INCASSO-BANK n.v. HANDELSCREDIETEN STADSNIEUWS VELO'S zijn niet duur g ZATERDAG 30 SEPTEMBER WASCHMACHINES vanaf fl. 30.- WRINGMACHINES vanaf fl. 13.- Kap. 3o.ooo.ooo.— Haarleiü - Kruisweg 59 Reserve j 9.300.000— MANNENKOOR ,DIE SPAERNE SANGHERS" Algemeene ledenvergadering VOOR DEN POLITIERECHTER Het politieke „spel" Propagandiste-ijver Een paar handschoenen Nachtelijke wraak BIJ ZIEKTE IN HUIS HET WIT-GELE KRUIS PROVINCIAAL ZIEKENHUIS Jaarverslag over 1932 Openstelling der St. Vincentius- bibliotheken Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en omstreken BALLET JOOSS EXPOSITIE KUNSTHANDEL SMIT Ten bate van Jan Wiegman GRAALNIEUWS Algemeen nieuws Straperlo te Noordwijk Nieuw-Guinea Katholische deutsche Seelsorge Katholisches deutsches Heim „St. Agnes" Katholischer deutscher Seelsorger (Rektor) Personalia Politie |iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiii!i!!ii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiini!iiiig^g^j§^^£ BRIEVEN i D'n Dré vertelt deuze week 'tien gewoon v erzinseltje Ver, heel ver Daar was 'ns 'n volkske van hier Men meldt ons: Dezer dagen werd in de Kroonzalen van het restaurant „Gebr. Brinkmann" de algemeene ledenvergadering gehouden van „Die Spaerne Sanghers". De voorzitter, de heer L. Schoorl, opende de vergadering met een woord van welKom en uitte zijn vreugde over het feit, dat de ieden zoo tal rijk waren opgekomen. In het kort werd nog even aangehaald, wat alzoo gepresteerd was van den oprichtingsdatum af. Vooral het afgeloopen seizoen was zeer druk geweest, misschien bij nader inzien te druk, doch er is hard gewerkt, en'daarom dankte de voorzitter alien hartelijk, in het bijzonder den directeur, den heer L. Du- vosel. Natuurlijk heeft ook de vereeniging te kam pen gehad met de tijdsomstandigheden, door dat er leden zijn, die door particuliere omstan digheden, hetzij geheel, hetzij tijdelijk als lid bedanken. Maar niettegenstaande ze nog zoo'n jonge vereeniging is, doorstaat zij dezen storm goed, dank zij ook den krachtigen aanwas, die er voorheen was, zoodat de vereeniging bij het begin van dit seizoen nog een vooruitgang in het ledenaantal mag boeken, evenals met de kunstlievende leden. De voorzitter besloot met de aansporing om vol moed en energie het nieuwe seizoen in te gaan. Hierna bracht de secretaris zijn verslag uit over het afgeloopen seizoen '32'33. Uit den aard der zaak was dit een lijvig verslag gewor den, door de vele gebeurtenissen, die hadden plaats gehad; want niet alleen twee concerten waren uitgevoerd, doch ook een extra-concert voor de werkloozen, Willem de Zwijger-herden king, Zangersfeest te Utrecht, uitgifte van het maandblad en nog andere interne, aangelegen heden der vereeniging werden besproken. De leden volgden dit voorlezen van het verslag aandachtig en brachten den secretaris door een applaus hun dank ervoor. Het financieele verslag en de begrooting voor het volgend jaar werden daarna door den pen ningmeester uitgebracht. De begrooting werd ook, na weinig belangrijke opmerkingen, goed gekeurd. Tot lid van de verificatie-commissie werd gekozen de heer Schuddeboom. De periodiek aftredende besturusleden, de heeren H. Dankelman en H. Pot, werden her kozen. De afgevaardigden van het congres van het K.N.Z.V., te Maastricht, brachten hun ver slag uit, en de heeren J. van Pareeren en C. J. Roozen werden benoemd als afgevaardigden voor het as. congres. De voorzitter sloot deze in alle opzichten ge animeerde en druk bezochte vergadering en hoopte op aller trouwe^ medewerking op de a.s. repetities. Het werk „Germinal", dat aan het eind van het vorig seizoen op verlangen van vele leden in studie is genomen, naar aanlei ding van het succes, dat de dirigent daarmede heeft gehad met het Kon. Rotterdamsch Man nenkoor, te Utrecht, naast de andere werken van het programma voor het a.s. concert, ver- eischt veel en ernstige studie. Er zijn voor het a.s. seizoen nieuwe plannen, dus welgemoed aan het werk voor het eerst volgend concert op 22 November a.s. De Haarlemsche politierechter, mr. A. L. M. van Berckel, die op de zitting van Vrijdag morgen voor zijn zieken collega moest inval len, kreeg heel wat burenruzietjes, mishande lingen en beleedigingen zelfs van politieken aard! te verduwen. Zoo had in het overigens vredige dorpoje Koog a. d. Zaan op een Zomerschen dag verdachte J. D. zijn rijwiel bestegen en een tweetal