De heer OVERSTEEGEN verzette zich daar tegen, omdat de kellners daardoor belemmerd worden in het werk zoeken. Spreker diende een motie in, die niet ondersteund werd. De heer MEIJER had vragen ingediend om- trend de huur van gemeentewoningen en de daarmede gelijkloopende steun bij werkloosheid. De heer KLEIN SCHIPHORST wees er op, dat men de arbeiders niet uit de duurdere hui zen moet verjagen, terwijl ze niet meer be talen kunnen. Er wordt van woningnood voor den arbeider gesproken, maar de gemeente moet haar oude taktiek laten varen en meer afschry- ven op de duurdere woningen, daar ze er an ders geheel mee blyft zitten. Daar de wethouder van de volkshuisvesting afwezig was, werd de verdere behandeling uit gesteld. Vervolgens kwamen aan de orde de vragen van den heer PEPER betreffende de weigering van de gemeentelijke concertzaal aan de com munistische party. Wethouder SLINGENBERG antwoordde dat de huur van vorige keeren niet betaald was. Als men een uur te voren het geld geeft, is het te laat om B. en W. van hun genomen besluit af te brengen. De heer PEPER zeide dat de politie de ver gadering had goedgevonden en dat de Anti fascistische Strijdhond geen schuld had. omdat ze nog nooit in het Concertgebouw vergaderd had. Spreker belde 's avonds den burgemeester op en deze zeide: „Val me niet lastig met uw praatjes." BURGEMEESTER: Dat is een pertinente leugen. U weet nooit waarheid van onwaarheid te onderscheiden. Ik heb u gezegd dat u 'uw zaken van te voren in orde had moeten maken. De heer PEPER zette daarna de geschiedenis volledig uiteen. De voorzitter deelde daarna mede, dat B. en W. hebben besloten, geen gemeentelyke terrei nen of gebouwen meer te verhuren aan de com munistische Partij of aanverwante partyen of vereenigingen, omdat daarvan het voornaamste raad dient te adviseeren en de financieele com missie alleen B. en W. van advies mag dienen. Het voorstel-Elfers wordt dan met 8 tegen 5 stemmen aangenomen. Den Burgemeester zal verzocht worden, het voorzitterschap te aanvaarden. Tot leden worden benoemd de heeren Elfers, Van Rijnberk, Groen, Van der Werff en Druyf. Vastgesteld wordt een beheersverordening voor het Zuiderbad. Daarin wordt o.a. bepaald, dat het winstsaldo kan worden opgevoerd tot hoogstens f 50.000.welk bedrag in het re servefonds van het Zuiderbad gestort kan wor den. Na eenige bespreking wordt besloten, den ti tel leider van het Zuiderbad te wyzigen in di recteur. B. en W. stellen op verzoek van den Com missaris der Koningin voor, ter rehabilitatie van de betreffende firma, in te trekken het raads besluit, waarbij besloten is, aan B. en W. te verzoeken, aan een plaatselijke firma uitsluiting van gemeenteleverantie op te leggen voor den tijd van één jaar. Dit besluit is 4 Juli genomen naar aanleiding van een kwestie over het leve ren van badhanddoeken voor het Zuiderbad, welke levering niet volgens het van gemeente wege vastgestelde monster was geschied. Daar echter een vergissing omtrent deze mon sters in het spel is geweest, blijkt de leverancier formeel niet onjuist gehandeld te hebben. Na langdurige bespreking wordt het voorstel van B. en W. verworpen met 8 tegen 5 stemmen. Aan den Commissaris der Koningin zal behal ve dit besluit medegedeeld worden, dat de meerderheid van den raad over deze kwestie nog gaarne door hem gehoord wenscht te wor den. De financieele contróle van het Zuiderbad is opgedragen aan den gemeente-accountant, den heer De Roode te Hilversum. Hiervoor wordt dezen thans f 100.honora rium toegekend, wat B. en W. billyk achten, mede omdat by de steeds verscherpende voor schriften betreffende de gemeenteboekhouding de accountant sinds 1922 geen verhooging van salaris gekregen heeft. De Woningbouwvereeniging „Eendracht maakt Macht" had aan den Raad verzocht, tot huur verlaging van haar woningen te mogen over gaan. De heer De Roode, gemeente-accountant, heeft naar aanleiding