r Vleesch in blik Geen uitstel Ernstige brand te Vlissingen Dame aangerand TEGEN DWERGSCHOLEN DE VLUCHTELINGEN UIT DUITSCHLAND Nieuw raadsel MAANDAG 9 OCTOBER Beschikbaarstelling op bons, die vooral ten plattelande aan steunbehoevenden zullen worden uitgereikt Tegen lagen prijs VERGIF GEDRONKEN Verkeerde flesch genomen Uit het bouwbedrijf De nieuwe arbeidsovereenkomst door de katholieke werk nemers verworpen Overgave van het commando E. Stumpel kamerlid? ils opvolger van Mr. van Hellen- berg Hubar De nieuwe bepalingen der steun regeling en de kleine gemeenten Het standpunt van den minister Ook bezuiniging bij de de K.P. M. Salariskorting, gewijzigde indee ling en een crisis-verlofsverlenging Rondvlucht 1933 W edstrij duit slag en Het voormalig beursgebouw, dat na de restauratie als hotel werd ingericht, is zwaar beschadigd Op de heide bij Hilversum haar tasch ontrukt De dader gegrepen Tuinbouw-inkrimping Spoedmaatregelen der regeering gevraagd Bedrieger bedrogen Cocaïne, die waardelooze poeder bleek te zijn Crisisheffing op suiker 4 a 5 cent per pond duurder? HET GAT IN DEN ZEEDIJK Verdere verbrokkeling voorkomen DE PRIJSVRAAG VAN HET CRISIS-COMITE INDISCHE POSTVLUCHTEN Machinisten-examen Examen wiskunde L. O. De bedenkelijke toestand der financiën eischt onver wijlde concentratie Verbetering van het onderwijs Uitnoodiging tot debat Een „open brief" van ir. Albarda aan ir. Mussert Ook het bijzonder onderwijs v Financieele gelijkstelling PATER VAN DER VEER f Slachtoffer van een motorongeluk BENZINEPRIJS VERHOOGD ONTROUW BEDIENDE INGESLOTEN Landgoed opengesteld Beroep van Motta op Berlijn aan de oplossing der kwestie mede te werken Valt in goede aarde Frankrijk eischt een wereldprotest Is Van der Lubbe Van der Lubbe niet? Wie wordt Hindenburg's opvolger Prins Philip von Hessen maakt een goede kans Oproer in tuchthuis Drie dooden en zeven gewonden In aansluiting bij het enkele dagen geleden verschenen bericht betreffende beschikbaarstel ling voor steunbehoevenden van het versch of verduurzaamd vleesch van alle voor m.ensche- lijk voedsel geschikte runderen, welke aan den veestapel zullen worden onttrokken, kan nog nader het volgende worden medegedeeld: Uitgegaan wordt van de gedachte, dat op nader te bepalen distributieplaatsen dit voe- dinsmiddel voorloopig in den vorm van rund- vleesch in blik zal worden beschikbaar gesteld tegen bons, welke door de gemeentebesturen aan steunbehoevenden zijn uitgegeven en in het bijzonder zal bij deze voedselbeschikbaar- stelling tegen lagen prijs rekening worden ge houden met de belangen van velen ten platte lande, die, hoewel tot dusver niet genietend van eenigen vorm van steunvereeniging, door de economische omstandigheden in de onmo gelijkheid verkeeren zich een zelfs zeer matig vleeschgebruik toe te staan. Naar de meening van de regeering en reke ning houdend met van verschillende zijden daaromtrent uitgebrachte adviezen, moet aan een beschikbaarstelling van versch vleesch voorloopig de voorkeur worden geschonken. De 31-jarige kapitein van de sleepboot Wal- visch, C. Baggerman uit Werkendam, heeft Zaterdagavond, toen hij onder invloed van ster ken drank verkeerde en nog een flesch bier wilde drinken, een verkeerde flesch gegrepen, waarin n.l. een vergiftige vloeistof voor het dooden van insecten zat. De man heeft hieruit gedronken en geraakte geheel versuft. Zondag ochtend is B. naar het ziekenhuis te Goes ver voerd. Men vreest voor zijn leven. De flesch met vergif is door de marechaussee in beslag genomen. De te Utrecht gehouden vakgroepsvergadering van den Ned. R. K. Bouwvakarbeidersbond heeft Zaterdag de nieuwe collectieve arbeidsovereen komst met 709 tegen 550 stemmen verworpen. Als het nieuwe contract