I Mussolini over ontwapening Hoe kwam v. cL Lubbe in den Rijksdag m Het nieuws van heden TORGLER OPNIEUW IN VERHOOR VREDESVERDRAG STEEN DES AANSTOOTS RUST OP ROERIG CUBA Frankrijk en het Vaticaan DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 6 OCTOBER 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 TEL 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE NV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18497 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 d.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Hij verklaart nogmaals uitdrukke lijk dat hij v. d. Lubbe nooit gekend heeft Dr. Werner over het Bruinboek Wat gebeurde er na den brand? W'MêMü Verklaring van dr. Sack Wat is er met Dimitroff gebeurd? ISA DEN AANSLAG OP Dr. DOLLFVSS De aanslag op Dollfuss De dader Der til is nationaal socialist Duitschland wil geen avontuur President San Martin kondigt drastische maatregelen aan voor de handhaving der orde Uncle Sam is waakzaam De crisis in Spanje Weer een nieuwe kabinets formateur Beperkte staat van beleg De goudinleveringswet DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuinii| Geruchten over besprekingen voor een nieuw Concordaat zijn onjuist 3 millitaire vliegers gedood NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT LEIPZIG, 5 Oct. Na de opening der zitting Wordt het verhoor van beklaagde Toigler we derom voortgezet. Op de vraag van den voorzitter geeft be klaagde toe, dat het in het algemeen wel mo gelijk was in begeleiding van een afgevaardigde, het Rijksdaggebouw binnen te komen. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat Van der Lubbe volgens een getuigenis reeds vroe ger in het gebouw is geweest en wel met een gezelschap, dat het gebouw bezichtigde. Torgler antwoordt hierop, dat ieder die het entree-geld betaalde aan deze rondgangen kon 'deelnemen. De voorzitter vraagt thans aan Van der Lubbe Cf hij aan een dergelijken rondgang heeft deel genomen, waarop deze lachend antwoordt: Dat kan ik niet zeggen. Als de voorzitter zijn vraag herhaalt, ant woordt Van der Lubbe: Neen. De procureur Parisius vraagt dan of bij de communistische fractie slechts als heer geklee- de personen op bezoek kwamen. Torgler antwoordt, dat het er slechts op aankomt wie de beoordeelende partij is. Vooral op dagen, dat de sociaal-politieke commissie zitting had kwamen veel werkloozen, doch de beambten van den Rijksdag hielden allen, die geen witten boord droegen, nauwkeurig in het oog. Parisius wijst op de veronderstelling van Torgler, dat men misschien den student Kerll voor Van der Lubbe heeft gehouden; hij vraagt aan beklaagde of hij met den student Kerll in de vestibule gezeten heeft en zegt, dat dit alles weer een nieuwe lezing zou zijn. De verdediger van Torgler, dr. Sack protesteert tegen deze wijze van vragen. De president richt dan tot Torgler de vraag Of hij op den dag van den Rijksdagbrand op de bovenste verdieping van den Rijksdag een onderhoud heeft gehad met Kerrl. Torgler ontkent dit en zegt, dat hij de moge lijkheid van een persoonsverwisseling slechts in verband gebracht heeft met de bewering, dat op den dag voor den brand een man, die op Van der Lubbe leek, in het Rijksdaggebouw is geweest en van de lift gebruik heeft gemaakt. De voorzitter wijst verder op de verklaringen van een getuige, die beweert, dat de communis tische afgevaardigde Koenen tezamen met Van der Lubbe in den Pruisischen Landdag is ge weest. Torgler acht dit buitengesloten. Op de vraag van den president of Van der Lubbe het gebouw van den Pruisischen Landdag kent, ant woordt Van der Lubbe ontkennend. Ook heeft hij, volgens zijn zeggen, Koenen niet gekend. Verder verklaart Torgler op een vraag van den voorzitter, dat er geen sprake is geweest van opruimen der fractie-kamers, alsof men niet terug wilde keeren. Verder