STADSNIEUWS Leiden ontzet Zeedijk weggezakt Haarlem, 3 Oct. JUn&Mjftonó: BEURS VAN AMSTERDAM frÊRSoKAR. KRUISWegó^ MARIA STICHTING MARKTEN De vroegbeurs 16 OCTOBER Wisselkoersen DINSDAG 3 OCTOBER HOE DE LONDENSCHE ZIEKENHUIZEN MAAG- LIJDERS BEHANDELEN ZONDER. SI ONTWIKKELINGSCURSUSSEN Wat gegeven wordt EMIGRATIE NAAR NIEUW- GUINEA Dakonderhoud en -verzekering De cineast G. W. Pabst te Haarlem VOETBALSPELEN IN HAARLEMMERMEER Besluit terwille van Zondagsrust Toonkunst Dat viel niet mee Geneesmiddelen thans in Nederland verkrijgh. Tentoonstelling werken Ir. P. F. de Bordes H.O.V.-concert BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK HET „ACTIE-COMITE" VOOR DEN TUINBOUW Er is van alles te koop! DRIEHUIS HILLEGOM VIJFHUIZEN VELSEN VELSEN-NOORD De viering dit jaar in het teeken van Oranje Er dreigt ernstig gevaar voor den Nieuw-Noord-Bevelandpolder V eiligheidsmaatr egelen AGENDA 4 October INSTELLINGEN IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK Prijsvraagavond bloemwerken Aanvang nieuwen cursus 1933-34 Clubs voor R.K. in eiken leeftijd Spreekuur dagelijks van. 2-5 en 7-9 uur 5CHACCHELSTRAAT 29 TEL 10806 IJMUIDEN IJMUIDEN—OOST DINSDAG 3 OCTOBER 1933 li H 8% Beurs-thermometer J/OORUITBP IÓÓ59 Aan de werklooze Haarlemsche Jongeman nen is een circulaire gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat het Gemeentebestuur in overleg met den directeur der Arbeidsbeurs en de Commissie van Advies ter dezer zake be sloten heeft, opnieuw gelegenheid te bieden tot het volgen van cursussen, die het bijhou den of verwerven van ontwikkeling en vak kennis beoogen, zooals wij reeds meldden. Iedere jongeman van 14 tot 25 jaar, al dan niet geschreven op de beurs, kan zich aan melden en de lessen volgen. Alle leermiddelen worden in bruikleen gegeven. De lessen wor den uitsluitend overdag gehouden. Men mag zooveel cursusen kiezen als men wil. Bij voldoende deelname (minstens 15 in- schr. per cursus) worden georganiseerd: Lezen (kranten, boeken, tijdschriften): HandverbeterenRekenen en Ned. Taal in verband met de praktijk van het leven; Brief schrijven; Land- en Volkenkunde; Staats inrichting, Soc. Wetten; Decoratief teekenen; Plant- en dierk.; Natuur- en sterrek.; Gezond heidsleer; Turnen (Zaal-); Economie, Muziek leer; Boekhouden; Stenografie; Engelsch v. be ginners; Engelsch v. gevorderden; Duitsch voor beginners; Duitsch voor gevorderden; Esperanto voor beginners; Esperanto voor ge vorderden; E. H. B. o. (Luister- en oefen cursus) Handenarbeid (Lichte houtarbeid enz.).; Machine-Bankwerken; Constructie- bankwerken, Smeden, Timmeren; Meubel maken; Beginselen verwarmings-montage; Be ginselen auto-montage, Beginselen electro- techniek; Teekenen ijzerconstructie; Werk tuigkundig- en machineteekenen; Meubeltee- kenen; Scheepsbouwkundig teekenen; Bouw kundig teekenen Materialenleer voor Metaalbe werkers; Boudvakarbeiders, schilders. Wie van de cursussen gebruik wil maken, moet een bij de circulaire gevoegde aanmel- dingskaart, duidelijk ingevuld, zoo spoedig mogelijk bezorgen aan de Arbeidsbeurs, Hoof- manstraat 17, het schoolgebouw Leidscheplein 36rood of afgeven bij het Bestuur van de Vak- of Jeugorganisatie, dat voor verdere doorzen ding zorgdraagt. Alleen die cursussen, waarvoor voldoende be langstelling bestaat, worden ingesteld. 't Ligt in de bedoeling uiterlijk 2 November te beginnen, zoo mogelijk reeds eerder. Men schrijft ons: Als men de verschillende Nederlandsche bla den der laatste vier maanden heeft gevolgd, dan verbaast men zich, hoe Nieuw Guinea fei telijk zoo plotseling veler belangstelling heeft gekregen. Deze belangstelling is aan den dag getreden, toen 10 Juni 1933 werd opgericht de Nederlandsche Emigratie Vereeniging Nieuw Guinea, welke ten doel heeft het lot van flinke werklustige menschen door emigratie te verbe teren, opdat deze in staat zouden zijn zich een toekomst, ho e bescheiden in den aanvang dan ook te scheppen, aangezien in het