aanvaard wordt, be- teëkent dit, naar gelang de klasse-indeeling, eéu loonsverlaging van ongeveer 5-pet. - - - Wat een rare man héb je toch. Hij vertelde me dat iedere minuut, dat hij in het zieken huis lag een genot voor hem was. Voor mij ook. Bulletin Sydney. die „een boodschap brengt", en zijt gij van mee ning,, dat „wie daaraan nu niet willen geloo- vep, er in de toekomst aan zullen moeten ge- looven". Volgens een ander blad hebt gij ge zegd, dat „wat men heden niet wil aanvaarden, in de toekomst zal worden opgelegd". Gij zult, hoop ik, het Nederlandsche volk wel genoeg kennen om te begrijpen, dat velen nog wat onwennig staan tegenover zulk een me thode, om een openbare meening te vormen. Sedert eeuwen _r is bij de herdenking van Willem den Zwijger terecht aan herinnerd is het Nederlandsche volk afkeerig van geeste lijken dwang en wil het zich niet6 laten „op leggen" tegen zijn overtuiging. Het komt mij voorshands nog onwaarschijn lijk voor, dat gij u, met zulke machtwoorden voorgoed aan elke gedachtenwisseling met tegenstanders van uw streven zoudt willen onttrekken. Iedereen, die het volk of althans groote volksgroepen wenscht te leiden, moet bereid zijn, zijn beginselen en zijn doeleinden tegenover achtenswaardige tegenstanders te verdedigen. In dezen brief worden tevens de voorwaarden voor een ev. debat-avond nader gepreciseerd. SOERABAJA, 7 Oct. (Aneta). Bij de over dracht van het eskadercommando gaf schout bij-nacht Van Duim een dagorder uit, waarin hij opmerkt „Het is mij aangenaam bij de neerlegging van het bevel in het algemeen reden te hebben tot tevredenheid over de bemanning van het es kader." De nieuw optredende eskadercommandant ka pitein ter zee Scalogne verklaarde in een dag order: „Ik wil met u den naam van de Konink lijke Marine die door de gebeurtenissen in het begin van dit jaar ernstig heeft geleden, op waardige wijze en der traditie getrouw hoog houden." In verband met het verzoek, door ettelijke gemeenten, andere dan de vier groote gemeen ten, aan het departement vjn Sociale Zaken gedaan om eenzelfde uitstel van inwerkingtre ding van de nieuwe bepalingen der steunrege ling toe te staan, als aan de vier groote ge meenten is verleend, hebben wij den minister van Sociale Zaken, den heer Slotemaker de Bruine verzocht ons zijn standpunt ten deze wel te willen mededeelen. De minister heeft ons geantwoord geen aan leiding te kunnen vinden om aan het verzoek van genoemde gemeenten te voldoen. Bij het nemen van deze beslissing heeft de minister zich laten leiden door twee over wegingen. De eerste dezer overwegingen is, dat het uit stel alleen kan worden toegestaan aan de vier groote gemeenten, aangezien zich alleen voor deze technische quaesties voordoen, waarvan de oplossing eenigen tijd vergt. In deze groote gemeenten namelijk kan men niet onmiddellijk alle kaarten nagaan, om uit te maken, of de desbetreffende personen enkel of dubbel uitge trokken zijn, waardoor een administratieve moeilijkheid ontstaat, welke eenig uitstel recht vaardigt. Deze moeilijkheid echter doet zich in de andere dan de vier groote gemeenten niet voor, omdat daar de dubbel-uitgetrokkenen reeds lang in dezelfde positie verkeeren, als waarin zij nu in de vier groote steden worden gebracht. De tweede overweging, waardoor de minister zich bij de bepaling van zijn standpunt heeft laten leiden, is. dat de moeilijkheid, welke vol gens de andere dan de vier groote gemeenten voor haar ontstaat, doordat voortaan de ver diensten van de vrouw tot een bepaald bedrag van den steun moeten worden afgetrokken, niet kan bestaan, daar de vraag, of de vrouw in een bepaalde week verdiend heeft, reeds tot dus ver per week is moeten worden beslist. BATAVIA, 7 Oct. (Aneta). De directie van de K.P.M. deelt mede, dat per 1 Januari 1934 wor- den ingevoerd als verdere bezuinigingsmaatrege len: le. een nieuwe korting van 5pCt. op alle inkomsten-VinHKét geheele 'wal- en varend per soneel. Deze nieuwe korting zal niet worden toegepast op de gages van gehuwden,- derde-en vierde stuurlieden en werktuigkundigen voor zoover hun gages bruto 190 of minder be dragen. 