Om het alibi der Bulgaren Maar wat wil Duitschland? Kabinet-Barrios te Madrid Het nieuws van heden OP DEN DAG VAN DEN RIJKSDAGBRAND m OPENLIJKE VRAAG VAN DALADIER DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 MAANDAG 9 OCTOBER 1933 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Popof beweert samen met Tanef den dag te hebben doorge bracht, Dimitrof was te München Dinsdag voortzetting te Berlijn Verklaring van Dimitrof -r:; ill i v V De leider der Iersche blauwhemden, gene raal O'Duffy, maakt kennis met zijn iongsten volgeling, op het fascistische pad Het Weer REVSACHTIGE HOEVEELHEID CHAMPAGNE tl', ïf* Een republikeinsche concentratie Maura doet niet mee „Wparom wordt de Duitsche jeugd militair opgevoed, wanneer Berlijn vrede wil?" Fr ankrijks onwrikbaar standpunt Ontstemming over Duitsch land Cortes wordt ontbonden Explosie op Engelschen onderzeeër Twee dood en, 13 zwaargewonden Voor de saneering der Donaustaten Frankrijk en Italië het eens „Nationaal" program in Denemarken DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Politieke vonnissen te Praag Merkwaardige motiveering Parade van 83.000 S.A.- lieden De Horst Wesselfilm afgekeurd Op last van Goebbels Het drijvende eiland NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18499 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek LEIPZIG, 7 Oct. De openbare zitting be gon vandaag bijna een uur later, daar de se naat eenige technische kwesties, de behande ling van het proces te Berlijn betreffende, moest bespreken. Wanneer de zitting wordt geopend en de be klaagden worden binnengeleid, blijkt ook Di mitrof weer aanwezig. De voorzitter deelt mede, dat de volgende week Dinsdag het proces in het Rijksdagge bouw te Berlijn zal worden voortgezet. De pre sident geeft dan het woord aan Dimitrof, die verklaart: Misschien zijn mijn woorden gisteren niet goed begrepen. Voor mij is het niet zoo ge makkelijk in een vreemde taal de juiste uit drukkingen te vinden. Ik verklaar echter, dat het gisteren en ook eerder niet mijn bedoeling is geweest, iemand van de rechtbank, van de verdediging of van de ambtenaren persoonlijk te beleedigen. Ook in de toekomst ben ik dat niet van plan. Ik heb echter één verzoek aan den president, namelijk dat ik over alle kwesties, die tot op heldering der brandstichting kunnen dienen en over alle bezwarende omstandigheden, die tegen my worden ingebracht, rustig en zakelijk zal kunnen spreken. De president antwoordt, dat dit verzoek na tuurlijk wordt ingewilligd. Daarmee is het incident gesloten. De Oberreichsanwalt komt dan nog eens op een verklaring van Torgler terug inzake het onderhoud, dat hij met den afgevaardigde Florin in de vestibule van de zaal der com missie van huishoudelijke zaken, op den 27sten Februari, dus op den dag van den brand, zou gehad hebben en dat daarom van beteekenis is, omdat Torgler meent, dat drie nationaal- socialistische getuigen dezen persoon met Van der Lubbe verwisseld hebben. Het O. M. komt thans terug op de mededee lingen van beklaagde Torgler over diens on derhoud met den afgevaardigde Florin in de hal van het Rijksdaggebouw op 27 Februari. Torgler heeft verklaard te meenen, dat Flo rin door de drie Nationaal-Socialistische getui gen voor van der Lubbe is aangezien. Het O.M. stelt vast, dat Torgler toen als on derwerp van het gesprek heeft aangegeven, dat Florin hem om raad vroeg, hoe