Dimitrof in zijn element 'h VI Li Vreemd geld - Credietbrieven - Assurantiën St. Willibrordus l J V Ontwapening in crisisperiode Het nieuws van heden THANS MA G HIJ SPREKEN DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 7 OCTOBER 1933 ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18498 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen p. week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 N.V. Ned. Verzek. -Maatschappij Utrecht, Catharijnesingel 48 Hoofdinspectie Amsterdam Adm. de Ruijterw. 242. Tel. 82797 Kapitaal- en Volksverzekering De president kan niet uitstaan dat de beklaagde „asjeblieft" zegt Herhaaldelijk in conflict Dimitrof verhoord Dimitrof een dankbaar leerling WIJNEEEST IN ITALIË De oogd is p de druiven zjjn gepiukU trossen n ten deele aan de Madorn1*1 ten deele onder het Volk verdeeld - Dimitrof irriteert herhaaldelijk president Bünger Dimitrof uit de rechts zaal verwijderd Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiH iiiiiiiiniiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniuiiiil Een laatste waarschuwing HET EERZAME HANDWERK Te Berlijn werden voor het eerst weer nieuwe leerlingen naar oud ambachts- gebruik tot meester verheven. De nieuwe ambachtslieden beloven hun handwerk eere aan te doen Een nieuwe getuige NIEUW SNELHEIDSRECORD Kapitein Roscoe Turner bij zijn aankomst op het Floyd-Bennet vliegveld te New York, nadat hij in den nieuwen recordtijd van 10 uur, 4 min. en 30 sec. over het Ameri- kaansche continent is gevlogen 1 Duitsche mondelinge mededee- lingen te Londen en Rome Een scherpe cede van Baldwin Baldwin waarschuwt Duitschland De sterrenwacht van het Vaticaan O'Duffy door menigte aangevallen DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN ONTVANGLAMPEN VANAF F 2.50 N.V. Gloeilampenfabriek „Radium" H. J. v. d. MEER, Schagchelstraat 7 De crisis in Spanje DENKT OM DE KLOK! Hedennacht te drie uur eindigt de zomertijd. Zet dus de klok hedenavond ▼óór het naar bed gaan een uur terug. HAARLE COURANT LEIPZIG, 6 Oct. Bij het begin der zitting Tan vandaag deelt het O. M. mede een tele gram van het internationale comité, dat een contra-proces heeft georganiseerd, ontvangen te hebben, waarin geprotesteerd wordt tegen de zoogenaamde mishandeling van Dimitrof, welke kwestie reeds eergisteren voor de recht bank werd behandeld. De voorzitter noemt deze beschuldigingen onwaardig. De Senaat gaat er dan toe over, den beklaag de Dimitrof te verhooren. Eerst worden echter twee Berlijnsche recherche-ambtenaren als ge tuige gehoord, die inlichtingen verstrekken over het by Dimitrof gevonden en in beslag genomen litteraire en andere materiaal. De president geeft eerst een uiteenzetting van het door de Justitie tegen Dimitrof verza melde bewijsmateriaal, evenals van de beschul digingen tegen de beide andere Buigaarsche beklaagden. In de eerste plaats had men een gehectografeerd document gevonden: „Voor den strijd om het eenheidsfront van het proleta riaat, oproep van het Executief Comité van Communistische Internationale. Moskou, 3 Maart 1933.", waarin de noodzakelijkheid van de vorming van een eenheidsfront wordt uit eengezet. De inhoud heeft tot kop: „De brandstich ting in den Rijksdag ontmaskerd als nationaal-socialistische provocatie", en heeft de strekking te bewijzen, dat Torgler niet betrokken kon zijn bij de brandstich ting in den Rijksdag. Dimitrof verklaart, dit stuk nooit gezien, nooit bezeten en nooit gelezen te hebben en zegt, dat het hem niet zou verwonderen als de politie het tusschen zijn papieren had gesmokkeld. President: „Kriminalkmmissar Brasch- witz zal daarover gehoord worden." Dimitrof: „Asjeblieft!" President: „Ook zonder Uw asjeblieft U moet met het verdachtmaken van ambte naren voorzichtig zijn. U kunt U verdedi gen, zooals U het goed acht, maar in dat op zicht moet ik U waarschuwen." Het verhoor heeft weer hetzelfde verloop als gewoonlijk, wanneer Dimitrof in actie komt, en herhaaldelijk komt hij in botsing met den president, dien hij voortdurend in