STADSNIEUWS I %Uk wat wiU OÉI Viaduct ingestort te Milaan I - ZATERDAG 7 OCTOBER TENTOONSTELLING Sacramentsvereeniging NIEUW-GUINEA Emigratie-mogelijkheden DE NIEUWE LEENING VAN HAARLEM VAN ONZE RECHTBANK Uitspraken De uitgifte tegen 98% Katholieke Jongens- Centrale Benoeming van plaatselijke directeuren MEDISCHE KRONIEK Inenting tegen tuberculose EEN NIEUWE MEISJES-H. B. S. V »-'i Tot nu toe zes dooden geborgen Uitkeeringen uit het Gemeentefonds Het wetsontwerp tot vermindering Doodstraf en tuchthuis Zware straffen voor Burgaarsche communisten VERKORTING WERKTIJD Wijzigingen D.H.V.B.-programma Prov. Staten van Zuid-Holland DAMMEN HOOFDKLASSE-COMPETITIE Officieele indeeling Wetenschappelijke Voetbehandeling JOH. D. v. TOL GEDIPL. PEDICURE EN VOETKUNDIGE TREKJES No. 806 De achtervolging Wij herinneren nog eens aan de tentoon stelling van de Sacramentsvereeniging, welue morgen(Zondag))middag om half een in iet Bisschoppelijk Museum door den hoogeer?;, heer plebaan L. A. A. M. Westerwoudt geopend wordt. Behalve dat hetgeen tentoongesteld is door zijn kostbaarheid, maar vooral om de liefde, waarmede het vervaardigd is, bezienswaardig is, vereemgt de bezoeker tevens het aangename met het nuttige, echter onmisbaar katholiek werk te steunen, terwijl men bovendien nog kosteloos toegang tot het overige gedeelte van het zoo interessante Bisschoppelijk Museum heeft. Donderdagavond werd in „De Vrijheid" een lezing gehouden over de mogelijkheid van ves tiging in Nieuw-Guinea. Voor een tot in de uiterste hoeken gevulde zaal hield de voorzitter van het hoofdbestuur der Nederlandsche Emigratievereeniging, de heer P. E. Winkler, een inleiding. Hij reduceerde de emigratie-mogelijkheid naar Java, Borneo en Celebs, klein Soenda-eilanden, enz. tot nihil. De eenigste mogelijkheid, die hij in onze koloniën zag, was Nieuw-Guinea. Het bestuur der Ned. Gewesten had daarom met den sultan van Tidore een verdrag geslo ten om grondrechten aan emigranten te ver strekken. De gezondheidstoestanden beziende, kwam spr. tot de conclusie, dat deze in Nieuw-Guinea niet minder waren dan b.v. in andere deelen van onze Oost. In de kolonisatieterreinen bevinden zich reeds Veel volbloed Europeanen. Nabij Hollandia is een Haarlemsche „jongen", de heer Ebeli, diezich reeds aardig door de moeilijkheden heeft weten heen te slaan. Zoo zijn er meer, aldus spr., om er vervol gens op te wijzen, dat er bjj de regeering op aangedrongen wordt, om van haar rechten ge bruik te maken, om de Eureopeanen en Indo- Europeanen aan grondrechten te helpen. Spr. noemt de kolonisatie een staatsbelang. Hierna somde spr. op de werkzaamheden van emigranten in Nieuw-Guinea, zooals ont ginning van het oerwoud met behulp der Papoea's en beplanting met maïs en koffie. Dan besprak spr. de plannen der vereeniging, die met den Minister van Koloniën op een audiëntie grondig bezien zijn. Er wordt echter gewacht op den uitslag van de emigratie van Engeland naar Noord-Australië en van Italië naar Tripolitanië. Over een maand zullen de besprekingen met den Minister hervat worden. Hierna kreeg de penningmeester van het hoofdbestuur, de heer v. d. Weiden het woord, die het standpunt van de K. N. G. tegenover de stichting uiteenzette. K. N. G. is voor zelfwerkzaamheid, terwijl de stichting alle nationaliteiten wil toelaten en het werk door Papoea's wil doen verrichten. Te Hollandia zijn ruim 150 kolonisten, te Manokwari ruim 300. Op het oogenblik geeft de regeering aan de emigranten zooveel steun, als ze als werkloozen in de plaats van inwoning genieten, terwijl de K. P. M. aan de kolonisten gratis overtocht biedt van Batavia naar Manokwari. Hierna werd een ledenvergadering gehouden. In deze bijeenkomst heeft de voorzitter het bestuur der afdeeling geïnstalleerd. De voorzitter der afdeeling Haarlem las het huishoudelijk re glement der afdeeling voor,, hetwelk door de leden werd aangenomen. Nog werden enkele punten behandeld, die het eigenlijke onderwerp der te voren gehouden lezing over Nieuw Guinea niet of slechts ternauwernood raakten. In de pauze hebben zich 18 leden laten in schrijven. In totaal telt de afdeeling thans 27 leden. Wat het bestuur der afdeeling