Werkloozen in de groote steden T?Anrn.T>T?nnj?AMMA GEFINGEERDE DIEFSTAL Weer de overweg Inkrimping van den rundveestapel WOENSDAG 4 OCTOBER Donderdag 5 Oct. 1933 Hun zaken-doen was verdacht thans getroffen maatregelen worden gehandhaafd Décharge aan 't woord Kantoorbediende en vier mede plichtigen te Rotterdam aangehouden De Engelsche lord Auto te Kwadendamme tegen een motortrein opgebotst Komt er een ander trekkingsplan? PROF. KIELSTRA BEëEDIGD Ontvangst door H. M. de Koningin Toestand practisch stationcar Vleesch in blik DE BOKSER STRIBBLING Stukkenvervalscher voor het Hof Overleden aan de gevolgen van motorongeval RELLETJES TE SOERABAJA UITVOER VAN PAARDEN DE BRANDSTICHTING IN DE GELDERSCHE E IER VEILING Verd. veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf BRANDSTICHTING? Eigenaar der in de asch gelegde boerderij in arrest INBRAAK BIJ EEN CONSUL Groothandel bevoorrecht jaar betalen, zoodat TT recht had op ruim vier ton, waarbij dan de rente is inbegrepen. Verdachte: „Juist!" weet u wel, dat dat een ministerssalaris is?? Wat hebt u dan wel voor bijzonders voor mevrouw gedaan?" Verdachte kan hierop geen bepaald, antwoord geven. Hij probeert van dit onderwerp af te stappen, door met klem te verklaren, dat de oude dame zoo bijzonder op hem gesteld was.. Maar wat deed U dan voor haar, behan delde u al haar geldzaken? Neen, dat niet..., Was mevrouw wel goed bij t hoofd, in formeert de president dan. Verd. stelt hem gerust: ze was goed bij, maar op haar familie was ze niet erg gesteld, die aasden naar haar meening op haar dood.. De President brengt nu de verschillende schrifturen op het tapijt, welke door mevrouw Van Wieringen zouden zijn onderteekend- Al die papieren heeft mevrouw zeker doorgelezen. Ja zeker! Nu, een gewoon mensch wordt al gek als hij dat allemaal leest. De president komt dan weer terug op de diensten, welke verd. aan mevrouw van W. zou hebben bewezen- Verd. kan echter niet zeggen, wat hij ooit voor haar had gedaan. President: „Niemand heeft u zelfs ooit haar huis zien binnen gaan. Ze gaf u, dat vertelt u tenminste een geheim teeken als ze u noodig had!" Verd.: ,,Ja, dan zette ze een krant voor t raam" Als eerste getuige wordt dan burgemeester Padmos uit Mijdrecht gehoord. De valschheid van de acten werd aldus vertelt hij reeds vermoed vóór het overlijden van mevrouw Van Wieringen. De renvooien van de acten waren hem als hulp-officier van justitie toegezongen. Hij was toen naar mevrouw Van W. gegaan om haar over de zaak te spreken- Deze had hem toen verteld, dat zij aan verd. geen cent had nagelaten, noch had zij hem het vrucht gebruik over haar goederen gelegateerd. Zij had in geen enkele relatie tot hem gestaan. Wel had hij tien jaar geleden 1500 van haar ter leen gehad en dit geld had B. in gedeelten af betaald. Door de quitanties was verd. in het bezit van haar handteekenir.g gekomen. Voorts vertelt de burgemeester nog, dat een oud Mij- maakt, komt tot de conclusie, dat de handtee- ningen valsch zijn. Wie ze wèl heeft gezet, is moeilijk te zeggen. Deskundige v. d. LAAN sluit zich bij de ver klaringen van dr. Hesselink aan. Ook deskundige mr. PRIMA, die samen met de heeren Hesse link en v. d. Laan een rapport heeft opge maakt, komt tot de lonclusie, dat de handtee- keningen valsch zijn. De president brengt naar aanleiding van de quitanties de z.g.n. speculaties ter spirake, die verd. samen met mevr. v. W. heeft uitgevoerd. Pres.: „Dan moet u toch een kassier of een commissionnair kunnen aanwijzen...." Verd. weet ook hier een antwoord op: „Het waren geen effecten, t was maar gelegenheids, goed. Ik heb gekocht en verkocht aan verschil lende menschen...." Pres.: „U kunt zeker wel nota's overleg gen....?" Verd. kan dat niet. BRUSSEL, 509 M. 12.20 Concert door t kleine orkest van het N.I.R. o.l.v. P. Lee mans. 5,20 Concert door het omroep-orkest o.l.v. Jean Kumps. 8.20 concert door het omroep-symphonieorkest o.l.v. Jean Kumps. 