deelt de voorzitter mede, dat op den dag na den brand ontdekt is, dat een ruit uit een der vensters van de fractiekamer was ge nomen en dat hiertegen een ladder had ge- Etaan. Torgler verklaart hier niets van te begrijpen. Ook waren afdrukken van schoenen met spij kers op de vensterbank ontdekt, zeide de voor zitter verder. Ook dit begrijpt beklaagde niet. Thans komen de gebeurtenissen na den brand ter sprake. Torgler verklaart, dat hij uit het Rijksdaggebouw komend, is gaan eten bij Aschinger in de Bahnhof Friedrichstrasse, waar hij had afgesproken met getuige Birkenhauer. Ook Koenen was bij hem. Beklaagde deelt mede, dat hem na het ver hoor van 1 Juli in is gevallen, dat ook Bruno Petersen en Herbert Wehnen hierbij zijn ge weest. Stak v. d. Lubbe alléén den brand in den Rijksdag? Kolonel Batista, onder wiens opperbevel het Hotel National te Havana, waarin 500 officieren hun toevlucht genomen hadden, in puin geschoten werd Om 10 uur heeft een kellner gevraagd of de heeren wisten, dat de Rijksdag in brand stond. Eerst meende beklaagde, dat dit een grap was, doch toen de man zeide in ernst te spreken, is beklaagde onmiddellijk naar het gebouw gegaan. De voorzitter vindt het gewichtigste dat de directeur van het restaurant zich er over ver- wonded heeft, dat Torgler het bericht zoo kalm opnam. Nadat Torgler bij den Rijksdag poolshoogte genomen had, keerde hij naar Aschinger terug en deelde Birkenhauer zijn bevindingen mede. Tot half twee bleven wij bij Aschinger en gingen daarna naar een restaurant in de Dircksenstrasse. Getuigen verklaren, dat daar een onderhoud op fluisterenden toon is ge voerd. Het viel duidelijk op, dat eenige per sonen die aan dit onderhoud deelnamen onrustig waren. Er werden talrijke telefoongesprekken gevoerd. Torgler: Aan onze tafel is niet op fluiste renden toon gesproken. Wij waren natuurlijk wel opgewonden, en hebben over de politieke beteekenis, die de brand kon hebben gedis cussieerd. Ik heb zeer veel getelefoneerd om op de hoogte te blijven. Na een langdurige pauze, waarin een confe rentie plaats had tusschen de verdedigers en den senaat, legde advocaat dr. Sack, verdediger van Torgler, een verklaring af, waarin hij o.a. zegt: In Parijs is de zoogenaamde onderzoekings commissie bijeen, die de brandstichting in den Rijksdag wil ophelderen. In deze commissie zit ook de Amerikaansche advocaat Hayes. Ik hoor zooeven, dat Hayes aan een vertegenwoordiger van de „Prawda" heeft gezegd, dat hij de ver dediging te Leipzig zonderling vond, want ter ontlasting der beschuldigden had de verdedi ging ook de namen der ware schuldigen moeten noemen. Ik protesteer tegen dit verwijt, dat myrtfcverdediging op een of andere wijze zon derling zou zijn. Het is onwaardig voor een Duitschen advocaat, om geruchten, politieke combinaties van dit soort zooals die in het Bruinboek staan, als argumenten der verdedi ging te gebruiken. Als men daaruit een zonder linge wending van den verdediger wil af leiden, dan protesteer ik in het publiek hier tegen. Ik verwacht van de buitenlandsche jour nalisten, dat zij deze dingen zullen brandmer ken als een lastercampagne tegen de Duitsche rechtsbedeeling en de Duitsche verdediging. Ik heb Vrijdag II. het materiaal, men zou kunnen zeggen de protocollen van de onder- zoekingscommissie ontvangen. Ik heb ze heel den nacht zorgvuldig bestudeerd, maar ik heb niets gevonden, wat my het recht zou geven, hier in een bewijs te formuleeren, wie de ware schuldigen zijn. Oberreichsanwalt dr. Werner: Ik stem met de verklaring van den verdediger volkomen in. De verdachtmakingen, die in een deel der buitenlandsche pers en in het zoogenaamde Bruinboek te lezen zyn, maar op geen enkel bewijs steunen, hebben my in dit stadium van het proces geen aanleiding gegeven er op in te gaan. Men weet, dat ik den advocaat