Drie eeuwen sterrenwacht DE BETEEKENIS INSTITUUT [MERCURIUS HAVERMOUT 25 ceni per pondspak MARKTEN ZATERDAG 7 OCTOBER De herdenkings plechtigheden KERKLIJSTEN H.H. ELISABETH EN BARBARA BEVERWIJK HILLEGOM HOUTRAKPOLDER SANTPOORT VELSEN-NOORD VELSEN—DRIEHUIS VOGELENZANG VIJFHUIZEN VOORHOUT IJMUIDEN IJMUIDEN-OOST DUIVENSPORT ,De Snelvliegers' yiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii"iiiiiiiiiiiniiiiiii3j^^ig^]^1'g^jl£ BRIEVEN J)e herfstlochten zijn van 'n aangstige schoonheid Op d'n buiten is gin malaise Wegels bemorst van kleuren Als men bij de viering van dit 300-jarig ju bileum zich afvraagt, waarom nu feeste lijk herdacht wordt, dat in Leiden in 1633 een Uhiversiteits-sterrenwacht gesticht werd, dan komt men wel even in verlegenheid. De lange voorgeschiedenis doorbladerend van het nu zoo bekende instituut, d.w.z. de geschiedenis van de stichting af tot 1860, toen de nieuwe, nu nog gebruikte, sterrenwacht voltooid werd, dan leest men een meer amusant dan stich tend verhaal. Men schijnt het den bekenden Franschman Lalande kwalijk te hebben geno men, dat hij na een bezoek aan Leiden be weerde: „en 1775 je n'y vis ni instruments, ni astronome, que l'on puisse citer"; van het groot ste deel van genoemde periode kan men ook nu moeilijk anders constateeren. Die oude geschie denis is door Kaiser met zeer veel moeite en zorg nagezocht en op een niet zeer vroolijken toon neergeschreven, zooals bijna alles van Kaiser overigens in mineur is gesteld. De oor zaak hiervan zal straks wel duidelijk worden. Geven we dus eerst een klein overzicht van de eerste etappe, de lange prae-historie; dan den eersten opbloei sinds Kaiser; en tenslotte de volledige ontwikkeling met de komst van den tegenwoordigen Directeur, Prof. W. de Sitter. Drie jaartallen staan aan het begin van die perioden: 1633, 1860, 1918. Beginnen we met 1633. In Leiden de jonge, maar reeds vermaarde universiteit, waar men oorspronkelijk alleen onderricht gaf in Theo logie, Rechten, Medicijnen, Philosophie en Wis kunde, maar waar al spoedig een docent in de Medicijnen ook Physica gaf, terwijl de hoog leeraar in de Wiskunde al vrij gauw opdracht kreeg Astronomie te geven. De eerste, die deze twee vakken gaf, was de beroemde Sneilius. Deze, meer bekend als physicus en geodeet, deed met zijn eigen instrumenten astronomi sche waarnemingen, vooral van de komeet van 1618. Een van zijn kwadranten wordt nog in Leiden bewaard. Door het werk van den jong gestorven Snei lius kwam men op het idee een sterrenwacht te stichten en wel onder zijn opvolger Golius, die behalve Professor in de Oostersche talen, ook nog Wiskunde en Astronomie gaf. Hoe zonder ling deze combinatie mag schijnen, in de Oos tersche talen was hij een beroemdheid, en Kaiser constateert dat hij zijn leven lang met ernst en liefde voor de astronomie heeft ge werkt. Deze Golius bezat een groot kwadrant van Sneilius, dat in 1632 en 1633 aanleiding gaf tot het bouwen van een platform en een toren op het Universiteitsgebouw aan het Rapenburg, waar ook nog enkele hulpmiddelen voor het onderwijs in de Astronomie werden opgesteld. In den eersten tijd schijnen goede waarnemin gen gedaan te zijn; Huyghens leidt, vermoede- luk uit waarnemingen van Golius, het ^engte- verschil tusschen Leiden en Parijs af. Overigens is er van waarnemingen weinig bekend in de daarop volgende tijden. Wel van groote uit gaven aan nieuwe instrumenten en vergrooting en reparatie van de waarnemingstorens; om streeks 1690 werd n.l. een tweede toren bijge bouwd. Dat kwam wel hoofdzakelijk van het feit, dat weinig bevoegden of zelfs totaal onbe voegden het onderwijs in de Astronomie moes ten geven. Ook een zeer begaafde physicus als W. J. 's Gravesande had niet genoeg hart voor de Astronomie om in Leiden dit vak op peil te brengen. En kwam er een docent op den leer stoel der Astronomie, die zich met hart en ziel aan de waarneming wilde wijden, dan onder vond hij weer zoo weinig medewerking, dat men geen stap verder kwam. Zoo Johann Lulofs, die waarnemingen deed aan Mercurius- en Venus- doorgangen, aan de komeet van Halley enz. Deze leed ook onder de bepaling vanwege het curatorium der Universiteit, dat tijdens het waarnemen het Leidsche publiek toegelaten moest worden, zoodat soms door het gedrang het werken onmogelijk werd, en eens, bi) een maansverduistering, een formeele schermutse ling aan den kijker ontstond tusschen Lulofs en een ongeduldigen bezoeker, die daarbij den kijker ernstig beschadigde. Wat heeft het voor zin deze geschiedenis verder te vervolgen? Of ik moest nog melding maken van de Friesche boeren Roelofs en Rinks, die beroemd waren om hun eigenge maakte spiegeltelescopen, in het begin van de 19e eeuw. Waar ze dien roem vandaan haalden, is volkomen onduidelijk, maar wel wisten ze te bereiken, dat