9.20 Concert door het Radio-orkest o.l.v. Karei Walpot. HUIZEN, 1875 M. 8.00 KRO Morgen concert. 10.00 NCRV Gram.muz. 10.15 Mor gendienst door Ds. P. van Vliet. 10.45 Evert Miedema, tenor zingt op gr.pl. 11.00 KRO Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig half uurtje door pastoor L. H. Perquln. 12.00 Po litieberichten. 12.15 KRO Orkest o.l.v. Mari- nus van 't Woud. 2.00 NCRV fraaie hand werken door mej. G. Ablij. 3.00 Gram. muz. 3.40 Rustpoos. 4.00 Bijbellezing door Ds. W. L. Milo. Mej. C. de Jager, zang, C. van Drie enhulzen, orgel. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd door H. J. Steinvoort. „Een eenvou dige lijst". 5.30 Concert. Machteld Hagen beek, sopraan en Ferdinand Kloek, orgel. 6.30 CNV-kwartiertje. Spr. H. Amelink. 6.45 Gram.muz. 7.00 Pol. ber. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 Wat er op de Wereld ge beurt, overzicht door C. A. Grayé. 8.00 uitz. van de openbare vergadering, uitgaande van de Contact Commissie der drie geref. jeugd bonden, uit de N. Westerkerk, Rotterdam. 10.15 Vaz Dlas. 10.25 Gram.muz. 11.30 Slui ting. HILVERSUM, 296 M. 8.00 AVRO Gra mofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.30 Orgelconcert door Egbert A. Vos, Annie Vee- nenbos, soliste, zang. 11.00 A. J. Llepmann draagt voor uit Distels van Frank. 11.30 voortzetting orgelconcert. 12.00 Concert door de Ocophonikers, afgew. door gr. pl. 2.30 Concert door omroeporkest o.l.v. Nico Trcep. 4.00 Mevr. Ant. v. Dijk voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gram.muz. 4.445 voor grootere kinderen, mevr. Ant. van Dijk. Radiotooneel o.l.v. K. Kleyn „Uit de jeugd van Franz Schubert, door Herbert Grüger. Vert. Gustav Czopp. 5.30 Omroeporkest o.l.v. Nico Treep. 6.30 sportpraatje door H. Hol lander. 7.00 Concert door de Octophonikers. 7.30 Mevr. Ida de Leeuw van Rees. De a.s. knipcursus 7.40 De Octophonikers. 8.00 Vaz Dias. 8.05 G. G. Vattler Kraane. „De a.s. collecte voor het crisiscomité op 7 October a.s. 8.15 aansluiting met het concertgebouw te Amsterdam. Eerste abonnementsconcert door het concertgebouworkest o.l.v. Dr. W. Mengelberg. 9,15 Gram. muz. en praatje door Fred. Fry. 9.34 aansluiting met gebouw Tivoli te Utrecht. Concert door het Scalla koor Milaan o.l.v. Maestro van Venezlani en het Utrechtsch Stedelijk Orkest. Geheel o.l. v. Alb. van Raalte. Margherita Grandi, so praan; Vittoria Palomblni, mezzo-sopraan Giuseppe Mnnacchinl, bariton; Franco Zac- carini, bas. 10.30 Gram.muz. 11.00 Vaz Dias. 11.10 Aansluiting met het Grand Hotel Cen tral, Den Haag. Tom van der Stap en zijn orkest. 12.00 Sluiting. LUXEMBURG. 1191 M. 7.50 Duitsche avond: Symnhonieconcert; 8.40 orkestcon cert; Slavische dans; 10.50 dansmuziek. KALUNDBORG, 1154 M. 12.20 Het strijkorkest van hotel ,,d' Angleterre" o.l.v. Herald Andersen. 8.20 Het omroepsymphonie orkest o.l.v. Prof. Nikolai Melko. 11.15 dans muziek. In Kopenhagen gaat men een ver~ keersweek houden zooals we die ook ten onzent hebben gekend, om het publiek op te voeden goed van den weg gebruik te maken ten einde ongelukken te voorkomen. Als een pakkende leuze koos men de slagwoorden: „Sov hjemme" wat wil zeggen suf of slaap thuis! Dat geldt voor heel het leven. Suf niet op straat als uw eigen leven in gevaar is of wel dat van anderen. Pas dan op. Doch suf ook niet in uw zaken, bij uw werk waar door uw belangen op 't spel komen te staan Slaap als het tijd van slapen is op uw bed thuis. Maar blijf overi gens klaar wakker, bij de pinken, opdat uw eigen belangen niet ge schaad worden door uw slaperigheid. „Sov hjemme!" BERLIJN, 419 M. 8.25 Kamerorkest o.l. v. Hans vn Benda. 9.20 Dansmuziek. Gui taar-orkest. HAMBURG, 372 M. 12.40 Populair concert door het Philharmonie-orkest van Silezië o.l.v. Gerhard Ewald Rlschka. 1.40 populair concert. 9.35 Norag-orkest o.l.v. Max Trapp. 