de rede valt en die op zijn beurt voortdurend tracht, den Bulgaar, die steeds met zeer luide stem spreekt, tot zwijgen te brengen. De president herinnert Dimitrof er aan, dat ook een stuk is gevonden met het opschrift „Voorbereiding voor een anti-fascistisch Ar beiderscongres". Dit congres zou te Kopen hagen bijeenkomen. Dimitrof: „Dit stuk was uitsluitend bestemd voor mijn Buigaarsche vrienden. Ik zou hen van het houden er van op de hoogte brengen en dat heb ik gedaan." President: „Ja Dimitrof, u stelt het steeds voor, alsof alles bij u slechts om de Burgaar- sche politiek ging." Dimitrof: „Ik heb steeds verklaard, dat ik mij in het buitenland slechts met mijn Bui- gaarsch werk bezig hield. Deze verklaring handhaaf ik. Mijn aanklager moet dan maar bewijzen, dat ik ook nog ander werk gedaan heb." President: „Daarom gaat het thans juist Di mitrof. Wanneer u louter documenten hebt, die niet voor Bulgarije alleen zijn geschreven, doch die betrekking hebben op de samenwerking tus schen verschillende organisaties in alle Europee- In de gistermiddag te Leipzig gehouden zitting van het Rijksge rechtshof ontstond na een reeks kleinere incidenten met den Bulgaar Dimitrof een nieuw incident, toen Dimitrof wederom beleedigende woorden sprak tegen ambtenaren der politie. De Senaat trok zich in de raad kamer terug en besloot beklaagde Dimitrof uit de gerechtszaal te ver wijderen wegens herhaalde beleedi- gingen van ambtenaren der politie, waarmee hü ondanks de waarschu wingen van den president was voortgegaan. Dimitrof riep woedend uit: Dat is ongehoord. Daarna brulde hij nog een aantal onverstaanbare scheldwoorden de zaal in, terwijl hij door de agenten naar de gevangenis werd teruggeleid. sche landen, dan schijnt mij dat een bewijs, dat u niet slechts voor Bulgarije gewerkt hebt. Voorts is bij u gevonden het boek „De gewapende op stand". Dat is toch een leerboek voor den op stand." Dimitrof: „Bij mij hebt u een heele bi bliotheek met boeken van allerlei soort kun nen vinden. Ik heb altijd gestudeerd. Ik heb in de gevangenis gestudeerd en ik studeer ook in dit proces, mijnheer de president (ge lach). Ik weet echter niet, of het boek „De gewapende opstand" een leerboek is." De president constateert, dat het boek „De gewapende opstand" op 27 Mei 1932 door het Rijksgerecht illigaal is verklaard. Dimitrof antwoordt, dat hij het boek in 1931 had gekocht. Overigens zou hij het even goed gelezen hebben als hij het illegale karakter van het boek had gekend. De kanselier van het Duitsche Rijk, Adolf Hitler, had het ook ge lezen. Thans komt aan de orde een reisgids door Berlijn, die in de woning van Dimitrof in be slag was genomen, en waarin merkwaardige notities stonden. Het onderzoek had uitgewe zen, dat op het plattegrondje van Berlijn, dat zich in het boekje bevond, kruisjes waren gezet bij het Stadsslot en het Rijksdaggebouw. Dimitrof interrumpeert, dat deze kruisjes er bij het eerste verhoor door de politie nog niet gestaan hadden. Zij moeten er dan op het bureau van de Kriminaipolizei ingezet zijn. De president laat den rechercheur Kynast onder eede nogmaals uitvoerig verhalen onder welke omstandigheden men de kruisjes had ontdekt. Kyrast za met zijn collega's Bauer en Kolling in zijn dienstkamer. Bij het door bladeren van net gidsje ontdekte hij het kruis naast het Rijksdaggebouw Opgewonden maak te hy zyn collega's erop opmerkzaam en toon de het onmiddeliyk in de naast het dienstver trek gelegen kamer aar zijn chef dr. Brasch- witz, die ook het tweede kruis naast het Slot ontdekte. De voorzitter zegt, dat hy ook bij de Mit- tenwalderstrasse en het Nederlandsche gezant schapsgebouw een kruisje had gezet. Dimitrof zegt, dat hy het niet gedaan heeft. President: Wanneer men aanneemt, dat u van der Lubbe kent, dan is het mogeiyk, dat deze den gids in handen heeft gehad en de kruis jes er by heeft gezet. Dimitrof verklaart, dat hy Van der Lubbe nooit gezien heeft. President Bünger laat daarop in het Neder- landsch aan Van der Lubbe vragen of hij deze