even eens fietsende nationaal-socialisten gepasseerd, die lachtenDat was een provocatie, meende onze -kameraad, want ze lachten mij uit. Hen ging daarom naast de beide aanhangers-van- een-sterk-gezag rijden en riep hen toe: Zipzoo, s.... (hier volgde een zeer onheusch woord, dat wij, om de goede toon in onze courant te bewaren, zullen weglaten) nu heb ik je" Ten minste dat beweerde een der nationaal-socia listische getuigen. Verdachte verklaarde „slechts" geroepen te hebben; „Ziezoo grijnslach nu eens, waar ik bij ben...," Wij weten niet of de nazi's aan deze vrien delijke uitnoodiging gevolg hebben gegeven, maar in ieder geval werd beweerd door de beide gtuigrn, dat verdachte toen zóó met zijn fiets gelaveerd had, dat beiden genoodzaakt waren af te stappen, om ongelukken te voorkomen. Het ongeluk kwam echter toch, want verdachte gaf één van hen, den 17-jaigen L. S. S. een klap onder zijn neus, wat een tandbloeding tenge volge had eneen proces-verbaal. Verdachte ontkende het getuigenis pertinent, er was geen woord van waar! De getuige, die zijn bloed onvrijwillig voor de goede zaak had geofferd, had zich met zijn fiets omgedraaid om zich op het politiebureau te beklagen over de beieediging door verdachte en.... was toen over zijn fiets gestruikeld. Heel logisch! De officier van Justitie eischte veertien da gen gevangenisstraf. De politierechter maakte er 14 dagen voor waardelijk van met een proeftijd van drie jaar en ƒ5.boete. Op de chocolade-fabriek van de firma Pette te Wormerveer waren in de maand Juli van dit jaar eenige fabrieksmeisjes ontslagen. Vanzelf sprekend vonden de betrokkenen dit zeer on aangenaam en in verband daarmede had een bepaalde werknemersbond een vergadering be legd. Veel animo bestond er wellicht voor deze vergadering niet, want op den ochtend van 13 Juli (een ongeluksdag dus!) was een propa gandiste het fabrieksterrein opgewandeld, naar de portier, als getuige gehoord, verklaar de, pad in het scliatflokaal de fabrieksmeis jes om zich heen verzameld en ze in klare en meesleepende bewoordingen opgewekt om ge noemde vergadering te bezoeken. De portier, die een beste man is met veel medegevoel voor zijn medemenschen, keek eerst te zaak eens rustig aan, maar ze begon hem al gauw te ver drieten. Hij stelde het gesprokene heelemaal niet op prijs en sommeerde de porpagandiste kort en goed de fabriek te verlaten. Het meisje het zich echter niet „op haar kop zitten" en weigerde krachtig en robust, zooals de zwakke sekse is, de fabriek zelfs na de derde sommatie van den portier te verlaten. Nu vond deze het welletjes en riep den sterken arm van de poli tie te hulp, die de profete-in-den-dop een pro- cea-verbaal wegens „huisvredebreuk" neer schreef. Ze was echter niet voor den politie rechter verschenen, wat jammer was want nu konden wij haar redenaars-, beter redenares- sentalent niet beoordeelen. Een fabrieksmeisje werd als getuige gehoord en bevestigde de verklaringen van den portier. De Officier van Justitie vond de daad'van het meisje zeer brutaal en eischte een maand gevangenisstraf, waarvan de politierechter 14 dagen maakte. Een juffrouw uit Beverwijk, die aldaar een paar handschoenen van den stand van een marktkoopman gestolen had, werd bij verstek veroordeeld tot een boete van f 50, of 25 dagen hechtenis. De Officier van Justitie had 6 we ken gevangenisstraf geëischt. Het werden dus een paar heele dure hand schoenen! In het nachtelijk duister van 6 September j.l. reed de automobilist H. T. in de omgeving van Bennebroek met zijn auto en werd zeer gehin derd door den schijnwerper, welke zich be vond op een voor hem rijdenden auto, bestuurd door den heer W. K. De gehinderde automobilist „liet het er niet bij zitten" en wilde den auto passeeren. De bestuurder ervan vermeerderde echter zijn snel heid, zoodat passeeren onmogelijk werd. Het werd een strijd op leven en dood midden in den nacht. Beide auto's vlogen met een volgens getuigen duizenlingwekkende vaart over den weg, maar op den Rijksstraatweg be haalde de achtervolgende en woedende automobilist T. de overwinning. Hij passeerde den auto van zijn rivaal en dwong deze tot stoppen. Dat daarmede de kwestie niet beëin digd was, verwacht idereen, die de woede van driftige automobilisten kent! Bijna uit zijn vel springend van kwaadheid stapte de heer T. uit zijn auto, rukte het por tier van den anderen wagen open en vernielde