Moordaanslag op Dr. Dollfuss De kanselier licht gewond Gelukkig aan den dood ontsnapt Het nieuws van heden Rijksdagbrand proces hervat 33 menschen ver brand Een incident DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 4 OCTOBER 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Volgens V. D. is de dader een nationaal-socialist, ofschoon deze dit ontkent Deelneming uit Berlijn en Londen Fey voor de radio Bondskanselier Dollfuss De Nazi's in Tsjecho- Slowakije Partij ontbindt zich zelf De dader nationaal-socialist Onheilvol verjarings geschenk HET EERSTE LUCHTVAART-PARLEMENT Gezicht in de conferentiezaal tijdens de Londensche bijeenkomst van de Internatio nale Luchtvaartvereeniging, welke de belangen van de handelsluchtvaart besprak ALLERLEI KLEEDERDRACHTEN Tijdens het boerenfeest op den Bückeberg vielen kleederdrachten uit alle deelen van Duitschland te bewonderen Van der Lubbe beweert beklaagde Dimitroff nooit gezien te hebben Slechte roep Deelneming .(United Press) Torgler verhoord Werkloozen konden bij een gewel digen boschbrand te Los An gelos niet snel genoeg wegkomen Honderd gewonden Naar stabilisatie van pond en dollar? De toestand van Herriot DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii^ Bond „Kreuz und Adler" opgeheven Nu een werkgemeenschap van katholieke Duitschers is opgericht NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 18495 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers zie de rubriek WEENEN, 3 Oct. (W. B.) In het parlement werd hedenmiddag tegen half drie een revolver-aan slag gepleegd op Bondskanselier Dollfuss, die door twee schoten, naar het heet licht, gewond werd aan den arm. De dader is gearresteerd. WEENEN, 3 Oct. Omtrent den aanslag op Bondskanselier Dollfuss wordt nader gemeld: Dr. Dollfuss zou juist het parlementsgebouw, waar hij een vergadering der chris telijke sociale club had bijgewoond, verlaten. Hij stond vóór de por tiersloge in de vestibule nog even te praten met den minister van Handel en eenige Christelijk-socïale afge vaardigden. Plotseling trad een man op hem toe, die hem met de linker hand een brief toestak en tegelijker tijd de rechterhand, die hij op den rug had gehouden, naar voren bracht en twee schoten lóste. De eene kogel uit de revolver, welke een kali ber van 6.5 had, trof den kanselier aan den rechterbovenarm, het andere schot, dat op de borst was gericht, trof geen doel. De revolver Werd later op den grond gevonden. Dr. Dollfuss ging de portiersloge binnen, maakte jas en vest open en zei: „Ik geloof, dat ik getroffen ben". Onder den rechter-bovenarm zag men een groote bloedvlek. Dollfuss zeide hierop: „Wij hebben geen ambulance-auto noo- dig. Breng mij direct maar naar het zieken huis, dr. Denk, en stelt u dr. Tomanek (een jeugdvriend van Dollfuss) op de hoogte. Ver wek echter geen opzien." Dollfuss liet zich daar op met zijn eigen auto naar het ziekenhuis brengen. Direct nadat de aanslag was gepleegd, wier pen de aanwezige afgevaardigden zich op den dader. De man werd afgerost en na aankomst der politie overgebracht naar het dichtstbü ge legen bureau. Vice-kanselier Fey heeft zich direct naar het parlementsgebouw begeven. In het ziekenhuis, waar Dollfuss was heen gereden, werd direct een Röntgen-opname ge maakt, waarbij het volgende kon worden ge constateerd: Het eene schot ging langs de lin kerzijde van de borst door de jas, bereikte ech ter niet het hemd en