koning Wilem de eerste in 1822 een grooten en enorm duren kijker bij hen be stelde en aan de Leidsche sterrenwacht cadeau gaf. Professor Ekama, die den kijker op last van den minister op zijn bruikbaarheid moest onderzoeken, liet er zich liever niet over uit, omdat het nu eenmaal een koninklijk geschenk was en eerst Kaiser zou in 1839 als zijn mee- hing geven, dat het instrument volkomen on bruikbaar was. Deze Kaiser, die in 1826 tot observator be noemd werd, heeft, men mag wel zeggen zijn leven opgeofferd om Leiden een waardige sterrenwacht te bezorgen, waarvan hij zelf maar weinig meer geprofiteerd heeft. Hij heeft zeer onder zijn lot geleden, dat blijkt wel uit de bittere uitlating over zijn eersten observatortijd: „Ungern aussere ich mich über dise elf meiner besten Lebensjahre, welche ich nutzlos in Lei den, als observator zugebracht habe, aber ich kann doch die Erkl&ring nicht unterdrücken, dasz ich wider meinen Willen und meine Wiin- sche unthatig war und es um mein Lebens- glück immer bedauert habe, dass ich mich in meiner Jugend nicht hatte entschliessen kön- nen, die Astronomie aufzugeben und in meine Heimat Amsterdam zurück zukehren." Des te meer moet men bewonderen met welk een energie hij 34 jaar lang gestreden heeft voor een moderne sterrenwacht. Het pleit hier voor was beslist toen Baron Gevers van Ende geest een beroep deed op het Nederlandsche volk, waardoor in korten tijd 30.000 gulden werd bijeengebracht. De Regeering werd er nu toe gevonden de ontbrekende gelden te geven en in 1860 was het gebouw klaar. De hoofd instrumenten waren een nu nog voortreffelijke meridiaan-cirkel en een refractor van 7 duim opening. Deze meridiaan-cirkel is tot 1918 wel het hoofdinstrument gebleven, niettegenstaan de in 1885 de genoemde 7 duims-kijker door een van 10 duim opening vervangen werd en in 1900 een groote fotografische kijker werd opgesteld. Werkelijk was er een nieuwe tijd voor de Leidsche astronomie aangebraken: de meri diaan-waarnemingen onder Kaiser en de ge broeders v. d. Sande Bakhuyzen worden tot de beste van hun tijd gerekend. Eén jammerlijk ding bleef, n.l. het gebrek aan personeel, dat oorzaak was, dat de meeste waarnemingen niet geheel gereduceerd werden, of met zeer veel vertraging. Zoo werden pas in 1923 de resul taten van waarnemingen gepubliceerd, die van 1870 tot 1885 gedaan waren; en het is altijd waar, dat een dergelijke late reductie de waar de zeer vermindert. Maar de bijdragen tot de waarnemingsmethoden in deae periode gele verd, zijn zeer kostbaar geweest voor de prak tische astronomie. Na het plotseling overlijden van Prof E. F. van de Sande Bakhuyzen in Maart 1918, nam Prof. de Sitter in 1918 het directoraat op zich en reeds anderhalve maand later werd aan het Curatorium van de Universiteit rapport uitge bracht over den staat der sterrenwacht met plannen voor een uitbreiding. Die plannen wer den goed opgenomen en met de uitvoering daarvan gedurende de jaren 1919 tot 1923 werd de grondslag gelegd voor de tegenwoordige sterrenwacht, die, met bescheiden hulpmiddelen in vergelijking met vele buitenlandsche insti tuten, zich een uitstekenden naam verworven heeft. Ten eerste werd er op gelet, dat de be staande instrumenten ten volle werden benut. Vooral de photografische kijker en de z.g. 10 duims refractor hadden nog weinig gepresteerd. Onder den nieuwbenoemden Adjunct-Directeur Prof. Hertzsprung leverden deze nu beste resul taten. De astrophysische afdeeling ontwikkelde zich in 15 jaar zeer snel; een nieuwe kleine, maar zeer voortreffelijke dubbele fotografische kijker werd in 1923 in gebruik genomen. Uiterst vruchtbaar werkte de samenwerking tusschen de Leidsche sterrenwacht en de Uniesterrewag in Johannesburg, waar sinds enkele jaren een Leidsche observator fotografeert en het mate riaal naar Leiden stuurt, zoodat Leiden a.h.w. den Zuidelijken hemel binnen haar gezichtskring getrokken heeft. Als binnen een paar jaar door een gift van de Rockefeller-foundation een groote dubbele fotografische kijker, in eigen dom van de Leidsche sterrenwacht in Johan nesburg is opgesteld, zal die filiaalsterrenwacht een nog belangrijker verrijking voor Leiden zijn. De meridiaancirkel van 1860 is nog steeds een „konkurrenz-fahige" kijker en belangrijk werk werd er gedaan door de reductie van oude waarnemingen, zooals ik vermeldde. En dat er nieuwe experimenten ook op dit oude gebied van de z.g. fundamenteele astronomie worden beproefd, bewijst de expeditie van 1931 tot 1933 naar Kenya van Dr. Hins en v. Herk, die daar een nieuw toestel beproefden, naar het idee, van den oud-hoofdassistent, C. Sanders. Grooteren naam nog verwierf Leiden op theoretisch-astronomisch gebied, wel op de eer ste plaats door het werk van den tegenwoor digen directeur, Prof. W. de Sitter. Behalve zijn