de toeleidingsdraad naar den plagenden schijn werper, zooals hij dacht, maar dat had hij mis, want hij vernielde.... een richtingaanwijzer. Die vernieling bezorgde hem een proces-ver baal dat proces-verbaal bezorgde hem op zijn beurt een dagvaarding en de dagvaar ding bezorgde hem een veroordeeling tot f 100 boete; overeenkomstig den eisch van den Offi cier van Justitie. Deze meende bovendien, dat verdachte zoo langzamerhand voor gevangenisstraf in aan merking komt, omdat hij al tweemaal wegens onbeheerschte woede-uitvallen veroordeeld was. Eerst gepleagd en dan nog een boete, wat is de wereld toch onrechtvaardig! Katholieken van Haarlem! Weet gij nog niet wat het Wit-Gele Kruis is? Dat is haast niet te gelooven! En toch, vele Katholieken in Haarlem schijnen het nog niet of niet voldoende te weten, anders waren zij reeds lang lid van het Wit-Gele Kruis gewor den. Welnu, luister! Het Wit-Gele Kruis is de Katholieke Sociale organisatie in Haarlem, welke zich ten doel stelt de R. K. Wijkverpleging en de R. K. Kraam- verzorging. Voor de wijkverpleging zijn vier bekwame ge diplomeerde verpleegsters, terwijl een magazijn met hulpmiddelen voor de verpleging kosteloos ter beschikking van de leden staat. Ook de afdeeling „Kraamverzorging" mag zich in veler belangstelling verheugen. Via deze afdeeling wordt ook bemiddeling verleend voor de noodige verloskundige hulp. Dit wat de taak van het Wit-Gele Kruis be treft! Maar nu wij u toch met deze mooie en hoogst nuttige, ja noodzakelijke organisatie in kennis brengen, moet de kennismaking maar zoo goed, zoo volledig mogelijk zijn. Zooals we reeds zeiden, 't Wit-Gele Kruis is een sociale organisatie. Samenwerking van al len is dan ook noodig om overal waar hulp ver- eischt wordt, deze te kunnen bieden. Denk nu niet, dat het Wit-Gele Kruis voor hen die financieel meer gezegend zijn alleen te vragen en niets te bieden heeft! Zóó is het in derdaad niet! Ook voor hen kan de wijkver pleging en zeker ook het magazijn, in tal van kleinere gevallen van zeer groot belang zijn. In hoeveel gevallen kan men reeds niet geholpen zijn door een kleine aanwijzing van een des. kundige verpleegster? Hoe dikwijls gebeurt het niet, dat men bij een ziekte plotseling en soms voor korten tijd een hulpmiddel noodig heeft? Voor rijken en armen is het Wit-Gele Kruis derhalve de vereeniging. Als ge een en ander eens goed overweegt, zult ge het met ons eens zijn, dat eigenlijk ge heel Katholiek Haarlem lid behoorde te zijn van 't Wit-Gele Kruis. En dat kan, want lieusch de contributie is laag genoeg. Voor ƒ2.40 per jaar plus de inningskosten kan men reeds lid zijn. En dat bedrag kan desgewenscht nog in maandelijksehe, driemaandelijksche of half- jaarlijksche termijnen worden betaald En daarvoor heeft men dan kosteloos recht op wijkverpleging en op het gebruik van hulp middelen. Wjj behoeven niet te zeggen, dat die ƒ2.40 per jaar een minimum is. Voor hen, die wat meer te missen hebben, mag dat bedrag ook 5.7.50, 10.of meer zijn. Maar vóór alles: wordt lid van 't Wit-Gele Kruis. Bedenkt u niet langer, maar geeft u zoo spoedig mogelijk als lid op bij een der leden van ons bestuur. Het bestuur der afd. Haarlem van „Het Wit-Gele Kruis": R. SCHLATMANN, president, v. Eedenstr. 6. Mej. M. PEETERS, vice-presidente, Bloemendaal. H. MEEUSEN, secretaris, Kleverparkweg 21 A. A. BaR, penningmeester, Slingerweg 4, Aerdenhout. Dr. J. H. v. BEERS, Van Eedenstr. 17. Dr. TH. KOOT, Kleine Houtweg 125. W. J. B. v. LIEMT, Lorenzplein 35. E. 52 Aan het Jaarverslag van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort over 1932 ontleenen wij het volgende: In de algemeene wijze van verplegen kwam dit jaar geen principieele wijziging. De instelling van een eenvoudige vooroplei ding voor de leerling-verplegenden kan als een aanwinst van beteekenis worden beschouwd. De geneeskundige behandeling ondervond, in veel sterkere mate dan wij aanvankelijk zelf hadden verwacht, den gunstigen invloed van het feit, dat het Ziekenhuis thans beschikt over een eigen specialist voor interne geneeskunde. Het maximum-aantal is voor de aangewezen afdeeling vastgesteld op 143 vrouwen en 145 mannen en voor het gestichtsgedeelte op 925 vrouwen en 305 mannen. Wij hadden in het afgeloopen jaar bij voort during een groot aantal (varieerend van 29 67) open plaatsen, waarvan een belangrijk ge deelte de aangewezen afdeeling