R.K. Middenstandscongres Moord in den IJpolder Genève brengt weinig nieuws Beroep ongegrond EEN ROEP OM DADEN DOLLFUSS TOEGEJUICHT MARKTEN DONDERDAG 28 SEPTEMBER De arbeid der prae-adviseurs een voortreffelijke grondslag voor vruchtbaren arbeid Wat van de Regeering verwacht wordt Tiende congres geopend Groeiend organisatiebesef Misdadig optreden Het ontslag bij den topografischen dienst Gelden verduisterd BAGAGEWAGEN ONTSPOORD Stagnatie op het baanvak RotterdamAmsterdam 26-jarjge boerenknecht voor de oogen van zijn verloofde neergeschoten De onbekende dader ontkomen Op zoek naar den moordenaar Wat de vriend ons vertelde Vaderlandsche front De Heimwehren sluiten er zich bij aan GOEDKOOPERE BOTER IN BELGIË? Verruiming contingent en lager invoerrecht De bondskanselier vraagt de mo- reele en practische hulp van den Volkenbond Nietszeggende rede van Sir Simon AMERIKA'S OPLEVING STOKT Duizenden stakers en millioenen werkloozen de oorzaak van pessimisme Verplichte naleving der codes De spoorwegen Protest-demonstratie te Havana San Martin rijdt sterk bewaakt door de menigte Moordenaarsbenden in Mandsjoekwo 463e STAATSLOTERIJ Bij de officieele ontvangst van de deelnemers van het R. K. Middenstandscongres door het ge meentebestuur van Breda, welke Woensdagavond plaats had op het stadhuis van Breda, waren behalve de burgemeester der stad, Mr. Dr. W G. A. van Sonsbeeck aanwezig de wethouders J. J. van Buitenen en E. van Mierlo, alsmede enkele R. K. Gemeenteraadsleden. „Wat mij het meest getroffen heeft bij de kennisneming der stukken op dit congres betrek king hebbende" - aldus de burgemeester - is dat op deze tiende algemeene vergadering geen ju beltonen maar veeleer noodkreten gehoord wor den. Dat op deze vergadering zelfs een herzie ning van het beginselprogram aan de orde ge steld moet worden, duidt op den ernst der tij den, maar anderzijds ook op den moed om de zaken flink onder de oogen te zien." Spr. zeide, dat het hem verheugde dat Breda was uitverkozen als zetel voor een zoo belangrijk congres, en memoreerde voorts de nauwe betrek kingen van zijn gemeente met de middenstands- belangen. In het werk van Dr. van Beurden, kan een gemeentebestuur een goede handleiding vin den voor het eigen gewetensonderzoek, aldus de Burgemeester. Zoo doen de paragrafen, gewijd aan het onderwijs aan den handeldrijvenden middenstand vanzelf denken aan de vraagstuk ken, verbonden aan het onderwijs op de ge meentelijke ambachtsscholen en aan het mid delbaar handelsonderwijs dat te Breda gegeven wordt. Dan zijn daar de hoofdstukken van de bedrijven, waarbij het volgens spr. juiste begin sel wordt verkondigd, dat alleen dan de overheid als exploitant mag optreden, als het bedrijf een monopolistisch karakter draagt. Voorts de strijd tegen cumulatie van betrekkingen bij ambtena ren, waardoor de sociale rechtvaardigheid wordt aangevochten. Uit het gezegde, aldus de heer Van Sonsbeeck, moge blijken dat het gemeentebestuur van Breda voor de zelfstandige ontwikkeling van den mid denstand een open oog heeft. Met den wensch, dat de deelnemers aange name herinneringen mogen behouden aan de stad waar zij hun tiende congres hielden, besloot de burgemeester zijn rede. De voorzitter van den Middenstandsbond, de heer Jos. E. A. M. Meyring, merkte in zijn ant woord op, dat deze aangename herinneringen er sedert jaren zijn. Breda is namelijk een van de zeer weinige plaatsen, waar reeds voor de tweede maal een dergelijk congres wordt gehouden. Ook in 1916 vergaderde de R. K. middenstand te Breda, en dat congres was eveneens van uitzon derlijke beteekenis als dat hetwelk thans gehou den zal worden. „Wij weten" aldus spr. dat het gemeentebe stuur van Breda reeds geheel handelt in den geest van het middenstandsprogram. Met dank baarheid mag vermeld worden, dat deze gemeen te een van de zeer weinige in Nederland is, waar de regeling van het armbestuur voorschrijft, dat leveranties voor deze instelling bij voorkeur aan den georgahiséèrden middenstand moeten wor den gegeven. Deze gemeentepolitiek, en het feit dat Breda een ideale woon- en verblijfplaats is, gaven spr. aanleiding om de sad te noemen „eldorado" voor den middenstand. Dankend voor de hartelijke ontvangst, wenschte de bondsvoorzitter dat Breda nog lan gen tijd onder leiding van dezen burgemeester moge groeien en bloeien. Hedenochtend droeg pastoor L. J. van der Heyden, geestelijk adviseur van den Bond, in de Kathedrale Kerk een H. Mis op, waarna het tiende congres in de groote zaal „Concordia" werd geopend met een rede van den voorzit ter, den heer Jos. Meyring uit Den Bosch. Toen het Hoofdbestuur van den N. R. K. M. verleden jaar besloot, aldus