Branting en Rotnain Roland geschreven heb, mij ma teriaal toe te zenden. Ik heb beloofd, dat ik dat materiaal, wanneer het de beklaagden zou ont lasten of andere, tot nu toe niet verdachte personen, als schuldigen zou aanwijzen, by het proces zou gebruiken. Ik heb geen materiaal gekregen. Tegelegener- tijd zal ik echter op de se zaken terugkomen. Ik zal dan misschien tegen alle verdachtmakingen tegelijk stelling kunnen nemen. Dr. Sack: Ik heb in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in een hotel met mr. Branting een onderhoud gehad en hem in bijzijn van myn griffiers en zyn zoogenaamde secretarissen ver klaard, welke geruchten niet alleen onhoudbaar zijn, maar ook wanneer zy weer worden geuit, als laster beschouwd moeten worden: 1) het gerucht, dat op den dag van den brand een aantal Ryksdagbeambten vrijaf hadden gekregen; 2) het staat vast, dat de brandweer binnen 4 minuten op de plaats des onheils was. Alle andere beweringen zyn onjuist. Dr. Seiffert deelt dan mede, dat hy gisteren van de onderzoekingscommissie te Parijs een schrijven heeft gekregen, waarin hem de wenk gegeven wordt Van der Lubbe door twee Zwit- sersche deskundigen te laten onderzoeken, i Ik acht het beneden de waardigheid van een Duitsch advocaat aan een zoodanige commissie antwoord te geven. Dr. Sach deelt dan mede, dat hij zoo juist gehoord heeft, dat mr. Hayes in de zaal tegen woordig is. Hij beschouwt het als zijn plicht te onderzoeken of het waar is, dat Hayes zich op de bovengenoemde wijze tegenover een bijzon deren correspondent heeft uitgelaten. President Bünger verklaart hierop, dat de Se naat over een eventueel verhooren van advo caat Hayes zal beraadslagen. Na een korte beraadslaging betreedt de senaat wederom de rechtszaal. Dr. Sach zegt, dat Hayes beried is te verklaren, dat hy zich niet op deze wijze heeft uitgelaten. De voorzitter verklaart dan, dat er voor den senaat geen aanleiding bestaat om Hayes te hooren. Het proces wordt dan weer voortgezet. Nadat de voorzitter door het zeer brutale optreden van beklaag de Dimitroff tot energieke maatre gelen zijn toevlucht heeft moeten nemen, wordt het verhoor van Torfjfler wederom voortgezet. Torgler zou volgens een getuigenverklaring eenigen tijd voor den brand met Dimitroff in den Rijksdag zijn geweest. Torgler verklaart, dat hij Dimitroff voor het eerst in zyn leven hier bij het proces heeft leeren kennen. De voorzitter zegt dan. dat een zekere mynwerker Kunzack, die vroeger zelf commu nist was, verklaard heeft, dat in het jaar 1925 te Dusseldorf een bijeenkomst heeft plaats ge had, waarbij drie Hollanders aanwezig waren, waarvan een Van der Lubbe heette, die aldus getuige, absoluut de beklaagde Van der Lubbe is. De voorzitter wijst v. d. Lubbe op deze ge tuigenverklaring en vraagt hem, of hy met de zen van der Lubbe identiek is. Van der Lubbe verklaart, dat hij in 1933 voor 't eerst in Dusseldorp is geweest. Torgler zegt, dat de verklaringen van Kunzack niet met de waarheid overeenkomen. In 1925 was v. d. Lubbe pas 16 jaar. En het is niet aan te nemen, dat zulk een jong ventje al als leider der Hollandsche communisten zou zijn opgetreden. De Oberreichsanstalt zegt, dat v. d. Lubbe in Dusseldorp alleen heeft verklaard, dat hij in Holland een communistische jeugdbeweging in het leven wilde roepen. Een getuige had beweerd, dat Torgler en Kemper ook by de exploisie in de Wuhlheide waren geweest. Torgler ontkent dit. Een zekere Kempner moet tot den getuige Grothe hebben gezegd, dat hy, Kempner, de verbindingsman is geweest tusschen de com munistische centrale en de brandstichting. Hy heeft het brandmateriaal aan een grooten, zwarten man gegeven, die Popoff was. Kempner moet ook gezegd hebben, dat men juist vreem delingen heeft genomen, om de Duitsche com munisten buiten schot te houden. De