onderzoekingen van de satellieten van Ju piter, die een paar jaar terug nog in Engeland bekroond werden door de gouden medaille van de Royal Astronomical Society, verdienen zijn onderzoekingen op het gebied van de relativi teitstheorie vermelding, die de Sitter naast Ein stein tot de grootste autoriteiten op dit gebied verheffen. Uit Leiden ook werden belangrijke bijdragen tot de statistische astronomie geleverd. Dit alles maakt een geheel verleden van een twee eeuwen sluimerende sterrenwacht goed. De stichting van 1633 draagt haar late, maar zeer overvloedige vruchten, zoodat de viering van het 300-jarig bestaan, die bij het doorbladeren van de oudste geschiedenis een hachelijke on derneming scheen, nu wel schitterend gerecht vaardigd wordt. Een sterrenwacht, die, klein als ze is, toch gaarne bezocht wordt door buiten landsche astronomen, die er eenigen tijd ko men studeeren en wier leerlingen de wereld over een goeden naam hebben, kan met vreug de en rechtmatigen trots even terugzien op wat ze presteerde voor de Nederlandsche bijdrage tot de wetenschap. P. P. RRUNA. In tegenwoordigheid van Z.Exc. den Buiten gewonen Gezant en Gevolmachtigd Minister van Zuid-Afrika en van den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, den Chef van de afdeeling Hooger Onderwijs van het Departement Mr. A. J. L. van Beeck Calkoen, den President-Curator van de Leidsche Univer siteit Mr. A. van de Sande Bakhuyzen, den se cretaris der Curatoren Mr. P. J. Idenburg. den rector-magnificus der Leidsche Universiteit Prof. Mr. D. van Blom, den secretaris van den Senaat Prof. Dr. W. van der Woude, allen leden van het Curatorium en van den Senaat, vele doktoren, lectoren, conservatoren en pri vaat-docenten, de buitenlandsche vertegen woordigers Prof. Stratton uit Engeland, Prof. Le Comte de la Baumen Pluvinel, uit Frank rijk, Prof. Silva uit Italië, Prof. Dr. O. Berg- strand uit Scandinavië, Prof. J. H. van Oort uit de Vsreenigde Staten, Prof. E. Bianchi na mens de International Astronomical Union, Dr S. C. Meyering namens de Nederlandsch-Indi- sche Sterrenkundige Vereeniging, Prof. Loder W. Jones namens het Rockefeller Instituut, voorts onderscheidene Leidsche autoriteiten op het gebied van Kunsten en Wetenschappen, werd hedenmiddag in een plechtige zitting van den senaat der Leidsche Universiteit in het Groot-Auditorium het 300-jarig bestaan der sterrenwacht herdacht door den rector-magni ficus Prof. Mr. D. van Blom en door den direc teur der sterrenwacht, Prof. Dr. de Sitter. De rector verklaarde, dat in verband met de crisis soberheid in deze herdenking is betracht. Spr. vergeleek den tijd van 1633 met dien van thans, daarbij aan het slot van zijn rede wij zend naar de toekomst, waarin de wetenschap door nieuwe grooten zal worden voortgeplant. Na de aanwezige Excellenties te hebben be groet en den dank voor hun belangstelling te hebben uitgesproken, trok ook Prof. de Sitter een vergelijking tusschen de jaren 1633 en 1933. Spr. stelde zich daarbij op het standpunt van de hedendaagsche wetenschap en gaf van dat standpunt uit een terugblik op het verleden. Daarbij herinnerde hij eerst aan het feit, dat de beoefenaren der wetenschap zich thans veel meer leden voelen van een wereldbroederschap, dank zij de ontwikkeling van het verkeer, dat alle afstanden kleiner heeft gemaakt. Dit' is een groot verschil met vroeger. Ook de foto grafie heeft andere mogelijkheden aan den sterrenkunde gegeven. Zij leidde omstreeks 1860 een nieuw tijdperk in de astronomie in. De stichting der sterrenwacht valt precies op het moment van den overgang van het Ptole- maeïsche naar het Necotoniaansche tijdvak. Golius, de stichter der sterrenwacht, was een leerling van Sneilius, die op zijn beurt over tuigd aanhanger van Ptolemaeus was. ZONDAG de H.H. Missen om half 7, kwart voor 3, 9 uur en half 11 Hoogmis; half 6 Maria- congregatie afdeeling jongens; 7 uur Lof met Rozenhoedje en gebeden voor de October- maand. Onder de H.H. Missen collecte voor het Seminarie Hageveld. MAANDAG geen H. Familie afd. mannen. DINSDAG de Maria-Congr. afd. meisjes, is voortaan op Dinsdagavond om kwart over 8. DONDERDAG geen H. Fam. afd. vrouwen. ZATERDAG van 5 tot half 10 gelegenheid om te biechten. In de week de H.H. Missen om kwart vóór 7, half 8, kwart over 8 en 9 uur, behalve Woens dag, alsdan geen H. Mis om half 8. ZONDAG, 3e Zondag van de maand, algem. II. Communie voor de, leden van de Jongens- Congr. Alsdan collecte voor de St. Martha-Ver. Gedurende de Octobermaand is er lederen avond om half acht Lof met rozenhoedje en voorgeschreven gebeden voor de Octobermaand. O. L. Vr. v. Goeden Raad ZONDAG, 18e Zondag na Pinksteren. De H.H. Missen om 7, en om 10 u. de Hoogmis. Onder de H.H. Missen collecte voor het Semi- nafïé Hageveld;" om 12 u. catechismus; 6 