2e. Wijziging van de mailbootklasse- indeeling ten aanzien waarvan wordt bepaald dat de dienstchefs, souschefs, lsté en 2de agen ten en de oudste vijftig gezagvoerders en hoofd werktuigkundigen in de eerste klasse, de overige gezagvoerders en hoofdwerktuigkundigen met de lste en 2de stuurlieden, 2de en 3de werktuig kundigen, administrateurs en walpersoneel be neden den rang van souschef in de tweede klasse worden ingedeeld, terwijl de derde en vierde stuurlieden en de vierde en vijfde werktuigkun digen in de derde klasse reizen. 3e. Instelling van een crisis-verlofsverlenging voor het vagend personeel teneinde het overcompleet personeel zooveel mogelijk in dienst te kunnen houden zonder ondraaglijke lasten voor de maatschappij. Deze crisisregeling bevat de bepaling dat on gehuwde opvarenden op tijd met Europeesch verlof moeten gaan, terwijl hun na aankomst daarvan een crisis-verlofverlenging van zeven maanden met halve verlofsinkomsten wordt ver leend. Op eigen verzoek kan aan gehuwden deze crisis-verlofverlenging ook worden verleend. Zooals reeds eerder gemeld is. was aan de op 25 en 26 Augustus J.l. gehouden Nederland sche Rondvlucht 1933 een drietal wedstrijden verbonden. Deze wedstrijden hebben niet onbe langrijk bijgedragen tot het succes dezer onder neming en tot de daarvoor gekoesterde belang stelling. De uitslagen kunnen thans worden bekend gemaakt. De eerste wedstrijd, de Kruisenwedstryd, gold de bestuurders der deelnemende vliegtuigen zelf. Op het geheele tweedaagsche parcours wa ren op aan de deelnemers onbekende plaatsen door de zorgen van de consuls van den A.N.W.B. Witte kruisen van 3 M. doorsnede uitgelegd; de bedoeling was nu deze kruisen op de voor dit doel beschikbaar gestelde kaarten, schaal i 200.000, waarop de route was uitgezet, nauw keurig in te schetsen. Voor de beoordeeling gol den voor elk op de juiste plaats ingeschetste kruis 10 punten en voor afwijkingen binnen een cirkel van 2 K.M. middellijn 5 punten, binnen een cirkel van 4 K.M. middellijn 3 punten, bin nen een cirkel van 6 K.M. middellijn - punt. De kruisen waren op de navolgende plaatsen neergelegd: 1. bij Oostwoud (6 K.M. ten zuiden van Medemblik)2. op de Zuidpunt van Texel; 3. bij Nieuw-Kruisland (14 K.M. ten Oosten van Dokkum); 4. bij Dwingeloo (20 K.M. ten Noorden van Meppel); 5. by Arnhem (5 K.M. ten N.O.); 6- biJ Tienray (15 K.M. ten N.N.W. van Venlo); 7. bij Oosterhout (8 KM. ten N.O. van Breda)8. bij Etten (9 KM. ten Z.O. van Breda); 9- Vrouwenpolder (op Walcheren)' en 10. bij Rhoon (2 K.M. ten O. van Waalhaven). Daar de mist op den ochtend van den tweeden dag oponthoud veroorzaakte en, ter voorkoming van vertraging, de leiding deed besluiten van de route via Venlo-Eindhoven af te wijken en van Twenthe rechtstreeks naar Zeeland te vliegen, werd daarmede aan de militairen en vele sportvliegers de mogelijkheid van het be reiken van het maximum aantal van 100 pun ten ontnomen. Voor de vliegtuigbestuurders van de K.L.M. gold dit maximum wel, daar zij de geheele route gevolgd hebben. Van hen had de vliegtuigbestuurder J. B. Scholte, die niet min der dan 9 kruisen precies op de juiste plaats wist in te schetsen, het meeste succes; met 94 punten staat hij dan ook als eerste op de lijst der winnaars. Dan volgen de heeren J. J. Abspoel met 62, F. M. Stork met 56 en