brandstichting zou in handen van Torgler hebben gelegen, die de daders zou hebben bin nengelaten. De brand was op 's avonds half acht vast- Dertil, de man, die den aanslag pleegde op den Oostenrijkschen kanselier Op bovenstaande draadloos overgebrachte foto ziet men Bondskanselier Dollfuss in zijn woning, korten tijd na den moordaanslag. Kardinaal Innitzer was een der eersten, die den kanselier gelukwenschte met den gelukkigen afloop van den aa nslag gesteld. Een dag te voren was het plan in het Liebknechthuis beraamd. Aan deze beraadslagingen heeft Torgler of Koenen deelgenomen, bovendien Van der Lubbe en Popoff. Popoff zou den terugtocht dekken. Torgler zegt, dat deze getuigen-verklaringen op fantasie berusten. Hij wyst er op, dat het Liebknechthaus reeds op 23 Februari door de politie bezet was. Dr. Parisius antwoordt hier op, dat de getuige niet zeker wist of de beraad slagingen op den dag, voorafgaande aan den brand, hadden plaats gevonden. Hiermede is dan het verhoor van Torgler be ëindigd. De voorzitter wyst Torgler op al die getuige- verklaringen van Groth. Torgler bestempelt deze als grenzenlooze leugens. Beklaagde Dimitroff probeert dan weer poli tieke vragen aan Torgler te stellen, die echter door den voorzitter worden gestuit. Daarop wordt de zitting verdaagd. WEENEN, 5 Oct. (V. D.) Vandaag heeft de politie het bewijs in handen gekregen, dat Der- til, de man die den aanslag op bondskanselier Dollfuss heeft gepleegd, nationaal-socialistisch partijman is. Zy heeft n.l. het lidmaatschaps boekje der NSDAP van Dertil gevonden, waar uit is gebleken, dat Dertil begin 1932 tot de NSDAP is toegetreden. Bovendien is hy Oos- temijksch SA-man geweest. Vandaag werden 11 personen gearresteerd als verdacht van medeplichtigheid. O.m. werd ge arresteerd een nat.-soc. glazenmakersleerling, die Dertil de revolver heeft verkocht, waar mede de aanslag is gepleegd. Wolff meldt nog, dat de verantwoordelijke redacteur van de soc.-dem. „Volksstimme" te Innsbrueck tot 1000 schilling boete en 3 weken hechtenis is veroordeeld, daar hy minister von Neurath in zijn blad „gezindheidsvriend van den aanslagpleger" op Dollfuss had genoemd. WEENEN, 5 Oct. (V. D.) De vroegere rector der Weensche universiteit, de beroemde hoog leeraar in het strafrecht prof. dr. Gleispach. is door de regeering gepesionneerd. Hy was een ijverig nationaal-socialist en heeft een boek geschreven, waarin hy de regeering-Dollfuss heftig aanviel. Naar verluidt zullen nog eenige professoren worden ontslagen. PARIJS, 5 Oct. (V. D.) De „Excelsior" pu bliceert een copyright-artikel van de Opera Mundi Press van de hand van Mussolini over de houding der mogendheden ten aanzien van de ontwapening. De volkeren verwachten thans geen wonderen meer, doch stellen zich al tevreden met com promissen. Een ontwapeningscommissie moet behalve de instemming van de by den Volken bond aangesloten mogendheden ook die van Amerika en Sovjet-Rusland hebben. Ten aanzien van de gelijkberechtigdheid is het moeilijk, voor Duitschland alleen een uit zondering te maken. Anderzijds dient men ook rekening te houden met de bezorgdheid der andere staten, zelfs als men de zaak uitsluitend uit psychologisch oogpunt beziet. Men heeft ge poogd, een algemeene overeenkomst op te stel len om tot ontwapening te komen. Daarby was echter van werkelijke ontwapening geen sprake, doch uitsluitend van beperking en gelijkheid van bewapening, want er zyn grenzen aan de beperking van bewapening en men kan van een staat niet verlangen, dat hij voortdurend zyn bewapening zal inkrimpen zonder zich daarby aan ernstige gevaren bloot te stellen. Het prestige van den Volkenbond heeft by dit alles echter in de laatste 20 maanden harde klappen gekregen. Tusschen de beschermers der verdragen en degenen, die gedwongen waren zich aan deze verdragen te