HET CUMULATIE-VRAAGSTUK Het Rapport der R.K. Staatspartij Het kasteel van Egmond Prikkeldraad Een ideaal-wereld VRIJDAG 6 OCTOBER De inhoud van het rapport NASLEEP VAN MUITERIJ OP „ZEVEN PROVINCIËN" Eerste officier ontslagen Bij het uitgraven van een moeras sige laagte vond men de oude fundamenten Restauratie-pogingen Schoolkinderen besmet Wettelijke maatregelen in voorbereiding DE INBRAAK TE ROSMALEN Drie daders aangehouden COMMUNIST BELEEDIGDE BURGEMEESTER Naspel van de verkiezingen PARIJS-LONDEN IN EEN UUR NED. SPOORWEGEN „Wild-West" in Zuid- Limburg Vijf mannen overvallen een kap perszaak en nemen den inventaris mee R.K. GEMEENTERAADSLEDEN En de korting op de Rijksuitkeering WONDER TE BEAURAING? CONCOURS HIPPIQUE TE WEENEN DOOR HAGEL GETROFFEN Ongeluk bij een drijfjacht Aanvulling van de dienstregeling Audiëntie Aartsbisschop Nieuwe serie foto's van Prinses Juliana Telefoonverkeer met Midden- Amerika De nieuwe IJselbrug bij Hattummerbroek Nieuwe successen der Hollandsche ploeg Ontslagen bij de Factorij Warmwaterbron bij de Merapi Het weer op Zondag Verandering in het uiterste Noor den en Noord-Oosten van het land Maatregelen voor werkloozen in Indië Als bijlage van het maandblad „De R.K. Staatspartij" heeft het bestuur onzer Staatspartij zooeven in druk doen verschijnen het rapport inzake het cumulatie-vraagstuk, welk rapport het vorig jaar in nota-vorm reeds werd uitge bracht aan de in November te Haarlem gehouden Partijraadsvergadering. Het is natuurlijk niet zonder beteekenis, dat het partijbestuur juist in deze dagen tot het doen drukken, uitgeven en in breede kringen verspreiden van dit aan in siders reeds bekend document overging. Het cumulatie-vraagstuk toch is sinds geruimen tijd meer dan ooit het middel punt der algemeene belangstelling; er leeft ook onder de onzen een sterke drang om met de cumulatie-kwestie zoo spoedig en zoo radicaal mogelijk af te rekenen; de slechte tijden en de nieuwere stroomingen in de politiek hebben er on getwijfeld toe bijgedragen, dat het vraag stuk meer en meer op den voorgrond kwam «n dat algemeener en krachtiger op een afdoening der kwestie werd aangedrongen. Aldus is het thans in druk verschenen rapport van een zeer actueele beteekenis cn kan het bij de pogingen tot oplossing der kwestie ongetwijfeld goede diensten bewijzen. Wat toch behelst en beoogt deze pu blicatie? „Het rapport geeft" zoo lezen wij op de voorpagina van het documentje „een volkomen objectieve uiteenzetting van de regelen, welke in Nederland geldend recht Zijn inzake het cumuleeren van inkomsten Uit openbare ambten" en het bedoelt te Zijn dat is onze veronderstelling een leidraad bij de besprekingen, welke onge twijfeld in den komenden tijd aan het onderwerp gewijd zullen worden. Aangezien het cumulatie-vraagstuk thans van zoo actueele beteekenis .is en te recht of ten onrechte tot Veel ontevredenheid en uitingen van mis noegen aanleiding geeft, willen wij hier den niet algemeen bekenden inhoud van het rapport in 't kort weergeven. Na enkele algemeene opmerkingen, Waarin o.a. betoogd wordt, dat de overheid beslag moet kunnen leggen op de bekwame en meest bekwame werkkrachten, dat er dus eenig verband moet bestaan met de salarissen en loonen, welke door eerste rangs-krachten in de vrije maatschappij zijn te verdienen, stelt het rapport voorop, »,dat de bestaande regelingen aan alar- hieerende geruchten inzake het cumulatie- vraagstuk eiken redelijken grondslag ont nemen", terwijl „overwegingen van bezui niging -bij het vraagstuk slechts een secundaire rol spelen." Uit een overzicht