betrof. Het aantal opgenomen lijders aan' ouder - domspsychosen blijft, op bijna verontrustende wijze, toenemen. (Het bedroeg in 1930: 49 in 1931: 57 in 1932: 68). Behandeld werden o.m. 24 Syphilispsychosen en 55 Psychoneurosen. De exploitatierekening over 1932 geeft als eindcijfer aan een bedrag van 1.795.096.35, tegenover 'n geraamd bedrag van ƒ1.890.435.50. De lasten bleven derhalve ƒ95.339.15 beneden de raming. Tegenover deze mindere uitgaven staat een geringere optvangst aan verpleeggelden van ƒ36.102.40, wat aan het kleinere aantal ver- pleegdagen toe te schrijven is. De bijdrage der Provincie, welke op ƒ265.000 was geraamd, kan worden vastgesteld op 207.554.49. De verpleegprijs der derde klasse patiënten, welke over 1931 ƒ1.054.70 bedroeg, onderging weinig verandering en is nu berekend op ƒ1.047.79 en bleef dus belangrijk onder het op grond van de begrooting becijferde bedrag ad 1.090.—. De begrooting is geraamd op een totaal be drag aan baten van ƒ1.828.872.50, aan lasten van ƒ1.695.287.—. Het bestuur der St. Vincentius bibliotheken bericht ons, dat haar op de verschillende pun ten der stad gevestigde bibliotheken in de eer ste week van October weer zullen worden open gesteld. In de afgeloopen maanden zijn alle boeken weer grondig nagezien en opnieuw gekaft en gebonden. Daarenboven werden alle bibliothe ken met 100 nieuwe nummers uitgebreid. Voor al dit laatste zal de telkenjare terugkeerende le zers interesseeren. Voor de ouderen zijn dit boe ken van van Schendel, Sinclair, Emil Fiedler, Jeanne Oterdahl, Courths-Mahler, Ivans, Wolf- fenbuttel-v. Rooyen, enz., zoodat de rubriek „boeken voor ouderen" nu in elke bibliotheek uit meer dan 1000 van de nieuwste en oudere boeken bestaat. Ook de rubriek „godsdienstige werken" on derging uitbreiding. De jongens en meisjes zul len verrukt staan by het zien van de nieuwe boeken, waarmede de speciale afdeelingen voor hen, zijn uitgebreid. Zij weten dat nergens zoo'n groote verzameling prachtige jongens- en meis jesboeken voorhanden is dan in de St. Vincen tius Bibliotheken. De „één cents kinderbibliotheek", welke ver leden jaar met 29 nummers werd opgericht, en waarvoor direct zoo'n groote belangstelling be stond, is mede daarom nu tot 60 nummers uit gebreid. U moet deze alleraardigste frissche kin derboekjes zien, waar de allerkleinsten terecht verzot op zijn! Ok nu kan de St. Vincentius-bibliotheek weer met trots haar poorten openen. Het aantal uren dat de boeken worden uitgereikt is ver meerderd, de keuze van boeken alwéér vergroot, en de prijs is nog steeds even laag gebleven. De St. Vincentius-bibliotheken willen de slechte lectuur en haar gevolgen bestrijden door goede boeken tegen lagen prijs ter leen te geven. Verleden jaar maakten ruim duizend lezers van deze bibliotheken gebruik en werden ruim 48000 boeken uitgereikt. Voorwaar een mooi resultaat. Maar verdient hét streven en werken her bibliotheek-commis- sie nog geen grootere beantwoording? Als alle katholieken die op 't oogenblik nog duur uit z.g. neutrale bibliotheken boeken leenen, en daardoor ongetwijfeld hun geloof en hun zeden in 't grootste gevaar brengen, voortaan uit de St. Vincentiusbibliotheken, a 3 cent per boek per week, komen lezen, dan pas is de commissie dezer bibliotheken tevreden en acht zij haar doel bereikt. Zij hoopt verder door haar boeken aan velen, oud en jong, in de donkere wintermaanden, ge noeglijke en ontspannende, alsook leerrijke en heilzame leesavonden te mogen bezorgen. Zij stelt daarvoor haar bibliotheken voor een ieaer open en heeft daarnaar haar voorwaarden ge regeld. Hierover, alsook over de tijden, dat ae bibliotheken zijn geopend, lichten U de adver tentie in dit nummer en de aanplakbiljetten Ih de kerkportalen, enz. in. Van den Directeur van den Economischen Voorlichtingsdienst ontving de Kamer de mede- deeling, dat de nieuwe regeling betreffende de consulaire facturen voor Brazilië eerst op 31 Oc tober a.s. in werking zal treden. Belanghebbenden kunnen nadere inlichtingen verkrijgen ten kantore der Kamer, Nassauplein 6, Haarlem. Bij verordening van 20 September 1933 zijn een aantal wijzigingen aangebracht in het Duitsche tarief. Belanghebbenden kunnen hiervan eveneens inzage krijgen op het secretariaat der Kamer, Nassauplein 6, Haarlem. Men schrijft ons: Het Ballet Jooss komt 8 October in Haarlem en onwillekeurig denken wij aan het groote succes