STADSNIEUWS Sociëteit „Den Hout" Haarlem - 1 BEHENDIGHEIDSSPELEN BLEYLE-artikelen BEURS VAN AMSTERDAM ABR. MEIJER Haarlem, 6 Oct. De Merapi werkt De vroegbeurs Wisselkoersen VRIJDAG 6 OCTOBER Provinciale begrooting Het personeel zal verschillende offers moeten brengen. In grijpende bezuiniging Geen belastingverhooging Veldslag te Zaandam Tusschen communisten en fascisten Zware straffen van den politie rechter Buitenlander maakt relletjes Fascist staat terecht VACANTIE- EN KINDER- TOESLAG Afgevaardigde A.R.K.A. krijgt vrij mandaat „ST. PAULUS" Bespreking verlaging kinder toeslag OVERVEEN GAAT ZICH UITBREIDEN Bouw van 149 woningen Retraiteclub „St. Raphaël" FREDERIKSPARK4 (cercle privé) TELEFOON 16360 DAGELIJKS VANAF 3 UUR TOT 12 UUR INSCHRIJVING TOT LIDMAATSCHAP DAGELIJKS BIJ HET BESTUUR OPENING ZATERDAG 7 OCTOBER 3 UUR VERKEERSONGEVALLEN Goed afgeloopen Op den Heerenweg HET ZACHTE HERFSTWEER Voor de tweede maal in bloei Bedevaart naar Heiloo Jubileum Gevaar voor het verkeer BEESTACHTIG ZEDENDELICT Vier jaar gevangenisstraf geeischt DESKUNDIGEN RONDOM DE PRIKPLANK Twee overtredingen van de loterijwet CIRCUS RAUSCH Voorstellingen te Heemstede BEL OP: 10577 LEIPZIGER BONTHANDEL Een hevige gasexplosie Nieuwe Staatsleening Maandag prospectus DOOR AUTO AANGEREDEN Man ernstig gewond Vereeniging „Haarlem" BURGERLIJKE STAND Beurs-thermometer Wij etaleeren deze week speciaal: AGENDA 7 October VRIJDAG 6 OCTOBER 1933 s 1 6Ü4 5(4 (4 Binnenkort zal de Provnicale begrooting voor Noord-Holland voor het jaar 1934 verschijnen. Zjj zal, zooals te begrijpen is, staan in het tee- ken van de crisis-omstandigheden. Reeds bij de behandeling van de begrooting voor 1933 werd door de Provinicale Staten tot sterke bezuiniging aangespoord. Doch ook zon der die aansporing zouden Ged. Staten zeker wel het besnoeiingsmes gehanteerd hebben, omdat de omstandigheden dit nu eenmaal noo- dig maken. Met de grootste nauwkeurigheid is de komen de begrooting bekeken en er is naar gestreefd, over de geheele linie zulke bezuinigingen in te voeren, dat geen belastingverhooging noodig zal zijn. Van het Provinciaal personeel zal een offer gevraagd worden. Ged. Staten zullen n.l. een voorstel indienen om de salarissen en loonen te verlagen. Over het percentage dier verlaging kon men zich thans nog niet uitlaten. Voorts zullen Ged. Staten voorstellen, den vancantietoeslag voor het provinciaal personeel te laten vervallen. Een andere bezuinigingsmaatregel zal zijn het verlagen van de bijdrage aan het Wegenfonds. Ten slotte zullen alle subsidies met een ge lijk percentage verlaagd worden. Door deze ingrijpende bezuinigingen zal het mogelijk zijn, de begrooting te doen sluiten. Voor den Haarlemschen politierechter kwa men Vrijdagmorgen drie zaken van mishande ling voor, voortvloeiende uitbeen veldslag van communisten en fascisten op Zaterdag 5 Aug- te Zaandam. Dertien fascisten waren dien avond naar het hoofdbureau van politie gegaan om te ver tellen dat ze gingen colporteeren met „Volk en Vaderland". Daar ook de communisten zich niet onbe tuigd zouden laten, wees de politie iedere partij een helft van de straat. Op een gegeven oogen- blik drongen een 300 a 400 menschen op. waar onder een 30 40 overtuigde communisten. Van alle kanten vielen plotseling de slagen, menschen werden onder de voet getrapt, staven ijzer flitsten door de lucht en vuisten beukten neer. Gevolg: mannen met een hersenschudding, een gat boven het oog, gescheurde neusvleu gels etc. Het gevolg van deze vechtpartij, die veel met burgeroorlog gemeen had, is ook door den strafrechter nog