van de belangrijkste cumulatie-beperkende bepalingen volgens het geldend recht hebben de samenstellers van het rapport willen doen blijken, „dat lang niet alle critiek op objectieve gege vens berust". Zij laten buiten beschouwing de ge- Vallen, welke zijn terug te voeren tot wets bepalingen welke niet meer bestaan (er is een periode geweest, waarin cumulatie vrijwel onbeperkt was toegestaan en uit die periode kan men nu nog „enkele mar kante voorbeelden" aanhalen). De rapport-samenstellers hebben zich echter tot het geldend recht bepaald en in 't kort een overzicht gegeven van de bestaande regelingen. Deze regelingen vinden wij in het rap port als volgt samengevat; ,,Als algemeene regel geldt, dat niemand meer dan ƒ4000 pensioen kan genieten (een oud-minister niet meer dan 6000)Het is dus niet zoo als men vaak hoort, dat het eene pensioen maar naast het andere kan worden genoten. Wie pensioen geniet en daarnaast nog eenig ambt waarneemt, geniet wederom niet pen sioen èn salaris, maar wordt aanzienlijk ge kort. B.v. iemand genoot een jaarwedde van ƒ5000, werd gepensionneerd met ƒ2000 en Wordt thans benoemd tot burgemeester waar aan een wedde van 4000 verbonden is. Ten gevolge van het bepaalde in het tweede lid van art. 67 der P.W.-1922 ontvangt hij thans niet ƒ2000 (zijn pensioen) plus ƒ4000 (de burgemeesterswedde)neen, hij ontvangt 4000 plus 2000 minus 90 pet. van 1000 of- Wel 5100, dJ. 100 meer dan de wedde zijner laatste betrekking. Voor hem. die recht heeft op pensioen en op wachtgeld, wordt het pensioen tijdens den duur van het wachtgeld verminderd met het bedrag daarvan. De non-activiteitswedde wordt niet genoten boven de schadeloosstelling als lid der Staten- Generaal, als lid van Gedeputeerde Staten of alswethouder. Tot hen, die zich Woensdag 20 Sept. met de „Sibajak" naar Nederland begaven behoort, volgens het „Bat. Nswbl." ook de gewezen eerste officier van de „Zeven Provinciën", de luitenant ter zee le klasse C. Meyer. Een strafvervolging zal tegen den heer Meyer, die te Koetaradja aan wal was toen de muiterij plaats vond, niet worden ingesteld, maar wel ligt het in de bedoeling, dat de heer Meyer wegens ongeschiktheid uit H.M.'s dienst bij de Zeemacht zal worden ontslagen. De ambtenaar, die een van deze functies aanvaardt, krijgt alleen dan een non-activi teitswedde, indien zijn salaris hooger was dan de schadeloosstelling, welke aan die functie is verbonden; zoo zal b.v. een ambtenaar, die f 4500 verdiende, geen non-activiteitswedde ontvangen, indien hij lid van de Tweede Ka mer wordt. Het gestelde algemeene pensioen-maximum van 4000 kan slechts overschreden worden, wanneer iemand behalve op pensioen in eenige functie, recht zou hebben op pensioen als Tweede-Kamerlid, lid van Gedeputeerde Sta ten of oud-wethouder. Het pensioen als Tweede-Kamerlid is in de Grondwet neerge legd, terwijl de twee laatste categorieën niet vallen onder de cumulatie-beperkende bepalin gen der Pensioen-wet." Hieraan is nog toe te voegen, dat zoo als trouwens elders in het rapport gezegd wordt koloniale pensioenen het genot van een pensioen beperken volgens de P.W. 1922, en dat de koloniale pensioen regelingen zelf een hooger maximum 1000 per maand) kennen dan onze P.W.