STADS NIEU W S BEURS VAN AMSTERDAM Haarlem, 4 Oct. De vroegbeurs Wisselkoersen WOENSDAG 4 OCTOBER WANDGEDIERTE EN VLOOIEN AGENDA Beurs-thermometer WOENSDAG 4 OCTOBER 1933 r.l...yo FASCISME EN NATIONAAL- SOCIALISME Helpt u zelf! SCHEREN AAN HUIS! EEN STEEN DOOR DE RUITEN Bij den wethouder voor maat schappelijk hulpbetoon AUTO CONTRA MOTOR RIJWIEL Haarlemmer in het buitenland gedood Jubileum aJé HET WERK VAN Ir. DE BORDES Tentoonstelling ten stadhuize 5 pCt. HAARLEMSCHE LEENINGEN Alle omgezet in 4 pet. VERKEERSONGEVALLEN Autobus-Auto MUZIEK TOONKUNST AFD. HAARLEM Eerste Ledenconcert LEDENCONCERT H.O.V. Soliste: Else Rijkens, sopraan 5 October BURGERLIJKE STAND j>% 20 27% 6% 12 16 Lezing mr. F. Vorstman Mr. P. Vorstman, leeraar in de staatsweten schappen aan de M. T. S. en het R.K. Lyceum te Haarlem, hield Dinsdagavond in het café- restaurant Gebr. Brinkmann te Haarlem voor den Haarlemschen R.K. Middenstand, die in grooten getale aanwezig was een rede over het Fascisme en Nationaal-socialisme. De voorzitter, de heer Th. S. J. Hooy Jr., leidde den spreker in en verwelkomde speciaal de K. J. M. V.'ers. In zijn rede citeerde Mr. Vorstman allereerst hetgeen onze landgenoot, prof. H. de Vries de Heekelingen over de grondslagen van het fas cisme gezegd heeft, nJ. dat het fascisme de staatkundige en sociale beginselen hersteld heeft, die de beschaafde wereld beheerschten voordat het individualisme zegevierde. Diens theorie is echter in strijd met de leer der officieele Italiaansche fascisten, zooals prof. Rocco. Deze beweert n.l. dat de staat een eigen doel heeft dat les staat van dat der burgers: de staat is doel en het individu is middel. Burgerlijke vrijheden, op het natuur recht gegrond, als het recht van vereenigen en vergaderen, enz. kent het fascsime niet. De vrij heden zijn. als ze bestaan, een concessie van den staat. Voorts ontleenen de burgers het recht om een godsdienst te belijden aan den fascisti- schen staat, zoodat de kerk hoogstens als een or gaan van den fascistischen staat beschouwd moet worden. De practische toepassing van deze leer in Italië had tengevolge: 1. De katholieke godsdienst werd staatsgods dienst. Mussolini zag in hem een bindende en stuwende kracht bij uitstek. 2. De jeugd mccht alleen in fascistische or ganisaties vereenigd worden, wat het bekende conflict met de kerk tengevolge had. 3. Het parlementaire stelsel werd afgeschaft. Spr. gaf hierbij een uitvoerig overzicht van d« verschillen tusschen het in naam bestaand ge bleven parlement in Italië en het Nederland- sche parlement: Mussolini b.v. is alleen ver antwoordelijk aan den Kening en een motie van wantrouwen in het parlement dwingt de regeering niet tot aftreden. 4. Op sociaal terrein werd de klassenstrijd afgeschaft. De vakvereenigingen moeten aan bepaalde voorwaarden voldoen om erkend te worden en alleen erkende organisaties hebben het recht b.v. om collectieve contracten af te sluiten, die bindend zijn voor alle arbeiders of patroons in het betrokken bedrijf, lid of niet Deze vakorganisaties zijn tevens cok politiek, daar zij gezamenlijk de candidaten stellen voor het parlement. Spr. beantwoordde hierna de vraag: hoe is de snelle opkomst van het fascisme te ver klaren en wees daarop op den dwang naar een versterking van het nationalisme en van het staatsgezag, als gevolg van de ontaarding van de democratie en de overtuiging dat de tegen stellingen tusschen kapitaal en arbeid moeten worden overbrugd niet door klassenstrijd, maar door samenwerking. Het fascisme strijdt dan cok tegen het defaitisme, de Europeesche ge meenschapsidee, het internationalisme, het pa cifisme, de ontwapeningsgedachte, en den Vol kenbond, daar Mussolini al deze idealen in strijd acht met de belangen van zijn fascisti schen staat. Grondslagen Bij de beoordeeling van het fascisme moet men rekefting houden met de volgende grond slagen daarvan: 1. De natie Is souverein. Voor een Christen Is deze opvatting onaanvaardbaar. Uit de ver oordeeling door het fascisme van het inter nationalisme volgt, dat het ook de kath. kerk veroordeelt, de internationale by uitnemend heid. 2. De staat heeft zijn eigen doel. De kerk verwerpt deze opvatting als een gevaarlijke dwaling. De staat is geen doel maar het middel ter behartiging van de tijdelijke belangen der individuen. 