kruisjes in den gids heeft aangebracht en of hy het boekje überhaupt wel eens gezien heeft. Van der Lubbe ontkent beide vragen. De Oberreichsanwalt vraagt dan aan Dimi trof of het boekje hem toebehoort. Dimitrof antwoordt brutaal: ik heb wel zoo'n boekje gehad, maar of het dit is weet ik niet. Dit boekje is irji door de politie voorgehouden an voor de politie neem ik geen garantie. De president beveelt den beklaagde op energieke wyze te zwijgen en onderbreekt dan de zitting "oor een korte pauze. LEIPZIG, 5 Oct. (W.B.) Na de pauze wor den den beklaagde Dimitrof een aantal brieven voorgehouden, die in zyn actetasch en koffer zyn gevonden. Dimitrof verklaart, dat deze brieven zonder uitzondering betrekking hebben op de actie in Bulgarije. Verwachting: Zwakke tot matigen Zuid- oostelijke tot Zuidelijken wind, nevelig tot licht of half bewolkt, weinig of geen regen, iets wanner overdag. jj= S Verdere vooruitzichten: Nog weinig ver- andering. Nachtvorstverwachting: Weinig of geen nachtvorst. §j Zon op 7.12 - onder 6.23 - Licht op 6.53 11 October L. K. Wanneer de voorzitter dan een schryven voorleest, waarin o.a. den zin voorkomt: gebruik maken van onze pers in Weenen, Praag. Bazel en Metz voor Duitschland, meent Dimitrof, dat dit slechts beteekent, dat de communistische pers zou benut worden om de Buigaarsche ar beiders over den toestand in Duitschland in te lichten. De president zegt dat hij de interpretatie van Dimitrof nauweiyks kan aanvaarden. Dimi trof windt zich dan zeer op waarna de voorzit ter hem het zwygen oplegt. President Bünger verwyst dan naar den in houd van een ander briefje waarin staat: hand having van den band tusschen de Duitsche partij en de andere broederpartyen. Dimitrof antwoordt dat hy dit niet begrijpt en zoekt alle mogelijke uitvluchten, ofschoon de voorzitter hem beveelt te zwygen. De voorzitter waarschuwt Dimitrof thans het laatst. De voorzitter leest vervolgens een by Dimitrof gevonden brief voor met het opschrift: „Hel mut"! en de onderteekening .Kant" In dezen brief wordt gezegd, dat by vergis sing 20 Mark door Bergson aan Schmitt zyn gezonden, die „ons," dus den ondergeteekende, toebehooren. Den geadresseerde wordt verzocht de 20 Mark aan „ons" terug te zenden. Dimitrof roept zeer opgewonden uit, dat hy dezen brief voor het eerst bij den rechter van instructie gezien heeft. Ik heb hem vroeget nooit gezien, dat is een maakseltje van de po litie. President: U zoudt zich niet zoqo opwinden, als deze zaak U werkelijk niet aanging. Uw op winding is het beste bewys, dat daar iets niet in orde is. Dimitrof roept: Ik ben verontrust omdat de aanklacht op deze wijze geconstrueerd wordt. Dan komt het notitieboek van beklaagde Di mitrof ter sprake, waarin voorkomt, dat hy een reeks betalingen tot een totaal bedrag van 15.092 mark heeft gedaan. Hierbij wordt ook de naam Schmitt genoemd en een keer komen de letters Schm. voor. Op de vraag, wat deze betalingen beteekenen verklaart Dimitrof, dat het bedragen zyn. die hy aan Buigaarsche emigranten heeft uitge keerd. Het geld had hy in Parys geleend, ove rigens gaat het hier niet om een zekeren Schmitt, maar om een Bulgaar Smidoff. Ver volgens komen de verschillende telefoonnum mers ter sprake, die Dimitrof in zyn notitie boekje heeft opgeschreven. Door een toeval had men geconstateerd, dat by een nummer het omgekeerde nummer juist was. Zoo was men te weten gekomen, dat onder de vele genoteerde nummers ook het .telefoonnummer van Mün- zenberg voorkwam. Dimitrof verklaart in verband hiermee, dat de politie zich by het uitzoeken der telefoon nummers kolossaal onbekwaam en onverstan dig getoond heeft. President Bünger springt by deze woorden op én verklaart, dat de senaat er thans over zal beraadslagen of men beklaagde Dimitrof uit de zaal zal verwyderen. De maat is nu voL Na kort overleg deelt de president het reeds gemelde besluit mede, dat Dimitrof uit de zaal verwyderd moet worden. Dimitrof pakt dan zyn boeltje by elkaar en roept woedend uit: „Ongehoord! Ongehoord!" Dan