spr., op dit con gres het onderwerp van de wettelijke bescher ming van het kleinbedrijf, dat reeds geruimen tijd in onze kringen de aandacht had, aan de orde te stellen, kon het niet vermoeden, dat dit onderwerp op dit oogenblik zoo in het middel punt der belangstelling zou staan. Nog minder kon ons Hoofdbestuur bevroeden, dat dit Congres zou plaats vinden ondet zulke buitengewoon ernstige omstandigheden van economischen en maatschappelijken aard en dat het een zoo welkome, maar ook noodzake lijke gelegenheid zou zijn om naar buiten uit te dragen de dringende verlangens, speciaal ten opzichte van wetgever en Regeering, die leven in den middenstand. Had onze organisatie zich enkele weken ge leden gezamenlijk met de andere katholieke standsorganisaties tot de Regeering gewend met een urgentieprogram op het terrein der algemeene economische, speciaal der handels politiek, evenzeer heeft het Hoofdbestuur van den N. R. K. M. het noodzakelijk geacht zich dit jaar tijdig tot de Regeering te wenden met een urgentieprogram van middenstandspoli- tiek. De middenstand meent op dit bogenblik met den meesten ernst en klem de aandacht der Regeering te moeten vragen voor zijn nooden en behoeften. Ik zou mij niet verantwoord achten het te verzwijgen, dat het negatieve beleid door de Regeering gevolgd ten aanzien van enkele jongere desiderata van den middenstand ajs. de vraag om crisiscrediethulp, om wijziging der winkelsluitingswet, evenals het zwijgen hier omtrent in de Troonrede, in onze kringen in geeh enkel opzicht wordt begrepen en slechts pijnlijke verwondering vermag te wekken. De middenstand hoopt en vertrouwt, dat het vSnwk dDzvk06o emfwy vbgkq xzeao en negatieve beleid op deze punten nochtans spoedig in een positief ingrijpen wordt omge zet. Daarnaast vraagt de middenstand thans spoedige en afdoende voorziening in een groot aantal nooden, die al veel langer het be- bedrijfsleven kwellen, nooden, die in den goe den tijd voorheen niet zoo ernstig werden ge voeld, maar die in een tijd als deze met alle scherpte schrijnen en om een oplossing roe pen. Hee middenstands-bedrijfsleven vereiseht thans met den meesten drang ik noem slechts het voornaamste een verbod van het cadeaustelsel; een regeling van het afbetalings stelsel, het uitverkoopwezen en het automaten- wezen; een verbod van bijwerkzaamheden door overheidspersoneel en een oplossing van het vraagstuk der gerechtelijke inning van kleine vorderingen. Ook hierin brengt de Troon rede nog slechts gedeeltelijke voldoening. Van een in gebreke stelling der Regeering is en kan op deze punten geen sprake zijn. Wij zullen haar echter de overtuiging dienen bij te brengen dat de tijdsomstandigheden, de crisisnood, een zoo snel mogelijk tempo bij de oplossing van deze vraagstukken thans nood zakelijk maken. In de derde plaats zijn er de meer fundamen- teele en ingrijpende vraagstukken, die de tijds nood thans in het maatschappelijk bestel hoe langer hoe meer urgent om niet te zeggen acuut maakt. De katholieke middenstand meent van de Re geering te mogen en moeten verwachten een beleid, dat gericht is op de gezondmaking dei maatschappelijke positie van onzen stand, maar ook daarnaast en daarboven op de ordening van ons bedrijfsleven in den breedsten zin. Wij vragen daden, die zoo krachtig moge lijk bevorderen en naderbij brengen de ordening van het bedrijfsleven door bedrijfsorganen op publiekrechtelijken grondslag; wij vragen maat regelen tegen de overwoekering van het klein bedrijf door het grootwinkelbedrijf en de coöpe ratie; wij vragen een regeling van het belasting wezen, thans gelukkig in de Troonrede genoemd, zoodat in het vooruitzicht wordt gesteld, dat er een einde komt aan de bevoorrechting van de in N.V.-vorm gevoerde bedrijven boven die van na tuurlijke personen. Het huidige tijdstip vraagt ingrijpende en con structieve maatregelen op het gebied van de maatschappelijke herordening. Het vraagt naar onze meening ook met den meesten klem om een actieve en positieve mid- denstandspoütiek. Het vraagt op deze beide gebieden daden, maatregelen, tijdig, krachtig en doelbewust. Zoo ooit, dan heeft de middenstand in dezen tijd een sterke organisatie noodig, een organi satie sterk in ledental, maar vooral sterk in daadkracht en sterk in eendracht, in eensgezind willen en streven. De katholieke middenstand heeft gelukkig in de achter ons liggende twee jaren niet allen zijn organisatie op peil gehouden, maar haar boven dien in belangrijke en verblijdende mate ver sterkt. Het gezamenlijk ledental van onze diocesane middenstandsbonden steeg sinds het vorig Ven- losche Congres van 16975 tot 21355. Wij versterkten het Bureau