3. Het individu heeft geen natuurlijke rechten, de rechten die het heeft ontleent hetzij aan den staat, die ze het ook ontnemen kan. De staat zelf is niet aan eenig recht onderworpen, dus zelf het hoogste recht. De kath. kerk verwerpt dit eveneens als een grove dwaling: de staat is wel onderworpen aan Gcds wetten. Het fas cisme kent dus alleen den maclitsstaat, de kath. kerk alleen den rechtsstaat. 4. De kerk wordt door het fascisme alleen als een burgerlijk genootschap beschouwd en is dus aan den staat ondergeschikt. Ook dit berust op een grove dwaling. Bij de bespreking van de verhouding tusschen kerk en staat, wees spr. er op, dat kerk en s rat beide zelfstandig zijn, daar de een een bovennatuurlijk en de ander een natuurlijk deel hoeft. Beide hebben een afzonderlijke taak en ook afzonderlijke middelen. Toch moet tusschen kerk en staat een samenwerking bestaan, n.l. van gemengde aangelegenheden, zooals onder- v js en huwelijk. Hierbij heeft de kerk voor rang boven den staat en bepaalt ook de kerk wat gemengde aangelegenheden zijn. Dat deze leer consequent voert naar het be staansrecht van een katholieke politieke partij en zelfs naar den bestaansplicht daarvan, spreekt vanzelf. Spr. concludeerde dan ook dat het fascisme voor het christendom onaanvaardbaar is voor de christenen in het algemeen en voor de ka tholieken in het bijzonder. Nationaal-socialisme Het nationaal-socialisme heeft de belangrijk ste grondbeginselen met het fascisme gemeen maar verschilt daarin dat het fascisme de na tie den grondslag noemt voor den staat en het nationaal-socialisme het ras. Het arische staat volgens het Duitsche nationaal-socialisme het hoogste en de andere zijn minderwaardig. Spr. noemde vervolgens eenige geestelijke vaders van het nationaal-socialisme op en wees als basis van het nationaal-socialisme aan: het door Hitier ontworpen en door hem onveran derbaar genoemde pregram van 1920. Het nationaal-socialisme is vanzelfsprekend ook onaanvaardbaar voor katholieken evenals het fascisme, omdat zij bovendien nog de ras sentheorie bevat, die ook in strijd is met de wetenschap en niet alleen met de leer der kath. kerk. Bovendien moet men rekening hou den met het feit dat vele vooraanstaande lei ders van het Nationaal-socialisme geen vrien den zijn van het christendom, maar zelfs ver woede vijanden, zooals Rosenberg, hetgeen spr. nader met citaten bewees. Spr. concludeerde tenslotte nogmaals dat fas cisme en nationaal-socialisme niet door een katholiek aanvaard kunnen worden. Na de pauze was er gelegenheid tot het stel len van vragen, waarvan door velen, zij het druppelsgewijze, gebruik werd gemaakt. Bij de beantwoording van de vragen wees de heer Vorstman er op dat de Kerkelijke Over heid nadrukkelijk iederen katholiek heeft be volen zich katholiek te organiseeren. Z. H. de Paus heeft het zoo duidelijk gezegd: ten keste van alles, boven en vóór alles en ondanks alles moet men de éénheid bewaren, want eenheid is de grootste macht om iets te bereiken. Spr. raadde ieder aan eens te bedenken wat de gevolgen zijn als er geen katholieke partij meer bestaat. Vecht uw moeilijkheden uit in de partij, loop niet weg en laat niet een ander de kastanjes uit het vuur halen! zeide spr. Voorts wees spr. er op dat het onmogelijk is om alle vereenigingen in één partij samen te voegen. In Duitschland en Italië is dit won der gebeurd, maar spr. geloofde niet in dit wonder. Gelooft u, vroeg spr. zijn toehoorders, dat in Duitschland geen katholiek of socialist meer bestaat? Het systeem loopt uit in het groote gevaar, dat het zichzelf ontbinden zal. Nadrukkelijk wees spr. er nogmaals op dat een katholiek geen fascist mag zijn, want men kan niet alleen het goede uit het fascisme me- denemen, men neemt het geheele stelsel met al zijn valsche lerstellingen in zich op. Ook van de N. S. B. die in haar program leert dat het staatsgezag onafhankelijk van de kerkelijke overheid moet zijn, mag men geen lid zijn. Men maakt zijn katholiciteit te schande, zeide spr, door daarvan lid te zijn. Tegenover