wordt de verdachte Popof gehoord, met wien via den tolk moet worden gesproken. Om te beginnen zyn by Popof vyf kwitanties tot een totaal bedrag van 303 mark gevonden, die tusschen 14 en 26 Februari zijn gedateerd De. ze kwitanties zyn in het Duitsch geschreven en onderteekend met den naam Peter. Popof verklaart, dat deze Peter in opdracht van hem hoofdzakeiyk Russische kranten, maar ook Russische boeken heeft gekocht en naar Bulgarye gezonden. Daarvoor is het geld ge bruikt. Hoe de werkelijke naam van „Peter" is, weet hy niet. Over drie kwitanties voor betalingen van 8.450 mark, 510 dollar en 300 dollar, welke Popof aan een zekeren Bruno heeft gedaan, verklaart verdachte: Bruno is een Bulgaar, die in op dracht van de Buigaarsche communistische party naar Beriyn is gekomen om van my dit geld te ontvangen. Het gaat hier om bedragen, die door emigranten voor de party in Bulga rye zijn byeengebracht. Ik heb het geld van een Bulgaarschen emigrant uit Parijs gekregen. Bruno ken ik niet. De president: Een onbekende geeft men toch niet zulke hooge bedragen. Popof: Ik heb vooraf van de party bericht gekregen omtrent de aankomst van Bruno. Dat was voor my voldoende legitimatie. Dan wordt vastgesteld, dat Popof by zyn ar restatie in het bezit was van meer dan 800 dollar in biljetten van 5 dollar. Popof antwoordt, dat ook dit geld uit Frankryk afkomstig is. Al le bij my gevonden papieren, aldus verdachte, bewyzen afdoende, dat ik in opdracht van de party heb gehandeld en nauwkeurig rekening en verantwoording heb afgelegd. De procureur-generaal: Van wie hebt u de opdracht ontvangen, in Duitschland Russische bladen en boeken te koopen? Popof: Van het centrale comité der Bulgaar, sche communistische party. De procureur-generaal: Deze opdracht had toch werkelijk eenvoudiger in Rusland direct uitgevoerd kunnen worden. Waarom heeft men den weg via Duitschland gekozen? Popof: Myn party heeft slechts relaties met Buigaarsche communisten. De procureur-generaal: Volgens de kwitan ties van Peter is ook eens een fotografietoestel gekocht. Welk doel had dat? Popof: Ik wilde dit toestel voor mijn eigen liefhebbery koopen. Dr Parisius' Het valt op, dat er slechts kwi tanties zijn gevonden over den korten tyd, die aan den Ryksdagbrand vooraf ging, n. i voor de dagen van 14 tot 26 Februari. Popof zegt zelf, dat hy op zyn minst sedert 3 November 1932 in Beriyn was. De president stelt aan de hand van de dos siers nogmaals vast, dat alle kwitanties van Peter en Bruno data dragen van vóór den brand. Volgens den staat van uitgaven is er ook nadien tweemaal 29 mark betaald, waarach. ter een onleesbare naam staat. Popof: Aan Peter is op 1 Maart nog eens een bedrag van 33 dollar betaald. Dr. Parisius: Vroeger heeft Popof verklaard, dat hij van zijn eigen geld 500 dollar uit Mos kou had meegebracht en van Peter belang- ryke bedragen heeft ontvangen. Popof: Bij de eerste verhooren heb ik niet de waarheid gezegd, omdat ik niet wilde toe geven, dat ik uit Rusland naar Duitschland was gekomen. Ik vreesde, dat men my naar Bul garye zou uitleveren. Aan den rechter van in structie heb ik later de waarheid gezegd. De zitting wordt daarop tot morgen ver- In opdracht van het Internationale Van der Lubbe-Comité heeft mr. Wilhelm Loeb heden per brief aan de drie verdedigers, den president en den Oberstaatsanwalt te Leipzig medege deeld, dat Eduard> Sirach, redacteur van „Spar- takus", het orgaan der linksche arbeidersposi tie, als getuige wenscht te worden opgeroepen, daar hij als intiem vriend van Van der Lubbe belangryke verklaringen wenscht af te leggen over diens karakter en over diens politieke ge dragingen in den laatsten tyd, speciaal dat Van der Lubbe geenerlei voeling had, noch met de N.S.D.A.P., noch S.PJD., noch K.P.D., noch eenig lid dier organisaties persoonlyk. RINIE r\iK i LONDEN, 6 Oct. De Duitsche zaakgelastigde prins v. Bismarck heeft Vrydag op het Foreign Office met den minister van Buitenlandsche Zaken Sir John Simon een bespreking gehad, welke een half uur