heeft ook geen verwon ding veroorzaakt. Het andere schot was een schampschot, dat den rechterbovenarm heeft getroffen. De kogel liep onder de huid en heeft geen zenuwen of bloedvaten geraakt. Nadat de Röntgen-foto was gemaakt, heeft Dollfuss den vice-kanselier Fey en den minis ter van Sociale Zaken Schmidt ontvangen. Zijn toestand is betrekkelijk gunstig en hij heeft zich na verbonden te zijn naar zijn woning be geven. Van daar uit zal hij ook verder voor- loopig de regeeringszaken leiden. Dollfuss heeft medegedeeld, dat hij vanavond eenige woorden door de microfoon tot het volk zal richten, teneinde het gerust te stellen. WEENEN, 3 Oct. (W.B.) Vicekanselier dr. Fey deed vanavond om 5.30 uur persoonlijk door de radio aan het Oostenrijksche volk mede- PRAAG, 3 Oct. (V.D.). De Duitsche natior.aal- socialistische partij in Tsjecho-Slowakije ont bindt zich zelf. Vele plaatselijke afdeelingen hebben zich reeds ontbonden. Dit houdt verband met het gisteren uitge sproken vonnis van het Opperste gerechtshof te Brunn, volgens hetwelk de partij staatsvijandig is. Men wil op deze wijze voorkomen, dat de partij van staatswege zal worden verboden. deeling van den aanslag op bondskanselier Dollfuss. Hij verklaarde, dat de jeugdige dader, Rudolph Dertil, drie jaar lang tot Mei 1933 tot het bondsleger had behoord. Omtrent zijn mo tieven moesten de nadere politieverhooren eerst dingen van dr. Dollfuss, die een kamferinjectie had gekregen, waren van lichten aard, zoodat de kanselier binnen enkele dagen weer op de kanselarij zal kunnen verschijnen. Een ministerraad, welke om 4.30 uur door vicekanselier Fey was bijeengeroepen, had zijn vreugde geuit over het mislukken van den aan slag. Door Goddelijke Beschikking was de kanselier aan het gevaar ontkomen. De minis terraad had den kanselier gesloten en onwrik- baren trouw betuigd. WEENEN, 3 Oct. Omtrent den dader meldt V. D., dat de man uit Weenen afkomstig is. Hij heet Dertil, is op 26 Maart 1911 geboren en dus 22 jaren oud. Dertil zelf verklaarde voor de politie: Ik ben geen nationaal-socialist, integendeel ik ben po litiek indifferent. Hij zou den aanslag slechts hebben gepleegd om de algemeene aandacht op zich te vestigen. Hij ontkent de bedoeling te hebben gehad den moord te willen plegen, doch hij geeft toe, dat de aanslag een doodelijken afloop had kunnen hebben. De man is naar het politiepresidium over- georacht, waar hij door den chef der staats politie, Hederich, wordt verhoord. Intusschen is komen vast te staan, dat de dader Rudolph Dertil nationaal-socialist is en een functie bekleed heeft in de nationaal- socialistische partij en ook nog, nadat deze partij in Oostenrijk was verboden, actief is opgetreden. Hij woonde ten huize van zijn stiefvader dr. Gunther, die in de NSDAP een hooge functie bekleedde. Drie jaren geleden is Dertil in het bondsleger gegaan, doch vier maanden geleden werd hij wegens zijn natio naal-socialistische gezindheid uit het leger ont slagen. Naar verluidt zou hij in opdracht der NSDAP in het derde infanterie-regiment een nationaal-socialistische cel hebben willen vormen. Ook zijn broer is nationaal-socialist en deze verrichtte tot in den laatsten tijd toe koeriers diensten tusschen de nationaal-socialistische partijen in Oostenrijk en Duitschland. Het Heden wordt de kleine, dappere Oostenrijk sche bondskanselier, dr. Engelbert Dollfuss, een en veertig jaar. Een zekere Rudolph Dertil heeft