van den N. R. K. M. met een econpmiscne en een commercieele, een reclame-afdeeiing. Wij zagen de organisatie van den katholieken jongen middenstand in alle diocesen krachtig uitgroeien en zich bekronen met de stichting van een Nationaal Verbond, een daad, waarvoor de leiders van de K. J. M. V. onze hulde en onzen hartgrondigen dank hebben verdiend. Maar het belangrijkste feit voor onze beweging noem ik, aldus spr., de totstandbrenging van ons nieuwe beginsel- en werkprogram, Woens dag op de algemeene vergadering voltooid met de behandeling van het prae-advies van dr. van Beurden. Dr. van Beurden mag een warme dank- en huldebetuiging voor den veelomvattenden ar beid, dien hij ook hier weer voor ons heeft wil len presteeren, niet ontgaan. Spr. wilde niet nalaten een woord van wee moedige hulde te wijden aan de nagedachtenis van den oud-geestelijken adviseur van dezen Bond, die zich ook voor de landelijke beweging vele verdiensten mocht verwerven. Daarnaast werd een hartelijke groet gebracht aan den oud-voorzitter van den N. R. K. M., den heer Frencken, die in Breda zijn levens avond slijt. Waar de heer Struycken sedert 1925 zoo me nig Congres van onzen Bond voorzat, wilde spr. ook hier andermaal den hartgrondigen dank van den R. K. Middenstand in Nederland uit brengen voor het vele, dat zijn voorganger op de voorzitterszetel in verschillende functies voor den Middenstand deed. Niet alleen uit maatschappelijk, maar ook uit principieel oogpunt heeft de katholieke mid denstand in dezen tijd een sterke organisatie noodig. Zoowel in stoffelijk als in geestelijk-zedelijk opzicht heeft de katholieke middenstand in den N. R. K. M. de organisatie die hij behoeft. Laat hij dit toonen te begrijpen door zijn or ganisatie steeds en overal te propageeren en door zijn vertrouwen in die organisatie te ver levendigen; door zoo toegewijd mogelijk met haar mede te leven en kennis te nemen van haar arbeid en haar prestaties. Misdadig noem ik het optreden van hen, die in dezen tijd een aanslag doen op of een licht vaardig spel spelen met het vertrouwen van onze katholieke standen in hun organisaties. Evenals onze katholieke staatsparty kennen onze katholieke standsorganisaties haar plicht en kennen zij de eischen van den tijd. Dat de N. R. K. M. de eisch des tyds verstaat, bewees hy bij uitstek toen hy besloot het vraag stuk van de wetteiyke bescherming van 't klein bedrijf op dit Congres aan de orde te stellen, de vraag, wat onder de huidige omstandigheden de taak is van de overheid ten aanzien van be scherming van het zelfstandige kleinbedrijf speciaal van het distributiewezen tegen de con- curreerende bedryfsvormen. Alvorens te eindigen wilde spr. reeds nu con- stateeren, da de prae-adviseurs met hun arbeid een voortreffeiyken grondslag hebben gelegd voor een vruchtbare behandeling van het vraagstuk en dat zij daarmede in buitengewo ne mate den dank van onze organisatie hebben verdiend. Na deze rede kwam in behandeling het on derwerp „Wetteiyke bescherming van het klein-bedrijf" aan de hand van prae-adviezen van prof. dr. W. M. Koenraadt en drs. H. L. Jansen, waarvan we de conclusies reeds uit voerig hebben vermeld. Gedeelteiyk ongecorrigeerd. Het ambtenaren-gerecht in 's Gravenhage heeft heden ongegrond verklaard het beroep van H. V. tegen het besluit, waarby hij wegens on geschiktheid eervol is ontslagen als graveur by den topografischen dienst. Zooals men zich zal herinneren, had de heer V. geweigerd een hem voorgelegde verklaring te onderteekenen, dat hij geen lid was van de S. D. A, P. In het Huis van Bewaring te Rotterdam is ingesloten de 60-jarige directeur van de zuivel fabriek te Moordrecht, die dat bedrijf, waarvan hy bedrijfsleider en tevens boekhouder was, voor een bedrag van ongeveer tien mille heeft benadeeld. Bij een herhaaldelyk op zijn verzoek uitgesteld onderzoek kwam de fraude aan het licht. Daar de man weigerde op eenigerlei wijze het tekort aan te zuiveren, is de justitie in het geval gemengd, die daarop tot arrestatie over ging. Hedenmorgen om kwart over vier is even voor het binnenkomen van het station H. S. M. te 's-Gravenhage een bagagewagen van den goede rentrein No. 5534 uit de rails geloopen, waardoor de trein tot stilstand kwam. By het déraille ment werden assen en klossen van den bagage wagen ontzet, waardoor het ongeveer anderhalf uur duurde alvorens het baanvak Delft's-Gra venhage weer voor het treinverkeer was vrijge maakt. De treinenloop op de lijn Rotterdam 's-GravenhageLeidenHaarlemAmsterdam ondervond dientengevolge tot laat in de.i morgen stagnatie. De oorzaak van het déraillement is nog niet vastgesteld. 