u. Lof ter eere van Maria, met Octoberoefening. Daar na Congregatie voor de jongens. MAANDAG en alle dagen van de week 's avonds om 7 uur Lof met Rozenhoedje en voorgeschreven gebeden. De eerste week is goed geweest, niemand verzuime om door het bidden van den Rozenkrans de nooden der Kerk Gode aan te bevelen. Na het Lof Congregatie mannen. DINSDAG na het Lof Congregatie voor alle meisjes. WOENSDAG-morgen 7 u. Generale H. Com munie voor de Graalleden. Na het Lof H. Fa milie en Congregatie jonge mannen. DONDERDAG biechthooren voor de jongens om 12 uur; voor de meisjes om 3.30 u. VRIJDAG Generale H. Communie voor de schoolkinderen, 's Morgens om 7 u. gezongen Requiem voor degenen wier namen voorkomen op de maandlijst. ZATERDAG biechthooren van 5—8.30 uur. Marialof om 7 uur. ZONDAG, 3de van de maand, collecte voor de sieraden. Hoogmis tot int. van de R. K. Drankbestrijders en Maria-vereering. St. Agatha ZONDAG, 18e Zondag na Pinksteren. Gele genheid om te communiceeren onder de H. Mis van 6 uur, een kwartier vóór elke H. Mis en onder iedere H. Mis. Te 6, 7 en 8.30 de stille H.H. Missen en te 10 uur de Hoogmis. Te 7 uur H. Mis tot intentie van de Graalwacht en alge meene H. Communie der leden. Te 12 uur cate chismus v. d. kinderen der plechtige H. Com munie; te kwart voor 6 H. Familie; te 7 uur Lof met Rozenhoedje ter viering van de Octo bermaand. MAANDAG onder de H. Mis van 7 uur alge- meene H. Communie der Graalwachtleden. MAANDAG-avcnd en verder alle avonden van de week te 7 uur Lof met Rozenhoedje en Litanie en gebed tot St. Josef ter viering van de Octobermaand. DINSDAG, des avonds te 7 en te 8 uur de Mana-Congregatie voor de meisjes. WOENSDAG, onder de H. Mis van 6.30 alge meene H. Communie voor de meisjes van de 2e afdeeling van de Maria-Congregatie. Des avonds te 7.30 Maria-Congregatie voor de jóngens en te 8.30 H. Familie voor de jonge mannen. DONDERDAG geen H. Mis te 9 uur maar te 9.30 „Veni Creator" en gezongen H. Mis met huwelijksinzegening. VRIJDAG te 7 uur gezongen Jaargetijde voor Henricus de Wolf en te 9 uur gezongen Jaar getijde voor Maria Rooijmans. Te 11.30 en 4 uur biechthooren voor de meisjes. ZATERDAG onder de H. Mis van 8 uur ge meenschappelijke H. Communie voor de school meisjes; van 4.30 tot 8.30 biechtgelegenheid; te 7 uur Lof ter eere van O. L. Vr. ter Nood met de gebeden voor de ingekomen intenties. Dagelijks reeds te 6.30 gelegenheid om te communiceeren. MAANDAG te 7 uur H. Mis voor de overle den onderwijzers en leerlingen van de R. K. Pa rochiale Jongensschool. A.s. ZONDAG schaalcollecte voor de rentebe taling der kerk. St. Joseph ZONDAG, 8 Oct. de schaalcollecte voor het Sem. Hageveld. De stille H. H. Missen te 7 en 8.30 en te 10 uur de Hoogmis. Daarna verpach ting der open plaatsen. Te 12.30 uur Zondag- sche leering. Patronaat naar gewoonte. Te 7 uur Lof met Octobermaandgebeden. Door de week de H.H. Missen te 7 uur en 7.45 uur. Alle avonden te half acht het Lof. DINSDAG, te 8.15 Maria-congregatie, afd. ouderen. DONDERDAG, te 8.15 uur Maria-Congrega tie, afdeeling jongeren. Bij de Zusters van 7 tot 8 H. Uur. VRIJDAG te 8.15 uur H. Familie. ZATERDAG, biechten van 4 tot 8.30 uur. ZONDAG 15 Oct. de schaalcollecte voor de armen. (Wintertijd) ZONDAG, 18e Zondag na Pinksteren. Half 8 de Vroegmis,; kwart over 10 de Hoogmis met volkszang, 's Middags om half 3 de Maria-Con gregatie voor de dames en om 3 uur Lof met October-gebeden. Heden collecte voor ons Klein Seminarie Ha geveld. Na de H.H. Missen zuleh de heeren Kerk meesters zitting houden tot het innen van den derden termijn der plaataengelden. Maandag-, Dinsdag-, Woensdag- en Vrijdag ochtend om kwart over 8 gezamenlijk bidden van de October-gebeden met Uitstelling en Zegen met het Allerheiligste. DINSDAG-middag les in de kerkelijke gezan gen; 's avonds om 7 uur Maria-Congregatie voor de jongemannen. DONDERDAG-ochtend om 7 uur zal de H. Communie niet worden uitgereikt; de H. Mis om 8 uur; 's avonds 7 uur Lof met October oefening. ZATERDAG-middag van 34 uur en des avonds van 79 uur gelegenheid om te biech ten. ZONDAG a.s. collecte voor onze eigen kerk. Deze week: Alle dagen (behalve Donderdag) te 7 uur uitreiking van de H. Communie en om kwart vóór 8 de H. Mis, behalve Donderdag, dan is de H. Mis om 8 uur. O. L. VR. ALTIJDD. BIJSTAND Zondag 8 October. Achtiende Zondag na Pinksteren. De stille HH. Missen zfjn te 7 en 9 uur en de Hoogmis te half elf. Onder de H.H. Missen schaalcollecte voor het Seminarie Hageveld. Te half 1 voorbereiding voor de ver nieuwing der Doopbeloften. Te 7 uur Broeder schapslof ter eere van O. L. Vrouw van Altijd- durenden Bijstand met gebeden van de Octo bermaand. Er bestaat gelegenheid intenties op te geven waarvoor gezamenlijk wordt gebeden. Men brenge het Broederschapsboekje mede. Gedurende deze week is er iederen avond te 7 nur oefening van de Octobermaand. MAANDAG 9 October, 's Middags te 5 uur repetitie van de Edelwacht. Te half 8 Maria- Congregatie voor de meisjes (2e afdeeling). DINSDAG 10 October. Te half 8 bijeenkomst van de beide afdeelingen der meisjes-congre gatie in de parochiezaal, daarna zangles'. WOENSDAG 11 October. Te half 11 „Veni creator", huwelijkssluiting en gezongen Huwe lijksmis tot intentie van het Bruidspaar Mat- theus Cornelis Maarschalk en Adriana Johanna Catharina Maria van de Braak. Te half 3 cate chismus voor de openbare school en te drie uur voorbereiding der Eerst-Communicanten. ?"