van dit verzoek boeken en bescheiden onderzocht. Hjj noemt den fi- nancieelen toestand van de vereeniging gezond en wyst op het zuinig beheer, dat door E. M. M. gevoerd wordt. Een huurverlaging wordt door hem gunstig beoordeeld. In verband daarmede stellen B. en W. voor, huurverlaging toe te staan. Voor de 34 woningen van het eerste blok zal deze verlaging f 0.40 per week bedragen, waardoor de weekhuur wordt f 5.66. De huur van het winkelhuis zal worden f 9.91 per week Aldus besloten. Aan de straat tusschen Nassauplein en Oos terparkstraat wordt de naam Nassaustraat ge geven. Na de rondvraag volgt sluiting. doel is de bestaande gezagsverhoudingen daad werkelijk omver te werpen, welke B. en W. juist geroepen zyn hoog te houden. De heer BIJVOET: Zeer juist! De heer REINALDA verklaarde zich niet te vreden met deze beslissing en wees er op, dat vooral de fascisten momenteel de gezagsverhou dingen willen omver werpen. Spreker gaf in overweging stryd te voeren op de basis van onze Nederlandsche wetgeving, de strijd der ideeën dient fair gevoerd te worden. De heer OVERSTEEGEN gaf als zyn meening te kennen, dat het college van B. en W. ge leid wordt door den heer Bijvoet. Voor de fas cisten begonnen te vergaderen, waren er nooit onregelmatigheden. Nu worden die provocateurs voor 100 pCt. door het college verdedigd, pro vocateurs als Mussert en Bijvoet!! De VOORZITTER kan niet inzien, dat de overheid haar best geoutilleerde zalen moet verhuren aan de party, die haar ten gronde willen hebben. De heer v. DAM vroeg zich af, wat de taak van de overheid in deze materie is. Moet de ge meente hier voor gaan, of is dat de zaak van het rijk. Spreker was van meening, dat het ge zag overal en koste wat koste gehandhaafd moet worden. De vrijheid in de politieke pro paganda moet gehandhaafd blyven, maar wan neer diestrijd ontaardt in haat tegen een ander deel van de bevolking, een stryd op leven en dood tegen andere burgers, is er maar één weg: tegenhouden, optreden met de grootste kracht. Het communisme wil maatschappy en overheid omver werpen, predikt klassenhaat met ee- weld; de overheid dient dus streng op te tre den. Spreker gaf toe, dat er principeele bezwa ren zijn, waar die wegen niet op tegen de keer- zyde van de medaille, vooral in deze dagen. Sprker zou het toejuichen, wanneer de regee ring maatrgelen nam om het revolutionnaire element ongedaan te maken. Nu dit niet is ge schied, kan de gemeente goed werk verrichten, ter voorbereiding van het geheel. Als revolu- tionnair moeten worden beschouwd, die organi saties die door de regeering genoemd zyn als verboden voor haar ambtenaren. Dusdanig dient het besluit te worden aangevuld. De heer VISSER zag ook in het fascisme een reactie op de slapheid van het gezag in het laatste decennium. Hy heeft er vrees voor, en het moet voorkomen worden, preventieve maatregelen moeten worden genomen. Is het noodig dan moet ook voor de fascisten een ver bod als nu besloten is, worden uitgevaardigd. Spreker is er trotsch op, dat van Haarlem uit zooveel prachtige bestrijdingsmaatregelen tegen het extremisme het eerst genomen zyn. De heer PEPER hield daarna een uitvoerig be toog op communistischen grondslag. Spreker diende een motie in, om het besluit van B. en W. teniet te doen. Deze werd ge steund. De heer WOLZAK was zeer verheugd, dat Haarlem een dusdanig besluit heeft genomen. Dat zal vreugde in den lande geven. Den com munisten is te lang vryheid gegeven, ze zijn beroepsopruiers, ze ondergraven het gezag. Moet de overheid niet hoog noodig strenger optreden? Dit besluit is van ongemeen groote beteekenis. De S. D. A. P. moet begrijpen, dat er eens een tijd zal komen, dat ze dankbaar zal zijn voor dergelyke besluiten; ze zyn het behoud van hun party. De communisten hebben het fascisme in het leven geroepen. Door besluiten als het onderhavige wordt het fascisme de wind uit de zeilen genomen. Het is