hij een voor den tweeden Maart vastgestelden termijn van het Rijksgerechtshof verdaagd kon krijgen. Het O.M. stelt vervolgens vast, dat de stuk ken, welke hierop betrekking hebben door Flo rin reeds den 25sten bij het gerecht zijn inge-. diend. Torgler verklaart op den 27sten dit gesprek te hebben gevoerd en vervolgens, omstreeks drie uur in den middag in het fractielokaal een brief dienaangaande te hebben gedicteerd aan de fractie-secretaresse, juffrouw Rehme. Dr. Sack stelt voor bij het getuige-verhoor van Juffrouw Rehme hiernaar te vragen. Vermoede lijk moet het stenogram van den brief nog be- De voorzitter deelt mede, dat bij het komend getuigen-verhoor deze vraag zal worden opge helderd. Rechter Parisius wijst er vervolgens op, dat Dimitrof heeft toegegeven, tweemaal met Mün- zenberg een samenkomst te hebben gehad. Münzenberg, is zooals bekend, een van de samenstellers van het Bruinboek. In zijn woning moeten herhaaldelijk bijeen komsten van communisten hebben plaats gehad. Ook op den 30sten Januari van dit jaar waren een vijftien twintigtal personen bij hem ge komen. Toen evenwel de benoeming van Adolf Hitler tot rijkskanselier bekend werd, verlieten de bezoekers vluchtend de woning. ii f W v De huishoudster heeft uit de foto's, welke haar getoond werden, Dimitrof nauwkeurig herkend. Zij meent ook Popof te herkennen. Dimitrof verklaart dan Münzenberg wel van vroeger te kennen, doch nooit heeft hij hem in zijn Woning opgezocht. Wel heeft hij hem twee maal gesproken in 1931 en in 1932 om met hem den toestand in Bulgarije te bespreken. Popof verklaart Münzenberg niet te kennen en hem ook nooit te hebben opgezocht. LEIPZIG, 7 Oct. (W. B.) Bij de voortzetting van de zitting van hedenmiddag werd gespro ken over de verklaringen van den kellner Hel- mer, die op 7 Maart aan de politie heeft mede gedeeld, dat in café Bayemhof in de Potsda- merstrasse te Berlijn verdachte personen kwa men. Op 9 Maart waarschuwde hij de politie, dat die verdachte personen er juist weer waren. Daarop werd tot directe arrestatie van de be doelde personen besloten. Het waren de drie Bulgaren. In den auto heeft Dimitrof toen volgens ver klaringen der politie-beambten, geprobeerd een schriftuur te verstoppen. Het betrof een oproep van het Uitvoerend Comité der Communisti sche Internationale d.d. 3 Maart. Dimitrof er kent dit en zegt, dat hij zich toentertijd bij de politie voor een Zwitserschen burgerlijken schrijver heeft uitgegeven. De president doet dan verder mededeelingen over de verklaringen van den getuige Helmer. Volgens dezen zijn hem en eenige andere col lega's in den zomer van 1932 zekere personen opgevallen, die af en toe 's middags in Bayem hof verschenen. Tot dien kring zouden Dimi trof, Popof en Tanef, maar ook Van der Lubbe hebben behoord. Bij een confrontatie met Van der Lubbe heeft Helmer hem met absolute ze kerheid herkend. Ook de andere kellners van Bayernhof zijn verhoord. Sommigen konden zich volstrekt niets herinneren, eenigen echter is Van der Lubbe eveneens bekend voorgeko men. Eén heeft hem met dezelfde beslistheid herkend als Helmer. (Dit klopt niet met het feit, dat v. d. Lubbe in de zomermaanden van het vorig jaar in de Scheveningsche strafgevangenis zat. Red.) De president (tot Van der Lubbe)Kent u de Potsdamerstrasse en het café Bayernhof? Van der Lubbe: Neen. Ook de vraag of hij ooit met de Bulgaren te