- 1922 en géén beperkende bepalingen be vatten. Inderdaad is dus de cumulatie van pen sioenen, wachtgelden, pensioenen, en salarissen, non-activiteitswedden en functies niet zoo algemeen, niet zoo gemakkelijk te bereiken en niet zoo lucratief als vaak verondersteld wordt, en mét de samenstellers van het rapport ne men wij aan, dat zelfs een radicale af schaffing der cumulatie ten aanzien van bezuiniging slechts een secundaire rol zou spelen. Toch meenen wij, dat het euvel der cu mulatie in dit rapport te licht getaxeerd wordt en dat het rapport niet zoo vol komen objectief geacht mag worden als het zichzelf aandient. Er is in dit rapport o.i. te veel aandacht geschonken aan de overdrijving, waaraan sommige cumulatie-bestrijders zich schul dig maken, en te weinig aandacht aan de werkelijke misstanden, welke er op dit ge bied nog bestaan en vooral met het oog op een zekere, heel verklaarbare volks mentaliteit uit den weg geruimd behoo- ren te worden. Telkens weer vernemen wij in het rap port, 't welk door zijn verspreiding-in druk en door den tijd, waarin het in druk verscheen, opnieuw actueel werd, dat 't toch eigenlijk zoo erg niet is en dat er voor een verder ingrijpen weinig of geen aanleiding bestaat. Het is gewenscht, zoo lezen wij in het rapport, dat de regeering en dat andere bestuurslichamen bij het doen van benoe mingen „de kwestie der cumulatie mede in hunne overwegingen betrekken"; bezien van het standpunt der partijen zou een algemeene wettelijke regeling niet wenschelijk zijn, omdat deze het zelf in de hand hebben, cumulatie van functies te beperken; in het algemeen heet het ook onnoodig, dat de wetgever verder gaat dan thans met het uitspreken van de on verenigbaarheid van functies; wel zoude cumulatie van inkomsten op een enkel punt verder dienen te worden beperkt dan het geval is; „gedacht wordt hier met name aan de „pensioenen"-cumulatie van oud-leden der Tweede Kamer, oud-wet houders en oud-Gedeputeerden." Hoezeer wij ook de laatste gedachte we ten te apprecieeren, zoo achten wij de houding der rapport-samenstellers tegen over cumulatie in allerlei vorm toch geens zins krachtig genoeg. Het zegt ons niets en het zal ook niets uitwerken dat hier de wenschelijkheid betoogd wordt: de regeering en de andere bestuurslichamen betrekken bij het doen van benoemingen de kwestie der cumu latie mede in hun overwegingen; het be toog van zulk een wenschelijkheid kan iedere bestuur sinstan tie te allen tijde naast zich neerleggen, wat zij, indien zulks haar „wenschelijk" voorkomt, ook niet zal nalaten te doen. Dat een algemeene wettelijke regeling niet wenschelijk zou zijn, omdat de par tijen zelf de bevoegdheid en de parman tigheid zouden bezitten, de cumulatie van functies (en de gevolgen daarvan!) te be perkendeze bewering lijkt ons werke lijk te mooi om waar te zijn! Hoeveel is er in verschillende partijen niet te doen geweest om te trachten ook maar één enkelen cumulator tot rede te brengen? en dan nog vaak.... zonder succes! Laten wij de oogen toch niet sluiten voor de werkelijkheid. Er doen zich cumulatie-gevallen voor, welke niet geduld kunnen worden; en niet alleen van pensioenen maar even zeer van functies-cumulatie, en niet alleen van oud-leden der Tweede Kamer, niet alleen van oud-wethouders, niet al leen van oud-Gedeputeerden. Er doen zich, vooral in combinatie met Indische pensioenen, cumulatie-gevallen voor, welke terecht de volksverontwaardi- ging hebben gewekt en levendig houden. Er doen zich cumulatie-gevallen voor, waarin de gecumuleerde functies onmoge lijk behoorlijk naaast elkander vervuld kunnen worden, terwijl desondanks gecu muleerde vergoedingen worden genoten, terwijl later desondanks gecumuleerde pensioenen zulenl worden getoucheerd. Voor wat onze partij betreft moge het bestuur der R.K. Staatspartij ingrijpen zonder aanzien van personen, en men wijze niet al te zelfverzekerd een mede werking