moederland door de toenemende werkloosheid deze voor hen niet schijnt te zijn weggelegd. Het departement van koloniën heeft aanvanl kelijk gemeend te moeten wijzen op de moeilijk heden die den kolonist in den weg zouden staan, doch korten tijd daarna heeft Zijne Excelentie Minister Dr. Colijn in audiëntie tegenover het Hoofdbestuur van bovengenoemde vereeniging zich over haar doelstelling en kolonisatieidee in principe gunstig uitgelaten. De minister zou zich ter zake volledig laten voorlchten, om dan omstreeks December 1933 mede te deelen welk standpunt de regeering zou innemen. In het kort zullen wij thans uiteenzetten wat bovengenoemde vereeniging eigenlijk beoogt. Zfj wenscht geenszins emigratie in het wilde weg te bevorderen, maar wil het daarheen zien te leiden dat aspirant-emigranten in Indië worden opgevangen en aldaar behoorlijk zullen worden voortgeholpen. Zij die een klein kapitaaltje heb ben en verstand hebben van landbouw, zijn dan in de gelegenheid daar „boer" te worden ter wijl anderen, die over geen geld en vakkennis beschikken, eerst in dienst zouden moeten tre den van „Farmers". Zij kunnen zich dan later onafhankelijk maken en verkeeren in veel gun stiger positie dan hun landgenooten in Neder land die bij boer of kweeker werkzaam zijn, want de gronden op N.G. zijn zeer gemakkelijk van het gouvernement (bv. in huur) te ver krijgen. Nederlandsch Nieuw Guinea is ongeveer 20 maal zoo groot als Nederland (dus zoo ongeveer als Duitschland) en op deze uitgestrektheid leven volgens officieele gegevens 200.000 Pa- poeas, zoodat er aldaar plaats zou zijn voor ons allen. Nog zij vermeld, dat de Nederlandsche Emigratie Vereeniging Nieuw Guinea zich op geheel neutraal terrein beweegt en uitsluitend de belangen van de Nederlandsche bevolking behartigd. Maandagmiddag had in perceel Ged. Oude gracht 29 de officieele opening plaats van het bijkantoor der N. V. Eerste Ned. Dakonder- houddienst en Dakverzekering Maatschappij, waarvan het hoofdkantoor in Den Haag ge vestigd is, terwijl Rotterdam ook reeds een filiaal-instelling bezit. Tot directeur in het Haarlemsche bijkantoor werd de oud-administrateur der Deli-Maat- schappij, de heer J. A. H. v. Griethuysen be noemd, terwijl een bouwkundig-ingenieur, een chef-keuringsdienst, een chef-loodgieter en vak kundig personeel den buitendienst verzorgen. De Maatschappij sluit onderhoudsabonne- menten en dakverzekeringen. Onder deze laat ste zijn onderhoud, vernieuwing en storm schade inbegrepen. Na de openingsplechtigheid, waarbij het keu rig ingerichte kantoor met talrijke bloemstuk ken gesierd was, brachten enkele genoodigden hun gelukwenschen uit voor den bloei van het bedrijf en de verzekerden. Zaterdag 7 October zal de beroemde film regisseur G. W. Pabst ter gelegenheid van de vertooning van zijn film Don Quichotte alhier in het Rembrandt-Theater een bezoek aan onze stad brengen. Er heeft zich een comité ge vormd om den kunstenaar te ontvangen- Dit comité bestaat uit de volgende stadge- nooten C. Maarschalk, burgemeester van Haarlem, K. J. L. Alberdingk Thijm mevrouw W. Bin- gerCantor, D. Boer. H. G Cannegieter, dr. Tjebbo Franken, J. M. C Hoog. Th. B. F- Hoyer, P. A. Leupen, J. C. Mol, B- D. Ochse, jhr. C. J. A. Reigersman, J. H. Sauveur, C. Sellenraad, A. M. J. Sevenhuysen, ir. H. T- Zwiers. Zaterdagavond 7 October om 12.15 uur zal in het Rembrandt Theater 'n nachtvoorstelling worden gegeven, waarin de film Don Quichotte zal worden vertoond, die door Pabst zal wor den toegelicht. Na afloop zal men gelegenheid hebben met den heer Pabst persoonlijk kennis te maken. De Raad van Haarlemmermeer heeft in zijn op 15 September 1932 gehouden openbare ver gadering met de meerderheid van één stem een besluit genomen, waarbij aan het bestuur van de voetbalvereeniging „Eerlijk ter overwinning", gevestigd te Haarlemmermeer tot wederop- zeggens toe is toegestaan en vergund om voor haar te houden wedstrijden op één dag per week, gebruik