I. A. Aler met 48 punten; daar laatstgenoemde de leiding van de vlucht had en dus zijn aandacht zeer moest verdeelen, is de door hem verkregen uitslag geen juiste maatstaf. Van de militaire deelnemers wist de sergeant E. S. Fimmen zich met 50 pun ten (83 pCt. van de voor hem waarneembare kruisen) bovenaan te plaatsen. Op hem volgen de luitenants M. C. Palm (76 nCt.) en G. Op penhuizen (76 pCt.) met ieder 46 punten, de luitenant J. Benus met 32 (53 pCt.) en de sergeant Weber met 30 punten (50 pCt.). Bij de sportvliegers veroverde zich de heer G. W. Roos (57!4 pCt.), die voor het uitwerpen van de parachutes voor den parachute-wedstrijd zorg droeg, de eerste plaats met 46 punten. Na hem komt de heer Jacob Mees met 30 punten (50 pCt.). De resultaten van de overige deel nemers liggen lager dan 50 pCt. van de voor hen waarneembare kruisen. In de tweede plaats valt het verloop van den parachute-wedstrijd te vermelden. Boven Hoorn, Medemblik, Den Burg, Dokkum, Breda, Bergen op Zoom, Hulst en Axel zijn elk 100 parachutes met genummerde kaarten uitgeworpen. De vin ders van de drie laagste nummers kwamen in aanmerking voor een prijs. Het beste resultaat werd te E>en Burg met 48 nummers verkregen. Daarop volgen Hulst met 21 en Axel met 20 nummers. In de andere plaatsen werd 'n klei ner aantal teruggevonden. De deelneming t aan den fotowedstrijd, welke op de verschillende landingsterreinen is gehou den, was dit jaar niet bijster groot. De prijzen zijn toegekend aan de heeren S. G. Brusse te Enschede, Ch. L. Dert te Vlissingen, J. C. Huij- gens te Enschede, Q. Volkers te Groningen en aan de Noord-Nederlandsche Clichéfabriek te Groningen, een troostprijs aan den heer P. Speijer te Rotterdam. Zaterdagnacht omstreeks twaalf uur is brand ontstaan in het vroegere beursgebouw te Vlissingen, een gebouw, dat een aantal jaren geleden is aangekocht door de Vereeniging „Hendrik de Keyser". Het huis is geheel geres taureerd; een hotel-restaurant werd er in ge vestigd. De brand is ontstaan in aan het gebouw grenzende keuken. Hier was men bezig met het in een pot op het vuur vloeibaar maken van was, waarmede de vloeren worden bespoten. Dit werk gebeurt iederen Vrijdagavond. Vrijdag avond is, vermoedelijk doordat in de pot een gaatje was, de was in brand geraakt. Het vuur greep direct flink om zich heen en de keuken stond dan ook spoedig geheel in brand. De vlammen deelden zich ook mede aan het hotel zelf, dat van binnen geheel van eikenhout is. Van het geljjkstraats gelegen gedeelte deelden de vlammen zich dan ook spoedig via den eikenhouten wenteltrap mede aan de eerste ver dieping, waar zich twee zaaltjes bevonden, om vervolgens over te slaan naar de zolderverdie ping en het zich daarboven bevindende toren tje. De Vlissingsche brandweer zag zich voor epn moeilijke taak geplaatst. Het eikenhout, dat kurkdroog was, brandde fel, terwijl zich veel rook ontwikkelde. Na eenige uren. hard werken slaagde zij erin het vuur te bedwingen. Het gebouw staat op een open plek en dank zij het feit, dat het weer zeer kalm was, kregen de in de nabijheid staande gebouwen geen schade. Het voormalige beursgebouw heeft van bin nen groote schade gekregen en is op sommige plaatsen geheel uitgebrand. Het torentje moest gestut worden in afwachting van een nader te stellen onderzoek of het nog gerestaureerd kan worden, dan wel of het omlaag moet worden gehaald. De voorgevel van het gebouw is be houden gebleven. Persoonlijke ongelukken heb ben niet plaats gehad. De schade wordt door verzekering gedekt. Vrijdagmiddag te ongeveer twee uur begaf de 65-jarige mej. G. C., wonende Hoorneboeg te Hilversum, zich te voet van haar woning naar den Hilvertsweg, daarbij het rijwielpad door de heide