verzwaard. Allereerst sfond teecht de 19-jarige los werkman D. V. te Zaan dam, die den scholier H. B. te Amsterdam met geweld had geslagen. De fascistische getuigen brachten hun groet, waarop de politie-rechter antwoordde, dat zulks ongewenscht was, omdat de rechtszaal niet ge schikt is voor politieke demonstraties. De 18-jarige kok Th. G. (fascist) getuigde, dat verdachte reeds in den middag geroepen had: .Arbeiders, blijft hier niet staan,'maar steekt ze overhoop." Dit ontkende verdachte. Politie-rechter: Het is anders wel te doen gebruikelijk. Verdachte doet niet aan politiek, maar hij bezocht alle communistische vergaderingen. Toen hij gearresteerd werd, droeg hij „een stuk of wat" „Tribunes" in zijn zak, die waren er door een ander ingestopt. Getuigen décharge, allen jeugdige perso nen, trachtten de vechtpartij te verklaren, maar konden verdachte's onschuld niet vaststellen. De Officier van Justitie, mr. Paardekooper Overman, zeide, niet in de politieke gevoelens van de menschen te willen treden. Altijd komt er ruzie als fascisten en communisten colpor teeren. Liever zou spreker deze zaken niet voor den rechter zien, maar van beide zijden moet den propagandisten aan het verstand gebracht worden, dat mishandelingen hier niet geduld worden. De Officier eischte acht dagen ge vangenisstraf. De politie-rechter gewaagde van een politiek conflict in optima forma. Wanneer het zoo door gaat is er al sprake van een officieuzen bur geroorlog. De taak van de overheid is, om die vechtpartijen zwaar te straffen. Spreker wenschte nog op te merken, dat het colporteeren steeds door jeugdige personen ge schiedt. Laten volwassenen dat doen, als het in Nederland strikt noodzakelijk is. Jonge per sonen zijn nog te heethoofdig en hebben te weinig zelfbeheersching. Spreker noemde het feit zeer ernstig en ver hoogde de straf tot 3 weken gevangenisstraf. Vervolgens stond terecht de Duitsche commu nist Erich Teich, die ook dien avond in Zaan dam was en zich aan mishandeling schuldig maakte. Hij was niet verschenen en verstek werd verleend. De Officier van Justitie noemde dit delict zwaarder dan het vorige, omdat het door een buitenlander bedreven was. Dergelijke relletjes- makers moeten maar in hun eigen land blijven. Het blijkt ook wel, dat de man zich niet zuiver gevoelt, omdat hij niet te vinden is uit vrees, over de grens te worden gezet. Spr. eischt ze ven maanden gevangenisstraf, waarbij de poli tierechter zich aansluit. Dan nam als „Dritte im Bunde" in het be klaagdenbankje plaats de 30-jarige fascisten leider W.K. te Amsterdam. Deze zou den Duit- scher Teich opzettelijk met een mes hebben gbstoken. Gehoord werd als getuige de communist H. P., die vertelde, dat T. in Duitschland zat, omdat ze daar hoog noodig goede strijders ge bruiken konden. Hij vertelde hoe T. de fascisten op de vlucht sloeg en hoe verd. toen had willen steken. Get.: De fascisten vlogen met z'n allen van angst de politie om den hals. Voor 4 commu nisten is het heele schoooierszootje. Politierechter: Als je je hier niet behoorlijk gedraagt, ga je er uit, begrijpt je dat, je hebt hier behoorlijk getuigenis af te leggen. Verdediger: Hoeveel menschen waren er om de fascisten weg te jagen? Get.vier communisten, later een drie a viehoonderd menschen. De agent van politie Zweers vertelde, dat de communist een steekwonde door een scherp voorwerp was toegebracht. Verdachte: Ik werd lastig gevallen door com munisten en toen is het slag om weerslag ge worden. Het was gewoon een chaos en het is een schandaal, dat die kerels Politierechter: Ik heb niet geduld, dat de