zamen is geweest, beantwoordt hij ontkennend. Omtrent zijn verblijf in café Bayernhof ver klaart Dimitrof: Ik ben daar nooit met meer dan drie personen bijeen geweest. Gewoonlijk was ik er met den Oostenrijkschen schrijver Jakobus Brossner. Een Duitsche communist heeft nooit aan de bijeenkomsten deelgenomen. Overigens ben ik op den dag van den Rijks dagbrand in het geheel niet in Berlijn geweest. Het is ten slotte mogelijk, dat Brossner voor Van der Lubbe is gehouden. De president: Natuurlijk zal Brossner wor den verhoord, als zijn adres te vinden is. Popof noemt de verklaring van Helmer, vol gens welke hij met Van der Lubbe te zamen in Bayernhof zou zijn geweest, een leugen. Tanef verklaart, dat hij slechts één keer, en wel op den dag van zijn arrestatie, met Dimi trof en Popof in Bayernhof is geweest. De president houdt Dimitrof de verklaring voor van den liftbediende Kaufmann, die me degedeeld heeft, dat hij Dimitrof op 25 Febru ari in den Rijksdag naar boven en naar be neden heeft gebracht. Dimitrof: Ik ben slechts één keer in den Rijksdag geweest en wel in het jaar 1921, en dat was met een anderen Bulgaarschen afge vaardigde. De president: Dat zal dan bij het verhoor der getuigen worden opgehelderd. Dan zal ook de verklaring ter sprake komen van den inspec teur Scranowitz, die medegedeeld heeft, dat hij Dimitrof, Popof en Tanef volstrekt niet zelden in den Rijksdag heeft gezien. Dimitrof, wilt u zich nu uitlaten over een gesprek, dat u in de gevangenis te Moabit met een anderen gevan gene gevoerd hebt en waarvan in de aanklacht gewag wordt gemaakt? Dimitrof: Eens, bij een wandeling in de ge vangenis, sprak een mij onbekende gevangene mij aan. Hij zeide, dat mijn portret in de krant stond. Ik vroeg, of alleen mijn portret was af gebeeld of ook dat van de andere Bulgaren. Hy antwoordde: alle drie. De president: Volgens dezen getuige moet u gevraagd hebben of ook niet zekere Launert of zoo 'n naam was gearresteerd. Toen hij u geantwoord had: „Neen, alleen Popof en Ta nef", moet u blijk hebben gegeven van een zeker gevoel van opluchting. Dimitrof: Geen sprake van. Dat is 1001 nacht 1 De president houdt dan Popof de verklaring van den getuige Frey voor, die Popof te zamen met Torgler in den Rijksdag zou hebben ge zien, en de verklaring van den getuige Bogun, die verklaart gezien te hebben, dat Popof op den dag van den Rijksdagbrand 's avonds om 9 uur uit het portaal van den Rijksdag vlucht te. Popof: Deze verklaringen zijn absoluut on waar. Ik ben nooit in den Rijksdag geweest. Ik zal heel precies opgeven, waar ik op 27 Febru ari, dus op den dag van den brand, met Tanef samen van 2 uur 's middags tot 11 uur 's avonds ben geweest. Na een pauze komt dan dit alibi aan de orde. Popof deelt mede, dat hij op den dag van den brand om 2 uur des middags met Tanef naar een restaurant in de Friedrichstrasse is gegaan. Ik ben daar, aldus verdachte, tot vier uur ge bleven en toen naar café Moka Efti in de Leip- zigerstrasse gegaan, waar wij op de bovenver dieping tot zes uur hebben gezeten. Toen heb ben wij het café weer verlaten en hebben door de Leipzigerstrasse gewandeld. Tegen zeven uur hebben wij een restaurant van Aschinger nabij de Bülowstrasse betreden, waar wij tot negen uur zijn gebleven. Vandaar begaven wy ons naar de Ufa-bioscoop op den Nollendorfplatz, waar wy tot het einde van de laatste voorstel ling, ca. 11 