1 1 Hedennacht heeft in den Grooten IJpolder 'n moordaanslag plaats gehad, waarvan de 26-ja- rige boerenknecht Gerrit Verhoef het slacht offer werd, terwyi de dader kon ontkomen. Gerrit Verhoef was woonachtig aan den Nieu wen weg. Hij was verloofd met een boerendocn- ter en stond achter de hoeve van zijn meisje met haar te praten, terwyi haar zuster op eeni- gen afstand in gesprek was met een vriend. De jongelui waren sedert vier maanden ver loofd. Zij gingen een schuur binnen en hoorden on middellijk daarop voetstappen op het erf, waar na een onbekende jongeman de deur opende en in de deuropening verscheen. Hy droeg in zyn eene hand een zaklantaarn en had de andere hand, blijkbaar met een revolver geladen, in zyn zak. Naar de verklaring van het meisje, Jannetje S., moeten de beide mannen elkaar gekend hebben, want de vermoorde sprak den moordenaar met den naam van Arie aan: „Wat doe jij hier, Arie?" vroeg hy en riep vervolgens zyn kameraad Wies, die op eenigen afstand stond. De onbekende, die met Arie was aangespro ken, trok toen een revolver en loste een schot, dat den jonkman in de borst trof. De moor denaar, die op klompen was, en pet en grijze jas droeg, verdween daarop snel in de duister nis over een vlondertje. De aangevallene strompelde naar de dicht- bijliggende „Hornhoeve", ging op een stoel zit ten en moet nog tot zyn meisje gezegd heb ben: „Ik ga dood, Jannetje." Kort daarop stierf hij. De bewoner van de Hornhoeve in den Groo ten IJpolder, die telefonische doorverbinding met Haarlem heeft, waarschuwde de politie. Spoedig was de Amsterdamsche politie en de geneeskundige dienst ter plaatse. Inspecteur A. C. Bos Van hee bureau Raampoort stelde een onderzoek in. Het slachtoffer moet naast het schuurtje gestaan hebben, toen op korten afstand het schot werd gelost. De toegangen tot den polder werden afgezet, verschillende auto's werden aangehouden, de omtrek werd o.a. met behulp van politiehonden afgezocht, maar nergens werd een spoor van den moordenaar gevonden. De getuigen hebben den moordenaar niet herkend. Men vermoed, dat het een boerenknecht is, die tijdeiyk ty- dens de bietencampagne werkzaam is. Het lijk van den 26-jarigen verslagene is naar het Wilhelmina-gasthuis te Amsterdam overgebracht. De plek van den moord ligt niet ver van de nieuwe Fordfabrieken op Amsterdamsch gebied. Hedenmorgen waren wij weer op de plaats, waar zich in den afgeloopen nacht het revolver drama heeft afgespeeld. Hier troffen wij aan den commissaris van po. litie, den heer J. Thüman, van het bureau Spaarndammerstraat, inspecteur A. Bos, van den justitieelen dienst van het bureau Raam poort, rechercheurs, agenten en ook de honden brigade. We hadden een kort onderhoud met commis saris Thüman, die ons mededeelde, dat nog geen enkel spoor van den dader was gevonden. Verschülendè personen uit de omgeving waren reeds door de politie gehoord. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de dader gekomen was om te rooven en zelf verrast is door de aan wezigheid van de twee personen in 't schuurtje. Het slachtoffer heeft geroepen: „Arie, ben jij het?" De politie heeft aan dezelfde personen gevraagd of zy iemand van dien naam kenden. Dit bleek niet het geval. Mogelyk is het slacht offer, toen hy door den electrischen lantaarn van den dader beschenen werd, zoodanig ver blind, dat de man hem met een ander ver wisseld heeft. Op het terrein werden verschillende afdruk ken van voetsporen genomen. Tijdens onze aan wezigheid arriveerde een politie-auio van het hoofdbureau, waarin zich de politie-fotografen bevonden. Ook waren in dezen wagen twee man nen, die nis-n in het vroege ochtenduur in de omgeving had aangehouden. Deze werden met de bewoners van de Horn hoeve geconfronteerd, doch men bleek hen niet te kennen. De vriend van het slachtoffer, dien wy ook even spraken, deelde mede, dat het drama zich in enkele oogenblikken voltrokken had. De bewoner van Hornhoeve had met zijn ge weer enkele schoten gelost om den aandacht van de omwonende landbouwers te trekken en de omgeving was reeds vóór de komst van de politie afgezocht. De twee agenten, die het eerst ter plaatse kwamen, zyn op den polderweg, het dichtst oy Sloterdyk gelegen een man tegen gekomen doch, daar zy persoonlyk niet wisten wat er gebeurd was, hebben zy daaraan geen aandacht geschonken. Hornhoeve ligt aan een kruispunt van polder wegen en met lampen gaf men aan de politie- en ziekenauto seinen, welke wegen men moest ryden om de plaats van het drama te bereiken. De verslagene stond bekend als een rustige en zeer werkzame arbeider; hy had tot twaalf uur mt een clubje in huis zitten kaarten. Wij vernamen nog, dat den laatsten tijd in den polder