van overheidswege af. Er staan hier groote belangen van maat- schappelijken en socialen aard op het spel, terwijl toch ook de waarde van het volksvertrouwen niet onderschat mag worden. Men mag de rapporteurs dankbaar zijn, die over het probleem der cumulatie van ambten zooveel licht hebben verspreid. In- tusschen blijve het niet bij academische beschouwingen, maar neme men ook het initiatief tot daden. Het vereenigen van Kamerlidmaatschap en het wethouder schap van een groote stad kan even moei lijk worden toegelaten als het cumuleeren van te ruime pensioenen en jaarwedden voor nieuwe ambten. Bij de duinterreinen, welke de Provincie Noord-Holland onlangs van den heer v. Vliet aankocht onder Egmond, behoorde ook een perceel weiland ten Oosten van den ouden Heereweg, aan de Slotlaan. Bij wijze van werk verschaffing liet de provincie daar een moe rassige laagte uitgraven, waarbij men tot de ontdekking kwam, dat daar eens de slotgracht van het kasteel van Egmond gelegen moet hebben. Al gravende vond men ook de oude fundamenten, welke ruim een meter dik zijn; Men is daarop verder gaan graven en thans heeft men reeds de buitenmuren alsmede en kele fundamenten van de slottorens en die van den massalen verdedigingstoren in het midden bloot gegraven. Bij het graafwerk vond men tal van oudheidkundige voorwerpen, welke in het protestantsche kerkje, dat vroeger de slot kapel was, werden opgeborgen; wij troffen er o. a. aan Jacobakannetjes, oude Spaansche wijnflesschen, oude munten en wapenen, bouw materialen en veel porceleinen scherven. Het schijnt de bedoeling van het Provinciaal Be stuur te wezen, om dit kasteel, voor zooveel de fundamenten er nog liggen geheel bloot te la ten graven en ze tot grondhoogte weer te res- taureeren. Voorwaar een loffelijk werk, dat zal bijdragen tot de historie van een der oudste kasteelen van Kennemerland. Naar aanleiding van de zeer ernstige ge schiedenis in het Friesche dorpje, waarbij een onderwijzer een groot aantal schoolkinderen met t.b.c. bleek te hebben besmet, vernam „Het Handelsblad", dat wettelijke maatregelen in voorbereiding zijn om het onderwijzend per soneel onder medisch toezicht te stellen gedu rende de uitoefening van zijn beroep. In de wet onbreekt deze verplichting, even als die van een voorafgaand medisch onder zoek, tengevolge waarvan in vele plaatsen bij benoeming geen gezondheidsverklaring wordt geëischt. In verband met de inbraak in het postkantoor te Rosmalen gepleegd in den nacht van Woens dag op Donderdag is door den gemeenteveld wachter te Veen bij Heusden een drietal per sonen aangehouden die bezig waren vijf cent briefkaarten te verkoopen ver beneden den prijs. De aangehoudenen zijn M. K. uit Hengelo, J. E. uit Zutphen en J. G. de J. uit Herwijnen. De politie van Rosmalen, die door de gemeen, tepolitie van Veen van de aanhouding in kennis was gesteld en hiervoor naar Veen was geko men, heeft de drie verdachten meegenomen naar Rosmalen. Naar wij vernemen hebben alle drie personen bekend de inbraak in het postkantoor te Ros malen te hebben gepleegd. ,In Maart jl. werd in Culemborg een pamflet, volgens den inhoud uitgaande van de Commu nistische partij Holland of van haar afdeeling Culemborg, verspreid, waarin eenige beleedi- gingen voorkwamen aan het adres van den bur. gemeester van Culemborg, den heer Y. Keestra. Aanleiding daartoe zou zijn het optreden van genoefde burgemeester, die het aan de commu- nsten moeilijk of onmogelijk maakte, in die ge meente straatdemonstraties, openbare vergade ringen, optochen e.d. te houden. Het het verspreiden