onderwerpen bestond geen gunstige verhouding. De overwonnen sta ten hadden redenen genoeg, een dergelijke hou ding aan te nemen, aangezien in het Verdrag van Versailles dezelfde ontwapeningsmaatre gelen waren voorzien voor de overwinnende sta ten als die op de overwonnen staten werden toegepast, aangezien de overwinnende sta ten zelfs de verplichting hadden, voor de uit voering der verdragen zorg dragen. Om deze dubbele moeilijkheid te overwinnen had Mussolini niet, zooals men beweerde, het juiste plan voorgesteld, doch slechts voorstel len gedaan, die tot het doel, zy het dan ook in beperkte mate, konden leiden. Frankrijk bezit een buitengewoon veiligheidselement in zijn mi litair apparaat, zijn traditie en het moreel zoo wel van zijn leger als van zijn oevolking. Duitschland heeft op 17 Mei officieel in een rede van zijn leider uitgesproken, dat het aan geen oorlog kon denken aangezien een oorlog een ramp zou beteekenen. Het nationaal-so cialistisch regime wordt te zeer in beslag geno men door vraagstukken van binnenlandschen aard, dan dat het zou kunnen denken aan een militair avontuur. Slechts wanneer men de mo- reele belemmeringen uit den weg zou ruimen, zou men het Fransche en het Duitsche stand punt op de basis van de garanties van het Vier- mogendheden-pact met elkaar in overeenstem ming kunnen brengen. Om de volle zwaarte van het ontwapenings- vraagstuk te beseffen moet men zich eens een min of meer vergaande mislukking van de con ferentie voorstellen. Op dien dag zal de Vol kenbond practisch hebben opgehouden te be staan. Nieuwe statengroepen zullen zich vor men, de meeningsverschillen zullen zich toe spitsen en een periode van vreeselyke onzeker heid zal intreden. HAVANA, 5 October (Reuter) De buiten landsche inwoners van Havana, die tijdens ie jongste periode van onrust en terreur naar hotels wareD gevlucht, keeren nu weder ge leidelijk naar het Medabo-district, waar de meeste vreemdelingen wonen, terug. Het langdurige bombardement van het Hotei Nazional, heeft een groot deel der bevolking met afgryzen vervuld en verscheidene moe ders hebben hun kinderen in badkamers en kasten verborgen. Talrijke personen worden vermist en mili tairen helpen thans bij het opsporingswerk De bureaux der dagbladen worden bestormd door vrouwen, die inlichtingen trachten te verkrijgen over hun vermiste echtgenooten oJ familieleden. President San Martin heeft aangekondigd, dat drastische maatregelen zullen worden ge nomen om de orde te nandhaven en het leven en eigendom van de buitenlanders te bescher men. Hy beeft ook verklaard dat de regeering het leven waarborgt van alle gevangengenomen officieren. Intusschen wordt beweerd, dat acht officie ren van het Cubanafort door opstandige soi- daten zyn gedood. In het militaire hoofdkwar tier wordt cit evenwel ontkend. Volgens een bericht uit Washington zijn 543 manschappen aan boord van het slagschip „Wyoming" gegaan, dat naar Cuba zal ver trekken, als de omstandigheden dit noodig maken. In de marinebasis te Quantico in Virginia lippen 1500 mariniers gereed om naar Cuba te vertrekken, terwijl in Haïti 1000 man reis vaardig staan. MADRID, 5 Oct. (Reuter). Prof. Sanchez Roman heeft zyn opdracht tot kabinetsformatie aan den president teruggegeven. Tengevolge der partijverschillen wordt de taak, om een nieuw kabinet te vormen, zoo goed als onuit voerbaar beschouwd. Zamora heeft thans Pedregal, een onafhan kelijk republikeinsch-gezind man, verzocht zich met de kabinetsformatie te belasten. Pedregal heeft reeds verschillende politieke leiders ge raadpleegd. MADRID, 6 Oct. Naar wij vernemen heeft Pedrigal aan president Zamora meegedeeld, dat hy niet in staat is een kabinet te formeeren. Waarschijnlijk zal thans Dr. Gregorio Maranon worden aangezocht een kabinet samen te stel len, dat naar den wensch van Zamora