herhaaldelyk getracht is in te bre ken en ook de laatste dagen waren weer uit verschillende schuren rywielen gestolen. WEENEN, 27 Sept. (V.D.) Heden is een vergadering van Landsleiders der Heimwehren gehouden, waar het besluit genomen werd de Heimwehren aan te sluiten by het Vaderland sche Front. Gemeld wordt, dat de Belgische regeering heeft besloten het invoercontingent voor boter met 50 pet. per maand te verhoogen en te bren gen op 900.000 K.G. Het invoerrecht wordt ver laagd van 9 op 7.50 frs. per K.G. GENÈVE, 27 Sept. (V.D.) De algemeene be schouwingen ter plenaire bijeenkomst van den Volkenbond werden Woensdagmiddag geopend door den Engelschen minister van Buitenland- sche Zaken, Simon, die er op wees, dat de Volkenbondsvergadering gelegenheid biedt voor een overzicht van den algemeenen toestand en de vooruitzichten van den Volkenbond. Het afgeloopen jaar geeft aanwyzingen voor een begin van economische saneering. Evenwel kan deze economische saneering nimmer doorzetten zonder geiyktydige verbetering van den poli- tieken toestand. De vraag is thans, hoe de eco nomische saneering verder kan worden bevor derd. Niets is van grooter waarde dan een spoedig algemeen ontwapeningsverdrag. Simon behandelde vervolgens de byzondere positie der groote mogendheden by de behan deling der groote internationale problemen en verdedigde deze tegen critiek en verwyten. Ten slotte wendde Simon zich nog eens te gen de methode de moeilijkheden op ontwa- peningsgebied door verdaging uit den weg te gaan. De ware beslissingen liggen op politiek gebied. Met alle krachten moet getracht wor den, zoo snel mogelijk een ontwapeningsver drag te sluiten in een vorm, welke zich het beste aanpast by den huidigen toestand. De Oostenrijksche bondskanselier Dollfuss heeft Woensdag in de Volkenbondsvergadering voor een overvolle zaal een redevoering gehou den. Evenals op de economische conferentie te Londen werd hy door de geheele vergadering met demonstratief aanhoudenden byval be groet. De leden der Duitsche en der Hongaar- sche delegaties onthielden zich van byvalsbe- tuigingen. De bondskanselier zeide: Nimmer was het belangryker dan thans zich te bezinnen, dat aan gene zyde van de staats grens menschen wonen, die in hetzelfde ge loof aan de menschelijke lotsbestemming en de menschelijke plichten zyn verbonden. Niet in den strijd tegen elkander, slechts in de door God gewilde samenwerking kunnen de staten de groote taken van onzen tyd oplossen. De geesteiyke en materieele reorganisaties moeten in de verschillende staten in overeenstemming met hun geschiedenis worden voltrokken. Het is niet mogelijk en het zou tegen de natuur zijn hun een gelykvormige chablone te willen op drukken. Oostenryk heeft in zyn duizend-jarige ge schiedenis de beteekenis van de vreedzame sa menleving van vele naties beleefd en begrepen. Het heeft zyn traditie niet vergeten en na de vreeseiyke doorleving van den oorlog zich zelf teruggevonden. In een grootsche byeenkomst heeft het Oostenryksche volk enkele dagen ge leden uiting gegeven aan zyn geloof en zyn moreele verheffing. Oostenryk staat op het punt leerende uit de fouten van den tyd van na den oorlog zich een politieke en economi sche grondwet te geven, welke in overeenstem ming is met zyn behoeften. Daarby worden wy in het bijzonder geleid door de richtlijnen, welke Paus Pius XI heeft verkondigd ter op lossing van de sociale problemen van onzen tyd, Oostenryk heeft de groote taak aangevat zijn bedryfsleven aan te passen by de zoo geheel gewijzigde toestanden. Het was evenwel van het begin af duidelyk en het bleek steeds op nieuw, dat de economische ontwikkelingsmoge- lykheid van Oostenryk niet kan worden ver zekerd zonder de vergrooting van zijn afzet gebieden. Wat wy eischen en moeten bereiken is, dat alle staten van ons zoo veel koopen als wy van hen koopen en dat deze nivelleering niet door een vermindering van onzen invoer, maar door een vergrooting van onzen uitvoer geschiedt. De Oostenryksche regeering heeft er naar gestreefd de aanbevelingen van Stresa in practyk te brengen, niettemin was het re sultaat by verre niet voldoende, en dit geldt niet alleen voor Oostenryk, maar ook voor de andere Donaustaten. Niettemin zullen de besluiten van "Stresa, waaromtrent vyftien Europeesche staten over eenstemming hebben bereikt, een goed uit gangspunt vormen voor verdere acties. Oos tenryk wendt zich tót den volkenbond met het verzoek door zijn groot moreel' overwicht deze pogingen in ieder opzicht te bevorderen. Het betreft hier immers niet alleen de economische consolideering van Oostenryk, maar den eco nomischen wederopbouw van het Donaubek- ken. De Volkenbond