uur, hebben vertoefd. By het ver laten van het theater bemerkte ik, dat ik mün handschoenen had vergeten. Ik keerde terug, ging ze halen en toen ik de bioscoop opnieuw verliet, hoorde ik, dat een krantenverkooper luidkeels riep: .Extra-editie". Ik las iets over een nieuwe noodverordening. Ik ging daarna weer naar Tanef, die op het plein stond. Tanef bevestigt deze mededeelingen. De president herinnert Tanef er aan, dat hjij Verwachting: Matige, wellicht krach- tige, Zuidelijke tot Zuid-Westeiyken s H wind, nevelig tot zwaar bewolkt of be- EE trokken, tijdelijk regen, zelfde tempera- EE tuur. Hoogste barometerstand: 763.8 m.M. te EE Stensele. EE Laagste barometerstand: 749.8 m.M. te EE EE Mjalinhead. Zon op 6.16, onder 5.49. Licht EE op 5.49. 11 October Laatste Kwartier. EE by zijn eerste verhoor heeft gezegd, dat zij een café nabij de Zoo hadden bezocht. Tanef: Dat komt, omdat ik in Beriyn niet zoo goed den weg ken. De president: Welke bewijzen kunnen ver dachten geven voor hun alibi? Tot nu toe heeft het onderzoek geen bevestiging gebracht van hun beweringen. Er is uit niets gebleken, dat Popof inderdaad tegen 11 uur de vergeten handschoenen uit de bioscoop heeft gehaald. Er zijn wel handschoenen gehaald, maar dat was om 7 uur, niet om 11 uur. Popof: Toen ik naar de bioscoop werd ge bracht, heeft een jongmensch zich bereid ver klaard als getuige te bevestigen, dat hy mij daar om dien tijd had gezien. De rechercheurs zeiden hem, dat hy zich den volgenden dag op het hoofdbureau moest melden. Hoe het verder is gegaan, weet ik niet. De president: Dat zal getuige Heinrich zijn geweest, die gedagvaard zal worden. Popof: Toen ik met den rechercheur in de bioscoop was, heb ik ook nauwkeurig de plaats aangegeven, waar de beide controleurs dien avond stonden. Deze hebben myn verklaringen toen bevestigd. De procureur-generaal wijst er op, dat Popof tijdens het latere verloop van het vooronder zoek verklaarde, zich omtrent den dag van het bioscoopbezoek wel te kunnen vergissen. Popof; Bij het vooronderzoek verklaarde de rechter van instructie mij, dat Tanef reeds had toegegeven, dat hy niet met my samen was ge weest. Daarop verklaarde ik, dat wanneer dit waar zou blijken, ik in ieder geval in myn wo ning was geweest. Later vernam ik, dat Tanef had verklaard, wél met mij samen te zijn ge weest. Het is geen wonder, dat ik wellicht in de war ben geweest, daar de 27e Februari voor my juist een dag was als elke andere. Thans herhaal ik mijn bewering, wel met Tanef samen te zyn geweest. LEIPZIG, 8 Oct. By het voortgezette ver- i In den Staat New Jersey (Ver. St.) worden in een kelder een millioen flesschen champagne bewaard, die daar sedert het begin der prohibitie liggen en eerst nu weer verkocht kunnen worden Naar te Genève verluidt is de Amerikaan- sche regeering van plan, haar gezant te Bern, Hugh Wilson, tot permanent ver tegenwoordiger bij den Volkenbond te benoemen hoor van Dimitrof vroeg de president dezen over zijn verblyf te München. Dimitrof antwoordt, dat hij daar met een vriend heeft gesproken, die uit Parys via Mün chen op reis was naar Bulgarije. Het gesprek had over de Bulgaarsche kwestie geloopen. Op de tweede vraag, hoe de naam van dien vriend dan wel was, verklaart Dimitrof, dat, wanneer hy den naam zou noemen, dit voor zijn vriend de meest ernstige gevolgen zou eb ben. PROC.