10.55 dansmuziek door het klei ne Norag-orkest o.l.v. Gerhard Maasz. Op de reeds door ons vermelde vragen van het Kamerlid Kupers heeft minister Slotemaker de Bruine geantwoord, dat hij met vertegen woordigers van de besturen der gemeenten Am sterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht be sprekingen heeft gevoerd omtrent de huidige steunregeling voor werkloozen. In die besprekin gen zijn vanwege de gemeenten verontrustende gegevens verstrekt omtrent de eisehen, die ter zake van dezen steun aan de gemeentelijke kas worden gesteld. Voorstellen aangaande een weg om op eenlge wijze tot Inperking van deze uit gaven te komen, werden van de zijde der ge meenten niet gedaan. De minister heeft zijner zijds het gevoelen van de aanwezigen gevraagd omtrent de drie in de vragen genoemde punten. Argumenten, waarom de uitzonderingspositie, welke de genoemde gemeenten innemen ten aan zien van de „dubbel-uitgetrokkenen" en de ex tra-toeslagen voor werkende kinderen langer zou moeten worden bestendigd, werden niet ter tafel gebracht. De minister is overtuigd, dat in dagen, waarin door regeeringsmaatregelen de prijzen van nood zakelijke levensbehoeften stijgen, bij wijziging van steunbedragen met de uiterste behoedzaam heid moet worden te werk gegaan, maar even eens, dat hij geheel overeenkomstig dezen regel zich gedraagt. Over de genoemde maatregelen is het advies van de contactcommissie uit de vakcentralen niet ingewonnen, evenmin trouwens als dat van de contact-commissie uit de gemeenten, omdat daarvoor geen aanleiding bestond, nu immers over de bedoelde punten van gedachten is ge wisseld met de vertegenwoordigers van de ge noemde vier gemeenten en deze gemeenten de eenige zijn, waarvoor verandering van de twee belangrijkste der drie punten beteekenis hebben zou. Om deze reden acht de Minister geen aanleiding aanwezig om het gevraagde advies alsnog in te winnen. Evenmin kan de Minister de invoering van de drie genoemde maatregelen uitstellen. Ten eerste zou van zulk een uitstel een vertraging het gevolg zijn, die kwalijk te verdedigen ware. Ten tweede komt hem, na de reeds gehouden samenkomst, verdere bespreking te dezer zake met de vier genoemde gemeenten overbodig voor. Ten derde zou, indien met de invoering van de hierbedoelde wijzigingen in de steun regeling van de genoemde vier gemeenten moest worden gewacht, totdat de Staten- Generaal gelegenheid hebben gehad hun oor deel hierover uit te spreken, daarvan het ge volg zijn, dat dan bij iedere invoering van wijzigingen in de steunregelingen ook van andere gemeenten dezeltde gelegenheid te voren aan de Staten-Generaai zou dienen te worden geboden; immers zijn de belangen van de werkloozen in de genoemde steden geen andere dan die van de werkloozen in de overige ge meenten van ons land. De Minister voelt zich voorts verplicht op te merken, dat het toch bezwaarlijk aangaat, om trent eventueel door hem te nemen beslissingen, die voor zijn verantwoordelijkheid komen, steeds vooraf de Staten-Generaai te hooren. Met betrekking tot de thans bedoelde maatrege len kan de Minister op zijn genomen beslissing niet terugkomen. Zal immers de Minister in staat blijven om zoo immer mogelijk de normen der steunregeling onaangetast te laten een doel, dat hij met den meesten ernst nastreeft en zal hij niet straks door de feiten worden gedwongen gansch andere wegen in te slaan, dan is daarvoor de onontkoombare voorwaarde, dat binnen het kader dier normen zoodanige maat regelen worden getroffen, dat de eisehen, aan de kassen van Rijk en gemeenten gesteld, bin nen de grenzen van het betaalbare worden ge houden. Daartoe behooren de drastische maat regelen in zake organisatie en contróle, die reeds, genomen zijn, benevens de handhaving van de juiste verhouding tusschen het steunbedrag en het loonpeil. Daarnaast kan, naar de overtui ging van den Minister, geen redelijk bezwaar worden ingebracht tegen de thans getroffen maatregelen, waarvan er twee den toestand voor de werkloozen in Nederland ongewijzigd laten behalve dan voor de werkloozen in de genoem de gemeenten, die tot heden in een positie ver keerden, die nergens elders aanwezig