Haarlem be treft, dit is slechts een zeer voorloopig bestuur, In het leven geroepen om de afdeeling Haarlem op te richten. Binnenkort zal door de leden een definitief bestuur moeten worden verkozen. De namen van het bestuur zullen dan tevens worden bekend gemaakt. Voor informaties over de emigratie kan men tich vervoegen op Woensdag- en Vrijdagavond na 8 uur. Kleverparkweg 30. Strafbaar verklaard zonder toepassing van eeni- ge straf. Y. V., koopman, wonende te Amsterdam Appèl overtr. Verkeersverordening van Haar lemmerliede c.a.. Vrijgesproken. G. J. v. d. B., koopman, wonende te Haarlem. Diefstal. Vrijgesproken. J. v. 't H. timmerman, wonende te Haarlem. Veroorzaken van lich. letsel door schuld, 25. boete subs. 10 dagen hecht. o.v. De Rechtbank te Haarlem heeft Donderdag 5 October 1933 de volgende uitspraken gedaan; A. J. v. d. E., rijwielhersteller, wonende te Santpoort. Diefstal. Vier maanden gev. straf voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorwaarde. R. v. E., vrachtrijder, wonende te Santpoort. Veroorzaken van lich. letsel door schuld, 30. boete subs. 15 dagen hecht. o.v. K. K„ chauffeur, wonende te Haarlem. Appèl overtr. Alg. Politieverordening van Haarlem. De Incassobank N.V. en de heeren R. Mees Zoonen berichten, dat de inschrijving op 5.086.000 4jpct. obligatiën, conversieleening 1933 in stukken van f 1000 aan toonder ten laste der gemeente Haarlem tot den koers van 98V* pet. zal zijn opengesteld op 10 October 1933 te haren kantore en ten kantore van den gemeen teontvanger te Haarlem. Houders van obligatiën der 5 pet. leening 1931, oorspronkelijk nomi naal 2.000.000 groot, der 5 pet. leening 1932, oorspronkelijk nominaal 2.000.000 en der 5 pet. tweede leening 1932, oorspronkelijk nominaal f 1.500.000 groot, welke leeningen per 6 Novem ber 1933 zijn aflosbaar gesteld, kunnen bij de i»_ schrijvirs op de 4 pet. conversieleening 1933 een recht van voorkeur uitoefenen in dier voege dat de aanmelding bij de inschrijving op het daarvoor bestemde inschrijvingsformulier van elke obligatie der bovengenoemde t> pet. lee ningen aanspraak doet ontstaan op toewijzing van een gelijk nominaal bedrag der 4 pet. con versieleening 1933, echter met het voorbehoud dat systematische reductie zal plaats vinden, indien van vorenomschreven voorkeursrecht wordt gebruik gemaakt tot een hooger bedrag van het beschikbaar aantal 4 pet. obiigatiën. Na de sluiting der inschrijving op de 4 pet. conver sieleening 1933 is het voorkeursrecht vervallen. Op het bedrag der 4 pet. conversieleening 1933, hetwelk niet moet dienen voor toewijzing op in schrijvingen met recht van voorkeur, worden vrije inschrijvingen aangenomen. Indien d- vrije inschrijvingen het bedrag mochten overtreffen, hetwelk na de toewijzing op de inschrijvingen met recht van voorkeur beschikbaar zal blijken, zal de toewijzing op ds vrije inschrijvingen systematisch geschieden. De betaling der toegewezen obligatiën moet geschie den op 25 October a.s. Op denzelfden datum moeten de obligatiën der 5 pet. leeningen, waar mee het voorkeursrecht is uitgeoefend, bij het inschrijvingskantoor worden ingeleverd ter ver krijging van de toegewezen obligatiën der 4 pet. conversieleening 1933, waarbij per obligatie van de 5 pet. leening 1931, 5 pet. leening 1932 en 5 pet. leening 1932 O) resp. zal worden uitge keerd 37.81, 29.47 en f 25.31, onder aftrek van het verschuldigde zegelrecht. Bij deze be rekening is een bedrag van 1.22 voor 4 pet. rente over 11 dagen zijnde van 25 October 1933 af tot 6 November 1933 in aanmerking genomen. De opneming der obligatiën van de 4 pet. con versieleening 1933 in de Prijscouranten van de Vereeniging voor den Effectenhandel te Am sterdam en van de Vereeniging van Effecten handelaren te Rotterdam zal worden aange vraagd. Aan het prospectus ontleenen wij, dat de obli gatiën zijn voorzien van halfjaarlijksche cou pons, vervallende 2 Januari en 1 Juli. De eerste coupon, vervallende 2 Januari 1934, zal echter loopen over het tijdvak van den dag van stor ting af tot 1 Januari 1934. Deze leening dient ter aflossing respectieve lijk conversie van de 5 pet. leen-iig 1931, oor spronkelijk nominaal ƒ2.000.000 groot, thans uit staand bedrag 1.904.000, waarvan 96.000 per 1 December 1933 is aflosbaar gesteld, 5 pc-t. leening 1932. oorspronkelijk nominaal 2.000.000 groot, thans uitstaand bedrag 1.880.000, 5 pet. tweede leening 1932, oorspronkelijk nominaal f 1.500.000.groot, thans uitstaand bedrag 1.454.0000.