te maken van het middenge deelte den z.g. coneoursring van het ge meentelijk sportterrein te Hoofddorp en van eenige vakken van de daarbij behoorende tri bune. Reeds lang geleden is een afschrift van dit besluit toegezonden aan het bestuur van de voetbalvereeniging E. T. O. voornoemd en hun is toen tegelijk onder de aandacht gebracht, dat nu wel de gemeenteraad toestemming heeft verleend, dat er op Zondagmiddag op het ge meentelijk sportterrein wedstrijden mogen wor den gehouden, doch dat volgens de Zondagswet daarenboven nog noodig zal zijn de toestem ming van het college, waarom werd verzocht omtrent de aanvaarding van dit sportterrein nog niet te beslissen, alvorens hun zou zijn mee gedeeld, welk standpunt het college van burge meester en wethouders in deze zal gaan inne men. Het heeft wel lang geduurd, maar toch is er eindelijk een beslissing gekomen in deze zaak, welke vele gemoederen al langen tijd in span ning gehouden heeft. Het college van B. en W. heeft in zijn laatst gehouden vergadering met meerderheid van stemmen besloten, dat in het vervolg ten aan zien van dit vraagstuk dit standpunt zal wor den ingenomen, dat openbare spelen en voet balwedstrijden op Zondag alleen zullen mogen worden gehouden, wanneer daartoe inge volge artikel 3 en 4 van de Zondagswet ver gunning is gevraagd en verkregen, alsmede, dat deze vergunning alleen zal worden verleend voor zoover het betreft spelen en voetbalwed strijden, welke worden gehouden op particu liere speelvelden, gelegen buiten de bebouwde kom van een dorp of buurtschap en deze wor den gehouden in den namiddag. De burgemeester heeft in een uitvoerig schriftuur aan de raadsleden uiteen gezet, dat hij persoonlijk van oordeel is, dat de overheid voor zoover haar macht reikt het publiek vermaak, hetwelk in de centra van onze be volking aan den Zondag zijn wijding ontneemt en tal van ingezetenen van hun Zondagsrust zou kunnen berooven, dient te beperken. En op zijn voorstel is vervolgens door het college besloten, dat in geen geval medewer king kan worden verleend voor het houden van voetbalwedstrijden op Zondag op terreinen, welke gelegen zijn in de bebouwde kom van een der in de Haarlemmermeer gelegen dorpen, doch dat wel vergunning kan worden gegeven voor voetbalspelen op particuliere terreinen, welke gelegen zijn buiten de bebouwde kom. Het gevolg van dit besluit is, dat op het ge meentelijk sportterrein te Hoofddorp voetbal wedstrijden niet zullen kunnen worden gehou den door of namens het bestuur van de voet balvereeniging E. T. O., hoewel de gemeente raad met een kleine meerderheid zich daar voor heeft verklaard. Doch dit raadsbesluit meende de burgemees ter buiten beschouwing te mogen laten, omdat hij van oordeel is, dat de gemeente als eigena res van een groot sportterrein een goed voor beeld moet geven aan andere particulieren en daarom haar gemeentelijk sportveld te Hoofd dorp op Zondag niet voor openbare wedstrij den beschikbaar mag stellen. De toevallige meerderheid van één stem be hoeft voor het innemen van dit standpunt geen bezwaar te zijn, omdat een zekere stabiliteit in het regeeringsbeleid van een gemeentebe stuur noodig is en ook daarom is het niet ge- wenscht te veel waarde te hechten aan de be slissing van één stem, omdat over een paar jaar bij een volgende verkiezing een ander be sluit zou kunnen vallen en naar het algemeen gevoelen de groote meerderheid van de bur gerij in Hoofddorp het houden van deze wed strijden zou betreuren. Hedenavond vindt in den Stadsschouwburg het eerste ledenconcert plaats van de Mij. tot Bevordering der Toonkunst. De Concertgebouw Kamermuziekvereeniging met de solisten: Jo Vincent, Ed. v. Beinum en Carel v. Leeuwen Boomkamp verleenen hun medewerking op dit concert. Ook voor niet- leden van Toonkunst is dit concert toeganke lijk. Van de drukte die gistermiddag aan een kraam heerschte aan de Ged. Oude Gracht, poogde een opgeschoten jongen te kunnen pro- fiteeren