ïa het Lof Maria-Congregatie voor de jongens van 1317 jaar. VRIJDAG 13 October. Te kwart na 4 biecht hooren voor de schoolkinderen. ZATERDAG 14 October. Te 7 uur algemeene H. Communie der schoolkinderen; van 49 uur biechthooren. ZONDAG 15 October. Onder de H.H. Missen driemaandelijksche schaalcollecte voor onze armen. De H.H. Missen zijn deze week te 7 en half 9 uur, behalve Woensdag, alsdan te half 11. Da gelijks wordt ook te 8 uur de H. Communie uit gereikt. ZONDAG: de H.H. Missen te half 7, 8 uur en te kwart over 10 de Hoogmis. Onder de H. Mis van 8 uur algemeene H. Communie voor de le den der H. Familie afd. vrouwen. Onder de H.H. Missen collecte voor de sieraden van Kerk en Altaar. Te 12 uur catechismus voor de plechtige H. Communie. Te half 7 Maria-Lof met Rozenhoedje en de gebeden v. d. Octobermaand. DINSDAG-avond te half 8 Maria-Congregatie voor de meisjes van 17 jaar en ouder. WOENSDAG-avond 7 uur H. Familie afd. vrouwen. 8 uur Maria-Congregatie voor de jon gelingen van 17 jaar en ouder. DONDERDAG: 's morgens te 7 uur gezongen Requiem voor hen wier namen op de zielelijst geplaatst zijn. 's Avonds te half 8 H. Familie afd. mannen. ZATERDAG: Biechthooren van 4 tot half 8 en van 8 tot 9 uur. Te half 8 Maria-Lof met de oefeningen van de Octobermaand. ZONDAG Eucharistische dag. De H.H. Missen te 8% (Hoogmis) en lO'/i- Collecte met O. S. voor het Jeugdwerk. Te 4 uur wordt het Allerh. ter aanbidding uitgesteld tot 7 uur alsdan Lof met Rozenkransge beden. Te AYï algemeene aanbidding van de leden der Maria Congregatie meisjes eerste en tweede afdeeling. MAANDAG. Te 7 uur Maria-Congregatie meisjes eerste afdeeling. DINSDAG 8lA Maria Congregatie meisjes tweede afdeeling. WOENSDAG. Eerste H. Mis te half zeven, waaronder algemeene H. Communie van alle meisjes der Maria-congregatie. Des avonds te 7 uur Lof met gebeden van de Octobermaand. DONDERDAG Te 10 uur gezongen Huwe lijksmis voor bruidspaar de Vos-van Schin kel. VRIJDAG Kinderen-biechthooren. Verder biechthooren dagelijks voor en na de H. Mis sen en Zaterdag van 4 tot 5 en van 6 tot 8. ZATERDAG 7 uur Lof met gebeden van de Octobermaand. ZONDAG, 6.45 uitreiken H. Communie, 7.30 Vroegmis, 10 uur Hoogmis. Des avonds 7 uur Lof, Roz. en Octobermaandgebeden. DINSDAG, 7.30 des avonds Lof, Roz. en ge beden Octobermaand, teven meisjescongrega tie. WOENSDAG, kwart voor 8 Gezellenvereeni- ging, feest van het Moederschap van Ma ria. DONDERDAG, 7.30 uur des avonds Lof, Roz. etc., tevens congregatie voor de jongens! ZATERDAG, van 5 tot 8 uur biechthooren. Spieringweg 398 ZONDAG de H.H. Missen om half 8 en 10 uur Hoogmis. Collecte voor het Seminarie Hageveld te Heemstede. H. Communie wordt uitgereikt om 7 uur. 's Avonds 7 uur Octobermaand-oefe- ningen. H. Mis half 8 voor overl. fam. Dieben en v. Rijn. 10 uur voor parochie. MAANDAG 8 uur Amoldus Jos. Meyer en Cornelia Maria Reuser. Rozenhoedje, 's Avonds 7 uur Mariacongregatie voor jongelingen. DINSDAG 8 uur gezongen H. Mis voor meest verlaten zielen in Vagevuur. 7 uur October- maandoefeningen. WOENSDAG 8 uur Alida Maria van Bentem. Rozenhoedje. DONDERDAG 8 uur Nicolaas Eko en Maria Stokman. 7 uur Octobermaandoefeningen. VRIJDAG 8 uur Maria v. Bentem.Stokman. Rozenhoedje. ZATERDAG 8 uur Joannes Engele en Maria Anna Stokman. 57 uur biechthooren en na het Lof. 7 uur Octobermaandoefeningen. ZONDAG, schaalcollecte voor het Seminarie Hageveld: te half 8 Vroegmis, 9 uur H. Com munie, 10 uur Hoogmis, half 12 Congregatie voor de meisjes, half 3 Marialof met Rozen kransgebeden, waarna oplegging van scapulier en wijding van godvruchtige voorwerpen. 5 uur Congregatie voor de jongens, waarna patro naat: van kwart over 7 tot half 10 Gezellen - vereeniging. De rozenkransgebeden dagelijks te kwart vóór 8, op lofdagen onder het Lof. MAANDAG-avond te 7 uur Congregatie voor de jongemannen. Woensdag-avond 7 uur Marialof. DONDERDAG-avond te 7 uur Congregatie voor de Jongedochters. Gelegenheid om te biechten: ZATERDAG van 5 tot 8 uur. Deze week ko men de meisjes biechten. ZONDAG as. Schaalcollecte voor het pa rochiehuis. Zaterdag by Kerkberichten N.H.Crt. 10 ZONDAG Algemeene H. Communie voor de jongens. Collecte voor het seminarie Ha geveld. 