—. De aflossing op deze leening zal aanvangen op den len Juli 1935. De laatste aflossing heeft plaats in 1974. Z. H. Excellentie de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot directeur voor de verschil lende parochieele Katholieke Jongens-Centra- len de volgende EE. Heeren: p. J. Jong, H. Bo- nifacius, Alphen a.d. R.: C. Persoon, H. Lau- rentius, B. H. P. Ruberg, H. Dominicus en St Joseph, Alkmaar; G. J. Vonk. St. Anna, J. M Weening, Ant. v. Padua. J. C. de Moei, St. Agnes, H. v. d. Broek, St. Augustinus, P. N Borsboom, Ger. Majella, D. J. M. Nicolai, St Ignatius. H W. v. d. Waarden, Maria Magd G. P. Schneiders, Mart .v. Gore., W. E. M Bende, St. Nicolaas, A. Hooyschuur, Nicolaas en B„ P. C. Vollebregt, O. L. V. v. Louides, u A. Jongejan, O. L. Vr. Onb. O., H. Vasen, H Rita, C. P. W. Nollen, A'lerh. Sacr., H. A. M. Kouwenhoven, St. Vincent-, A. P. J. Oisthoorn. St. Willibr binnen, J. van Dael, St. Willibr. buiten, A. Verhaar, leerl. afd. S. Jos.gez.ver Amsterdam; S. Mol. St. Odulphus. Assendelft: A. H. J. v. Leipsig, St. Jo. de Dooper, Beem- ster; P. P. J. Boelrijk, H. Joseph, Bennebroek; J. W. Kragtwijk, H.H. Petr. en P., Bergen; J v. Beek, O.L.V.G. Raad, Beverwijk; C. A. M. Kroon, St. Michael, Blokker (Westerbl.); J. j Suyker, St. Willibr., Bodegraven; J. H. v. u. Vliet, Martinus, Bovenkarspel; B. J. Drost, St Urbanus, Bovenkerk; J. Witteman, St. Pan era tius, Castricum; N. J. v. Ruyven, St. Bom- iacius en H. Ant. v. Padua, Dordrecht; A. A. de Bot, H. Hyppolitus. A. G. v. d. Berg, o.f.m., St Joseph, G. Schimmel, St. Nic. en Gez., W. v Lammeren, Allerh. Sacr., Delft; H. Bakker. Maria Magd., Gouda; J. P. Zeegers, St. Ag nes. C. Kempen, Ant. Abt., H. Snel, Engelbe waarders, L W. A. M. Roelvink, H. Familie. J. J. Boon, H. Hart, J. N. Kossen, St. Jeroen J. v. Kessel. St. Joseph, Th. v. Vugt, St. Mar tha, P. J. Theunissen, O. L. Vr. O. O., L. J. A Boomgaard, St. Wi'librord, Den Haag; J. H. v d. Zijde, Allerh. Sacr., Gouda; R. G. Oud. Joannes de D., Grootebroek; Th. H. Kok, St. Antonius, J. Staadegaard, Elis. en Barb., Th M. Strous. O. Ii. Vr. Roz„ A. C. J. v. Houten. St. Bavo, Noord, Haarlem; J. J. Houdijk, St Laurentius, Heemskerk; C. Koning, St. Willi - brordus, s Heerenhoek; L. J. Nijs, St. Willibr Heiloo; J. F. Franse, St. Bavo, Heemstede; D Buis, St. Petr. en P.. Den Helder; J. Klijn, St. Egbertus, H. v. Holland; H Schouten, O. L. Vr G. R„ Honselersdijk; A. P. C. Konijn. H. Lau rentius, Hoogkcrspel; A.. Richter, H.H. Ant. en Com.. Den Hoorn-Schipl.: C. Pouw. H Cv- riacus. Hoorn; W. J. Dekleermaker St. Petr Banden. Krommenie: Th J. Klaassen. St An dreas. Kwir.tsheul: B. G Henning, St. Adria- nus, Langeraar: R. M. A. Nieveen v. Diikum O. L. V. Hem., A. A. M Smitz, O. L. Vr O O., Leiden; J. dc Rijk. H. Cornelis, Limmen: J. M Dunselman, H.H. Petr. en P.. Leidschendam Kuyper. St. Agatho. Lisse: A. A. v. Rijn. O. Vr, Hem., Loosduinen; P. L. Bangert. H.H Petr. en P., Maassluis; Th. J. Hilhorst, H.H Petr. en P. Middelburg: J. K. Ch. Wouters. H. Augustinus, Nieuwendam: G. C. de Wolf O. L. Vr. Hem., Nederh d. B.; R. L. M. v Ginkel, Joannes Geb„ Langendijk; P. Visser H. Martinus, Medemblik; C. A. Watervis. St Jeroen, Noordwijk; H. F. Jansen, St. Victor Obdam; O. J. Roest, St. Wiliibr.. Oegstgees', J. A. Zey, Franc, v. Ass., Oudewater; H. J Bonfrer, St Petr. Banden. Overschie; J. J. C M. Looyaard. S. Adelbertus. Rinnegom: N G Pronk, St. Ant. Abt., J. A. Haarmans. Ant. v Padua. H. H. Brouwer, H. Barbara, P. H J. Bottelier, H Familie, J. J. Eeken, H. Franc, v Ass., J. Veerman, H. Hildegardis, A Timmer O. L. V. D. O., U. J. Bresser, St. Lambertus. W E. Blok. St Nicolaas. P. Fabianus. Marg Maria A., W. N. Zijlstra, Mart. v. Gorcum. Cleophas Smit. Michael en Clem., Th. H. Roorda. H Rosalio. J. F Lips. St. Willibrordus. A L. M Oorsprong, S. Jos.gez. afd. leerl.. J. G. J. Rut- ten. Christus