de velen, die critiek uitoefenen op de R.K. Staatspartij, omdat deze partij zoo wei nig voor den middenstand doet, antwoordde Mr. Vorstman met de opwekking om eens ken nis te nemen van hetgeen de Staatspartij wer kelijk heeft gedaan. Lees haar geschriften eens, zeide spr. Hoor de verdachte de R.K. Staats partij óók eens aan, misschien zal het dan wel meevallen! (Applaus). Eenige sprekers uit de vergadering sloten zich aan bij hetgeen de heer Vorstman gezegd had en vroegen of het niet de schuld van den mid denstand zelf was, dat de R.K. Staatspartij zoo weinig gedaan heeft. Wij moeten ook wat meer schreeuwen maar netjes, aldus een spreker. Wij moeten ons krachtig organiseeren vooral, dan zal het in de toekomst veel beter gaan. (Applaus). Tenslotte voerde de geestelijke adviseur, de weleerw. rector J. B. Timp het wcord, die nog eens krachtig beklemtoonde dat het fascisme in principe absoluut voor den katholiek is ver boden. Als het fascisme alléén maar betere maatregelen nam voor den middenstand, dan werden wij allemaal fascist, aldus spr. Maar de grondslagen zijn in strijd met den kath. gods dienst en dus is het voor den katholiek ver boden. Spr. wekte nog eens krachtig op zich katho liek te organiseeren, dan alleen zal men maat regelen zooals die in het sociaal-economisch urgentie-program geëischt worden, en die zoo heel, héél hard voor den middenstand noodig zijn, ook uitvoeren. Het fascisme heeft inderdaad uitstekende dingen, maar die hebben wij ook! Men leest wel wat het fascisme voor den middenstand wil doen, maar men weet niet wat de katho lieken willen tot stand brengen cm de maat schappij te verbeteren in den geest van de encycliek „Quadragesimo Anno". Wij eischen óók een snel tempo voor de uit voering van de maatregelen voor den midden stand, evenals het fascisme, maar warom doet dan de RK. Middenstand niet mee? Laat de middenstand zelf eens aanpakken, zelf medewerken, actie voeren. De middenstand heeft, nooit begrepen dat ze in solidariteit veel kan bereiken. De middenstand redt zich zelf niet omdat ze geen begrip van organisatie heeft. En daarom roept ze nu om hulp en loopt over naar het fascisme. Laat men zich eens bezinnen. Steunt de eigen katholieke zaak! Het fascisme is in zich zelf veroordeelenswaar- dig en een katholiek kan volgens zijn geweten geen lid zijn van de N. S. B. De katholiek heeft te zorgen dat zijn orga nisatie krachtig wordt en ook dat zijn stand blijft bestaan! (applaus). Na een woord van dank van den voorzitter werd de vergadering gesloten. Op den Donderdagmiddag In „Spoorzicht" vergaderde de Haarlemsche Kappers Patrcons Bond, onder leiding van den heer A. Jansen. Nu de verplichte Donderdagmiddagsluiting, ondanks het verzet van den H. K. P. B„ daarin gesteund door de Middenstands Centrale, toch een feit is geworden, werd de oprichting van een Kappers Centrale, met het doel, noch het publiek noch de kappers dupe van de verplich te sluiting op Donderdagmiddag te doen word- den, ampel besproken. Er werd besloten, dat de leden van den H. K. P. B. zich op den Donderdagmiddag be schikbaar zullen stellen om hun clienteele des- gewenscht aan huis zonder prijsverhooging te komen bedienen. Gisterenavond is een klinker door de ruiten van de woning van den heer Van Liemt, wet houder voor Maatschappelijk Hulpbetoon, ge gooid. De heer van Liemt was afwezig, toen zich iemand die blijkbaar wat te klagen had, aan de deur vervoegde, om hem te spreken. De man bleef geruimen tijd op het Lorentzplein wandelen, maar merkte niet, dat de heer van Liemt thuis kwam. Op een gegeven oogenblik, terwijl de familie zich in de serre bevond, vloog een groote steen door de ruiten van de kamer, die aan de zijde van het Lorentzplein is gelegen en kwam juist terecht achter een stoel, waarop de heer van Liemt kort tevoren had gezeten. Het politierapport vermeldde hiervan: Dinsdagavond ongeveer zeven uur is de 48- jarige varensgezel H. aan het bureau gebracht, die een ruit van het huis van wethouder van Liemt had ingegooid. De man is in bewaring gesteld en nadat te gen hem procesverbaal was opgemaakt, weer heengezonden. Te Altenbergen bij Munster in Duitschland is een ongeluk gebeurd, dat