was. Dr. Rhode komt nu als deskundige dé charge zijn verklaringen afleggen. Volgens hem zijn de handteekefningen onder een koopcontract en die onder verschillende quitanties echt. De handteekening onder de geregistreerde stukken heeft hij niet onderzocht. Deskundige licht zijn meening met foto's toe. Naar aanleiding hiervan merkt dr. Schrijver op, dat de kartelingen in het schrift van mevr. v, W. en dat van de namaakhandteekening, verschillend is, n.l- van tegengestelde richting. Even dreigt het tusschen de deskundigen mis te loopen, als dr. Schrijver opmerkt „Wat U zegt, dat doet niets ter zake". Neen, repliceert dr. Rhode, wat U zegt Is alléén van belang. De discussies worden weer in de juiste banen geleid. Na nog eenige punten van onderge schikt belang te hebben besproken, neemt de contra-deskundige dr. Brunner uit Zürich zijn plaats in. Hij heeft een zeer uitvoerig rapport uitgebracht, maar de beide in de dagvaarding genoemde stukken heeft iiij niet onder de oogen gehad- De deskundige heeft van de andere schrifturen nauwkeurig kennis genomen. Uitvoerig zet hij zijn meening uiteen. De schriftdeskundige Dulfer, eveneens dé charge optredend, geeft als zijn meening te kennen, dat de handteekeningen onder de ge registreerde stukken waar het hier dus op aan komt echt zijn. Ook deze deskundige geeft een breedvoerige en technische uiteen zetting. Rond de tafel wordt het debat voort gezet, de belangstelling in de zaal is intusschen belangrijk minder geworden Het wordt tijd om te gaan eten en de publieke tribune loopt leeg. Wegens het late uur net is ruim zes uur geworden besluit het Hof de verdere behan deling uit te stellen tot Vrijdag 20 October. Er zal dan nog een tiental getuigen déchar ge gehoord worden, waarna de procureur- generaal requisitoir zal nemen, LANGENBERG, 472 M. 12.20 Populair concert door „Die fröhlichen Fünf. 1.55 Concert door het omroeporkest van Müh- laclcer o.l.v. Gustav Görlich. 4.20 Vespercon- 'cert door het orkest van den Westduitschen omroep. DAVENTRY, 1554 M. 1.20 Nieuwe gra mofoonmuziek. 3.20 Vesper in de Westmin ster Abbey. 8.20 Promenadeconcert in de Queen's Hall, Linden door het B.B.C.-sym- phonie-orkest o.l.v. Sir Henry Wood. 11.05 Het B.B.C. dansorkest o.l.v. Henry Hall. PARIJS, Eiffel 1446 M. 8.05 Gramafoon- muziek. PARIJS, (Radio), 1725 M. mofoonmuziek. 7.40 idem. MILAAN, 331 M. 8.00 gramofoonmu ziek. 8.50 „William Rattcliff" operette van Mascagni. ROME, 441 M. 9.20 gramofoonmuziek. 10.00 „L'osteral della Posta" blijspel van Goldoni. WEENEN, 517 M. -- 7.45 „Die Judin", opera van Halevy. 10.50 gramofoonmuziek. WARSCHAU, 1411 M. 8.20 pupulai] concert, door het omroeporkest ol.v. St Nawrot, 9.35 populair concert. 10.30 dans muziek. BEROMUNSTER, 460 M. 8.20 concert. Op 21 October van het vorige jaar stuurde, naar destijds is bericht, de directie van de „Compagnie Continentale d'Importation". aan de Noordblaak te Rotterdam een van haar be dienden, den 22-jarigen C. V. uit, om een aan tal kwitanties te innen en de brieven op het postkantoor te gaan halen. De jongeman be zocht achtereenvolgens vijf relaties van de fir ma. Bij de laatste inde hij een bedrag van 29.000. Daarna is hij naar het postkantoor aan den Coolsingel gegaan, waar hij de brieven uit den box van de firma haalde. Met de post liep hij naar een lessenaar in de hall, waar hij 't bij de relaties ontvangen geld natelde. Het bleek hem, dat hij bijna ƒ37.000 had ontvangen, waaronder 30 biljetten van 1000. Hij telde op zijn lijstje de bedragen na en zag toen, dat het eindcijfer klopte, met wat hij had ontvangen. Lijstje en geld stak hij daarna in een porte feuille. Vervolgens borg hij de brieven in een actentasch, waarna hij naar het kantoor aan de Noordblaak terugging. Daar pakte hij zijn actentasch uit. De portefeuille mat geld zat er niet in! Hij is toen zoo snel mogelijk naar het postkantoor teruggegaan, om te kijken, of hij de portefeuille misschien op den lessenaar had laten liggen. De