Koning, Th. G. v. Haaster. H. Liduina. Rotterdam; F. M. Epnings, H. Bonifa- tius, Rijswiik: J. I. J M. Velthuyse, H. Pan- cratius. Sassenheim: A. G. M. v d. Oord, O L. Vr. Geo., Schermerhorn; J. W. Redeker, S Christophorus. Schagen' J. C. v. d. Meer. H Hart. J. J. v. d. Broek. Joannes de Deo C. M M. Hijgeman. St. Liduina. Schiedam; J. M. H. H. Moerel. St. Jacobus. Schipluiden: L. A. j Teylingen, St. Bartholomeus. Schoonhoven; C J. A. Campfens. St. Pancratius. Sloten: C. M. Klaver. St. Laurentius. Stompwiik: E. B. J. A Detemeyer. H. Joseph, Velsen Noord; F. J. J Bollinger, St. Lucas. Venhuizen; W J. J. M. v d. Dooper. Vlaardingen; A. Th. Brouwer. Vine, a Paulo, Vc-'endam: B. J. v. Houten, St. Marti nus, Voorborg; G. P. Bakker St. Bartholomeus, Voorhout. L. A. Brabander, St. Laurentius Voorschoten; F. H. Heemskerk, St. Willibror dus. Wassenaar; C. Bakker, Joan. d. Dooopt Wateringen; J. G. Verleun, St. Laurentius Weesp; P. M. J. v. Vliet, S. Werenfridus. Wer- vershoef; J. J. Kooy. O. L. V. Geb„ Wormer- veer; A. A. A. M. Coelen, Greg. v. Utrecht. IJmuidpn; Gratianus Schonk, Reet Hulpkerk, TJmuiden O.; J. M. H. v. d. Berg. Bonifatius. Zaandam: J. Th. Jacobs. Maria Magd.. Zaan dam 't Kalf; A. A. M. Rietveld. H. Agatha, Zandvoort: J. P. A. J. v. d. Bergh. St. Willibr.. Zierikzee; E. A. M. Paap. H. Hart, Zilk; H M. J. Brans, Jo. Onthoofding, Zoeterwoude; A. H. M. Ruhe, O. L. V. O. Ont.. Zoeterwoude; P. Th. Verwer, St. Joseph, Zwaagdijk. Iedereen herinnert zich nog het proces te Lü- beck, waar vele kinderen waren overleden door een onjuiste inenting met tuberkelbacillen. Maar thans is het volgens algemeens overtui ging komen vast te staan, dat de uitvinder van de inenting, Calmette, geen schuld droeg, m.a.w. dat z ij n middel onschadelijk was, en tevens dat het onheil daardoor ontstaan was, dat zijn middel met andere dingen vermengd was. Sommigen hebben nog getracht een nationalis tisch tintje aan de zaak te geven door te bewe ren, dat de Duitsche dokters goed gehandeld hadden, en dat het Fransche middel slecht was, maar dit ballonnetje is gelukkig niet opgegaan. Het materiaal, waarmee men tegen tubercu lose wordt ingeënt, heet B. C. G., bacilles Cal mette Guérin, d.w.z. tuberkelbacillen, bereid volgens Calmette en Guérin. Wat wil men nu met deze inenting bereiken? Het doel is, om een mensch onvatbaar, im- muum te maken tegen besmetting, dus hem im muniteit te geven. Nu weet men al sinds lang, dat onvatbaarheid voor een besmettelijke ziekte ga Hierboven geven wij nog een foto van werk van wijlen lr. de Bordes. Het is de nieuwe middelbare school voor meisjes, di e zou dienen ter vervanging van het gebouw aan De Krocht en zou worden gebouwd aan de Burgemeester Boreelstraat op het ter rein van de voormalige katoenfabriek aan den Kinderhuissingel. MILAAN, 6 Oct. (V. D.) Een ontzettend on. j geluk heeft begin van den middag plaats ge vonden te Milaan. Reeds maandenlang is men daar bezig met de slooping van het oude cen- traalstation en het daarbij behoorende spoor wegemplacement, dat over een steenen dijk door een druk stadsdeel leidde. Een viaduct in de directe nabijheid van het station, waarvan eenige dagen geleden een der twee bogen is weggebroken, brak plotseling over de geheele breedte van 20 Meter af. Tal van personen werden onder het puin bedolven. I Tot nu toe konden zes dooden te voorschijn worden gehaald. Op het oogenblik van het on_ geluk zou evenwel een auto, waarin eenige per sonen waren gezeten en een vrachtauto ter plaatse zijn gezien. Direct na het bekend worden van de ramp verschenen autoriteiten ter plaatse. Het ber gingswerk is met koortachtige haast ter hand genomen. Duizenden nieuwsgierigen worden door de fascistische militie op een afstand ge houden. alleen kan verkregen worden door een vooraf gaande besmetting met levende bacteriën of andere microben. Zoo is er een natuurlijke on vatbaarheid of immuniteit tegen mazelen: de gene, die eenmaal besmet geweest is wordt het een tweeden keer niet meer. Hetzelfde met rood vonk, buiktyphus. pokken. Maar er is ook een kunstmatige immuniteit; om die te verkrijgen wordt de mensch besmet met de microben van de ziekte, waarvoor men hem vrijwaren