aan den 30-jari- gen heer G. T., wonende te Haarlem, het leven heeft gekost. De heer T., van oorsprong een Groninger, had dee'-genomen aan een motorrit, welke door een Gronmgsche Motor-club was georganiseerd. Op den terugweg naar Nederland, nabij Al tenbergen, is de heer T. in botsing gekomen met een Duitschen auto, waarbij hij zoo ernstig werd gewond, dat hij aan de gevolgen over leed. Donderdag 5 October zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer Jac. H. Remer in dienst trad bij Openbare Werken, afdeeling bestratingen. Het zal dien dag den jubilaris zeker niet aan belangstelling ontbreken. O. a. zal hij des mid dags om 5 uur in de „Doelen" gehuldigd worden. "-Ï-SX3 MiSPPf In de wachtkamer der raadszaal vSordteen tentoonstelling gehouden van werken, uitgevoerd onder leiding van ir. de Bordes,in leven hoofdingenieur van openbare werken. Een voor-ontwerp van de brug over het Zuider-Buitenspaarne, zooals die in betere dagen gedacht was Zooals bericht, wordt van hedenmiddag 2 uur af tot Dinsdag 10 October in de wachtkamer der Raadzaal (ingang Pandpoort) een ten toonstelling gehouden van werken, welke zijn uitgevoerd onder leiding van ir. P. F. de Bordes, b.i. in leven Hoofd-Ingenieur van Openbare Werken. Wij waren gisterenmiddag in de gelegenheid de interessante expositie te bezichtigen. Ze is verdeeld in twee af deelingen: uitgevoerde en niet-uitgevoerde werken. Dat de voltooide ge bouwen verreweg de grootste plaats innemen be hoeft niemand te verwonderen, omdat vooral de talrijke fraaie openbare scholen in onze stad een blijvende herinering zullen zijn aan den te vroeg ontslapen hoogen ambtenaar van den dienst Openbare Werken. Fraaie foto's zagen we o.a. van de H.B.S.B. op het Santpoorterplein, van de Zweminrichting aan de Houtvaart, van de hernieuwde Gem. Concertzaal, het Gymnasium aan het Prinsen hof, de openluchtschool, talrijke nieuwe scholen vooral in de buitenwijken, de tentoonstellings zaal van het Frans Halsmuseum, het complex van den Gem. Reinigingsdienst etc. Wij zagen detail-kieken van hekken aan nieu we bruggen, een fraaie teekening van een om financieele redenen niet uitgevoerd hek om de Algemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan. De laatse teekening door ir. de Bordes ge maakt was ook geëxposeerd: die van de Meisjes- H. B. S., bestemd om op het terrein aan de Eurg. Sandbergstraat gebouwd te worden. Ook bier zal de crisis de plannen voorlcopig nog wel uitstellen. Bijzonder artistieke glas-in-lood ramen heeft ir. de Bordes steeds in zijn bouwwerken laten uitkomen. Onze geleider, ir. Maas, directeur van Open bare Werken vertelde ons, dat mevrouw de Bordes daarvan de ontwerpster was. Eenige kleur-teekeningen waren dan ook opgehangen. De niet-uitgevoerde werken boden op teeke ning talrijke verrassingen voor nieuwsgierige persmenschen. Zoo ontdekten wij een groote teekening van de voor het nageslacht bestemde brug over het Zuider-Buiten-Spaarne. Een vorstelijk bouw werk, dat we graag gezien zouden hebben en dat ongetwijfeld veel zou hebben bijgedragen tot verhooging van de stads-verfraaiing. Het scholen-complex aan de Gouwwetering, dat zal aansluiten aan onze Katholieke school, is ook in kannen en kruiken op papier. Het crisisspook draagt de schuld van de niet-uit- voering. Interessant waren ook de teekeningen van de uitbreiding van 't raadhuis. Ja Izer, als alles was doorgegaan zouden we nu waarschijnlijk een prachtig complex hebben gekregen naast het oude stadhuis. Dan waren de gebouwen grenzende aan de Jacobijnestraat en Gierstraat verdwenen en dan zou er 'n schitterende nieuw bouw verrezen zijn. Helaas, het mocht niet zoo zijn. „Maar goed ook" merkte ir. Maas als com pensatie op, nu zouden we al weer een andren bouwstijl volgen, omdat de evolutie in de archi tectuur zoo ontzettend snel plaats vindt. Wij kunnen echter ieder stadgenoot aanraden deze teekeningen eens te gaan bekijken, ze ge tuigen van een grootschen kijk op architectuur. Buiten de teekeningen is er nog veel, dat aandacht trekt. De gipsen gevel van het gebouw der Postchèque- en Girodienst te Den Haag, (door ir. de Bordes voor zijn komst te Haarlem ontworpen en mede uitgevoerd) die