op een zoo groot mogelijke coalitie steunt. (United Press) MADRID, 5 Oct. (V.D.) De president der republiek heeft den „beperkten staat van beleg" voor het geheele staatsgebied afgekondigd. Dit besluit is genomen in verband met de voortdurend groeiende nervositeit, die ontstaan is door de regeeringscrisis. NEW YORK, 5 Oct. Als overtreder van de wet, waarby men gedwongen wordt tot inleve ring van goud, is de notaris Campbell aange klaagd, die een hoeveelheid baargoud niet heeft ingeleverd. De aanklacht is slechts ingediend om een uitspraak uit te lokken over de vraag, of bovengenoemde wet in overeenstemming is met de grondwet. (United Press). Voortzetting van het Rijksdagbrand-proces. Mussolini over ontwapening en gelykberechtigd- heid. De vluchtelingen uit Duitschland. Een Volken bondscommissaris? De crisis in Spanje. Sanchez Reman geeft de opdracht tot kabinetsformatie terug. Duitschland stelt de doodstraf in tegen hoog verraad in het buitenland. De rede van Prinses Juliana voor de sprekende film opgenomen. Mr. dr. A- A. van Rhijn benoemd tot voorzitter der Centrale Commissie, bedoeld in art. 25 der Landbouw-crisiswet. Schoener in nood by Schiermonnikoog. De ontslagkwestie bij den Topografischen Dienst komt in hooger beroep voor den Centralen Raad. Drie verdachten van de brandstichting te Eind hoven vrijgesproken. Tegen den secretaris van de O.S.P„ den heer J. de Kadt, is vijf maanden gevangenisstraf ge- eischt wegens opruiing. Voorloopige overeenstemming over de nieuwe C.A.O. in het boekdrukkers bedrijf. De ongeregeldheden te Ambt-Hardenberg voor het Hof te Arnhem. Werkloozendemonstratie te Rotterdam. Felle brand te Leiden. Jachtopziener te Ede mishandeld; drie personen gearresteerd. Verwachting: Aanvankelijk ij nog zwakke, uiteenloopende en verander- lijke wind, later «wakke tot matigen wind uit Zuidelijke tot Westelijke rich- tingen, gedeeltelijk bewolkt, waarschijn- lijk weinig of geen regen, weinig veran- dering in temperatuur. Hoogste stand: 772.1 te München. Laagste stand: 757.3 te Seydisfjord. Zon op 7.11 - onder 6.26 - Licht op 6.56 H 11 October L. K. PARIJS, 4 October (Kipa). Nadat er in verschillende bladen berichten opgedoken waren als zouden er onderhandelingen worden inge leid en minstens een zekere uitwisseling van gedachten waarschijnlijk wezen omtrent de mogelijkheid van een nieuw Concordaat tus schen den H. Stoel en de Fransche Regeering, bespreekt Mgr. Fontenelle dit vraagstuk thans uitvoerig in de „Vie Catholique". Daar Mgr. Fontenelle een der weinige pers vertegenwoordigers is die door het Vaticaan als zoodanig erkend zijn. en hy daardoor faciliteiten geniet welke voor de meeste journalisten ten eene male onbereikbaar zyn. is zijn schrijven des te belangrijker. Hij wijst er op, dat in de twaalf jaren welke van het Pontificaat van Z. H. Pius XI ver- loopen zijn, dertien Concordaten met den H. Stoel werden afgesloten. Frankrijk is een der wemige landen die zich nog steeds afzijdig hielden. En toch valt de anti-kerkelijke geest welke in der tijd tot de scheiding leidde, thans onmogelijk meer te rijmen met de belangen van den staat. Onder het régime van een Concordaat zou, bij voorbeeld, de Fransche diplomatieke regee- ringsvertegenwoordiger veel vrijer kunnen wer ken, dan thans het geval is. De aangelegenheid is weliswaar nog niet tot directe besprekingen gevorderd. Niettemin is het symptomatisch dat kringen die geheel buiten de Kerk staan, klaarblijkelijk de poli tieke noodzakelijkheid van een Concordaat be grepen hebben. PARIJS, 5 Oct. (VX>.) In de nabijheid van het militaire vliegveld Berre bij Marseille is een marinevliegtuig neergestort. De drie inzit tenden vonden den dood. lï^ 1 WW v V'. m I I) .w 1 'Tl' t'/Z Stand op Vrijdag 1 uur mm.: 765 Vorige stand: 761

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1