wil. Het spreekt vanzelf, dat het middel niet zoo erg mag zijn als de kwaal. Zoo hebben we de inenting tegen pokken, die een kind één dag een heel klein beetje ziek maakt, en dat niet eens altijd, maar het gevolg is een zeer langdurige onvatbaarheid voor pok ken. Het spreekt bijna vanzelf, dat de onderzoekers ook hun best gedaan hebben, om een dergelijk middel tegen tuberculose te vinden. Het komt er dus op aan levende tuberkelba cillen zóó te behandelen, of liever te mishan delen, dat zij aan een mensch nog maar een uiterst geringe besmetting geven (waar de pa tiënt eigenlijk niets van merkt) en dat tegelij kertijd die menschen onvatbaar worden. Cal mette en Guérin hebben dat beproefd, door de bacillen op bepaalde manier te kweeken, en zij zijn geslaagd Toen zij meenden dat zij geslaagd waren, hebben zij marmotjes, apen, runderen en paarden met die onschadelijke bacillen in gespoten, en inderdaad, de dieren werden niet ziek; maar bovendien, deze dieren werden te vens onvatbaar voor tuberculose. Men brengt dan een aantal ingeënte en een aantal niet in- geënte dieren in een tuberculeuze omgeving; de ingeënte worden niet ziek, maar de andere wel. Toen zij zoover waren, gingen zij in 1921 op aanraden van een medicus, er toe over, om een kind aldus te behandelen. Dit pasgeboren kind had een moeder met open tuberculose, en zou door een grootmoeder met open t.b.c. opgevoed worden, dus met groote waarschijnlijkheid, ja met zekerheid besmet worden. Dit kind ontwik kelde zich in de eerste 6 maanden normaal (het leeft nog), zoodat men verder ging en in de volgende 3 jaren over de 300 kinderen inente. De methode wordt vooral en in hoofdzaak toegepast op pasgeboren kinderen, die in een besmettelijke omgeving leven, dus van wie een der huisgenooten open t.b.c. heeft. Bij deze kin deren behoeft het niet te worden Ingespoten maar men kan het door den mond geven. Men geeft dan driemaal achtereen, om de twee dagen, pas na de geboorte, een milligram van dit middel, van deze bacillen aan het kind. Maar het werkt niet dadelijk, het duurt een paar weken, voordat de onvatbaarheid verkre gen is. Daarom moet het kind de eerste 10 a 12 dagen in een onbesmette omgeving zijn. De moeder wordt dus vóór de geboorte van het kind in de kliniek gebracht. (Een moeder met open t.bc. mag het kind natuurlijk niet voeden). Wat zijn nu de resultaten? Het eerste wat men zeggen moet, is, dat het geen afdoend mid del is. De onvatbaarheid duurt slechts 5 a 6 ja ren, maar dan kan men natuurlijk herinenten. Maar ook beschermt de inenting niet absoluut tegen besmetting. Er zijn nu al over een millioen kinderen in de heele wereld ingeënt, en men is er zeer over te vreden; maar wij zullen ons houden aan de Nederlandsche gegevens. Hier heeft Dr. Heijn- sius van den Berg, die op t gebied der t.b.c.- bestrijding een internationalen naam heeft, de gegevens nauwkeurig vergeleken. Hier zijn on geveer 800 kinderen ingeënt, vooral te Amster dam. Nu blijkt het volgende: De sterfte aar tuberculose onder de twee jaar bij ingeënte kinderen is plm. 8 maal lager dan bij niet inge ente kinderen. Nog duidelijker is het verschil tusschen geënte en niet geënte kinderen, die t.b.c. krijgen. Bij de geënte kinderen, die toch besmet worden, is de sterfte minstens 10 maal zoo gering als bij kinderen, die niet met B.C.G. behandeld zijn. Ten laatste staat vast, dat het middel on schuldig is. Het is, ofschoon niet afdoende, toch een enorme vooruitgang. Ouders, die t.b.c. in 't huisgezin hebben doen dus zeer goed, er voor te zorgen, dat een nieuwgeborene dadelijk met B. C. G. behandeld wordt. TH. H. SCHLICHTING. Omtrent de werking van het wetsontwerp tot vermindering der uitkeeringen uit het Ge meentefonds, voor 's Gravenhage vernemen wij het volgende: Voor de berekening van de vermindering komen in aanmerking a) de som van de in het ontwerp aangegeven belastingopbrengsten, en b) de ten goede van den gewonen dienst der gemeente komende winsten, winstvervan- gende uitkeeringen en uitkeeringen uit de reserve van electriciteits-, gas- en waterleiding bedrijven. Volgens de en dezer dagen gepubli ceerde circulaire van den minister 'anBinnen- landsche Zaken zullen