6K oefeningen van de October maand, 7 opening van het Triduum voor de mannen; toegang voor allen. MAANDAG 6 's morgens meditatie; 654 eerste H. Mis. 7 's avonds oefeningen van de Octobermaand; 854 oefeningen van het Triduum. A.s. MAANDAG. De gewone Congregaties vervallen deze week. WOENSDAG om 6. uur de eerste H. Mis waaronder algemeene H. Communie, met voorbereiding; deze H. Mis wordt gezongen door de Sint Josephgezellen. VRIJDAG om 7 uur Lof met oefeningen van de Octobermaand; dit eveneens voor volgende dagen. ZATERDAf; 5 tot 9 gelegenheid om te biech ten. A.s. Zondag algemeene H. Communie voor de Congregatie der mannen. iNEDERLANDSCH FABRIKAAT ZONDAG 18e Zondag na Pinksteren. De H.H. Missen half 7, 8 uur en kwart over 9 voor de kinderen, half 11 de Hoogmis. Om half 7 Lof met Rozenhoedje. DINSDAG feestdag van den H. Daniël en ge. zeilen, Martelaren onzer Orde, volle aflaat, Des avonds om half acht Lof en Rozenhoedje ter eere van den H. Antonius. Na het Lof congre gatie voor de afdeeling kleinen. WOENSDAG feestdag van het goddelijk Moe derschap van Maria, 's Avonds na het Lof Con gregatie voor de jongens. DONDERDAG feestdag van den H. Seraphi- nus belijder van de Orde der Kapucijnen, vuile aflaat. .VRIJDAG, 's avonds Rozenhoedje en Kruisweg. Gedurende de Octobermaand iederen avoijd om half 8 kort Lof met Rozenhoedje en gebed tot den H. Jozef. Wedvlucht van af Quievrain op 1 Oct. De uitslag is als volgt: P. J. v. Daalen 1, 2, 3, 7, 9, 10, 16. J. W. Wolters 4, 6, 17, 18. H. V. Roosdorp 5, 8. J. J. Petri 11, 19. W. Petri 12, 13, 14, 15. BEVERWIJK, 5 Oct. Veiling. Besteed werd voor: Vroege Tulpen: Murillo 12-op 1.40. Mr. vM d. Hoef 10-11 0.75, Prins van Oostenrijk 11-12 I.00. Darwin en late Tulpen: Bartigon z. 12-op 0.90, Baron de la Tonnaye z. 12-op 0.90, Clara Butt z. 10-11 0.50, Le Nótre z. 12-oo 0.90, Mad. Krelage z. 11-12 0.65, z. 10-11 0.50, Phil, de Commines z. 11-12 0.65. Pride of Hariem z. 12-op 0.90, z. 11-12 0.65, e.l.t. Inglesc. Yellow z. 12-op 0.90, z. 10-11 0.50. Irissen: David Bless 8-op 0.25 7-8 0.10, Im perator 8-op 021, 7-8 0.10, 6-7 0.04, f.'edgewood 8-op 0.80. White Excelsior 8-op 0.60, 7-8 0.30. Lelies: Umbellatum 18-20 0.95, 16-18 0.50, 14-16 0.35, Tigrinum 16-18 l.OOt 14-16 0.45, Simplex 18-20 1.75, 16-18 1.20, 14-16 0.55. Gladiolussen: Early Sunrise 14-op 0.60, 12-14 0.15, Yvonne 14-op 0.60. BEVERWIJK 6 Oct. R.K. Coöp. Tuindersver. „Kennemerland" Spinazie 0.140.50 Sla 0.15 0.40. Postelein 0.200.38. Andijvie 0.150.30 per kist. Wortelen 0.030.05, Raapstelen 0.01 0.02, Radijs 0.02, Peterselie 0.01—0.02, Selderie 0.010.02V2Prei 0.030.06. per bos. Bloemkool I 0.050.07, idem II 0.020.03 per stuk. Toma ten 0.020.06 per KG. Aardbeien 0.230.40 per doosje. Komkommers 0.010.06 per stuk. Capu- cijners W. 0.280.32, Pronkboonen 0.040.05, Snijboonen 0.070.14, dikke Boonen 0.050.14. Spércieboonen z. dr. 0.060.16. Trosboonen 0.10 0.20 per K.G. Roode kool 0.030.05. Chin, kool 0.030.05 per stuk. Spruiten 0.060.07 per K.G. Groene kool 0.020.03, Knollen 0.020.06, Me loenen 0.080.20 per stuk. BEVERWIJK, 6 Oct. (Coöp. Tuinb. Vrije groen ten en fruitv. B.A.) Natuursnijb. 413, kas- 11 —16. dik 311, rentegevers 1014, meerb. m. dr. 514, enk stok- z. dr. 612 y2, tros 1016, handappels 1121, druiven 2430 per K.G. Sla per 100, kist, 2540. div. bosgroenten 16 per 100, bloemkool 1.509.50, groene kool 12.50 per 100. LEIDEN, 6 Oct. Kaasmarkt Aangevoerd 90 partijen kaas, 64 Goudsche en 26 partijen Leid sche kaas. Prijs le soort Goudsche kaas f 24.00 27.50 per 50 K.G.. idem 2e soort 21.0023 00. le soort Leidsche 25.0029.00, idem 2e soort 22.00 24.00. Handel matig. ..LEIDEN. 6 Oct. Veemarkt Aangevoerd: 732 runderen; 198 kalveren, 1020 schapen, 41 stieren 60200. Handel matig. 173 kalf- en melkkoeien 90180; 349 varekoeien 95110. Handel stroef, 169 vette ossen 90—225; (schoon a. d. haak 3460 cent per K.G.) 134 graskalveren 14—34: 13 vette kalveren f 40—65, 52 75 ets. per K.G., 51 nuch tere kalveren 47. Handel matig. 670 vette scha pen 1260. Handel traag. 350 weideschapen 10 14. 386 mestvarkens 1226. Handel zeer matig. 466 biggen 59. Handel zeer matig, 1 paard, 5 veu lens. 4 Bokken en geiten 28. ALKMAAR, 7 Oct. Veemarkt. 15 Paarden 80.00 225.00, 20 Melkkoeien 110.00200.00, 12 nuch tere Slachtkalveren 6.0014.00. 137 vette Scha pen 11 0018.00 Overhouders 7.0013.50. 12 Schrammen 18.0024.00, 7 Biggen (10 weken) II.50. 6 Bokken en Geiten 2.006.00 per stuk. Handel stil. ALKMAAR. 7 Oct, Boter- en Eierenmarkt. Bo ter, fabriek 0.750.87'i. Eieren, groothandel 4.75 5.15. Eendeieren 2.90. BROEK OP LANGENDIJK 7 Oct. 1300 K.G. Tomaten: A 2.00—2.40. B 2.30. C 2.00, CC 2.00. 13000 K.G. Aardappelen: Schotsche Muizen 0.50 0 70. Eigenheimers 2.002.10. 1400 K.G. Wor telen 2.20. 29000 K G. Roode kool 1.001.30. 