get. u uitschold en omgekeerd wil ik het ook niet hebben. Ik ken hier geen politieke par tijen, alleen maar Nederlanders. Verd. verklaarde geen mes gebruikt te heb ben en dit niet op zak te hebben. Uitvoerig zette hij toen uiteen hoe de veldslag ontstaan was. De officier van justitie achtte in deze zaak het bewijs thans niet geleverd. De communist Teich zou moeten verklaren hoe er gestoken is en deze is niet te vinden. Spr. vroeg uitstel om den Duitscher te hooren. De verdediger, mr. W. de Rijke, vond dit uitstel zeer onaangenaam, omdat verdachte gerehabiliteerd moet worden. De politierechter achtte ook uitstel nood zakelijk, doch gaf de verzekering, dat als Teich niet meer te vinden was de zaak automatisch af zou loopen. Woensdag vergaderde de groep Gem. Amb tenaren der A. R. K. A. te Haarlem in hotel „De Leeuwerik" onder leiding van den heer Renne, vice-voorzitter. Nadat de bijeenkomst met het gebed was ge opend, werden de notulen der vorige ledenver gadering onveranderd goedgekeurd. Uitvoerig werd daarna gesproken over de voorstellen van Burgemeester en Wethouders betreffende afschaffing van den vacantie-toeslag en vermindering van den kindertoeslag met 20 Besloten werd aan den afgevaardigde naar de Commissie van Overleg te dezer zake een vrij mandaat te verstrekken. Na de rondvraag, waaraan door velen werd deelgenomen, sloot de waarnemend voorzitter tegen 10 uur de vergadering met den chris- telijken groet. Woensdagavond kwam de R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Faulus" in maande- lijkache ledenvergadering bijeen in de Socië teit „St. Bavo". Om 8 uur opende de voorzitter, de heer War merdam met een woord van welkom en spoor de allen krachtig aan mede te werken aan den uitbouw van onze R. K. eenheid en organisatie. Bij het agendapunt ingekomen stukken en mededeelingen deelde de voorzitter mede, dat de weleerw. heer kapelaan C. A. H. Verheijen is ontheven van zijn functie als geestelijk advi seur van de afdeeling en dat in zijn plaats is benoemd de weleerw. heer kapelaan v. d. Steen. De voorzitter dankte den scheidenden Ad viseur voor zijn prettig samenwerken en bood als blijvende herinnering sigaren en een ge denkboek van ,„St. Paulus" aan. Dan verwelkomde de voorzitter kapelaan v. d. Steen en zeide te vertrouwen dat de nieuwe geestelijke leider een practisch raadsman en een goed leider zou zijn. Vervolgens kwam in bespreking een schrijven van het gemeentebestuur met betrekking tot de verlaging kindertoeslag en intrekking vacan tie-toeslag in verband met het sluitend maken van de gemeente-begrooting. Door verschillende leden werd hierover het woord gevoerd en opmerkingen gemaakt, o.a. werd het zeer sterk terugdringen van de sala- rieering van dit jaar gehekeld. Ook becritiseerde men de wijze, waarop men nu den kindertoeslag aan de orde stelde. Velen waren van meening, dat deze juist verhoogd zou moeten worden. Verder besprak men de cultureele waarde, welke aan den vacantie- toeslag moet worden toegekend, omdat deze krachtdadig medewerkt den spaarzin der amb tenaren te vermeerderen. Algemeen is men van oordeel, dat het in stituut „vacantiestoeslag" in stand moet worden gehouden, in verband met de groote salaris kortingen, die dit jaar zijn vastgesteld. Daarna deelde de voorzitter mede, dat het triduum van den Ned. R. K. Volksbond zal worden gehouden in de St. Jozef-kerk in de Jansstraat op 18, 19, 20 en 22 October. De voorzitter vertrouwde, dat een groot aan tal van de afdeeling dit triduum zouden vol- gen.Voor deelname aan het ontbijt op Zondag morgen 22 October kan men zich opgeven bij