voor bedooelde be lastingopbrengsten gelden de opbrengsten van het boekingstijdvak 1932/1933, terwijl voor de winsten van bedrijven als grondslag zal gelden het gemiddelde dezer winsten over de jaren 1928 t/m. 1932. De som der belastingopbrengsten bedraagt voor 's Gravenhage ƒ21.419.591 en het gemid delde der winsten van het Gasbedrijf, het Ge meentelijk Electriciteitsbedrijf en de Duin waterleiding over de jaren 1928 tot en met 19932 7.3 .558 of totaal ƒ28.791.149 dat is ƒ62.61 per inwoner. Daar het rijksgemiddelde per inwoner op 27.49 is geraamd, bedraagt d, draagkracht per inwoner .van 's Gravenhage dus 228 pet. van dat bedrag. Volgens het wets ontwerp zal op 's Gravenhage daarom de maxi mum-vermindering van 28 pet. worden toe gepast. De korting volgens het wetsontwerp betee- kent voor het uitkeeringsjaar 1 Mei 19934 1 Mei 1935 rond 2.232.000. Hiervan zou dan yK gedeelte of rond 1.674.000 ten laste van het dienstjaar 1934 komen. SOFIA, 6 Oct. (V. D.) De krijgsraad te Lew- lievo heeft na dagenlange onderhandelingen drie doodvonnissen en langdurige tuchthuis straffen uitgesproken tegen negen andere per sonen, die beschuldigd werden van den bouw van communistische cellen in het Bulgaarsche leger. Naar wij vernemen zal aan de papierfabriek te Velser. met ingang van heden Zaterdag, inver- band met het stilstaan van één dag per week van de cellulose-fabriek, in verschillende afdee- lingen eenige uren per week minder worden ge werkt. In het DHVB-program voor Zondag a.s. zijn de navolgende wijzigingen gebracht: Uitgesteld zijn WE ESV 1, WE 2— GVO 2; DVO 2—Alw. Forward 2 VIOS 2—Victoria 2, West Fr. 1—St. Bavo 1, HVC 1—AW 1. Ingelast 2e klasse G: RVC 1—Trekvogels 1, 4e klasse E Hercules 1—DHB 3. Reserve 4e klasse Q Wilh. 4—DHB 4. De Minister van Staat, Commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Holland, heeft de leden der Provinciale Staten van Zuid-Hol land bijeengeroepen voor de tweede gewone zitting van dit jaar, op Dinsdag 21 November des voormiddags te 11 uur. Het ligt in de be doeling de vergadering daarna voort te zetten op Dinsdag 12 December, en, zoo noodig, de onmiddellijk daaropvolgende dagen. Hieronder publiceeren wij de officieele In deeling der districten voor de as. hoofdklasse competitie 1933/1934 van den NederL Dam- bond. Deze luidt als volgt: District Amsterdam: „GezelligSamenzijn'" I. en II, -<zef Blankenaar" I* „L>. O. S." L „Van Embden" I, R.K. Damclub „Amsterdam" I, Christ. Damvereeniging .Amsterdam" I, „D. S. T. O." I. District Noord-Holland: „Haarlemsche Dam club" L Damclub „Haarlem" I, Damclub „Zaandam" I, Damclub „IJmuiden*' I, Dam club „Wormer" I. Districht 's-Gravenhage.Mutua Delectatio" I, „D. I. D.'' I, Residentie Damgenootschap L „D. O. S." I (Naaldwijk), „W. Z. D. V."— „V. H. D." I, „D. O. S." I (Delft), Damclub „Scheveningen" I, Haagsche Dam-Sociëteit L District Rotterdam: „Constant" I en II; „Het Westen" I; Damclub „Rotterdam" I; Dor- drechtsche Damvereeniging I. In deze afdeeling wordt een dubbele ronde gespeeld. District Het Gooi en Sticht: Utrechtsch Damgenootschap I; Damclub „Bussum" I, Hil- versumsch Damgenootschap I. In deze afdeeling wordt een dubbele ronde gespeeld. District Rijnstreek: Damclub Leiden'' I; Leidsche Damvereeniging I, „Lisse Vooruit" I, Voorburghsche Damclub „O. K. K." I, A.D.C. I (Alphen aan den Rijn); H. D. C. I (Alphen aan den Rijn). District „Zuid" Leerdamsche Damvereeniging I, „D. S. V." I (Breua), ,L). O. S." I (Breda); „D. V. u." I (Heusden), Dordrechtsche Dam vereeniging EL PIJNLOOS GESCHIEDT DE BEHANDELING VAN: LIKDOORNS - EELTPLEKKEN MET PIT TEN - KALK. EN VERHOORNDE NAGELS VOETTWRATTEN - INGEGROEIDE NAGELS OOSTZIJDE 1 - TELEFOON 4316 - ZAANDAM Dagel. spreekuur van 23V4 u. en volgens afspraak. Overal wordt men aan huis behandeld. SPECIALE INRICHTING VOOR GIPS-GIETSELS STEUNZOLEN NAAR UW VOET Van verschillende kanten hadden ze Tom gewaarschuwden hem aangeraden dat meisje te laten loopen't was 'n koket, veel- eischend nesten ze had al minstens een half dozijn jongens de bons gegeven, omdat ze niet meer aan haar verlangens konden vol doen. Tom smeet hardnekkig elke waarschuwing terugzf w^s zoo niet meermet nèm meende ze t e c h t, daar was ie van overtuigd. Z n moeder had kalm-ernstig met 'm gepraat, drie, vier maalmaar had evenmin iets uitgehaald. En Tom bleef met Tilly omgaan. 