25000 KG Gele kool 1.001.10. 35000 K.G. Vroege Witte kool 0.401.25. 5000 K.G. Deensche Witte kool 0.700.80. 11500 K.G. Uien: Gele Uien 1.80 —1.90. Gele Drielingen 1.001.10. Gele Nep 2.90 7.20. 1600 stuks Bloemkool: le soort 1.806.40. 2e soort 0.75—1.50. 350 K.G. Siaboonen 8.50 9.00, 5500 KG. Andijvie 0.50. 14000 K.G. Bieten 0.601.00. NOÖRD-SCHARWOUDE. 7 Oct. 29000 KG. Aardappelen: Schotsche Muizen 0.60, BI. Eigen heimers 2.202.30. 2600 K.G. Spercieboonen 2.50 10 40. 16 K.G. Snijboor.en 3.20. 19400 K.G. Uien: Gele Nep 2.703.00, Drielingen l.OO1.20, Uien 1.501.60, Grove Uien 1.902.10. 7200 K G. Peen 1.701.80. idem kleine 0.60. 7700 K.G. Kroten 0.600.70. 16800 K.G. Roode kool 1.00— 1 60 22200 K.G. Gew. Witte kool 1125. 4200 K.G. D Witte kool 0.7012C. 16000 K.G. Gele kool 1.001.10. 275 stuks Bloemkool 2202.70 per 100 stuks. HEILOC), 6 Oct. St. Wililbrordus Aardbeien 0.170.28 per doosje; Andijvie 0.500.90; Kropsla 0.801.70; Komkommers 0.602.40 per 100; Me loenen 0.060.18 per stuk; Tomaten 0.01—£.03; Dubb. Stamslaboonen 0.05—-0.09; 0.040.07; boonen 0.030.15; Augurken 0.080.31 per K.G.; Wortelen 0.31—0.45 per 10 bos. brand bemorst iiiiiliilllllllll|IIIIIIIIIIIIIIIIII|iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin ULVENHOUT, 3 Oct. 1933 Menier, Volop herfst is 't op d'n bul- ten Ónze eikenlanen in de Uiven. houtsche f®CD!nws.taan in 'nen rossen 6loel'De Wegel* liggen kleuren Amico, ge wel twee reksdaalders in oew oogkas ,d en staan, ge mot nomv wel hardsteke Var,m.?laise en zürgen zljn as ge de scho° n d'n buiten in 't geheel nie ziet! h De lochten mi5ien ]aag over de ak kers, in 'n ge van wor P°°kachtige Kleuren, da ge T stillekes varpn flodders zwart, zocw groot as hul?,n'nacht t r de schepping as bonken van d erwjj, er toch ok pla. katen van 8 w or J;e zuiver tusschendeur lichten dat er °ew oogen pieken gaan De herfstloe brikt ri.n aangstige schoon heid. Nouw en gesr» d n hemel open of er •n reuzenbarst ngen is Dan dringt 1 blaauw °ew ]ekken ÖE~Iaauwe gaten, zoow diep as de lkenklodder^ „Usschen de zwarte en zuiveren w da ge tusschen de iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii voren van oewen akker zitten, om 't op oew gemak te kunnen zien. En dan, in da-d- eeuwig beweeg van gevaarten, daar boven oewen kop, dan bolt daar ineenen, over 'nen raand zuiver, 't zonneke uit, da met een z'n gouwen lichtpieken over hemel en èèrde waaiert, dat de tranen in oew oogen dringen. Heel die bonte herfstlocht, overgoten met 't gouwen waas van de puilende zon, spiegelt dan op èèrde neer, in de Mark, in de plassen en in de sloten, of 't allemaal gaanscb betooverr) is deur onzen Schepper zeivers, die effe schijnt te glimlachen naar 't manneke in die akkervoren, dat er niks aanders van snapt dan dat 't alle gaar zoow bezonder schoon en grotsch is! Neeë, veul is 't nie, da „begrip". En toch En nouw schiet me ineenen in de gedachten 'n geleerd kraantenartikel van 'nen perfesster, da 'k vleejen jaar op deus tijdstip toevallig ge lezen heb. En deuzen heer, die scheikundige van z'nen stiel schijnt te zijn, begost te ver klaren, wèèrom de blaren geel en rood worren in 't najaar. Maar.... daar wist ie nie veul van, al zeg 'k 't zeivers, zonder perfester te zijn! Hij wist alleen heel geleerde namen te geven aim da geel en éan da rood en op zijn (schei kundige) manier, wist ie een en aander te ver tellen over 't afvallen van de blaren. En efkens, as ik 't gelezen had, dan had lk t gevoel as 'n kind hee, da z'n spoortreintje kapot gemokt hee, om te onderzoeken wat er van bin nen inzit, 't Speulgoed iskapot en wat er binnen inzit is 't bekijken nie wèèrd! Veur 't kind is 't plezier d'r af. Veur vader en moeder is 't plezier d'r af. Op d'n vloer liggen nog alleen maar de scherf- kens van 'n stukske ouder- en kindergeluk. En veur da leste, da stukske geluk, was da klinkende, piepende spoorke toch in de waereld, amico! Maar genogt. Genogt over da spoorke! En over dieën perf ester, 'k Wouw er van gezeed hebben ollee ge begrept me wel da-d-et bietje „begrip", be staande uit louter daankbaarheid veur dat herfstschoon, méér is veur 't leven dan alle verklaringen mee stadhuiswoorden. AS ik m'n eikenkruinen in de bosschen zie verkleuren tot gouwen koepels in de zon, dan zee da meer dan: dat de „carotine in de blaren aan 't oxideeren is naar xanthophyl." Ik zeg: ge mot wel twee reksdaalders in oew oogkassen hebben staan, om bij 't schoons van deuzen tijd iets aanders te gedenken dan de daankbaarheid aan onzen Schepper. Neeë, op d'n buiten, in 't boscli in velden en akkers, in de woeste lochten en in de bonte wateren, daar is nog gin malaise te bekennen. Daar is nog nie aan geprutst deur menschen- geleerdheid en eigenwaan, die van de schat rijke, gulgevende èèrde één bedeelingshuis ge mokt hebben veur de erme bewoonders Waant, amico, daar zijn gin uitzonderingen. D'n man, die vandaag nog duuzenden guldens trekt aan tantième en winstverdeelingen ollee, dieën enkeling is zelfs nog 'nen hunkerèèr naar wa geluk, waaraan de waereld zoow dood- èrm is geworren! Waant deur d'n èremoei. die ieveraans heerscht, deur d'n hongersnood zelfs die op groote waereldplakaten heerscht is 't mensch- dom over 't geheel zóów somber, bitter en on- haandelbaar geworren, dat er veur ginnen eenen mensch meer geluk te vinden is. En 'n bietje geluk? 