door een leeren tasch te grijpen, maar hij rekende niet op een buitenman, die achter hem stond. Toen de jongen op het punt stond weg te loopen, gaf de man hem zoo'n klap, dat jongen en tasch onder de kraam terecht kwa men. De jongen nam zoo spoedig mogelijk de vlucht, maar zonder tasch en onder grooe hi lariteit van de omstanders. Engelsche ziekenhuizen, evenals de Engelsche doktoren, behandelen lijders aan dyspepsie, in digestie, maagzuur, opgeblazenheid, gal, enz. o.a. met een schitterend recept. Dit recept is: Mac leans (Gedeponeerd) Maagpoeder en is het resul taat van het levenswerk van een eminenten Londenschen maagspecialist. Een dame te Huil schrijft: „Ik heb jarenlang onduldbare pijnen geleden. Thans kan ik weer vrijwel alles eten. Het is mijn plicht U te bedanken voor de zeldzame ver lichting, die Uw maagpoeder mij gaf." Aangenaam om in te nemen, zuiver en vol komen onschadelijk. Alle anothekers en drogisten verkoopen Mac leans (Gedeponeerd) Maagpoeder. Alleen echt met de handteekening ,,ALEX C. MACLAEN". Het wordt nooit los verkocht, doch in groote flesschen S, f 1.7.r en kleine flesschen 1. Agenten voor Nederland: BOROMAG, Manu facturers' Agents, 258, Heerengracht, Amsterdam, mededinging een groep bindwerk ingezonden, welke terecht ieders bewondering afdwong. De grafkrans van dennenappelschubben was prachtig, ook de lintversiering viel op. Nadat door den voorzitter, den heer P. Kel derman, een causerie was gehouden over de nieuwste dahlia's werd deze goed geslaagde avond gesloten. De tentoonstelling van werken, welke zijn uitgevoerd onder leiding van ir- P. F. de Bor des, in leven hoofd-ingenieur van Openbare Werken, zal worden gehouden ten stadhuize in de wachtkamer der raadzaal (ingang Pand- poort). De opening zal geschieden door den wethouder van Openbare Werken op Woensdag 4 October a.s. om 11 uur v.m. De tentoonstel ling is voor het publiek geopend op Woensdag a.s. van 25 uur n-m. en van Donderdag 5 tot en met 10 October a.s. op werkdagen van 10 tot 5 uur. Mochten wij aanvankelijk betwijfelen, of het eerste ledenconcert der H. O. V. door ongesteld heid van Frits Schuurman niet door zou gaan, deze onzekerheid is weggenomen, omdat Ma- rinus Adam zich onmiddellijk met de repetities belastte en met Else Rijkens als soliste het Haarlemsche concertseizoen zal openen. Deze begaafde zangeres zingt in den komen den winter onder dr. W. Mengelberg en in groote orkesten te Parijs en Londen. Hedenavond zal zij een vertolking geven van de aria „Les Adieux" uit de Opera „Jeanne d'Arc" van Tschaikowsky en het lied van de woudduif uit de „Gurrellieder" van A. Schön- berg. Geboren: 28 Sept. d. v. G. C. Timersv. Schie; 29 Sept. d. van J. G. WillemseSpigt; d. van H. KuiperLinthorst; 30 Sept. d. van M. W. v. DijckSmit; z. van J. C. v. Ever- dingenVermond; d. van J. C. Burggraeve Besteman; d. van W. M. v. d. LandenTim- mers; z. van J. H. H. SijbrandsKuijpers: 1 Oct. z. van M. P. DiependaalMaas; z. van M. v. SchagenKoopman; d. van M. BekooyCor net; 2 Oct. z. van A. Hendrikse—Bruin. Overleden: 1 October, M. v. d. AarBos, 80 jaar, Spaarnwouderstraat; C. M., 6 d., d. van D. Wildeboer, Hazepaterslaan. In het Westland werd in den w'inter van 1932 een „Actie-comité" voor den Land- en Tuinbouw opgericht. De leden van dit comité meenden het nu eens echt met den tuinbouw; zij bedoel den heusch geen politiek; alleen maer, er moest noodig worden gewezen op de nooden en behoef ten waaronder het platteland leed. Het comité hield eenige politiek zeer be wogen vergaderingen, en op een van de eer ste waren zelfs Tweede Kamerleden uitgenoo- digd. Dezen hebben aan het eind der vergadering to enop ondubbelzinnige wijze hun verontwaar diging gelucht over de onbehoorlijke en onbe dachtzame manier, waarop het „Actie-comité" meende de belangen van de tuinders te moeten dienen. Na drie vergaderingen kwam de politieke aap al uit de mouw, toen de meeste comitéleden stevige fazallen van „boer