duurde. Von Bismarck deelde in hoofdzaak enkele op merkingen der Duitsche regeering mede over de de resultaten der jongste ontwapenings besprekingen. Deze opmerkingen zullen tusschen de verschillende delegaties te Genève worden besproken. Later ontving Simon de ambassa deurs van Frankryk en Italië. Biykens een Wolffbericht heeft te Rome een Duitsch bezoek over de ontwapeningskwestie plaats gehad, te Parys echter niet. In een rede voor het internationale vredes- genootschap te Londen waarschuwde Henderson hedenavond voor een terugkeer van Engexand tot een isoleeringspolitiek. Een mislukking der ontwapeningskwestie zou een nieuwen bewape- ningswedstryd ontketenen, welke rechtstreeks moet uitloopen op oorlog. Engeland diende zyn verplichtingen als lid van den Volkenbond en onderteekenaar van het Kelloggpact in een nationale wet vast te leggen. BIRMINGHAM, 6 Oct. (Reuter). In een rede alhier wees Baldwin op de noodzakelykheid van het tot stand komen eener ontwape. ningsconventie, daar de wereldtoestand niet slechts wegens de economische crisis niet goed was, maar ook tengevolge van de vrees voor oorlog op het Europeesche vasteland. Een der- gelyke conventie zou zoo noodig Engeland in staat moeten stellen, door uitbreiding zyner bewapening tot pariteit te komen met andere mogendheden. De natie, welke het tot stand komen van een dergelyke, stipt na te komen conventie zou belemmeren door het stellen van momenteel onvervulbare eischen, zou in de wereld geen enkelen vriend hebben. VATÏCAANSCHE STAD, 6 Oct. Pater J. Stein, de directeur van het Vaticaansch obser vatorium, heeft aan Z. H. den Paus een boek aangeboden met illustraties en berekeningen betreffende 14.000 door het observatorium ge fotografeerde 'sterren. De berekeningen zyn samengesteld met medewerking van het obser vatorium te Oxford, terwyl ook gebruik is ge maakt van resultaten, verkregen door de obser vatoria van Harvard en Helsingfors. Het boek is het elfde en wellicht het laatste van het Vaticaansche Observatorium, dat thans niet min'er dan 500.000 sterren gefotografeerd heeft. (United Press) DUBLIN. 6 Oct. (Reuter) Toen generaal O'Duffy, de leider van de Iersche eenheids- party. door de straten van Tralee in het graafschap Kerry liep om naar een partyver- gadering te gaan, werden hy en zyn metgezellen door een menigte aangevallen. Er volgden on geregeldheden, waarbij van steenen en stokken gebruik werd gemaakt. Tenslotte werd de orde hersteld door uit Cork te hulp geroepen troepen. O'Duffy werd licht aan het hoofd gewond met een stomp werktuig. Hy werd, naar United Press nog meldt, ter wüle van zyn veiligheid door de troepen naar Killamey gebracht. Voortzetting van Ryksdagbrand-proces te Leip zig. Dertfl, de aanslagpleger op dr. Dollfuss, destijds pleegkind in Den Haag. Viaduct ingestort te Milaan. Reeds 6 dooden. Drie communisten in Bulgarye ter dood ver oordeeld. Officieele Duitsche bezoeken te Rome en Lon den inzake de ontwapeningskwestie. De herplaatsing van wachtgelders wordt krach tig ter hand genomen. Regeeringsmaatregelen tot steun van den mid denstand. Rundvleesch in blik voor de steunbehoevenden. De Tweede Kamer over de wyziging en aanvul ling der Ambtenarenwet. Ernstige stakingsonlusten in Amerika. Speciale Nederlandsche Zuiveltentoonstelling in het HoUand-Huis te Brussel geopend. en SCHOTERWEG, hoek GEN. CRONJéSTRAAT geeft de hoogste korting op BADlO-RECORD-LAMi-EN MADRID, 6 Oct. (Reuter.) Thans heeft Za- mora aan Maranon verzocht een kabinet sa men te stellen. Maranon zegde toe inleidende besprekingen te zullen houden. Vanmiddag had hy een onderhoud met Lerroux. Volgens V. D. is de medicus Maranon er in geslaagd, tot een overeenstemming en verzoe ning der republikeinsche partyen te geraken, zoodat Zaterdag de formatie van een nieuwe regeering verwacht kan worden. Waarschynlyk zal Sanchez Roman kabinetsvoorzitter zyn. f v vwummiü i i i i y r r r n r r t r +/P7 Stand op Zaterdag 1 uur na.; 758 Vorige stand: 765

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1