dat 't ensemble hier den laatsten keer behaalde met zijn opvoering van Der Grüne Tisch, Ein Bal in Alten Wien, Moderne Gros- stadt en andere balletten. Het ensemble, dat verleden jaar nog vast verbonden was aan de Essener Opera, heeft zich, gezien de vele aan vragen, uit alle deelen van de wereld, daarvan thans losgemaakt en voert sinds 1 Augustus een zelfstandig bestaan. De eerste twee maanden van dit seizoen waren echter uitsluitend gewijd aan de instudeering van enkele geheel nieuwe balletten, alle volgens choreographie van Kurt Jooss en op muziek van den componist Fritz a. Cohen. Vanaf 1 October zijn de voorstellingen vastgelegd in Nederland tot den 16de, omdat men den 18en reeds van Le Havre scheep zal gaan naar Amerika. Voor Februari volgt dan weer een seizoen in Engeland, Parijs, Zwitser land, Weenen Praag en Scandinavië. Na hun laatste optreden in Nederland be zocht het ballet o. a. de Volkenbondsstad Ge neve. Met spanning werden door de artisten deze voorstellingen tegemoet gezien. Was dit niet „de" stad van de echte groene tafel? In derdaad toonde het publiek zich aanvankelijk eenigszins gereserveerd, maar ook hier zege vierde het genie van Kurt Jooss en de groote aangrijpende levenswaarheid welke uit zijn scheppingen spreekt. Het werd een spel van diplomaten, want alle afgevaardigden zonder onderscheid bezochten de voorstellingen. Ook in Parijs trok dit Duitsche ensemble be langstelling toen het in de Salie Pleyel voor stellingen gaf. Paul Boncour, de minister van Oorlog, deelde zelfs handteekeningen uit op de J ooss- programma's In Juni bezocht het ensemble, al met even veel succes, landen. Toevallig vielen ook daar de voorstellingen juist samen met de groote internationale conferentie. Jooss veroverde in korten tijd een wereldnaam. Dat was niet te verwonderen. Want wat is het groote geheim van zijn kunst? Dat is zijn onnavolgbare regie. Hij weet uit zijn dansers en danseressen acteurs en ac trices te maken, wij zien geen acrobatische toe ren, geen onlogische sprongen en onbegrijpe lijke bewegingen; wij zien „menschen" voor ons, brokken leven, wij worden meegesleept door de smart en de vreugde van het gebeuren daar voor ons op het tooneel. Dat was de groote onthulling die Jooss ons bracht! De Wiegmans hebben als kunstenaars een ge- renommeerden naam in ons land. Daar is om te beginnen de begaafde Matthieu, die ons zijne moderne, expressionnistische kunst bracht en die, vooral als hij schildert op religieus gebied, in de kleur kan zijn van een prachtige wijding en bezieling. Zijn licht is ontroerend schoon. Hij is een schilder, waar wij, katholieken, trotsch op mo gen zijn. Het is waar, dat zijn vormgeving af wijkt van de traditioneele, maar zij is in haar oorspronkelijkheid den tijd^ellieht vbor&fc !Dè excessen ervan, zoo deze mochten bestaan, zul len vanzelf meer verdwijnen. Piet en Jan Wiegman sluiten zich op waardige wijze aan by hun broer, al heeft ieder dan ook een eigen interpretatie. Jan Wiegman treedt meer op den voorgrond als teekenaar en illus trator. Het is over hem, dat wij het hier in het bijzonder even willen hebben. Hij is thans zoo goed als hersteld van het ongeval te Heemstede en kan over eenige maanden weer in het groote gezin worden opgenomen. Kunstbroeders kwamen nu op het sympa thieke idee om ten bate van hem en zijn gezin een of meer werken af te staan, deze gezamen lijk te exposeeren in de achterzaal van den kunsthandel Smit, Grootë Houtstraat, en aan deze expositie, waarvan niet verkocht wordt, een verloting te verbinden. Gelukkig schijnt deze opzet geslaagd. Velen kwamen reeds kijken en velen namen een of meer loten. Hopen we, dat de baten beteeke- nend mogen zijn. De heer Smit heeft van de ten geschenke ge kregen werken een prettig arrangement ge maakt. Zeer bekende kunstenaars droegen een werk bij. Op de eerste plaats Matthieu en Piet. Zij schonken waardevolle stukken. Voorts zonden in: Charlie Toorop, A. Colnot, John Raedeker, Wim Schumacher, Herman Moerkerk, Leo Ges tel, Else Berg, K. Verwey, Josseaud, Wesseling, Boot, Miolee, W. Sluyters, Pieck e.a. Allen klinkende namen dus op beeldend ge bied. Charlie bracht typische „Kaartspelers," Rae deker een pracht kop (teekening), Moerkerk e|p mooie aquarel, Wesseling een verdienstelijk landschap, Boot een schoone romantische schil dering, Wim Schumacher een vrouwen-portret, enz. Wij kunnen onzen lezers