dezer pamfletten had zich bezig gehouden J. T., lid der C.P.H. Deze zaak diende Donderdag voor de Arrondis- sements Rechtbank te Tiel. De Officier van Ju stitie eischte egen beklaagde een gevangenis straf van een week. Over 14 dagen uitspraak. „Smaragd", het modernste Fransche handelsvliegtuig, hij zijn aankomst op de vlieg- haven Croydon. Het legde, onder leiding van den piloot Pièrre Cot, den afstand Parijs- Londen in ongeveer een uur af. Te Kunrade heeft zich, naar de „Limb. Koe rier" meldt bij den kapper H. J. een min of meer op Wild-West-lijkend drama afgespeeld. Een vijftal personen, w.o. de vroegere eige naar der zaak thans woonachtig te Maas tricht stapten de coiffeurszaak van den heer J. binnen. Terwijl een heerschap van het vijftal den coiffeur overviel en in bedwang hield het geen natuurlijke met de noodige worstelingen gepaard ging begonnen de overige vier den boel overhoop te halen. In een minimum van tijd werden de aanwezige toilettafels, spiegels, alsmede alles wat niet nagelvast was door deze gasten van den wand genomen, naar buiten getransporteerd en geladen op een gereedstaan- den vracht-auto, waarmee het gezelschap was komen opdagen. Terwijl de heeren met hun werk druk bezig waren, kwamen eenige klanten binnen. Nu liet men J. los, waarna deze bliksemsnel naar bui ten vloog, de buitendeur sloot om vervolgens de politie te gaan halen. De heele overval met de hiermede gepaard gaande scènes heeft slechts een tiental minuten geduurd, in welken tijd het gezelschap den ge- heelen inventaris langs een achterdeur van de zaak in den gereedstaanden vrachtauto wist te deponeeren. De inhoud der kastjes zooals zeep, kwasten, scheermessen en wat verder aanwezig was, werd op den vloer geworpen, waardoor de zaak op een ruïne geleek. Toen de onmiddellijk gekomen politie ter plaatse verscheen, was het gezelschap inmid dels met de uitgedragen goederen per vracht auto vertrokken. In verband hiermede vertrok de politie over haast per auto naar Maastricht, teneinde het gezelschap op te sporen. Met assistentie van de politie te Maastricht slaagde men er weldra in de daders alsmede de meegenomen goederen, welke intusschen reeds wederom afgeladen waren, te achterhalen. De goederen werden door de politie in beslag genomen, terwijl tegen het vriendelijke gezel schap proces-verbaal werd opgemaakt. Omtrent de oorzaak van dit gebeurde is niets bekend. De Federatie van Bonden en Centrales van R. K. Gemeenteraadsleden in Nederland zal op II Nov. a.s. in het Jaarbeursgebouw te Utrecht een algemeene vergadering houden onder leiding van den voorzitter, den heer J. J. W. van IJssel- muiden, Arnhem, O.a. zullen ter bijeenkomst besprekingen ge houden worden over de voorgestelde korting op de Rijksuitkeering aan de gemeenten uit het Gemeentefonds. zoo gebouwd, dat men van uit den trein, een vrij uitzicht over de rivier zal hebben, in tegen stelling met de oude, waarop het uitzicht wordt belemmerd door de hooge en dichte bogen. De bovenbouw, die zooals bekend is op den bestaanden onderbouw moet komen, zal geheel uit metaal bestaan. Met betrekking tot de scheepvaart kan wor den medegedeeld dat als voorwaarde is ge steld dat zij niet langer gestremd mag worden, dan ten behoeve van het ter plaatse brengen van de hefbrug noodig en onvermijdelijk is. Verder is nog bepaald dat al het te gebruiken ijzerwerk in Nederlandsche constructiewerk plaatsen moet zijn vervaardigd en dat de brug voor of op 15 April 1933 berijdbaar moet zijn. De kosten worden geraamd op f 442.000. De Residentiebode van Donderdag 5 October deelt