den administrateur van „St. Bavo". Na een geanimeerde rondvraag werd de ver gadering gesloten. Einderlijk is een begin gemaakt met de nieuwe uitbreiding, die Overveen, ook wel Haarlem- West genaamd, binnen kort zal ondergaan. Op het terrein gelogen tusschen Kamplaan,. Rol landslaan en Hendrik Roozenlaan, zullen nl. 149 nieuwe huizen verrijzen. Met de voorbereidende grondwerken is men dezer dagen begonnen. Deze huizen mogen een inhoud van 260 M3. niet te boven gaan. Ze worden gebouwd door en voor rekening van de heeren S. Rinkema te Aer- denhout en Roosdorp te Bloemendaal. Donderdagavond had onder leiding van den voorzitter der Retraite Commissie, voor het spoor- en tramwegpersoneel der afdeelingen Haarlem I en n, georganiseerd in den Ned. R. K. Bond van Spoor en Tramwegpersoneel „St. Raphaël," den heer L. Geers, een vergadering plaats in het gebouw „St. Bavo." Om ruim acht uur opende deze met een woord van welkom. Spr. wees op het groote belang van de re traite, vooral in de thans heerschende econo mische omstandigheden en daaruit voortvloei ende ontevredenheidsstemming. Vooral ook nu in dezen tijd moet veel arbeid verricht worden óók op geestelijk gebied. Spr. wekte allen op aan de retraite deel te nemen en herinnerde er aan met welk een enthousiasme steeds de- genen die een retraite mede gemaakt hadden, zich bereid verklaarden opnieuw hieraan deel te nemen. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de club een nadeelig saldo te boeken had, dat echter staande de vergadering door eenige toezeggingen teniet werd gedaan, waarvoor de voorzitter hartelijk dank bracht. De heer Uitermark bracht verslag der kas- commissie die alles in orde had bevonden. Den penningmeester, den heer Giezen, werd dank gebracht voor zijn correct geldelijk beheer. Er bleek dat eenigen als lid van de club had den bedankt. Vervolgens kwam de Geestelijke Adviseur ter vergadering, kapelaan de Wit, die bijzonder hartelijk welkom werd geheeten. Voor de te houden retraite van 23 tot en met 26 October a.s. in het Stephanus retraitenhuis te Amersfoort gaven alle aanwezigen zich op. De voorzitter verzocht, mocht men iemand in de spoor of tramwereld kennen die gaarne mede naar de retraite zou gaan, doch om financieele redenen dit niet kan, hiervan onverwijld de commissie in kennis te stellen omdat deze dan wel zorg zou dragen voor de financiën voor zoover dat mogelijk is. Eenige aanwezigen maakten van de rond vraag gebruik en werden op bevredigende wijze beantwoord. Ten slotte sprak de Geestelijke Adviseur een pittig woordje. De voorzitter dankte allen en vroeg den retrai- tanten een bijzonder gebed voor hun oud-voor zitter den heer P. de Rooij, die steeds met groote activiteit arbeidde aan de belangen der leden en sloot deze uitmuntend geslaagde ver gadering. Donderdagavond kwart voor acht reed een autobus van den ondernemer G. op den Rijks straatweg ter hoogte van de Maasstraat in de richting van Santpoort. Een vrachtauto, bestuurd door den 24-jarigen v. G„ haalde de bus in. Volgens verklaring van verschillende perso nen reed de vrachtauto 70 a 75 K.M. Bij het passeeren van de bus haalde hij niet genoeg links uit, waardoor hij tegen de bus aanreed. Enkele meters verder viel de vracht auto om. Het ongeval liep zonder persoonlijke onge lukken af. De vrachtauto was zwaar bescha digd en moest worden weggesleept. De bus was slechts licht beschadigd. Tegen v. G. is proces-verbaal opgemaakt. Ou den Heerenweg te Heemstede had giste ren een drietal aanrijdingen plaats. De eerste was op den hoek van de Rijn straat, waar de bestuurder van een