steeds op de kamer van den overledene stond, is nu in de tentoonstellingszaal geplaatst. Vrienden en bekenden stonden verder nog persoonlijke schilder- en teekenstukjes van ir. de Bordes af. Fijn-gestyleerde kinderkopjes, een pittoreske aquarel van 'n hofje, een heerlijke caricatuur van 'n professor uit vroeger jaren. Het talent van den ontslapene was wel bijzonder ontwikkeld. Een groot portret van dezen bouwmeester is te midden van zijn werken geplaatst. Een rouwpalm en een simpele orchidée.... een herinneringsbord. „Hij was een vriend van ons allen," zei ir.' Maas, „hij was eenvoudig, goedhartig, gees tig, hij had groote liefde voor zijn werk." Vooral de laatste eigenschap komt op deze expositie bijzonder naar voren. Hedenmorgen te 11 uur werd de tentoonstel ling door mr. J. Gerritsz, wethouder van Open bare Werken, geopend. Zijn inleidende toespraak getuigde van zeer groote waardeering voor het werk van den over leden ambtenaar. Hij zei, dat de bedoeling van deze tentoonstelling was ir. de Bordes te hul digen in zijn werk. In het kort schetste hij de groote liefde van den heer de Bordes voor de bouwkunst, waarvoor architect Cuypers nieuwe belangstelling had gewekt. De heer de Bordes heeft zeer veel werk geleverd. Spr. putte uit het feit, dat ook de verschillende onderdeelen van de plannen, zooals op de teekeningen is te zien, zoo goed behandeld zijn en bracht den heer de Bordes lof voor zijn nauwgezetheid en de liefde voor zijn werk. Spr. wees er op, dat de heer de Bordes uit den aard der zaak ook zijn medewerkers heeft gehad bij het uitvoeren. Spr. deelde mede, dat het de bedoeling is ook het werk van deze medewerkers ten toon te stellen. Verder wees spr. er op, hoe veel werk soms door de ambtenaren wordt voorbereid, zonder dat het ooit wordt uitgevoerd. Zoo zal het groote werk van den heer de Bordes, n.l. de uitbrei ding van het stadhuis, wel nooit ten uitvoer komen. Er waren voor dit plan twee gedachten, een om den bijbouw in modernen trant op te trekken en een om dezen aan te passen bij den bestaanden toestand. De heer de Bordes heeft het moderne plan uitgewerkt, doch zijn liefde voor het oude bleek wel uit de'wijze, waarop hij het interieur heeft willen verzorgen. Het werk van den heer de Bordes is eenvoudig, echt en smaakvol. Spr. eindigde met de woorden die door iemand ge bruikt zijn bij de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van den heer de Bordes: „Het werk van de Bordes is dat van een door en doo innerlijken kunstenaar en in en in fat soenlijk man". Bij de opening waren o.m. tegenwoordig de burgemeester van Haarlem, de heer C. Maar schalk, de heeren W. J. B. van Liemt en W. Roodenburg, wethouders, verschillende raads leden, waaronder de heeren Klein Schiphorst, Visser, Wolff, Westerveld e.a., de directeur van Openbare Werken, de heer Maas en zoo goed als alle ambtenaren van Openbare Werken. Voorts de architecten Zwiers en Blaauw. B. en W. van Haarlem zagen kans de drie leeningen, rentende 5 pet., welke ten laste van de gemeente nog liepen, om te zetten in een 4 pet. leening. Dies was de vroedschap vanmor gen om half 12 in "spoedeischende vergadering bijeengeroepen om het voorstel van B. en W. in een besluit om te zetten. B. en W. stelden voor de drie 5 pet., n.l. van 25 November 1931, 20 Januari 1932 en 24 Augustus 1932, oorspron kelijk groot resp. 2 millioen, 2 millioen en 1.5 millioen om te zetten in een 4 pet. leening, groot f 5.086.000 in stukken van f 1000.De koers van uitgifte zou door B. en W. bepaald worden. Het voordeel van deze conversie zou zijn, dat f 50.000.