-GSNERAAL: Voor de commissie te Londen heeft een zekere Georg verklaard, dat hij met Dimitrof op 26 en 27 Februari op een vergadering van Joego-Slavische communisten te München is geweest. Deze getuige verklaarde, dat hij ook met Dimitrof op 6 en 8 Februari op een conferentie van Joego-Slavische en Itaa liaansche communisten is geweest. Is dat juist? Dimitrof ontkent en zegt ook Georg niet te kennen. PROC.-GENERAAL: Het was slechts mijn be doeling -m er op te wijzen, dat u zich ook ge mengd hebt in Italiaansche en Joego-Slavi sche aangelegenheden en niet slechts in Bul gaarsche. Dimitrof krijgt dan gelegenheid eenige vragen te stellen. Hy wijst er op, dat zich bij de bezwa rende acten twee ansichtkaarten bevinden, die bij hem zijn gevonden en die het Rijksdagge bouw en het Berliner Slot voorstellen. Reeds bij het politieverhoor heb ik echter verklaard, eind Januari een serie van ongeveer 12 Berlynsche ansichtkaarten te hebben ge kocht. Hiervan stuurde ik er enkele naar myn moeder en my'n zuster. Bij mijn arrestatie moe ten er daarom 6 of 7 ansichtkaarten in mijn zak hebben gezeten. De voorzitter verklaart, dat de beambten daarover zullen worden verhoord. Dimitrof: Het mij afgenomen politieverhoor steunde alleen op de verklaringen van een vrouweiyk getuige, die heeft beweerd, dat zij mij op 28 Februari met Van der Lubbe heeft gezien. Deze getuige was plotseling verdwenen, toen werd vastgesteld, dat ik te München was geweest. De voorzitter noemt deze uiteenzetting on juist. LEIPZIG, 7 Oct. (V.D.)Van bevoegde zijde wordt gemeld, dat de hoofdbeklaagde in het Rijks dagbrandproces Van der Lubbe ook tydens de proces-voering te Berlijn voortdurend onder medisch toezicht zal blyven, zoodat ook te Ber lijn zyn gezondheidstoestand geen gevaar zal kunnen loopen. PARIJS, 7 Oct. (Reuter). Ter gelegenheid van een maaltijd, die het congres van de rad.-soc. partij afsloot, heeft minister-president Daladier een rede gehouden, waaraan het vglgende is ont. leend. De geheele wereld, aldus Daladier, kent onze liefde voor den vrede. Wy bedreigen, noch vernederen een volk, welk ook het regeerstelsel moge zijn, hetwelk dit volk zich heeft gegeven. Daarom zyn wy vast besloten geen nieuwe vermindering van onze strydkrachten te gedoogen zonder een eer lijke en loyale internationale overeen komst, die een geleidelijke ontwapening organiseert en die wordt gewaarborgd door een voortdurende en automatische controle. Een vierjarige controle-periode, gedurende welke de verschillende legerstelsels geleidelyk moeten worden hervormd tot een leger met korten diensttyd, ontbinding van de militaire nevenorganisaties, verbod aan alle staten, die op het oogenblik nog vryheid van wapening hebben, om nieuw, zwaar oorlogsmateriaal te maken, vernietiging, na een doeltreffend geble ken contröle, van het in de toekomst voor alle staten verboden oorlogsmateriaal, dat zyn de voornaamste punten van een ontwapeningsvoor stel, hetwelk thans de goedkeuring heeft van Engeland, de Vereenigde Staten, Italië, Rusland en nog tal van andere landen. Europa gaat den ondergang tegemoet, wan neer de wedloop in wapening andermaal be gint. Europa kan zeker zijn van een grondige vernietiging en van een overwinning der bar- baarschheid, wanneer het opieuw het oorlogs pad opgaat. Maar mag ik één vraag stellen. Wat wil Duitschland? In het verleden zyn alle pogin gen om beide volken met elkaar te verzoenen