op den Heerenweg rijdenden auto een uit de Rijn straat komenden auto niet tijdig zag, zoodat beide auto's op elkaar botsten en werden beschadigd. Persoonlijke ongelukken vonden daarbij niet plaats. De tweede aanrijding was tusschen een wielrijdster en een auto. Een wielrijdster wilde, komende uit de Adriaan Pauwlaan, den Heerenweg dwars oversteken en deed dit zon der op het rechtsche verkeer te letten, met het gevolg, dat zij door een auto werd aan gereden. Haar rijwiel werd beschadigd, doch zij kwam er zonder letsel af. De derde aanrijding vond plaats op den Heerenweg bij de Koediefslaan. Een wielrijder, komende uit deze laan, wilde den Heerenweg oprijden in de richting Bennebroek. Doordat er een auto uit de richting Bennebroek reed, reed hijdaarmede eerst een klein eindje op, om vervolgens, zonder een teeken te geven, naar links den weg over te steken, waarbij hij werd aangereden door een achter hem komenden auto. De wielrijder werd aan de beenen en aan de heup gewond en is per auto naar zijn woning vervoerd. Dank zij het zachte najaarswees ziet men hier en daar te Vijfhuizen en ook elders, aardbeien voor de tweede maal bloeien en eveneens ook een kastanjeboom, die wteer in bloei staat. Aan de bedevaart naar Heiloo, die voor de R.K. drankbestrijders in Noord-Holland is ge organiseerd, zal ook door verschillende leden van het Kruisverbond en de Mariavereeniging te Haarlem en te Heemstede worden deelgeno men. De pelgrims verzamelen zich op a.s. Zon dagmorgen te kwart voor tien in de hal van het station voor de gezamenlijke afreis per trein naar het genadeoord van O. L. Vrouw ter Nood. Donderdagmiddag 5 uur vond in de feestelijk versierde gymnastiekzaal van de „Doelen" de huldiging plaats van den heer Jac. H. Reemer, die op dezen dag zijn zilveren jubileum bii Openbare Werken, afd. bestratingen vierde. Nadat hij met zijn familie per auto van huis was gehaald en zijn vrouw bloemen waren aan geboden, werd het woord gevoerd door den heer G. v. Bilderbeek, namens collega's en opzichters. Spr. hoopte, dat de aangename samenwerking tusschen de collega's, opzichters en den jubilaris nog langen tijd zou mogen voortgestaan. Hij bood hem namens de jubileumvereeniging een schoorsteenklok en twee plateelen vazen aan en tevens de gebruikelijke enveloppe met inhoud. Een zoon van den jubilaris dankte voor de vriendelijke woorden en geschenken, aan zijn vader gericht en gegeven. De motorbrigade heeft Donderdagmiddag 4 uur op den Rijksstraatweg een vrachtauto van den winkelier A. in beslag genomen, die in een zoodanigen toestand verkeerde, dat hij een ge vaar voor den weg beteekende. De bestuurder kreeg een proces-verbaal. De 42-jarige zeman P. v. T., wonende te Velsen, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Haarlem, stond gisteren voor de Haarlemsche Rechtbank terecht wegens over treding van art. 246 W. v. Str. Verdachte had een achtjarig jongetje in zijn kooi op een schuit medegenomen, op een afschuwelijke wijze vastgebonden en met een mes mishandeld, teneinde daarna niet nader te noemen han delingen te verrichten. De vader van het kind ontdekte de afschuwelijke daad en wist het jongetje nog juist op tijd van den dood te redden. De zaak werd met gesloten deuren behandeld. De officier van justitie eischte vier jaar ge vangenisstraf. De verdediger, mr. H. O. Drilsma refereerde zich aan het oordeel van de recht bank. Uitspraak 19 October. Een koopman uit Hilversum begaf zich' op een goeden dag op het glibberige pad der prikplanken. Hij ontwierp de puzzles en zijn schoonzuster werke ze uit. Een zijner vertegenwoordigers