volgende. Ongeveer halverwege dit pad zijnde, ontmoet te zij een in tegenovergestelde richting gaanden voetganger, die haar plotseling op den grond duwde, haar handtasch ontrukte en de vlucht nam in de richting naar den Utrechtschenweg. Het hulpgeroep van mej. C. trok echter de aan dacht van den oud-majoor van politie.C. Jon ker, die in de omgeving met een politiehond aan het oefenen was. Oogenblikkelijk doorzag deze de bedoeling van den beroover en sneed hem den pas af, zoodat hem niet anders over bleef dan zich over te geven. De tasch, welke een bedrag van circa f 8.inhield, had hij in middels reeds weggeworpen, doch werd door de inmiddels gewaarschuwde politie weldra terug gevonden. De dader, de 23-jarige zwerver R. E. uit Gieten, werd naar het politiebureau overge bracht. De man is op transport gesteld naar Amster dam, waar hij door den officier van Justitie zal worden gehoord. Een woord van lof voor het kranig en door tastend optreden van den heer Jonker is hier zeer zeker op zijn plaats. Het Centraal Bureau der Veilingen in Neder land heeft aan den Minister van Economische Zaken een adres gezonden, dat mede ondertee kend is door den Ned. Chr. Broeren- Tuinders- bond, den Kath. Boeren- en Tuindersbond, het Kon. Ned. Landbouwcomité en den Neutr. Land- en Tuinbouwbond. In dit adres wordt gewezen op het feit, dat de steeds verder gaande vernietiging van groenten, fruit en vroege aardappelen ten ge volge van de maatregelen van buitenlandsche regeeringen, het noodig maakt overleg te ple gen over de vraag of van regeeringswege maat regelen dienen te worden genomen tot beper king van de teelt in de genoemde producten. De voormelde organisaties achten een krachtige beperking van de teelt van tuin bouwproducten absoluut noodzakelijk, waarbij echter rekening moet worden gehouden met aard en omvang van het bedrijf. Men is voorts van meening, dat de maatre gelen tot beperking spoedig genomen moeten worden, zoodat zy reeds voor den oogst 1934 zich doen gevoelen. Verwacht wordt, dat de regeering maatrege len zal treffen die hiertoe leiden en die maat regelen ook zelf zal handhaven. Verleden week berichtten we over een geval van cocaïne-smokkel, waarbij een mosselen- handelaar uit Ierseke zou zijn betrokken Thans is komen vast te staan, dat dit geval groote gelijkenis vertoont met de oplichting, die onlangs te Rotterdam heeft plaats gehad. Daar werd een groentehandelaar voor honder den guldens opgelicht, daar hem waardelooze poeder iriplaats van cocaïne was verstrekt. De mosselenhandelaar te Ierseke, wien een groote winst was voorgespiegeld, is er op de zelfde manier ingeloopen. De partij cocaïne, die tusschen de mosselen was verborgen, bleek eveneens te bestaan uit waardelooze poeder. De wenk aan de Fransche douanen was op zet, om aldus by den handelaar allen argwaan weg te nemen. Intusschen is de mosselenhandelaar veertien honderd gulden armer geworden. In suikerkringen verwacht men, aldus be richt het „Vaderland", een crisisheffing op sui ker van 6.75 a /8.12K per 100 K.G. De suiker zal daardoor wederom 4 a 5 cent per pond duurder worden. Het groote gevaar voor den Nieuw-Noord- Beveland polder schijnt thans te zijn geweken. Direct zijn eenige tijdelijke maatregelen geno men om verdere afbrokkeling tegen te gaan. Het gevaar, dat de polder zal inloopen. is door deze werkzaamheden ten zeerste verminderd. Definitieve plannen zijn in voorbereiding. Doch hierover moet nog nader worden beslist. Het Nationaal Crisiscomité deelt mede: Door een vergissing is in de avondbladen van Vrijdag inzake onze radio-prijsvraag een bericht verschenen, waarin wordt medegedeeld, dat één persoon weliswaar meerdere, maar in dat geval slechts verschillende oplossingen mag inzenden. Dit