heeft ons onder de moel- lykste omstandigheden reeds zoo veel waarde volle moreele en practische hulp verschaft, dat Oostenryk behoort tot de staten, die byzonder overtuigd zyn van de noodzakeiykheid en de beteekenis van het forum van den Volkenbond te Genève. GENÈVE, 27 Sept. (V.D.) De president der Volkenbondsvergadering te Water, heeft in de Volkenbondsvergadering den aangekondigden terugkeer van Argentinië in den Volkenbond toegejuicht. Een voorstel der Argentynsche re geering was binnengekomen, volgens hetwelk de beide Kamers de wet tot terugkeer van Argentinië in den Volkenbond hadden gerati ficeerd. Argentinië was in 1930 uitgetreden. WASHINGTON, 28 Sept. (Reuter) De N.L RA. heeft heden besloten, dat de naleving van alle arbeidcharters verplicht zal worden gesteld, ook als zy niet door de werkgevers ondertee kend zyn. Intusschen blyft in talrijke industrieele en commercieele kringen een min of meer pessimis tische stemming met betrekking tot het natio nale herstelprogram heerschen. De stakingsbeweging verergert dan ook nog steeds, hetgeen uit de volgende cyfers moge blyken. In New York wordt gestaakt onder de dames kleermakers, chauffeurs, schippers, kolensjou wers, metselaars, vervaardigers van speelgoed, schilders en behangers. In totaal wordt het aan tal stakers te New York op 75.000 a 100.000 ge schat. Te Detroit staken 8000 arbeiders in de automobiel- en werktuigfabrieken. De Fordfa brieken te Chester zyn voor onbepaalden tijd gesloten, te Patterson in New Jersey staken dui zenden arbeiders uit de zydefabrieken, te Phila delphia een groot aantal broodbezorgers, in W.- Pennsylvanië ruim 70.000 mijnwerkers, te Weir- ton in West-Virginia 8000 arbeiders uit de fa brieken der National Steel Company. Volgens schatting van de Amerikaansche Ar beidersfederatie telden de Vereenigde Staten op 1 September nog elf millioen werkloozen, waarby rekening is gehouden met de afname van de werkloosheid in Augustus met meer dan 800.000. Volgens mededeeüng van een hoogen ambte naar van de schatkist, zullen alle banken, welke thans nog gesloten zyn, voor 1 Januari worden heropend of geliquideerd. WASHINGTON, 28 Sept. (V. D.) President Roosevelt, die op zijn landgoed te Hydepark ver toeft zal aan de spoorwegen de beschikking ge ven over een bedrag van voorloopig 25 nuhioen dollar, in dezen vorm, dat de staat den aankoop van rollend materieel zal financieren. Op de zelfde wyze heeft men ook reeds een reusachtige order van spoorrails gefinancieerd. De spoor wegen hebben, na de jaren van bezuiniging die achter hen liggen .dringend behoefte aan mo derniseering op groote schaal. HAVANA, 27 Sept. (Reuter). Minstens 60.000 Cubanen en Spanjaarden vulden heden de sterk bewaakte straten om te protesteeren tegen een regeer in gs-besluit, waarbij wordt ge- eischt, dat alle practiseerende geneesheeren zich aansluiten by de nationale federatie van medici. Het verkeer werd tot stilstaan gedwon gen. Sterke afdeelingen infanterie bewaakten het Kapitool, terwijl San Martin, de president, omringd door een uiterst sterke lyfwacht, door de menigte reed. DAIREN, 27 Sept. (Reuter). De moeilykhe- den der autoriteiten in Mandsjoekwo zyn nog verhoogd door de invallen van „moordenaars benden" uit China, die voornemens zouden zijn vooraanstaande Japansche en Mandsjoerijsche hooge ambtenaren te dooden. Een scherpe bewaking is Ingesteld op sche pen, die uit China te Dairen arriveeren. Het aantal bandieten neemt aanhoudend toe, vooral doordat thans het seizoen van de kao liang is ingetreden, de hooge typisch Mond- sjoerijsche planten, die een uitstekende schuil plaats vormen. Ongeveer 300 bandieten gewapend met groote kromzwaarden wisten deze week des nachts Tsjangsjoen binnen te komen, waaruit zij weer met granaten en houwitzers werden verdreven. Op de vlucht werden de bandieten vanuit vliegtuigen nog met bommen bestookt. Op de Yaloe-rivier ontstond een treffen tus- schen zeeroovers in tien Chineesche jonken en politie van Mandsjoekwo in patrouille-kotters. Verscheidene jonken werden naai den oever van de rivier gedreven, waar de bemanningen werden gedood of gevangen genomen. De an deren werden naar de open zee verdreven Van de politie-beambten werd een gedood en ver scheidene anderen gewond Tydens een bezoek aan rsjansjoen is de be ruchte bandietenleider Tien Hsia-Hao. die des tijds bijna 3,000 aanhangers had, door de po litie gevangen genomen. De meesten hiervan zyn op een strafexpedi tie, ondernomen door de Japansche en Mand- sjoerysche politie, onschadelyk gemaakt. BARNEVELD, 28 Sept Eiermarkt. Aanvoer 945000 eieren. Prijs 4.25—4.75 per 100 stuks. Handel vlUR. BEVERWIJK, 27 Sept. R.K. Coöp. Tuindersver. „Kennemerland" Spinazie 0.120.80, Sla 0.16 0.35, Postelein 0.20—0.30, Andijvie 0.150.30, per kist. Wortelen 0.030.07, Radijs 0.02, Peter selie 0.01—0.02, Selderie 0.01—0-02, Prei 0.04— 0.06 per bos. Bloemkool: I 0.060.08, idem II 0 020.04 per stuk. Tomaten 0.020.07. Uien 0.02 per K.G. Aardbeien 0.22—0.28 per doosje. Komkommers 0.010.05 per stuk. Pronkboonen 0.040.06, Snijboonen 0.060.C9, dikke Boonen 0.040.10, Spercieboonen z. dr. 0.060.12, idem m. dr 0.040.08, Trosboonen 0.080 13 per K.G Roode kool 0.030.05, Gele kool 0.030.04 oer stuk. Groene kool 0.020.G3, Meloenen 0.08 0.16, Knollen 0.030.05 per stuk. BEVERWIJK. 