't Geraffineerde meisje wist drommels goed, wat ze Tom van haar hadden vertelden daarom hield ze zich de eerste maanden zoo bescheiden mogelijk. Dat had ze d'r best voor over.... want lom had 'n goeie baan aan de Landbouw-Bank.2e 20U later d>r schade "vel dubbel en dwars inhalenreken maar! Zoo voorzichtigjes-aan, met fijn-bedachte smoesjes, begon ze Tom enkel cadeautjes af te vleienen 1 duurde geen half jaar, of hij zat minstens eenige malen per week met haar in de bioscope of schouwburg. Toen Tom gmg merken, dat ie met z'n maand geld lang niet meer rond kwam, had ie 't lef niet meer, om zn uitgaven voor Tilly te ver minderen®n r duurde niet zoo lang. of z'n spaarbankboekje stond op het saldo, dat gewoonlijk met „nihil" wordt aangeduid. Toen kwamen de moeilijkheden. Tilly werd lastigerging klagen over z'n krenterigheid en liet hem voelen, dat ze het vroeger „anders" gewend was Maar ze zorgde er voor, dat 't niet op ruzie uitdraaideze klaagde „lief".... ze verweet „lief".... en maakte hem nog gekker dan ie al was. Op de Landbouw-Bank had je óók Eduard Caspars. Dat was 'n zwakke, teringachtige jongen, die a' twee maal in 'n sanatorium was geweest. De laatste keer had de geneesheer-directeur hem geadviseerd 'n baantje te zoeken, dat hem zooveel mogelijk in de buitenlucht bracht. En na een onderhoud met z'n superieuren werd Edward aangesteld als wissellooper. 't Ging toen iets beter met 'm, al kwamen er toch wel weer perioden van inzinking dat ie 'n week of veertien dagen in huis moesl blijven. Dan kwam Tom hem opzoeken en bracht wat fruit mee of 'n aardig boek. Want Eduard en Tom waren goeie vrinden en gingen heel vertrouwelijk met elkaar om... en Eduard behoorde dan ook tot degenen, die Tom voor Tilly hadden gewaarschuwd, 'n Oogen blik was het toen wat koeler geworden tusschen de twee kameraads.... maar dat trok weer bij. Het was op 'n dag, dat Tom geen uitweg meer vonddik in de schuld zatbedreigd werd met beslaglegging op z'n salaris 'n Paar seconden van hevige verleiding en in de volgende seconde was 't gebeurd 'n grits in de éven onbeheerd liggende tasch van een der wisselloopers Nóg wilde hij de diefstal ongedaan maken, want al direct voelde hij in gloeiende angst het lage, 't gemeene van z'n daad.... Maar het kon niet meerhij was al niet meer alléén.. en de tasch werd weggehaald.... door Eduard. Tom kreeg 'n gevoel of ie zou stikkener wou 'n kreet naar z'n keel, om Eduard te waar schuwen..maar er kwam geen geluid.... De tasch van Eduarddat dreunde, bonsde, gilde in z'n hoofd: Hij begon te beven en voelde 't koude zweet in z'n hals loopen 'n Collega zag het en vroeg verschrikt of ie niet goed was. „Nee, niks't gaat al weer over'n kleine duizeling.... laat me maar stil zitten zoo Hij keek op de kloknog 'n kwartier.... dan was 't tijd om te gaan eten Eindelijkeindelijk klonken de verlossende twaalf slagenen Tom stond buitenen dacht, dat iedereen hem beloerde of wan trouwend nakeekElk oogenblik wilde hij met zich zelf gaan overleggen wat ie doen zou. maar 't kwam niet tot tien tellen rustig den kenIn de buurt van z'n woning stond 'n schuldeischer hem grimmig op te wachten keek hem dringend aan:: en Tom knikte nam hem mee de gang inen zei: „wacht evenik zal 't geld van boven halen." En op z'n kamertje durfde hij de eerste greep te doen naar 't gestolen bankpapier in z'n zak't waren acht briefjes van 25 Met een er van in z'n hand kwam ie weer benedenen even later viel de deur achter de tevreden schuldeischer dicht. Z'n moeder kreeg 'n ontwijkend antwoord.... en vrosg niet verderze wist, dat Tom al maanden knoeide en haar maar wat wijs maakteWat kon 't mensch beginnen tegen 'n jongen van vier en twintig, die al es met 'n kwaje kop gezegd had, dat ie wel ergens anders 'n kamer zou zoeken. En als ie dèt deed, dan kwam er misschien heeleraaal niets meer van 'm terecht. Ze verdroeg.... zooals veel moeders van groote zoons. Bij 't afrekenen 's avonds had Eduard twee honderd gulden te kort. Er werd gezocht, nage rekend, vier, vijfmaal