is onjuist. Dezelfde persoon mag o-Jk eenige malen eenzelfde oplossing door geven. Nochtans mag op een crisisbriefkaart slechts één oplossing voorkomen. Ete mogelijk heid tot inzending blijft geopend tot en met II October 24 uur poststempel. Ete „Oehoe" is op de thuisreis en de „Kwar tel", Zondag op de uitreis, in Djask aangeko men. DEN HAAG. Theoretisch gedeelte var, diplo ma B. Geslaagd D. Roetman en W. Flight, Am sterdam. DEN HAAG. Geslaagd de heeren H. Bur gers, Oosterbeek; Hendrik Wijker en Hubertus Wjjker, Amsterdam. Minister Marchant heeft in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Ketelaar nadere inlichtingen verstrekt over zyn circulaire omtrent de opheffing van kleine open. bare scholen. De minister zegt in de eerste plaats dat de bedenkelijke toestand van de publieke finan ciën onverwijlde concentratie ter bevordering van bezuiniging eischt. Op het gebied der la gere scholen is deze concentratie bevorderd door het afnemen van het aantal kinderen, dat de openbare lagere scholen bezoekt, terwijl de verbetering van wegen en van de middelen van vervoer de mogelijkheid tot concentratie heeft verruimd. Bovendien leidt concentratie van kleine en zeer kleine scholen tot inrichtingen van onderwijs met ten minste drie leerkrachten en voldoende bezette klassen tot verbetering van het onderwijs zelf. De regeering heeft er de voorkeur aan ge geven de gemeenteraden in de gelegenheid te stellen tot opheffing te besluiten, ten einde niet genoodzaakt te zijn zelf tot opheffing over te gaan. Indien aan den minister overwegende bezwaren tegen opheffing worden kenbaar ge maakt, zal hij aan de hand der verstrekte ge gevens nagaan of hij zelf de opheffing moet be vorderen. Uiteraard kon de minister aan de gemeente, besturen geen bevelen geven, daar de staats rechtelijke verhouding zich daartegen verzet. In de circulaire werd dan ook slechts een drin gend beroep gedaan op de medewerking van den burgemeester. Men ziet de positie van het openbaar onder wijs tegenover het bijzonder onderwijs niet juist indien men de plaatselijke scholen beschouwt als concurreerende inrichtingen, die in ongeveer gelijk aantal gelijke kansen moeten hebben. In den concurrentiestrijd zal altijd de betere school een voorsprong hebben op de mindere en meer leerlingen trekken. In een school, waar de bezetting met kinderen en met leerkrachten niet beneden zekere grenzen daalt, zal goed on derwijs het best zijn verzekerd. Naar aanleiding van het feit, dat ir. A. Mus sert onlangs op een vergadering te Zwolle ge weigerd heeft te debatteeren met den socialist dr. G. Horreüs de Haas, heeft ir. Albarda thans door een open brief in „Het Volk" den voor vechter van het nationaal-socialisme in Ne derland uitgenoodigd tot een debat op een in Amsterdam te beleggen vergadering. Volgens 't verslag in de „Zwolsche Courant" beschouwt gij u, aldus ir. Albarda, als iemand, Zou de minister liever niet spreken van „ach terstelling" van het openbaar onderwijs bij het bijzonder, het financieele motief voor con centratie doet zich voor beide takken gelijke, lijk gelden. Daarom heeft de minister maatregelen over wogen om ook invhet bijzonder onderwijs meer concentratie te brengen, ofschoon de bijzondere school meer is geconcentreerd dan de open bare. Hier echter is het vraagstuk minder ur gent en meer gecompliceerd; minder urgent doordien de kwijnende scholen bij het openbaar onderwijs verre in de meerderheid zijn. Het is volkomen verklaarbaar, dat tengevolge van de financieele gelijkstelling de bevolking voor de bijzondere school is gegroeid en voor de openbare is gedaald. Op 1 Jan. 1932 waren er met minder dan 24 kinderen 110 openbare scholen en geen bijzon dere. Met minder dan 40 