Braat" bleken te zijn, die al deed het comité dan ook niet aan po litiek op een vergadering geducht zijn mond roerde met goedvinden van het comité. Het wordt nu weer winter en de tuinders krij gen tijd om te vergaderen. En nu verschijnt in Loosduinen weer eens een „Actie-comité" dat vermoedelijk ook „niets met politiek te maken zal hebben." Het comité had voor zijn eerste vergadering al een „urgentie-program" klaar, waarvan iedere tuinder kon smullen. Er ontbrak nu werkelijk niets aan; eigenlijk nog alleen maar de verklaring, dat men onver wijld de crisis door de Regeering wenscht opge heven te zien. De oude leuzen omtrent de sociale lasten, de steunregeling, slappe houding van die en van gene, waren er rijk in vertegenwoordigd. Aan critiek in de vergadering geen gebrek. Een ex-comitélid uit het Westland, dat zich twee jaar geleden aardig in de politieke kaart liet kijken, verzekerde dat „het Westland zich achter het Loosduinsche comité stelde." Het Westland zal dan echter heel klein blijken te zijn, gezien het feit dat het voormalige „Actie comité" geenerlei succes heeft mogen boeken. Natuurlijk zal dit nieuwe comité betuigen dat zij niet aan de politiek denkt, maar alleen de belangen van den tuinbouw op het oog heeft. Doch dan dient de vraag gesteld: „Waartoe dit comité?" Daarnevens zijn de erkende Tuinbouw-organi- saties die op beter wijze dan het „Actie-comité" de belangen van den tuinbouw behartigen? Daarneven zijn de erkende Tuinbouw-organi- saties die toch zeker wel het uiterste voor den tuinbouw trachten te volbrengen. Wat denkt nu een dergelijk „Actie-comité" voor nut te kunnen doen? De tuinbouw heeft aan een dergelijk „Actie comité" allerminst behoefte. Dochboer Braat mist zijn zetel. Wie weet? R. K. Harmonie De R. K. Harmonie „Soli deo Gloria" is thans onder nieuwe leiding ge komen. De oud-directeur, de heer C. Oudendijk, had reeds lang te kennen gegeven, dat een ge schoolde directeur het korps hoogerop kan brengen, de kwaliteit der leden staat daar borg voor. Thans is de leiding in handen van den heer Leo v. d. Meer, oud-Indisch musicus, hoornist, die ook langen tijd een kamerorkest dirigeerde. Reeds meermalen verleende hij medewerking bij den K. R. O. en in het theater „Tuschinski". C. G. van de Poll f In het St. Joseph-huis te Gheel overleed na een langdurige ziekte de heer C. G. van de Poll, een bekende persoon lijkheid' hier ter plaatse. De heer van de Poll was de eerste voorzitter van De Hanze en heeft dat presidentschap ruim tien jaar met eere bekleed. Gedurende vier jaar was de overledene lid van den gemeente raad, waar hij in diverse commissies vaak be langrijke adviezen gaf; ook had hij jaren zit ting in de commissie tot wering van school verzuim. Lange jaren was de heer Van de Poll ook aan de brandweer verbonden, de laatste jaren als opperbrandmeester. Als aannemer en later als groot industrieel had hij een groote bekendheid, maar moest helaas ook zakelijk geweldig den druk der tijden ondervinden Zwaar werd de heer Van de Poll voor enkele jaren getroffen toen hem zijn veelbelovene oudste zoon door den dood ontviel. De overle dene bereikte slechts den leeftfjtd van 52 jaar. Hij laat een vrouw en zeer groot gezin achter. Hij ruste in vrede. Bij de voormalige Remise De remise-poort van de voormalige N.Z.H.S.M. zooals in de kroonlijst stond gebijteld, is deze week door de sloopers onder handen genomen. De met blad motieven en het Ned. wapen versierde kroonlijst is in stukken en brokken naar beneden gesme ten, vergezeld van zwaar dreunende slagen. De groote stukken steen sloegen zelfs diepe kuilen in de straat. Het terrein werd voor de veilig heid afgezet en de politie was er bij tegenwoor dig. Er is heel wat afbraak te vervoeren, maar reeds thans kan men zien, dat een mooie, vurig begeerde en noodzakelijke ruimte vrij komt. Een goed schutter Bij een schietwedstrijd die Zaterdag j.l. gehouden Werd door de Rijks- veidwacht, wist de brig. tit. de