overgeteld.... En toen keek men elkaar eens aan.... en men keek Eduard aan. Die zat bleek, verslagen te kijkenI De gewone oplossing was, dat het te kort in termijnen van z'n salaris werd afgehouden... dat wist ie.... Maar hij meende te voelen, dat ze hem verdachten.... en dat was 't aller ergste voor 'm.... Zoo kwamen er sombere, droeve dagen vöor Eduardhij sprak weinig en had weer dat droge, scherpe kuchje, het gewone voorteeken van 'n sukkel-periode. De directeur verklaarde hem eenige malen nadrukkelijk, dat hij aan z'n eerlijkheid niet twijfeldeen dat geloofde Eduard op 't laatst dan ook welMaar er waren anderen, die hem minder goed kendenen 't was al hier en daar uitgelekt en hij begreep heel goed, dat er werd gepraat en gefluisterd en iedereen er 't zijne van dacht. En op 'n morgen kwam Eduard niet aan de bank. Drie weken later kwam er 'n boodschap, dat ie bloed had opgegeven.... en dat t heel erg met 'm was.... Er was 'n krans van de directie en een van 't personeelDe meesten waren op de be- g aafplaats aanwezig. Ook Tom. Hij rilde koortsig en wist nauwelijks waar ie stond. De chef zei, dat ie maar naar huis moest gaan.... wist, dat Tom en Eduard altijd goede vrienden waren geweest. Tom liep suf 'n verkeerde kant uit.... ging snelleren nóg sneller, zonder te weten waar ie terecht kwamzonder te durven omkijken.... want gedurig was het of hij stap pen achter zich hoordezware, dreunende stappenhet was de stap van Eduard, die hij groot en onheilspellend achter zich meen deen 't was, of 'n krijschende stem door de wind werd meegedragen.... 'n stem van wraak en vergelding Diep in de nacht kwam ie thuissloop huiverend naar bovennam groote slokken water, zóó maar uit de karaf Hij liet 't licht aan, want hij was bang voor de duisternis Maar boven de lamp kwam 't gezicht van Eduardgroot, bleek Hij knipte 't licht uit en kroop onder de dekens. Maar wéér zag ie Eduard, zooals ie zat, liep, als ie zat, liep, keek, hoesttezooals ie door de straten ging met z'n tasch en z'n geldzak. En met 'r. gil smeet ie de dekens weg stond ineens overeind in z'n ledikant. En vlak vóór hem stond Eduardmet z'n zachte, droeve oogen Heesch, ineengekrompen, steunde Tom: „Ga weg.... Eduard, ik smeek jega weg Ja, ja, ja, ik heb 't gedaanik heb 't ge daan't was in één seconde van verleiding en vertwijfeling.... en ik wist niet, dat t de tasch van jou waswaarachtig, ik wist 't niet.... 't Was 'n oogenblik van waanzin.... ik was gekgekIk heb je de rest terug willen gevenmaar ik dorst nietwant dan zou je 't wetenbegrijpenIk heb je willen opzoeken, maar ik was bang voor je gezicht, voor je oogen. Toe, Eduard, kijk nou niet zooJij hebt nu geen narigheid meeren ik blijf hier met m'n wanhoop Eduard, laat me slapen.... 'n uur.... één uurtje maarIk heb haast niet kunnen sla pen al die nachten En zoo ging dat in de verdere eindelooze nachtenEduard bleef naast hem, vóór hem, achter hemHij volgde hem naar elk ver trek, naar elke hoek, naar elke steeghij volgde hem bij daglicht en bij duisternis.... iedere stap van Tom was ook 'n stap van z'n overleden kameraad.... Tom zat in t beklaagdenbankje.... rustig, heelemaal overgegevenzonder met één woord z'n daad minder zwaar te maken De verzachtende omstandigheid was, dat ie zich vrijwillig gemeld had Maar de andere „omstandigheden" waren zeer bezwarenden de officier van justitie hield 'n requisitoir, dat iedere andere aange klaagde zou doen ineenkrimpen. Tom luisterde kalm en in z'n gelaat kwam niet de minste verandering. De president vroeg na de eisch, of hij nog iets te zeggen had. Tom stond op en zei: „Ik vraag u om de volle strafen dat zal veel minder zijn, dan ik heb verdiend." En op de eerste avond in z'n cel zag ie Eduard weer. Maar hij vond dat beeld niet angstwek kend.... 't Was of de jongen z'n hand uitstak en zei: „zoo is 't goed." Diezelfde avond zat Tilly met "n „nieuwe vriend" in de schouwburg. De vriend merkte op, dat ze zoo'n mooi snoer om d'r hals droeg. En Tilly zei luchtig: „O, dat heb ik nog van die Tom dingesje weet wel, die stommerd van die twee honderd gulden, waar ie nu voor in de kast zit." G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 9