mislukt. Niemand bestrijdt het recht van Duitschland op zijn bestaan als eigen natie. Niemand wil Duitschland vernederen. Wy hooren zijn regeering uiting geven aan haar vredeswil en, langs diplomatieken weg, aan haar wensch om mede te werken aan een toe nadering tusschen beide volken. Maar waarom dan, aan gene zyde van den Rijn, het op voeden van de jeugd tot den stryd? Waarom deze herhaalde demonstraties van in het gelid marcheerende massa's? Waarom een weige ring van deze eerste étape, die ons naar ont wapening moet brengen? Waarom de eisch thans een kostbaar oorlogsmateriaal te ver vaardigen, dat toch weer moet worden ver nietigd, wanneer de ontwapeningsovereen komst is geteekend? Wij stellen ons deze vragen. Niemand zal Frankrijk kwalyk nemen des te vastberadener aan zijn wapening te werken, daar het her haaldelijk waarborgen heeft gegeven van zyn ontwapening en vredesliefde. Daladier sloot met een beroep aan alle republikeinsche en democratische elementen van het land om ge sloten achter de regeering te staan. GENEVE, 9 Oct. (Reuter). Eden, die morgen Engeland in het bureau der ontwapeningscon ferentie zal vertegenwoordigen, heeft zich van middag hartelyk met Boncour onderhouden. Hy heeft hem in kennis gesteld van den slechten indruk, dien Duitschland in Engeland heeft gemaakt door zyn ontwapeningsvoorstellen alleen ter kennis te brengen van Londen en Rome en niet van Parijs. Deze houding heeft Engeland en Amerika zeer ontstemd en zoo bestaat er dus op het oogenblik tusschen Was hington, Londen en Parys groote overeenstem ming, ondanks of misschien wel dank zy de jongste Duitsche nota. MADRID, 8 Oct. De nieuwe Spaansche regee ring is thans samengesteld. De functies zijn als volgt, verdeeld: Premier: Martino Barrios; Binn. Zaken: Rico Abollo; Buit. Zaken: Sanchez Al- bornoz; Openbare werken: Guerra del Rio; Fi nanciën: Antonio Lara; Landbouw: Cirillo del Rio; Verkeerswezen: Palomo; Handel en Indu strie: Gordon Ordax; Justitie: Botella Asensi; Oorlog: Giranzo; Marine: Pita Romeo; Arbeid: Piy Sener; Onderwys: Domingo Barnes. De samenstelling dezer regeering komt, wat dep artijpolitiek harer leden betreft, veel over een met die van het ten val gebrachte kabinet- Lerroux; slechts zyn in de plaats van zes slechts drie radicalen vertegenwoordigd, o.m. de minister-president. De socialisten zyn niet in de regeering vertegenwoordigd. Zeven leden der oude regeering zyn in het nieuwe kabinet op genomen, dat een kabinet van republikeinsche concentratie wordt genoemd. Alleen de Conservatieve Republikeinen onder Maura.hebban hun steun niet toegezegd. Het staat thans vast dat Maandag een besluit tot ontbinding der Cortes zal worden afgekon digd. De algemeene verkiezingen zouden plaats hebben op 3 December, terwyl de nieuwe Cortes op 8 December zou byeenkomen. LONDEN, 9 Oct. (Reuter). Op de onderzes- boot L. 26, die Zaterdag op de rotsen by Pa- terson aan de Schotsche kust aan den grond liep, maar gedurende den nacht weer vlot raakte, om daarna op eigen kracht op te stoomen naar de haven van Cambeltown," heeft gisteren een ontploffing plaats gehad in de machinekamer, waardoor twee personen werden gedood en dertien ernstig gewond. Naar gemeld wordt was de onderzeeër L. 19 ongeveer gelyktydig met de L. 26 aan den grond geraakt, maar zonder incident weer vlot geko men. GENÈVE, 7 Oct. (V.D.) Van officieele Fran- sche en Italiaansche