portefeuille was er echter niet. Daarop is van den diefstal aangifte bij de po litie gedaan. Deze stelde een onderzoek in en ondervroeg den jongeman terdege. In verband met een paar lacunes in zijn verhaal, werd de jongeman aangehouden, maar na een paar da gen stelde men hem weer op vrije voeten, om dat men niet voldoende bewijsmateriaal had, dat hij aan de zaak debet zou zijn. Intusschen bleef men de gedragingen van V. observeeren. Een paar maanden later nam V. zijn ontslag en met vier anderen begon hij zaken voor eigen rekening. Onder deze vier personen was de 50-jarige J. T., een oude bekende van de po litie, die al een paar keer is veroordeeld. De drie anderen waren kantoorbedienden, zooals V. en allen hadden zij opeens ontslag genomen bij de diverse firma's, bij wie zij tot dusver werk zaam waren geweest. De nieuwe firma opende een aantal winkels te Rotterdam en de politie vond het verdacht, dat de groep van vijf personen over zooveel geld bleek te beschikken. Een onderzoek werd ingesteld en naar aanleiding daarvan is het heele stel thans aangehouden en opgesloten. Behalve de genoemde C. V. en J. T. zijn het H. v. d. L., W. B. en C. H., aldus bericht de „N. Rott. Crt." VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS drechtenaar, die thans in Amerika woont, hem geschreven heeft, dat verd. al tien jaar geleden over het namaken van de handteekening van mevrouw Van W. had gesproken. Verd. B. zou toen tegen den schrijver van den brief heb ben gezegd: „Handteekeningen namaken is ge makkelijk genoeg als je maar één echte in je bezit hebt. Je legt cle papieren maar teen glas. houdt ze tegen 't licht en trekt de handteeke ningen na! De volgende getuige is notaris Van der Hey- den uit Mijdrecht. Uit zijn verklaringen blijkt, dat hy het zeer groot vermogen van mevrouw Van W. beheerde. Pres.: „Wat ontving U daarvoor?" Getuige: „Nietsvoor de acten etc. werd ik natuurlijk wèl betaald" Pres.: „Dus voor 't werk. dat u deed. zou verd. geld ontvangen. Verdachte merkt dan op, dat mevrouw alles buiten notarissen om deed. De notaris vertelt dan, dat mevrouw van Wieringen z.i. niet bijzonder op verd. gesteld was. Toen verdachte tot raadslid van Mijdrecht werd gekozen, had mevrouw Van W. aan haar notaris geschreven „Het is een schande voor Mijdrecht, dat „de Engelsche Lord" (bijnaam van verd.) tot raadslid is gekozen".... Pres.: „Dat zou dan toch geraffineerd zijn geweest van mevrouw. Aan den eenen kant laat ze u schatten na, en aan den anderen kant noemt ze u een schande voor Mijdracht." Getuige vertelt dan nog, dat mevrouw Van W. haar testament bü hem heeft verleden, eenige malen heeft zij er veranderingen in aange bracht. Ook was de notaris executeur.... De dienstbode van wijlen Mevrouw van Wie ringen stapt dan voor het getuigenhekje. Zij wordt door den president uitvoerig ondervraagd. Getuige vertelt met stelligheid, dat verdachte nooit bij Mevr. v. W. in huis is geweest. Zij heeft nooit de deur voor hem opengedaan en ook van geheime bezoeken heeft zij nooit iets ge merkt. De verdediger, Mr. Venhuizen: Kwamen er wel eens andere menschen aan huls? Get.: Ja, dikwijls, o.a. Notaris v. d. Heyden. Mr. Venhuizen: Ik heb van menschen ge hoord, die er wel vijftig maal zijn geweest en nooit een dienstbode hebben gezien. Pres.: Dat lijkt me een beetje naief. Een tuinman, die 38 jaar bij mevrouw v. W. in dienst is geweest, heeft verd. nooit in de tui nen of bij het huis gezien. De zitting wordt daarna geschorst. In de middagzitting worden de deskundigen gehoord. een voor een nemen rechters en O. M. een kijkje. De deskundige gaat intusschen voort met zijn uiteenzettingen,... „U ziet dus die streep onder het laatste deel van de handteekening, die is specifiek voor verd.'s schrijfwijze Dr. Schrijver bevestigt de verklaringen van desk. Van Ledden iulsebosch. De letters zijn niet geschreven, maar geteekend,... Pres.: „Maar zoo direct komen er tegendes- kundigen en die noemen d- handteekeningen on getwijfeld