adviseeren eens een kijkje te gaan nemen. Koopen hoeft men, ja kan men zelfs niet. Men kan wel een lootje ne men (ad 50 ct.) of meerdere loten, men kan deze ook aanvragen bij den heer Heilo te Haar lem. (Gironummer 155427). Op deze wijze steunt men een zeer goede zaak en men heeft veel kans in het bezit te komen van een waardevol en aantrekkelijk kunstwerk. d. H. GR AALHUIS ST. JEANNE D'ARC Spaarae 29 De clubs gaan Maandagavond gewoon door, al is er filmavond. De Armenactie_club moet bij elkaar komen dezen avond. Menschen, er is werk aan den winkel! De Mandolineclub van Overveen wordt nu op Maandag voor het eerst op het Spaarnehuis gegeven. Wanneer de hockey-dub van Zondagmiddag begint, wordt nog nader bekend gemaakt. Donderdag van 7 tot 8 uur is er een Hand- werkclub opgericht voor aspirant Graalledec (dus meisjes van 13 tot 15 jaar). GRAALHUIS ST. STANISLAUS KOSTKA Middenweg 116 De Inwijdingscursus van Zondag vervalt. Om 3 uur Inkleedingscursus. Woensdagavond om 8 uur Dadenclub. GRAALHUIS ST. VERONICA Emmastraat Zondag 12 uur Dadenclub de „Justa's". De inwijdingscursus is om 5 uur. Om half 7 inkleedingscursus. Na het Lof Dadenclub. Woensdag 7 uur Dadenclub: „de fiere Blij heid". Donderdag 7 uur Dadenclub „de Zaaister". De Lydwina-film wordt vertoond in de St. Bavo, Smedestraat op Zaterdag-, Zondag- en Maandagavond te 8 uur, met interessanten bij film. Als u nog niet in het bezit bent van kaarten, ze zijn verkrijgbaar aan de verschillende club huizen. Naar wij vernemen heeft de burgemeester van Noordwijk op het verzoek om verlenging van de vergunning voor het beoefenen van het Straperlo-spel afwijzend beschikt, zoodat de vergunning onherroepelijk 30 September af loopt. Woensdag 27 September is alhier opgericht afd. Haarlem der Ned. Kolonisatievereeniging Nieuw-Guinea". Op de oprichtingsvergadering was aanwezig de heer J. van Keppel, oud-beambte der Gem. Mijnb. Mij. ,3iUiton", benevens 12 adspirant- kolonisten, die allen als lid toetraden. Het bestuur werd samengesteld als volgt: voorzitter: H. A. Torcque, Wouwermanstraat 32; secretaris: A. J. Gerritsen, Weteringstraat 14; penningmeester: W. Dolfin, van t Hoff- straat 6 I. Leden: B. W. Jansen Jr., Rolland- straat Ia en de heer C. Boonman, Kinderhuis- .singel 24. Frederikspark 8 - Tel. 12398 Spaarae 87 Tel. 11551 SONNTAG, den 1. Oktober, morgens 8.30 Uhr, hl. Messe mit Predigt und Gesang in deutscher Sprache. Der Gottesdienst wird ge halten in der St. Josephskapelle des Kinder - hauses am Zijlsingel. DONNERSTAG, den 5. Oktober, abends 8DO Uhr Andacht mit Predigt und Beichtgelegen- heit in der Paterskirche am Nieuwe Groen markt. MONTAG und FREITAG fallen die Sprech- stunden des Rektors aus. De heer J. van der Burch, 1ste violist van het Residentie-Orkest, is benoemd als leeraar in het vioolspel aan de Heemsteedsche Muziek school. Bij het politiekorps hier ter stede zijn als po litie-agenten aangesteld de heeren T. L. Mulder van Franeker en J. A van der Hurk uit Water graafsmeer. [JLVENHOUT, 26 Sept. 1933. Menier, Daar was 'ns Ja, 'k gaai deuze week 'n sprookske vertellen, amico, waant ik zal oew maar rondweg en eer lijk verklappen, da 'k zóówvèul te zeggen heb deuze week en dat er zóówvèul gedachten deur m'nen kop kronkelen, da 'k niet weet, waar ik over schrijven zal! 'k Heb menschen gekend, gij ok wel, denk ik, die 'nen heelen pen- houwer opfratten, omda ze nie wisten wa ze veur 'n briefke zouwen schrijven Maar ik zouw vandaag wel 'nen heelen bussel penhouwers op kunnen kluiven, omda 'k veuls te veul te schrijven heb....! En omda 'k nouw eenmaal niet gèren op*"rn houtje bijt, hè 'k al die gedachten maar mee 'nen grooten ragebol uit m'nen kop geveegd en besloten om 'nen doodgewoon verzinseltje te vertellen. Dus, daar was 'ns 'n Volkske en da leefde op 'n eilaandje onder de tropische zon. Ver, heel ver hier vandaan, waant niemaand wit, waar da-d-eilaand verdwaald leet, in d'n Blaau- wen Oceaan, waarin eiken avond de zon wier uitgebluscht as 'n groen vuur. 