he en heel de wereld een verjarings cadeau gebracht in den vorm van een paar revolverschoten, die doodelijk hadden kunnen zijn en dan de beteekenis zouden kunnen heb ben gekregen van die andere heillooze schoten, die in Juli 1914 vielen op oud-Oostenrjjksch gebied, de schoten van Serajewo, welke den Oostenrijkschen Troonopvolger, Aartshertog Ferdinand en zijn gemalin neervelden en zooveel waren als de doodsklokken, die den wereldoorlog, de grootste volkenslachting, ooit gezien, doodsch en troosteloos inluidden. Aan Dollfuss en aan de wereld is door Godswilsbe schikking, zooals vice-kanselier Fey na den aanslag plechtig verklaarde, een moord met schier onafzienbare gevolgen bespaard geble ven. Over den aanslagpleger is op het moment, dat wij deze regels schrijven, nog weinig bekend. Hij maakt een verwarden indruk. Van de eene zijde wordt gesuggereerd, dat hij dient inge deeld te worden in de nationaal-socialistische rijen, terwijl van andere zijde de onderstelling overheerscht, dat de man niet vrij is van marxistisch gif. Wij kunnen nog geen oordeel vormen. Maar dit doet niets ter zake. Het feit, dat de schoten vielen, is meer dan waarschuwing genoeg, om met gespannen aan dacht onze oogen gericht te houden op dit on weerscentrum van Europa. Heel de wereld betreurt den moordaanslag op Dollfuss. Het mislukken maakt den ernst van het feit niet minder. Het is aan weinig twijfel onderhevig, dat er nog meerdere aan slagen op leidende persoonlijkheden in de landen der Duitsche tongen nog zijn te ver wachten. Het is onze innige hoop, dat men wederzijdsch inziet, dat de wereld alléén gebaat kan zijn met achting, welwillendheid en liefde over en weer. De groote beweging, die door alle volken gaat, moet en mag niet gaan door een stroom van bloed. Dollfuss en zijn Oostenrijk hebben hier te lande slechts vrienden. Wij zijn gelukkig smet teloos vrij van alles wat naar politiek zweemt, wanneer wij den kleinen grooten man, die zoo heldhaftig en tevens met zoo groote mild heid strijdt voor de onafhankelijkheid van zijn aloude, wereldtraditioneele bakermat, van harte gelukwenschen met den mislukten aan slag op zijn voor Oostenrijk, Europa, ja heel de wereld zoo kostbaar leven en wij voor hem spoedig geheel herstel afsmeeken. In alle opzichten, onder alle omstandigheden cordialiter. WWW w» a. - schijnt dat de geheele familie Dertil, waaronder ook een zuster, werkzaam is geweest voor de nationaal-socialistische partij. Volgens het Duitsche Wolff-bureau ver klaarde de dader lid te zijn geweest van den ontbonden soc.-dem. Schutzbund. WEENEN, 3 Oct. (V.D.) De politie heeft ge constateerd, dat Dertil den laatsten tijd bij Joodsche bewoners van zijn huis in de derde wijk (Paulanergasse) hakenkruisen op de deuren heeft geschilderd en dat hij in groote diefstal affaires was gewikkeld. Hij geniet in zijn om geving een zeer slechten roep en gaat doe voor dagdief en provocateur, die probeert bij de kleinste aanleiding schandaal te wekken. De vader van Dertil was indertijd tandarts aan het keizerlijk hof. Zijn moeder, eveneens een en thousiast nationaal-socialiste, zou tegenover medebewoners hebben verklaard: Wacht maar op het Derde Rijk, dan wordt mijn zoon mi nister! Uit het verdere verhoor is gebleken. dat Dertil den aanslag sedert lang voorbereid heeft en den laatsten tijd reeds herhaaldelijk had geprobeerd den bondskanselier te spreken te krijgen. LONDEN, 3 Oct. (Reuter). Ministerpresident MacDonald en minister Simon hebben dr. Doll fuss telegrafisch hun deelneming betuigd naar aanleiding van den op hem gepleegden aanslag. BERLIJN, 3 Oct. (W.B.). Minister von Neu- rath heeft dr. Dollfuss zijn oprechtste wenschen uitgesproken „voor de gelukkige redding uit levensgevaar." De Duitsche zaakgelastigde te Weenen heeft op de bondskanselarij zijn gelukwensch met den gunstigen afloop van den aanslag tot uiting ge bracht. 