echt. We verwachten een heftig debat op dit gebied en,... heftig zijn we hier nooit." Dr. Schrijver: „Och, er zijn altijd menschen, die het beter weten. Twijfel is hier echter uit gesloten. Waarschijnlijk heeft deze verd. zich jarenlang geoefend in het namaken van de handteekening van mevrouw v. W. Als we goed kijken, heeft hij het eigenlijk heel slecht ge daan, maar ja, die quasi-deskundigen......" Pres.: „Dus u bent zeker, dat de handteeke ning valsch is?" Deskundige (met overtuiging): „Absoluut ze ker!" Bij de stukken is o.m. een oude quitantie, waarin mevr. v. W. verklaart, dat W. haar 65.000 had betaald. Pres.: „Hoe kwam u aan dat geld?" Verd.: ,,'t Werd verrekend en voor een deel in contanten betaald.." „Waar haalde u de contanten vandaan?" „Dat was een aandeel in de winst, die mevrouw en ik samen maakten bij speculatie." Pres.: „Dus behalve de vier ton en de erfenis vap meer dan een millioen kreeg u óók nog aandeel in de winst?" De president bekijkt dan een andere quitan tie, waarin sprake is van 30.000, nauwkeurig en merkt op, dat dit een rente-quitantie ad 30 was, waarachter drie nullen zijn geplaatst. „En al de handteekeningen op de quitanties noemen de deskundigen décharge, die we zoo aanstonds zullen hooren, echt?" Dr. Schrijver: „De handteekening onder de quitantie van 65.000 is óók namaak!" De verdachtq, komt dan met de verklaring, dat hij vaste goederen van mevr. v. W. had gekocht en daarop in contanten afbetaalde. De president wil er niet aan. „U had vier ton te vorderen voor „bewezen diensten", dan had het toch verrekend kunnen worden, u was geen millionnair. Dr. HESSELINK, de derde schriftdeskundige, die op last van het O. M. een onderzoek in- In de laatste dagen zijn besprekingen gevoerd tusschen den directeur van de Staatsloterij en minister Oud, voor een wijziging van de trek kingen van de Staatsloterij. Overwogen zou worden aldus verneemt „De Telegraaf" hierover om in het vervolg loten uit te geven, welke- genummerd zijn van 1—24.000 in plaats van 1—21.000, zooals momenteel het geval is. Dit zou evenwel geen uitbreiding van de Staats, loterij beteekenen, daar 3000 loten, waarvan de nummers geheim zijn, niet uitgegeven zullen worden. Het doel van dezen maatregel zou zijn het trekken van andere loterijen op de Staats loterij te belemmeren. Voorts zou men van plan zijn een wijziging aan te brengen in het trekkingsplan. Zooals bekend is tegenwoordig tusschen iedere klasse een tusschenperiode van één week. Men zou nu overwegen de trekkin gen voor de eerste vier klassen in vier achter eenvolgende weken te doen plaats vinden en tusschen de vierde en vijfde klasse vier weken in plaats van één week te laten verloopen. Een auto uit Rotterdam, waarin twee per sonen, reizigers van het Technisch Bureau „Al- watt", aan den Provenierssingel te Rotterdam, waren gezeten, is op den onbewaakten overweg op 't lange Weegje te Kwadendamme ingereden op den motortrein, die om vier uur uit Hoede- kenskerke naar Goes vertrekt. Een der inzittenden, de heer H. J. R. Naalden, is ernstig aan het hoofd gewond, terwijl de ander met een gebroken been en hoofd- en hals- wonden werd opgenomen. Beide personen zijn met den motortrein naar Goes vervoerd, waar zij in het Johanna-ziekenhuis ter verpleging zijn opgenomen. De auto, die met groote snelheid door den motortrein tegen een langs den weg staanden paal werd geworpen, is geheel vernield. De trein had een uur vertraging. Aangevangen wordt met het hooren van dr. Van Ledden Hulsebosch, die oorspronkelijk, sa men met dr. Schrijver, door den verdediger was aangezocht voor een contra-rapport op dat van de a charge schriftkundigen v. d. Laan, Hesse- ling en Prima. Dr. van Ledden Hulsebosch was echter tot de conclusie gekomen, dat de handteekeningen on der de stukken valsch waren. Deskundige wijst den president op enkele kenmerken van de valschheid. Hy' is van meening, dat verdachte de handteekening zelf heeft geplaatst. Dr. van Ledden Hulsebosch heeft een