mede dat een te 's Gravenhage woon achtige 52-jarige juffrouw die zich Maandag 1.1. naar Beauraing heeft begeven teneinde aldaar de genezing van een ernstige beenkwaal trach ten te verkrijgen inderdaad op de terugreis al- geheele genezing harer kwaa heeft bekomen. Op verzoek der vrouw en van de parochie geestelijkheid wordt de naam niet gepubliceerd. Bij een drijfjacht, georganiseerd door den burgemeester van Helmond heeft zich een ern stig ongeluk voorgedaan. Een zestal personen, die langs den weg stonden en naar de jagers keken werden door hagelschoten gewond. Eén van hen werd zoo ernstig in het gezicht getroffen, dat hij onmiddellijk naar de Ooglij-1 derskliniek te Utrecht moest worden overge bracht. Hij zal zijn linkeroog moeten missen en het is nog twijfelachtig of men er in zal slagen het licht van zijn rechteroog te behouden. Wij vernemen dat ingaande 9 October a.s. nog eenige treinen zullen worden ingelegd die niet in het spoorboekje voorkomen. Zij zullen loopen tot nader order en vervoeren alleen derde klas reizigers, n.l. Amstelveen V. 7.25; Am sterdam Haarlemmermeer A. 7.37; Uithoorn V. 20.33; Nieuwersluis A. 21.00. Buurtverkeer is in deze treinen geldig. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Maandag, Woensdag en Donderdag audiëntie verleenen. De Hoffotograaf Ziegler heeft een nieuwe serie foto's van Prinses Juliana vervaardigd, welke dezer dagen in den handel zullen ver schijnen. Met ingang van 9 October a-s. wordt het tele foonverkeer geopend met verschillende staten in Midden-Amerika, n.l. met alle plaatsen in de republiek Panama en de Kanaalzone en voorts met San José (Costarica), Guatemala- City (Guatemala) en Managua (Nicaragua). De afwikkeling van dit verkeer geschiedt via Londen. Het tarief bedraagt voor een gesprek van vijf minuten 101-25, voor elke minuut meer 33.75; de report-charge bedraagt 11.25. Op 24 October a.s.. zal door de Ned. Spoor wegen, in een der gebouwen van de Hoofdad ministratie te Utrecht worden aanbesteed de nieuwe brug over den IJsel bij Hattummerbroek, waarover eenigen tijd geleden bijzonderheden zijn geschreven. De opstaande deelen van deze brug worden De tweede dag van het concours was Dinsdag 3 October, daar op Maandag slechts eenige voorproeven werden gehouden. Het voornaamste nummer van den dag was het internationale springconcours S. Het par cours bestond uit 18 hindernissen met 25 spron gen, waarvan de meerderheid 1.40 M. was, ter wijl 3 wallen moesten worden gesprongen. Wederom gelukte het de Nederlandsche equi pe om eenige successen te boeken. Als eerste van de Nederlandsche paarden startte Piccolo Amore. In snel tempo en foutloos ging het kleine paardje rond en groot was dan ook de verbazing toen bleek, dat Piccolo één tijdfout had. Later bleek dat men den tijd niet goed berekend had en kreeg Piccolo dus 0 fou ten. Als tweede ging Emica in zeer snellen gang over de baan en was de eerste die binnen den foutieven tijd bleef en 0 feuten. Wederom ging om Emica ds Nederlandsche vlag in top. Diana gereden door Luit. Greter maakte een zeer goed parcours, had echter een blok van den rechten muur omgeworpen. Danseuse Prox was buitengewoon op streek, en toonde dat deze zware parcoursen geen be zwaar voer haar opleverden. Het aantal paarden, dat met een gerust hart naar 't buitenland kan worden gezonden is weer met 2 gestegen. Dan seuse boekte een weigering en geen springfou- ten. Sir Beett was buitengewoon op dreef en werd door Luit. van Schaik op uitnemende wijze met 0 fouten over het parcours gebracht. De overige paarden maakten uitstekende