't Volk dat daar woonde, zou nie hebben kun nen zeggen waar 't vandaan kwam, maar daar zijn wel meer volkeren, die da nie persies weten, 't Was 'n dwergvolkske. De koning, de grootste man van deuze wea- reld, was ongeveer tachtig centimeters hoog. Z'n Truike, de koningin, was de schoonste vrouw van deus weareld. En as ik zeg: „deuze weareld", dan bedoel ik daarmee, dat da volkske nie beter wist, of huilie eilaandje wès de heele weareld! Maar da tusschen hokskes. Die weareld was dan ok ver schrikkelijk groot. Twee volle manen en één kwart maan waren noodig gewist, om de weareld te laten meten, deur de soldaten van d'n koning. Ja, hij had 'n leger, deuze koning, 'n Leger van twaalf soldaten, die om de beurt de wacht hielden veur 's konings paleis, ge bouwd in de takken van 'nen kollesalen boom, die 't dichtste bij de zon kwam, bij de maan en bij de sterren, allemaal geschapen tot de noodzakelijke illuminatie van 's konings paleis. Verder was 't leger belast mee de vischvaangst, veur de keuken van de koningin, militaire oefe ningen en handhaven van de orde. Zooas gezeed, de koningin was 'n schoone dame. Zestig duim hoog, gekleed in 'n soorte ment strooihuis en gepermanent mee apenvet, zoowdat H. M.'s coiffure in kèèrsrechte pinnen naar alle windstreken wees, bruingrijs van teint en verder getooid mee küstelijke veeren- kraansen om d'r enkels, was er veur dit volk gin schoondere vrouw denkbaar, as deuze men- schelijke spinnekop. De koning was dan ok op en-top gelukkig. Sjuust as z'n volk. Er woonde in 't Rijk 'nen grooten geleerde, die altij veur z'n hut, mee z'n beentjes over mekaar geslagen, zwaar zat te prakkizeeren. Op 'nen goeien dag deed ie z'n „rokcostuum" aan, om sjuuster te zijn: hij beplakte z'n eigen mee de zuiveren schubbekes van 'nen visch, streek bruinen modder in z'n haren en waschte z'n voeten en ging op weg naar 't koninklijk paleis. De wacht diende 'm aan en 'n oogen- blikske later wier ie omhooggetrokken in 't paleis, mee z'n hoofd omlaag. (Alleen de vor stelijke familie en de soldaten gingen altij mee d'r beenen omlaag mee deuze „lift". Hoogst waarschijnlijk was deuze hofetikette 'n veilig heidsmaatregel teugen sommigte lui, die mee verkeerde bedoelingen naar 't paleis zouwen komen). De „weareld" hee nooit geweten wat d'n geleerde daar aan 't Hof is komen bespre ken, maar na twee zonnen kwam de koning hoogstdeszelfs naar de hut van z'nen geleerde enten aanschouwe van heel 't volk, wier daar, veur die hut, 'n tweede zon geschapen Om d'n vrede te bewaren, d'n koning en de zon gin concurrentie aan te doen, wier d'n ge leerde, na deuze vertooning, na daankbetuiging van Koning en Volk, plechtig opgehangen. Daarna, as ie teruggekeerd was tot z'n veur- vaderen, werd ie stijlvol verzwaard mee zorg vuldig uitgezochte keien, en neergelaten in d'n Oceaan, zoowdat ie eiken avond de zon zouw zien opkomen aan d'n verkeerden kaant van d'n waterspiegel. Kortom: 'n vorstelijke begra fenis was z'n deel. Wat ie gedaan had, om deuze eer deelachtig te worren, zulde vragen, amico? Hij had 't vuur uitgevonden. Hij had uit vuur- steenen vonken geslagen en zoow 'nen plas vuur water, petroleum die daar welde, aangestoken. De proeven wieren herhaald en eindelijk had den ze daar zóów dikkels „de zon nagemokt," dat de vuren gezien wieren, ver op d'n Oceaan en'n paar blanke reuzen op 't eilaandje kwamen aangestevend, komende uit 'n weareld die achter de zon scheen te bestaan. Laangen tijd hee d'n koning mee z'n soldaten geconfe reerd, mee 't gevolg, dat de blaanke reuzen in 'nen nacht wakker wieren, in boonvezels gerold as 'n coconneke. Groote tooverdingen wieren ge vonden: op de reuzen en op d'r schip, 't Mooiste en 't wonderlijkste waren twee paf-paffers, waar vuur uit kwam en 'n vlug ding. De koning per- beerde die „vlugge dingen" op z'n trotsche. la chende soldaten endaar zat ie ineens zonder leger. Ze vielen leuk teugen d'n grond, 't ko- ninginneke klapte in d'r haandjes van ple zier, maar de soldaten stingen nie meer op, wa de bedoeling nie was gewist. En bovendien: heel ongeriefelijk veur de keuken, de orde, de wacht en van allerlei ander nuttige zaken. Mee aandere woorden: d'n koning had z'n heele per soneel uit de weareld gepaft en van kwaaiigheid schupte-n-ie z'n Truike onder d'r strooihuis. Toen stak ie z'n ermen deur de lussen van de lift, liet 'nen zwaren keisteen over d'n tak val len en zóów schoot ie omhoog, z'n paleis binnen en daar hong ie de toover-paf-paffers weg in 'n donker hoekske van de „kleerkast", waar z'n costuums van tabakssteelen hongen. Op 't schip waren kollesale rijkdommen. Om te beginnen 'n tooverglas, waar g'oew eigen in zien kon. Heel 't volk mocht z'n eigen daarin komen zien, van d'n koning, teugen be taling van 'n zakske zout. 