— minder rente per jaar betaald moest worden, van welk bedrag het disagio af getrokken moest worden. De heer Peper wilde wel wat meer weten over deze zaak, maar verklaarde zich wel ge negen daarmede te wachten tot de volgende raadsvergadering, omdat die mededeelingen moesten geschieden in geheime zitting. De heer Wolzak was niet zoo welwillend en zoodoende moesten allen, die niet behoorden tot het bestuur der gemeente, de raadszaal uit en werd achter gesloten deuren een korte dis cussie gevoerd. Na heropening der vergadering werd t voor stel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Daarna kwam nog een tweede verrassing, doordat wethouder Slingenberg namens B. en W. voorstelde een nieuwe geldleening aan te gaan; groot f 500.000, rentende 4 pet., tegen een koers van uitgifte van 99^. Deze geldleening zal aangegaan worden bij de Eer ste Ned. Verzekeringsmij. op het Leven en te gen invaliditeit. De leening loopt over 'n tijd vak van veertig jaren. Ook dit voorstel ging er met vlag en wimpel door en daarna ging de raad rustig naar huis toe. Dinsdagavond kwart voor elf heeft een aan rijding plaats gehad tusschen een luxeauto, bestuurd door F. en een autobus, op den hoek Uit den Boschstraat—Schouwtjeslaan. De luxe-auto kwam met een flinke vaart achteruit de Uit den Boschstraat uitrijden op hetzelfde moment, dat een autobus van lijn 3 den hoek van die straat vanuit de Schouwtjes laan indraaide. De luxe-auto greep de bus, die aan de lin kerzijde werd ingedrukt, terwijl de voorruit brak. De luxe-auto werd aan de rechter-achter- zijde ingedrukt. Tegen den bestuurder van dezen laatsten is proces-verbaal opgemaakt. De serie muziekavonden der Haarlemsche Toonkunstafdeeling werd geopend door de Concertgebouw-Kamermuziekvereeniging. Deze vereeniging staat onder leiding van den De kenden dirigent Eduard van Beinum, die in dit ensmble tevens het clavecimbel bespeelt, zoo als vroeger gebruikelijk was. Voorts werkten dezen avond mede mevrouw Helmann-Metz en de heeren Helmann, Meijer, Elert, viool; De- nayer, altviool; v. Wezel, cello; Stips, contra bas; Blanchard, hobo; Sell en Toorenspits, hoorn. Bovendien traden als solisten op: mevrouw Vincent en de heer v. Leeuwen Boomkamp. Ten gehoore werd gebracht uitsluitend mu ziek uit de 17e en 18e eeuw, van Torelli tot Mozart, in verschillende bezettingen. Schrijft men aan Corelli het ontstaan van het „Concerto grosso" (gebaseerd op het dub- belkorig systeem, dus concerten van twee groepen instrumentalisten) toe, Torelli behoort tot de eerste componisten van solo-vioolconcert. Torelli schreef ook Concerti grossi, doch niet voor één, doch twee solo-violen met strijk kwartet en cembalo. Met een dezer concerten, door van Beinum in manuscript gevonden en bewerkt, werd deze avond geopend. Het is een tamelijk kort en eenvoudig werk, echt-fijne, speélsche muziek met fraai wisselspel tuschen de solo-violen en het orkestje; het is niet diepzinnig, doch on derhoudend en aangenaam voor het gehoor. Men speelde het zeer stijlvol en voornaam. Alleen had dynamisch meer verschil kunnen worden geboden. Ons leek het pianissimo-spel te sterk. Bovendien was de heer Helmann te zeer op de avant-scène gezeten, waardoor zijn toon iets boven die van den anderen solist do mineerde. Hierna zong mevrouw Vincent het Weih- nachtsconzert van Böddeker. Een indrukwek kende Kerstzang, met afwisselend Duitschen en Latijnschen tekst. De Duitsche tekst is een naïeve, teedere vertelling, de Latijnsche een verrukkelijke jubelzang, aldus door de zangeres sterk aangevoeld en wonderschoon verklankt. Het eerste deel werd besloten met 'n hoogst interessant werk van Carl. Ph. Em. Bach: een concert voor cello met strijkkwintet. Na een magistraal Aliegro, een treffend Largo mesto, diepzinnig van inhoud, een frappant contrast vormend met het eerste deel en de finale, een Allegro assai, opgewekt van karakter. Van Leeuwen Boomkamp speelde het uiterst verfijnd en met veel smaak. Vooral in de hoogere liggingen dwong zijn toon-kwaliteit be wondering af. De klankverdeeling van het Wij verdelgen Radicaal; verjagen niet. Alles onder strikte geheimhouding en schrift, garantie. Huiseig. spec, condities Haarl. Zuiveronderneming „RADICAAL" Gen. Cronjéstraat 135 - Telefoon 11657 kwintet tot den solist was zeer evenredig, het spel uiterst homogeen. Na de pauze droeg de zangeres een Bach- cantate voor: „Weichet nur, betrübte Schat ten", waarin vooral te bewonderen was: de tekstuitbeelding door en de gave techniek van de zangeres, het fraai, artistiek solospel van violist en hoboïst. Tot slot ging een Divertimento van Mozart voor strijkkwintet en horns. Muziek, waarvan een groote bekoring uitgaat, al is ze niet diep van gedachte. Rijk gevarieerd zijn de onder deelen alleen reeds door de