3 Oct. (V.D.)Ministerpresi- heeft dr. Dollfuss gelukwenschen voor het ontkomen aan den heeft gelukwenschtelegrammen den president der Volkenbonds den secretaris-generaal van den heeft zijn deelneming betuigd. WASHINGTON, 3 Oct. Staatssecretaris Huil heeft aan dr. Dollfuss een gelukwenschtelegram gestuurd naar aanleiding van den gelukkigen afloop van den aanslag. BOEDAPEST, dent Goemboes doen toekomen aanslag. Dr. Dollfuss ontvangen van vergadering en Volkenbond. Ook Litwinof LEIPZIG, 4 Oct. Na eenige dagen onderbre king in verband met het Juristen-Congres, is heden het proces van den Rijksdagbrand weer begonnen. Na opening van de zitting leest Senaats-pre- sident Bünger een telegram voor, dat hem na sluiting van de laatste zitting heeft bereikt. Volgens dit telegram, dat onderteekend is door 'n aantal buitenlanders, zou Dimitroff mis handeld zijn, op bevel van een kapitein van de Schupo, toen hij zich naar zijn verdediger Teif- fert wilde begeven, die met den Bulgaarschen rechtsgeleerde Grigoroff stond te praten. Op de vraag van den voorzitter verklaarde Dimitroff, dat hij met zijn verdediger wilde spreken, doch dat de kapitein hem uit de zaal trok, hetgeen hij als een onrechtmatige mis handeling beschouwt. Voorzitter: Bent u mishandeld? Dimitroff: Gestompt. Voorzitter: Meer dan noodig was om u te ver wijderen? Dimitroff: Met de hand gestompt. Dr. Sack verklaart, dat van mishandeling geen sprake kan zijn. Hij heeft er bij gezeten, dat een collega uit Chicago zijn naam onder het telegram gezet heeft. De kapitein der Schupo verklaart eveneens onder eede, dat men hier niet van mishan deling kan spreken. De voorzitter verklaart dan het incident voor gesloten en constateert, dat Dimitroff niet mishandeld is. Alvorens beklaagde Torgler wordt verhoord, stelt dr. Teiffer eenige vragen aan Van der Lubbe, die toegeeft, dat hij den 26sten Fe bruari tusschen den brand in het slot en den brand in den Rijksdag, te Hilligsdorf is ge weest en zich daar bij de politie heeft aan gemeld. In het asyl te Hilligsdorf heeft hij een aantal personen leeren kennen, wier na men hij zich echter niet meer kan herinne ren. Op verzoek van Dimitroff richt de president dan tot Van der Lubbe de vraag of hij Di mitroff voor het onderzoek al eens gezien heeft. Van der Lubbe antwoordt met: „Neen" en op een verdere vraag van den voorzitter of hij Dimitroff dan in het geheel niet kent, antwoordt Van der Lubbe: Ja. Ook de beide andere Bulgaarsche beklaagden Taneff en Popof, heeft Van der Lubbe, naar hij beweert, voor dit proces nooit gezien. Thans wordt overge gaan tot het verhoor van Torgler. Op de vraag van den voorzitter verklaart deze, dat hij op den avond van den brand tot ongeveer kwart over acht in net Rijksdaggebouw is ge weest. Als de voorzitter hem voorhoudt, dat eenige getuigen een lateren tijd hebben genoemd, zegt beklaagde, dat hij dit niet begrijpt, aangezien hij Torgler zich nauwkeurig herin nert om 8.25 het restau rant Aschinger in