heer H. v. Duij- nen, wonende aan den Kruisweg den eersten prijs te behalen, welke bestond in een zilveren horloge, waarin het wapen van de Rijksveld- wacht gegraveerd staat. Scheepvaart. In de maand September kwamen voor de havens in deze gemeente 58 zeeschepen aan, waarvan 30 voor de Hoogovens, 6 voor de papierfabriek en 22 voor IJmuiden. De herdenking van Leiden's ontzet staat dit jaar in het teeken van Oranje. Niet alleen is de optocht voor het grootste gedeelte gewijd aan de betrekkingen, die in den loop der jaren hadden bestaan tusschen Oranje en Leiden, ook de taptoe was dit jaar bijzonder groot en de stoet was bijzonder levendig en geestdriftig. Dit jaar had ook een kranslegging plaats bij het 3 October-monument op de Jan van Houtkade, welke plechtigheid door een dui zendkoppige menigte werd gadegeslagen. Daar na trok de stoet naar het v. d. Werf-park, waar voor het standbeeld van Pieter Adriaansz. v. d. Werf de gebruikelijke indrukwekkende plechtigheden plaats hadden. Het muziekcorps van de Koloniale Reserve uit Nijmegen blies de taptoe. Ook hier was de belangstelling overweldigend. Met monument was verlicht en tijdens de plechtigheid werd tusschen de boo- men van het park bengaalsch vuur gebrand. De morgen van den eigenlijken dag bracht de gebruikelijke feestelijkheden. Op straat, heerschte intusschen een levendige drukte, waar van de vele straatkunstenaars gebruik maakten om hun kunsten te vertoonen. Zij maakten goede zaken. Om twee uur begon het middagfeest, ditmaal bestaande in een grooten historischen, allego- rischen optocht, volgens het plan van den ge meente-archivaris, dr. mr. J. W. Verburgt en voorstellende belangrijke gebeurtenissen en personen uit de geschiedenis van Leiden, waar bij speciaal het licht viel op de nauwe betrek king die er steeds heeft bestaan tusschen Oranje en Leiden. De optocht geleek veel op een bonte revue van allerlei belangrijke gebeurtenissen uit Leiden's historie. De costuums uit de verschillende tijd perken gaven aan het geheel een fleurig cachet en de artistieke verzorging door den heer Jan de Quack liet niets te wenschen over. De belang stelling was enorm. Het feest wordt vanavond voortgezet met ver schillende vermakelijkheden. Een groot luister rijk vuurwerk op het Schuttersveld zal de feeste lijkheden besluiten. Hedenmorgen heeft in den zeedijk van den Nieuw-Noord-Bevelandpolder een vrij ernstige val plaats gehad. Te half zes werd het eerste begin ervan waargenomen en om ongeveer tien uur was het zoo ver, dat over een lengte van ongeveer vijftig Meter de dijk tot over de kruin was weggezakt. Gevreesd werd dat het nog staande stukje het opkomend water niet zal kunnen tegenhouden. Het gevaar bestaat dat het zoogenaamde Bohemen zal inloopen. Van het bouwland dat zich daarin bevindt, is men dan ook direct begonnen de vruchten in veilig heid te brengen. De Nieuw-Noord-Bevelandpolder is gelegen aan de noordzijde van het eiland Noord-Beve land. Verschillende autoriteiten zijn reeds ter plaatse. SCHAGEN, 2 Oct. Paardenmarkt. Aangevoerd 94 stuks. Veulens 65.00120.00, 1% -jarige Paar den 110.00-165.00. 2%-jarige Paarden 165.00— 255.00, Rijtuigpaarden 200.00325.00, Werkpaar den 110.00220.00, Slachtpaarden 65.00125.00, Hitten 80.00—110.00. Handel goed. Gebouw „St. Bavo" Grafische Bond, 7 uur Grossiers Kleinhandel, 8 uur R.K. Volks bond, 8 uur St. Caecilia, 8 uur Rechts kundig Bureau, half 9. Gem. Concertgebouw Abonnementsconcert H. O. V., kwart over 8. Stadsschouwburg Concertgebouw-Kamermu- ziekvereeniging, 8 uur. Cefé-restaurant Gebr. Brinkmann R.K. Mid- denstandsvereeniging, half 9. Rembrandt-theater „Ein Lied für dich" en 3 Williards, 7 en 9.15 uur. Palace „Au nom de la loi" en Kaye d'Ar- tois en Philips, 7 en 9.15 uur. Luxor „De Mummie" en bijprogramma, 8.15 uur. Gebouw „St Bavo" Bestuur Woningbouw vereniging „De Spaarnestad" 8 uur Spoor en Tram, half 8 R- K. Politie. 