par coursen echter met een en twee fouten. Het eindresultaat was dat voor het oversprin gen in aanmerking kwamen 9 ruiters t.w. 5 Ita lianen, 3 Hollanders, en 1 Hongaar. Totaal werd door 63 personen aan het concours deel genomen. Het overspringen geschiedde over 4 sprongen van 1.50 M. hoogte en de plaatsing werd be paald door de fouten en den tijd. Emica en Sir Beett maakten wederom 0 fouten met een tijd van 20 sec., terwijl Piccolo Amore den kort- sten tijd maakte met echter een fout op den muur, waardoor het paard achtste werd. De eerste prijs werd gewonnen door Luit. Kol. Fomigli met „Suello." Als tweede wist zich de eenige Hongaar te plaatsen. Hoewel de Italianen uitkomen met 15 van de allerbeste paarden, en de z.gm. „ijzeren acht," de beste ruiters die talie heeft moet steeds hard gevochten worden om de prijzen aan de Hollandsche equipe afhandig te maken. Temeer treft dit resultaat omdat Hol land juist niet zijn oude geroutineerde ruiters heeft gezonden, maar een geheel jetigdige equipe met jonge paarden. Nadat twee dagen van het concours zijn verloopen had de Neder landsche equipe reeds zeven prijzen gewonnen. Mogen de anderen dagen dezelfde successen brengen. Vooral Emica is hier bijzonder op dreef, daar hij in drie parcoursen nog geen enele fout maakte. Donderdag werd het concours vervolgd met de zware dressuur, het internationale Gliicks- jagdspringen en het internationale Machtig- keitsspringen kl. S. BATAVIA, 6 October. (Aneta). Veertig em- ployé's van suikerfabrieken van de Factorij der Nederlandsche Handel Maatschappij zijn ont slagen of op wachtgeld gesteld. Drie administrateurs zijn ontslagen. De ontruiming van de woningen op de on dernemingen behoeft niet aanstonds te ge schieden. Een langer verblijf in die woningen is mogelijk, mits de ondernemersbelangen zich daartegen niet verzetten. MAGELANG, 5 Oct. (Aneta.) De heer Pe- trochevski van den Vulcanologischen Dienst ontdekte een warmwaterbron, ontstaan in het nabij den Merapi gelegen gehucht Batoer Loehoer, district Moentilan. En daar hebben de knapste koppen van de wereld nou zoo lang over zitten te pie keren: hoe maken we een einde aan de krisis? hoe geven we aan de noodlijdende wereld haar wel vaart terug? Zooeven is ons gebleken, dat ook dit vraag stuk eigenlijk niets anders dan een eitje van Columbus is. Je moet er maar óp komen; je moet het maar in de gaten hebben; je moet maar een helder oogenblik krijgen. Zooals w ij zooeven. Daar lazen we van 'n nieuwe begrafenis-onder neming te Batavia, die per circulaire bekend maakt, dat begrafenissen nou ja! als regel uitgevoerd worden tegen contante betaling, doch dat „in verband met de moeilijke tijdsomstandig heden" zoo noodig „nadere regeling der beta ling" getroffen kan worden. De „Javabode" maakt er een ongepast grapje van; „men kan zich thans ook op crediet laten begraven" spot onze smaragd-gordelige pers zuster, en zij vervolgt: „Dit veraangenaamt het leven en den dood zeer; althans: de begrafenis. Men treedt op crediet het leven binnen en zegt het op crediet vaarwel. Men trouwt met drie maanden cre diet, richt zich op afbetaling in en is een prin cipieel tegenstander van contante betaling. Nu de tijdsomstandigheden steeds moeilijker wor den is er geen beter excuus. Wie anders dit le ven verliet, legde het geld voor de begrafenis klaar, maar thans kan men zich ter aarde laten bestellen in het vredige besef dat men pas over een paar maanden de rekening krijgt en dan altijd nog kan zeggen: lam boelan. Wij vreezen, dat op die manier het begraven zeer zal toenemen. Maar