27 Sept. Bloemenveiling ,,'t Cen trum" Chrysanten: Pulling 826 cent, Rayon- nante 641 cent, Harvester 618 cent, Sept. Wit 623 cent, Nina Bliek 517 cent, Gold Flinder 719 cent, Phoenix 823 cent. Hortulanus Flet 715 cent. Roem v. Aalsmeer en v. Maarse 5 18 cent, Dom. Nleuwenhuls 411 cent, Juliana 4—8 cent, Rapollo 8—19 cent. Glow 59 cent, Dresselhuis 619 cent, Spath 512 cent, A. Ho- fer 8—23 cent. Edegem 6—17 cent. Stolz von Berlin 48 cent. Roselandia 1245 cent, Ifcack 1040 cent, BriarcliK 1245 cent. Hadley 15— 56 cent. Gladiolen 2—15 cent, Longlflorum 69 cent, Filippenna 14 cent. Speciale Bloemkoolmarkt. De prijzen waren- lste soort 4.006.50, 2de soort 1.002.50. BROEK OP LANGENDUK, 2 Sept. Aanvoer: 1400 Kg. tomaten A f 2.30, B f 3.10, C f 2, 'CC f 2; 1000 Kg. aardappelen Schotsche mui zen f 1.50; 2100 Kg. wortelen f 2.50—2.90; 18000 Kg. roode kool f 11.70; 1ÏYK) Kg. gele kool f 11.20; 102.000 Kg. vroege witte kool f 0.70— 1.30; 16000 Kg. uien f 1.802.30.. gele drielin gen f 0.80—0.90; gele nep f 3.10—3.30; 5700 stuks bloemkool le soort f 2.208.40, 2e soort f 0.75—0.90 425 Kg. slaboonen f 4.306.80; 69000 Kg. bieten f 0.600.80 320 Kg. druiven Alikanters f 21.90; Frankenthalers f 24.3026AO. HEILOO. 26 Sept. Veilingsver. „St. Willibror- dus" Aardbeien 0.14—0.23 oer doosje. Andijvie 0.501.20, Kropsla 0.802.90. Komkommers 0.60 3.05 per 100. Meloenen 0.080.19 per stuk. To maten 0.030.08. aubb. Stamslaboonen 0.02 0.09, idem enkele 0.030.08. Snijboonen 0.06— 0.19. Augurken 0.100.48 oer K.G. Wortelen 0.22 0.43 per 10 bos. HAARLEM. 27 Sept. Groentenmarkt. Tomaten 0.020.04, Heerenboonen 0.050.14. Snijboonen 0.080.20 per K.G. Spinazie 0.10—0.35 Andijvie 0.100.25, Postelein 0.100.25. Groene kool 0 10 0.30 per kist. Sla 0.402.00 per 1O0 krop. Bloemkool 0.040.12 Komkommer 0.020.04. Roode kool 0.040.06 per stuk. Rabarber 0.03 0.06, Wortelen 0.020.06 Peterselie 0.020.10. Selderij C.02—0.10. Prei 0.030.10 per bos. NOORD-SCHARWOUDE. 28 Sept. 6700 K.G. Aardappelen: Schotsche Muizen 1.80. Bi. Eigen heimers 2.20. 7100 K.G. Spercieboonen 2.007.50. 21000 K.G. Uien: Gele Nep 2.403.20 Drielingen 0.901.10, Uien 1.802.00. Grove Uien 2.10 2.30. 4400 K.G. Peen 2.30—2.80. 14000 K.G. Kro ten 0.601.00. 25400 K.G. Roode kool 1.00—1.80, 57200 K.G. Gew. Witte kooi 0.401.40. 4000 KG. D. Witte kool 1.20—1.30. 34000 K.G. Gele kool 1.00—1.10. 400 stuks Bloemkool 2.50 per 100 st. OBDAM. 27 Sept. ,.De Tuinbouw" 3000 st. Witkrop 0.40—1.00. 40000 K.G Roode kool 100 —1.50, 6000 K.G. Gele kool 1.00—1.20. 45000 K.G. Witte kool 1.25. 6000 K.G. Uien 1.80—2.10, 1200 K.G. Drielingen 0.80. 1500 K.G. Nep 3.003.50. 27000 K.G. Wortelen 2.50—2.60 1300 K.G. Sla boonen 0.301.20 ..SCHAGEN, 27 Sept. Vee 7 Stieren 70— 135; 59 Magere Geldekoeien 70140; 120 Vette Geldekoeien 150210; 45 vaarzen 5090; 10 Graskalveren 2040; 13 Nuchtere kalveren 10— 17; 434 Schapen 1320; 706 Lammeren 411; 45 Vette Varkens per K.G. 0.360.38; 52 Biggen 913; Konynen 0.501.00 44 Kippen 0800.50; Haantjes 0.250.60. ..SCHAGEN, 27 Sept. Eieren 52.000 kip eieren: 55-57 2.80; 58-60 4—4.30; 61-63 4.20—4.60; 64-67 4.40—4.70; 600 eendeieren 280—3.10; 16 kalkoeneieren 55.30. WARMENHUIZEN, 27 Sept. Gele Nep 2.80— 3.20, Roode kool 1.00, Witte kool 1.25, Blauwe Aardappelen 2.20 per 100 K.G (Niet officieel) 5e Klasse, 8ste Lyst Trekking van Donderdag 28 September 1933 Hooge Prijzen f 1000.— 1672 11750 15701 f 400.— 5538 8008 10479 17681 19165 f 200.— 3183 4560 14153 f 100.— 2818 12468 13831 14553 15199 17067 18584 19149 19321 Prijzen van f 70. 