werkte in IJmuiden toen een agent van politie proces verbaal opmaakte wegens overtreding van de loterijwet. De zaak kwam voor den kantonrechter en deze veroordeelde den koopman tot een geld boete van vijf gulden. De veroordeelde kwam in appèl en gisteren diende de zaak voor de Haarlemsche Rechtbank. De vertegenwoordiger merkte op dat hij het in Utrecht had meegemaakt, dat in 50 prikken alle prijzen er uit „berekend" waren. Dat was hetzelfde systeem als de in beslag genomen plank, die op de groene tafel als stuk van overtuiging prijkte. Verdachte verklaarde, dat de prijzen precies uitgerekend konden worden Als getuige-deskundige werd gehoord de puzzle-doktor van „Het Handelsblad", de heer Koning. Deze noemde de prikplank in het algemeen een onschuldig spelletje. Alleen was het jammer, dat arme menschen er te veel geld aan kwijt raakten. De prikplank ter tafel mocht volgens getuige niet onschuldig ge acht worden, omdat de afstanden in de opeen volgende nummers verschillend waren en het gevolgde systeem „de paardensprong", niet regelmatig was toegepast. Hier is sprake van zuiver geluk en flus is de loterijwet overtreden. Verdachte merkte op, dat hij voor de recht bank te Amsterdam, voor precies hetzelfde systeem was vrijgesproken. De president infor meerde of daar ook een deskundige gehoord was, hetgeen niet het geval was. De officier van justitie eischte bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Ver dachte zeide, niet met opzet gehandeld te hebben. Uitspraak 19 October. Nog twee exploitanten van prikplanken had den zich vervolgens te verantwoorden. Hier ontdekte de getuige-deskundige op de in be slag genomen plank geen fouten, maar de sleutel die er bij behoorde was zeer onduide lijk. En de minister heeft een goeden sleutel geëischt voor prikplanken. Er is ook een cijfer veranderd, waardoor een puzzle in een puzzle ontstaan is. Na lang zoeken en veel praktijk zou de oplossing te vinden zijn, maar getuige was van meening, dat de menschen die van de prikplank gebruik maken, er onmogelijk uit komen. Ook hier dus een geluksplank. De offi cier van justitie eischte bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Uitspraak 19 October. Op een Woensdagmiddag in den kouden tijd van December 1932 werden de wandelaars en bestuurders van voertuigen in de omgeving van het Verwulft verrast door een artist, die hoog boven den beganen grond op het dak van het nieuwe gebouw van V. D. duizelingwekkende toeren verrichtte en veel bekijks en veel suc ces had. Diezelfde artist komt morgen (Zaterdag) weer bij Haarlem, maar thans met een heel cir cus, n.l. het bekende circus Rausch, dat te Delft bij gelegenheid van het lustrum van het Delftsch Studenten Corps zoo'n groot succes had en een „goede critiek" in de pers. Zaterdag dus slaat het circus, dat onder directie staat van de Gebr. Mullens, zijn tenten op aan de Sportparklaan te Heemstede. Eigenlijk is deze uitdrukking onjuist. Het circus beschikt n.l. niet over een zeildoeken tent, maar over een compleet houten gebouw, waaraan vanzelfsprekend een heel gewicht aan hout „vastzit". Het circus heeft 2000 plaatsen beschikbaar (wellicht dat het bij zijn voorstel lingen tóch nog plaatsen tekort komt vanwege de overgroote belangstelling!) en bezit één manége. Het voordeel hiervan is, dat men zich slechts telkens op één voorstelling kan concen- treeren en niet naar verschillende tegelijk be hoeft te kijken. Men krijgt dus volle waar voor zijn geld. Overbodig is eigenlijk te vermelden dat dit circus alles wat bij een circus behoort, ook vertoont, zooals paardendressuur, hoogstanden