speciaal soort stereoscopische microfoon, gebruikt voor schriftkundig onderzoek, meegebracht. Het toe stel wordt op de groene tafel gemonteerd en Gister zijn door H. M. de Koningin ten Pa- leize Het Loo ontvangen de nieuwbenoemde gouverneur van Suriname, prof. dr. J. C. Kiel- stra en mevr. Kielstra. Tevens is daarbij prof. Kielstra beëedigd in zijn nieuwe functie van gouverneur van Su riname. plan aanvankelijk als voornaamste bedenking aangevoerd dat het contróle-stelsel niet af doende waarborg zou zijn voor het verstrekken van het vleesch aan werkhebbenden, maar de commissie kan zich niet aan den indruk ont trekken, dat dit maar een voorwendsel is om de verwerking van het vee uitsluitend te doen geschiedenis door de groote vleeschwarenfa- brieken. De Commissie deelde ons mede dat er reeds ingrijpende voorbereidende maatregelen voor de verwerking van het vleesch door deze fabrieken genomen zijn. Intusschen is een ander plan voorge steld door den heer Ruyter, die dit als particulier heeft gedaan, hoewel hij zitting heeft in de Crisis-Rundvee-Centrale. Dit plan behelst de aanmaak van eenheids worst, gehakt in blik en z.g.n. kortvleesch (haché-vleesch), eveneens in blik. Bij dit plan zou de geheele verwerking van het overtollige melkvee naar de groote fabrieken gaan en zou er niets voor de slagerijen overblijven, hetgeen bij het corned beaf-plan voor een klein ge deelte het geval zal zijn. De Crisis-Rundvee-Centrale heeft zoo deel de men ons verder mede het plan-Ruyter aangenomen en het voorgesteld aan den mi nister. In beginsel komt het overeen met het plan van de Commissie van Overleg (ter be schikkingstelling tegen matigen prijs aan werk loozen), doch het zou ettelijke millioenen gul dens duurder zijn. De slagers zijn bereid bij een winstmarge van 20 pet. het product te distribueeren, maar zien er heel weinig in, om dat zij niet gelooven, dat op dergelijke wijze geconserveerd vleesch er ook bij het publiek van werkloozen en ondersteunden zal ingaan. Men kan er ook van op aan zoo zeide men ons dat er geweldig met de blikjes geham sterd zal worden. BANDOENG, 3 Oct. (Aneta) De leider van het vulcanologisch onderzoek, Dr. Stehn, begaf zich hedenochtend naar den top van de MerapL De centrale lava-dom is verdwenen. De wer king der solfatoren is gering. De toestand is practisch stationnair, het uitgeworpen materiaal en de verschroeiingsverschijnselen zijn gering Uit Macon in den staat Georgia wordt ge meld, dat de bekende Amerikaansche bokser Young Stribbling, nadat hem, zooals reeds ge meld werd, na een motor-ongeval de linkervoet moest worden geamputeerd, aan de gevolgen van zijn verwondingen in het ziekenhuis te Macon is overleden. Deze maatregel zou een extra heffing op het vleesch van slachtrunderen in uitzicht stellen van tenminste 300 pet. boven den bestaanden accijns, hetgeen door het Nederlandsch sla- gersbedrijf beschouwd wordt als een ramp, die vrijwel vooral ten plattelande met zijn volkomen ontwrichting gelijk zou staan. Het verbruik van versch vleesch zou er zeer sterk door terugloopen. De opbrengst van de extra heffing zal noodig zijn om de kosten van het opkoopen van de 210.000 stuks melkvee, dat niets zal opbrengen en van het verwerken tot corned-beaf te dekken. Daarbij komt, dat vol gens de meening der commissie het Nedeiland- sche publiek geen corned-beaf zal gebruiken, zoodat het uitblijven van slechts de geringste baten gevreesd wordt en ook de distributie van dit product het slagersbedrijf in het minst niet schadeloos zal stellen voor het te verliezen de biet aan versch vleesch. SOERABAJA, 3 Oct. (Aneta) De Zeekrijgs- raad veroordeelde zes Inlandsche schepelingen van de „Soemba" wegens opzettelijke ongehoor zaamheid tot acht maanden gevangenisstraf met ontslag uit den dienst onder aftrek van den tijd, doorgebracht in preventieve hechtenis sinds 3 Februari, overeenkomstig den eisch. De berechting der relletjes is hiermede afge- loopen. Totaal zijn dus wegens opzettelijke