groote verschei denheid van instrumentatie in deze kleine groep. Al hebben de hoorns geen groote rol te vervullen (in een thema-variatie traden ze al leen bijzonder op den voorgrond) toch schen ken ze een mooi timbre aan het geheel. Tezamen genomen vormden deze nummers 'n avond van hoog kunstgenot, dank zij mede het voprtreffelijke spel van de instrumentalisten en den subllemen zang der soliste. De belangstelling voor deze avonden ver flauwt niet, is integendeel stijgende. De Schouwburg-zaal was uitermate goed bezet. O. K. Het was jammer, dat dit eerste ledenconcert van ons Haarlemsch orkest samen vallen moest met het eerste Kamerconcert van Toonkunst. Ongetwijfeld heeft dit afbreuk gedaan aan de opkomst, welke niet was zooals naar gewoonte op de eerste uitvoering in het nieuw begonnen winterseizoen. Het was nochtans een mooi programma, dat voor dezen avond was samengesteld, waarop niet minder dan twee noviteiten prijkten. We zaten goed in de Russen, zooals u blij ken zal wanneer we u de namen noemen van drie uitstekende leden der nieuw-Russische school: Borodin, Tschaikowsky en Rimsky Korssakow. Dirigent Adam stond opnieuw, wegens on gesteldheid van den heer Schuurman, voor den lessenaar. En hoewel de voorbereiding slechts kort kon zijn, heeft hij zich uitnemend door z'n moeilijke taak heengeslagen en de H. O. V.- musici laten spelen voor wat ze waard zijn. Allereerst kregen we een vertolking van von Weber's Freischütz-ouverture, die bij oogen- blikken, en vooral aan het slot, werkelijk ma gistraal mocht heeten, vol spanning en sterke geladenheid. Een verklanking, waarin het duistere karakter van het werk fraai naar vo ren werd gehaald. De Steppenskizze van Borodin werd evenzeer suggestief en beeldend in haar fijne klankbe- lichting en rhythme. We kennen dit stemmings beeld van vroegere uitvoeringen. Verder bestond het programmagedeelte vóór de pauze uit een fragment uit de opera „Jeanne d'Arc' 'van Tschaikowsky, en het lied van de Woudduif uit de Gurrelieder van den apostel der moderne muziek, Arnold Schönberg. De sopraan Else Rijkens, die vooral in hooge lig ging over een sterk geluid beschikt, maar in het medium en in lage ligging moeilijk tegen het orkest optornt, zong Jeanne d'Arc's Adieu in de Fransche zetting. Waar het program ma daarenboven nog de Duitsche en Neder- landsche zetting gaf, kon men dus uit drie teksten kiezen. De dramatiek van de aria, door Tschaikowsky reeds vrij stevig aangedikt, werd ook door de zangeres nog eens extra onder streept. Waar van de dictie nog al een en ander verloren ging om wille van den klank, bevredig de dit nummer ons minder dan het Lied van de Woudduif van Schönberg, dat in eerste uit voering ging. De zangeres scheen deze muziek der irrealiteit sterker aan te voelen dan de poëtische klacht der Heilige van Domremy, Ze behaalde hiermee dan ook een groot suc ces, en deelde de hulde met dirigent Adam en het orkest, dat de niet gemakkelijke parti tuur vol overgave verklankte. Na de pauze ging de Symphonische Suite van Rimsky Korssakow „Shéhérazade", eveneens in Gebouw ,,St Bavo" Bestuur Woningbouw- vereeniging „De Spaarnestad" 8 uur Spoor en Tram, half 8 R- K. Politie, 4 en half 10 uur Overheidspersoneel, 8 uur. Stadsschouwburg Abonnementsvoorstelling N. V. Amsterdamsch Tooneel Schuld en Boete, 8 uur. Gebouw „St. Bavo". Bouwverbond, 8 uur. Retraiteclub Spoor- en Tramwegpersoneel, 8 uur. Proza, 8 uur. Studieclub Grafische Bond, 8 uur. Rechtskundig Bureau, 6 uur. Groote of St. Bavokerk. Orgelbespeling, 34 uur. Wachtkamer-raadzaal. Tentoonstelling wer ken Ir. de Bordes, 25 uur. Rembrandt-theater. „Ein Lied für dlch" en Kaye, d'Artois en Philips, 7 en 9.15 uur. Palace „Au nom de la loi" en 3 Willards, accordeonisten, 7 en 9.15 urn*. Luxor. „De Mummie" en bijprogramma, 8.15 uur. eerste uitvoering. Hoewel het stuk aan de or kestmusici hooge eischen stelt, wisten deze de partituur vol relief weer te geven. Op zichzelf evenwel lijdt het werk aan langdradigheid en te veelvuldige herhaling van dezelfde rhythmen en motieven, vooral in de drie laatste deelen. Het is overladen en wordt daardoor zwaar en verliest van zijn boeiende kracht. Het eerste deel achtten