en.... grappige Italiaansche clowns. In het geheel werken 35 personen aan het circus mede. Natuurlijk denkt de directie van zoo'n be- wend circus aan allen aan de kinderen, b.v. voor wie „groote kinder- en familievoorstelling met speciaal jeugdprogramma" (zooals dat in reclametermen heet). Zaterdag- en Woensdag middag 2 en 4 uur en Zondagmiddag om 3 uur georganiseerd worden aan de crisis (-prij zen!) maar op de eerste plaats uiteraard aan een prettige en adembenemende voorstelling: clowns voor de lachbuien artisten voor de sen satie en „dierenspul" voor de interesse. Van Zaterdag 7 October tot en met Woens dag 11 October wordt eiken avond om 8 uur een „enorm circu-sprogramma" vertoond. Een aanbeveling voor dit circus kunnen wü gerust neerschrijven, daar de directie ons dank betuigingen voor voorstellingen van verschil lende R. K. instellingen getoond heeft, o.a. in het Bisschoppelijk College te Weert, het Missie huis van den H. Geest, pensionaat St. Louis en derg. (Ongecorrigeerd) en uw ouden, versleten BONTMANTEL halen wij weg om er 'n modern KORT JASJE van te maken. Groote sorteering van de nieuw ste modellen. BONTKRAGEN en VELLEN. Zeer voordeelig. GROOTE HOUTSTRAAT 103 MAGELANG, 6 Oct. (Aneta). Een hevige gasexplosie van den Merapi werd geconstateerd. Te Ba- badan werden aschregens waarge- Wij kunnen de juistheid bevestigen van de geruchten, omtrent de a.s. uitgifte van een 4 pet. staatsleening van f 2000.000.000. tegen een koers van 99 pet. Heit. prospectus zal a.s. Maandag ver schijnen. Hedenmorgen omstreeks 10 uur had op de Postbrug over de Leidsche vaart te Sassenheim een ernstige aanrijding plaats. Een man, die plotseling den weg overstak, werd aangereden door een uit de richting Leiden komenden auto. De bestuurder van dezen auto kon den man niet ontwijken, daar uit de richting Sassenheim eveneens een auto naderde. De man werd eenige meters met den auto mee gesleurd en zeer ernstig gewond. Dr. Hubert uit Sassenheim liet den man naar het St. Bernar- dusgesticht te Sassenheim overbrengen. De politie stelt een onderzoek in. Den automo bilist treft waarschijnlijk geen schuld. Zaterdag 14 October a.s. zal de vereeniging „Haarlem" een excursie maken naar Alkmaar, waar verschillende openbare gebouwen, o. a. de Groote Kerk, de Waag en het Museum, zullen bezichtigd worden, onder deskundige leiding van den heer N. J. M. Dresd, archivaris f Ondertrouwd: 5 Oct.: P. T. van Dijk en IJ. F. Otter, C. van Merkenstein en A. H. Grol, P. B. Koster en H. A. van Teunenbroek. J. Laeijendeckeren H. j. Stalling. Getrouwd: 5 October, P. A. Kruijer en J. Schlöffel, H M. v. d. Leek en A. C. Kuijper, J. Keppel en J. Wezelman, O. J. Keijser en W. Pinuele; M. Aronson en A. M. Stigter; M. J. van Bergem en J. H. Pauw. Geboren: 4 October, P. A. J. Hansen Lassooij, zoon; 5 October, L. Hoogenstraaten de JongLijn, zoon; 5 October, J. C. v. d. Kroft—Rem, dochter. Overleden: 4 October, B. Bencker, 76 jaar, Zomerkade; 4 October, J. G. Hartman, 24 jaar, Tulpenstraat; 4 Oct.: M. SjollemaKeuter, 85 jaar, Prinsessekade; 3 Oct.: H. Oltmans Smith, 79 jaar, Schotersingel; 4 Oct.: H. Jo hannes, 51 jaar, Merovingenstraat. Nederl. Staatsleenprijshoudend Gemeenteleenprijshoudend Youngleening prijshoudend Philips zwakker Unilever zwakker onveranderd Koninklijke zwakker fj v zwakker Rubber zwakker Tabakzwakker Amerik. waarden zwak GROOTE HOUTSTRAAT 16 DAMESJAPONNEN KINDERJURKJES VESTEN TRUIEN PULLOVERS Geen tricoi-weefsel ter wereld kan concurreeren met Bleyle. IJzersterk, waschecht en een schitterende coupe! Gebouw „St. Bavo" Alberdingk Thijm, 8 uur R.K. Bevolkingbureau, 8 uur. Wachtkamer Raadzaal Tentoonstelling werken Ir. P. F. de Bordes. 