't Is 't zonneke waaronder 't menschenplantje gedijen mot. Zonder zon kan 't gewaske-n-in 't leven blij ven,, zekers, maar ik zouw oew op hoekskes van m'n akkerlaand, waar de zon nie bij kan deur wilgenstruiken en eikenloof, daar zouw ik oew 't verschil kunnen aantoonen tusschen 't gewas, midden in d'n akker onder 't volle zornelicht en 't gewas dat er grootelijks van verstoken is. Aan d'nen eenen kant malsch, uit de kluiten geschoten en sappig, struisch gewas; aan d'n aanderen kaant de.... slaanke lijners! (Daarom is da teugenswoordigzeker.... mode die slaanke lijn?). Daar schiet me nog iets te binnen 'k Schrijf vandaag zoow maar presieskes lijk 't in m'nen kop springt, ziede wel, maar-eh-Trui och neeë, da's privé. In ieder geval, daar is van avond feest.. Maar 'k woüw dan zeggen: 'k moest over "n tijdje 'kheb 't oew indertijd wel geschreven denk 'k bij d'n dokter zijn. 'n Steenpuist. Ti kanjer as 'n spruit, zat me te tempteeren, om er mesjokken van te worren en 'k zee teugen 'm: „dokterke, doe me 'n lol en put er da dink 's effen uit; gij kunt 'm beter in oew prulle- maand hebben dan ik in m'nen nek." ,,'tls "n knaap," zee-t-ie! „Nou vooruit, zag, bijt even op de tanden, jaahaa hoep ziezoo, dat ben je kwijt man." „Nouw, amico, 'k had niks laten merken, maar Onzelieveneer hee me heuren foeteren, horre! Twee zweetpèèrltjes stingen er van op m'n neus. „Hèhè," zee ik: „bedaankt, horre!" „Deed 't pijn?'*— vroeg ie, terwijl ie mee z'nen èèrpelschilder onder de kraan sting. „Moeite nie wèèrd, wa kost da, dokterke?" „Je bent nog nie klaar! 'k Zal 't gat even vullen en pleisteren, 'n oogenblik, je bent zoo haastig, vadertje." „M'n klaanten wachten, man; m'nen groen- tenwagel staat veur de deur." En as ik dan gestucadoord was, dan zee-t-le' „je bent te vet." En onderwijle keek ie me "n bietje afkeurend aan. „Gij te mager," zee ik en la trok net zo'n vies gezicht as hij. ,,'kZouw je haast onder behandeling willen stellen en je 'n diëet voorschrijven," zee-t-ie peinzend en op 'n manier of ie mijn „vies" ge zicht nie zag. ,,'n Diëet?" ,Mja!" „Slaai mee vifitamientjes?" „Juist. Enne „En vietamientjes mee slaai!" „Je moet er niet om lachen, vriend, heele huishoudens „Zijn eiLfek van geworren," viel ik m in zn rede. En *een: „lustert 's naar mijn menierke. 't Echte recept om mager te worren, da lust ik niel" .Komkom," deed ie seerjeus: .komkom, jij kunt tegen 'n duwtje zeg, dat heb ik al ge merkt, praat me nu niet van bittere drankjes, da's niets voor jou en bovendien: je krijgt geen drankjes of pilletjes, man!" „Nouw ikke weer," viel ik er tusschen: „kek 's ge begrept me verkeerd." „Nee werke Ik pakte 'm bij z'nen erm. Tt Schrok 'n bietje. Zachte, dunne ermkes as, as, nouwja, as lever worstjes. „Kek 's, dokterke," zee ik, toen 'k 'm gaauy losgelaten had: ^kek 's: ik bedoel dat er maar één recept is om mager te worren. Of ge mijn nouw 'nen krop slaai voert mee. "hen schelle- visch, of 'nen boerenkool mee worst, ik gedij van allebei, man! Maar waar Tien mensch ma ger van wordt, dokterke, da's van zurg en cha grijn, goed schudden en elke minuut Ti drup peltje of tien." Hij lachte. „Mag ik 'ns een gekke vraag doen? vroeg ie. „Ze kan nie gek genogt zijn, dokter, as me maar leut hebben!" „Ben jij....?" „Ja," lachte-n-ik: „ik ben d'n Dré!" „Ge mot zekers weg," vroeg ie op z'n Bra- baantsch: „waant ge sprak van oewen groen ten wagel!" Ik knikte. „Jammer." zee-t-ie: „aanders had Ti "nen borrel ingeschonken en dan hadden me 's ge lachen, Dré!" Amico, d'n kerrel knapte heelegaar op! „Maar van borrels wordt Tien mensch ok dik, dokterke," plaagde-n-ik 'm. Schaterend namen we afscheid van mekaar. Hij dee nog bonjour achter de gordijnen, as ik Blek aanzette. Tc Nam m'n petje-n-af, knipte 'n ogske en ging op weg. D'n kerrel, amico, sting ok in d'n schaduw net as da-d-hoekgewas op m'nen akker en nouw docht ie da schaduw en mager *t heil van *t menschdom is! D'n buiten is op d'n oogenblik Vol! 'kWouw van d'n schoonen herfst geschreven hebben en 'k schreef overd'n düster! Afijn, de noste week. Tt Gaai nouw 'n bor reltje inschenken! Amico, veuï groeten van Trui nou ja, ze passeert vandaag de zes krüskes en as altü gin horke minder van oewen ooct a voe

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3