zijde is hedenmiddag een mededeeling gedaan over een overeenstemming tusschen Italië en Frankrijk over den econo- mischen wederopbouw der Donaustaten op de basis der besluiten van Stresa. De nog be staande moeilijkheden zouden nu onverwijld geregeld worden langs diplomatieken weg. Een conferentie der Donaustaten met de geïnteres seerde mogendheden zal eerst dan plaats vin den, wanneer alle principieele kwesties zyn opgehelderd. KOPENHAGEN, 8 Oct. (V.D.) De Deensche conservatieve party heeft op haar landdag in Odense een nieuw partijprogram aangenomen, waarin een bijzonder scherpe strijd tegen het Marxisme en het heerschende systeem wordt aangekondigd. In 16 punten wordt een strijd opgesteld voor de nationale volksgemeenschap, voor christendom en vereenvoudiging van het bestuur. Het Rijksdagbrandproces. De Bulgaren trachten hun alibi te bewijzen. De vluchtelingen uit Duitschland. Zwitsersch beroep op Berlijn. Een nieuw raadsel. Is Van der Lubbe Van der Lubbe niet? Burgemeester Wendelaar van Alkmaar benoemd tot lid der Tweede Kamer. Ir. Albarda heeft den leider van den N. S. B. ir. Mussert, uitgenoodigd tot een debat te Amsterdam. Geen uitstel van de gewijzigde steunregeling voor de kleinere gemeenten. Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake organisatie openbare organen sociale verzekering Beschikbaarstelling van rundvleesch in blik vooral voor de steunbehoevenden op het platteland. De benoeming van mr. J. van Hellenberg Hubar tot burgemeester van Rijswijk te verwachten. Wederom een gasexplosie van den MerapL Het Congres der St. Josephsgezellen te Rot terdam. Treinontsporing te Woerden. Thans electrische schokken te Aalsmeer. Wedstrijduitslagen Nederl. Rondvlucht 1933. PRAAG, 7 Oct. (V. D.) Het hooggerechtshof te Praag veroordeelde heden vijf nat.-socialis- ten tot gevangenisstraffen van 1 tot 2% jaar wegens aanslagen tegen den staat Het is gebleken, aldus zegt het gerechtshof in zijn motiveering, dat de nat.-soc. partijen in Duitschland en Tsjecho-Slowakije in haar pro gramma hebben opgenomen de afscheiding van gebieden van Tsjecho-Slowakije en aansluiting daarvan bij Duitschland. Wat betreft Duitsch land, heeft de Rijkskanselier Hitler dit op ver gaderingen zelf bevestigd. BRESLAU, 8 Oct. De SA. van Silezië heeft ter sterkte van 83000 man gedefüeerd voor stafchef Roehm. Hitier en Goering waren ver hinderd te komen. De ex-kroonprins, diens oudste zoon en prins August Wühelm waren aanwezig. ESSEN, 9 Oct. (W.B.) Het ministerie voor propaganda heeft de voor heden aangekondigde eerste vertooning der Horst-Wessel-film verbo den en er zal voor worden gezorgd, dat deze füm in den huidigen vorm ook niet vertoond zal worden, daar het ministerie van oordeel is, dat zij niet de kwaliteiten bezit, welke gesteld mogen worden aan een film, „die het leven en den gigantischen arbeid van den Duitschen vrij heidsheld Horst Wessel in beeld wü brengen." BERLIJN, 7 Oct. (V. D.) Het dryvend eiland „Westfalen" is gisteren uit Duitschland ver trokken, om zyn ligplaats midden in den Oceaan weer in te nemen. Naast de beide Duit sche vliegbooten zal ook de Braziliaansche vliegboot „Taifoen" deelnemen aan de proef nemingen met dit dryvende eiland. Eenige proefvluchten zullen worden gemaakt tusschen Afrika en Zuid-Amerika. Stand op Maandag 1 uur mm.: 751 Vorige stand 750.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1