de Bahnhof-Friedrichstrasse te zijn binnen gegaan. Op verdere vragen deelt Torgler mede teza men met den vroegeren communistischen af gevaardigde Koenen en de secretaresse van de communistische fractie het gebouw te hebben verlaten. Torgler weet niet waar de voortvluchtige Koenen zich ophoudt. De voorzitter zegt dan, dat hij op 27 Februari met twee aktetasschen het Rijksdaggebouw is binnengegaan en dat de indruk was gewekt, dat deze een bizonderen inhoud hadden. Torgler antwoordt, dat hij herhaaldelijk met twee aktetasschen het gebouw betrad, hierin waren kranten, die hij nog niet gelezen had. Beklaagde wijst er op, dat hij de eigenaardig heid heeft ongelezen dagbladen niet te kunnen wegdoen. Op een tegenwerping van den president ver klaart beklaagde, dat hij zich meent te herin neren, dat de eene tasch zich nog steeds in I kamer 9 B van den Rijksdag in zijn bureau bevindt. De voorzitter wijst op de verklaringen van twee getuigen, die zeggen, dat het niet de twee tasschen zijn, die Torgler heeft aange duid. Bij het vooronderzoek, aldus gaat de voorzitter verder, heeft u gezegd, dat het hier misschien de taschbetreft, waarin de documen ten der fractie waren geborgen. Volgens de secretaresse echter is deze tasch dien dag ergens anders geweest. De beklaagde zegt, dat hier wel vergissing in het spel zal zijn. Natuur lijk waren de tasschen nog al zwaar, daar hij een bijzonder systeem had om zoo veel mogelijk kranten in de tasschen te persen. De voorzitter wijst er dan op, dat al deze dingen nog eens onderzocht zullen worden. De president merkt dan verder op, dat de beide ge tuigen hun verklaringen nog hebben aange vuld. Zij beweren namelijk, dat beklagde Torg ler schuw heeft rondgezien. Torgler verklaart, dat hij daartoe in het ge heel geen aanleiding heeft gehad. Het is hoog stens mogelijk, dat hij 's morgens niet erg frisch is geweest. President: Wij moeten ons er mede bezig houden, waar u zich op den dag der brand stichting heeft opgehouden. REVOLVER-AANSLAG OP DOLLFUSS RADIO-AVOND NATIONAAL CRISIS-COMITÉ. PRINSES JULIANA SPREEKT VOOR DE MI CROFOON. Prijs van 100-000 gevallen op nummer 18156. De toestand van Herriot minder goed, hij heeft veel pijn. Hervatting van het Rijksdagbrandproces. Naar het einde van het roode Weenen? Ruim 100 dooden te Havana. Het kabinet-Lerroux is afgetreden. Ongeluk op onbewaakten overweg te Kwaden- damme; twee gewonden. In beginsel besloten tot het vestigen van een vliegveld in Zuid-Limburg. Vijf personen te Rotterdam aangehouden in verband met gefingeerden diefstal van f 37.000. Bezwaren tegen de plannen van de Crisis-Rund vee-Centrale inzake de opruiming van melk koeien. Veertien fascisten voor de Utrechtsche recht bank in verband met een „vlagincident". Voorloopig Verslag over het wetsontwerp tot wijziging der Lager Onderwijswet. De wethouders der vier groote steden in Den Haag bijeen. LOS ANGELOS, 4 Oct. (Reuter) In het Griffith Park nabij Los Angelos, waar tal rijke werkloozen te werk zijn gesteld, is gisterenavond een geweldige brand in een kreupelbosch uitgebroken, die zoo snel om zich heen greep, dat aan blusschen niet te denken was. Drie en dertig werkloozen, die zich niet tijdig uit de voeten konden maken, kwamen jammerlijk in de vlammen om. Honderd andere werkloozen hebben ern stige brandwonden opgeloopen. Reeds zijn 2000 acres land verwoest. De brand is vermoedelijk ontstaan door het onvoorzichtig omgaan met vuur