wat doet men met de doode wanbe talers?' Dit is natuurlijk allemaal pure grap, maar ons is het bloedige ernst: Alles op crediet! Ziedaar de oplossing van de heele krisis: je wordt op crediet geboren; je ouders onder houden je op crediet; je trouwt op crediet: je onderhoudt je kinderen op crediet; je gaat dood en je laat je begraven op crediet; je verzekert je nakomelingenschap op crediet.... Vanzelfsprekend wordt hierbij verondersteld, dat je niet te dikwijls geboren wordt, niet te dikwijls trouwt, niet te dikwijls dood gaat en begraven wordt; dat je tijdens je leven niet te veel eet, niet te veel drinkt enz.; maar tegen dat alles zijn maatregelen te nemen. We hebben toch nog een Overheid? Betweterige professoren in de ekonomie zullen natuurlijk beweren (het is hun vak, alles te betwisten), dat er aan onze redeneering iets ha pert, maar wij zeggen maar zóó: Wat kan het onzen leverancier schelen, dat we hèm niet betalen, wanneer hij zijn leveran cier óók niet betaalt?? De langst-levende heeft tóch alles en er zijn heden ten dage waar achtig grondstoffen, levensmiddelen en fabrica- ten genoeg! We behoeven niet verlegen te zitten. Alles op crediet! En we krijgen een ideaal-wereld! Het is een merkwaardigheid van den afgeloo- pen zomer en het begin van dezen herfst, dat het mooie weer na elke kort durende storing met groote hardnekkigheid terugkeert. Daaraan zou slechts een einde komen wanneer in den al- gemeenen weerstoestand een groote omslag plaats had, d.wjz. wanneer een geheel ander type van luchtdrukverdeeling het thans heer- schende verving. In het algemeen gesproken zijn nog geen aanwijzingen te bespeuren, dat dit zoo spoedig gebeuren zal. Er ligt een langgerekt gebied van hoogen druk over West-Europa, dat de laatste dagen aan zijn Oost- en Noordzijde versterking kreeg door de toevloeiing van koude lucht uit t Noorden, die aan de Westzijde van een diepte stormdepressie over N.O.-Europa plaats had. Dit gebied van hoogen druk beheerscht nog den weerstoestand over de Britsche eilanden en het Westelijk ge deelte van het vasteland, waar dan ook rustig weer met afwisselende bewolking voorkomt. Er liggen echter hier en daar mistbanken, die over vrij groote oppervlakten nu en dan het weer versomberen en waarvan het optreden niet en kele dagen tevoren kan worden voorspeld. Bij de weerkansen voor den week-overgang moeten wij dus rekening houden met de mogelijkheid, dat het zal misten, vooral in de avond-, nacht en morgenuren. Een slecht-weer-gebied ligt niet ver van ons af in het Noorden en Noordoosten, waar diepe depressies van N.W. naar Z.O. voorbijtrekken. Misschien dat het uiterste Noorden en Noord oosten van ons land daarvan eenigszins buiïg weer zullen ondervinden maar overigens kan voor het einde der week en voor Zondag wel met groote waarschijnlijkheid gerekend worden op rustig weer, zooals wij de laatste dagen ge had hebben, bij dalenden barometer op iets in kracht toenemenden, eerst Westelijken, later Noordwestelijken wind. De temperatuur blijft daarbij iets onder de normale voor dezen tijd. (Nadruk verboden). SOERABAJA, 5 Oct. (Aneta.) De „Indische Courant" verneemt, dat voortaan werklooze employé's, die naar Nederland vertrekken, on der de steunregeling van het vijf-tons-fonds vallen, indien zij naar Indië terugkeeren, zoo dat het blad verwacht, dat velen dit zullen doen. Het Centraal Comité heeft besloten voort aan ook het Steuncomité van den Ned.-Indi- schen Plantersbond een toeslag van 50 pet. op de particuliere giften te schenken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5