kinderen waren er 328 openbare en 66 bijzondere. De minister onderzoekt, welke scholen onder die 66 kwijnende zijn. Met de overgroote meerderheid wenscht de minister de financieele gelijkstelling te hand haven. Daardoor is men bij het ondernemen van concentratie door wettelijke maatregelen aan zekere grenzen gebonden. Tusschen openbaar en bijzonder onderwijs bestaat geenszins wette, lijke gelijkheid en gelijkheid kan men, vasthou dende aan de Grondwet en de financieele ge lijkstelling, ook niet bereiken. Het zal duidelijk zijn, dat het absolute getal kinderen eener «chool op zichzelf niet de eenige maatstaf is voor de opheffing. In de eene ge meente zal een school met een gering aantal kinderen moeten worden gehandhaafd, omdat de naaste school op verren afstand ligt. in de andere gemeente kunnen betrekkelijk sterk ver schillend bevolkte scholen doelmatig in een school worden geconcentreerd. De overweging van een en ander moge duide lijk maken, dat het uit financieel oogpunt en wegens den feitelijken toestand niet te verant woorden ware geweest met de concentratie van de openbare scholen te wachten, totdat tevens de concentratie van de bijzondere een feit zou zijn geworden. Zooals reeds gemeld, zal Mr. van Hellenberg Hubar waarschijnlijk met ingang van 1 Jan. a.s. ontslag nemen als Tweede Kamerlid, wegens zijn benoeming tot burgemeester van Rijswijk. Als eerste plaatsvervanger voor Mr. v. Hellenberg Hubar komt de heer E. J. M. Stumpel te Hoorn op de lijst der R. K. Staatspartij voor. Het is louter toeval dat de gequalificeerde zetel voor den Middenstand nu wordt ingeno men door iemand, die een vooraanstaande plaats in de Middenstands-organisatie inneemt. Immers, door het ontbreken van eenige aan wijzing voor plaatsvervangers in het huidige kies-reglement had het best kunnen zijn. dat deze plaats voor iemand uit een andere groep was vrij gekomen. Dan was een zoo belangrijke groep als de Katholieke Middenstand zonder vertegenwoordiger in de Kamer geweest. Omdat enkel voor den heer Stumpel een comité van actie was opgericht, kreeg deze bij de Partij stemming op 5 Maart j.l. enkele honderden stemmen meer dan een der andere candidaten. Het moet echter niet kunnen voorkomen, dat nog geen twee duizend kiezers beslissen, wie de opvolger moest zijn van een der zittende Kamer leden. Moge deze zaak voor de bevoegde partij instanties mede aanleiding zijn het kiesregle ment op dit punt te herzien. Pater v. a. Veer van het Missiehuis Sparren- daal te Vught, die Vrijdagmiddag met zijn motor tegen een boom was gereden en daar door een zware hersenschudding had beko men, is Zaterdagavond te Den Bosch aan de gevolgen overleden. Naar wij vernemen, is met ingang van Maan dag 9 October 1933, de prys van de motorben- zine vastgesteld op 13 ct. per Liter aan de Benzinepompen en 14 cent per Liter in bussen. De winkeljuffrouw B.. die den winkelier G. te Maastricht voor ruim ƒ7000— heeft opge licht, is na voorgeleiding voor het O. M. te Maastricht Vrijdag ingesloten. Een deel van de bezittingen der familie Taets van Amerongen van Renswoude, gelegen onder Renswoude is onder de Natuurschoon wet 1928 gerangschikt. De terreinen zijn voor het pubhek opengesteld, slechts voor het park rondom het kasteel Reriswoude moeten de wandelaars voor zien zijn van kaarten, die kosteloos verkrijgbaar zijn bij den heer M. J. L. Baron van Taets van Amerongen van Renswoude te Renswoude. GENEVE, 7 Oct. (VJD.) Het voorstel der Ne derlandsche regeering, de zorg voor de Duitsche vluchtelingen op te dragen aan een Volken bondscommissie, is heden besproken in de politieke commissie der Assemblée. De verte genwoordigers van Engeland en Frankrijk steunden dit voorstel. De Duitsche vertegenwoordiger