4 en half 10 uur. Stadsschouwburg; Abonnementsvoorstelling N. V. Amsterdamsch Tooneel Schuld en Boete, 8 uur. Rembrandt-theater „Ein Lied für dich" en 3 Williards, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace „Au nom de la loi" en Kaye d'Ar- tois en Philips, 2.30 en 7 en 9.15 uur Luxor „De Mummie" en bijprogramma 2.30 en 8.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 105 uur R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat L Haarlem. Tel. 11671. R. K. Kraamverzorging „Wit-Gele Kruis" ge vestigd Kinderhuisvest 25 rood. Spreekuren: Dinsdag van 23 uur, St. Bavo. Smedestraat 23; Donderdag van 23 uur Damiatestraat 1; Donderdagavond van 7—7.30 uur Clubnuis Raadhuisstraat 11; Vrijdagavond van 78 uur Kinderhuisvest 25 rood. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 1012, 24, 89 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem. Tel 11671 R.K. Wijkverpleging „Wit-Gele Kruis" Spreekuren van de Zusters; lederen dag van 2—2.30 uur m de wijklokalen: Clubhuis Raad huisstraat 11; Begijnhof 2; Damiatestraat l; voor Kraamhulp, gevestigd Jansteenstraat 101. R. K. Bemiddelingsbureau Wit-Gele Kruis Leidschevaart 2. Gelijk wel verwacht werd, was heden op de Voorbeurs weder alle geanimeerdheid uitgeslo ten. De tweestrijd en wisselvalligheden in Ame rika maken de markt vermoeid en de toestand in het algemeen is van dien aard, dat bij het doen van zaken alle terughoudendheid wordt in acht genomen. Uit de verklaring van Roosevelt te Chicago blijkt, dat hij thans alle heil ver wacht van het nationaal crediet (dat tusschen haakjes door den tegenstand der banken wordt ondermijnd) en geen acht slaat op de noodza kelijkheid van een normale monetaire ontwik keling, waaraan de muntstabilisatie den grooten stoot kan gevéin. Waarop Roosevelt's dwaalbe grippen zullen uitloopen, wacht men af en daarom achtte men het heden niet raadzaam, iets bijzonders te ondernemen. Ondanks de ver dere dollar-deprecratie sloot Wallstreet gisteren flauw en bijgevolg werden Steels hier 1 pet. lager verhandeld tot 28 Bettl. Steel a lager tot 2014 en Anaconda <4lager tot 9 5/8. De stemming was algemeen zwakker en toonaangevende waarden konden van de verlie zen van gisteren op de officieele beurs niet her- stllen. Voor Philips goed 176 (v. slot 178%). Ko ninklijke olie 168% (170%). H. V. A 168 (170) en Unilever 76 (77). Amsterdam Rubber kon zich niet onttrekken en bedong 95% (98,%). Ook ditmaal diende de zwakke dollar op 158159 (159) niet als stimulans. Dezer dagen hield de afd. Haarlem der ver eeniging van oud-leerlingen der R. T. C. een prijsvragenavond van bloemwerken in hotel „Spoorzicht" alhier. Er waren door de leden fraaie bloemstukken ingezonden, zoodat de zaal een feestelijken aanblik bood. Nadat de vergadering was geopend, gaf de voorzitter allereerst een verslag van de in Augustus gehouden bondsexcursie naar 't Gooi, welke uitnemend was geslaagd. Hierna kreeg de jury, bestaande uit de heeren W. v. d. Hoek, G. Beun en W. Küppers, ge legenheid, de inzendingen te beoordeelen. De uitslag was: Groep A, grafkrans van A. v. Dam 10 punten, Japansche bloemenmandje van A. M. Martens 9 punten, mand dahlia's en besvruchten van G. Post, 9 punten, mand chry santhen van S Pool 9 punten, vaas met pom pon-dahlia's van A. v. Dam 8 punten, vaas dahlia's van A. M. Martens 8 punten, grafkrans van dennenappelschubben van A. v. Dam 8 punten. Groep B een vaas pompondahlia's van P. J. v. Deventer 8 punten, mand dahlia's van J. Pool, 7 punten, mand dahlia's van F. Lourens 6 punten. Door den heer W. v. d. Hoek was buiten R.K. Teeken- en Schilderschool Wij vesti gen er de aandacht op, dat de cursussen van de R.K. Teeken- en Schilderschool a.s. Vrijdag 6 October een aanvang zullen nemen. Onderricht wordt gegeven in machineteeke nen, perspectiefteekenen, decoratief-teekenen en decoratief schilderen. Men kan zich aanmelden bij de heeren H. H. Hamers, Koningsweg 150, Velsen-Noord en H. Rozemeijer, Groenelaan 54, Wijk aan Duin. Scheepvaartbeweging. In