we het gelukkigst geslaagd. Doch nog eens: de vertolking door het orkest getuig de zoowel van zuiver aanvoelen der overigens prachtig georkestreerde muziek, als van groote volgzaamheid en beheersching van het instru ment in de verschillende groepen. Dirigent Adam en zijn medewerkers daarvoor van harte onze hulde. J. S. Geboren: 29 Sept.: A. R. Benekerv. Gro ningen, d.; 30 Sept.: J. KerstenKaspers, z.; J. H. H. Sijbrands—Kuijpers, z.; J. Menks Beers, z.; 2 Oct.: M. H. de BoerNlemöller, d.; W. Tol—Jonk, z.; 28 Sept.: H. E. Hekelaar— Michel, z.; 29 Sept.: M. de JagerMikmak, d.; 30 Sept.: M. C. H. Beumer—Zoon, d.; 2 Oct.: A. v. d. Brinkten Wolde, z. Overleden: 29 Sept.: L. Rijneveld, 43 j., Hie- ronymus van Alphenstraat; 29 Sept.: C. J., 7 mnd., d. v. P. Duivenvoorden, Kamperlaan. De wisselvalligheden, waaraan de toestand in Amerika voortdurend bloot staat, .-ouden de aandacht gespannen en in verband hiermede achtte men het hedenochtend niet raadzaam eenige actie, in welken vorm ook, op touw te zetten. De beroepshandel heeft het al dikwijls beproefd, wanneer hij hiertoe reden vond, een zekere stemming te wekken. Men heeft dit dezer dagen nog waargenomen, toen de rubber restrictie zich weder op den voorgrond plaatste en hierdoor een hausse op de aandeelenmarkt in het leven werd geroepen, maar aangezien het publiek op losse gegevens niet licht ingaat, keert weer heel spoedig de kcele werkelijkheid terug en blijft alles bij het oude. Dit was ook hedenochtend het geval, toen in het telefonisch verkeer door beroepshandelaren wel voeling onder elkander werd gehouden, maar, wegens de starre houding van het publiek, het tot slechts weinig of geen nandel kwam. Voor toon-aangevende fondsen was evenwel de stemming vaster, hetgeen geenszins verband hield met eenigen kooplust, maar zijn oorzaak vond in het feit. dat onze markt gelijk Wallstreet gisteren, „oversold" werd be schouwd en ontvankelijk bleek te zijn voor een technisch herstel. Koninklijke Olie kon 2 pCt. tot 171% verbeteren. Philipslampen pl.m. 3 pCt. tot 181%, H.V.A. 3% pCt. tot 171%, Unilever tot 76" en A'dam Rubber 1% pCt. tot 96. Van Amerikaansche waarden monteer den Steels 1 pCt. tot 28%. Bethl. Steel pCt. tot 20 en Anaconda's tot 9%. Alles met zeer weinig handel. Nederl. Staatsleenprijshoudend Gemeenteleenvast Youngleening vast Philips vast Unilever goed prijshoudend 4ku onveranderd Koninklijke vast H V A vast Rubber prijshoudend Tabakgoed prijshoudend -rik. waarden beter WOENSDAG, 4 Oct. Vorige slotkoersen. Heden Londen 7.61% 9.70 Va Berlijn 59.02% 59.05 Parijs 9.70% 9.70% Brussel 34.58% 34.60 Zwitserland 48.06 48.05 Weenen Kopenhagen 34.05 34.25 Stockholm 39.30 39.50 Oslo 38.25 38.50 New Vork (cable) 1.58% 1,60 Rome 13.05 13.021/3 Praag 7.35 7.35 Madrid 20.75 20.75 Staatsleeningen 5 /o Nederland 1919 *V3 Nederland 1916 4V4 Nederland 1917 4 Nederland 1931 5 Nederland 1932 4'/s N. Ind 1926 AB 5'A Youngleen Banken iionm - Bank ische Bank Cert. HandeJ-Mi). inuustrieen Unilever Oalvé Delft Alg. Kunstzijde .1 Berkel' Pat. Nieuwe Philips Kiich. Accoustlek Ned Pord 'nciustr Buitenland Anaconda Kenneest tuenem Steel U. S. Steel U S. Leather Intern. Nickel Stand. Brands Vlijnbouw ioeton Mijnbouw Vorige slotkoersen. 100% 102% 102% 100% 101% 877/8 4lVs Heden 49 o0% 49% 75% o3% 22Vs 15% 178% 1 129 10% Mg, Exploratie ledjang Lebong ileum Jaboes on Olie Perlak eudawa 11% CUUQV.O J*/2 Continent Oil 1 78 Shell Union Oil5% 1021/2 102 100% 101% 877/8 421/8 49 52 50 75% 54 22% 15% 181% 1 128 10 20% 28% 0% 12% 16% 10% 132 112 11 171 90 4% 10% SVa Vorige slotkoersen. Heden Rubber vdam Rubber Bandar Serbadjadi Silav V I. G. O. intercontin. Rubber Scheepvaart HoU. Amerika Lijn Dito Gem. Eigend. Kon. Ned. Stoomb. Scheepvaart-Unie Suiker H. V. A N. L O. poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak Oostkust Spoorwegen Wabash Ene Kansas City South outh Railw Chic. Milw. Maxwell L. Gr. 94% 94% 74 75 42% 43 31 31% 27% 28 47% 48 41 38 2 1% 23% 23 2 2 1 1 8% 8% 47% 47 167% 172 89% 90 57% 58 27% 27% 16.10 16.50 116 117% 110% 110% 197/s 20 128% 129 68% 68% 2% 2% 10% 10% 9 9 15% 15% 3% 3% 12% 12%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2