13 22 93 132 192 231 308 428 438 632 1012 1029 1039 1110 1155 1274 1329 1405 1479 1516 1888 1983 2006 2340 2572 2682 2788 2805 2811 2816 2903 2906 2950 2969 2980 3153 3214 3226 3268 3273 3364 3445 3860 3936 3967 4025 4042 4065 4386 4443 4502 4625 4643 4691 4719 4729 4750 4881 4953 5120 5401 5402 5533 5551 5583 5647 5769 5829 5901 5954 6039 6052 6053 6058 6112 6264 6647 6941 6999 7017 7074 7170 7174 7183 7204 7279 7357 7381 7435 7466 7581 7634 7710 7730 7764 7766 7847 7955 7962 8017 8071 8099 8192 8290 8298 8318 8409 8413 8465 8467 8487 8517 8758 8971 9058 9189 9607 9826 9956 9966 10077 10101 10102 10112 10195 10205 10361 10383 11138 11271 11401 11496 11522 11580 11813 11859 12051 12064 12094 12108 12189 12279 12344 12458 12844 13045 13134 13169 13195 13238 j.3280 13299 13455 13469 13471 13703 13747 13756 13766 13970 14162 14174 14284 14413 14527 14573 *4705 14817 15011 15142 15156 15174 15534 15625 i5631 15719 15786 15972 15981 16155 1628C 16292 .6467 16850 16869 16921 17001 17044 17073 17159 17294 17347 17389 17488 17555 17757 18000 .8103 18187 18203 •18264 18338 18374 18411 18507 18527 18702 18744 18892 18902 19120 19262 19299 19327 19409 19410 19505 19529 19577 19588 19553 19696 9785 19762 19980 20070 20178 20199 20393 20493 20567 20619 20767 20777 20872 20985 Nieten 3 46 60 110 116 202 220 301 309 336 352 355 377 380 403 414 420 468 474 573 595 597 599 631 638 659 663 704 711 783 791 798 806 822 889 949 952 1069 1071 1076 1130 1234 1239 1331 1346 1391 1422 1527 1539 1544 1625 1644 1706 1811 1820 1836 1853 1868 1909 1948 1963 1990 2043 2048 2079 2223 2255 2256 2262 2267 2273 2328 2343 2413 2428 2440 2444 2469 2478 2483 2524 2596 2614 2645 2699 2830 2850 2871 2901 2905 2913 2931 2936 2942 3049 3071 3098 3109 3117 3122 3147 3169 3172 3173 3175 3213 3224 3234 3257 3263 3360 3389 3510 3529 3546 3579 3594 3624 3643 3673 3690 3691 3727 3731 3739 3758 3838 3865 3954 3994 3997 4073 4091 4101 4112 4126 4133 4134 4158 4169 4205 4207 4248 4251 4193 4319 4348 4368 4375 4450 4500 4563 4577 4609 4620 4634 4721 4725 4784 4813 4826 4834 4844 4868 5005 5015 5078 5095 5118 5169 5179 5209 5239 5251 5264 5306 5310 5312 5328 5332 5344 5370 5376 5396 5442 5474 5505 5517 5536 5557 5651 5721 5739 5743 5839 5848 5864 5865 5873 5888 6009 6028 6029 6049 6092 6103 6141 6143 6174 6183 6253 6260 6276 6330 6349 6358 6383 6405 6416 6420 6432 6436 6462 6512 6540 6581 6588 6625 6650 6669 6716 6755 6763 6764 6781 6812 6831 6858 6879 6883 6898 6929 7009 7034 7047 7086 7165 7186 7191 7198 7210 7232 7235 7236 7380 7412 7425 7454 7455 7460 7489 7499 7556 7574 7599 7689 7696 7701 7718 7746 7856 7902 7918 7981 7988 7991 7996 8024 8098 8117 8141 8176 8185 8193 8222 8236 8299 8320 8349 8368 8408 8436 8450 8569 8638 8675 8739 8770 8808 8810 8843 8855 8875 8876 8905 8953 8960 8992 9006 9044 9082 9092 9111 9255 9273 9293 9334 9385 9500 9549 9577 9581 9599 9651 9590 9768 9773 9782 9785 9810 9323 9837 9886 9899 9927 9980 10009 10025 10027 10099 10119 10203 10261 10325 10352 10362 10475 10508 10538 10551 10584 10590 10609 10661 10777 10791 10821 10933 10938 10951 11020 11099 11208 11311 11314 11331 11332 11335 11337 11338 11342 11344 11385 11472 11474 11482 11497 11499 11527 11535 11558 11568 11584 11615 11625 11685 11733 11751 11752 11770 11879 11880 11907 11916 12002 12008 12145 12168 12182 12184 12199 12203 12212 12242 12260 12291 12293 12329 12330 12339 12340 12378 12392 12417 12423 12455 12513 12559 12580 12582 12635 12668 12689 12697 12795 12841 12866 12905 12982 13069 13104 13113 13133 13144 13150 13161 13191 13240 13343 13359 13419 13496 13516 13522 13523 13589 13612 13623 13672 13782 13837 13845 13883 13922 13932 13958 13981 13993 14036 14056 14075 14079 14062 14137 14152 14160 14169 14183 14227 14231 14274 14291 14297 14317 14318 14321 14347 14460 14498 14513 14549 14633 14652 14656 14665 14679 14722 14725 14759 14761 14780 14788 14793 14812 14827 14876 14892 14901 14919 14926 14988 14997 15003 15024 15036 15045 15080 15090 15122 15126 15147 15176 15197 15302 15316 15319 15348 15359 15377 15393 15412 15432 15450 15475 15626 15647 15673 15677 15740 15760 15764 15787 15793 15863 15906 15910 15926 15937 15969 16008 16014 16039 16050 16063 16086 16099 16162 16176 16187 16190 16199 16214 16233 16381 16463 16465 16530 16533 16624 16630 16841 16881 16927 16929 16975 16978 16987 17074 17084 17110 17127 17151 17152 17156 17170 17227 17377 17412 17453 17455 17483 17559 17629 17645 17666 17730 17766 17807 17849 17858 17893 17921 17929 17946 17949 18016 18054 18063 18090 18110 18155 18199 18252 18235 18329 18341 18360 18424 18427 18428 18439 18460 18500 18510 18561 18579 18629 18716 18734 18775 18777 18815 18840 18850 18869 18871 18899 18903 18932 18955 19057 19118 19126 19142 19173 19192 19205 19242 19255 19260 19268 19448 19497 19526 19531 19554 19557 19585 19621 19660 19770 19941 19954 20025 20036 20043 20106 20110 20143 20147 20149 20150 20180 20213 20220 20223 20242 20273 20289 20335 20343 20362 20394 20434 20437 20459 20496 20562 20629 20675 20688 20707 20718 20741 20747 20755 20759 20793 20852 20859 20882 20896 20936 20955

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 7