September schut ten in de Noordzeesluizen alhier uit zee 264 stoom- en motorschepen met een gezamenUj- ken inhoud van 1.626.727 M3. Naar zee ver trokken 287 stoom- en motorschepen met een gezamenlijken inhoud van 1.852.792 M3. Een mooie opdracht. Aan de N.V. Amst. Ballast Mij. is door den Rijkswaterstaat opge dragen het nazien van een gedeelte van de aarden haan voor den nieuwen weg Den Haag UtrechtArnhem in de gemeenten Voorburg, Zegwaard enZoetermeer, voor ƒ677.000. Geen districtscongres der Derde Orde We gens ziekte van den Visitator wordt het congres niet gehouden op 4 October ai. Over: Een uitlating in de Kamer- Centrale Haarlem. Naar aanleiding van een uitlating van een lelSenoemdfhier kan ïïMftewn of Uldtaan begripsverwarring, waar bil beweert, dat ik te keer ben gegaan tegen de R.K. Neen, mijnh. de redacteur ik heb gehoopt en hoop nog 'steeds en zal er mun geheele verder leven voor blilven strijden, dat de R.K. juist voor het heil van hun H. godsdienst af zullen laten te transigeeren met het Marxisme van Moskou en ziln voorposten de S.D A.P. Ik heb de feiten gesignaleerd, waar velen, la de meeste van onze leiders daartegen zondigden. Dit Is heel wat anders. Dat Is heel wat anders dan wat op diezelfde vergadering een andere spreker durfde beweren, dat 't fascisme erger is dan 't communisme. God beware hem. En wat te denken van den arbeider, die uit roept, dat de R.K. door de fascisten gekruisigd worden? VLEKKE. Overveen, 2 October. NASCHRIFT DER REDACTIE Het is inderdaad juist, dat de heer Vlekke op de door hem bedoelde vergadering feilen van kleine en grootere leiders van de R.K. Staatspartii hesprak. En er waren verwijten hli. dR ook door vele katholieken voor negentig procent gegrond wor den geacht. Wil willen echter niet verzuimen tevens de aandacht er op te vestigen, dat de heer Vlekke aan zijn critiek ook een conclusie ver bond, de conclusie namellik, a.' de katholieken omwille van die toestanden in de R.K. Staats partij het beste doen zich bil de N. S. B. aan te sluiten. Die conclusie nu was er glad naast! En het is vooral deze conclusie, naar wil meenen, die de tongen van vele sprekers ter Kamer- i Centrale losmaakte. Vorige slotkoersen. Staatsleenïngen 5 jo Nederland 1919 i'/2 Nederland 1916 4% Nederland 1917 4 Nederland 1931 1001/4 5 Nederland 1932 1013/a 4% N. Ind. 1926 AB 88Vs 5% Youngleen. 42% Banken Koloniale Bank 52 Indische Bank 52% Cert. Handel-Mij50 Industrieën Unilever 1.^ alvé Delft lOOVs 102 1023/g 54 Alg. Kunstzijde 23% an Berkel'ï Pat757/g Nieuwe Philips 178% Küch. Accoustiek Ned. Ford Industr. Buitenland Anaconda Kenneest T-ethiehem Steel 1 130 207/8 U. S. Steel y* U S. Leather Intern. Nickel J2/s Stand. Brands 1&% Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie 132 Redjang Lebong 113 etroleum Gaboes K on Olie Perlak uaawa 10 1707/6 92 4% Continental Oil 10% Shell Union Oil 5V* Heden 102V4 102% 100% 1013/g 88 40% 50 Va 501/s 50 75% 53% 23 15 177% 1 128 _9Jfa 20% 27% 6 12% 16 10% 132 112 11 168% 90 4% 101/8 5% Vorige slotkoersen. Heden Rubber A dam Rubber 98% 94% 771/2 76 Deli Batavia Rubber 443/4 43% Serbadjadi 333/4 321/4 287/g 27 V. I. G. O. 49 48 41 40 21/2 2 Scheepvaart 233/4 23 2 2 1 1 8Vs SV4 49 48 Suiker 169% I66V2 88I/2 88 N. L o. U. 581/4 58 271/s 28 18.90 18.00 Tabak 119% 116% 1141/2 IIOV2 207/g 20% 1341/4 128% Spoorwegen 701/s 68 2% 2% 107/8 10 S3/4 16 15% 33/4 3% CM r—1 12% Nederl. Staatsleenprijshoudend Gemeenteleenprijshoudend Youngleening zwakker Philips zwak Unilever luier AJcu '«ie* Koninklijke zwak H V A .....zwak Rubber Hauw Tabak flauwer 1 merik. waarden ....^ger DINSDAG, 3 Oct. Vorige slotkoersen. Heden Londen 7.64 7.61 Berlijn 59.04 59.05 Parijs 9.70% 9.71 Brussel 34.57% 34.60 Zwitserland 48.04 48.05 Weenen Kopenhagen 34.30 34.25 tockholm 39.55 39.25 Oslo 38.50 38.25 New York (cable) 1,59 1.59 Rome 13.05 13-05 Praag 7.35 7.35 Madrid 20.75 20.75

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2