bij het rooken. Nader wordt gemeld dat 33 verkoolde lij ken van werkloozen, die hier door de fede rale autoriteiten te werk gesteld waren, zijn geborgen Ongeveer 150 personen zijn gewond, waar van verscheidene doodelijk. Nog 20 personen worden vermist. Aan het lijkenhuis speelden zich aangrij pende tooneelen af. WASHINGTON, 4 Oct. In politieke kringen in Washington verluidt, dat met de Engelsch- Amerikaansche schuldenonderhandelingen ook de mogelijkheid verwacht kan worden van een stabiliseering van dollar en pond sterling. Het goud zou als theoretische dekking van het pa pieren geld in de federale reservebanken en de bank van Engeland blijven. Eenige goudver schuivingen voor stabiliseeringsdoeleinden zou den wel tusschen de beide landen moeten ge schieden. In officieele kringen wordt verklaard, dat op deze wijze tegelijkertijd een nieuwe waarde maatstaf kan worden vastgesteld, die het vast leggen van de valuta's der overige landen mede zou kunnen brengen. PARIJS, 4 Oct. (Reuter) Uit Lyon wordt hedenochtend gemeld, dat een groote niersteen Herriot hevige pijnen veroorzaakt. Een geneeskundige behandeling heeft hem wel eenige verlichting bezorgd, doch hij moet nog geruimen tüd in het. ziekenhuis blijven. Verwachting: Meest matige, EE Westelijke tot Noordelijken wind met tijdelijke opklaringen, kans op enkele EE regenbuitjes, weinig verandering in temperatuur. Laagste stand: 739.1 te Rost. Hoogste stand: 770.5 te Blacksod cn Valentia. Zon op 7.07 - onder 6.30 Licht op 7.00 II October L. K. BERLIJN, 4 Oct. (VD.) In verband met de oprichting van de werkgemeenschap van Ka tholieke Duitschers hebben de bond „Kreuz und Adler" en de Katholieke vereeniging voor nationale politiek besloten tot ontbinding over te gaan. Over doel en taak van de werkgemeenschap van Katholieke Duitschers heeft Von Papen gisteren een redevoering uitgesproken, waarin hij o.m. zeide, dat de vereeniging in overeen stemming is met den krachtigen wil van Hitier om er zorg voor te dragen, dat ook in den ver volge de thans duidelijk vastgelegde verhouding tusschen de Katholieke kerk en den nieuwen staat niet meer veranderd of verstoord wordt, In deze werkgemeenschap is een instantie ge schapen, die over desbetreffende problemen een wakend oog moet houden en inlichtingen en raadgevingen moet verstrekken aan alle instan ties van de kerk en de partij. Vooral ook voor leden van de nationaal-so cialistische partij die op de basis der Katholieke kerk staan, is deze werkgemeenschap een nood zakelijk en toegejuicht instituut. Ook niet-par- tij genoot en echter kunnen hier actief him aard- sche en ongereserveerde geloof aan den natio- naal-socialisti^;hen staat bewijzen. Het katholieke volksgedeelte, politiek een eenheid moet steeds meer tot een onwrikbaar hechte basis en totaalfundament worden van het Derde Rijk, hiervoor zorgen en strijden is een verantwoordelijke en groote taak. Hitier heeft er op gewezen, dat in cultureel opzicht in de beide Christelijke geloofsbelijde nissen de belangrijkste factoren liggen tot be houd van het Volkstum. Tot medewerking tot behoud hiervan zijn slechts zij welkom die ac tief aan deze taken willen medewerken, aange zien het Duitsche Katholicisme moet worden opgevoed tot activiteit ten gunste van een nieu we vorming van volk en rijk. ir-J vwwtMTiiminiM» '~n r s Stand op Woensdag 1 uur yorige stand: 763 761

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1