al erg ge noeg, dat de communisten in den gemeenteraad gelegenheid krijgen hun opruiende taal te spre ken. Ook dat moet er uit. Geroep: Zeer juist! De heer CASTRICUM noemde het wat naïef van een plotseling besluit te spreken. Lang ge noeg is er geluisterd naar de communisten, deze maatregel is prachtig. De R. K. Staats party staat achter B. en W. Spreker wees op de onderdrukking van com munisme en socialisme in het buitenland, op -de gebeurtenissen in Indië. Wy hebben den laster van de communisten moeten verdragen, het was de democratie die vryheid van spreken moest hebben. Maar die democratie ging te- ver en nu worden er spijkers met koppen ge slagen. De heer ROODENBURG zette de strydme- thoden van de communisten uiteen. Ze willen met de wapenen in de hand naar de macht in ons land grijpen. Ze willen burgeroorlog. Het is de plicht van de overheid daaraan paal en perk te stellen. Zij spreken zich openlyk uit, nu moeten zeker krasse maatregelen genomen worden. Spreker wil ook .maatregelen tegen fascis tische groepen, voor zoover ze revolutionnair zyn. Willen die ook hun tegenstanders met het zwaard in de hand vernietigen, dan worden ook zy aan banden gebonden. De heer KUIPERS zou de beteekenis van dien maatregel niet willen or lerschatten. De com munisten hebben nog volledige vryheid, ze kunnen alleen niet meer in gemeentelyke ge bouwen vergaderen. Spreker was van meening dat er ook fascis tische groepen in ons land zyn, die op dezelfde wijze bestreden moeten worden. De heer SCHOLL (SJ3AR.) meende dat het besluit van B. en W. juist het tegengestelde resultaat zal hebben dan B. en W. zich voor stellen. Spr. zeide, dat de communistische party juist zal groeien omdat tegen haar onrechtmatige maatregelen worden genomen. Spr. meende dat ook de fascisten provocee- ren. Heel het politiecorps is op de been als zy vergadering houden om ze te beschermen. De BURGEMEESTER: om de orde te band haven. De heer SCHOLL zeide dat men bepaalde stroomingen niet mag tegenhouden omdat in het volk leven. Men moet die stroomingen in een bepaalde bedding houden, maar niet tegenhouden. Spr. kan zich voorstellen, dat de R. K. het besluit toejuichen, maar begrijpt niet dat de C. H. dit ook doen. De christenen zijn ook onderdrukt, maar hebben toch over wonnen. De heer REINALDA (SD.A.P.) meende dat begripsverwarring heerschte. Spr. wees erop dat 400 jaar geleden een telg van het Konink- lyk Huis revolutionnair was. De vrijheidsstrijd van Prins Willem van Oranje heeft zyn stem pel gezet op ons volk. Spr. beaamde de voorstelling van „revolu tie" zooals een prof. ze onlangs gegeven heeft: de staatkundige partyen moeten hte gezag hoog houden, maar behoeven niet in strijd met hun geweten te handelen. Deze „revolutie" heeft niets te maken met den strijd van het prole tariaat tegen het kapitalisme. Spreker zette een zeer uitvoerig betoog op over zijn politieke overtuiging. Men haalt de arbeiders weg zoowel van de Soc. Dem. als van de R.K. Staatsparty. VOORZITTER: Wat heeft dat met de zaak te maken. De heer v. DAM: Het staat er geheel buiten. De heer REINALDA; Waarom zyn de com munisten en niet de fascisten in deze uitzon deringspositie, waar dit debat om gaat? De maatregel is onverstandig, het gezag handelt geheel verkeerd. De VOORZITTER: B. en W. zullen by hunne beslissingén als grondslag nemen de verboden- lyst van de regeering. De heer OVERSTEEGEN hield daarna een fel betoog, dat door talrijke interrupties werd onderbroken. Wethouder ROODENBURG constateerde, dat de S. D. A. P. zoo dicht staat by het standpunt van B. en W. Het gaat hier niet meer om een geestelijken stryd, het gaat hier can een ge- zagshandhaving. Spreker hoopte dat ook in andere steden van ons land het besluit zal worden overgenomen. De motie Peper werd tenslotte met 20 tegen 9 stemmen verworpen. De vergadering werd om 12 uur gesloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3