105 uur. Cinema „De ster van Valencia" en „The Great Mc. Nally's", 7 en 9.15 uur. Gebonw „St. Bavo" H. B. S.-vereeniging, 8 uur Geel-Wit, 6 uur Gewone zittin gen 4 en 7 uur. Stadsschouwburg Feestvoorstelling Mevr. Esther de Boer van Rijk, 8 uur. Wachtkamer-Raadzaal Tentoonstelling werken Ir. de Bordes. Gemeentelijk Concertgebouw Padden stoelententoonstelling Ned. Mycologische Ver eeniging, 110 uitt. Palace „De ster van Valencia" „The great Mc. Nally's", 7 en 9.15 uur. Na de zeer vaste stemming van gisteren toonde de voorbeurs vandaag weder niet de minste opgewektheid. Op de berichten van eventueele stabilisatie-plannen der Amerikaan- sche regeering volgt nu weer het antwoord, dat Roosevelt zich niet wenscht te overhaasten met het nemen van drastische maatregelen en er nog geen aanwijzingen zijn, dat de ontwik keling in een sneller tempo zal geschieden en spoedig verstrekkende besluiten te wachten zijn. De toestand wordt dus sleepende gehou den; in Jen chaos komt voorloopig geen ver andering en het ziet er naar uit, dat bij ver dere mislukking der nieuw-modische experi menten, üe situatie vastloopt. De betas schept zich dus geen bijzondere illusies en bijgevolg,,^,, werd vanochtend weder groote terughoudend*^rrr heid in acht genomen. De markt sympathiseerde met de zwakkere houding van Wallstreet van gisteren en be woog zich voor toonaangevende fondsen op iets lager niveau. Koninklijke olie stelde zich pl.m. l</2 lager op 172 pet, Philips verloor eveneens 1 y. pet. >p 183(4, H.V.A. 3 pet. op 173 en Uni lever 'A a 1 pet. op 75M- Dit alles wegens licht aanbod onder beroepshandelaars; het publiek hield zich geheel afzijdig. Van Amerikaansche waarden kwamen alleen Steels, Beth. Steel er. Anacondas voor enkele affaires in aanmer king eveneens to* iets lager prijzen. VRIJDAG, 6 Oct. Vorige slotkoersen. Heden Londen 7.67 9.631/2 Berlijn 59.03(4 59.02(4 Parijs 9.70(4 9.70(4 Brussel 34.57 34.55 Zwitserland 48.05 48 05 Weenen Kopenhagen 34.30 34.25 Stockholm 39.60 39.25 Oslo 38.55 38.25 New York (cable) 1.62% 1,60% Rome 13.02(4 13.02% Praag 7.35 7.35 Madrid 20.75 20.75 Vorige slotkoersen. Heden Staatsleeningen i'A Nederland 1917 4 Nederland 1931 5 Nederland 1932 4% N Ind. 1926 AB Banken Industrieën Unilever Calvé Delft Industr. Buitenland Anaconda Kenneest Bethlehem Stèel U. S. Steel U. S. Leather Intern. Nickel Stand. Brands Mijnbouw Alg. Exploratie Redjang Lebong Petroleum Gaboes Kon. Olie Perlak X «wa Continental Oil Shell Union Oil 1001/8 102% 1023/s 101% 1011/2 99% 99% 101(4 101(4 88% 88% 431/8 43 50% 52(4 52(4 52 49(4 49 (4 761/8 74% 54(4 54 23 23 14% 15 185 181(4 1% 1% 130% 131 10% 22% 21% 31% 30 7 12% 12% 17% 17% 10% 10 132(4 132 113 114 11% 11 173(4 171(4 94 92 4% 4(4 111/8 10% 5% Vorige slotkoersen. Heden Rubber A'dam Rubber 96% Bandar 77(4 Deli Batavia Rubber 43(4 Serbadjadi 30(4 Silau 28% V. I. G. 049% Allied 41 Xntercontin. Rubber 2 Scheepvaart Java Ch. Japan 24(4 Holl. Amerika Lijn 2 Dito Gem. Eigend1 Kon. Ned. Stoomb. 8Vs Scheepvaart-Unie 48V2 Suiker H. V. A175% Jav. Cultuur 92 N. I. S. U. 62 Poerworedjo (4 Vorstenlanden 29% Actions idem 16.10 Tabak Deli Batavia 111 (4 Oude Deli 112% Oostkust i97/6 Senembah 134% 94 76 4 2(4 30 28 49 40 2 24 2 1 8 Va 48 172% 92 62 28 16.00 119 IIOV3 20 130(4 Spoorwegen Union Pacific 73% 73 Wabash 2(4 2% Erie 11% H Kansas City South 10 9(4 South. RailwlS'/s 1734 Chic. Milw. 41/g 3% Maxwell L. Gr12% 12(4 s Ex-dividend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2