on gehoorzaamheid veroordeeld 58 Europeanen en 165 Inlanders en wegens ondermijning van de krijgstucht 11 Europeanen en 10 Inlanders. De minister van Economische Zaken heeft met ingang van 3 October 1933 den uitvoer van koudbloedpaarden naar Duitschland zonder cer tificaat verboden. Voorts is ingesteld een commissie voor den uitvoer van koudbloedpaarden naar Duitschland. In deze commissie zijn benoemd tot leden de heeren mr. N. van Haastert te 's-Gravenhage; J. W. G. Huurman te Deventer; O. de Korver te Gorkum en S. van Zwanenberg te Nijmegen, terwijl laatstgenoemde tevens is aangewezen als voorzitter der commissie. De Commissie van Overleg uit het vleesch- bedrijf had nu aan de Crisis-Rundvee-Centrale een voorstel doen toekomen, hetwelk naar haar meening de bezwaren zoo goed mogelijk zou ondervangen, zonder dat afbreuk gedaan zou worden aan het effect van het uit de markt nemen van melkvee voor de zuivelindustrie. De rechtbank te Arnhem deed uitspraak ia de zaak tegen den ongeveer 30-jarigen zwerver F. J. van M„ gedetineerd, die terecht gestaan heeft als verdacht van brandstichting in het begin van dit jaar gepleegd in het gebouw van de Geldersche Eierveiling te Arnhem. Verdachte werd veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf, waarna zijn ter beschikking stel ling van de regeering. De eisch was twee jaar gevangenisstraf. Zij wilde en wenscht dit nóg, het vleesch- verbruik door de ondersteunden (werkloozen enz.) verhoogen door het vleesch der op te rui men melkkoeien aan hen in verschen toestand tegen matigen, nader vast te stellen prijs, te verstrekken. Dit zou de extra heffing op slacht- vleesch belangrijk kunnen terugbrengen, omdat bij deze wijze van aanwending van het te slach ten melkvee dit toch altijd nog iets zou opbren gen. Het minderwaardig vee (z.g.n. dunne koeien) zou dan naar den destructor kunnen worden verwezen. De samenwerkende slagers bonden zouden het overtollige melkvee moeten afnemen van de Crisis-Rundvee-Centrale en voor de distributie zorg dragen. Teneinde knoeierij te voorkomen, zou dit vleesch 'verkocht moeten worden onder contróle van de Cen trale in daarvoor aangewezen winkels, waarin geen ander vleesch verkocht mag worden. Te Aalst (bijZaltbommel) is in den nacht van Maandag op Dinsdag de oude boerderij van J. van B., van beroep schilder, door onbekende oorzaak tot den grond toe afgebrand. Het huis was bewoond door een drietal gezinnen, n.l. dat van J. van B. (eigenaar), Littel, van beroep klompenmaker en van den Oever, arbeider op een steenfabriek. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat niets kon worden gered. De familie Littel zag zich genoodzaakt in nachtgewaad het brandendè huis te verlaten. In verband met dezen brand is J. van B in arrest gesteld, als verdacht van brandstichting. De belendende, openbare school liep groot ge vaar door het vuur te worden aangetast, doch kon door krachtdadig ingrijpen van de brand weer behouden blijven. De Commissie wees ons tenslotte met nadruk op de schade, welke zij bij uitvoering van de bestaande plannen ziet, niet alleen voor het vleeschbedrjjf, maar ook voor het publiek, dat zich bij een dergelijke prijsstijging van versch vleesch, als hiervan het gevolg zal zijn, geheel of grootendeels van het vleeschverbruik zal af- keeren; waarmede dan tevens de verhooging van den accijns ter bestrijding van de kosten van den maatregel ten gunste van de zuivel industrie haar uitwerking voor een groot ge deelte zal missen. Een bijkomstig, doch niet te onderschatten bezwaar is volgens de commissie bovendien het gevaar van een hernieuwden opbloei van het smokkelbedrijf in buitenlandsch vee. In het zomerverblijf van den Nederlandschen Consul te Boedapest, den heer Vreede, is een inbraak gepleegd. De onbekende daders hebben een radio-toestel, muziek-instrumenten en andere waardevolle voorwerpen ontvreemd. De Crisis-Rundvee-Centrale heeft tegen dit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 10