Ritter ver klaarde echter, dat Duitschiand niet de bedoe ling had het vluchtelingenwerk te verhinderen, maar de verwerkelijking daarvan in het kader van de competentie van den Volkenbond niet kon toelaten. De Duitsche delegatie zal daarom bij de eindstemming tegen het voorstel moeten stemmen. De Zwitsersche vertegenwoordiger Motta deed een bemiddelingsvoorstel, waarin hij een drin gend beroep deed op Duitschiand, aan de op lossing der kwestie mede ce werken, daar dit onontbeerlijk was. Het voorstel werd gesteund door Italië en Spanje. De Duitsche vertegen woordiger dankte Motta. hy zou het beroep onmiddellijk aan de Duitsche regeering over brengen. De besprekingen werden daarna verdaagd tot Woensdag. GENEVE, 7 Oct. (V.D.) In de sub-commissie der politieke commissie ontspon zich heden een opgewonden debat over de tweede alinea van een Fransch voorstel, waardoor de Duitsche regeering gedwongen zou worden de Joodsche bevolking in Duitschiand tot minderheid te verklaren en haar gelijke rechten toe te ken nen. De Duitsche vertegenwoordiger verklaar de, dat Duitschiand dit deel van de resolutie moet afwijzen. De Fransche senator Berenger verlangde een protestverklaring der wereld tegen de Duitsche Jodenpolitiek en sprak van een heilige ver plichting van den Volkenbond, de Joden te beschermen. Frankrijk verlangde stemming over het tweede deel der resolutie. Twaalf leden stemden vóór. De Duitsche vertegenwoor diger stemde tegen. Italië en Uruguay stem den voor met het behoud, dat geen inmenging in de binnenlandsche vernoudingen van een souvereinen Staat zou plaats hebben. Wij ontvingen van Vaz Dias het volgende merkwaardige bericht Te Leiden doen hardnekkige geruchten de ronde, dat de persoon, die als hoofdbeklaagde te Leipzig terecht staat, niet de werkelijke Van der Lubbe is, die vroeger te Leiden ge woond heeft. Wij kunnen niet nagaan in hoe verre er eenige aanleiding voor deze geruchten is. Hedenmorgen is echter het volgende tele gram uit Leiden gezonden: „Aan den President van het Rijksgerechts hof te Leipzig. In de naaste omgeving van Marinus van der Lubbe loopen hardnekkige geruchten, dat de door U, mijnheer de presi dent, sinds den 21sten September 1933 ia het Ryksgerechtshof te Leipzig gehoorde persoon niet de Marinus van der Lubbe is. die in Lei den gewoond en geleefd heeft. Om deze be weringen te weerleggen schijnt my de eenige weg te zijn confrontatie van den verhoorden persoon met personen uit de vroegere omge ving van Marinus van der Lubbe uit Lelden LONDEN, 7 Oct. E>e diplomatieke medewer ker van de „Daily Telegraph" weet mede te deelen, dat de kwestie van de opvolging van Von Hindenburg als president van het Duit sche rijk in den laatsten tijd in verband met den hoogen leeftijd van den., rijkspresident onderwerp van bespreking in leidende Duitsche kringen heeft uitgemaakt. Sommige hieraan deelnemende personen waren van meening, dat het rijkspresidentschap in handen diende te komen van een der nationaal-socialistische leiders, liefst van den leider zelf, doch Adolf Hitler scheen weinig geneigd deze functie te aanvaarden. Als een der candidaten, die in het algemeen een goede kans schijnt te ma ken, wordt o.m, prins Philip van Hessen ge noemd. BUENOS AIRES, 7 Oct. (V. D.) Bij een ern stige tuchthuisoproer in Buenos Aires zijn drie gedetineerden edood en 7 bewakers gewond. Ge durende het middageten maakten de gedetineer den plotseling oproer, ontrukten eeingen bewa kers de wapenen en openden het vuur op de opzichters, die hunnerzijds met geweerschoten drie gedetineerden doodden. Na korten tijd kwamen militairen aan, die door middel van traangasbommen een eind maakten aan het oproer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 7