't Was 'n scheerspie geltje van de blaanke reuzen, die vergeten wie ren in d'r coconneke. 's Konings Trui hee weken veur den scheerspiegel gezeten, zonder misselijk te worren. Integendeel zelfs. Nouw wist ze pas hoeveul schoonder ze was dan heur onderdanen diegin strooihuis hadden en gin apenvet mochten gebruiken. Ze wier ijdel. En 'tvolk wier 'n bietje ongelukkig daardeur. Waant schoon was H. M. altij gewist, maar nooit trotsch! Maar daar was nog veul meer aan boord van da wonderschip. Kisten vol mee „vlugge dingen" en d'n koning voelde z'n macht uitstijgen boven de Zon, die al die wonders ach ter heur had gehad. Waant achter heur waren die wonders vandaan gekomen De twee blaanke reuzen wieren vergeten in d'r coconnekes. Of had ik da-d-al gezeed?. Pannen waren er! Om *n bad in te nemen, telkens as de maan weer om was. Boeken waren er, die ge uit mekaar kost scheuren en waar ge prachtige lendendoeken van kost maken (veur mooi weer tenminste Platenzoowdat de Koningin virtien dagen later 'n „hofbal" gaf, en toen gekleed was mee Mariene Dietrich op-eh-d'ren rug. Inkt was er, waar g'oew kippen mee kon ver ven. Afijn, daar was van alles, zelfsjenever! De koning perbeerde-n'-t- die aan te steken mee de vuurstokken (de lucifers die ie gevonden had waarop ie z'n eigen veur kaffer had uitge scholden, omdat ie d'n Geleerde zo'n prachtige begrafenis had gegeven veur die ongelukkige vuursteentjes....!), maar toen de jenever nie braanden wouw, toen pruufde-n-ie 'm en na de eerste flesch wier ie weer pas wakker, toen ze 'm aan 't balsemen waren veur de begrafenis feesten. In 't kort de beschaving mokte gewoon weg op 'n overweldigende manier d'ren entree. Maar de blaanke reuzen wieren vergeten in d'r coconnekes, of had ik da-d-al gezeed? En d'n koning bleef betreuren de eer aan d'n geleerde bewezen, veur z'n snerterige namaak- zon, maar.... ok dwergen zijn maar men schen! Weer zat 'nen geleerde van deuzen stam zwaar te peizen, mee z'n beentjes over mekaar gesla gen, veur z'n hut. D'n eerste had 't vuur uitgevonden, d'n deuze vond de.... democratie uit! 'n IJdele koningin, die op de gewoonste werk dagen zelfs d'ren strooihuis droeg; die teuges- woorig durzichtige vruchten (radiolaampen van 't schip) om d'ren hals hing, die paf-paf deed mee die vlugge dingen, as 'nen eerbare dwerg heur nie aanstond, ollee, da kon niet deur d'n beugel. En d'n koningDie was zeuven dagen van de week „lijk". (Na z'n eerste zattemans- bui en z'n daarop volgende balseming bleef da woord bestaan). En as ie nie lijk was, dan paf- pafte-n-ie en lest was ie woedend, woedend as 'nen gevangen aap, omdat ie in de zon gin gaten kost paf-paffen. En toen had ie werendig d'n profeet mee gaatjes gemokt! Deuze geleerde piekerde, piekerde en.... hij stiohtte 'n vereeniging, 'n soortement van Recht- sche partij, omda ze geïnspireerd wier op d'n profeet-mee-de-gaatjes. Maar de dwergen zijn maar menschen en dus kwam er nog 'n partij, 'n Linksche, omda ze slecht „rechts" kost zijn, waant 'n rechtsche was er aL Zoow brocht de beschaving de politieke par tijen hier. Zoow ok kwam er 'n parlement en toen toen wier 't Hof koning Paf-Paf en koningin Strooihuis, 'n instelling, waar de twee partijen geregeld om vochten. t Wier 'n küstelijke geschiedenis. tHof moest nog 'nen boom inrichten, en nóg 'nen boom, om de natie naar wèèrde te kunnen representeeren. De partijen hadden al gaauw ministers, kamerlejen en die déjen t ok nie veur niks en elke partij had 'n leger en da kostte al heel wa zakskes zout. t Zout wier duurder en duurder en d'n stam wier ermer en ermer. Enongelukkiger ok. Waant 't was 'n groote eer om lid van t par lement te zijn en nog veul meer eer om mi nister te zijn en om zoutbewaarder (ontvanger zouwen wij zeggen) te zijn. Ok om generaal te zijn en zoow. Er kwam dus piek-en-pook, naijver! De gelukkige bevolking, die hoe langer hoe „beschaafder" wier, wier hoe langer hoe onge lukkiger en op t lest hadden al die erme prulle- mannekes van dwergkes "nen bult van de zware belastingen die ze mosten torsen....! *k Zouw er nog veul meer van kunnen zeg gen, maar m'n velleke-n-is sjuust op tijd vol en m'n vertesseltje mot dus maar uit zijn. Waant nouw t eenmaal aan de belasting was gekomen, nauw was er de aorigheid toch heele- gaar af ok! Dus veul groete van Trui en as altij gin hork» minder van oewen toet a voe DRÉ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3